PDA

View Full Version : κινδυνος απο μπλοκαρισμα εμπρος τροχου κατα τις 'προπονησεις'



b_bong12
02/06/2006, 11:18
Επειδη εχω καταλαβει πως δεν ξερω να φρεναρω οχι μονο σωστα αλλα και γρηγορα θελω να προπονηθω στο μπλοκαρισμα του εμπρος τροχου.
Αλλα...
ειμαι χεστης...

Λυσεις????

Ε τι ασφαλτο να το επιχειρησω.Αγρια ή γλυστερη.Με τι ταχυτητα και τα λοιπα.
Και τι να περιμενω αν μπλοκαρει ο εμπρος τροχος?

sniper
02/06/2006, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
Επειδη εχω καταλαβει πως δεν ξερω να φρεναρω οχι μονο σωστα αλλα και γρηγορα θελω να προπονηθω στο μπλοκαρισμα του εμπρος τροχου.
Αλλα...
ειμαι χεστης...

Λυσεις????

Ε τι ασφαλτο να το επιχειρησω.Αγρια ή γλυστερη.Με τι ταχυτητα και τα λοιπα.
Και τι να περιμενω αν μπλοκαρει ο εμπρος τροχος?

Να πέσεις και να χτυπήσεις άσχημα εσυ και το μηχανάκι σου!!!!

Δεν θέλουμε να μπλοκάρει ο ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΣ ΤΡΟΧΟΣ ΠΟΤΕ!!!!

b_bong12
02/06/2006, 11:27
ναι αλλα πως θα μαθω μετα απο ποση πιεση θα μπλοκαρει ο τροχος ωστε να φρεναρω ενα κλικ λιγοτερο.
Δεν μπορει,εκτιμω πως ΠΡΕΠΕΙ να ξερεις που μπλοκαρει ο τροχος.

sniper
02/06/2006, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
ναι αλλα πως θα μαθω μετα απο ποση πιεση θα μπλοκαρει ο τροχος ωστε να φρεναρω ενα κλικ λιγοτερο.
Δεν μπορει,εκτιμω πως ΠΡΕΠΕΙ να ξερεις που μπλοκαρει ο τροχος.

Ποτέ δεν ξέρεις ποτε θα σου μπλοκάρει ο μπροστινός.... οι παράμετροι είναι πολλοί...

1. ταχύτητα
2. κατάσταση των φρένων
3. οδόστρωμα
4. θερμοκρασία
5. στεγνό/βρεγμένο
6.
7.
8.

αν το φοβάσαι τότε πάρε μηχανή με ABS

Julius
02/06/2006, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
Επειδη εχω καταλαβει πως δεν ξερω να φρεναρω οχι μονο σωστα αλλα και γρηγορα θελω να προπονηθω στο μπλοκαρισμα του εμπρος τροχου.
Αλλα...
ειμαι χεστης...

Λυσεις????

Ε τι ασφαλτο να το επιχειρησω.Αγρια ή γλυστερη.Με τι ταχυτητα και τα λοιπα.
Και τι να περιμενω αν μπλοκαρει ο εμπρος τροχος?


File ean sou mplokarei o mrostinos troxos, tha peseis stegna


prepei na exeis poly kala antanaklastika kai na eisai sigouros ti kaneis etsi oste EAN tinei na mplokarei o troxos (h esto mplokarei stigmiea) na afiseis to freno elafria (etsi oste na ksemplokarei).


ean ton kratiseis mplokarismeno...... tha thn fas thn mouri sou

b_bong12
02/06/2006, 11:34
οκ
cheers

cbanthropos
02/06/2006, 13:18
τα παιδια εχουν δικιο. Ετσι ειναι.

Εαν παρολαυτα θες να παρεις μια ιδεα για το μπλοκαρισμα μπορεις να κανεις το εξης:

βρισκεις ενα γυαλιστερο δρομο που ομως να ειναι ισιος. Οχι ανηφορα κατηφορα και οχι κλιση προς τα δεξια ή αριστερα. Αυτο ειναι πολυ σημαντικο.

Αναπτησεις περιπου 30 - 35χλμ/ωρα. Οχι πιο λιγα γιατι πας πολυ αργα και δεν εχεις καλη ισορροπια. Ουτε και πιο γρηγορα γιατι δε χρειαζεται.
Τα ποδια καλα σφηγμενα στο τεποζιτο, το σωμα να στηριζεται με τους μυς του και οχι με πιεση των χεριων στο τιμονι.

Το γλυστρημα θα γινει με ενα δυνατο πατημα του μπροστινου φρενου αλλα ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗΣ διαρκειας. Οσο πιο γρηγορα μπορεις. Πατας -> Αφηνεις ΑΜΕΣΩΣ. Δε χρειαζεται τρομερα δυνατο φρεναρισμα. Ειπαμε ειμαστε σε γυαλι δρομο. Το σημαντικο εδω ειναι να πατησεις και να αφησεις οσο πιο γρηγορα μπορεις. Μην περιμενεις να δεις το γλυστρημα για να αφησεις το φρενο. Εαν το δεις, ειναι και αργα..θα γλυστρησεις πολυ. Θεωρησε οτι με το που θα κανεις αυτο τον παλμο, θα γλυστρισει λιγο στανταρ. Το πιο πιθανο ειναι να νιωσεις τον εμπρος να τραβαει λιγο προς τα δεξια ή τα αριστερα, και αμεσως μετα να ξανα κυλαει σωστα οπως πριν. Η εμπρος αναρτηση θα βυθιστει βιαια.. Επομενο ειναι.

Σου ξανατονιζω: Πατας και αφηνεις αμεσως . Δεν περιμενεις να νιωσεις γλυστριμα για να αφησεις. Αυτο χωνεψε το πρωτου αρχισεις το πειραμα. Καλυτερα να μην γινει τιποτα και σε επομενη προσπαθεια να πατησεις λιγο πιο δυνατα, παρα να το κρατησεις και να πεσεις. Θελει δουλεια το πειραμα.

Θεωρω αυτονοητο οτι αυτα δεν τα δοκιμαζουν σε δρομο, και οτι γενικα η ευθυνη ειναι δικη σου για οτι σου συμβει, και οτι σε καμμια περιπτωση δεν θελω να σε προτρεψω να δοκιμασεις τετοια πειραματα.

Η διαδικασια που περιγραφω πιο πανω, ειναι βγαλμενη απο προσωπικες μου παρατηρησεις , ειναι καθαρα η αποψη μου, και δεν ειναι σιγουρα σωστη. Εμενα με βοηθησε να εξομοιωσω 'κακη φαση χασιματος μπροστινου' και ετσι να συνηθισω λιγο το φαινομενο.. Κυριως εμαθα ποσο ταχυτητα χρειαζεται στο 'ασε' του φρενου...

Προσοχη πολυ ! :wave2:

Julius
02/06/2006, 13:25
.......... mou eirthe flasia apo to mellon.......



vlepo ton bong ekso apo to tmima antalaktikon toy sarakaki me mia lista sto xeri na kleei kai na travaei ta malia toy


simeiosi gia paratiritikous.... oi tsepes einai gyrismenes pros ta ekso




MHN TO DOKIMASEIS, ean theleis na kaneis kati extreme, vres poly kali asfalto (sa kana parking) kai dokimase na matheis endo.... einai poio asfales


etsi kai kratiseis merika klasmata parapano to mrostino tsarouxomeno...... tha metriseis thn prosfisi toy dromou me to kranos

b_bong12
02/06/2006, 13:49
Aφου ειμαι χεστης ρε...:p
Και γι'αυτο δεν εχω δοκιμασει τιποτα μεχρι τωρα..
Ουτε θα δοκιμασω.
Απλα ειχα την εντυπωση οτι ο οδηγος πρεπει να ξερει που μπλοκαρει ο τροχος.
Θα προπονηθω στο προοδευτικο-ηρεμο φρεναρισμα...

Παντως σε ξαφνικο φρεναρισμα διαπιστωσα πως ειναι ασφαλεστερο να πατας πρωτα το πισω και μετα, σε κλασμα δευτερολεπτου, το μπροστα.Καλυτερη σταθεροποιηση της μοτο.
Και γενικα καλο ειναι το πισω φρενο να προηγειται του μπροστα,ελαχιστα και οχι με πολυ δυναμη.

Και απ'οτι εχω διαβασει εδω
ΣΑΡΑΚΑΚΗ ΠΟΤΕ... :yuck:

Julius αμα σου ξαναερθει καμια flasia απο το μελλον πες μας να παραγγειλουμε τα ανταλλακτικα απο τωρα για να μας ερθουν right on time.
:a5:

sniper
02/06/2006, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
.......... mou eirthe flasia apo to mellon.......



vlepo ton bong ekso apo to tmima antalaktikon toy sarakaki me mia lista sto xeri na kleei kai na travaei ta malia toy

....


Κρύος ιδρώτας με έλουσε..... :yuck: :cry: :uplate:

DUKASII
02/06/2006, 13:58
θα πρωτοτυπήσω λέμε..και θα σου πω..

φαε καμια ξαπλα -χυμα τουμπα...γιατι λιγοι ειναι αυτοι φιλε που έμαθαν χωρίς να παθουν πρωτα...
και μιας και εγώ δεν ξέρω κανα πουστη απο δαυτους..και ειμαι απο τους αλλους..

ε πεσε και εσυ κανα 2 φορες μωρε μαλακα σιγα να πουμε...ο πρώτος θα σε η τελευταίος??
κρανος μποτες φορμα βαλε..και πανε εκει σε κανα παρκινγκ και δωστου τιγκα φρενο..
η εντο θα μαθεις να κανεις..

η θα μάθεις να πεφτεις ωραία..


εδώ οι αποπάνω που σου δώσανε συμβουλες...
τα έχουνε τα οικοπεδακια τους απο μπλοκαρίσματα μπροστινου φρενου..

ο ένας μαλιστα...


εχει παει και στο Σαρακακη μετα....:rotflmao: :lol: :rotflmao:

και καρφώθηκε κιολας μονος του..:bawl: :lol: :bawl: :lol: :rotflmao:

b_bong12
02/06/2006, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII


ε πεσε και εσυ κανα 2 φορες μωρε

Θα μου δωσεις το ΚΤΜ σου??
:smokin:

stavrogin
02/06/2006, 14:10
Βασικα εγω στο βρεγμενο εχω την ταση να φρεναρω ελαφρια η και να δοκιμαζω φρεναρισμα οταν κανεις δεν ειναι πισω μου,
για να στεγνωνω τα φρενα και να εχω φρεσκια την αισθηση του φρεναρισματος.

Σε καλο οδοστρωμα δεν υπαρχει προβλημα,ουτε κι αν ειναι βρεγμενο.Σε γλυστερο οδοστρωμα τα πραγματα ειναι σκουρα, αν εχει κανεις λιγα περισσοτερα χιλιομετρα απο οσο πρεπει ,ειναι πολυ πιθανο να πεσει.Εγω θα ελεγα οτι αν ενας οδηγος κανει πολλα χιλιομετρα σε ολες τις συνθηκες ,βελτιωνεται στο τελος οσο κουλος και να ειναι αρκει να εχει συνεση και να αισθανεται την μοτοσυκλετα του.

Ααα! και προσεξτε στο Σαρακακη γιατι οταν η καθαριστρια σφουγγαριζει τις σκαλες ,γλυστραει πολυ
:rotflmao:

anco
02/06/2006, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
Επειδη εχω καταλαβει πως δεν ξερω να φρεναρω οχι μονο σωστα αλλα και γρηγορα θελω να προπονηθω στο μπλοκαρισμα του εμπρος τροχου.
Αλλα...
ειμαι χεστης...

Λυσεις????

Ε τι ασφαλτο να το επιχειρησω.Αγρια ή γλυστερη.Με τι ταχυτητα και τα λοιπα.
Και τι να περιμενω αν μπλοκαρει ο εμπρος τροχος?

endo κανεις ???

Αν δεν κανεις ασε τα μπλοκαρισματα.

Θα χαλασεις την μοτο και μετα θα λες τη μαλακια εκανα.

Αν κανεις παντος για την πλακα σου endo τοτε μαγκωσε τα φρενα στο endo
λιγο πιο προοδευτικα και στην συνεχεια αποτομα και δυνατα μεχρι να νιωσεις το γληστρημα.

Αν γλυστρησει αφηνεις το φρενο και 101% ξαναερχεται ευθεια.

Loudovikos
02/06/2006, 20:07
Θα πας σε μια αλανα με χωμα και θα αρχισεις απο σιγα να μπλοκαρεις το τροχο.

Οταν λεμε σιγα εννοω απο 10χλμ και σιγα σιγα να ανεβαζεις.(στα λιγα χλμ εχε και τα ποδια σου κατω καλου κακού ;) ;) )

Στην αρχη θα τρομαζεις και θα αφηνεις κατευθειαν το φρενο αλλα με την εξασκηση θα δεις οτι μπορεις να προχωρησεις αρκετα με μπλοκαρισμενο τροχο.

Μετα μπορεις να δοκιμαζεις σε ασφαλτο σιγα-σιγα αφου τωρα θα ξερεις πως συμπεριφερεται η μηχανη μπλοκαρισμένη,

Σε γλιστερη ασφαλτο ειναι πιο δυσκολο γιατι δεν ξερεις ποτε βρισκει προσφυση και ποτε την χανει ενω στο χωμα δεν βρισκει ποτε. :uplate:

Υπαρχει παντα ο κινδυνος πτωσης αλλα αμα εισαι προσεκτικος και εχεις το νου σου θα δεις οτι θα αυξησεις πολυ τις ικανοτητες σου στο φρεναρισμα!!

kostisthegreek
02/06/2006, 21:14
Αφού είπαμε ότι στο φρενάρισμα δεν πρέπει να μπλοκάρουν οι τροχοί, για΄πιο λόγο όλα τα παραπάνω???

Loudovikos
02/06/2006, 21:29
Και βεβαια δεν πρεπει να μπλοκαρεις ποτε τον τροχο αλλα ειναι ενας τροπος να βελτιωσεις κατα πολυ την αισθηση της μανετας στα δεξια σου δάκτυλα και το φρεναρισμα σου.:)

zireous
17/09/2006, 21:19
:a27:
Το ότι δεν μπλοκάρουν οι τροχοί, σημαίνει ότι ξέρεις πότε μπλοκάρουν και επιλέγεις να μή το κάνεις, αλλιώς πας στα τυφλά. :cool: