PDA

View Full Version : εργατικά ατυχήματα



VANDA
02/06/2006, 11:14
Μπορώ να χαρίσω ένα thread στο θέμα;


http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=18551&m=N14&aa=1

http://ta-nea.dolnet.gr/data/D2006/D0601/1el14b.gif

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=711182&lngDtrID=244

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=710777

GST
02/06/2006, 11:56
το πως παρουσιαζουν τα μμε το τι συμβαινει γενικα ειναι ενα αλλο θεμα και το τι λεει ο καθενας, μιας και πισω απο ολα αυτα κρυβεται το κρατος και οι τροποι που ελεγχει και χειριζεται προβληματα . Οι ελεγχοι λοιπον του κρατους που ειναι και το πρωτο που εχει την ευθυνη για τους πολιτες και εργαζομενους του ειναι μιδαμινοι μιας και το πρωσοπικο των αρμοδιων υπηρεσιων ειναι ελαχιστο ...απο κει και περα η ευθυνη για την μειωση των ατυχηματων ειναι καθαρα στο χερι της εταιρειας και το ποσο ευαισθητοποιημενη ειναι πανω στο θεμα.

οι περισσοτερες εταιρειες θετουν εργολαβικα πολλες εργασιες σε τριτους γαι να μην εχουν την ευθυνη νομικα σε τετοια προβληματα ...οι εργολαβοι αν και ειναι στα καθηκοντα τους τα μετρα ασφαλειας τις περισσοτερες φορες τα αμελουν ...και στη συνεχεια οι ιδιοι οι εργαζομενοι δεν ενδιαφερονται και πολυ για την δικια τους ασφαλεια ειτε απο αγνοια κινδυνου ειτε απο συνηθεια στο κινδυνο ...η δεη καθε χρονο εχει ενα συμαντικο αριθμο νεκρων απο ηλεκτροπληξια γιατι λογω καθημερινης επαφης πολυ ξεχναν το κινδυνο...

το θεμα ειναι σοβαρο και ευτυχως ειμαστε χαμηλα στα εργατικα ατυχηματα σε σχεση με αλλες χωρες ..βεβαια δεν ξερω αν εδω στο ελλαδα λογω φοβου δηλωνονται ολα ...

Χρειαζεται ευαισθητοποιηση απο ολους μας :)

Tropeas
02/06/2006, 12:03
Άστα...
...τα ξέρω απο πρώτο χέρι...
...δυστυχώς...
...ο πατέρας μου είναι παθών απο εργατικό ατύχημα,
απο μούφα αγορασμένο εργαλείο 2ης διαλογής και προβληματικό εξοπλισμό για το δημόσιο,
έχασε την όραση του ενός ματιού του απο το δήθεν "αυθραστο" και μη επιβλαβές (θα έπρεπε να είναι πλαστικό το κάλυμα) μανόμετρο...

Μια απο τις αιτίες τις αλλαγής συμπεριφοράς ως προς του "δήθεν υπεύθυνους" στα εκάστοτε καθημερινά θέματα , και της επιλογής και του nickname Τροπέας ήταν και αυτό το γεγονός...

Φυσικά δεν χρειάζεται να πούμε ότι πάνε 10χρόνια, οι δικηγόροι που είχε είχαν χρηματιστεί, και δεν έβγαλαν κανένα αποτέλεσμα, γιατίόλο του λέγαν, σιγά μην κηνυγήσουμε το Δημόσιο... κλπ κλπ... :( :mad: άστα... απο ιατρικά έξοδα με τις συνεχής επεμβάσεις μετά φυσικά και δεν καλύφτηκε τίποτα, βέβαι θεωρώ ότι κουράστικε και ο πατέρας μου και δεν το κηνύγησε όσο έπρεπε και δεν δικαιώθηκε... απο τότε σε τέτοια θέματα δεν θέλει χάρισμα σε κανέναν... Οι υπεύθυνοι, να είναι εκεί που πρέπει ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ και όχι στους τίτλους...:sick:

cityfly
05/06/2006, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Οι υπεύθυνοι, να είναι εκεί που πρέπει ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ και όχι στους τίτλους...:sick:

ναι αλλά να κυνηγάνε τον υπεύθυνο, όχι κάποιον που γίνεται αποδιοπομπαίος τράγος, όπως συμβαίνει συνήθως

VANDA
05/06/2006, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Φυσικά δεν χρειάζεται να πούμε ότι πάνε 10χρόνια, οι δικηγόροι που είχε είχαν χρηματιστεί, και δεν έβγαλαν κανένα αποτέλεσμα, γιατίόλο του λέγαν, σιγά μην κηνυγήσουμε το Δημόσιο... κλπ κλπ... :( :mad: άστα... απο ιατρικά έξοδα με τις συνεχής επεμβάσεις μετά φυσικά και δεν καλύφτηκε τίποτα, βέβαι θεωρώ ότι κουράστικε και ο πατέρας μου και δεν το κηνύγησε όσο έπρεπε και δεν δικαιώθηκε... απο τότε σε τέτοια θέματα δεν θέλει χάρισμα σε κανέναν... Οι υπεύθυνοι, να είναι εκεί που πρέπει ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ και όχι στους τίτλους...:sick:

Καταλαβαίνω την παραίτηση και κούραση του πατέρα σου, δεν πέρασε και λίγα ο άνθρωπος. Οι άνθρωποι -όταν μιλάμε για μεγαλεπίβολα έργα, ολυμπιάδες και άλλα τέτοια- είναι αναλώσιμο είδος. Σημασία έχει να μην περνάει απαρατήρητο αυτό το έγκλημα και από τους ΜΗ ΠΑΘΟΝΤΕΣ.

Μια φωνή ότι δεν κοιμόμαστε αλλά βλέπουμε τι γίνεται είναι πολύ λίγο, αλλά είναι τουλάχιστον κάτι.

Συλληπητήρια στις οικογένειες. Ποτέ ξανά άλλο κακό.

noble
05/06/2006, 14:30
Μια φωνή ότι δεν κοιμόμαστε αλλά βλέπουμε τι γίνεται είναι πολύ λίγο, αλλά είναι τουλάχιστον κάτι.

:a013: :beer: :beer:
και στα εργατικα ατυχηματα και στα παντα στη ζωη μας...
:wave2:

sotpag
06/06/2006, 23:57
Με βάση του ότι είμαι από τους λίγους εδώ μέσα που έχουν άποψη και εικόνα σε αυτό το θέμα


Η αλήθεια μένει στα εξής


Ο Πολυζογόπουλος καλά θα κάνει να δει πιο σοβαρά θέματα , όχι πως αυτό δεν είναι σοβαρό, αλλά το πιο πιθανό να τον δούμε και αυτόν βουλευτή στην επόμενη κυβέρνηση… αυτό για να ξέρουμε τι πολιτικά παιχνίδια παίζονται σε βάρος των εργατών και πως εκμεταλλεύονται τον πόνο τους όπως σε αυτή την περίπτωση.



Από εκεί και πέρα , σε μεγάλο βαθμό φταίνε οι μεγάλες εταιρίες (αν και στην συγκεκριμένη τα μέτρα ασφαλείας είναι πολύ υψηλά, μπαίνω σχεδόν κάθε μέρα σαν εργολάβος , και βλέπω).

Από εκεί και πέρα η υπερεκτίμηση των ικανοτήτων μας και πολλές φορές ο ωχαδερφισμός … σε μένα θα συμβεί αυτό.... μας κάνει ποιο χαλαρούς στην δουλειά μας … και χωρίς να μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο ατύχημα μια και το μονό που μπορώ να κάνω είναι υποθέσεις … τις περισσότερες φορές φταίμε εμείς οι ίδιοι και όχι τα μέτρα που δεν μας παρέχουν…

Ναι μπορεί να μην υπάρχει καλή πυρασφάλεια … να μην έχουν τα πιο σύγχρονα μέσα αλλά ένα ζευγάρι γυαλιά υπάρχει, ένα ζευγάρι γάντια υπάρχει….

Πριν 10ετια πήγα να χάσω το μάτι μου , δεν μου έφταιγε κανείς , εγώ δεν έβαζα γυαλιά, όπως δεν βάζω και τώρα σε πολλές περιπτώσεις… ενώ είναι δίπλα μου …




Η ευθύνη για μένα είναι αν όχι 50-50 σίγουρα 75 -25 στις περισσότερες περιπτώσεις


Δεν θέλω σε καμιά περίπτωση να δικαιολογήσω τα εργοστάσια , αλλά μην ψάχνουμε πάντα για άλλους υπεύθυνους όταν κάνουμε εμείς την μαλακία ….



Πολλές φορές πχ ο εργοδότης δεν ξέρει για το χαλασμένο μονόμετρο (δεν το λέω για τον πατέρα σου Λάμπρο ) γιατί ο εργάτης που το χάλασε π.χ. δεν το είπε για να μην του ζητήσουν ευθύνες … στο ατύχημα όμως ποιος θα φταίει;;;


φιλικα παντα


:wave2: :wave2:

Tropeas
07/06/2006, 06:52
Δυστυχώς :sad: θα συμφωνήσω μαζί σου ότι στις περισσότερες περιπτώσεις φταίει και ο σταρχιδισμός του εκάστοτε εργάτη που θεωρεί τον εαυτό του υπεράνω όλων στην "δουλειά του"...

Τωρα για το θέμα του πατέρα μου προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί, αλλά απο ότι έχω ακούσει, δεν ήταν υποχρεωμενος απο τους κανονισμούς να φοράει μάσκα (αν και χωρίς κανονισμούς αν ήξερα ότι μπορει να μου συνέβαινε εγω θα φόραγα...), μάλιστα για αυτό τα συγκεκριμένα μανόμετρα που πέρναν για το Δημόσιο, έπρεπε να έχουν τις προδιαγραφές "αθραυστο και με securit τζάμι ή πλαστικό" που όμως πρακτικά όποιος αναλάμβανε επιτροπή αγορών είχε την πίεση απο ανωτερους και έπρεπε να πάρει το γνωστό σε όλους για το δημόσιο "φθηνότερο και καλύτερο".Και όλα αυτά και μάλιστα με λεφτά που δεν είναι απο την τσέπη τους , αλλά πολλές φορές πηγαίναν στην τσέπη τους για να προτιμήσουν τα πιο φθηνά και υποδιέστερης κατηγορίας εργαλεία...:rolleyes: Απο κει και πέρα δεν δούλευε σε βιομηχανικό περιβάλλον αλλά σε νοσοκομείο, και δεν ξέρω τι άλλοι κανονισμοί το διέπουν, ακόμα και τα παραπάνω μπορεί να είναι διαφορετικά , οπότε οποιαδήποτε διόρθωση απόλυτα αποδεκτή...

Το θέμα που ήθελα να αναδείξω εγώ είναι ότι στο μετά, ή θέλει να είσαι αναίσθητος και να ρισκάρεις να σε έχουν όλοι στο μάτι για τις δικαστικές σου διεκδικήσεις απο δημόσιο μέχρι εταιρίες κατασκευής, ή να έχεις πολλούς γνωστούς και στα σωστά σημεία να μην σε "πουλήσουν"... είναι πολύ δύσκολο και αν το έχεις το δίκιο σου να το βρείς σε τέτοιες περιπτώσεις, και να αποζημιωθείς αξιολογα...

Για αυτό απο τότε επιμένω :
ας είμαστε σωστοί εμείς και τυπικοί, για την κωλοστιγμή να έχουμε πάρει τις προλήψεις και να χουμε τα πάντα μαζί μας....

Ακούς "ακράνωτε παπιολιώστη" Σωτήρη? :p :lol: