PDA

View Full Version : ΑΚΟΥΤΕ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΤΗ ΜΟΤΟ?



bloody_angel
02/06/2006, 18:11
ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΤΙ ΑΚΟΥΕΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΜΟΤΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΗΓΗ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΟΟΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΑΜΑΞΙ ΠΑΡΑΔΙΠΛΑ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟ ΦΟΡΗΤΟ ΜP3 PLAYER CD PLAYER ΚΤΛ,ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΑΚΟΥΩ ΜΟΥΣΙΚΗ,ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΟΡΜΑΛ ΕΝΤΑΣΗ,ΚΑΙ ΤΟ ΜP3 ΣΤΗΝ ΚΩΛΟΤΣΕΠΗ.ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΑΥΤΟ?ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΤΙΘΕΜΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΚΑΘΟΤΙ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΩ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΨΗΛΑ.

one
02/06/2006, 18:15
Αυτό είναι πολύ επικύνδινο. οπώς και στα αμάξια φυσικά, αλλά στην μηχανή και ειδικά αν δεν είναι ενσωματομένο στην μηχανή είναι θάνατος.

FestoNero
02/06/2006, 18:21
Ναι ειναι παρανομο και στο αμαξι και στη μηχανη να χρησιμοποιεις οποιαδηποτε συσκευη με ακουστικα.
Ακομη και το handsfree ειναι παρανομο.
Ανοιχτη ακροαση αλλιως...
:wave2:

bloody_angel
02/06/2006, 18:24
ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΠΩΣ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΕΙΣ?ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΑΤΟ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΛΗΞΗΣ,ΦΕΥΓΟΥΝ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ,ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΙΝΩ ΚΑΦΕ ΚΑΘΟΔΟΝ ΜΕ ΚΑΝΑ ΕΝΣΩΜΑΤΟΜΕΝΟ ΜΠΕΚ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ

FestoNero
02/06/2006, 18:35
Πασο.

Ninjaki
02/06/2006, 20:17
Βασικά πολύ παλιότερα (δεν είχαν βγει τα εμ-πι-θρι ακόμα :) ) άκουγα και γω όταν έβγαινα για βόλτα. Αλλά μετά από λίγη ώρα με κούραζε, ειδικά αν πήγαινα γρήγορα και αυξανόταν και ο θόρυβος, άκουγα μουσική μαζί με θόρυβο από τον αέρα και ήταν πολύ κουραστικό.

Ήταν και επικίνδυνο, γιατί αν παρασυρόσουν με κανά καλό κομμάτι και ανέβαζες την ένταση, μετά και ακριβώς από πίσω να σου σφύραγε κανένας δεν άκουγες τίποτα.

Εσύ πώς το παλεύεις με το θόρυβο από τον αέρα?

zolotas
02/06/2006, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από bloody_angel
ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΤΙ ΑΚΟΥΕΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΜΟΤΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΗΓΗ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΟΟΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΑΜΑΞΙ ΠΑΡΑΔΙΠΛΑ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟ ΦΟΡΗΤΟ ΜP3 PLAYER CD PLAYER ΚΤΛ,ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΑΚΟΥΩ ΜΟΥΣΙΚΗ,ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΟΡΜΑΛ ΕΝΤΑΣΗ,ΚΑΙ ΤΟ ΜP3 ΣΤΗΝ ΚΩΛΟΤΣΕΠΗ.ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΑΥΤΟ?ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΤΙΘΕΜΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΚΑΘΟΤΙ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΩ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΨΗΛΑ.

δλδ ειχαμε ολα τα αλλα ,να ακουμε και μουσικη παει πολυ...........σκετη μ@λακια το βλεπω........δεν εχω δοκιμασει και ουτε προκειται .......

πας σπιτακι σου .....βαζεις μια 6αδα παγωμενες στο τραπεζι ,ανεβαζεις ενταση και χαλαρωνεις η χτυπιεσαι αναλογα......αν θες καπνιζεις κιολας :D .....

THEOD
02/06/2006, 23:03
Ποτέ, γιατί 2-3 φορές που το δοκίμασα ένοιωσα ότι με αποπροσανατόλιζε και μου αφαιρούσε συγκέντρωση....

Στο αυτοκίνητο αντίθετα δεν διανοούμαι να ταξιδέψω χωρίς μουσική και δεν νοιώθω κάτι στραβό με αυτό.....


Παράξενα πράγματα....

zolotas
02/06/2006, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD


Στο αυτοκίνητο αντίθετα δεν διανοούμαι να ταξιδέψω χωρίς μουσική και δεν νοιώθω κάτι στραβό με αυτό.....


Παράξενα πράγματα....

καθολου παραξενα..........αλλιως θα σε παρει ο υπνος στο ταξιδι αφου εισαι χαλαρος στο καθισμα.........

ενω στην μοτο η αδρεναλινη ειναι αυτη που σε εχει στην τσιτα......λεω τωρα γω :D

Zzz750
02/06/2006, 23:51
Παιδες μη τρελενεστε!!!:hypnotize
Οταν πας βολτα εκτος πολης και το μηχανακι ανοιγει...ουτος ή αλλος δεν ακους τιποτα αλλο εκτος απο τον αερα και το θορυβο (ειδικα αμα φορας καμια κανιβαλιστικη εξατμα) της μηχανης σου!
Επωμενος...:rolleyes: το να ακους μουσικουλα...δε'ν'κακο!
Εκτος απο μερικες περιπτωσεις που ο οδηγος αποσπαται πολυ απο την οδηγηση.Υπαρχουν καποιοι τυποι τετοιοι!

zolotas
03/06/2006, 00:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από bloody_angel
,ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΙΝΩ ΚΑΦΕ ΚΑΘΟΔΟΝ ΜΕ ΚΑΝΑ ΕΝΣΩΜΑΤΟΜΕΝΟ ΜΠΕΚ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ



:D ....μη φας .....του σουμαχερ ειναι :lol:


50577

bloody_angel
03/06/2006, 01:12
MPOΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΑΛΛΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΟΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΩ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ,ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΛΕΙΣΤΗ ΦΥΣΙΚΑ Η ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ,ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΣΠΑΣΤΕΙ Η ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ..

schumacher_
03/06/2006, 05:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
:D ....μη φας .....του σουμαχερ ειναι

:lol:

Ψέματα!! Σιγά μην έχω τέτοιο κρανάκι...:cry: :cry: :cry:

sakisp
03/06/2006, 14:57
και εγω ομολογουμενως εχω αυτην την κακια συνηθεια να ακουω μουσικη οχι οταν θα παω καπου κοντα η καθημερινα μες στην πολη αλλα με το που ερθει σ/κ και πουμε να ξεμυτισουμε ειναι στανταρ το mp3 και εκτος απο αυτο αν ακους και τιποτα ροκ κομματακια τις στροφες τις βλεπεις με αλλη ψυχολογια!!!!

bloody_angel
03/06/2006, 17:56
ΣΩΣΤΟΣ Ο ΣΑΚΗΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΤΟΠΙΟ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΕΙΔΙΚΑ ΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΣΤΗΜ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΣΧΙΖΑ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΝΤΟΠΙΝΓΚ

Gandalf dr685sm
05/06/2006, 09:07
Μπορεί να εξομαλύνει την "βαρεμάρα" της διαδρομής, αλλά είναι άκρως επικίνδυνο..

1) Δεν μπορείς να ακούσεις τίποτα γύρω σου, ειδικά όταν είσαι σε Ε.Ο. και δεν είσαι μόνος σου στον δρόμο.

2) Προσωπικά, ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ την μηχανή μου και ειδικά τον θόρυβο του κινητήρα, τόσο για τις αλλαγές ταχυτήτων, όσο και για την περίπτωση που κάτι δεν πάει κάλα.

3) Αφαίρεση συγκέντρωσης. Η μηχανή δεν είναι αυτοκίνητο και σίγουρα , θέλει 100% παραπάνω προσπάθεια νοητική και σωματική για να την οδηγήσεις. Κάθε τι λοιπόν που είναι ικανό να με αποσπάσει απο το τιμόνι της και απο την σκέψη του πως να την χειριστώ σε δρόμο, ειδικά με ταχύτητες απο 120 και πάνω, το θεωρώ επικίνδυνο.

Απο εκεί και πέρα , τώρα, μεγάλα παιδιά είμαστε και ο καθένας κάνει οτι θέλει. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι είναι και το καλύτερο.


Gandalf

AFTER
05/06/2006, 09:11
Η μουσικη ειναι μια, και ονομαζεται TERMIGNONI :beer:

zephyr1
05/06/2006, 09:38
Εγω μια φορα το δοκιμασα και νομιζα οτι βρηκα την λυση του αιωνα.

Ενω οδηγουσα με μουσικη προσπαθουσα να δω αν πραγματικα με ενοχλει, η τελικα ειναι πολυ καλη λυση.

Μετα απο καμια 15χλμ ηρθε η απαντηση.
Ταριφας φρεναρει μπροστα μου και ενω με ενα απλο φρεναρισμα και ελιγμο μπορουσα να αποφυγω την φαση,ξαφνικα η ολη αισθηση της νορμαλ αντιδρασης χαθηκε και νομιζα οτι επαιζα σε videoclip,με αποτελεσμα το πισω φρεναρισμα ηταν περισσοτερο απ΄ οτι επρεπε διπλωμα του πισω μερους της μηχανης,αφηνω φρενο επανερχεται αλλα το σωμα μου ακολουθουσε τους ρυθμους του κομματιου και εκανε αλλα ντι αλλον και περασα ξυστα απο τα πλαγια.(για την λαλακια μου τ'ακουσε και ο ταριφας)Δεν συμπεριφερθηκε οπως ειχα φανταστει την σκηνοθεσια του video clip.

Οταν οδηγαμε 2 ροδες καλο ειναι να μαστε 100% εκει.

Σε ενα τοσο απλο συμβαν ειχα χασει ολη την αισθηση του control της μηχανης απο την μουσικη.

Ουτε το ξανασκεφτηκα να ακουσω.

Οποτε:a06:

dirtbird
07/06/2006, 06:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Η μουσικη ειναι μια, και ονομαζεται TERMIGNONI :beer:

+1, TERMIGNONI stereo.
:D :wave2:

madtank
16/06/2006, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από bloody_angel
ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΙΝΩ ΚΑΦΕ ΚΑΘΟΔΟΝ ΜΕ ΚΑΝΑ ΕΝΣΩΜΑΤΟΜΕΝΟ ΜΠΕΚ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ

ΜΙΣΟ ΛΕΠΤΟ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΗΣ PIZZA HUT ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΤΡΩΣ ΚΑΘΟΔΟΝ...ΠΟΥ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΤΩΡΑ, ΕΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΚΡΥΑ ...:sick: :sick:

MIKE_16V
16/06/2006, 13:20
Ωπα, χαλαρωστε λιγο.......πεσατε να τον φατε επειδη ακουει μουσικη, ο πρωτος ειναι η ο τελευταιος....ξερετε πως οδηγει...και αν του αρεσει να πηγαινει με 120 στην εο και να απολαμβανει το τοπιο...γουσταρει να πηγαινει αργα σε επαρχιακους και να ακουει την μουσικουλα του....



chill out:D


:beer: :beer:

sub_zero
16/06/2006, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Ωπα, χαλαρωστε λιγο.......πεσατε να τον φατε επειδη ακουει μουσικη, ο πρωτος ειναι η ο τελευταιος....ξερετε πως οδηγει...και αν του αρεσει να πηγαινει με 120 στην εο και να απολαμβανει το τοπιο...γουσταρει να πηγαινει αργα σε επαρχιακους και να ακουει την μουσικουλα του....


chill out:D

:beer: :beer:

Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω... λέγοντας μουσική δεν εννούμε να ακούς στα 120 db... και να πηγαίνεις με 200+...

Προσωπικά σχεδόν πάντα ακούω μουσική σε ένταση η οποία δεν με αποπροσανατολίζει (τόσο ώστε να ακούω και το μοτερ) και το ευχαριστιέμαι...

Ασε που αν πέσω σε κάνα καλό κομμάτι μου φτιάχνει την ημέρα....

Αλλωστε δεν βλέπω καμμιά τρομερή διαφορά ανάμεσα στο να ακούς μουσική ή να έχεις την "χύμα" εξάτμιση που σε full-power "πετάει" κροταλίες στα 120 db σε κάποια εκδρομή (εκεί αλήθεια που ακριβώς "χωράει" η επαφή με το περιβάλλον????)...

Αποψή μου?... Οτι σε ευχαριστεί και σε χαλαρώνει αρκεί να μήν θέτει σε κίνδυνο την σωματική σου ακεραιότητα (και κατ' επέκταση των άλλων).

Παν μετρον, άριστον...


:wave2: :wave2:

xaotikos
17/06/2006, 02:24
Και εγώ τελευταία ακούω μουσική αλλά πάντα σε ένταση με την οποία να μπορώ να ακούω και το μοτέρ και τι συμβαίνει γύρω μου. Πιστεύω το πως συμπεριφέρεται ο κάθε ένας με τον θόρυβο είναι καθαρά υποκειμενικό.

Μου θυμίζει το διάβασμα στις εξετάσεις (ιδίως σε φυσικομαθηματικά) που άλλοι θέλουν πλήρη ηρεμία ενώ εμένα με ηρεμούσε να έχω ένα καλό ηχητικό background ;)

Βέβαια δεν ξέρω αν θα ήταν το ίδιο άνετο αν είχα μια SS και έκανα τίποτα γρήγορα στροφιλίκια ή 200άριζα σε ευθείες :cool:

blueblack
17/06/2006, 08:37
ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ.....

Άκούσει μουσική στή μηχανή......
Έκείνο τόν Κουρσάρο τού Παπακωνσταντίνου......οί πιό μεγάλοι
σίγουρα θυμούνται.........
Είχα κάνει καί είδική έγκατάσταση στό Arai γιά τά άκουστικά......
μέ βύσμα.....!!!!!!
Κάποια μέρα όμως πού άκουγα ράδιο........μέ ένα zzr1100 ...ήμουν
φτιάχτηκα καί άνοιξα τό γκάζι......περνώντας λοιπόν πάνω άπό τά
200...ξαφνικά χάθηκε άπότομα ό ήχος......Ε...ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ....πιά..
σκέφτηκα......άλλά δέν ήταν έτσι......ή μαλακία είχε γίνει.....
Τό ραδιοκασετόφωνο.....τήν είχε κάνει άπό τό τεπόζιτο....όταν σταμάτησα τό πήρα πρέφα...!!!!!!!!!!!
Πώς δέ σκότωσα κανέναν...Έθνική Θεσσαλονίκης-Άθηνών πρίν τήν Κατερίνη......!!!!!!
Τότε αύτά ήταν πάνω άπό μισό κιλό....σάν κουβάδες....!!!!!!!!!!
Άπό τότε ...ΤΕΛΟΣ.....!!!!
Ή μουσική σέ φτιάχνει πάνω στό μηχανάκι....ΦΟΒΕΡΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ........όμως είσαι σάν χαπακωμένος......ΣΕ ΠΑΡΑΣΕΡΝΕΙ......νιώθεις τρομερά......
Ε Λ Ε Υ Θ Ε Ρ Ι Α.........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΑΛΛΑ.....άπαγορεύεται.....ΑΥΣΤΗΡΑ......ΣΤΗΝ......ΠΟΛΗ.....
Είναι.......ΘΑΝΑΤΟΣ......!!!!!!!!
Χάνεις τήν έπαφή μέ τό περιβάλλον καί έπειδή παρασύρεσαι στούς
ρυθμούς της ....καί έπειδή.....ΔΕΝ.....άκούς....ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ.....
Άν έλέγχεις τά συναισθήματα σου άπό τή μιά μεριά....άπό τήν άλλη.....σίγουρα ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΙΣ....ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΟΥ....!!!!!!!!!!!
Γιά τούς έμπειρους μοτοσυκλετιστές είναι πολύ ωραία....όταν.....
πάς έξω άπό τήν πόλη.....στή ΦΥΣΗ....καί είσαι φυσικά σέ χαλαρούς ρυθμούς.....είδικά σέ στροφιλίκι είναι σά νά χορεύεις..........!!!!!!!!!!
Ή άποψη μου είναι πώς μηχανές πού σού βάζουν τόν κώλο ψηλά.....μηχανές πού σού πιάνονται οί καρποί......μηχανές πού σέ προτρέπουν......σέ γρήγορη όδήγηση.....ΜΑΛΛΟΝ......δέν είναι......
γιά νά άκούς...ΜΟΥΣΙΚΗ.......!!!!!!!
Πάντως μέ αύτά τά κουνούρια μικροσκοπικά mp3....μού φαίνεται........ότι......
ΘΑ ΞΑΝΑΜΠΩ........ΣΤΟΝ......ΠΕΙΡΑΣΜΟ......!!!!!!!!

ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ.......ΣΕ ΟΛΟΥΣ......:wave2:

Alx 84
17/06/2006, 10:31
εκτός από επικίνδυνο, δε βολεύει καθόλου με το κράνος η μουσικη...

dirtbird
17/06/2006, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
ΜΙΣΟ ΛΕΠΤΟ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΗΣ PIZZA HUT ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΤΡΩΣ ΚΑΘΟΔΟΝ...ΠΟΥ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΤΩΡΑ, ΕΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΚΡΥΑ ...:sick: :sick:

Με το ψιλό μας, τι γίνεται? ( φέρνει συχνοουρία ο άτιμος)

blueblack
17/06/2006, 21:45
DIRTBIRD....

Kαί σύ ρέ άθεόφοβε μέ τό blackbird στίς κοτρώνες.....??????
Πού νά άκούσεις μουσική έκεί....!!!!
Έδώ άλλοι δέν τά πάνε χώμα έπειδή τώρα τά λένε ON...καί...OFF......!!!!!!!!!!!!!!

madtank
18/06/2006, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Με το ψιλό μας, τι γίνεται? ( φέρνει συχνοουρία ο άτιμος)

Τώρα εαν με ρωτήσεις αν κατάλαβα τι εννοείς ;;
Θα σου πω ψέματα.

Ποιός , τι φέρνει συχνοουρία σ'αυτό που γράφω εγω;;!!!!!!!!!!!!!

Ο κουρσάρος του Παπακωνσταντίνου;;;;; :confused: :confused:

ρε συ μήπως εννοείς ο καφές που θέλει να πίνει οδηγόντας

Undertaker
19/06/2006, 12:58
μουσική στην μηχανή ε;...

επικύνδυνο το @@@@μένο αλλά αν το έχεις συνηθήσει, δεν το κόβεις!!!

Εγώ είμαι μόνιμα ή με mp3 ή με ραδιόφωνο κολλημένο στ'αυτια. Ακόμα δεν μου έχει τύχει τίποτα, και ελπίζω να μην κάνω σεφτε σύντομα!

Το καλό είναι πως κυκλοφορώ με σκουτεράκι και μέσα στην πόλυ, οπότε, και στο τσακίρ κέφι να έρθω δεν μπορώ να δόσω γκάζια...
:sick: be quick or be dead από maiden και 80km/h πάει; Δεν πάει.... :)

Xrider
28/06/2006, 14:00
OTAN KANO TAXIDI ME THN MOTO (MONOS) AKOYO RADIO KAI AN PAIZEI POLY PARASITO TO GYRNAO SE MP3.
KAI TON KINHTHRA AKOYO KAI FANTAZOMAI OTI KAI ALLOS NA EINAI APO PISO AN DEN TON AKOYSO 8A TON DO...TSEKARO POLY SYXNA TO KA8REFTAKI!

beholder
29/06/2006, 01:31
Ναι ακουω μουσικη κυριως απο το κινητο με hands free σε χαμηλη ενταση για μη χανω την επαφη γυρω. Προσωπικα με χαλαρωνει :smokin: και δεν θα ελεγα σε καμμια περιπτωση οτι μου αποσπα τη προσοχη. Αλλα αυτο νομιζω λειτουργει διαφορετικα στο καθενα.

GeoGlx
29/06/2006, 01:57
Τόσο καιρό ακούω στα 3/10 το volume...
Όταν κάποια στιγμή σταμάτησα σε ένα μπλόκο.. δεν άκουγα τι μου λέγαν...
(είναι κ ιδιαίτερα τα ακουστικά.. που κ καλά κάνουν καλή ηχομόνωση :p )

ktm640lc4
06/07/2006, 13:50
Στα 100χλμ/ωρα βαριεσαι και η μουσικουλα ειναι καλη, αλλα....

χτες γυρνουσα απο χαλκιδα κατα τις 1 το πρωι και ειχα το MP3 player στα αυτια περισσοτερο με ζαλισε παρα με εφτιαξε.

Ακουγα μουσικη ακουγα την μηχανη και ειχα και τον αερα να στροβιλιζει και να μου παιρνει τα αυτια.
Τα εβγαλα στο τελος γιατι ζαλιστικα.

Αν υπηρχε τροπος να μην ακουω τον κωλ....αερα ισως....

Jo.Da.
06/07/2006, 16:01
παίδες εγώ ακούω σε επαρχιακούς δρόμους που ξέρω πως κατά πάσα πιθανότητα δε θα βρω μπλόκο.χρησιμοποιώ mp3 player και βάζω το ένα ακουστικό.εννοείται ταχύτητα μέχρι 120 χλμ/ώρα γιατί μετά και επικίνδυνο γίνεται και δεν ακούς τπτ....
:wave2:

thewhiteowl
06/07/2006, 19:59
Και εγώ πάντως σαν τον beholder ακούω μουσική από το handsfree οπότε και μουσική ακούω και το ένα μου αυτί είναι ελεύθερο ώστε να ακούει τους ήχους από το περιβάλλον. Τώρα το κατά πόσο η μουσική σου αφαιρεί την προσοχή από την οδηγήση είναι θέμα καθαρά του πόσο συγκεντρωμένος είναι ο καθένας όταν οδηγεί.

Επί τη ευκαιρία στο αυτοκίνητο όχι μόνο δεν απαγορεύεται η μουσική αλλά συνιστάται σε χαμηλή ένταση ειδικά τα βράδια ώστε να κρατάει τον οδηγό σε επαγρύπνηση. Τουλάχιστον έτσι έλεγε το βιβλίο για τους υποψήφιους οδηγούς αυτοκινητών όταν είχα δώσει για δίπλωμα το 2002.

zephyr1
05/08/2006, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Εγω μια φορα το δοκιμασα και νομιζα οτι βρηκα την λυση του αιωνα.

Ενω οδηγουσα με μουσικη προσπαθουσα να δω αν πραγματικα με ενοχλει, η τελικα ειναι πολυ καλη λυση.

Μετα απο καμια 15χλμ ηρθε η απαντηση.
Ταριφας φρεναρει μπροστα μου και ενω με ενα απλο φρεναρισμα και ελιγμο μπορουσα να αποφυγω την φαση,ξαφνικα η ολη αισθηση της νορμαλ αντιδρασης χαθηκε και νομιζα οτι επαιζα σε videoclip,με αποτελεσμα το πισω φρεναρισμα ηταν περισσοτερο απ΄ οτι επρεπε διπλωμα του πισω μερους της μηχανης,αφηνω φρενο επανερχεται αλλα το σωμα μου ακολουθουσε τους ρυθμους του κομματιου και εκανε αλλα ντι αλλον και περασα ξυστα απο τα πλαγια.(για την λαλακια μου τ'ακουσε και ο ταριφας)Δεν συμπεριφερθηκε οπως ειχα φανταστει την σκηνοθεσια του video clip.

Οταν οδηγαμε 2 ροδες καλο ειναι να μαστε 100% εκει.

Σε ενα τοσο απλο συμβαν ειχα χασει ολη την αισθηση του control της μηχανης απο την μουσικη.

Ουτε το ξανασκεφτηκα να ακουσω.

Οποτε:a06:

Ακυρο.

Τελικα ο ανθρωπος αλλαζει συνεχεια.

Πλεον ακουω μουσικη απο το κινητο μου και απανταω στις κλισης που μου κανουν.

Αλλα με την μουσικη τι βρισκω πολυ.
Χωρια που μετα απο καποια χλμ ακουγεται πολυ σιγα.

Τελικα δεν ειναι ασχημα.:wave2:

lyk0s
11/08/2006, 03:56
Εγω παντως τραγουδαω...και ευτυχως δεν μπορει κανεις να με ακουσει!

GhostDog
11/08/2006, 18:09
παλαιότερα το έκανα, πλέον το αποφεύγω λόγω της "αίσθησης βίντεοκλιπ" που προαναφέρθηκε...

πέτυχα σε στροφιλίκια το breaking the law.... στην 3η μπαριέρα που πήγα να καρφωθώ έβγαλα τα ακουστικά... :D

ενίοτε τραγουδάω... ιδίως σε ατελειώτα χιλιόμετρα εθνικής