PDA

View Full Version : Μεγαρα 3 Ιουνιου - Μια γνωστη ιστορια



road spirit
05/06/2006, 13:01
Καλά περάσαμε, αν και νωρίς το πρωί στα 2 πρώτα session η ένταση του αέρα ήταν αρκετή και κατά διαστήματα υπήρχαν ριπές ανέμου που τρόμαζαν, ακόμα και με τη σκέψη ότι θα έφερναν χώμα και σκόνη πάνω στις στροφές.

Κάτι που με ενόχλησε ήταν ότι για μια ακόμη φορά εμφανίστηκαν 1-2 «πιλότοι» οι οποίοι αγνοούσαν επιδεικτικά κάθε κανόνα υγιούς συμπεριφοράς στην πίστα. Ξέρω, το θέμα έχει αναλυθεί και συζητηθεί αρκετά στο παρελθόν, και δεν το αναφέρω εδώ για να ανοίξουμε συζήτηση, ο κάθε ένας θα πει το μακρύ του και το κοντό του και δεν θα καταλήξουμε πουθενά. Είναι όμως ένα παράπονο.
Όταν λοιπόν έχω ξεκινήσει τη διαδικασία του στριψίματος και κλείνω τη γραμμή μου προς το κέντρο της στροφής, απέχω ελάχιστα από το εσωτερικό κερμπ, και εσύ εμφανίζεσαι ξαφνικά από πίσω να παίρνεις την εσωτερική λες και τρέχεις σε αγώνα, εγώ τι πρέπει να κάνω? Και αν δεν αντιδράσω γρήγορα και σωστά και καρφωθούμε και οι δυο, πες μου, θα μου την «πεις» και από πάνω? Θα μου ζητήσεις τα ρέστα?

Αν για κάποιον τα trackdays είναι μια ευκαιρία να αποδείξει τη ταχύτητα του, και τα γυρολόγια του, ας το κάνει σε ανάλογο γκρουπ. Γιατί φίλε «γρήγορε», εγώ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ πάω και μπαίνω με το γκρουπ των αρχάριων, των κουλών, πες το όπως θες. Και αν λόγο λίγων συμμετοχών, μπαίνουμε όλοι χύμα, τότε ας χαλάσει και μια στροφή του ο γρήγορος, δεν χάθηκε ο κόσμος, δεν θα χάσει τη θέση του στη γραμμή εκκίνησης.
Κλείνοντας, για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης της σωστής συμπεριφοράς, ΠΟΤΕ μα ποτέ σε όσα trackday έχω πάει, δεν έχει δημιουργηθεί ανάλογο πρόβλημα από αγωνιζόμενους. Γιατί εκείνοι – που έχουν και ανάγκη το γυρολόγιο - ξέρουν να σέβονται ?


Υ.Γ. Η επιδειξιμανία είναι απίστευτη για μερικούς. Ένα παλικάρι, του οποίου το όνομα δεν ξέρω και δεν νομίζω να είναι από το forum, περηφανευόταν για την ταχύτητα του μέσα στη στροφή. +10 χλμ από τις ταχύτητες που δίνει το 0300 στο τελευταίο συγκριτικό SS 600 στα Μεγαρα. Μπράβο ρε μεγάλε. Εσύ και ο Rossi. Μια ερώτηση μόνο : το κοντέρ πως το κοίταζες?

wild_cat/anima
05/06/2006, 13:08
aν μπορεις πες σε ποιο κ έγινε αυτό,μέρα (ώρα περιπου αν θυμάσαι)
και τι μοτο ήταν .

Tigas
05/06/2006, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
Κάτι που με ενόχλησε ήταν ότι για μια ακόμη φορά εμφανίστηκαν 1-2 «πιλότοι» οι οποίοι αγνοούσαν επιδεικτικά κάθε κανόνα υγιούς συμπεριφοράς στην πίστα. Ξέρω, το θέμα έχει αναλυθεί και συζητηθεί αρκετά στο παρελθόν, και δεν το αναφέρω εδώ για να ανοίξουμε συζήτηση, ο κάθε ένας θα πει το μακρύ του και το κοντό του και δεν θα καταλήξουμε πουθενά. Είναι όμως ένα παράπονο.

Υ.Γ. Η επιδειξιμανία είναι απίστευτη για μερικούς. Ένα παλικάρι, του οποίου το όνομα δεν ξέρω και δεν νομίζω να είναι από το forum, περηφανευόταν για την ταχύτητα του μέσα στη στροφή. +10 χλμ από τις ταχύτητες που δίνει το 0300 στο τελευταίο συγκριτικό SS 600 στα Μεγαρα. Μπράβο ρε μεγάλε. Εσύ και ο Rossi. Μια ερώτηση μόνο : το κοντέρ πως το κοίταζες?

Υπάρχουν και εδώ τετοιοι τυποι που δεν καταλαβαίνουν τίποτα
και νομίζουν ότι τρέχουν σε κανέναν αγώνα παγκοσμίου και πάνε και κάνουν προσπεράσεις απο εκει που ούτε και ο Rossi δεν θα ήταν αρκετά βλαμμένος να το κάνει.

Τεσπα αυτοί δεν παίρνουν απο λόγια , προσπαθούμε να είμαστε μακρια τους όταν μπαινουμε και άν τους δείς πήγαινε σιγά να πάνε στο καλό.

Παντού υπάρχει ένας..................... μαλάκας :lol:

Tigas
05/06/2006, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από wild_cat/anima
aν μπορεις πες σε ποιο κ έγινε αυτό,μέρα (ώρα περιπου αν θυμάσαι)
και τι μοτο ήταν .

Εκει που ήσουν δεν θα μπορουσες να το δεις :wave2:

road spirit
05/06/2006, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από wild_cat/anima
aν μπορεις πες σε ποιο κ έγινε αυτό,μέρα (ώρα περιπου αν θυμάσαι)
και τι μοτο ήταν .

Έγινε 2 φορές στη Κ4. Ωρα δεν θυμαμαι, νωρίς όμως, πριν χωριστουμε σε γκρουπ. Η μοτο πρεπει να ηταν gsxr, και λεω πρέπει και όχι με σιγουρια, γιατι μεσα στη συγχηση μου και στη προσπάθεια να μην ... αγορασω οικοπεδο, κοιταζα αλλου. Μετά στα πιτς, δεν πρέπει να πάρκαρε στο χώρο της αιθουσας αλλα μπροστά, στην τέντα και δεν ασχολήθηκα να ψαξω να τον δω γιατι δεν ήθελα να τσακωθω. Γιατι όπως λέει και ο Τιγκας, αυτα τα ατομα δεν περνουν απο λογια, δεν εχει νοημα ...

wild_cat/anima
05/06/2006, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Εκει που ήσουν δεν θα μπορουσες να το δεις :wave2: όλη την κυριακή πάντως ήμουν σε τηλεφωνική συνδεση με τα μεγαρα και με ανταπόκριση για το τι συμβαίνει στην πίστα;)

road spirit
05/06/2006, 13:24
Σαββατο ημουν, οχι κυριακη

wild_cat/anima
05/06/2006, 13:43
τουλάχιστον αν ήταν πριν ή μετα το μεσημερι ???







(ώρα να μπουν στη θέση τους καποιοι!!!)

road spirit
05/06/2006, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από wild_cat/anima
τουλάχιστον αν ήταν πριν ή μετα το μεσημερι ???


(ώρα να μπουν στη θέση τους καποιοι!!!)

Να μπουν στη θεση τους? Οχι, οχι. Σκοπός του post δεν ειναι να αναφερθώ σε συγκεκριμένα άτομα, τα οποία άλωστε δεν γνωρίζω. Είναι μια διαπίστωση, ένα παράπονο, για μια κατάσταση που νομίζω πάντα θα υπάρχει και δεν θα μπορούμε να το αποφύγουμε εντελώς. Εξ'αλλου όπως έχει γραφτεί και σε αυτό το forum παλιότερα, o κάθε ένας από εμάς (και εγω μέσα) από τη στιγμή που αποφασίζει να μπεί στη πίστα ξέρει και αναλαμβάνει τα ρίσκα του. Οκ, τι να κάνουμε ... Τα κακώς κείμενα δεν σταματούν ποτέ.

adam_tsouk
05/06/2006, 15:28
ε, νταξ παντα καποιοι ειναι πιο γρηγοροι!

εγω οταν ειχα μπει τους αφηνα ολους να με περασουν στην ευθεια πηγαινωντας χαλαρα.... οποτε δεν με ενοχλουσαν και δεν τους ενοχλουσα.... :winka:


αλλα ειναι αληθεια, μερικες φορες πανε τεζα (τους φουστηδες):lol: :lol:

kostom
05/06/2006, 16:04
Το Σάββατο το πρωΐ κατά την διάρκεια ενός session
περνόντας ένα GSX-R από εξωτερική στην Κ9 και
μετά από ηλίθια κίνησή μου ξεκίνησα ένα πανέμορφο
και ευτυχώς αναίμακτο (πρώτα για τον άλλον και
κατ' όπιν για εμένα) highside το οποίο το έσωσα
μετά από απίστευτη δόση φάρδους και θεϊκής
παρέμβασης....... Μετά αφού βγήκα έψαξα και βρήκα
το παιδί που προσπέρασα και του ζήτησα αμέσως
συγνώμη και γελάγαμε ......
Καλό είναι ήτε κάνουμε μαλακία ήτε μας την κάνουνε
να βρίσκουμε τους θύτες ή τα θύματα και να το
συζητάμε πολιτισμένα :a26: γιατί έχω δεί αρκετές
φορές στα Μέγαρα και στις Σέρρες μετά από τις
απαραίτητες ανταλλαγές κοσμίων επιθέτων να
ανταλλάσονται και ορισμένες μπούφλες..:a57: :a38:

road spirit
05/06/2006, 16:16
Ρε την επόμενη φορά δεν θα ερθω με το CBR αλλα με τη σουπερ Vespa μου, που ειναι και βελτιωμένη με αγωνιστικά ... αυτοκόλλητα. Θα τους περνάω όλους από παντού, από πάνω, από κάτω, στην είσοδο, στην έξοδο. θα δούνε αυτοί ...

adam_tsouk
05/06/2006, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
Ρε την επόμενη φορά δεν θα ερθω με το CBR αλλα με τη σουπερ Vespa μου, που ειναι και βελτιωμένη με αγωνιστικά ... αυτοκόλλητα. Θα τους περνάω όλους από παντού, από πάνω, από κάτω, στην είσοδο, στην έξοδο. θα δούνε αυτοί ...


:lol: :lol: :lol:

και γω με το ξουρου... και χεστηκα για τις στροφες! ολο ευθεια θα πηγαινω απο τα χωραφια!

:rotflmao: :rotflmao:


(σωστος ο kostom.... ολοι για να διασκεδασουμε παμε... οι στραβες εφοσον τελειωνει εκει το θεμα πρεπει να λυνονται ηρεμα)

Daemon
05/06/2006, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από wild_cat/anima
όλη την κυριακή πάντως ήμουν σε τηλεφωνική συνδεση με τα μεγαρα και με ανταπόκριση για το τι συμβαίνει στην πίστα;)

Κοκκινο τηλεφωνο και τα σχετικα? :wave2:

Dr.Evil
05/06/2006, 18:19
Νά κάνω καί λίγο τόν συνήγορο του διαβόλου? Νά κοιτάξουμε μήπως εμείς πού γκρινιάζουμε, μιάς καί τό εχω κάνει καί εγώ κάποιες στιγμές, γιά ινδιάνικες προσπεράσεις, φταίμε κάποιες φορές πού στήν στροφή τήν παίρνουμε οπως μπορεί ο καθένας, καί οταν δούμε ευθεία ματσουκώνουμε τό χιλιάρι , καί ξανακόβουμε στήν επόμενη στροφή, καθυστερώντας επί πολλούς γύρους κάποιον πού θέλει καί μπορεί νά πάει πιό γρήγορα αλλά ατυχώς γιά αυτόν εχει πιό αδύναμο μοτόρι? Καί τό εχω κάνει καί μού τό εχουν κάνει γιά νά εξηγούμαι καί νά μήν παρεξηγούμαι.Μόνο οταν μού τό κάνανε κατάλαβα τήν λαλακία τού θέματος καί αναγκάστηκα νά
γίνω καί εγώ ινδιάνος γιάνά πάω οπως θέλω. Νά σεβόμαστε ολοι ολους .Καί νά είμαστε αντικειμενικοί καί οχι οτι μάς συμφέρει.

G M
05/06/2006, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr.Evil
Νά κάνω καί λίγο τόν συνήγορο του διαβόλου? Νά κοιτάξουμε μήπως εμείς πού γκρινιάζουμε, μιάς καί τό εχω κάνει καί εγώ κάποιες στιγμές, γιά ινδιάνικες προσπεράσεις, φταίμε κάποιες φορές πού στήν στροφή τήν παίρνουμε οπως μπορεί ο καθένας, καί οταν δούμε ευθεία ματσουκώνουμε τό χιλιάρι , καί ξανακόβουμε στήν επόμενη στροφή, καθυστερώντας επί πολλούς γύρους κάποιον πού θέλει καί μπορεί νά πάει πιό γρήγορα αλλά ατυχώς γιά αυτόν εχει πιό αδύναμο μοτόρι? Καί τό εχω κάνει καί μού τό εχουν κάνει γιά νά εξηγούμαι καί νά μήν παρεξηγούμαι.Μόνο οταν μού τό κάνανε κατάλαβα τήν λαλακία τού θέματος καί αναγκάστηκα νά
γίνω καί εγώ ινδιάνος γιάνά πάω οπως θέλω. Νά σεβόμαστε ολοι ολους .Καί νά είμαστε αντικειμενικοί καί οχι οτι μάς συμφέρει.

Θα συμφωνησω κυριως για εναν λογο : εχω βρεθει και θυμα και θυτης.

Οταν ημουν rookie και με περναγαν οι παντες καθε φορα τρομαζα ιδιως οταν ημουν σε στροφη - κατηγορουσα τους "γρηγορους" για τον ιδιο λογο που αναφερετε αλλα εφτασα σε σημειο να καταλαβω οτι τα πραγματα εχουν δυο οψεις.

Ενας "γρηγορος" οδηγος δεν μπαινει στην πιστα μονο για χομπυ και να γυρναει γυρω-γυρω μεχρι να ζαλιστεί μαζι τον κολλητο του. Βαζει το κεφαλι κατω γιατι θελει να οδηγησει γρηγορα αλλιως δεν θα εμπαινε πιστα αλλα θα πηγαινε για καφε να δειξει τα τελικιασμενα λαστιχα στα πιτσιρικια της καφετεριας.:rolleyes:

Οταν εφτασε η στιγμη και αρχισα να περναω αλλους οδηγους σε στροφες/ευθειες/κλπ καταλαβα οτι δεν γινεται να περιμενεις να ερθει η μεγαλη ευθεια για να περασεις εναν οδηγο που γυρναει +10 sec αργοτερα απο σενα.
Αυτο που κανεις ειναι να "διαβασεις" τον οδηγο και αναλογα τη γραμμη του επιλεγεις εκει που σε παιρνει (συνηθως στα φρενα) και περνάς χωρις να πεφτεις στη γραμμη του.

Οταν μπηκα πρωτη φορα με τους αγωνιζομενους σε καποια στροφη με περασαν ο Συνιωρης με τον Πολιτη μαζι (ενας απο εσωτερικη ο αλλος απο εξωτερικη) με αποτελεσμα να "εγκλωβιστω" αναμεσα τους και να ερθω σχεδον σε επαφη με τον Συνιωρη που ειχε καβαλησει το βιραζ για να με περασει. Οταν σταματησαμε λοιπον μιλησα με ενα απο τα παιδια και μου εξηγησαν οτι οταν κινησαι αναμεσα σε ποιο γρηγορους πρεπει να κρατας την ιδια γραμμη και οχι να πας αριστερα-δεξια -τραλαλα-τραλαλα γιατι ολο και καποιος θα βρεθει να σε εμβολισει με +100.....:lol:

Εαν τσουγκρίσετε εναν αργο οδηγο ο οποιος δηλωσε στο "γρήγορο" group και "σερνεται" στην ευθεια πηγαινοντας δεξια/αριστερα, οταν αντι να στριψει αποφασιζει να παει ευθεια επειδη τρομαξε απο το πετραδακι, οταν δοκιμαζει τα φρενα στην μεση της ευθειας την ωρα που εσυ ερχεσαι απο πισω του με 200+, οταν κανει την μαιμού για να τον τραβηξει η καμερα που ακολουθεί, η οταν ακους κόρνα.....:lol: :lol: (ναι το εχω και σε video) καταλαβαινεις οτι τελικα ο κινδυνος υπαρχει παντου....

Και φυσικα εχω κανει και εγω μ@λ@κιες και ως "αργός" ή "γρήγορος". Η πιστα, δεν ειναι παιδικη χαρά - οταν μπαινεις μεσα οφειλεις να γνωριζεις τους κινδυνους και να προσεχεις τους αλλους οπως και εσυ θελεις να σε προσέχουν και αυτοί.... ;) :wave2:

dirtbird
05/06/2006, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
μου εξηγησαν οτι οταν κινησαι αναμεσα σε ποιο γρηγορους πρεπει να κρατας την ιδια γραμμη και οχι να πας αριστερα-δεξια -τραλαλα-τραλαλα γιατι ολο και καποιος θα βρεθει να σε εμβολισει με +100.....:lol: :lol:

Αυτό το τελευταίο είναι κανόνας ΚΑΙ στο χώμα. Ο καθένας στην μεριά του και αγαπημένοι.
Είναι και ένας λόγος που προσωπικά αποφεύγω τις εντουρόβολτες-μπούγιο.

fazerakis
06/06/2006, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M

Ενας "γρηγορος" οδηγος δεν μπαινει στην πιστα μονο για χομπυ και να γυρναει γυρω-γυρω μεχρι να ζαλιστεί μαζι τον κολλητο του. Βαζει το κεφαλι κατω γιατι θελει να οδηγησει γρηγορα αλλιως δεν θα εμπαινε πιστα αλλα θα πηγαινε για καφε να δειξει τα τελικιασμενα λαστιχα στα πιτσιρικια της καφετεριας.:rolleyes:

Οταν εφτασε η στιγμη και αρχισα να περναω αλλους οδηγους σε στροφες/ευθειες/κλπ καταλαβα οτι δεν γινεται να περιμενεις να ερθει η μεγαλη ευθεια για να περασεις εναν οδηγο που γυρναει +10 sec αργοτερα απο σενα.
Αυτο που κανεις ειναι να "διαβασεις" τον οδηγο και αναλογα τη γραμμη του επιλεγεις εκει που σε παιρνει (συνηθως στα φρενα) και περνάς χωρις να πεφτεις στη γραμμη του.

Οταν μπηκα πρωτη φορα με τους αγωνιζομενους σε καποια στροφη με περασαν ο Συνιωρης με τον Πολιτη μαζι (ενας απο εσωτερικη ο αλλος απο εξωτερικη) με αποτελεσμα να "εγκλωβιστω" αναμεσα τους και να ερθω σχεδον σε επαφη με τον Συνιωρη που ειχε καβαλησει το βιραζ για να με περασει. Οταν σταματησαμε λοιπον μιλησα με ενα απο τα παιδια και μου εξηγησαν οτι οταν κινησαι αναμεσα σε ποιο γρηγορους πρεπει να κρατας την ιδια γραμμη και οχι να πας αριστερα-δεξια -τραλαλα-τραλαλα γιατι ολο και καποιος θα βρεθει να σε εμβολισει με +100.....:lol:

Εαν τσουγκρίσετε εναν αργο οδηγο ο οποιος δηλωσε στο "γρήγορο" group και "σερνεται" στην ευθεια πηγαινοντας δεξια/αριστερα, οταν αντι να στριψει αποφασιζει να παει ευθεια επειδη τρομαξε απο το πετραδακι, οταν δοκιμαζει τα φρενα στην μεση της ευθειας την ωρα που εσυ ερχεσαι απο πισω του με 200+, οταν κανει την μαιμού για να τον τραβηξει η καμερα που ακολουθεί, η οταν ακους κόρνα.....:lol: :lol: (ναι το εχω και σε video) καταλαβαινεις οτι τελικα ο κινδυνος υπαρχει παντου....

Και φυσικα εχω κανει και εγω μ@λ@κιες και ως "αργός" ή "γρήγορος". Η πιστα, δεν ειναι παιδικη χαρά - οταν μπαινεις μεσα οφειλεις να γνωριζεις τους κινδυνους και να προσεχεις τους αλλους οπως και εσυ θελεις να σε προσέχουν και αυτοί.... ;) :wave2:

+1:cool:

Μια από τα ίδια. Με έχουν περάσει οι Συνιώριδες πάνω στη Κ2 Σέρρες από εξωτερική και κουνήθηκε το μυαλό μου από το κεφάλι μου αλλά αν είναι δυνατόν να τους κατηγορήσω. Από την άλλη όταν ήμουν με το Fazer στα Μέγαρα όλοι με ξέραν σαν τον μ....κα με το fazer που κάνει επικίνδυνες προσπεράσεις αλλά τι να έκανα που μου ανοίγαν όλοι το γκάζι στην ευθεία και μετά φρενάραν από τα 200 μέτρα!!:confused:

Γι αυτό πήρα 1000άρι και ησύχασα:lol: :lol:

vader56
06/06/2006, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazerakis
+1:cool:


Γι αυτό πήρα 1000άρι και ησύχασα:lol: :lol:


μήπως ήσουνα εσύ που τρόμαξες τον άνθρωπο ρε αλήτη;

:rotflmao: :rotflmao:

road spirit
06/06/2006, 10:45
Dr EVIL και GM, θα συμφωνησω μαζί σας. Ναι, η πίστα δεν ειναι παιδική χαρά, εξάλλου το έγραψα και πριν οτι γνωρίζουμε τα ρισκα και τι σημαινει αυτό οταν μπαίνουμε μεσα. Είναι ενας στιβος ασκησης, βελτιωσης, εξελιξης.

Άλλά δες λίγο GM, είπες "Εαν τσουγκρίσετε εναν αργο οδηγο ο οποιος δηλωσε στο "γρήγορο" group και σερνεται ... ". Αυτός ο αργός κάνει κακό του κεφαλιού του. Εγω μίλησα για το αντίθετο, ήμουν δηλωμένος αργός. Δεν μπηκα μεσα με γρήγορους να τους χαλάσω το ρυθμό.

Επίσης είναι απόλυτα θεμιτό όταν με προσεγγίσει ενας γρήγορος να με περασει στη στροφή αν νομίζει οτι εχει τον ελεγχο της καταστασης, αλλά με κάποια ελαχιστη αποσταση ασφαλειας, οχι πάνω στο apex, όταν απέχω ελαχιστα από το κερμπ? βάλτε στο μυαλο σας την εικονα από το προσπερασμα του Rossi στον Gbernau περισυ στον πρωτο αγωνα, μιλάμε οτι τετοιο σκηνικο πηγε να γίνει.

Έχω την πεποιθηση οτι είναι θέμα συμπεριφοράς ορισμενων και οχι συνθηκων πιστας. Θελω να πω, αυτοι οι λιγοι που δεν σεβονται εντός πιστας, με τον ίδιο τρόπο θα συμπεριφέρονται και εκτός, στην καθημερινη τους ζωη.

fazerakis
06/06/2006, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από vader56
μήπως ήσουνα εσύ που τρόμαξες τον άνθρωπο ρε αλήτη;

:rotflmao: :rotflmao:

Μπαααααα

Έχω να μπω στα Μέγαρα από τον Μάρτιο:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:
Τα έφαγα τα φράγκα στις Σέρρες:bawl: :bawl:

G M
06/06/2006, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
Dr EVIL και GM, θα συμφωνησω μαζί σας. Ναι, η πίστα δεν ειναι παιδική χαρά, εξάλλου το έγραψα και πριν οτι γνωρίζουμε τα ρισκα και τι σημαινει αυτό οταν μπαίνουμε μεσα. Είναι ενας στιβος ασκησης, βελτιωσης, εξελιξης.

Άλλά δες λίγο GM, είπες "Εαν τσουγκρίσετε εναν αργο οδηγο ο οποιος δηλωσε στο "γρήγορο" group και σερνεται ... ". Αυτός ο αργός κάνει κακό του κεφαλιού του. Εγω μίλησα για το αντίθετο, ήμουν δηλωμένος αργός. Δεν μπηκα μεσα με γρήγορους να τους χαλάσω το ρυθμό.

Επίσης είναι απόλυτα θεμιτό όταν με προσεγγίσει ενας γρήγορος να με περασει στη στροφή αν νομίζει οτι εχει τον ελεγχο της καταστασης, αλλά με κάποια ελαχιστη αποσταση ασφαλειας, οχι πάνω στο apex, όταν απέχω ελαχιστα από το κερμπ? βάλτε στο μυαλο σας την εικονα από το προσπερασμα του Rossi στον Gbernau περισυ στον πρωτο αγωνα, μιλάμε οτι τετοιο σκηνικο πηγε να γίνει.

Έχω την πεποιθηση οτι είναι θέμα συμπεριφοράς ορισμενων και οχι συνθηκων πιστας. Θελω να πω, αυτοι οι λιγοι που δεν σεβονται εντός πιστας, με τον ίδιο τρόπο θα συμπεριφέρονται και εκτός, στην καθημερινη τους ζωη.

Δικιο εχεις - η φαση ειναι τρομακτικη....οποτε ας προσεχουμε ολοι μας για να γυρναμε σπιτακια μας με καλες αναμνησεις.....
:) ;) :wave2:

Dionisisk5
08/06/2006, 00:40
Λιγο ασχετο αλλα μην ανοιγω καινουργιο τοπικ για μια ερωτηση. Ξερετε ποσο κοστιζει να μπεις για μια μερα στα Μεγαρα?

wild_cat/anima
08/06/2006, 01:22
αν πας σε td του 0-300 15/20λεπτα(1 session)
αν πας σε td του ζαφειρόπουλο 60ευρώ για όλη τη μέρα.

Dionisisk5
08/06/2006, 03:17
ξερεις που μπορω να μαθω για τα td του ζαφειροπουλου περισσοτερες πληροφοριες?
αλλα και απλα χωρις td ετσι απλα να το βαλεις μεσα μονος σου δεν γινεται? αυτο ποσο παει?

kostom
08/06/2006, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dionisisk5
ξερεις που μπορω να μαθω για τα td του ζαφειροπουλου περισσοτερες πληροφοριες?
αλλα και απλα χωρις td ετσι απλα να το βαλεις μεσα μονος σου δεν γινεται? αυτο ποσο παει?


Για κατά προσέγγιση πρόγραμμα των track days
κοίτα ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20280)

Όμως στην πίστα δεν μπορεί να μπεί κάποιος άν δεν
είναι ανοιχτή πρός το κοινό όπως στις Σέρρες...
δλδ άν δεν έχει track day τότε .... :a06:


51277

Dionisisk5
08/06/2006, 15:45
Eυχαριστω παιδια και sorry gia to off topic.

wild_cat/anima
08/06/2006, 23:08
επειδή οι ημερομηνιες είναι πολύ ρευστές το καλύτερο κατα τη γνώμη μου είναι αν θέλεις για 0-300 να καλέσεις την κα. Ιωάννα Αρβανιτάκη στο 210 2402300
και αν θέλεις για τα td του Ζαφειρόπουλου να καλέσεις στο 6972233094(Σωτήρης).

G M
09/06/2006, 08:27
Οπως βλεπω παντως στο προγραμμα της πιστας δεν υπαρχει track για Ιουνιο του Ζαφειροπουλου αλλα μονο του 0-300.

Ελπιζω να βρεθει ελευθερη ημερομηνια για να κλεισει ο Σωτηρης trackday και τον Ιουνιο, γιατι η εναλλακτική του 0-300 δεν ειναι οτι καλυτερο, ιδιως απο θέμα κόστους.....:mad:

r6tommyd
09/06/2006, 11:27
Καλησπέρα,
θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σου για τα td του 0300 μιας και εκφράζεις μια δυσαρέσκεια.Ρωτάω απλώς γιατί από το φορουμ φαίνεται ότι έχεις μεγάλη εμπειρία από td.

RapidShade
09/06/2006, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6tommyd
Καλησπέρα,
θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σου για τα td του 0300 μιας και εκφράζεις μια δυσαρέσκεια.Ρωτάω απλώς γιατί από το φορουμ φαίνεται ότι έχεις μεγάλη εμπειρία από td.

Αν κατάλαβα καλά ο GM αναφέρεται στο θέμα
του κόστους απλά...

:wave2:

sniper
09/06/2006, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
Αν κατάλαβα καλά ο GM αναφέρεται στο θέμα
του κόστους απλά...

:wave2:

15Ε το session

Αν μπεις 4 φορές μέσα θες 60.....

Αν εισαι όλη μέρα στην πίστα μπορείς να μπείς χαλαρά 5-6 φορές....

Στα υπόλοιπα TD δίνεις από 50 έως 60 για ΟΣΕΣ φορές θες να μπείς.... ενώ στο 0300 θες 90....

G M
09/06/2006, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6tommyd
Καλησπέρα,
θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σου για τα td του 0300 μιας και εκφράζεις μια δυσαρέσκεια.Ρωτάω απλώς γιατί από το φορουμ φαίνεται ότι έχεις μεγάλη εμπειρία από td.

Διονυση, αναφερομαι κυριως στο θεμα κοστους.

Οπως γραφτηκε και παραπανω, σε ενα track του Ζαφ. π.χ. τις Τεταρτες, κανεις τουλαχιστον 5 sessions με κοστος 50 ευρω.
Το αντιστοιχο κοστος για το 0-300 για 5 sessions ειναι 75 ευρω !

Επιπλέον, έχουν γινει και κάποια "ατοπήματα" απο πλευράς διοργανωτών (εαν κανεις ενα search στο forum θα δεις) τα οποια ομως δεν εχω προσωπικα διαπιστώσει αλλα σιγουρα με έχουν επηρεάσει αρνητικά......:(

nktR
09/06/2006, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
Θα συμφωνησω κυριως για εναν λογο : εχω βρεθει και θυμα και θυτης.

Οταν ημουν rookie και με περναγαν οι παντες καθε φορα τρομαζα ιδιως οταν ημουν σε στροφη - κατηγορουσα τους "γρηγορους" για τον ιδιο λογο που αναφερετε αλλα εφτασα σε σημειο να καταλαβω οτι τα πραγματα εχουν δυο οψεις.

Ενας "γρηγορος" οδηγος δεν μπαινει στην πιστα μονο για χομπυ και να γυρναει γυρω-γυρω μεχρι να ζαλιστεί μαζι τον κολλητο του. Βαζει το κεφαλι κατω γιατι θελει να οδηγησει γρηγορα αλλιως δεν θα εμπαινε πιστα αλλα θα πηγαινε για καφε να δειξει τα τελικιασμενα λαστιχα στα πιτσιρικια της καφετεριας.:rolleyes:

Οταν εφτασε η στιγμη και αρχισα να περναω αλλους οδηγους σε στροφες/ευθειες/κλπ καταλαβα οτι δεν γινεται να περιμενεις να ερθει η μεγαλη ευθεια για να περασεις εναν οδηγο που γυρναει +10 sec αργοτερα απο σενα.
Αυτο που κανεις ειναι να "διαβασεις" τον οδηγο και αναλογα τη γραμμη του επιλεγεις εκει που σε παιρνει (συνηθως στα φρενα) και περνάς χωρις να πεφτεις στη γραμμη του.

Οταν μπηκα πρωτη φορα με τους αγωνιζομενους σε καποια στροφη με περασαν ο Συνιωρης με τον Πολιτη μαζι (ενας απο εσωτερικη ο αλλος απο εξωτερικη) με αποτελεσμα να "εγκλωβιστω" αναμεσα τους και να ερθω σχεδον σε επαφη με τον Συνιωρη που ειχε καβαλησει το βιραζ για να με περασει. Οταν σταματησαμε λοιπον μιλησα με ενα απο τα παιδια και μου εξηγησαν οτι οταν κινησαι αναμεσα σε ποιο γρηγορους πρεπει να κρατας την ιδια γραμμη και οχι να πας αριστερα-δεξια -τραλαλα-τραλαλα γιατι ολο και καποιος θα βρεθει να σε εμβολισει με +100.....:lol:

Εαν τσουγκρίσετε εναν αργο οδηγο ο οποιος δηλωσε στο "γρήγορο" group και "σερνεται" στην ευθεια πηγαινοντας δεξια/αριστερα, οταν αντι να στριψει αποφασιζει να παει ευθεια επειδη τρομαξε απο το πετραδακι, οταν δοκιμαζει τα φρενα στην μεση της ευθειας την ωρα που εσυ ερχεσαι απο πισω του με 200+, οταν κανει την μαιμού για να τον τραβηξει η καμερα που ακολουθεί, η οταν ακους κόρνα.....:lol: :lol: (ναι το εχω και σε video) καταλαβαινεις οτι τελικα ο κινδυνος υπαρχει παντου....

Και φυσικα εχω κανει και εγω μ@λ@κιες και ως "αργός" ή "γρήγορος". Η πιστα, δεν ειναι παιδικη χαρά - οταν μπαινεις μεσα οφειλεις να γνωριζεις τους κινδυνους και να προσεχεις τους αλλους οπως και εσυ θελεις να σε προσέχουν και αυτοί.... ;) :wave2:


είσαι 100 % απόλυτα σωστός

και να προσεχεις τους αλλους οπως και εσυ θελεις να σε προσέχουν και αυτοί.... ;)

nktR
09/06/2006, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
είσαι 100 % απόλυτα σωστός

και να προσεχεις τους αλλους οπως και εσυ θελεις να σε προσέχουν και αυτοί.... ;)

επίσης θέλω να αναφέρω χωρίς να έχω λάβει μέρος στα τd από τότε που άνοιξε η Πάχη ότι τη περίοδο που κατασκευάστηκε και άνοιξε η πίστα 1997 δεν υπήρχαν group και session ήταν όλοι με όλους. Μπορείτε να μου πείτε λοιπόν πως λειτουργούσε το όλο θέμα χωρίς προβλήματα ?

ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΥΤΟ ΧΩΡΙΣ ΓΚΡΟΥΠ ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ ? ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΟ ....ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΙ : ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΓΝΩΣΤΟΙ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΕΙΣΑΣΤΕ "ΠΑΡΕΑ" ΕΓΩ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΠΙΝΩ ΚΑΦΕ...ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΤΡΕΧΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΑΣ ΣΑΣ ΒΓΑΖΩ ΕΞΩ ΣΑΣ ΤΗ ΛΕΩ ΚΑΙ ΣΑΣ ΒΑΖΩ ΣΕ ΓΚΡΟΥΠ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΝΑ ΕΚΤΙΜΙΣΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΗΓΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΤΕ ? ΡΩΤΑΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ? .........ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΩΡΑ

Πολύ απλά ο καθένας ήξερε για το τι ήθελε να κάνει στην πίστα και σεβόταν τον άλλον. Ο αργός κοιτούσε μία φορά στο γύρο πίσω του τι γινόταν και άφηνε να περνάνε οι γρήγοροι για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα δηλ. επαφή και εκείνος αντίστοιχα σε πρόσεχε πολύ σε ακραίες καταστάσεις Έτσι είναι οι κανόνες του παιχνιδιού όπως και στη ζωή και στο δρόμο. Στο δρόμο δεν είναι σωστό επειδή βλεπεις τα φώτα κάποιου να σε πλησιάζουν ανάμεσα στα αυτοκίνητα με τον που τον δείς να προσπαθείς να είσαι μπροστά του επιδεικτικά και να μην τον αφήνεις να περάσει και να προσπαθεί να πάρει άλλο δύσηολο διάδρομο για να κινδυνέψει να περάσει επειδή εσύ είσαι εγωιστής ή στενοκέφαλος. Τότε αυτός δεν κινδυνεύει, αυτός δεν έχει δικαιώματα δηλ να περάσει ? ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ και ξέρετε γιατί ,,,,, γιατί έχει να κάνει με το χαρακτήρα του καθενός πως έχει δομηθεί εγωιστής ή απαίδευτος σε όλο το φάσμα της ζωής του.
και στην πίστα υπάρχει ο αντίστοιχος που ενώ τον "κουτουλάς" με τη ρόδα σου στις στροφές και σε βλέπει δίπλα και σε έχει δεί που ήσουν πίσω του 100 μέτρα και τον μάζεψες, στις ευθείες επειδή έχεις μικρότερου κυβισμού μοτό ανοίγει γκάζι τέρμα επιδεικτικά να μη σε αφήσει και να κινδυνεύεις στα φρένα της ευθείας για να τον μαζέψεις. ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΜΙΛΑΤΕ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ? ΜΕ ΤΙ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΘΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ?

Στην πίστα λοιπόν ισχύει το ίδιο. Αν θέλω να συνυπάρχω με άλλους αφήνω εγωισμούς και λαλακίες και κάνω ότι κάνω και στη ζωή μου στις ανθρώπινες σχέσει;ς μου. ΣΕΒΟΜΑΙ, εγωισμοί και ιστόρίες έξω, αλλιώς μπορείτε να πάτε μια βόλτα μόνοι σας και χωρίς παρέα.
Από ότι καταλαβαίνω πρέπει να ήμουν και να είμαι μαλάκας το 1998 που έμπαινα με το VFR 400 σαράκι και που πρόσεχα πίσω μου να μην κόψω αγωνιζόμενο και έβγαζα πόδι από που θα με περάσει για την ασφάλειά μας, και χαιρετούσαν κιόλας ευχαριστώντας που τους είδα και τους άφησα στα γυρολόγιά τους, πρέπει να ήμουν 2δις μαλάκας που κοιτούσα με ποιούς μπορώ να παίξω λίγο πιο γρήγορους για να με "τραβήξουν" κιόλας ρε παιδιά να ωφεληθώ να μάθω και κάτι και πρέπει να ήμουν και 3τρις μαλάκας που δεν έπαθα τίποτα με σχεδόν 18 Σ,Κ πίστας τότε χωρίς να πάθω τίποτα.

*το νού σας χαλαρώστε και γίνετε καλύτεροι άνθρωποι σε όλους τους τομείς της ζωής σας.
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ !!!!
ΚΑΙ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ
ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ !!!!!

ΦΙΛΙΑ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ
:sun:

fazerakis
09/06/2006, 15:29
+100000:beer:

πες τα χρυσόστομε!!!!

nktR
09/06/2006, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazerakis
+100000:beer:

πες τα χρυσόστομε!!!!

+ Ο ΑΓΙΟΣ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ

ΜΕΓΑΛΗ Η ΧΑΡΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ,

ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ



*πάω να τυπώσω τώρα γιατί έχω έρθει στο γραφείο από τις 6.30
και πρέπει να τελειώσω κάτι διαφημιστικά έντυπα σήμερα και με βλέπω όπως 3 μέρες τώρα καλές 12 να τελειώνω
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΦΦΦΦΦΦΦΦ

alexo
09/06/2006, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
επίσης θέλω να αναφέρω χωρίς να έχω λάβει μέρος στα τd από τότε που άνοιξε η Πάχη ότι τη περίοδο που κατασκευάσυηκε και άνοιξε η πίστα 1997 δεν υπήρχαν group και session ήταν όλοι με όλους. Μπορείτε να μου πείτε λοιπόν πως λειτουργούσε το όλο θέμα χωρίς προβλήματα ?
Πολύ απλά ο καθένας ήξερε για το τι ήθελε να κάνει στην πίστα και σεβόταν τον άλλον. Ο αργός κοιτούσε μία φορά στο γύρο πίσω του τι γινόταν και άφηνε να περνάνε οι γρήγοροι για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα δηλ. επαφή και εκείνος αντίστοιχα σε πρόσεχε πολύ σε ακραίες καταστάσεις Έτσι είναι οι κανόνες του παιχνιδιού όπως και στη ζωή και στο δρόμο. Στο δρόμο δεν είναι σωστό επειδή βλεπεις τα φώτα κάποιου να σε πλησιάζουν ανάμεσα στα αυτοκίνητα με τον που τον δείς να προσπαθείς να είσαι μπροστά του επιδεικτικά και να μην τον αφήνεις να περάσει και να προσπαθεί να πάρει άλλο δύσηολο διάδρομο για να κινδυνέψει να περάσει επειδή εσύ είσαι εγωιστής ή στενοκέφαλος. Τότε αυτός δεν κινδυνεύει, αυτός δεν έχει δικαιώματα δηλ να περάσει ? ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ και ξέρετε γιατί ,,,,, γιατί έχει να κάνει με το χαρακτήρα του καθενός πως έχει δομηθεί εγωιστής ή απαίδευτος σε όλο το φάσμα της ζωής του.
και στην πίστα υπάρχει ο αντίστοιχος που ενώ τον "κουτουλάς" με τη ρόδα σου στις στροφές και σε βλέπει δίπλα και σε έχει δεί που ήσουν πίσω του 100 και τον μάζεψες, στις ευθείες επειδή έχεις μικρότερου κυβισμού μοτό ανοίγει γκάζι τέρμα επισεικτικά να μη σε αφήσει και να κινδυνεύεις στα φρένα της ευθείας για να τον μαζέψεις. ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΜΙΛΑΤΕ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ? ΜΕ ΤΙ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΘΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ?

*το νού σας χαλαρώστε και γίνετε καλύτεροι άνθρωποι σε όλους τους τομείς της ζωής σας.
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ !!!!
ΚΑΙ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ
ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ !!!!!

ΦΙΛΙΑ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ
Στην πίστα λοιπόν ισχύει το ίδιο. Αν θέλω να συνυπάρχω με άλλους αφήνω εγωισμούς και λαλακίες και κάνω ότι κάνω και στη ζωή μου στις ανθρώπινες σχέσει;ς μου. ΣΕΒΟΜΑΙ, εγωισμοί και ιστόρίες έξω, αλλιώς μπορείτε να πάτε μια βόλτα μόνοι σας και χωρίς παρέα.
Από ότι καταλαβαίνω πρέπει να ήμουν και να είμαι μαλάκας το 1998 που έμπαινα με το VFR 400 σαράκι και που πρόσεχα πίσω μου να μην κόψω αγωνιζόμενο και έβγαζα πόδι από που θα με περάσει για την ασφάλειά μας, και χαιρετούσαν κιόλας ευχαριστώντας που τους είδα και τους άφησα στα γυρολόγιά τους, πρέπει να ήμουν 2δις μαλάκας που κοιτούσα με ποιούς μπορώ να παίξω λίγο πιο γρήγορους για να με "τραβήξουν" κιόλας ρε παιδιά να ωφεληθώ να μάθω και κάτι και πρέπει να ήμουν και 3τρις μαλάκας που δεν έπαθα τίποτα με σχεδόν 18 Σ,Κ πίστας τότε χωρίς να πάθω τίποτα.
:sun:
εγκρινω και επαυξανω.
Εξαλου στους κανονισμους της πιστας υπαρχει και η μπλε σημαια χωρις αυτο να ειναι κατι υποτιμητικο...
Απλα εδω οσο υποχρεωση εχει να προσεχει ο πιο γρηγορος εχει και να "κοιταει" πισω του και ο πιο αργος.
Προσωπικα εγω κινδυνεψα δυο φορες να συγκρουστω με δυο διαφορετικους αναβατες το Σαββατο και αφου το απεφυγα δεν ζητησα τα ρεστα αφου δεν εφταιγα γιατι ετσι ειναι μεσα στην πιστα.
Μπαινεις και εισαι και εσυ και οι αλλοι υπευθυνος για οτι συμβη γιαυτο πρεπει να προσεχουμε ολοι μας .
οι αργοι να "βλεπουν"πισω ,και οι γρηγοροι να "φυλανε" τον μπροστα τους.
Εξαλου μεσα στο παιχνιδι της "πιστας" ειναι και Η Προσπεραση .
Ας αναρωτηθουμε λοιπον πως γινεται και που ειναι καλυτερα να γινεται?
Οσο αφορα στο θεμα Φοβος η Τρομαζω,
ας μην κρυβομαστε ολοι μας αυτο κυνηγαμε μπαινοντας στην πιστα κατα βαθος.
Αν και μερικοι που δεν το βλεπουν ετσι εχουν το δικαιωμα φυσικα να μπαινουν για μια χαλαρη βολτα αλλα παιξτε με του ς κανονες και δεν θα εχετε κανενα προβλημα...
Παλια οπως ειπε και ο nktR μπαιναμε ολοι μαζι και μολις οι αγωνιζομενοι γινοντουσαν πολλοι βγαιναμε απο μονοι μας μεχρι να ξεσπασουν και μετα παλι μεσα για το γυρολογιο μας...
Ετσι τυχαιναμε και κανεναν πιο γρηγορο και αντιγραφαμε και δοκιμαζαμε και κατι που δεν μας ερχοταν απο μονο του...

G M
09/06/2006, 15:55
Ωραια τα ειπες......;)

Παντως οι πιθανοτητες να πεσεις απο μ@λ@κια άλλου οδηγού είναι πολύ λίγες (κρίνοντας απο τα όσα έχω δει μέχρι τώρα) συγκριτικά με τις πιθανότητες να πέσεις απο ΔΙΚΗ ΣΟΥ μ@λ@κία...... :)

Φιλάκια και απο μένα.....:wave2:

alexo
09/06/2006, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
Ωραια τα ειπες......;)

Παντως οι πιθανοτητες να πεσεις απο μ@λ@κια άλλου οδηγού είναι πολύ λίγες (κρίνοντας απο τα όσα έχω δει μέχρι τώρα) συγκριτικά με τις πιθανότητες να πέσεις απο ΔΙΚΗ ΣΟΥ μ@λ@κία...... :)

Φιλάκια και απο μένα.....:wave2:
μεχρι το Σαββατο αυτο ειχα ξεχαστει και νομιζα και εγω.
Και νομιζα οτι ημουν ασφαλης που ειχα ηδη γλυτωσει δυο φορες
απο μ...κια αλλουνου μεχρι που στην Κ1 πεφτει στο 1.5 μετρο μπροστα μου με χαισιαιντ καποιος και μην μπορωντας να τον αποφυγω γιατι ειχα ανοιξει και τον προλαβαινα δυστυχως μετα αποτην επαφη μας κατεληξα στα χορτα με ελαχιστες ζημιες υλικες και μηδενικες σωματικες.....
βλεπεις λοιπον πως μπορεις να πεσεις και απο υπαιτιοτητα αλλουνου?....
Περαστικα στον συναδελφο.....

GTZ750
09/06/2006, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
Ωραια τα ειπες......;)

Παντως οι πιθανοτητες να πεσεις απο μ@λ@κια άλλου οδηγού είναι πολύ λίγες (κρίνοντας απο τα όσα έχω δει μέχρι τώρα) συγκριτικά με τις πιθανότητες να πέσεις απο ΔΙΚΗ ΣΟΥ μ@λ@κία...... :)

Φιλάκια και απο μένα.....:wave2:

o σκοπος ομως ειναι να μειωσεις οσο το δυνατον τις πιθανατητες να πεσεις!!!!

και ενταξει να πεσεις απο δικη σου μαλακια θα πεις ενταξει εκανα μαλακια και επεσα!!

αμα πεσεις ομως απο μαλακια του αλλου τι θα πεις?? εκανε μαλακια ο αλλος και επεσα??:rolleyes: :rolleyes:

gixxerpap
10/06/2006, 13:43
πολυ ταχυτητα και ακομα περισσοτερη εμπειρια μεσα στο φορουμ τελευταια.....:confused:
ρε χαλαρωστε λιγο....


...οχι τιποτα αλλο, αλλα ψαρωνουμε και εμεις οι αργοι:smokin:

α, και η μαιμου στο avatar ειμαι εγω στην ευθεια της πιστας....
ελπιζω να μη χαλιεται κανεις.....

adam_tsouk
10/06/2006, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
πολυ ταχυτητα και ακομα περισσοτερη εμπειρια μεσα στο φορουμ τελευταια.....:confused:
ρε χαλαρωστε λιγο....


...οχι τιποτα αλλο, αλλα ψαρωνουμε και εμεις οι αργοι:smokin:

α, και η μαιμου στο avatar ειμαι εγω στην ευθεια της πιστας....
ελπιζω να μη χαλιεται κανεις.....

ΠΟΖΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑ


:lol: :lol: :lol:

road spirit
12/06/2006, 14:21
nktR, alexo, και GM, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας, μια και αυτό είναι που ήθελα να πώ εξ αρχής, και ίσως δεν διατυπώθηκε σωστά. Είναι θέμα χαρακτήρα.
Και χαίρομαι που οι απαντήσεις σας έρχονται να το επιβεβαιώσουν, ως αναβατες γρήγοροι που ξέρουν τους κανόνες του παιχνιδιού και σέβονται τους διπλανούς τους. Να ΄στε καλά, πάντα όρθιοι. :wave2: