PDA

View Full Version : Ιδού η Ρόδος...



DimChios
05/06/2006, 07:23
...αλλά το πήδημα πού είναι? :confused: :lol: :lol:

Και για να μπώ στο θέμα μου...
Μερικοί το ξέρουν, στο τέλος αυτής της εβδομάδας την κάνω για Ρόδο, όλο το καλοκαίρι... Για δουλειά βέβαια αλλά θα έχω χρόνο (και χρήμα :D ) να κάνω τις τσάρκες μου!
Internet δεν ξερω ακόμα άν θα έχω και θα μου λείψετε φανταστικοί μου συμφορουμίτες (σλουρπ-σλούρπ) αλλά θα σας "τσεκάρω" πού και πού!
ΘΕΛΩ ΛΟΙΠΟΝ, πληροφορίες για το νησί γιατί μέχρι να τα μάθω από μόνος μου θα έχει περάσει το καλοκαίρι κι εγώ ακόμη θα ψάχνω! 'Οχι πως δεν θα τις κάνω τις εξερευνήσεις μου (μιας και τα νησιά είναι το φόρτε μου) αλλά...
Πείτε μέρη, πείτε γνωστούς, πείτε για φαί, πείτε για ποτό, πείτε καμμιά παραλία περίεργη, πείτε καμμιά διαδρομή καλή, πείτε για εντουράδα, πείτε αν θα έρθετε, πείτε αν θέλετε να παραμείνω εκεί να ησυχάσετε... :lol:

Σημείωσις: Η Africana μου θα έχει χωμάτινα φρέσκα λάστιχα και ο εντούρο-εξοπλισμός θα είναι μαζί μου! :ninja: :a30: :a25:


Thanks everyone 4 da tips!

Με εκτίμηση

DimChios

:beer: :beer:

:smokin:

crs-k
05/06/2006, 07:54
Καλα να περασεις ΔηΛητρακη και το Φθινοπωρο τα ξαναλεμε!


:smokin: :beer: :beer: :beer: :wave2:

one
05/06/2006, 08:11
Πιο συγκεκριμένα τι θέλεις; Να μπορέσω να σε βοηθίσω.

rsp
05/06/2006, 08:12
Δηλαδη τελικα απο τη Ροδο εισαι???:eyepop: :lol: :lol: :lol:

makis206
05/06/2006, 08:16
Τυχεράκια Μήτσο !

Γιατί να μη με στέλνουν και μένα σ'ένα υποκατάστημα της εταιρίας στη Χαβάη ;;
Επειδή δεν υπάρχει δηλαδή ; Στείλτε με εμένα κι όλο και κάτι θα βρω να κάνω για να δικαιολογήσω το μισθό μου ! :smokin:

:lol: :lol:

Λίγα πράγματα θυμάμαι απ'τη Ρόδο αφού υπηρέτησα εκεί μονο 4 μήνες. Άσε που την έβλεπα μόνο με το μακαρόνι μέσα απ'το στρατόπεδο.. :lol:
Ενδεικτικά θα σου πω το Φαληράκι, περιοχή με πολύ τουρισμό, θάλασσα και αμέτρητες ξανθούλες στο χρώμα του φραπέ χωρίς γάλα:lol: και τη Λίνδο, ένα πολύ όμορφο χωριουδάκι με έναν τεράστιο λόφο δίπλα στη θάλασσα και ένα παλιό κάστρο να καμαρώνει για την ύπαρξή του στην κορυφή, μαγεία !

Έχει και καζίνο και γήπεδο του γκολφ τυχεράκια αφού όπως είπες θα έχεις και χρήμα ! :lol:

Το σίγουρο είναι πως θα προλάβεις να τη δεις ολόκληρη όσες φορές θελήσεις, έχει πολλές ομορφιές και το διάστημα που θα βρίσκεσαι εκεί είναι αρκετό για να τη χορτάσεις !

Καλό σου καλοκαίρι !!

Και φρόντισε να πάρεις ένα λαπτόπ να μη χαθείς απ'το φόρουμ, ακούς ;

:beer: :beer: :beer: :beer:


50845

adam_tsouk
05/06/2006, 09:01
Υπαρχουν παραλιες ελαφρως απομονομενες αλλα δυστυχως η μνημη μου με εχει προδωσει εδω και πολυ καιρο......

Φαληρακι παιζει για ξυνυχτι, τουριστριες και τπτ μπομπες..... :D

για φαι... εγω υπηρετησα στα Μαριτσα και κατι ταβερνακια στα απο πανω χωρια μπορω να πω οτι ηταν καλες λυσεις (αν και ημουν χορηγος και ευεγερτης στις πιτσαριες και σουβλατζιδικα του νησιου):lol:

Καλα να περασεις και μη φοβασαι... δε θα σου λειψουμε αφου... θα ερθουμε!!!!!:D

(πλακα πλακα ειναι στις προτασεις διακοπων η Ροδος αν και ισως προτιμηθει Κρητη-επτανησα) :lol:



:wave2: :wave2:


υγ: δηΛητρηηηηηηηηηηη με κοροιδευει ο πορνολυκος!!!!!!!!



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Leipsippos
05/06/2006, 11:18
Λοιπον : Αν θες την ησυχια σου εστω και λιγο ξεχνα Ροδο, Φαληρακι, Παραδεισι, Αφαντου (εκει ειδικα βραζει το καλοκαιρι), Κολυμπια και Λινδο. Ειναι ωραια αν θες να δεις κοσμο αλλα σε καποια φαση παραγινεται το κακο απο τον χαμο.
Στην παλια πολη παρε χαρτη και απεφυγε την Πυλη του Αγ.Φανουριου και το εσημερι γιατι εχει πολλη ζεστη, δεν φυσαει στα σοκακια και η πετρα αναβει. Αξιζει και μια βολτα στην ταφρο, μπαινεις απο το λιμανι στα 100 μαγαζια, στα ταξι.

Πηγαινε πεταλουδες για εκδρομουλα και Λινδο για παγωτο. Περνα και απο την Παναγια Τσαμπικα, οχι για προσκυνημα , πλα να δεις τους χιλιαδες λουομενου και οτι μπορεις να φανταστεις απο ...ξερεις τι!
Στη Ροδο παρε το δρομο πισω απο την ΑΣΤΕΡ και πηγαινε μεχρι την ακρη του λοφου να θαυμασεις την θεα. Επισης στην δυτικη πλευρα υπαρχει ο Φιλερημος , ενας βραχος στην ουσια που γινοταν παλια αναβαση, ειναι ωραια και στην κορυφη εχει ενα διαδρομο μεσα στο πευκο με σκηνες απο την βδομαδα των παθων (ιταλοι κατακτητες γαρ) που οδηγει σε ενα μεγαλο σταυρο με καταπληκτικη θεα στα δυο αεροδρομνια της Ροδου, Παραδεισι και Μαριτσα.

Στα δικα μας τωρα, πρακτικα το νησι εινα το απολυτο τουριστικο θερετρο στον ανατολικο αξονα απο Ροδο μεχρι Λινδο και δυτικα απο Ροδο μεχρι το Αεροδρομιο. Υπαρχει νεος δρομος που συνδεει Παραδεισι με Φαληρακι για πιο συντομα αλλα ειναι και ψιλοεπικινδυνος το βραδυ γιατι ειναι απο τα λιγα μερη που μπορουν να ανοιξουν τα φτιαγμενα τους οι τσαμπικοκαγκουρες!

Η ουσια ειναι στα υπολοιπα μερη τα οποια για νησι ειναι αρκετα, ο πιο απλος δρομος ειναι δεξια απο Κολυμπια για 7πηγες και Αρχιπολη που μετα σε βγαζει Σορονη, στα δυτικα.

Απο την Λινδο και κατω με μηχανη ειναι πιο ωραια μεχρι το Πρασονησι. Το βουνο ονομαζεται Εμπωνας και εχει και φραγμα, για εκει δεν σου λεω τιποτα βρες τα μονος σου, οι Ροδιτες (aka Tsampikoi) πανε συχνα για βολτα και τους αρεσει.

Το τσαμπικοι, δεν τους αρεσει σαν παρατσουκλι αλλα χε***κα. Το εχουν σαν μικρο ονομα ομως,ουτως η αλλως, και ανδρικο και γυναικειο, οποτε δεν δικαιουνται να μιλανε!

Λεπτομερειες: Ειναι Η Αρχαγγελος και ΤΑ Μαριτσα, ΤΑ Αφαντου , ΤΑ Τριαντα. Τα μερη ειναι ειτε θυληκο, η (πολη) Ροδος, ή ουδετερο πλυθηντικο, τα (μερη του ) Αφαντου. Ειδικα το τελευταιο λεγεται ετσι γιατι δεν φαινεται απο την θαλασσα, ειναι αφαντος, αφου!

Το νησι γενικα ειναι μεγαλο, εχει αποστασεις γενναιες να κανεις με μηχανη, μην κολλησεις στα πολυ τουριστικα γιατι θα χασεις ενα μεγαλο μερος, πηγαινε κατω απο την Λινδο οποτε μπορεις, ειναι σαν Βορεια Αφρικη εκει το καλοκαιρι και βαλε και καμια φωτο στο σαιτ γιατι εχω καιρο να παω και το εχω ξεχασει. Για κλαμπ κλπ δεν σου λεω γιατι περι ορεξεως...

ΥΓ Πηγαινε μια μερα σουρουπο στην πλατεια με το συντριβανι στην παλια πολη και ανεβα στις σκαλες, ειναι σαν να πηγαινεις πισω στον χρονο οταν δυει Ηλιος και φιανονται μονο οι σκεπες, το τζαμί, το ρολοι, και φωτιζεται σιγα σιγα η πλατεια και τα μαγαζια.

Σου ευχομαι να περασεις καλα.

Stergios69
05/06/2006, 11:25
...και πο 'σαι,
ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΑ YARIS!!! :eyepop: :D
(Θα έχει και πολλά rent a car εκεί... )
:wave2:

Nik0s
05/06/2006, 11:27
Α ρε Δημητράκη, πόσοι από δω μέσα σε ζηλεύουμε ! :beer:

Δουλειά και άραγμα σε νησάκι, ότι πρέπει !

Να περάσεις καλά, να εξερευνήσεις όλο το νησί και να φροντίζεις τις τουρίστριες ακούς ! ? :lol: :evil:

Μέχρι πότε θα είσαι, παίζει Αύγουστο να κατέβω Σύμη (μέσω Ρόδου..)

:beer: :wave2: :beer:

DimChios
05/06/2006, 12:22
crs, εσένα δεν σε προσκαλώ γιατί ξέρω! :winka: Καλά να είσαι!

οne θα σου στείλω το κινητό μου (ή στείλε εσύ το δικό σου) να τα πούμε από κοντά και να πιούμε και καμμιά μπύρα! :beer:

rsp, σε ΣΚΙΣΩ ΡΕ! από Κέρκυρα είμαι...Στην πραγματικότητα Αλβανός λαθρομετανάστης στην Κέρκυρα όταν ήμουν 4 ετών!!! :alien:

Makis206 προτιμώ να μου τα φάνε οι Σκανδιναβές και οι τραγουδίστριες, παρά τα καζίνα και τα Golf, Saxo, vtec και λοιπά τούρμπο ντίζελ ιντερκούλερ... :winka: :rotflmao:

adam, τις απομονωμένες ρε περιμένω να μου πεί κάποιος! Φαληράκια και τα σχετικά τα ξέρω κι εγώ που είμαι απ τη Θάσο! :lol: Αλλά εσύ ξεχνάς και μόνο άν κάποιο πιπίνι σου κλείσει ραντεβού θυμάσαι! :p

Leipsippos, σε ευχαριστώ πολύ! Είσαι κατατοπιστικότατος! Είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που δεν τρελένονται για τη φασαρία! Την "ψάχνω" και λίγο... :winka: Πού τα ξέρεις όμως όλα αυτά? Απ' τη Χίο είσαι? :rotflmao:

Stergios69, ΦΤΟΥ ΚΑΚΑ!!! :yuck: :wave2:

Nik0s, φτύστε με ρε μη με ματιάξετε!!! :D Θα μεταφέρω το μύνημά σου στις τουρίστριες! Φροντιστήριο enduro θα τους κάνω! :lol: Μέχρι τέλος Αυγούστου θα είμαι εκεί...

ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΙ!!!

Βαζω τα "μωρα", εσείς βάλτε τις μπύρες, τα ξενοδοχεία, τα κλάμπ, τις ξαπλώστρες και ό,τι άλλο χρειάζεται χρήματα! Εγώ είπαμε...βάζω το μπλα μπλά!

:beer: :wave2:

Druuna
05/06/2006, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
[B]crs, εσένα δεν σε προσκαλώ γιατί ξέρω! :winka: Καλά να είσαι!




Αχα!! τετοιος φιλος εισαι λοιπον που ξεχνας την φιλη σου?
Καλα βρε επειδη του crs ΔΕΝ του αρεσει η θαλασσα εγω θα την πληρωσω?

Προσκληση για μενα δεν εχει?

Ενταξει, θα το θυμαμαι αυτο!

:bawl: :smokin: :evil: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
05/06/2006, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Druuna
Αχα!! τετοιος φιλος εισαι λοιπον που ξεχνας την φιλη σου?
Καλα βρε επειδη του crs ΔΕΝ του αρεσει η θαλασσα εγω θα την πληρωσω?

Προσκληση για μενα δεν εχει?

Ενταξει, θα το θυμαμαι αυτο!

:bawl: :smokin: :evil: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




Είδες ότι απάντησα ΜΟΝΟ σε όσους έγραψαν εδώ! Τις προσκλήσεις ΤΩΡΑ τις τυπώνω! Θα αποσταλούν με πμ και τα στοιχεία μου!!!

ΑΝΤΕ, σταμάτησα τα παράπονα εγώ που ώς ταυρος δικαιούμαι και άρχισες εσύ!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Druuna
05/06/2006, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Είδες ότι απάντησα ΜΟΝΟ σε όσους έγραψαν εδώ! Τις προσκλήσεις ΤΩΡΑ τις τυπώνω! Θα αποσταλούν με πμ και τα στοιχεία μου!!!

ΑΝΤΕ, σταμάτησα τα παράπονα εγώ που ώς ταυρος δικαιούμαι και άρχισες εσύ!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Αμα ειν' ετσι τοτε νταξ'.....

:wave2: :beer: :beer:

costas_k
05/06/2006, 12:50
TO 1o πραγμα που πρεπει να προσεχεις φιλε μου, ειναι οι ροδιτες οδηγοι,και ιδιαιτερα τα μικρα φορτηγα!!! βιαζονται απιστευτα να παραδοσουν διαφορα(τσιγαρα, αναψυκτικα εφημεριδες κ.α)και κανουν διαφορα στο δρομο.ιδιαιτερη προσοχη και με τους ξενους που νοικιαζουν μηχανακια ΧΩΡΙΣ διπλωμα και τσακιζονται κατα δεκαδες καθε καλοκαιρι.Ας περασουμε τωρα στα ωραια
Αν και οι προηγουμενοι φιλοι εχουν πει τα περρισοτερα εγω θα σου προτεινα να πας για μπανιο στη παραλια του χωριου Γενναδι,πεντακαθαρη και με βοτσαλο.αλλη μια καλη εκπληκτικη παραλια ειναι αυτη του χωριου ,κιοταρι και αυτη πολυ καθαρη και ησυχη.μην παραλειψεις να πας στο ενυδρειο το οποιο ειναι μεσα στη πολη.Οσο για νυχτερινη ζωη στη ροδο μη περιμενεις και πααααααρα πολλα καθως τα περρισοτερα μαγαζια ειναι προσαρμοσμενα στο αγγλικο στυλ.αν θες να δεις κοσμο της προκοπης πηγαινε παλια πολη,κοντα στο μοναδικο συντριβανι που υπαρχει εκει,θα βρεις γ....τα μπαρακια.αν πας φαληρακι βραδυ να ξερεις οτι θα εισαι μειονοτητα καθως υπαρχουν σχεδον μονο αγγλοι εκει και αν εισαι με γυναικα καλυτερα να το αποφυγεις.κατα τα αλλα το νησι ειναι κορυφαιο(εγω παω καθε καλοκαιρι) εχει γαματες παραλιες και ωραιες διαδρομες για μηχανη.

Υ.Γ.Να πας οπωσδηποτε στις εφτα πηγες(και να περασεις και το τουνελ που υπαρχει εκει.:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Cpt. Haddock
05/06/2006, 12:53
Αγαπητέ DimKastellorizo.. :rotflmao: :rotflmao:

Πραγματικά είσαι τυχερος γιατί η ρόδος είναι μεγάλο νησί και θα έχεις πολλά να δεις χωρίς να βαρεθείς...

Ενδεικτικα σου λέω οτι μια εβδομάδα που είχα κάτσει διακοπές το '03 έκανα περίπου 1000 χλμ...

Γενικώς στα 12νησα περασα δύο από τα ωραιότερα καλοκαίρια της ζωής μου...

Για Φαληράκι ξέρεις κι εσύ, όπως όλος ο κόσμος.. Απλά οι "sexy bitches" που θα δεις να γυρνάνε έξω απο τα μπαρ και να σου χαμογελάνε να ξέρεις οτι είναι πληρωμένες (κράχτες) από τα μαγαζιά (πιάνει όμως :eyepop: )

Στην είσοδο της παλιάς πόλης υπήρχε ένας τυπος με ένα μικρο Βαν που έφτιαχνε σπιτικό παγωτό. Αν υπάρχει ακόμα να το τιμήσεις!

θα ανέβεις στο Monte Smith που είπε ο Leipsipos είναι φοβερό μέρος...

Να πας στην παραλία Anthony Quinn...

Να πας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στη Σύμη (ημερήσια εκδρομούλα)

Και στη Χάλκη

Και στο Πρασσονήσι

Και στο Καστελλόριζο, την εσχατιά της Ελλάδας

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΡΧΟΝΤΑ!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

costas_k
05/06/2006, 13:03
TO 1o πραγμα που πρεπει να προσεχεις φιλε μου, ειναι οι ροδιτες οδηγοι,και ιδιαιτερα τα μικρα φορτηγα!!! βιαζονται απιστευτα να παραδοσουν διαφορα(τσιγαρα, αναψυκτικα εφημεριδες κ.α)και κανουν διαφορα στο δρομο.ιδιαιτερη προσοχη και με τους ξενους που νοικιαζουν μηχανακια ΧΩΡΙΣ διπλωμα και τσακιζονται κατα δεκαδες καθε καλοκαιρι.Ας περασουμε τωρα στα ωραια
Αν και οι προηγουμενοι φιλοι εχουν πει τα περρισοτερα εγω θα σου προτεινα να πας για μπανιο στη παραλια του χωριου Γενναδι,πεντακαθαρη και με βοτσαλο.αλλη μια καλη εκπληκτικη παραλια ειναι αυτη του χωριου ,κιοταρι και αυτη πολυ καθαρη και ησυχη.μην παραλειψεις να πας στο ενυδρειο το οποιο ειναι μεσα στη πολη.Οσο για νυχτερινη ζωη στη ροδο μη περιμενεις και πααααααρα πολλα καθως τα περρισοτερα μαγαζια ειναι προσαρμοσμενα στο αγγλικο στυλ.αν θες να δεις κοσμο της προκοπης πηγαινε παλια πολη,κοντα στο μοναδικο συντριβανι που υπαρχει εκει,θα βρεις γ....τα μπαρακια.αν πας φαληρακι βραδυ να ξερεις οτι θα εισαι μειονοτητα καθως υπαρχουν σχεδον μονο αγγλοι εκει και αν εισαι με γυναικα καλυτερα να το αποφυγεις.κατα τα αλλα το νησι ειναι κορυφαιο(εγω παω καθε καλοκαιρι) εχει γαματες παραλιες και ωραιες διαδρομες για μηχανη.

Υ.Γ.Να πας οπωσδηποτε στις εφτα πηγες(και να περασεις και το τουνελ που υπαρχει εκει.:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

DimChios
05/06/2006, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_k
TO 1o πραγμα που πρεπει να προσεχεις φιλε μου, ειναι οι ροδιτες οδηγοι,και ιδιαιτερα τα μικρα φορτηγα!!! βιαζονται απιστευτα να παραδοσουν διαφορα(τσιγαρα, αναψυκτικα εφημεριδες κ.α)και κανουν διαφορα στο δρομο.ιδιαιτερη προσοχη και με τους ξενους που νοικιαζουν μηχανακια ΧΩΡΙΣ διπλωμα και τσακιζονται κατα δεκαδες καθε καλοκαιρι.Ας περασουμε τωρα στα ωραια
Αν και οι προηγουμενοι φιλοι εχουν πει τα περρισοτερα εγω θα σου προτεινα να πας για μπανιο στη παραλια του χωριου Γενναδι,πεντακαθαρη και με βοτσαλο.αλλη μια καλη εκπληκτικη παραλια ειναι αυτη του χωριου ,κιοταρι και αυτη πολυ καθαρη και ησυχη.μην παραλειψεις να πας στο ενυδρειο το οποιο ειναι μεσα στη πολη.Οσο για νυχτερινη ζωη στη ροδο μη περιμενεις και πααααααρα πολλα καθως τα περρισοτερα μαγαζια ειναι προσαρμοσμενα στο αγγλικο στυλ.αν θες να δεις κοσμο της προκοπης πηγαινε παλια πολη,κοντα στο μοναδικο συντριβανι που υπαρχει εκει,θα βρεις γ....τα μπαρακια.αν πας φαληρακι βραδυ να ξερεις οτι θα εισαι μειονοτητα καθως υπαρχουν σχεδον μονο αγγλοι εκει και αν εισαι με γυναικα καλυτερα να το αποφυγεις.κατα τα αλλα το νησι ειναι κορυφαιο(εγω παω καθε καλοκαιρι) εχει γαματες παραλιες και ωραιες διαδρομες για μηχανη.

Υ.Γ.Να πας οπωσδηποτε στις εφτα πηγες(και να περασεις και το τουνελ που υπαρχει εκει.:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:




costas_k

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΙΣ!!!

:lol: :lol: :rotflmao: :lol: :lol:

DimChios
05/06/2006, 13:13
Cpt. Haddock

;) :beer: :beer:

:wave2:

one
05/06/2006, 13:25
DimChios μπύρα δεν παίζει γενικά να βρεθούμε αμα θες no prob, θα πιο 7up εγώ. Και συμβουλές οτι θες. Σου στέλνω με πμ το κινιτό μου, αμα θες στείλε και το δικό σου να σε βάλω στης επαφές γιατί καμια φορά δεν απανταώ σε οσους δεν εχω μέσα.
Για οτι θες εδώ είμαι
:winka:
Άντε, να απολαύσεις και τον ήλιο :sun:
:wave2:

sotpag
05/06/2006, 22:07
εγώ ρε Δημήτρη τι να σου πω;;

δεν ξέρω και πολλά για την Ρόδο, να σου πω για μια Ροδίτισσα που ξέρω , να σου πω, αλλά καλά να περάσεις και ας μην έρχεσαι μάρτυρας στο δικαστήριο....



καλό καλοκαίρι ρεεεεεε
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

DimChios
05/06/2006, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
εγώ ρε Δημήτρη τι να σου πω;;

δεν ξέρω και πολλά για την Ρόδο, να σου πω για μια Ροδίτισσα που ξέρω , να σου πω, αλλά καλά να περάσεις και ας μην έρχεσαι μάρτυρας στο δικαστήριο....



καλό καλοκαίρι ρεεεεεε
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:



Σε πλήγωσα που σου είπα πως δέν θα έρθω ε?

SPAMMER!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΙΠΠΕΑΣ
06/06/2006, 00:19
Εκτός από το Πρασονήσι που έχει ωραίο θέαμα γιατί κάνουν kite surfing μην ασχοληθείς με το νότιο τμήμα που οριοθετήται από τον Μονόλιθο, το Γενάδι και το νότιο ακρωτήρι.

Η δυτική πλευρά του νησιού είναι περίπου 120χλμ ενώ η ανατολική είναι περίπου 80χλμ.

Μην συνεχίσεις παραλιακά από την δυτική πλευρά πέρα από την Κάμιρο, γιατί δεν έχει κανένα ενδιαφέρον.

Διάσχυσε το νησί από την μέση και πάνω σε όλους τους δρόμους του και θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν όμορφες τοποθεσίες. Έχει μέρη που σου θυμίζουν καθαρά βουνήσιες διαδρομές. Μην ξεχάσεις να περάσεις από όλους τους δρόμους κοντά στον Προφ. Ηλία. Υπάρχει χωριό που έχει φτιαχτεί με αρχιτεκτονική βόρειας ευρώπης με ξύλινα τεράστια σπίτια και σοφίτες με απότομης κλίσης σκεπές. Έχει καφετέρια.

Υπάρχει περιοχή 7 πηγές. ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ να μπεις στο τούνελ. Να έχεις φακό γιατί εγώ για να βλέπω στο απόλυτο σκοτάδι πυροβολούσα με την φωτογραφική μου μηχανή :rotflmao: , οδηγώντας την παρέα μου και καμιά 15αριά τουρίστες που ξέρανε αλλά δεν τολμούσανε να μπούνε σε αυτό το τούνελ που ίσα ίσα χωράει ένα κανονικό άνθρωπο. Δεν υπάρχει απολύτος κανένας κίνδυνος απλά να έχεις λίγο θάρος. Καταλήγει σε μικρές λίμνες και ένα καταράκτη. Εχει πολλά νερά και ... ποταμίσια καβούρια.

Αν πας στις Πεταλούδες θα ευχαριστηθείς πεζοπορία σε προστατευόμενα μονοπάτια βλέποντας παντού πεταλούδες. Δεν μιλάμε για μικρό μονοπάτι αλλά για τεράστια διαδρομή. Έχει πολλά νερά.

Παλαιά Πόλη Ρόδου. Ανέβα στο παλιό ρολόι όπου θα δεις από ψηλά πολλά πράγματα από την πόλη. ΟΠΩΣ και δήποτε ανέβα στο παλάτι των Ιωαννιτών Ιπποτών και θα με θυμηθείς. :eyepop: Θα πάθεις την πλάκα σου από τα τείχη που έχτισαν 3 αυτοκρατορίες - Βυζαντινή, Ιππότες, Οθωμανική. Το βράδυ θα διαπιστώσεις ότι η παλιά πόλη πρός τη πλευρά της Καλιθέας ανήκει στους ξένους(τουριστικά κτλ) ενώ πρός τη πλευρά της Ιαλισσού ανήκει στους έλληνες(Ελληνάδικα). Όλα αυτά εντός των τειχών.

Στη παλιά πόλη από πάνω έχει αρχαία ακρόπολη. Όλη η παραλία της Ιαλυσσου είναι φανταστική αν μάλιστα την κοιτάς το βράδυ από τον γκρεμό που έχει δίπλα από την αρχαία ακρόπολη στο σημείο που έχει μία μεγάλη ευθεία με φοίνηκες. Παραδίπλα έχει παγκάκια και εκεί είναι το σημείο κλειδί.

Στη Φιλέρημο έχει παλιό μοναστήρι όπως οι καθολικοί ξέρουν να φτιάχνουν καθώς και ένα τεράστιο τσιμεντένιο σταυρό-ουρανοξύστη, όπου ανεβαίνεις πάνω με μία μικρή ανεμόσκαλα και από τα δύο του "χέρια" βλέπεις όλο το βόρειο κομμάτι του νησιού. Όλα αυτά σε ύψος γύρω στα 30-40 μέτρα.

Στην ανατολική ακτή είναι άψογα για μπάνιο. Από την ΚΑλιθέα μέχρι και το Γενάδι έχει πάρα πολλές παραλίες. Τι να πρωτοθυμηθώ

Φαλιράκι ;
Τσαμπίκα ;
Aντονι Κουήν ;
Στεγνά ;
Λίνδος ;

Σε κάποιες περιπτώσεις οι παραλίες που αναφέρω από πάνω, είναι διπλές και τριπλές ανάλογα σε πιο όρμο θα πέσεις :rotflmao: . Έχει και άλλες αλλά ξεχνώ εικόνες και ονομασίες.

Στο βορειοανατολικό μέρος του νησιού μέχρι και το Φαληράκι θα πάθεις την πλάκα της ζωής σου από τις ξενοδοχειακές μονάδες :lol: Τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναδεί. Εκατοντάδες μέτρα παραλίας να είναι αποκλεισμένη από το ευρύ κοινό καθώς το ένα μετά το άλλο τα ξενοδοχεία έχουν κτιστεί δίπλα δίπλα και έχουν γκετοποιήσει τις παραλίες για τους ξενέρωττους. :lol: Μπορείς να μπεις σε αυτές τις παραλίες αλλά από τα στενά κάθετα δρομάκια. Πέρνα από το φαληράκι βράδυ ... : :evil:

ΠΡΟΣΟΧΗ προσοχή. Παντού κυκλοφορούν rent a car με άγγλους οδηγούς μέσα τους :confused: , ποτέ δεν ξέρεις πως θα αντιδράσουν αν τους ξαφνιάσεις. Όταν λέω όμως ότι κυκλοφορούν παντού εννοώ παντού. Είδα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα στα πιο απίθανα σημεία στις ερημιές του νότου.

Δεν κατάφερα όταν πήγα να δω τα παλιά λουτρά. Δεν ξέρω την ιστορία τους αλλά θα τη μάθω εντός 1-2 χρόνων καθότι θα ξαναπάω. Αυτό το νησί το είδα για μία εβδομάδα αλλά ακόμα είμαι εκεί.

Αφήνω στο τέλος την Λίνδο. Είναι κάτι το ιδιαίτερο. Έχει ακρόπολη και κάστρο. Έχει roofgarden για να φας αργά το βράδυ και βλέπεις όλες τις ταράτσες δίπλα σου να είναι φωτισμένες και να τρώει κόσμος πάνω τους ενώ στο φόντο η ακρόπολη της Λινδου. Μοναδικό συναίσθημα. Μουσική ακούγεται από παντού ενώ ομιλίες με χαχανητά επίσης. Αριστερά και δεξιά της Λίνδου έχει παραλίες.

Πραγματικά ακόμα και ένα μήνα να μείνει κάποιος εκεί και να γυρνάει δεν το βαριέται με την καμία. Έχει πάρα πολλά πράγματα να δει και ακόμα περισσότερα να νιώσει.

Θέλω Ρόδο :cry:

1 εβδομάδα με 1600 χλμ είναι πολύ ; :rotflmao: To ξέρω είμαι τρελός

Καλά να περάσεις φίλε. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην περάσεις καλά. Φέρε φωτογραφίες ... :wave2:

tifoefs
06/06/2006, 00:32
Μα και θασαι εκει στη Ροδο κανε μια βολτα και Τηλο για εντουραδα ! Εχει κατι κατσικοδρομους μουρλια !
Και αμολα σε καμμια ταβερνα και φαε γερμανους.

(Ψαρια ειναι οκ ? μη φας τουριστες !!)

:) :) :)

DimChios
06/06/2006, 06:57
ΙΠΠΕΑ, σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!!! :D

Μα καλά, μία ΜΟΝΟ βδομάδα έμεινες και είδες τόσα πράγματα? :confused: Τό 'χεις λέμε, τό 'χεις!!! ;)

Θα κοιτάξω να μή κοιμάμαι όλη μέρα μπας και γυρίσω το νησί!
Άχ, μου θυμίζει τη Χιό μου που είναι επίσης μεγάλη και πανέμορφη!!!

Βασικό πάντως να έχεις ανθρώπους να σου λένε που να πάς! Όλοι πάνε στα γνωστά και τα τουριστικά! Οκ, να πάς κι εκεί, δεν λέω, αλλά συνήθως οι ομορφιές των τόπων είναι εκεί που γνωρίζουν οι ντόπιοι και οι έχοντες ανησυχίες...

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

DimChios
06/06/2006, 07:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Μα και θασαι εκει στη Ροδο κανε μια βολτα και Τηλο για εντουραδα ! Εχει κατι κατσικοδρομους μουρλια !
Και αμολα σε καμμια ταβερνα και φαε γερμανους.

(Ψαρια ειναι οκ ? μη φας τουριστες !!)

:) :) :)



Ρε Νικόλα να σου πώ κάτι φίλε?

Για ένα πράγμα αληθινά λυπάμαι! :sad:
Που δεν θα σε γνωρίσω! Μάλλον όταν εγώ θα γυρίσω εσύ θα έχεις επιστρέψει Ολλανδία!

Λές να την κάνω Τήλο για εντουράδα, ε? Θα το τσεκάρω...άλλωστε είναι από τα νησιά που θέλω να πάω! :ninja:

Να σαι καλά ωρέ!!!

:beer: :beer:

bartlal
06/06/2006, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ρε Νικόλα να σου πώ κάτι φίλε?

Για ένα πράγμα αληθινά λυπάμαι! :sad:

Που δεν θα σε γνωρίσω!


και γιατι λυπασαι? εμεις λυπομαστε που τον εχουμε γνωρισει. εσυ θα επρεπε να χαιρεσαι βρε μπαγασα!

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

ΙΠΠΕΑΣ
06/06/2006, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Άχ, μου θυμίζει τη Χιό μου που είναι επίσης μεγάλη και πανέμορφη!!!

Αυτός θα είναι ο επόμενος μακρινός προορισμός μου. Φέτος τα οικονομικά μου δεν το επιτρέπουν αλλά του χρόνου ή του αντίχρονου ο προορισμός είναι η Χίος. :lol: :cool:

ΙΠΠΕΑΣ
06/06/2006, 11:41
Πάρε μερικές γεύσεις ....









.....
























.....



από παραλία ΣΤΕΓΝΑ


50985

ΙΠΠΕΑΣ
06/06/2006, 11:42
ΣΤΕΓΝΑ 2


50986

ΙΠΠΕΑΣ
06/06/2006, 11:43
Αυτό είναι το καταφύγιο-χωριό που βρήκα σε μεγάλο υψόμετρο κοντά στην περιοχή Προφήτης Ηλίας με τα "Αυστριακά" σπίτια.


50987

ΙΠΠΕΑΣ
06/06/2006, 11:49
Πεταλούδες


50988

ΙΠΠΕΑΣ
06/06/2006, 11:53
Στα υπαίθρια ελληνάδικα στην δυτική πλευρά της παλιάς πόλης ΕΝΤΟΣ των τειχών. Εκεί συχνάζουν οι έλληνες. Κοντά εκεί έχει μεγάλο τέμενος.


50990

ΙΠΠΕΑΣ
06/06/2006, 11:58
Παντού στην ανατολική μεσόγειο(στον ελλαδικό χώρο) πρώτοι από όλους οικοδόμησαν οι έλληνες.

Αρχαία ακρόπολη.

Στο βάθος διακρίνονται τα τείχη της παλιάς μεσαιωνικής πόλης(τα τείχη της χτίστηκαν από βυζαντινούς, Ιππότες και Οθωμανούς σε διαφορετικές χρονικές περιόδους).


50991

ΙΠΠΕΑΣ
06/06/2006, 11:59
Τα υπόλοιπα θα τα ανακαλύψεις μόνος σου. Εγώ φρόντισα να σε πείσω να μην ματαιώσεις το ταξίδι :lol: :wave2:

AFROPANTELOS
06/06/2006, 12:05
Καλα να περασεις φιλε καλο καλοκαιρι σου ευχομαι και τον φθινοπωρο να εχεις αρκετες ευχαριστες ιστοριες να μας γραψεις:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

DimChios
06/06/2006, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Τα υπόλοιπα θα τα ανακαλύψεις μόνος σου. Εγώ φρόντισα να σε πείσω να μην ματαιώσεις το ταξίδι :lol: :wave2:



Είσαι ΑΠΕΧΤΟΣ ΛΕΜΕ!!!

Όταν αποφασίσεις να πάς στη Χίο ξέρεις που θα απευθηνθείς!!! ;)

Το ταξίδι δεν μπορώ και να θέλω να το ματαιώσω! Για δουλειά πάω η οποία έχει κλειστεί και κανονιστεί! Θα είμαι μέχρι τέλος Αυγούστου εκεί...θα εξερευνήσω αρκετα!

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

arxaios
06/06/2006, 13:17
Και καθότι ολοστρόγγυλος και θιασώτης του καλού φαγητού (εμένα εννοώ) παραλιακά προς την ΔΕΗ (αριστερά όπως κοιτάς την πόλη από το λιμάνι) να επισκεφτείς τον Τούρκο ή Ανατολίτικες γεύσεις (όπως και να το πεις το ξέρουνε το μαγαζί) για πολύ καλό και πικάντικο φαγάκι, σε πολύ καλές τιμές και όχι τουριστικό μαγαζί. Όχι εντυπωσιακό περιβάλλον, κάτι σαν σουβλατζίδικο αλλά ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ....:beer: :beer:

DimChios
08/06/2006, 09:37
UP
UP
UP
UP


:D


Άντε και πλησιάζουν οι μέρες!!!


:a30: :a30: :a30:


Πείτε κανένα tip ωρέ!!!


:beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
08/06/2006, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Πείτε κανένα tip ωρέ!!!


Πάρε προφυλακτικά...

Είναι ακριβά εκεί...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

one
08/06/2006, 11:05
Τι tip θέλεις ωρέ, πες με να σε πω!
Πάρε με ενα τηλ όποτε θέλεις να βρεθούμε να σε κατατοπίσω στα πάντα.
Α, και κάτι που δεν σου είπανε (προφανός δεν θα το ξέρανε, οι περισσότεροι Ροδίτες αγνωούν την ύπαρξη της, πόσο μάλλον τουρίστες) να επισκευτείς όπως δήποτε την λίμνη των νάνων. Όποτε βρεθούμε θα σου δείξω σε χάρτη που είναι γιατι δεν την δείχνει ο χάρτης.
Από εκεί και πέρα ανάλογα τι θες να δεις είναι και το που θα πας. Αμα μπορεις γύρνα και όλο το νησί.
Σε πιο ξενοδοχείο θα μείνεις;

Leipsippos
08/06/2006, 11:11
Κατσε μου ηρθε φλασια! Δημοσια 000 εχει στο Μαντρακι, μεσα στο κεντρο της πλατειας που δημιουργειται απο το κτισμα, εισοδος απο την πλευρα της παλιας πολης, επισης εχει διπλα απο την ταφρο, στα αριστερα οπως ανεβαινεις ενα μεγαλο και λιγο πιο πανω κοντα στις καφετεριες παλι στο αριστερο σου χερι. ακουγετια γελιο αλλα εγω πχ που εμενα Αγ.Νικολαο και πηγαινα με τα ποδια ηθελα 35 λεπτα να γυρισω σπιτι και με εχουν σωσει αρκετες φορες. Αυτα στο Μαντρακι και ακριβως απεναντι ειναι σχετικα πιο ανετα και καθαρα.
Εχω υπηρετησει εκει κατω 9 μηνες και εχω γυρισει το νησι εμ τις διαφορες αποσπασεις μου αλλα εχω κατεβει και στο ξεμπαρκο.
Δεν θελω γελια!

τιπ 2
στην παλια πολη πηγαινε στις πλατεια με το συντριβανι, οπως ακτεβαινεις το κυριο δρομο κανε αναστροφη (με τα ποδια) δεξια, εχει σουβλατζιδικο και πηγαινε πανω στο στενο , εχει ταβερνες , μπαρακια, ειδικα δε να το ψεξεις στην παλια πολη νομιζεις οτι πας πισω στον χρονο, αν εισαι της περιπετειας μην παρεις χαρτη. Θασ δεις οτι ακομα και οι πλατειες τους ειναι με τοιχο γυρω γυρω, περπατας στο δρομο και δεν ξερεις η πορτα που βλεπεις τι εχει απο πισω της.

Τιπ 3

Σου ειπα να ΜΗΝ πας προς Αγ. Φανουριο;

ΙΠΠΕΑΣ
08/06/2006, 11:38
H πλατεία με το σιντριβάνι που λέει ο Leipsippos δεν είναι πολύ μακριά από αυτήν. Στο βάθος φαίνεται το τέμενος και εκεί είναι τα περισσότερα "ελληνικά" μαγαζιά. Φόρα άνετα παπούτσια,ι καλό περπάτημα και σου εύχομαι ότι ποθείς να το πάθεις.


51196

ΙΠΠΕΑΣ
08/06/2006, 11:41
Άντε ας ξεθάψω και μία από την μοναδική θέα της οροφής ενός roof garden μαγαζιού στην Λίνδο . Θέλω Ρόδο ... :bawl:


51199

Leipsippos
08/06/2006, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
H πλατεία με το σιντριβάνι που λέει ο Leipsippos δεν είναι πολύ μακριά από αυτήν. Στο βάθος φαίνεται το τέμενος και εκεί είναι τα περισσότερα "ελληνικά" μαγαζιά. Φόρα άνετα παπούτσια,ι καλό περπάτημα και σου εύχομαι ότι ποθείς να το πάθεις.


Πωπω, τι μου θυμισες τωρα (το λενε ολοι αυτο συνεχεια εδω μεσα ειπα να μην ξεφυγω!!)

Σε αυτη την πλατεια εχω δει το καλυτερο ηλιοβασιλεμα της ζωης μου, ο ηλιος δεν φιανοταν αλλα λιγο πριν γιενι σκοταδι φωτιζαν τα μαπρακια και εξω απο τους πυργους ειχε αραξει ενα ιστιοφορο και φιανοντουσαν τα ιστια του στον γαλαζοκοκκινο ουρανο. Ειχα παει πισω 400 χρονια εκεινη την μερα. .. σνιφ:bawl: ωραια ηταν!!

Λοιπον το δρομακι που σε λεω ειναι στα αριστερα απο την εξαοροφη καφετερια. Εσυ 99% θα κατεβεις απο δεξια. Απο τον μεγαλο δρομο. Η αλλη πλατεια ειναι ακριβως στην πλατη του φωτογραφου. Αληθεια ρε Ιππεα, πως την εβγαλες , φτανει τοσο αριστερα και μεσα στο δρομο, το κεφαλοσκαλο στα σκαλακια?

Leipsippos
08/06/2006, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από one
Α, και κάτι που δεν σου είπανε (προφανός δεν θα το ξέρανε, οι περισσότεροι Ροδίτες αγνωούν την ύπαρξη της, πόσο μάλλον τουρίστες) να επισκευτείς όπως δήποτε την λίμνη των νάνων. Όποτε βρεθούμε θα σου δείξω σε χάρτη που είναι γιατι δεν την δείχνει ο χάρτης.


Η χωματερη στη Διμυλιά ειναι αυτη; ΧΑΧΑΧΑ!!!!!!

Πλακα πλακ ειχε κατι φλαταδουρες εκει πανω με πατημενο χωμα και 6 μετρα φαρδος ο δρομος, να μην ισιωνει το μηχανακι ποτε!!

bugsbunny
08/06/2006, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ενδεικτικα σου λέω οτι μια εβδομάδα που είχα κάτσει διακοπές το '03 έκανα περίπου 1000 χλμ...


Με τι τα έκανες???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
08/06/2006, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από bugsbunny
Με τι τα έκανες???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Με το αυτοκίνητο ρε παπαρα, αφου δεν είχα μηχανή τότε...

:mad:


ΕΣΥ ΜΕ ΤΙ ΤΑ ΕΚΑΝΕΣ;


:evil: :evil: :evil:


Για θυμήσου... :D

bugsbunny
08/06/2006, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Με το αυτοκίνητο ρε παπαρα, αφου δεν είχα μηχανή τότε...
:mad:
ΕΣΥ ΜΕ ΤΙ ΤΑ ΕΚΑΝΕΣ;
:evil: :evil: :evil:
Για θυμήσου... :D

Την Ρόδο δεν είχα την ευκαιρία να την οργώσω ακόμα…
αν και με αυτά που διάβασα σε αυτό το post το σκέφτομαι…. :p

:sun:
:beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
08/06/2006, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από bugsbunny
Την Ρόδο δεν είχα την ευκαιρία να την οργώσω ακόμα…


Ευκαιρία είχες...

:smokin:







:beer: :beer: :beer: :beer:

sniper
08/06/2006, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ευκαιρία είχες...

:smokin:







:beer: :beer: :beer: :beer:

το θέμα είναι τι έκανε όσο εσύ όργωνες; :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
08/06/2006, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
το θέμα είναι τι έκανε όσο εσύ όργωνες; :rotflmao: :rotflmao:

Άσε... δε θες να ξέρεις :D

:lol: :lol:



παρ' ολίγο να μη βρω και εισιτήρια εξ΄αιτίας του... :mad:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

bugsbunny
08/06/2006, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
το θέμα είναι τι έκανε όσο εσύ όργωνες; :rotflmao: :rotflmao:

"Όργωνα", "έσκαβα" αλλού, μια φορά πάντως "δούλευα"…



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
08/06/2006, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
Πλακα πλακ ειχε κατι φλαταδουρες εκει πανω με πατημενο χωμα και 6 μετρα φαρδος ο δρομος, να μην ισιωνει το μηχανακι ποτε!!




:a30: :a30: :a30:

ΦΤΙΑΞΕ ΜΕ!!!


:D :D


Καπετάνιο, θα βάλω μόνιμο ρε να μήν ψάχνω τις δύσκολες ώρες! :lol: :lol:

one, εμείς θα τα πούμε από κοντά... Μάλλον σε σπίτι θα μένω, δεν ξέρω ακόμα! Άσε να έρθω, να τελειώσω με τις πρόβες στο μαγαζί και θα πιούμε 7up μιά μέρα! Μπύρες ξέρω πως λόγω ηλικίας δεν πίνεις! :smokin:


Καπετάνιε, λαγέ και Σνίπερ :lol: μου σπαμάρετε το πόστ!!! :mad:

Λαγέ, για να σε συγχωρήσω, δε μου δίνεις συντεταγμένες από τα "χωράφια" που "όργωνες" ή ήταν κάποτεΣ και τώρα ποιά θα έχουν γίνει "αλώνια"?


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer:

DimChios
08/06/2006, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
Κατσε μου ηρθε φλασια! Δημοσια 000 εχει στο Μαντρακι, μεσα στο κεντρο της πλατειας που δημιουργειται απο το κτισμα, εισοδος απο την πλευρα της παλιας πολης, επισης εχει διπλα απο την ταφρο, στα αριστερα οπως ανεβαινεις ενα μεγαλο και λιγο πιο πανω κοντα στις καφετεριες παλι στο αριστερο σου χερι. ακουγετια γελιο αλλα εγω πχ που εμενα Αγ.Νικολαο και πηγαινα με τα ποδια ηθελα 35 λεπτα να γυρισω σπιτι και με εχουν σωσει αρκετες φορες. Αυτα στο Μαντρακι και ακριβως απεναντι ειναι σχετικα πιο ανετα και καθαρα.
Εχω υπηρετησει εκει κατω 9 μηνες και εχω γυρισει το νησι εμ τις διαφορες αποσπασεις μου αλλα εχω κατεβει και στο ξεμπαρκο.
Δεν θελω γελια!

τιπ 2
στην παλια πολη πηγαινε στις πλατεια με το συντριβανι, οπως ακτεβαινεις το κυριο δρομο κανε αναστροφη (με τα ποδια) δεξια, εχει σουβλατζιδικο και πηγαινε πανω στο στενο , εχει ταβερνες , μπαρακια, ειδικα δε να το ψεξεις στην παλια πολη νομιζεις οτι πας πισω στον χρονο, αν εισαι της περιπετειας μην παρεις χαρτη. Θασ δεις οτι ακομα και οι πλατειες τους ειναι με τοιχο γυρω γυρω, περπατας στο δρομο και δεν ξερεις η πορτα που βλεπεις τι εχει απο πισω της.

Τιπ 3

Σου ειπα να ΜΗΝ πας προς Αγ. Φανουριο;



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Το tip με τα 000 είναι όλα τα λεφτά!!!

:lol: :lol: :lol:

Στον Αγ. Φανούριο γιατί να μήν πάω? :confused:

:wave2:

ΙΠΠΕΑΣ
08/06/2006, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
Η αλλη πλατεια ειναι ακριβως στην πλατη του φωτογραφου. Αληθεια ρε Ιππεα, πως την εβγαλες , φτανει τοσο αριστερα και μεσα στο δρομο, το κεφαλοσκαλο στα σκαλακια?

Είχε κάτι σαν τσιμεντένια ράμπα που ξεκινούσε από χαμηλά και ανηφόριζε και έφτανε σε ύψος 1-1,5 μέτρο. Από εκεί πήρα την φωτογραφία. Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι πάρα πολύ καλά τι υπήρχε πίσω μου.

tai
08/06/2006, 17:49
Ρε Ζακυνθινέ :lol: μετά την Λίνδο πηγαίνοντας για νότια, στο πρώτο χωριό που θα βρείς, (Πευκί), ο δρόμος πάει δεξιά για Κατταβιά. Κάνε μια παράκαμψη και πήγαινε αριστερά για 2-3 χλμ, έχει πολλά απόμερα λιμανάκια για 2-3 άτομα. Μπορεί να βρεις, αν είσαι τυχερός και καμιά γυναικεία συντροφιά να λιάζονται γυμνές. Πάνε με κοτεράκια στα συγκεκριμένα λιμανάκια για αυτήν την δουλειά.:D :D

DimChios
08/06/2006, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
...Μπορεί να βρεις, αν είσαι τυχερός και καμιά γυναικεία συντροφιά να λιάζονται γυμνές. Πάνε με κοτεράκια στα συγκεκριμένα λιμανάκια για αυτήν την δουλειά.:D :D



Now we are talking! ;)

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πορνόγερε!

:lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol:

DimChios
19/06/2006, 00:13
Τελειώσαν τα ψέμματα!

Απόψε στις 19:00 φεύγω! Θα ησυχάσετε από μένα για λίγο καιρό!

Καλά να περάσω, καλά να δουλέψω, καλά φράγκα να πάρω, καλά :winka: (δέν το λέω ντρέπομαι :lol: ) και να γυρίσω μαυρισμένος και αδυνατισμένος! :rotflmao:

Άν κάποιος έρθει στο νησί να με ενημερώσει να πιούμε καμμιά μπύρα!

Θα φροντίσω όσο μπορώ και μ'αφήνουν :winka: να σας κάνω τον ανταποκριτή!

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΑΤΥΧΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ!!!

Γρήγορη ανάρωση για να προλάβουν να χαρούν τη θάλασσα!!!

ΚΑΙ το βουνό οι αμετανόητοι! :winka:

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΚΑΛΑ!!! :D :D

Σας φιλώ στα μούτρα! :yuck: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer:

:wave2:

DimChios
27/06/2006, 09:20
Μία σ'υντομη ανταπόκριση από τη Ρόδο μιάς και είμαι σε internetcafe.... (Ξέρω, χεστήκατε!!!) :rotflmao: :rotflmao:

Όλα ΤΕΛΕΙΑ μέχρι στιγμής!
Θα βρώ τρόπο να ποστάρω κάποια στιγμή φωτό αν και το πιθανότερο είναι όταν έρθω Αθήνα να φτιάξω ένα συνολικό ταξιδιωτικό! :smokin:

Ένα σας λέω πάντως! ΜΟΛΙΣ κατέβηκα από το καράβι, φορτωμένος και ΤΕΤΡΑ-βάλιτσος (!!!) :eyepop: ήρθε να με πάρει ένας φίλος να με πάει στο ξενοδοχείο!
Μπροστά εκείνος με το τζίπ και πίσω εγώ! Ξάφνου σταματάει μιά "χαμούρα" μπροστά του, έτσι γιτί τις την κάρφωσε και σταματάει και ο φίλος! Εγώ ο μ@λ@κ@ς χάζευα το πρώτο πιπίνι που είδα και ...... μπάμ! :mad: Τον κοπάνησα από πίσω, δεν έπεσα αλλά δεν μπόρεσα και να κατεβάσω αμέσως το πόδι κάτω με αποτέλεσμα να μήν αντέξω το βάρος της μοτό! Αποτέλεσμα, πτώση με 0 klm, νεύρα, μικρή ζημιά σε πλαστικό της Africa, κόσμος να τρέχει να βοηθήσει να σηκώσουμε τη μοτό κι εγώ με το φίλο να βρίζουμε τον π@ύστη που μας καταράστηκε να ξεκινάει το καλοκαίρι έτσι! Τελικά τη μηχανή τη σήκωσα μόνος με την "τσίτα" που είχα εκείνη τη στιγμή! :ninja:

Κατά τα άλλα,
έκανα τά πρώτα μου ψιλοεντουράκια! Έχει κάτι φλαταδούρες, ΧΑΡΜΑ!!! Thanks σε αυτούς που μΕ δώσανε γνώμες άν και να θές να τα αποφύγεις είναι λίγο αδύνατον εκτός άν κινήσε μόνο εντός της παλιάς πόλης!
ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΑΜΑ ΛΕΜΕ!!!!

Με την άμμο έχω ένα μικρό προβληματάκι αλλά πού θα μου πάει! :winka:

....to be continued....

Nik0s
27/06/2006, 09:23
Γεια σου Μητσάρααααααααααααα


:beer: :wave2: :beer:

DimChios
27/06/2006, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Γεια σου Μητσάρααααααααααααα


:beer: :wave2: :beer:



:D :D :D :D

:beer: :beer:

:wave2: :wave2:



ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΑ ΝΕΤCAFE????

EXOYN TΡΕΛΕΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΛΕΜΕ!!!!

:lol: :rotflmao: :lol:

Cpt. Haddock
27/06/2006, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Εγώ ο μ@λ@κ@ς χάζευα το πρώτο πιπίνι που είδα

Επειδή εκεί ο τόπος (όπως θα διαπίστωσες) βρίθει πιπινίων (!), πρέπει γρήγορα να συνηθίσεις να ΜΗΝ κοιτάς..
:eek: :eek:


:eyepop:


:p :p

Nik0s
27/06/2006, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Επειδή εκεί ο τόπος (όπως θα διαπίστωσες) βρίθει πιπινίων (!), πρέπει γρήγορα να συνηθίσεις να ΜΗΝ κοιτάς..
:eek: :eek:


:eyepop:


:p :p


Πάρε Yiaris ρε Δημήτρη να ησυχάσεις !!!!


Χωράει και πολλά πιπίνια :lol: :lol: :lol:

Nostra
27/06/2006, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios

ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΑ ΝΕΤCAFE????

EXOYN TΡΕΛΕΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΛΕΜΕ!!!!

:lol: :rotflmao: :lol:


δε κοιτάς να αρχίσεις τις διασυνδέσεις με τα πιπίνια?

μπας και γλυτώσεις κάνα πλαστικό από την africa?

προσοχή στις ντόπιες..... ψάχνουν για γαμπρό....

καλά να περνάς.... και να μας επισκέφτεσαι (στο forum) συχνότερα...


:beer: :beer: :beer: :wave2: :wave2: :wave2:

mystique
27/06/2006, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra

καλά να περνάς.... και να μας επισκέφτεσαι (στο forum) συχνότερα...



k kamia foto .... pls!!!!!!!!!!!!! :D



:beer: :beer: :beer:


:wave2:

crs-k
27/06/2006, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
δε κοιτάς να αρχίσεις τις διασυνδέσεις με τα πιπίνια?
........................


Να βαλει και φωτος για συμπληρωθει κι ο τιτλος ... :blush:


:lol: :rotflmao: :lol:

bartlal
27/06/2006, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
:D :D :D :D

:beer: :beer:

:wave2: :wave2:



ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΑ ΝΕΤCAFE????

EXOYN TΡΕΛΕΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΛΕΜΕ!!!!



και εγω λατρευω τα ΝΕΣΚΑΦΕ (κατα προτιμηση φραπε) αλλα δεν το κανω θεμα, γιατι θα με κοροϊδευουν!! :lol: :lol: :lol:


αντε, τραβα να χαρεις λιγο το νησι γιατι σε γλεπω σε κανα μηνα να μπαινεις πιο συχνα εδω παρα εκει εξω!

:wave2:


ΥΓ: πηγαινε αγορασε παροπιδες μπας και συνετιστεις και σωσεις την αφρικανα ΔΗΛΗΤΡΗ!!! :lol: :lol: :lol:

johnpan
27/06/2006, 11:19
Καλά να περνάς φίλε μου. Αν έχεις χρόνο μπορείς να παρακολουθήσεις το Ηχος και Φως μια ακουστική παράσταση για την άλωση της Ρόδου. Εχει σπυδαίους ηθοποιούς

DimChios
01/07/2006, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Να βαλει και φωτος για συμπληρωθει κι ο τιτλος ... :blush:


:lol: :rotflmao: :lol:


:eyepop:

τι μλκ είναι!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
01/07/2006, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Καλά να περνάς φίλε μου. Αν έχεις χρόνο μπορείς να παρακολουθήσεις το Ηχος και Φως μια ακουστική παράσταση για την άλωση της Ρόδου. Εχει σπυδαίους ηθοποιούς



:winka:

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

Nik0s
01/07/2006, 12:01
Το "αγόρασες" το Internet cafe ή όχι ακόμα ??

:lol: :rotflmao: :lol:

DimChios
01/07/2006, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Το "αγόρασες" το Internet cafe ή όχι ακόμα ??

:lol: :rotflmao: :lol:



άσε και σήμερα σέρνεται το bουρδέλο!!! :mad:

:rotflmao: :rotflmao:

Έχω κουραστεί ρε! :winka:
...και είπα να κάνω ένα break! Πιάνω "δουλειά" σε καμμιά ωρίτσα! :winka:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Nik0s
01/07/2006, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
άσε και σήμερα σέρνεται το bουρδέλο!!! :mad:

:rotflmao: :rotflmao:

Έχω κουραστεί ρε! :winka:
...και είπα να κάνω ένα break! Πιάνω "δουλειά" σε καμμιά ωρίτσα! :winka:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Άντε ρε Μητσάκο, κάνε καμιά βουτιά και για μας :beer: :wave2:

sotpag
01/07/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
άσε και σήμερα σέρνεται το bουρδέλο!!! :mad:

:rotflmao: :rotflmao:

Έχω κουραστεί ρε! :winka:
...και είπα να κάνω ένα break! Πιάνω "δουλειά" σε καμμιά ωρίτσα! :winka:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



"δουλεια" ετσι....

tai
01/07/2006, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios


εισαι μεγαλη χαμούρα.



























ξερεις εσύ

DimChios
11/07/2006, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
εισαι μεγαλη χαμούρα.

ξερεις εσύ


:a22: :a22: :a22: :a22:


ΕΓΩ ΞΕΡΩ!

ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΓΙΑΤΙ Ή ΑΠΛΩΣ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ?

ΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ, ΤΟΤΕ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ!!!

:beer: :beer:

:smokin:

:wave2:

Akatanomastos
11/07/2006, 12:53
protaseis, mias kai eimai freskos apo diakopes sti rodo, kai paizei na pao kai fetos:

1) to dasos me tis petaloudes(konta sti xora): an exeis mazi sou kopela na pate oposdipote, allios na vreis kai na pate, allios mpes me to mixanaki sto dasos na tis diokseis oles, gam@#$#ei ekei gia entouro kai trial.
2)stin lindo , kai ston nao-kastro pou girisane ta kanonia tou navarone kai poles alles tainies
3)OPOS DIPOTE stin paralia ANTONY KOUIN, nai apo ton ithopoio exei parei to onoma, einai TELEIA kai exei poles italides!!!
4)den piga alla akousa gia mia paralia terma notia pou xorizete stin mesi kai ap tin mia meria einai poli irema kai ap tin alli ginete kolasi apo to kima, prepei na ne poli kala..

afta!!!KALA na peraseis, ta leme to septemvri

DimChios
15/07/2006, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
protaseis, mias kai eimai freskos apo diakopes sti rodo, kai paizei na pao kai fetos:

1) to dasos me tis petaloudes(konta sti xora): an exeis mazi sou kopela na pate oposdipote, allios na vreis kai na pate, allios mpes me to mixanaki sto dasos na tis diokseis oles, gam@#$#ei ekei gia entouro kai trial.
2)stin lindo , kai ston nao-kastro pou girisane ta kanonia tou navarone kai poles alles tainies
3)OPOS DIPOTE stin paralia ANTONY KOUIN, nai apo ton ithopoio exei parei to onoma, einai TELEIA kai exei poles italides!!!
4)den piga alla akousa gia mia paralia terma notia pou xorizete stin mesi kai ap tin mia meria einai poli irema kai ap tin alli ginete kolasi apo to kima, prepei na ne poli kala..

afta!!!KALA na peraseis, ta leme to septemvri


Τhanks για τις προτάσεις αλλα... :D
1) Οι Πεταλούδες δεν είναι τόσο κοντά στη χώρα και δέν μπορείς να μπείς με μοτό εκεί κάτω!Παρκάρεις αναγκαστηκά και περπατας! Υπάρχουν πολύ καλύτερα άλλωστε σημεία για εντούρο, πίστεψέ με!
2) Τα κανόνια του Ναβαρόνε γυρίστηκαν στην Άντονυ Κουίν...και εκεί σαφώς έχω π[άει
3) Λές για το Πρασονήσι. Σαφώς πήγα και μάλιστα πέρασα και απέναντι με τη μοτό! για όποιον ξέρει είναι αρκετή απόσταση, με άμμο και εγώ την πέρασα με το Africa! Oi τουρίστες με τράβαγαν φώτο ακόμα και όταν έφτασα μέχρι το φάρο στο νησί οπού εκείνοι είχαν πάει με τα πόδια! Αξιοθέατο έγινα! :lol: :lol:
Δυσκολο σχετικά εγχείρημα αλλά το κατάφερα και είμαι υπερήφανος! :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

Φωτό για τοιυ λόγου το αληθές, όταν με το καλό γυρίσω!

Χωμάτινος
15/07/2006, 15:34
Ρε παπάρα κάνε και κανένα μπάνιο στην θάλασσα, σε νησί είσαι. :rotflmao: :beer: :rotflmao:


Έχεις σκεφτεί την περίπτωση να βάλεις ψηλό "παπά" στο Africa; Ξέρεις, όπως στα 4Χ4 :lol:

DimChios
15/07/2006, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Ρε παπάρα κάνε και κανένα μπάνιο στην θάλασσα, σε νησί είσαι. :rotflmao: :beer: :rotflmao:


Έχεις σκεφτεί την περίπτωση να βάλεις ψηλό "παπά" στο Africa; Ξέρεις, όπως στα 4Χ4 :lol:



ενα θα σου πώ!

ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΡΑ, ΘΕΛΕΙΣ ΦΑΚΟ!

ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ ΠΡΟΒΟΛΕΑ!

ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΜΑΙ ΛΕΜΕ!

Αφού ένας εχτές στην παραλία με σταμάτησε και με ρώτησε αν έχω το καινούριο CD του Κουρκούλη!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
15/07/2006, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Αφού ένας εχτές στην παραλία με σταμάτησε και με ρώτησε αν έχω το καινούριο CD του Κουρκούλη!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΑΑΑΑΑχχχΑαχχχχχΑΑΑααΑΑΑαΧχΧααχχΧχχχΑΧαχΑ !!

:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

Χωμάτινος
15/07/2006, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ενα θα σου πώ!

ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΡΑ, ΘΕΛΕΙΣ ΦΑΚΟ!

ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ ΠΡΟΒΟΛΕΑ!

ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΜΑΙ ΛΕΜΕ!

Αφού ένας εχτές στην παραλία με σταμάτησε και με ρώτησε αν έχω το καινούριο CD του Κουρκούλη!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μαύρη ζωή που κάνετε εσείς οι μαύροι Χιώτες.

:sun: :beer: :sun: :beer: :sun:

DimChios
15/07/2006, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Μαύρη ζωή που κάνετε εσείς οι μαύροι Χιώτες.

:sun: :beer: :sun: :beer: :sun:



Κάλιο Χιώτης παρά ΤΣΑΜΠΙΚΟΣ!!!


:lol: :lol: :lol: :lol:

bartlal
16/07/2006, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios

Αφού ένας εχτές στην παραλία με σταμάτησε και με ρώτησε αν έχω το καινούριο CD του Κουρκούλη!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τελικα το ειχες το cd ή εβγαλες την κιθαρα και του το επαιξες? :lol: :lol: :lol:

DimChios
26/07/2006, 15:02
Λοιπόν, όπως αρκετοί γνωρίζετε, επέστρεψα άρον-άρον από Ρόδο!
Λεπτομέρειες και ολόκληρος ο μοτοσυκλετιστικός μήνας που πέρασα εκεί (τα υπόλοιπα δεν σας ενδιαφέρουν :winka: ) με φώτο κτλ από Σεπτέμβριο!
Τώρα ξεκινάω για την άλλη άκρη του χάρτη, τη Ζάκυνθο, πάλι για δουλειά και διακοπές δυστυχώς όμως με το αμάξι λόγω ανωτέρας βίας! :sad:
Τελικά αυτό το Dim-any place of Greece, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ!
Δικαιολογημένα έχετε χάσει τη μπάλα!

ΡΕΜΑΛΙΑ!!!

Τέσπα, πάρτε μια μικρή γεύση από παραλία που επισκεύθηκα (φυσικά μέσω χωματόδρομου και αμμουδιάς) και απλώς κάν'τε λίγη υπομονή....


Τί? Στ' @@δια σας είπατε? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΚΑΛΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΩΡΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ!!!

Με αγάπη,

DimZakin8os

:lol: :rotflmao: :lol:

:beer: :beer:

:wave2:


Σε 32 μέρες μέσα, 4000 klm, ένα ζευγάρι Τ63, αλυσιδογράναζα και ένα σετ τακάκια στη Ρόδο....


ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ????


57007

ΙΠΠΕΑΣ
26/07/2006, 15:27
:lol:

4000χλμ :eyepop:
Αυτά είναι !!!

Αν έχεις βγάλει φωτογραφίες, περιμένουμε να τις δημοσιεύσεις και να περιγράψεις κατάλληλα, το φθινόπωρο :evil: .