PDA

View Full Version : ducati? γιατί;



tsiros_temp
04/06/2006, 10:18
Γιατί κάποιος να αγοράσει το ducati το 620 αντί π.χ. το er6n?
το ducati είναι πιό βαρύ, αργό (τουλάχιστο σε ευθεία), θέλει νωρίτερα το service, λιγότερα άλογα, λιγότερη ροπή, αερόψυκτο.

Εντάξει, έχει ανάποδο πηρούνι. Το ότι είναι desmo τί να το κάνω, αφού είναι πιό αργό; Προσόν είναι;

Γιατί είναι πιό ακριβό, λοιπόν, τo ducati? Η εύκολη απάντηση που θα ακούσω είναι "γιατί είναι μούρη". Δε στέκει, γιατί μούρη είναι κάποιος όταν κάνει κάτι. Μήπως στρίβει καλύτερα; Έχει καλύτερη καμπύλη ροπής; (έψαξα λίγο στο νετ αλλά τπτ αξιόπιστο).

Tropeas
04/06/2006, 10:31
Αμαν φίλε,
αν και συμπερασματικά λογικές οι σκέψεις σου και οι απορίες σου, εγω μπορώ να σου πω ότι έχει ένα άλλο "joy" , χαρά οδήγησης το V90, αλλα για τα ducatia για μένα όχι αρκετό σε σύγκριση απόλαυσης και τσέπης...
τώρα πάντα φιλικά και σε επίπεδό αντιπαράθεσης σε βλέπω στις διαμάχες,
να τους λές δεν είσαστε γρήγοροι, και να σου λένε στρίβουμε όμως, κλπ κλπ....:D :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :wave2:

Καλή επιτυχία.... :beer:

kalant
04/06/2006, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Γιατί κάποιος να αγοράσει το ducati το 620 αντί π.χ. το er6n?
το ducati είναι πιό βαρύ, αργό (τουλάχιστο σε ευθεία), θέλει νωρίτερα το service, λιγότερα άλογα, λιγότερη ροπή, αερόψυκτο.

Εντάξει, έχει ανάποδο πηρούνι. Το ότι είναι desmo τί να το κάνω, αφού είναι πιό αργό; Προσόν είναι;

Γιατί είναι πιό ακριβό, λοιπόν, τo ducati? Η εύκολη απάντηση που θα ακούσω είναι "γιατί είναι μούρη". Δε στέκει, γιατί μούρη είναι κάποιος όταν κάνει κάτι. Μήπως στρίβει καλύτερα; Έχει καλύτερη καμπύλη ροπής; (έψαξα λίγο στο νετ αλλά τπτ αξιόπιστο).

πηγαινε μια βολτα προς μοντελα και ριξε ενα βλεφαρο, νομιζω θα

παρεις τις απαντησεις που χρειαζεσαι...

:wave2:

booZe
04/06/2006, 11:04
Σύντομα το 620 θα είναι ιστορία γιατί έχει πλέον αντικατασταθεί με το 695 που έχει ένα άλογο παραπάνω από ER6n και είναι φθηνότερο από το 620. Όλα του περιφερειακά (πλαίσιο, φρένα & αναρτήσεις) είναι απλά καλύτερα από αυτά του -τίμιου- ER6n. Προσωπικά, αν είχα δίλημμα μεταξύ αυτών των δύο μηχανών (και με λεφτά στην τσέπη που φτάνουν για να καλύψουν το μεγαλύτερο κόστος αγοράς και συντήρησης της Ducati), σίγουρα θα φόραγα ήδη την ταμπέλα του Ducatisti.

Από εκεί και πέρα, ο καθένας έχει τις προτεραιότητές του.

nickmonstro
04/06/2006, 14:50
Ειμαστε μαζοχιστες!Τι να κανουμε!???? :lol: :lol: :lol:

GST
04/06/2006, 21:11
γιατι αμα στη στροφη ..που εσυ ονειρευεσε τα πολλα αλογα σε περασει καληνυχτα....ε τοτε θα ταγαπησεις και συ...:lol:

GTZ750
04/06/2006, 21:32
παρτα μια βολτα και τα δυο και θα σου λυθουν ολες οι αποριες!!!!!:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

adam_tsouk
04/06/2006, 22:33
ρε παιδια, πειτε με κουλο ή όπως θέλετε (ετσι κι αλλιως μλκια θα πειτε):lol: :lol: αλλα εγω οταν οδηγησα το Monstro 800 ΔΕΝ το φχαριστηθηκα οσο περιμενα!

και ισα ισα που ο μονος λογος που ηθελα να το οδηγησω ηταν γιατι πραγματικα μου αρεσει το μηχανακι... Αλλα στο 10λεπτο μου ειχαν πεσει τα χερια απ΄τη κουραση!

το ER-6 πιστευω εχει αλλη φιλοσοφια... περισσοτερο πολη, λιγοτερο εθνικες κτλ...

δυσκολα καποιος που εχει παρει συνειδητά το er6 θα μπει σε πιστα. Σε αντιθεση με καποιον με το Mostro......


παρολα αυτα.. απογοητευτικα απο το ducati.. :rolleyes:

GST
04/06/2006, 22:55
τι ακριβως σε χαλασε?

adam_tsouk
04/06/2006, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
τι ακριβως σε χαλασε?

με κουρασε απιστευτα!

σου λεω, στο 10λεπτο ειχαν κοπει τα χερια μου!

υπεθεσα οτι εκανα κατι λαθος, μαλλον λογο διαφορετικης θεσης οδηγησης απο το Ζ εριχνα ολο το βαρος στα χερια...
δε ξερω και γενικα (νταξ δεν ημουν και σε καμμια πιστα) δεν με ενεπνεε το μηχανακι να του τα "χωσω" (σε αντιθεση με το 610TE που οδηγησα αμεσως μετα)

idi
04/06/2006, 23:48
φιλε παρε αυτο που θελεις και μη ρωτας τετοια πραγματα...

στη τελικη και εγω ducatisti ειμαι ...που ΠΟΤΕ δε θα παρει ducati....(σοβαρα!) εκτός αν μου το χαρησουν!

οποιος καταλαβε.... καταλαβε!

nickmonstro
04/06/2006, 23:50
Adam ειναι θεμα συνηθειας πιστευω.Η αληθεια ειναι οτι τα monsterakia σε σχεση με αλλα μηχανακια της κατηγοριας τους εχουν καπως αβολη(η παραξενη αν θελετε καλυτερα) θεση. βλεπε μακρια το τιμονι,πιο σκυφτη θεση οδηγησης και αρκετα πισω τοποθετημενα τα μαρσπιε.Ακριβως οπως αισθανθηκες εσυ ετσι νιωθω και εγω οταν ανεβαινω σε καποιο μηχανακι με πιο ''ορθια'' θεση οδηγησης.Για τα χερια σου παντως εχεις δικιο,μετα απο καποια ωρα ψιλοπιανονται, αλλα οχι στο δεκαλεπτο(τουλαχιστον σε εμενα.Για αυτο λεω οτι ειναι συνηθεια!):wave2:

gixxerpap
05/06/2006, 00:00
...γιατι οι ανθρωποι ειναι πολυ μπροστα.......
...γιατι δε μοιαζει με τα αλλα....
...γιατι ειναι σκετη ΚΑΑΑΑΑΥΥΥΥΥΥΛΛΛΛΛΑΑΑ!!!!!!!!!

αν και δεν αναφερομαι στα monster

dessert
05/06/2006, 08:15
Και ποίος σου είπε να πάρεις Μ620;;;? Άντε μωρέ το παλιομηχανάκι, όλο χαλάει, δεν έχει πλαίσιο,είναι βαρύ, δέν έχει γκάζι, δεν έχει φρένα, δέν έχει 75 χρόνια ιστορία αγώνων, δεν στρίβει, δεν έχει αναρτήσεις άσε που δέν είναι μοναδικό!!!! Πάρε ένα kawasaki να νιώσεις βασιλικά και να αποφύγεις τους μπελάδες. Ακου Μ620, τα παλιομηχανάκια...:smokin:

adam_tsouk
05/06/2006, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
, όλο χαλάει, δέν έχει γκάζι,


δεν εχεις και αδικο.......




Πάρε ένα kawasaki να νιώσεις βασιλικά και να αποφύγεις τους μπελάδες. Ακου Μ620, τα παλιομηχανάκια...:smokin:


τωρα μιλας.......




:winka:













:lol: :lol: :lol:

dessert
05/06/2006, 09:11
Πάντως αν συνεχίσουμε ετσι δεν πρόκυτε να ξαναμπεί post με θέμα αγοράς στις γενικές. Ας μπαίνει απ'ευθείας στο διαμάχες μιας και άκρη δεν θα βγάζει κανένας και όλο και κάποιος θα γράφει κακιούλες.(μηδενός εξαιρεταίου και εμού του ιδίου...:D )

Μη μασάς μεγάλε !!!!
Kawasaki RULES!!!:a22: :a22: :a22: :a22: :a22:
:a06:
:a12: :a56:

tsiros_temp
05/06/2006, 23:16
Εγώ απορώ, τί έχει τελικά το ducati και είναι πιό ακριβό, αφού δεν είναι ελαφρύτερο, δυνατότερο κτλ; Γιατί, δε μπορεί, κάτι θα έχει. Εμένα μου αρέσει πολύ το 620.

Τώρα, αν εσείς νομίζετε ότι το πάω για τσακωμό, ε, αυτός είναι κ ο λόγος που το forum είναι σαν το κακό του το φλάρο.

tools
05/06/2006, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Τώρα, αν εσείς νομίζετε ότι το πάω για τσακωμό, ε, αυτός είναι κ ο λόγος που το forum είναι σαν το κακό του το φλάρο.

afro,tsiros...
ενας ενας επιστρεφουν σιγα σιγα...
οπως αυτοι ξερουν:beer: :beer:
αυτο ειναι το forum που αγαπησα:D :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

για την ιστορια γατε,το μοστρο κοστιζει τοσο γιατι ειναι ιταλικο κ,ως γνωστον,οι ιταλοι ειναι κ μεγαλοι απατεωνες:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
κ μονο που το κοιτας ομως,νομιζω,ξεχνας καρφι πως σου τον πιασανε λιγο γιατι,ως-ακομα πιο-γνωστον,οι ιταλοι ειναι κ μεγαλοι σχεδιαστες...:a8: :a8:

gixxerpap
06/06/2006, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
..... αυτός είναι κ ο λόγος που το forum είναι σαν το κακό του το φλάρο. [/B]


ΝΑ ΜΗ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΟΤΕ.....

thewhiteowl
06/06/2006, 19:04
Το Ducati είναι πιο ακριβό γιατί είναι Ευρωπαϊκό, όπως και τα ΒΜW, Ferrari, Mercedes, κλπ, κλπ. Σε όποιον δεν αρέσει η αγορά είναι ανοιχτή και μπορεί να αγοράσει το οποιοδήποτε Ιαπωνικό.

Κατ' αυτά τον τρόπο θα έχει την μοναδική ευκαρία να βοηθήσει την Ιαπωνική βιομηχανία και να βάλει το λιθαράκι του στην αποδυνάμωση της Ευρωπαϊκης.

Αλλά βέβαια εδώ που τα λέμε, αυτό τι μας ενδιαφέρει; Δεν είναι δα ότι αν αποδυναμωθεί η Ευρωπαϊκη βιομηχανία θα αναγκαστούν οι αντίστοιχοι βιομήχανοι να απολύσουν τους Ευρωπαίους εργάτες τους (ή στην καλύτερη περίπτωση να τους αντικαταστήσουν με ανιδείκευτους από το Μπαγκλαντές). Όχι καλέ, αυτά είναι παραμύθια των κουμουνιστών!

Και βέβαια το ότι αυτό θα οδηγήσει στην μείωση των μισθών και την αύξηση των ωρών εργασίας είναι ξεκάθαρα ακροαριστερή προπαγάνδα!

Ας αγόρασουμε λοιπόν όλοι Honda, Suzuki, Kawasaki! Απλά μην παραπονιέστε μετά ότι δεν μπορείτε να τις χαρείτε γιατί δουλεύετε σαν σκυλία.

Και επιπρόσθετα...
δεν πιστεύω να θέλει κανείς σας να πάρει σύνταξη πριν τα 65;
:a5: :a5:

arxaios
06/06/2006, 20:11
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από thewhiteowl
Ας αγόρασουμε λοιπόν όλοι Honda, Suzuki, Kawasaki! Απλά μην παραπονιέστε μετά ότι δεν μπορείτε να τις χαρείτε γιατί δουλεύετε σαν σκυλία.


ΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧ...................... Ευτυχώς εγώ πήρα ΥΑΜΑΗΑ και δεν είμαι στους παραπάνω !!!!!!!!!!!!!!!!
Εγώ ΔΕΝ θα δουλεύω σαν σκύλος !!!!!!!!!!!
ΑΜΕ, ΑΜΕ !!!!!!!!!!!!!!!

:lol: :lol: :lol:

adam_tsouk
06/06/2006, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από thewhiteowl
Το Ducati είναι πιο ακριβό γιατί είναι Ευρωπαϊκό, όπως και τα ΒΜW, Ferrari, Mercedes, κλπ, κλπ. Σε όποιον δεν αρέσει η αγορά είναι ανοιχτή και μπορεί να αγοράσει το οποιοδήποτε Ιαπωνικό.

Κατ' αυτά τον τρόπο θα έχει την μοναδική ευκαρία να βοηθήσει την Ιαπωνική βιομηχανία και να βάλει το λιθαράκι του στην αποδυνάμωση της Ευρωπαϊκης.

Αλλά βέβαια εδώ που τα λέμε, αυτό τι μας ενδιαφέρει; Δεν είναι δα ότι αν αποδυναμωθεί η Ευρωπαϊκη βιομηχανία θα αναγκαστούν οι αντίστοιχοι βιομήχανοι να απολύσουν τους Ευρωπαίους εργάτες τους (ή στην καλύτερη περίπτωση να τους αντικαταστήσουν με ανιδείκευτους από το Μπαγκλαντές). Όχι καλέ, αυτά είναι παραμύθια των κουμουνιστών!

Και βέβαια το ότι αυτό θα οδηγήσει στην μείωση των μισθών και την αύξηση των ωρών εργασίας είναι ξεκάθαρα ακροαριστερή προπαγάνδα!

Ας αγόρασουμε λοιπόν όλοι Honda, Suzuki, Kawasaki! Απλά μην παραπονιέστε μετά ότι δεν μπορείτε να τις χαρείτε γιατί δουλεύετε σαν σκυλία.

Και επιπρόσθετα...
δεν πιστεύω να θέλει κανείς σας να πάρει σύνταξη πριν τα 65;
:a5: :a5:
οχι, θα αγορασουμε Ευρωπαικα ακομα και αν δεν το αντεχει η τσέπη μας ή το γούστο μας ή οι απαιτήσεις/ορεξεις μας για να μην αποδυναμωθει η Ευρωπαικη αγορα!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

H.A.Balafoutre
06/06/2006, 21:41
...

arxaios
06/06/2006, 21:47
Ευρωπαϊκά είναι και τα ΜΖ ...........
Γιατί δεν παίρνετε ;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Και τα Enfield άλλωστε......
Δεν είδα να τρελλαίνονται στις πωλήσεις.

Ρε παιδιά............
ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥΚΑΙ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ ΤΟΥ ...........

Κι εμένα μ'αρέσει το 999s αλλά είναι πολλά τα λεφτά Αρη...........

Γιατί DUCATI; Γιατί όχι αν έτσι γουσταρίζομεν και δυνάμεθα οικονομικώθεν.........

:beer: :beer: :beer:

Akis@SF
06/06/2006, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Γιατί κάποιος να αγοράσει το ducati το 620 αντί π.χ. το er6n?
το ducati είναι πιό βαρύ, αργό (τουλάχιστο σε ευθεία), θέλει νωρίτερα το service, λιγότερα άλογα, λιγότερη ροπή, αερόψυκτο.

Εντάξει, έχει ανάποδο πηρούνι. Το ότι είναι desmo τί να το κάνω, αφού είναι πιό αργό; Προσόν είναι;

Γιατί είναι πιό ακριβό, λοιπόν, τo ducati? Η εύκολη απάντηση που θα ακούσω είναι "γιατί είναι μούρη". Δε στέκει, γιατί μούρη είναι κάποιος όταν κάνει κάτι. Μήπως στρίβει καλύτερα; Έχει καλύτερη καμπύλη ροπής; (έψαξα λίγο στο νετ αλλά τπτ αξιόπιστο).

Τα ducati (και μιλαω για ολα τα μοντελα) ειναι, οπως και να το κανουμε, εργα τεχνης και μηχανικα δεν πανε και ασχημα βλ. 749 η ακομα και 999. Μπορει σε γκαζια να μην πιανουν τους ιαπωνες αλλα στην ευθεια ολοι γρηγοροι ειναι........στην στροφη :confused: :confused: :confused: Τεσπα για να μην πολυλογουμε (αν και μας βλεπω με τα χιλια για διαμαχες) ο καθεις παιρνει οτι μα οτι του κ@υλωσει!!!!!!! :wave2: :wave2: :wave2:

AFTER
06/06/2006, 23:42
Παιδια ωπα, ωπα!!!!
Μαλωνουμε μεταξυ μας, την στιγμη που δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε οι kawλaσακιδες με τους ducatisti !

Ας Βλασφημησουμε τα Honda!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

skous
07/06/2006, 02:05
giati oi pio poly, metaxi impresa wrx sti, rx8 kai boxster, 8a epelegan tin porsche, kai as einai pio akrivi kai oxi to idio grigori ktl.

idi
07/06/2006, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Παιδια ωπα, ωπα!!!!
Μαλωνουμε μεταξυ μας, την στιγμη που δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε οι kawλaσακιδες με τους ducatisti !

Ας Βλασφημησουμε τα Honda!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

+ 953 cc :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

(kawasakiας + κρυφο-ducatisti) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sapila racing
07/06/2006, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Παιδια ωπα, ωπα!!!!
Μαλωνουμε μεταξυ μας, την στιγμη που δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε οι kawλaσακιδες με τους ducatisti !

Ας Βλασφημησουμε τα Honda!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ωπ!!!

Για σιγά λίγο :nono:

Εγώ καβαλάω Honda αλλά είμαι κρυφοKawasakias :rotflmao:

Και μια κι εχω και Yamaha, και ΒΜW, λέω να την πέσουμε στα Aprilia :lol:

Ρε παιδιά, όλα μηχανάκια είναι! Τα Ducati πάντα ήταν πιο sexy, σπάνια, ακριβά και ας πούμε 'ευαίσθητα' :rotflmao:

Και στην ουσία, δεν είναι και τόσο ακριβά αν τα βάλεις κάτω.
Πάρε το S2R που έχει γαμάτο μπροστινό, πισινό, μεσαίο, πάνω κάτω....
Σοβαρά τώρα, αν ένα γιαπωνέζικο είχε τα πράγματα που έχει το S2R και το S4R, τα ίδια θα έκανε περίπου.
Αλλά οι Γιαπωνέζοι σου λένε, σε γυμνό low budget μηχανάκι, πάρε ένα απλό μπροστινό χωρίς καμια ρύθμιση, πάρε κι ένα σιδερένιο ψαλίδι κι ένα αμορτισερ σουμιε κι είσαι ΟΚ Οποιος το θέλέι να το πάρει :beer:

Μάλιστα τα Monster είναι ΠΑΜΦΘΗΝΑ σε σχέση με τις τιμές όλων των Ducati πριν από 10 χρόνια.


Τότε οι τιμές ήταν απλησιαστες, και τα Ducati πραγματικά σπάνια.
Τώρα έχει γεμισει ο τόπος!!!

:bigcry:

tsiros_temp
07/06/2006, 11:11
Οπότε, σε γενικές γραμμές, πληρώνεις κάτι παραπάνω το γεγονός ότι είναι ευρωπαϊκό και τα περιφερειακά, ενώ τα τζαπανέζικα έχουν εστιάσει περισσότερο στον κινητήρα (και τα ducati έχουν και γαμώ τους κινητήρες, δεν τα υποβαθμίζω) να βγάζει μουρλά άλογα σε αισχρές στροφές;

μάλιστα.

...

θα πάρω το 620. μπλέ με άσπρη ριγούλα. ααααχ.... :blush:

dukeandthecity
07/06/2006, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Οπότε, σε γενικές γραμμές, πληρώνεις κάτι παραπάνω το γεγονός ότι είναι ευρωπαϊκό και τα περιφερειακά, ενώ τα τζαπανέζικα έχουν εστιάσει περισσότερο στον κινητήρα (και τα ducati έχουν και γαμώ τους κινητήρες, δεν τα υποβαθμίζω) να βγάζει μουρλά άλογα σε αισχρές στροφές;

μάλιστα.

...

θα πάρω το 620. μπλέ με άσπρη ριγούλα. ααααχ.... :blush:


OXIIIIIΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΦΙΛΕ

ελπιζω να σε προλαβα και να μην πηρες το συγκεκριμένο μοντέλο ακόμα.















Το υπουργειο δημοσιας τάξης εβγαλε ανακοίνωση να επιστραφεί ΑΜΕΣΩΣ η σκαλωσιά στην νεοχτιστη οικοδομή που η ducati χρησιμοποιει για πλαισιο.:wave2: :wave2: :wave2:

sapila racing
07/06/2006, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
OXIIIIIΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΦΙΛΕ

ελπιζω να σε προλαβα και να μην πηρες το συγκεκριμένο μοντέλο ακόμα.

Το υπουργειο δημοσιας τάξης εβγαλε ανακοίνωση να επιστραφεί ΑΜΕΣΩΣ η σκαλωσιά στην νεοχτιστη οικοδομή που η ducati χρησιμοποιει για πλαισιο.:wave2: :wave2: :wave2:



Οταν η verlicci έφτιαχνε χωροδικτυώματα για την Ducati η KTM ήταν ........................... Kick Twenty Minutes :rotflmao: :rotflmao: :bawl:

dukeandthecity
07/06/2006, 11:51
το χωροδικτυωμα ακούγεται καλυτερο απο το σωληνωτό πλαίσιο ?

ξεχασες τα επίθετα "εύκαμπτο" + "στριφτερό"

;)

Ασε που το χωροδικτύωμα ηταν ντιζαινιά των αρχιτεκτόνων για να αντικαταστήσουν το steel beam construction
:lol: :lol:

dessert
07/06/2006, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
OXIIIIIΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΦΙΛΕ

ελπιζω να σε προλαβα και να μην πηρες το συγκεκριμένο μοντέλο ακόμα.















Το υπουργειο δημοσιας τάξης εβγαλε ανακοίνωση να επιστραφεί ΑΜΕΣΩΣ η σκαλωσιά στην νεοχτιστη οικοδομή που η ducati χρησιμοποιει για πλαισιο.:wave2: :wave2: :wave2:





Βάλτε και εσείς καμιά σκαλωσιά, για να κρατάει περισσότερα κομμάτια απο τον κινητήρα όταν σπάει... Στείλε μου ΠΜ να σου δώσω πληροφορίες για τη μετατροπή.Ά! θαχρειαστείς λινάτσα και μερικά άδεια καλάθια απο κεράσια ή ροδάκινα. Μην φοβηθείς το έχω ξανακάνει σε ΚΤΜ...
:lol: :lol: :lol:
:a22: :a22: :a22:
:a56:

vassilis88
07/06/2006, 12:07
οι ducati ειναι πιο ακριβες γιατι και τα boss,armani ειναι πιο ακριβα απο τα levis πχ και γιατι και οι ferrari,maserati ειναι πιο ακριβες απο τα supra,skyline,nsx..γιατι πληρωνεις ονομα αλλα και γιατι αντεχει στο χρονο,οχι μετα απο 2-3 αλλα μετα απο πολλα χρονια και ακομα δεν θεωρειται παλια μια ducati...σε αντιθεση με πολλα γιαπωνεζικα.
ειχα διαβασει καπου να λενε οτι παλια το made in japan ηταν φραση απο ανεκδοτο!ευρωπη rulezzzz japan+usa suxxx:p :p
AFTER εγραψες!

dessert
07/06/2006, 12:26
Πάντα ο ευρωπαίος είχε μια διαφορά στην τιμή απο τον Ιάπωνα για ευνόητους λόγους. Η Monster σαν σύνολο δεν είναι ακριβή. Κανένα στην κατηγορία του δεν είναι έτσι εξοπλισμένο και στημένο. Απόδειξη για τα παραπάνω είναι οτι:
α.Έχει σταματήσει τα ρολόγια απο τότε που βγήκε
β.'Ολα τα "γυμνά" σχέδια και μοντέλα είναι βασισμένα επάνω σ'αυτό
γ.Κανένας δεν έχει καταφέρει να το αντιγράψεί μέχρι και σήμερα και αυτοί που προσπάθησαν απέτυχαν παταγωδός.
δ.Οι αλλαγές που δέχετε απο χρονιά σε χρονιά είναι ελάχιστες ή ανύπαρκτες.
Για όλα τα παραπάνω είναι ,για ΄μένα προσωπικά, μια απο τις καλύτερες επιλογές.

Τώρα σε πολλούς δεν αρέσει.Δεκτό και σεβαστό, όπως και σε εμένα δεν αρέσουν κάποια μοντέλα άλλων εταιριών.
Δεν είναι απαραίτητο να προχωράμε σε "επίθετα" και χαρακτηρισμούς και να ρίχνουμε το "επίπεδο" του post.
Όσοι θέλουν "γκαζιές" υπάρχουν οι διαμάχες. Δεν μπορεί κάποιος που θέλει την γνώμη όλων για μία αγορά να βλέπει "κανγκουριλίκια"!!! Γνώμη μου για την εικόνα που βλέπω.
Και δεν βγάζω τον εαυτό μου εκτός αλλά μερικα καλύτερα να λέγονται αφου πρώτα τα σκεφτούμε...

idi
07/06/2006, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Π
β.'Ολα τα "γυμνά" σχέδια και μοντέλα είναι βασισμένα επάνω σ'αυτό
γ.Κανένας δεν έχει καταφέρει να το αντιγράψεί μέχρι και σήμερα και αυτοί που προσπάθησαν απέτυχαν παταγωδός.
δ.Οι αλλαγές που δέχετε απο χρονιά σε χρονιά είναι ελάχιστες ή ανύπαρκτες.
Για όλα τα παραπάνω είναι ,για ΄μένα προσωπικά, μια απο τις καλύτερες επιλογές.



βαλε μπροστα σου 2 φωτογραφιες

απο ενα Monster Και απο ενα z1000

και ΒΡΕΣ ΜΟΥ 1 (ΝΑΙ ΕΝΑ ΟΛΟΓΡΑΦΩΣ) ΚΟΙΝΟ ΣΗΜΕΙΟ

ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ!!!!!!!!!!!!

sniper
07/06/2006, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
βαλε μπροστα σου 2 φωτογραφιες

απο ενα Monster Και απο ενα z1000

και ΒΡΕΣ ΜΟΥ 1 (ΝΑΙ ΕΝΑ ΟΛΟΓΡΑΦΩΣ) ΚΟΙΝΟ ΣΗΜΕΙΟ

ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ!!!!!!!!!!!!

και τα 2 παραπάνω μπουρδέλα, ακουγονται πολύ αλλά δεν πάνε πουθενά.... :D

adam_tsouk
07/06/2006, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Πάντα ο ευρωπαίος είχε μια διαφορά στην τιμή απο τον Ιάπωνα για ευνόητους λόγους. Η Monster σαν σύνολο δεν είναι ακριβή. Κανένα στην κατηγορία του δεν είναι έτσι εξοπλισμένο και στημένο. Απόδειξη για τα παραπάνω είναι οτι:
α.Έχει σταματήσει τα ρολόγια απο τότε που βγήκεΠΟΙΟΣ ΤΟ ΛΕΕΙ?
β.'Ολα τα "γυμνά" σχέδια και μοντέλα είναι βασισμένα επάνω σ'αυτό ΟΛΑ???
γ.Κανένας δεν έχει καταφέρει να το αντιγράψεί μέχρι και σήμερα και αυτοί που προσπάθησαν απέτυχαν παταγωδός. ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ??
δ.Οι αλλαγές που δέχετε απο χρονιά σε χρονιά είναι ελάχιστες ή ανύπαρκτες. ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ...
Για όλα τα παραπάνω είναι ,για ΄μένα προσωπικά, μια απο τις καλύτερες επιλογές.

Τώρα σε πολλούς δεν αρέσει.Δεκτό και σεβαστό, όπως και σε εμένα δεν αρέσουν κάποια μοντέλα άλλων εταιριών.
Δεν είναι απαραίτητο να προχωράμε σε "επίθετα" και χαρακτηρισμούς και να ρίχνουμε το "επίπεδο" του post.
Όσοι θέλουν "γκαζιές" υπάρχουν οι διαμάχες. Δεν μπορεί κάποιος που θέλει την γνώμη όλων για μία αγορά να βλέπει "κανγκουριλίκια"!!! Γνώμη μου για την εικόνα που βλέπω.
Και δεν βγάζω τον εαυτό μου εκτός αλλά μερικα καλύτερα να λέγονται αφου πρώτα τα σκεφτούμε...

και για να μην νομιζεις οτι στη λεω... πριν δω και ερωτευτω το Ζ ημουν ετοιμος για το 800 :winka:

sniper
07/06/2006, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
........
β.'Ολα τα "γυμνά" σχέδια και μοντέλα είναι βασισμένα επάνω σ'αυτό
...

Ανακοίνωσις:

Παρακαλείτε ο catmaster να παραθέσει μοντέλο (δεν το θυμάμαι) ή φωτό απο την ΒΙΒΛΟ που διαβάζαμε την δευτέρα..... για να μην λέει ο κάθένας ότι θέλει....

Ευχαριστω

:smokin:

EVI
07/06/2006, 12:44
σορυ θα σπαμαρω




ΤΟ ΚΟΥΜΠΑΚΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ BAN ΤΟΥΣ MOD ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?


τελος σπαμ



ευχαριστω


:beer:

bartlal
07/06/2006, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
σορυ θα σπαμαρω




ΤΟ ΚΟΥΜΠΑΚΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ BAN ΤΟΥΣ MOD ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?


τελος σπαμ



ευχαριστω


:beer:

το κουμπακι ειναι στο διπλανο φορουμ!!! :a22: :a22: :a22:

:lol: :lol: :lol:

sniper
07/06/2006, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI z750
σορυ θα σπαμαρω




ΤΟ ΚΟΥΜΠΑΚΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ BAN ΤΟΥΣ MOD ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?


τελος σπαμ



ευχαριστω


:beer:

Ειναι δίπλα απο αυτό που λέει BAN IDI :D

EVI
07/06/2006, 12:51
:lol: :lol: :bigcry: :lol: :lol: :lol:

thanks


:lol: :lol:

dessert
07/06/2006, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
βαλε μπροστα σου 2 φωτογραφιες

απο ενα Monster Και απο ενα z1000

και ΒΡΕΣ ΜΟΥ 1 (ΝΑΙ ΕΝΑ ΟΛΟΓΡΑΦΩΣ) ΚΟΙΝΟ ΣΗΜΕΙΟ

ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ!!!!!!!!!!!!

Άν το z είχε 1, όλογράφως ένα, κοινό σημείο με την monster θα το είχα πάρει.Άποψή μου, οτι στην έκρηξη των street fighters και στην ανάπτυξη τους αυτό το μοντέλο είναι σημείο αναφοράς. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με. Κανένας δεν έχει επιβιώσει μέσα στα χρόνια τόσο, και κανένας δεν έχει πουλήσει τόσο.:wave2:

sniper
07/06/2006, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
........Κανένας δεν έχει επιβιώσει μέσα στα χρόνια τόσο, και κανένας δεν έχει πουλήσει τόσο.:wave2:

WTF? :confused:

dessert
07/06/2006, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
και για να μην νομιζεις οτι στη λεω... πριν δω και ερωτευτω το Ζ ημουν ετοιμος για το 800 :winka:

Δεν νομίζω οτι μου τη λες, μου αρέσει η αντιπαράθεση γιατί σιγουρα κάτι θα βγάλω. Τώρα όσον αφορά τα παραπάνω και μόνο οτι το συζητάμε τόση ώρα αρχίζω να τα πιστεύω περισσότερο...

dukeandthecity
07/06/2006, 13:09
Απο το site της εκκλησιας της Ελλαδος:

www.ecclesia.gr και στο

http://www.ecclesia.gr/greek/archbishop/default.asp?id=1&what_main=1&what_sub=1&lang=gr

Αποφάσισε

"την αντικατάσταση των παραδοσιακών υπαρχόντων καμπαναριών με καινούρια νεοσύστατα και υψηλής τεχνολογίας εξ Ιταλίας με την νεωτεριστική ονομασία "Ξηροκάμπανα". Προμηθευτής θα είναι η Ducati Motor Holding S.p.A και σκοπός της αντικατάστασης θα είναι η καλύτερη προσέλευση των πιστών μια που η υπάρχουσες καμπάνες θεωρούνται υποδεέστερες στην ένταση σε όλο το φάσμα συχνοτήτων."
:wave2:

idi
07/06/2006, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Άν το z είχε 1, όλογράφως ένα, κοινό σημείο με την monster θα το είχα πάρει.Άποψή μου, οτι στην έκρηξη των street fighters και στην ανάπτυξη τους αυτό το μοντέλο είναι σημείο αναφοράς. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με. Κανένας δεν έχει επιβιώσει μέσα στα χρόνια τόσο, και κανένας δεν έχει πουλήσει τόσο.:wave2:

η ιδια η ducati το ονομαζει cafe racer Και οχι street fighter!!!

η εργονομια του δεν εχει καμια σχεση με τα αλλα "που το αντεγραψαν" κανενας δεν αντεγραψε κανενα Monster (εκτως της honda που εφτιαχνε ενα μικρο 250 cc στην ινδια νομιζω ΙΔΙΟ με το monster)

ειναι V2, με χωροδυκτιωμα.... τι να λεμε... καμια σχεση με τους "αντιγραφεις" του...

τα street fighters φτιαχτηκαν απο ιδιωτες με μερακι σε γκαραζ (κυριως της κεντρικης ευρωπης) απο γιαπονεζικα supersport, χωρις πλαστικα και μεγαλα τιμονια αντι για clip ons.... σιγα μη περιμεναν να αντιγραψουν ενα ψοφιο Monster ...

σορυ αλλα αν και φιλος της ducati δε μου αρεσει να ακουω ανακριβιες (και δυστιχως δε τις λες μονο εσυ αλλα ολοι οι ducatisti)

dessert
07/06/2006, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
η ιδια η ducati το ονομαζει cafe racer Και οχι street fighter!!!

η εργονομια του δεν εχει καμια σχεση με τα αλλα "που το αντεγραψαν" κανενας δεν αντεγραψε κανενα Monster (εκτως της honda που εφτιαχνε ενα μικρο 250 cc στην ινδια νομιζω ΙΔΙΟ με το monster)

ειναι V2, με χωροδυκτιωμα.... τι να λεμε... καμια σχεση με τους "αντιγραφεις" του...

τα street fighters φτιαχτηκαν απο ιδιωτες με μερακι σε γκαραζ (κυριως της κεντρικης ευρωπης) απο γιαπονεζικα supersport, χωρις πλαστικα και μεγαλα τιμονια αντι για clip ons.... σιγα μη περιμεναν να αντιγραψουν ενα ψοφιο Monster ...

σορυ αλλα αν και φιλος της ducati δε μου αρεσει να ακουω ανακριβιες (και δυστιχως δε τις λες μονο εσυ αλλα ολοι οι ducatisti)

Η ίδια η Ducati χρησημοποιεί το προσονύμιο cafe racer λόγο της "καλης" ιστορίας. Τώρα αν είναι cafe racer ή αν είναι street fighter ή αν είναι απλά μια naked μηχάνη το αφήνω σε εσένα να το προσδιορήσεις. Για την αναφορά σου στην Honda δεν θα μείνω γιατι είμαι σίγουρός οτι έχεις και άλλα παραδείγματα. Όσον αφορά την ιστορία των street fighters και την γενίκευση της κατηγορίας ,που ίσως και να μην ήταν "πετυχημένη", και πάλι δεν μου έχεις απαντήσει... Περιμένω λοιπών προς διόρθωση των ανακριβιων μου...

vassilis88
07/06/2006, 13:29
ΧΑΧΑΑΧααΧαΧΑχΑΧαΑΑχΑΧΑΧΑ!!!!!:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

idi γαματη υπογραφη!τωρα την ειδα!

vassilis88
07/06/2006, 13:34
ειναι naked ολα αλλα τα cafe racer ηταν κ αυτα μηχανακια μεγαλου κυβισμου που ειχαν κλιπ-ονς αν και γυμνα.τα street fighters ειναι πιο μοντερνα τωρα και αυτα μεγαλου κυβισμου,που ειναι ss απλα χωρις πλαστικα και με τιμονι.σωστα τα ειπε ο idi.
δεν εχουν σχεση τα z με τα monster.

arxaios
07/06/2006, 13:48
Προσωπικά σαν παλιός κάτοχος Ducati και λάτρης του είδους έχω να πω ότι το monster είναι το μόνο όχημα της παραπάνω εταιρείας το οποίο επέστρεψε δυο φορές για επανασχεδιασμό και ακόμα παραμένει κακάσχημο, για μένα και πολλούς άλλους φίλους της φίρμας και παραμένει γιατί πουλάει. Πουλάει όμως μόνο λόγω χαμηλής - σχετικά με τις άλλες ducati - τιμής. Δεν είναι και δεν πρόκειται ποτέ αυτό το πράμα να γίνει ducati έστω και αν το γράφει στο ντεπόζιτο. Το ίδιο ισχύει και για το multistrada κατά την γνώμη μου πάντα. Ξαναλέω ότι αν είχα τα φράγκα θα ξαναέπαιρνα ducati και ας χάλαγε και ας έκανε θόρυβο.

Gandalf dr685sm
07/06/2006, 14:12
Είμαι γνωστός Ιαπωνό-φίλος στα δίκυκλα και θα προσπαθήσω να μην μπώ σε διαδικασία συγκρίσεων όταν θα θέσω ερωτήματα (δύσκολο αυτό)...

προς Ducatisti:

- Έχει αγοράσει κανείς απο εσάς μεταχειρισμένη Ducati; Μήπως το οτι μετά τα 3 χρόνια χρήσης της, την καθιστά προβληματική απωθεί την αγορά της ώς μεταχειρισμένο δίκυκλο;
- Δώστε παρακαλώ ενα τυπικό ετήσιο κόστος συντήρησης (οχι βλάβες) μιας Ducati.
- Πόσοι απο εσάς κινούνται ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ , και έχουν την Ducati τους για όλες τις χρήσεις;... και απο αυτούς που το κάνουν , πόσοι βιώνουν βλάβες συνήθως και με ποιά συχνότητα;
- Τα περιφερειακά που έχει γίνει η "Ιταλική Καραμέλα" για το Ducati, να πούμε πόσο κοστίζουν;... Φτάνουν τα 2-3000?; .. δικαιολογούν το ακριβότερο κόστος μιας 999 σε σύγκριση με ενα GSXR 1000 K5;
- Πόσοι απο εδώ μέσα είναι τέτοιοι οδηγοί που πίνουν το αίμα σε ενα Ducati και στα περιφερειακά του, φέρνοντας τα σε όρια αντοχής , κάτι που σίγουρα είναι 10-20% παραπάνω απο τα standard Ιαπωνικά;.


Αν μπορέσετε και απαντήσετε στα παραπάνω και κάπου δεν δυσανασχετήσετε με το κόστος αγοράς , συντήρησης , χάσιμο μεταπώλησης... οκ... πάσο.. τότε απλά είναι χρήματα δωσμένα για ικανοποίηση προσωπικής κά(τ)λας , δημιουργημένη απο διαφημίσεις και μαρκετινγκ. Κάπου εκεί ΟΛΟΙ μας έχουμε κάνει διάφορα...

Αλλά μην ακούω οτι το παίρνει κάποιος γιατί είναι καλύτερο απο το Ιαπωνικό στα περιφερειακά, στρίψιμο κτλ.. λες και θα το φέρει ποτέ σε αυτά τα όρια πάνω απο τα συνιθισμένα. Γιατί αν έχει χέρια να πάει , ο οποιοσδήποτε ενα R1-GSXR1000-ZX10 κτλ... τότε ακόμα και το "μαμα" Ducatti θα θέλει αρκετά extra για να τον ικανοποιήσει... και αυτό στην πίστα μόνο.


Gandalf

tsiros_temp
07/06/2006, 15:56
Τελικά, εγώ να πάρω αυτό το μπλε με την άσπρη ριγούλα, που είναι ένα καλό, απλό, γουστόζικο μηχανάκι;

ή είναι λινάτσα/ταβανόπροκα, αργό, κακάσχημο, καφετζής, τσιτσίδι, ανάξιο για το όνομα "ducati", ζημιάρικο;

?

dukeandthecity
07/06/2006, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Τελικά, εγώ να πάρω αυτό το μπλε με την άσπρη ριγούλα, που είναι ένα καλό, απλό, γουστόζικο μηχανάκι;

ή είναι λινάτσα/ταβανόπροκα, αργό, κακάσχημο, καφετζής, τσιτσίδι, ανάξιο για το όνομα "ducati", ζημιάρικο;

?


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αν ειναι να σκαει διπλα σου στο φαναρι, να το κοιτας και να ξερογλυφεσαι ..... πάρτο το κοριτσι.

dessert
07/06/2006, 16:33
Μπορεί τωρα κάποιος να μου πεί ενα μοντέλο στην "κατηγορία" της monster που να πέτυχε εμπορικά, σχεδιαστικά, γενικά σαν συνταγη έχοντας τοσες λίγες αλλαγές στο χρόνο;;;

alex14
07/06/2006, 16:38
MZ 250 ???? :D

dessert
07/06/2006, 16:58
Ε, λοιπόν , άυριο την πουλάω και το ΠΑΙΡΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!


:hypnotize :hypnotize :look: :beer: :beer: :beer:
:bigcry: :bigcry: :bigcry: :cool:

nickmonstro
07/06/2006, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Είμαι γνωστός Ιαπωνό-φίλος στα δίκυκλα και θα προσπαθήσω να μην μπώ σε διαδικασία συγκρίσεων όταν θα θέσω ερωτήματα (δύσκολο αυτό)...

προς Ducatisti:

- Έχει αγοράσει κανείς απο εσάς μεταχειρισμένη Ducati; Μήπως το οτι μετά τα 3 χρόνια χρήσης της, την καθιστά προβληματική απωθεί την αγορά της ώς μεταχειρισμένο δίκυκλο;
- Δώστε παρακαλώ ενα τυπικό ετήσιο κόστος συντήρησης (οχι βλάβες) μιας Ducati.
- Πόσοι απο εσάς κινούνται ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ , και έχουν την Ducati τους για όλες τις χρήσεις;... και απο αυτούς που το κάνουν , πόσοι βιώνουν βλάβες συνήθως και με ποιά συχνότητα;
- Τα περιφερειακά που έχει γίνει η "Ιταλική Καραμέλα" για το Ducati, να πούμε πόσο κοστίζουν;... Φτάνουν τα 2-3000?; .. δικαιολογούν το ακριβότερο κόστος μιας 999 σε σύγκριση με ενα GSXR 1000 K5;
- Πόσοι απο εδώ μέσα είναι τέτοιοι οδηγοί που πίνουν το αίμα σε ενα Ducati και στα περιφερειακά του, φέρνοντας τα σε όρια αντοχής , κάτι που σίγουρα είναι 10-20% παραπάνω απο τα standard Ιαπωνικά;.


Αν μπορέσετε και απαντήσετε στα παραπάνω και κάπου δεν δυσανασχετήσετε με το κόστος αγοράς , συντήρησης , χάσιμο μεταπώλησης... οκ... πάσο.. τότε απλά είναι χρήματα δωσμένα για ικανοποίηση προσωπικής κά(τ)λας , δημιουργημένη απο διαφημίσεις και μαρκετινγκ. Κάπου εκεί ΟΛΟΙ μας έχουμε κάνει διάφορα...

Αλλά μην ακούω οτι το παίρνει κάποιος γιατί είναι καλύτερο απο το Ιαπωνικό στα περιφερειακά, στρίψιμο κτλ.. λες και θα το φέρει ποτέ σε αυτά τα όρια πάνω απο τα συνιθισμένα. Γιατί αν έχει χέρια να πάει , ο οποιοσδήποτε ενα R1-GSXR1000-ZX10 κτλ... τότε ακόμα και το "μαμα" Ducatti θα θέλει αρκετά extra για να τον ικανοποιήσει... και αυτό στην πίστα μόνο.


Gandalf Δεν εχω σκοπο να ανοιξω αντιπαραθεση με ΚΑΝΕΝΑ.το τονιζω.ο καθενας απο εμας εχει την γνωμη του και ειναι απολυτα σεβαστη για εμενα.

Λοιπον η γνωμη η δικη μου για το συγκεκριμενο μηχανακι(monster) μιας και ειμαι κατοχος .το μηχανακι μου ειναι μοντελο 98(Κοντευει δεκαετια δηλ.),το εχω 2 χρονια εγω στην κατοχη μου και δεν μου εχει ζητησει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ.Οσο για το κοστος συντηρησης του το μονο που με προβληματιζει(και κοστιζει ειναι αληθεια) ειναι η ρυθμιση βαλβιδων για τους γνωστους ευνοητους λογους.το μηχανακι το χρησημοποιω καθημερινα.

Τωρα ισως και να με θεωρειτε τυχερο που δεν μου εχει παρουσιαστει ποτε κατι αλλα ειμαι απολυτως ικανοποιημενος απο την συγκεκριμενη εταιρια (ναι παιδια ειχα και εγω τους ενδιασμους που εχουν ολοι πριν παρουν μια ducati)που ειλικρινα δεν το αλλαζω με τιποτα οσο και να παλιωσει!και ας μην πηγαινει "μια" σε σχεση με τα καινουρια ιαπωνικα και ευρωπαικα!Εξαλλου το θεωρω (παντα κατα την γνωμη μου) ενα κλασσικο πλεον μηχανακι μιας και βγαινει για 13 χρονια συνεχομενα με ελαχιστες αλλαγες πανω του κατα το περασμα του χρονου!

ευχαριστω πολυ,να ειστε παντα καλα ολοι σας!!!!!:wave2:

dessert
07/06/2006, 17:26
Δεν είσαι ο μοναδικός.Κανένα μηχανάκι, που συντηρήτε σωστά, δεν θα σου ζητήσει τρελά χρήματα. 'Οσον αφορά τις βαλβίδες είναι αναγκαίο κακό... Άν πιάνεσαι πάντως ζήτα να σου το δείξουν, δεν είναι και δύσκολο;)

nickmonstro
08/06/2006, 16:56
Κανένα μηχανάκι, που συντηρήτε σωστά, δεν θα σου ζητήσει τρελά χρήματα.



+1:wave2:

GST
08/06/2006, 17:28
το ενδεχομενο να παρεις μια ducati για να τη κρατησεις μια ζωη το εχει εξετασει κανεις μαγε? ...οσο για το φιλο τον αρχαιο ντε που θεωρει οτι το monster και το multi δεν ειναι ducati και μιας και στο παρελθον ηταν και ιδιοκτητης και εχει πιασει το νοημα ..μπορει να μου πει τι δεν εχουν τα παραπανω μοντελα απο αυτα που θεωρει ducati?

και να σας υπενθυμησω οτι σε αυτη τη ζωη δεν ειναι ολοι φυσιολογικοι ...υπαρχουν και οι ανωμαλοι ..αυτοι που ξερουν το τι θα περασουν αλλα γουσταρουν να το ζησουν ...οτι ονομα και να εχει :) :wave2:

arxaios
08/06/2006, 20:48
Για μένα προσωπικά και με βάση πάντα το τι εγώ αγάπησα στη Ducati Θα πρέπει να είναι δρόμου με φαίρινγκ ή δυνατόν ολόσωμο το τερατάκι δεν έχει φαίρινγκ και η μούλτι είναι on ? είναι off ? είναι on off ? τι είναι τέλος πάντων;;;;;;;;
Ακαθόριστο (για τον ίδιο λόγο δεν μου αρέσει π.χ. και το TDM)
Είναι όμως πάντα προσωπική άποψη......

Είχα αυτή αγορασμένη μεταχειρισμένη, πήγε από τρίκυκλο...........


51298

Multi-Duc
08/06/2006, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Για μένα προσωπικά και με βάση πάντα το τι εγώ αγάπησα στη Ducati Θα πρέπει να είναι δρόμου με φαίρινγκ ή δυνατόν ολόσωμο το τερατάκι δεν έχει φαίρινγκ και η μούλτι είναι on ? είναι off ? είναι on off ? τι είναι τέλος πάντων;;;;;;;;
Ακαθόριστο (για τον ίδιο λόγο δεν μου αρέσει π.χ. και το TDM)
Είναι όμως πάντα προσωπική άποψη......

Είχα αυτή αγορασμένη μεταχειρισμένη, πήγε από τρίκυκλο...........

με καθε σεβασμο στη διαφορετικοτητα να πω οτι το Μουλτι ειναι ενα αγνωστου ταυτοτητος ιπταμενο αντικειμενο που παρνα ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΑΣ σε τακτα χρονικα διαστηματα :D





:rotflmao: :beer:

arxaios
08/06/2006, 22:15
Δεν είπα ποτέ ότι είναι κακό μηχανάκι, είπα ότι με βάση αυτά που εγώ θέλω από μια Ducati δεν μου αρέσει..

Multi-Duc
08/06/2006, 22:26
ελα χιουμορ κανουμε ,χαλαρα :beer:



:wave2: :beer:

tsiros_temp
08/06/2006, 22:44
και το tdm και το multistrada καθαρά on είναι. Τί χώμα να πατήσουν για να τα πεις off; (η σκόνη στο πάρκινγκ δε μετράει :D )

dessert
09/06/2006, 08:25
http://www.ducati.com/heritage/anni90/monster/monster.jhtml

packo
09/06/2006, 09:22
Os nin katoxos Ducati (Monster 695) mporo na po merikous logous na parei kaneis Ducati:

1) Einai panemorfo apo polles apopseis (teleios ipokeimeniko). Nai to xorodiktioma se kapoious aresei se kapoious oxi...Prosopika, ontas fan tou minimal otan eida p.x. to GSR skeftika "mpliaaaaaa"...Thema goustou kai mono....

2) Filiko stin simperifora tou ston arxario (teleios antikeimeniko). Oso gia auto den xreiazetai na po kai polla....Grammiko, me osa aloga xreiazetai kaneis gia na pei oti kanei anetes voltes se poli kai pista...

3) Den to vlepeis se kathe dio gonies (opos p.x. Fazer, Z750 klp klp), pragma pou gia emena prosopika to kanei diaforopoiitai xoris na iponoo oti ta alla mixanakia einai tou laou kai auto einai tis high society....Apla, to gegonos oti den to vlepeis sixna sou ftiaxnei alli diathesi otan to deis...


My 2 cents...

stradas
09/06/2006, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm



προς Ducatisti:

- Έχει αγοράσει κανείς απο εσάς μεταχειρισμένη Ducati; Μήπως το οτι μετά τα 3 χρόνια χρήσης της, την καθιστά προβληματική απωθεί την αγορά της ώς μεταχειρισμένο δίκυκλο;
- Δώστε παρακαλώ ενα τυπικό ετήσιο κόστος συντήρησης (οχι βλάβες) μιας Ducati.
- Πόσοι απο εσάς κινούνται ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ , και έχουν την Ducati τους για όλες τις χρήσεις;... και απο αυτούς που το κάνουν , πόσοι βιώνουν βλάβες συνήθως και με ποιά συχνότητα;
- Τα περιφερειακά που έχει γίνει η "Ιταλική Καραμέλα" για το Ducati, να πούμε πόσο κοστίζουν;... Φτάνουν τα 2-3000?; .. δικαιολογούν το ακριβότερο κόστος μιας 999 σε σύγκριση με ενα GSXR 1000 K5;
- Πόσοι απο εδώ μέσα είναι τέτοιοι οδηγοί που πίνουν το αίμα σε ενα Ducati και στα περιφερειακά του, φέρνοντας τα σε όρια αντοχής , κάτι που σίγουρα είναι 10-20% παραπάνω απο τα standard Ιαπωνικά;.


Αν μπορέσετε και απαντήσετε στα παραπάνω και κάπου δεν δυσανασχετήσετε με το κόστος αγοράς , συντήρησης , χάσιμο μεταπώλησης... οκ... πάσο.. τότε απλά είναι χρήματα δωσμένα για ικανοποίηση προσωπικής κά(τ)λας , δημιουργημένη απο διαφημίσεις και μαρκετινγκ. Κάπου εκεί ΟΛΟΙ μας έχουμε κάνει διάφορα...

Αλλά μην ακούω οτι το παίρνει κάποιος γιατί είναι καλύτερο απο το Ιαπωνικό στα περιφερειακά, στρίψιμο κτλ.. λες και θα το φέρει ποτέ σε αυτά τα όρια πάνω απο τα συνιθισμένα. Γιατί αν έχει χέρια να πάει , ο οποιοσδήποτε ενα R1-GSXR1000-ZX10 κτλ... τότε ακόμα και το "μαμα" Ducatti θα θέλει αρκετά extra για να τον ικανοποιήσει... και αυτό στην πίστα μόνο.


Gandalf

Εχω αγορασει μεταχειρισμενη Ducati δυο φορες. Ενα monster και ενα multi. Εχω αγορασει και μια φορα καινουργια.
Κανενα απολυτως προβλημα δεν μου εβγαλε, τουλαχιστον οχι καποιο που θα εκλεινε το μηχανακι στο συνεργειο. Προβληματα; καηκε το φλασακι, δακρυσε η ταπα λαδιου. Τα θεωρεις τοσο σημαντικα; Τα υπολοιπα μηχανακια δεν παθαινουν τιποτα; Ενα τρανσαλπ που ειχα παλιοτερα ειχε καψει την ηλεκτρονικη...

Κοστος χρησης εχει υψηλοτερο απο πχ μονοκυλινδρο γιαπωνεζικο αλλα σε σχεση με τα Ι4 δεν νομιζω οτι ειναι και τρελα σημαντικοτερο.

Με το multi κινουμαι καθημερινα, απο ΑΟ μεχρι κεντρο. Μονο προβλημα ειναι οτι καιει αρκετα, αλλα μηχανακι του λιτρου ειναι, τι να κανουμε;

Το κοστος, οπως σε οποιδηποτε προιον, εχει να κανει με τις ‘‘οικονομιες κλιμακος’’, δηλ. εαν καποιος παραγει 1 εκ. μηχανακια και ο αλλος 50 χιλ. ειναι λογικο να εχει μικροτερο κοστος ανα παραγομενη μοναδα και αρα να μπορει να πουλαει φθηνοτερα. Οποιος θελει, αγοραζει.

Οσο για το θεμα του οδηγου, εγω θα σε ρωτησω, τι εχεις να πεις για αυτους που αγοραζουν καθε χρονο το επομενο rr το οποιο εχει 180 αλογα και, που τα χαιρονται ή τα τελειωνουν αυτα τα μηχανακια; Δεν μιλαω για αυτους που τουλαχιστον πανε σε track days και χαιρονται τα μηχανακια τους στο χωρο για τον οποιο φτιαχτηκαν. Τουλαχιστον η Ducati σεβεται τον πελατη της και δεν βγαζει νεο μοντελο μετα απο 10 μηνες, με διαφορετικα αυτοκολητα και το "προηγουμενο" μοντελο να χανει 50%...

Γνωμη μου ειναι οτι εκει που "μετραει" ο αναβατης, στο στροφιλικι δηλαδη, τα ευρωπαικα, οπως βγαινουν απο το εργοστασιο, ειναι καλυτερα.

Τελος, δεν μπορω να ακουω για τα ιταλικα οτι ειναι πιο βαρια κλπ γιατι ολοι ξερουμε οτι τα στοιχεια που δινουν οι ιαπωνες για HP και βαρος πρεπει να εχουν μετρηθει στην σεληνη...

Sorry για το μεγαλο post, αλλα οι ιταλοφιλοι ειμαστε ως γνωστον πολυλογαδες και παθιασμενοι...

idi
09/06/2006, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από stradas

Κοστος χρησης εχει υψηλοτερο απο πχ μονοκυλινδρο γιαπωνεζικο αλλα σε σχεση με τα Ι4 δεν νομιζω οτι ειναι και τρελα σημαντικοτερο.

ε οχι!!! ελεος!!! αυτο ειναι παραπληροφοριση!!!! εχω φιλο με 749 και ξερω ... (ακομα και τωρα που αλλαξε μαστορα αφου ο πρωτος τον εγδυσε κανονικα...ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ τα λεφτα για σερβις αναλοσημα κτλ....)


Αρχικά δημιουργήθηκε από stradas

Τουλαχιστον η Ducati σεβεται τον πελατη της και δεν βγαζει νεο μοντελο μετα απο 10 μηνες, με διαφορετικα αυτοκολητα και το "προηγουμενο" μοντελο να χανει 50%...

ναι η ducati τον σεβεται αλλα αυτο το ριμαδι χανει 60% με το που βγει απο το εργοστασιο χωρις να βγει νεο μοντελο


Αρχικά δημιουργήθηκε από stradas

Γνωμη μου ειναι οτι εκει που "μετραει" ο αναβατης, στο στροφιλικι δηλαδη, τα ευρωπαικα, οπως βγαινουν απο το εργοστασιο, ειναι καλυτερα.

αυτο να λεγεται... εισαι δικαιος και σωστος και συμφωνω!



Αρχικά δημιουργήθηκε από stradas

Τελος, δεν μπορω να ακουω για τα ιταλικα οτι ειναι πιο βαρια κλπ γιατι ολοι ξερουμε οτι τα στοιχεια που δινουν οι ιαπωνες για HP και βαρος πρεπει να εχουν μετρηθει στην σεληνη...

και αυτο σωστο αλλα καπου στη μεση ειναι η διαφορα και ειναι μεγαλη.... τουλαχιστον στις ιπποδυναμεις


Αρχικά δημιουργήθηκε από stradas

Sorry για το μεγαλο post, αλλα οι ιταλοφιλοι ειμαστε ως γνωστον πολυλογαδες και παθιασμενοι...

γιαυτο γουσταρουμε και εμεις ducati

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer:

idi
09/06/2006, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από packo

3) Den to vlepeis se kathe dio gonies (opos p.x. Fazer, Z750 klp klp), pragma pou gia emena prosopika to kanei diaforopoiitai xoris na iponoo oti ta alla mixanakia einai tou laou kai auto einai tis high society....Apla, to gegonos oti den to vlepeis sixna sou ftiaxnei alli diathesi otan to deis...


η κλασικη μου απαντηση....

ΠΑΡΕ BMW SCARVER !!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

adam_tsouk
09/06/2006, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από packo
3) Den to vlepeis se kathe dio gonies (opos p.x. Fazer, Z750 klp klp), pragma pou gia emena prosopika to kanei diaforopoiitai xoris na iponoo oti ta alla mixanakia einai tou laou kai auto einai tis high society....Apla, to gegonos oti den to vlepeis sixna sou ftiaxnei alli diathesi otan to deis...


My 2 cents...

ΠΑΛΙΑ... δεν το εβλεπες σε καθε 2 στενα...

τωρα οχι μονο το βλεπεις αλλα και αυτοι που τα εχουν δεν βλεπονται.......



(χωρις να ξερω φυσικα κανεναν σας προσωπικα, μιλαω γενικα)

H.A.Balafoutre
09/06/2006, 15:13
Τουλάχιστον για το θέμα της αξιοπιστίας και για τα Ducati αλλά και για όλα τα μοντέλα, έχει να κάνει με τα "κουλά" συνεργεία που έχουμε στην χώρα μας. Εκτός φυσικά από τις εξαιρέσεις αν υπάρχουν.

Για όλα τα άλλα, ευχρηστεία, κόστος κτήσης, κόστος συντήρησης, αξία μεταπώλησης, ιπποδυνάμεις και το λουρί της μάνας τους είναι πολύ υποκειμενικά. Για έναν και μόνον λόγο, διότι ο κάθε ιδιοκτήτης είναι αστάθμιτος παράγοντας από μόνος του.

Και στο κάτω κάτω, αν ο καθένας έβρισκε με την μία την γυναί........συγνώμη, τη μηχανή της ζωή του, τι νόημα θα είχε μετά η ζωή. Όπως έχει ειπωθεί και από άλλους, το ταξίδι είναι που μετράει κι όχι ο προορισμός.

nickmonstro
09/06/2006, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
ΠΑΛΙΑ... δεν το εβλεπες σε καθε 2 στενα...

τωρα οχι μονο το βλεπεις αλλα και αυτοι που τα εχουν δεν βλεπονται.......



(χωρις να ξερω φυσικα κανεναν σας προσωπικα, μιλαω γενικα) SPAM.......Adam για τα Ζ 750 λες οτι αυτοι που τα εχουν δεν βλεπονται????Θα συμφωνησω μαζι σου!:lol: :lol: :lol:Γιατι εμεις που εχουμε ducati ειμαστε και πολυ ωραια παιδια(εξαιρηται ο μακης 206 γιατι σε ομορφια εχουμε πει ειναι εκτος συναγωνισμου) να πουμε ετσι?Δεν σηκωνω κουβεντα πανω σε αυτο!

τελος spamarismaτος:wave2:

dessert
10/06/2006, 10:47
...αν το θέμα του post είναι ακόμα ducati?γιατί;
Τότε γι'αυτό...


51449

dessert
10/06/2006, 10:48
...


51450

adam_tsouk
10/06/2006, 15:13
για τη δευτερη φωτο... κριμα που δεν μας περισσευουν τπτ οικοπεδα να πουλησουμε.... :rolleyes:

vassilis88
10/06/2006, 23:58
..........:a49:


51476

Tropeas
11/06/2006, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
..........:a49:
Το προτειμώ σε dark... :p είναι ποιο άγριο...:rolleyes:

tsoukas77
11/06/2006, 13:18
Το κιτρινο ειναι δυσκολο χρωμα.Λιγες μοτοσυκλετες μπορουν να το "σηκωσουν" και να το αναδειξουν...

adam_tsouk
11/06/2006, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Το κιτρινο ειναι δυσκολο χρωμα.Λιγες μοτοσυκλετες μπορουν να το "σηκωσουν" και να το αναδειξουν...
kai to 749 ειναι μια απο αυτες!


:beer: :beer: :beer:

tifoefs
11/06/2006, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
για τη δευτερη φωτο... κριμα που δεν μας περισσευουν τπτ οικοπεδα να πουλησουμε.... :rolleyes:

Eγω το ξανασκεφτηκα !

Δε το θελω ... ειναι κοντο... κανει μονο για πιστα ... καθε βολτα θελει ρυθμισμα μετα ... ασε τους ιταλους να κουρευονται !

Ξαναγυριζω στα γιαπωνεζικα !

:p :p :p