PDA

View Full Version : Απλή βόλτα, τι φοράμε;



one
02/06/2006, 17:01
Σωστά όλα με τον εξωπλίσμο, την ασφάλια κλπ, αλλά άμα είσαι μέσα στην πόλη/πας στο σχολείο κλπ με ένα πενιντάρι είναι κάπως υπερβολικά (και ακριβά για κάπιους, μαζί και εγώ). Εκτός από το κράνος που δεν βγαίνει ποτέ, τα γάντια που είναι απλά και ένα καλό μπουφάν τον χειμόνα τι γίνετε; Αν πχ φοράς τζιν αντί για ειδική στολή και ένα "απλό" δερμάτινο μπουφάν κάνει καπια διαφορά σε περίπτωση πτώσεις η μόνο ο "επαγκελματικός" εξοπλισμός σώζει;

sniper
02/06/2006, 17:20
Το καλυτερο θα ήταν να φοράς ότι σου εξασφαλίζει την ΚΑΛΥΤΕΡΗ προστασία (δεν ειναι και το ακριβό πάντα το καλύτερο). Επειδή δεν γίνεται όμως να φοράς δέρματα ή εντουράδικες κορντούρες μέσα στην πόλη για διάφορους λόγους κατανοητούς σε όλους, τότε τα βασικά που πρέπει ΠΑΝΤΑ να φοράς είναι:

1. Κράνος
2. Γάντια μηχανής
3. Μπουφάν μηχανής
4. Μπότες ή μποτάκια μηχανής


Από εκεί και πέρα ούτε η ολόσωμη φόρμα σε σώζει 100% μέσα στην πόλη (φτιάχτηκε για χρήση σε πίστα που δεν υπάρχουν εξωγενείς παράγοντες) και απο εκεί και πέρα αν γινει η στραβή έχεις πολύ καλές πιθανότητες να την γλυτώσεις.

Ξέρω οτι το να έχεις μηχανή ειναι ακριβό σπορ στην Ελλάδα αλλά αν δεν εισαι εξοπλισμένος ΜΗΝ καβαλάς... Πόσο κοστολογείς την ζωή σου ή την σωματική σου ακεραιότητα;

:smokin:

one
02/06/2006, 17:30
Η μπότες πως βοηθάνε;
Όταν λέμε μπουφάν μηχανής μπαίνουν μέσα και τα δερμάτινα (τα οπία από όσο ξέρω αντέχουν σε τέτιες καταστάσης) η μόνο όσα πολούντε από ανάλογα μαγαζία; Το καλοκαίρι με τις ζέστες αν δεν υπάρχει δυνατότιτα άμεσης αγοράς κατάληλου μπουφάν τι κάνουμε; Σκάμε η το παίζουμε κορόνα γράματα η παίζουν και άλλες λύσεις;

sniper
02/06/2006, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από one
Η μπότες πως βοηθάνε;
Όταν λέμε μπουφάν μηχανής μπαίνουν μέσα και τα δερμάτινα (τα οπία από όσο ξέρω αντέχουν σε τέτιες καταστάσης) η μόνο όσα πολούντε από ανάλογα μαγαζία; Το καλοκαίρι με τις ζέστες αν δεν υπάρχει δυνατότιτα άμεσης αγοράς κατάληλου μπουφάν τι κάνουμε; Σκάμε η το παίζουμε κορόνα γράματα η παίζουν και άλλες λύσεις;

Οι μπότες μηχανής θα σε βοηθήσουν να μην γίνει κομμάτια το πόδι σου (κνήμη, αστράγαλος κλπ - ας βοηθήσει κανένας ορθοπεδικός εδώ).

Μπουφάν μηχανής ειναι αυτό που έχεις προστατευτικά σε αγκώνες, ώμους κλπ

Υπάρχουν και καλοκαιρινά μπουφάν μηχανής...

Είπαμε... ακριβό σπορ...

gcrook
02/06/2006, 17:33
Καθαρο σωβρακο ειδικα αν ειναι η βολτα να καταληξει στο κοντινοτερο κεντρο βοηθειων:rotflmao:

Επι του σοβαρου διαβασε καποιον αλλον:rotflmao: :wave2:

one
02/06/2006, 18:08
Μιλάμε για μπότες σας αυτές που έχουν στους αγώνες που βγάζουν μάτι ή κυκλοφορείς χωρίς να βγάζεις μάτι;
Για τα καλοκαιρινά μπουφάν ξέρω αλλά τσούζουν στην τσέπη οπότε προσορινά οποτε ανεβένω στην μηχανή με τον πατέρα μου τι κάνω;

DrIoannis
02/06/2006, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Οι μπότες μηχανής θα σε βοηθήσουν να μην γίνει κομμάτια το πόδι σου (κνήμη, αστράγαλος κλπ - ας βοηθήσει κανένας ορθοπεδικός εδώ).

Μπουφάν μηχανής ειναι αυτό που έχεις προστατευτικά σε αγκώνες, ώμους κλπ

Υπάρχουν και καλοκαιρινά μπουφάν μηχανής...

Είπαμε... ακριβό σπορ...


Δεν είναι της ειδικότητάς μου αλλά τα κατάγματα ποδοκνημικής είναι συχνότατα και αρκετά επώδυνα. Εάν είναι ανοικτά δε πολύ επικίνδυνα (οστεομυελίτιδα)

sniper
02/06/2006, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από one
Μιλάμε για μπότες σας αυτές που έχουν στους αγώνες που βγάζουν μάτι ή κυκλοφορείς χωρίς να βγάζεις μάτι;
Για τα καλοκαιρινά μπουφάν ξέρω αλλά τσούζουν στην τσέπη οπότε προσορινά οποτε ανεβένω στην μηχανή με τον πατέρα μου τι κάνω;

Κάνε μια προσευχή αν πιστεύεις...

διαφορετικά.... δεν ξέρω...

suzukimaniac
03/06/2006, 10:56
συμφωνω με τους προλαλησαντες και εχω να πω πως κρανος, γαντια,μπουφαν και μποτες...ο,τι καλυτερο για να εχεις μια σχετικη προστασια. Ειναι και θεμα συνηθειας βεβαια. Εγω ξεκινησα και καβαλησα μηχανη πριν απο κατι μηνες με πληρη εξοπλισμο και τωρα μου εχει γινει συνηθεια και σκεφτομενος και που οδηγω(ζουγκλα Αθηνα) δεν υπαρχει περιπτωση να μην οδηγησω χωρις αυτα!!!Τωρα για καλοκαιρινο μπουφαν, αυτο που εχω να προτεινω ειναι κατι σε ελαφρυ με τα απαραιτητα προστατευτικα με την καλυτερη για μενα λυση...Dainese air-flux.Γενικοτερα αμα ψαξεις θα βρεις...

tai
03/06/2006, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από one
Η μπότες πως βοηθάνε;
Όταν λέμε μπουφάν μηχανής μπαίνουν μέσα και τα δερμάτινα (τα οπία από όσο ξέρω αντέχουν σε τέτιες καταστάσης) η μόνο όσα πολούντε από ανάλογα μαγαζία; Το καλοκαίρι με τις ζέστες αν δεν υπάρχει δυνατότιτα άμεσης αγοράς κατάληλου μπουφάν τι κάνουμε; Σκάμε η το παίζουμε κορόνα γράματα η παίζουν και άλλες λύσεις;
Λοιπόν
ΓΑΝΤΙΑ = ένα απλό στρίμωγμα , μικρή επαφή της παλάμης με τον καθρέφτη του τουτού, από τρεις και πάνω μέρες χωρίς χέρι.
ΜΠΟΤΕΣ = μια απαλή επαφή με, κράσπεδο-κολωνάκι-ζάντα-παλιοσίδερο στην άκρη του πεζοδρομίου, και έχεις ένα σκισμένο παπούτσι, και δυστυχώς μια πληγή για μια τουλάχιστον εβδομάδα.
ΜΠΟΥΦΆΝ = ένα παραπάτημα και σκάσιμο με τον αγκώνα-ώμο στο πεζοδρόμιο.
Αυτά είναι τα λιγότερα που θα πάθεις με
40 χλμ. μόνο :sick:

κοίτα εδώ (http://http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23376)

και εδω (http://http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=19713) :wave2:

one
03/06/2006, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Λοιπόν
ΓΑΝΤΙΑ = ένα απλό στρίμωγμα , μικρή επαφή της παλάμης με τον καθρέφτη του τουτού, από τρεις και πάνω μέρες χωρίς χέρι.
ΜΠΟΤΕΣ = μια απαλή επαφή με, κράσπεδο-κολωνάκι-ζάντα-παλιοσίδερο στην άκρη του πεζοδρομίου, και έχεις ένα σκισμένο παπούτσι, και δυστυχώς μια πληγή για μια τουλάχιστον εβδομάδα.
ΜΠΟΥΦΆΝ = ένα παραπάτημα και σκάσιμο με τον αγκώνα-ώμο στο πεζοδρόμιο.
Αυτά είναι τα λιγότερα που θα πάθεις με
40 χλμ. μόνο :sick:

κοίτα εδώ (http://http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23376)

και εδω (http://http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=19713) :wave2:

Ευχαριστώ

Τα link όμως δεν δουλεύουν

Λεωνίδας
03/06/2006, 16:12
Να βοηθήσω; Τα σωστά links:
link 1 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23376)
link 2 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=19713)

:wave2:

mbjp
05/06/2006, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai

ΜΠΟΤΕΣ = μια απαλή επαφή με, κράσπεδο-κολωνάκι-ζάντα-παλιοσίδερο στην άκρη του πεζοδρομίου, και έχεις ένα σκισμένο παπούτσι, και δυστυχώς μια πληγή για μια τουλάχιστον εβδομάδα.


να το επιβεβαιωσω, πριν δυο βδομαδες ειχα μια παρομοια απαλη επαφη με ενα κολωνακι - μου ελιωσε τα 2 δαχτυλα στο δεξι ποδι, ευτυχως δεν εχασα το (μελανιασμενο πλεον) νυχι..

Δεν εχω αγορασει ακομη καλοκαιρινο μπουφανακι & γαντια λογω οικονομικων και αισθανομαι ΠΟΛΥ εκτεθιμενος στους δρομους..κυκλοφορουν και αυτα τα ζωα εξω..χεσε μεσα

one
05/06/2006, 16:50
Να ρωτίσω και κάτι ψιλοάσχετο;
Σήμερα καθός έβλεπα τηλεώραση σε μια φάση πρόσεξα το κράνος μου (και του πατέρα μου) τα οπία είναι χάλια. 2 χρόνια και δεν αξιωθήκαμε ούτε μια φόρα να τα καθαρίσουμε. Όμως πως να τα καθαρίσω; Ύπαρχει κάπιος τρόπος να τα καθαρίσω και στην μέσα πλευρά; Θέλει κάπιο ιδικο υλικό;

downhill
05/06/2006, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από one
Να ρωτίσω και κάτι ψιλοάσχετο;
Σήμερα καθός έβλεπα τηλεώραση σε μια φάση πρόσεξα το κράνος μου (και του πατέρα μου) τα οπία είναι χάλια. 2 χρόνια και δεν αξιωθήκαμε ούτε μια φόρα να τα καθαρίσουμε. Όμως πως να τα καθαρίσω; Ύπαρχει κάπιος τρόπος να τα καθαρίσω και στην μέσα πλευρά; Θέλει κάπιο ιδικο υλικό;


Η motomarket έχει ένα προϊόν για καθαρισμό κράνους.

www.motomarket.gr

Alx 84
06/06/2006, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Το καλυτερο θα ήταν να φοράς ότι σου εξασφαλίζει την ΚΑΛΥΤΕΡΗ προστασία (δεν ειναι και το ακριβό πάντα το καλύτερο). Επειδή δεν γίνεται όμως να φοράς δέρματα ή εντουράδικες κορντούρες μέσα στην πόλη για διάφορους λόγους κατανοητούς σε όλους, τότε τα βασικά που πρέπει ΠΑΝΤΑ να φοράς είναι:

1. Κράνος
2. Γάντια μηχανής
3. Μπουφάν μηχανής
4. Μπότες ή μποτάκια μηχανής


Από εκεί και πέρα ούτε η ολόσωμη φόρμα σε σώζει 100% μέσα στην πόλη (φτιάχτηκε για χρήση σε πίστα που δεν υπάρχουν εξωγενείς παράγοντες) και απο εκεί και πέρα αν γινει η στραβή έχεις πολύ καλές πιθανότητες να την γλυτώσεις.

Ξέρω οτι το να έχεις μηχανή ειναι ακριβό σπορ στην Ελλάδα αλλά αν δεν εισαι εξοπλισμένος ΜΗΝ καβαλάς... Πόσο κοστολογείς την ζωή σου ή την σωματική σου ακεραιότητα;

:smokin:

πολύ πολύ σωστός .

Να προσθέσω κ κάτι

5. ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΕΣ!!!!!!!!!!!!!

Alx 84
06/06/2006, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από one
; Σκάμε η το παίζουμε κορόνα γράματα η παίζουν και άλλες λύσεις;

παίζουν, παίζουν. λεωφορίο, αυτοκίνητο,πόδια, ταξί!!!!

latris mixanis
06/06/2006, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Το καλυτερο θα ήταν να φοράς ότι σου εξασφαλίζει την ΚΑΛΥΤΕΡΗ προστασία (δεν ειναι και το ακριβό πάντα το καλύτερο). Επειδή δεν γίνεται όμως να φοράς δέρματα ή εντουράδικες κορντούρες μέσα στην πόλη για διάφορους λόγους κατανοητούς σε όλους, τότε τα βασικά που πρέπει ΠΑΝΤΑ να φοράς είναι:

1. Κράνος
2. Γάντια μηχανής
3. Μπουφάν μηχανής
4. Μπότες ή μποτάκια μηχανής

:smokin:

Όπως τα λέει και ο κύριος Μονδεράτωρας συν ότι το μπουφάν μπορεί να είναι και καλοκαιρινό(γι αυτούς τους μήνες) αν έχεις τη δυνάτοτητα.
Πάντα μα Πάντα με εξοπλισμό, έστω και αν πάμε δυο στενά πιο κάτω.
:wave2:

kostisthegreek
06/06/2006, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
πολύ πολύ σωστός .

Να προσθέσω κ κάτι

5. ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΕΣ!!!!!!!!!!!!!


Τα γόνατα και οι αγκώνες αν έχουν ξαναχτυπηθεί...πονάνε...για πολύ καιρό μετά.

kostisthegreek
06/06/2006, 20:23
Η αλήθεια είναι ότι πολλοί από μας αν είναι να πάμε κάπου κοντά δεν τα βάζουμε όλα.
Τουλάχιστον όσο περισσότερα τόσο ασφαλέστερα γιατί και σταματημένος να πέσεις πάλι θα χτυπήσεις.

downhill
06/06/2006, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Η αλήθεια είναι ότι πολλοί από μας αν είναι να πάμε κάπου κοντά δεν τα βάζουμε όλα.
Τουλάχιστον όσο περισσότερα τόσο ασφαλέστερα γιατί και σταματημένος να πέσεις πάλι θα χτυπήσεις.

Πριν κάποια χρόνια,ένα παιδί στην γειτονιά μου σκοτώθηκαι πέφτωντας με 1χαω...Μιλούσε με έναν άλλο και κινούταν με πρώτη και τα πόδια κάτω.Φόραγε σαγιονάρα-διχαλο,χάνει την ισοροπία του,πέφτε και χτυπάει το κεφάλι του...

R.I.P