PDA

View Full Version : R1 2007



stratdevel
02/06/2006, 11:39
Ακούγεται έντονα ότι η yamaha θα βγάλει εντελώς νέο R1 στο 2007. Γράφονται διάφορα όπως για απόδοση κινητήρα όπως στο R6 με την δύναμη κυρίως στις υψηλές στροφές και shifter όπως το FJR. Προς το παρόν υπάρχουν λίγες ανφορές για αυτό στο ιντερνετ και και είναι πολύ νωρίς ακόμα. Έχετε διαβάσει τίποτα σχετικό κανένας;

Dionisisk5
04/06/2006, 04:48
Ακουσα οτι απο εμφανιση το στυλ του θα ειναι σαν το R6 με κολοφαναρο παρομοιο. Τωρα ολα αυτα βεβαι υποθεσεις ειναι γιατι αμ δεν το δεις δεν...απο κινητηρα σιγουρα επειδη ι suzuki εχει σηκωσει τον πυχη πιστευω το ιδιο θα κανει και η yamaha me ro R1. φωτογραφιες του ποτε αναμενονται?

ruyjin
06/06/2006, 11:59
foto R1 2007 & more details (http://www.motorcyclenews.com/nav?page=motorcyclenews.articles.articleCategory.article&resourceId=4782358&articleCategory=NEWS_NEW-BIKES)


50981

idi
06/06/2006, 12:00
where is ram air OEO? (suxxx)

maniak.
27/06/2006, 15:48
πολυ καλο, να το δουμε και απο κοντα.
:beer:

alexk
27/06/2006, 16:25
Η φώτο αυτή είναι σουπερ photoshop...

Πιστεύω ότι το νέο R1 θα είναι μια βελτίωση του ήδη υπάρχοντος. Αντίστοιχα και στον κινητήρα. Η ιστορία αυτό δείχνει μέχρι στιγμής τουλάχιστον.

Από το R1 του 98, η μεγάλη αλλαγή/εξέλιξη ήταν το 04 μοντέλο. Μιλάμε για άλλη μηχανή τελείως. Έτσι πιστεύω θα συνεχιστεί η πορεία του μοντέλου. Διαφορές όπως είχε το 2002 με το 2001 (βελτιώσεις μοτέρ, πλαισίου και αναρτήσεων) θα έχει και το νέο.

Το σίγουρο είναι ότι θα έχει (όπως και το R6):
1. Συμπλέκτη ολίσθησης
2. Εμπρός πιρούνι με ρύθμιση αργής και γρήγορης απόσβεσης.
3. Gear indicator

Για τα υπόλοιπα (εντελώς νέο μοτέρ, πλαίσιο κτλ) διατηρώ μία επιφύλαξη.

Το ωραίο είναι ότι έχει σασπένς η υπόθεση....:beer:

Dionisisk5
27/06/2006, 19:49
Μια που ανεφερες το Gear indicator μπορεις να βαλεις σαν εχτρα στο υπαρχον μοντελο?

alexk
28/06/2006, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dionisisk5
Μια που ανεφερες το Gear indicator μπορεις να βαλεις σαν εχτρα στο υπαρχον μοντελο?

Μόνο aftermarket. Γνήσιο yamaha δεν υπάρχει...

YaMaHa_CrAzY
28/08/2006, 14:50
H yamaha 8a bgalei auth th mhxanh pou edeikse o filos mas.Eimai apolyta sigoyros oti h yamaha den 8a afhsei thn suzuki na kanei tou kefaliou ths dioti ply aera exei parei me thn legomenh prwtoporia tou Hayabusa.Egw san Fan ths R1 eimai kai katozos ths.Eimai sigoyros oti otan 8a bgei h R1 2007 8a kanei thn ekplhksh toso megalh pou kai o poio adahs me tis mhxanes 8a thn protimhsei kai mono apo thn g@m@th ths emfanish.

alexk
28/08/2006, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από YaMaHa_CrAzY
H yamaha 8a bgalei auth th mhxanh pou edeikse o filos mas.Eimai apolyta sigoyros oti h yamaha den 8a afhsei thn suzuki na kanei tou kefaliou ths dioti ply aera exei parei me thn legomenh prwtoporia tou Hayabusa.Egw san Fan ths R1 eimai kai katozos ths.Eimai sigoyros oti otan 8a bgei h R1 2007 8a kanei thn ekplhksh toso megalh pou kai o poio adahs me tis mhxanes 8a thn protimhsei kai mono apo thn g@m@th ths emfanish.

Τι σχέση έχει το Hayabusa με τα SS1000? Το Κ5 είναι ο ανταγωνιστής του R1. Και καλά το Κ6 είναι ίδιο μηχανάκι με το Κ5, το Κ7 τι παίζει??? Τι θα κάνει ο νέος "εχθρός"? Αυτό είναι το ερώτημα πιστεύω και πως απαντά η Yamaha. Με το R6 έκαναν εκπληκτική δουλειά πάντως.

Για να δούμε. Σε λίγο καιρό θα μάθουμε πιστεύω.

950dim
28/08/2006, 15:53
Εμπορικα κολπα,κατα μεγαλο μερος,φιλοι μου που ¨χτυπανε¨ακριβως στο παθος μας...αν θελετε την ταπεινη μου γνωμη!
Καθε χρονο εχουμε το ¨νεο¨Κ5,το R6,το 636,κλπ κλπ με καποιες διαφορες στα φλας,στην εξατμιση και 3 αλογα περισσοτερα,για να βγαλει την επομενη χρονια αλλη εταιρεια 4 αλογα πιο πολλα κλπ κλπ
Θυμιζει η μηχανη πια,ηλεκτρονικο υπολογιστη οπου συντομα το καινουργιο σου μοντελο παλιωνει...
Δεν ειμαι αρνητικος στην εξελιξη/αναβαθμιση αντιθετως την υποστηριζω,μα παιρνω φετος το Κ6 και χαζευω φωτο του νεου Κ7,ειναι λογικο;;;;

stako
28/08/2006, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Εμπορικα κολπα,κατα μεγαλο μερος,φιλοι μου που ¨χτυπανε¨ακριβως στο παθος μας...αν θελετε την ταπεινη μου γνωμη!
Καθε χρονο εχουμε το ¨νεο¨Κ5,το R6,το 636,κλπ κλπ με καποιες διαφορες στα φλας,στην εξατμιση και 3 αλογα περισσοτερα,για να βγαλει την επομενη χρονια αλλη εταιρεια 4 αλογα πιο πολλα κλπ κλπ
Θυμιζει η μηχανη πια,ηλεκτρονικο υπολογιστη οπου συντομα το καινουργιο σου μοντελο παλιωνει...
Δεν ειμαι αρνητικος στην εξελιξη/αναβαθμιση αντιθετως την υποστηριζω,μα παιρνω φετος το Κ6 και χαζευω φωτο του νεου Κ7,ειναι λογικο;;;;

Δεν ισχύει πάντα αυτό. Εγώ πχ έχω το GSXR 600 του 2004, βγήκε φέτος το Κ6, καλό, ωραίο αλλά δεν με νοιάζει να το πάρω. Μια χαρά είμαι.

Όμως όταν βγει το 1000 Κ8 θα το πάρω, για προφανείς λόγους. Κάθε 4 χρόνια ανανεώνεται σημαντικά η τεχνολογία και τα μοντέλα. Μη μου πεις ότι το Κ1 πχ δεν έχει τεράστια διαφορά με το Κ5............

YaMaHa_CrAzY
28/08/2006, 19:19
Alexk εγω εκανα τη συγκριση μεταξυ μιας μοτυκλετας superbike και μιας supersport.Δεν ειχα δει οτι εσεις κανατε συγκρισεις με αλλες μηχανες.

950dim
28/08/2006, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Δεν ισχύει πάντα αυτό. Εγώ πχ έχω το GSXR 600 του 2004, βγήκε φέτος το Κ6, καλό, ωραίο αλλά δεν με νοιάζει να το πάρω. Μια χαρά είμαι.

Όμως όταν βγει το 1000 Κ8 θα το πάρω, για προφανείς λόγους. Κάθε 4 χρόνια ανανεώνεται σημαντικά η τεχνολογία και τα μοντέλα. Μη μου πεις ότι το Κ1 πχ δεν έχει τεράστια διαφορά με το Κ5............

Δεν ισοπεδωνω καθε προσπαθεια για αναβαθμιση,ισα ισα θα οδηγουσαμε ακομη RD350 αν δεν υπηρχε η συνεχη εξελιξη στη τεχνολογια,ποιος θα φανταζοταν τις σημερινες αναλογιες κιλων/ιππο,
νομιζω ομως παραλληλα πως ειναι ορατη η επιδραση του μαρκετινκ στην αγορα,
Δες το ΖΧ-10 του ’05,τι ειχε το μηχανακι;;;
Δες και του ’06,αλλαζουν τα φωτιστικα,οι εξατμισεις(ειναι και αισχος...),αντε καμια βελτιωση στη ροπη και τι αλλο;;;

Nikoskazer2000
29/08/2006, 05:45
Πιο παλιά κυνηγούσαμε την εξέλιξη στις μηχανές αλλα και στ' αυτοκίνητα για όλους του προφανείς λόγους. Τώρα όμως που η Ευρωπαική Ένωση έχει μπεί για τα καλά στο παιχνίδι και ευνουχίζει τα πάντα για χάρη φιλικότητας\κατανάλωσης\εκπομπής καυσαερίων\ηχορύπανσης και δε συμμαζεύεται μηπως θα έπρεπε να αναθεωρήσουμε τις απόψεις μας όσον αφορά την εξέλιξη :rolleyes: :confused: .

Κάθε τρείς και λίγο βλέπουμε το εκάστοτε επιτυχημένο μοντέλο μηχανής/αυτοκινήτου να γίνεται πιο αδύναμο\άσχημο\φλώρικο για χάρη των παραπάνω. Χάνει το χαρακτήρα του με λίγα λόγια...

Π.χ το ΖΧ-10R του 2005 ήταν χαααλααααρά πιό όμορφο και παιχνιδιάρικο σε σχέση με αυτό του 2006.

U know wha I'm sayiin?

Δεν είναι μακριά η εποχή που θα ψάχνουμε σαν τους κουζουλούς τα παλιά -αληθινά- μηχανάκια που κάποτε αγαπήσαμε...

alexk
07/10/2006, 19:18
Βρήκα φώτος από το R1 2007.

Αρχικά, φαίνεται ότι έχει κάποιες αισθητικές αλλαγές αλλά σε γενικές γραμμές δεν είναι εντελώς διαφορετικό μηχανάκι. Και μηχανικά, φαίνεται μια εξέλιξη του προηγούμενου (όπως είχα προβλέψει ... το ψώνιο...).

Το περίεργο είναι ότι από τις φώτος βλέπω εξαπίστονες δαγκάνες μπροστά!!!

http://www.motocorse.com/racingnews/autoimg_plus_2004//Mercato_2007/Yamaha_R1_2007_2.jpg

Και λινκς

http://www.visordown.com/motorcyclenews/view/2007_yamaha_r1_scoop/210.html

http://www.motocorse.com/news/mercato/11870_Yamaha_R1_2007_prime_foto.php

alexk
10/10/2006, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk

Το σίγουρο είναι ότι θα έχει (όπως και το R6):
1. Συμπλέκτη ολίσθησης
2. Εμπρός πιρούνι με ρύθμιση αργής και γρήγορης απόσβεσης.
3. Gear indicator

Για τα υπόλοιπα (εντελώς νέο μοτέρ, πλαίσιο κτλ) διατηρώ μία επιφύλαξη.


Το νέο R1 παρουσιάστηκε!

Έχει
1. Πολλαπλή εισαγωγής μεταβλητού μήκους (μεταβάλλεται το μήκος των αυλών εισαγωγής)
2. Συμπλέκτη ολίσθησης
3. Καινούργιο πλαίσιο
4. Νέο ψαλίδι, και χυτά κομμάτια και σφυρήλατα
5. Εξαπίστονες δαγκάνες και πιο μικρούς δίσκους (310 χιλ).
6. Το μοτέρ πλέον έχει 16βάλβιδη κεφαλή

Καλό το νέο εργαλείο!

R-1nas
12/10/2006, 11:48
Kai bebaios bebaios 189 alogata.... Kalytera xromata back to basic 1998 yzf R1 aspro kokkino kai to raven.

Arage poso na exei?

Arage poso na pouliso to diko mou? exei mono 6300xlm kai to agorasa to 4o 2006.

Frezas
12/10/2006, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Kai bebaios bebaios 189 alogata....


Εισαι σιγουρος για τα 189 αλογα???:eek: :eek:

Σα παρα πολλα δεν ειναι?

Μαλλον καπου παιζει λαθος!!!

stako
12/10/2006, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από AIFOS
Εισαι σιγουρος για τα 189 αλογα???:eek: :eek:

Σα παρα πολλα δεν ειναι?

Μαλλον καπου παιζει λαθος!!!

Δεν είναι 189, 180 είναι.

189 είναι με το RAM-AIR.........

eNeRGy
12/10/2006, 14:07
για ακομη μια χρονια το πιο ομορφο SuperSport... :beer:

R-1nas
12/10/2006, 16:00
Einai polla ta aloga Ari :P

Telika tha mou peite sto peripou poso na kostologiso to R1 mou ?

exo kai monoselo, kai kolofanaro me ensomatomena flas, lastixa me 2000xlm puig laspotira anthrakonima. perimeno ta flushmound leds mprosta


Erotas auto to kokkino aspro.

mirrorofsorrow
14/10/2006, 18:56
Εγώ θα το κρατούσα στην θέση σου. Δεν θα το άλλαζα με το καινούριο μιας και οι αλλαγές δεν είναι τόσο σημαντικές.

Του χρόνου πιστεύω οτι θα παρουσιάσουν ολοκαίνουριο R1. 4 χρόνια είναι άλλωστε η περίοδος ζωής του κάθε μοντέλου στα R1 αλλά και στα Fireblade.

Αν πας για ανταλλαγή, υπολογίζω με 3 χιλιάρικα και την μηχανή σου, παίρνεις το καινούριο.