PDA

View Full Version : CBF 600s ABS vs CBF 1000 ABS



franki26gr
05/06/2006, 23:12
Kαλησπερα....
Λιγακι ηλιθια ισως η ερωτηση που θα παραθεσω αλλα εμενα αυτη τη στιγμη με καιει!!!!
Το ιστορικο εχει ως εξης:Μεσω ενος τριτου ατομου θα εχω την ευκαιρια να αποκτησω 1 μηχανη.Εχοντας καταληξει οτι αυτη η μηχανη θα ειναι το 600αρι ειχα δωσει '' παραγγελια'' στο ατομο αυτο εαν το βρει καινουργιο να μου το φερει..Και γιατι το λεω ετσι??Επειδη το συγκεκριμενο μηχανακι θα μου εβγαινε εμενα 6500€ απο 8055 που εχει καινουργιο!!! :eyepop: :eyepop:
Το πως και το γιατι μη το ρωτατε ειναι ''αλλη'' ιστορια:nono: :nono:
Μιλαω σημερα με αυτο το ατομο και μου λεει πως αυτη τη στιγμη 600αρι δεν μπορει να βρει..:bigcry: :bigcry: (μπορει ομως μεσα στο μηνα,ισως και να βρει...)
Μου λεει ομως οτι εχει ενα 1000αρι το οποιο μου το αφηνει 8000 απο 10200 που εχει:hypnotize :uplate: :eyepop:
ΚΑΙ ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ......Α Ξ Ι Ζ Ε Ι ???????
Τι μπορω να κανω με το 1000 που δεν μπορω να κανω με το 600??Τι μεγαλες διαφορες εχει??(συντηρηση-καταναλωση)
Σημειωτεον θα ειναι η πρωτη μου μηχανη και γιαυτο σας ρωταω...Μηπως ειναι too much το 1000αρι για εναν νεο οδηγο σαν κ εμενα?????
Μηπως να κανω υπομονη κανα μηνα ακομα και αν βρεθει το 600αρι να το παρω με κλειστα τα ματια??
Η επειδη ειναι καλη ευκαιρια(χρηματικα) να το παρω??
Ξερω πως οτι και απο τα 2 εαν παρω δεν θα βγω απογοητευμενος μιας και αυτο ειναι το μοντελο που εχω καταληξει...
ps:τονε ρωτησα αν επαιζε κανα TDM σε αυτα τα λεφτα αλλα δυστηχως...
:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Για πειτε γνωμες....

javaneze
06/06/2006, 09:20
Aν δεν σε κωλωνει η καταναλωση, παρε το 1000.:wave2:

(α, επισης αν δεν ειναι σε κεραμιδι χρωμα....:lol: )

makis206
06/06/2006, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από franki26gr
Τι μπορω να κανω με το 1000 που δεν μπορω να κανω με το 600??

Μεγαλύτερα και άνετα ταξίδια με φόρτωμα ! Άνετα και για σένα αλλά και για την μοτεράρα του CBF !

Αφού όμως είναι η πρώτη σου μηχανή, σου προτείνω το 600. Όχι πως το 1000άρι θα σε δυσκολέψει πολύ περισσότερο απ'το 600, απλά το μεγάλο διψάει για μεγάλα και πολύωρα ταξίδια, αν έχεις σκοπό να τα κάνεις πάρτο με κλειστά τα μάτια !
Όμως να ξέρεις ότι δεν είναι τόσο ευέλικτο όσο το 600άρι σε επαρχιακό και πόλη γι'αυτό σκέψου το καλά πριν αποφασίσεις.

Όποια κι αν είναι η απόφασή σου, να είσαι σίγουρος πως δεν θα το μετανιώσεις που απέκτησες το CBF !:winka:

Καλή αγορά και καλά χιλιόμετρα σου εύχομαι !

:beer: :beer:

franki26gr
06/06/2006, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Aν δεν σε κωλωνει η καταναλωση, παρε το 1000.:wave2:

(α, επισης αν δεν ειναι σε κεραμιδι χρωμα....:lol: )

Σε μαυρο ειναι............
Τοση μεγαλη διαφορα σε καταναλωση????

idi
06/06/2006, 15:15
γιατι να παρεις το 1000???? ετσι και αλλιως σαν 600 παει, και πληρωνεις 96 ευρω σηματακι αντι για 33 :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

franki26gr
06/06/2006, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μεγαλύτερα και άνετα ταξίδια με φόρτωμα ! Άνετα και για σένα αλλά και για την μοτεράρα του CBF !

Αφού όμως είναι η πρώτη σου μηχανή, σου προτείνω το 600. Όχι πως το 1000άρι θα σε δυσκολέψει πολύ περισσότερο απ'το 600, απλά το μεγάλο διψάει για μεγάλα και πολύωρα ταξίδια, αν έχεις σκοπό να τα κάνεις πάρτο με κλειστά τα μάτια !
Όμως να ξέρεις ότι δεν είναι τόσο ευέλικτο όσο το 600άρι σε επαρχιακό και πόλη γι'αυτό σκέψου το καλά πριν αποφασίσεις.

Όποια κι αν είναι η απόφασή σου, να είσαι σίγουρος πως δεν θα το μετανιώσεις που απέκτησες το CBF !:winka:

Καλή αγορά και καλά χιλιόμετρα σου εύχομαι !

:beer: :beer:

Αυτο που ειπες για την ευελιξια μεσα στην πολη δεν το ηξερα.Και πιστεψε με θα το χρησημοποιω σε μεγαλυτερο ποσοστο μεσα στη πολη...(οχι πως δεν θα κανω ταξιδια!!!!)

franki26gr
06/06/2006, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
γιατι να παρεις το 1000???? ετσι και αλλιως σαν 600 παει, και πληρωνεις 96 ευρω σηματακι αντι για 33 :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:p :p :p :p
Εχεισ δικιο αλλα δεν ειναι η ταχυτητα πρωτο μελημα μου...
Η πρωτη μου μηχανη θα ειναι....
:a029: :a029: :a029:

dimitrioskosmas
06/06/2006, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
γιατι να παρεις το 1000???? ετσι και αλλιως σαν 600 παει, και πληρωνεις 96 ευρω σηματακι αντι για 33 :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

εχει ομως τη ροπη που εσυ μονο στον υπνο σου θα δεις

idi
06/06/2006, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrioskosmas
εχει ομως τη ροπη που εσυ μονο στον υπνο σου θα δεις

MOYXAX
AXAAXA
XAXAXA
XAXAX :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

AFTER
06/06/2006, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrioskosmas
εχει ομως τη ροπη που εσυ μονο στον υπνο σου θα δεις

Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ ΑΧΑΧ Α ΧΑ Χ ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

nasos75
06/06/2006, 18:03
ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΟ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ??

:beer:
:bigcry:
:bigcry:
:lol:

makis206
06/06/2006, 19:22
Ρε παίδες, μην πάμε το ποστ του παλικαριού στις διαμάχες..

Και ναι ρε ! Το χιλιάρι έχει θεότρελη ροπή ! Εδώ το 600 το δικό μου δεν κάθεται χάμω λέμε !:lol:

Βίβα λα μπυρόνα !:lol:

:beer: :beer: :beer:

franki26gr
06/06/2006, 20:23
Παιδια μην τσακωνεστε....:wave2: :wave2:
Γνωμες παιρνω και καθε αρνητικη η θετικη γνωμη με την απαραιτητη δικαιολογηση ειναι περα για περα θεμιτη!!!!
Το λεει και κατω απο το ονομα μου: "psarakas" ειμαι στον κοσμο των μηχανων
:bawl: :bigcry: :cry:

javaneze
07/06/2006, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από franki26gr
Σε μαυρο ειναι............
Τοση μεγαλη διαφορα σε καταναλωση????
To χρωμα καλο ... θα δωσεις και καποια στιγμη αργοτερα καν α 100αρι ευρω να βαψεις και μαυρες τις ζαντες και θα εισαι οκ...

Καταναλωση, ναι θα εχει διαφορα ... εδω το 600 σε συνθηκες ταξιδιου τρωει 15 λιτρα στα 210 χλμ ....
Βεβαια το 1000 ειναι ψεκαστο οποτε οικονομικοτερο, αλλα δεν παυει να ειναι 1000 ... :-/

idi
07/06/2006, 11:05
χωρις πλακα... αμα σου αρεσουν τα cbf παρε το 600 ... ροπατο ειναι.... μια χαρα ... και ταξιδι θα σε παει και δε θα πληρωσεις παραπανω λεφτα ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

(το 1000 ειναι ΠΑΤΑΤΑ της honda για να σας τρωει λεφτα!)

JimmyZ
07/06/2006, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
χωρις πλακα... αμα σου αρεσουν τα cbf παρε το 600 ... ροπατο ειναι.... μια χαρα ... και ταξιδι θα σε παει και δε θα πληρωσεις παραπανω λεφτα ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

(το 1000 ειναι ΠΑΤΑΤΑ της honda για να σας τρωει λεφτα!)


+1

gerodim
14/06/2006, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από JimmyZ
+1

-1

H.A.Balafoutre
14/06/2006, 19:57
Ρε παιδιά μην το μαλώνετε το μηχανάκι........κι αυτό μανούλα το έφτιαξε............:bigcry:

Panos82gr
15/04/2008, 15:00
Βασικα ειναι μεγαλη μουφα που το βγαλανε... 98 αλογα... τουλαχιστον να τανε 120 να λεγα οτι εχει διαφορα μεγαλη..
στην ουσια ειναι σα να περνεις την ιδια μηχανη πιο γεματη με +20 χλμ τελικη...

mamosgr
28/06/2008, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
χωρις πλακα... αμα σου αρεσουν τα cbf παρε το 600 ... ροπατο ειναι.... μια χαρα ... και ταξιδι θα σε παει και δε θα πληρωσεις παραπανω λεφτα ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

(το 1000 ειναι ΠΑΤΑΤΑ της honda για να σας τρωει λεφτα!)

Εγώ λέω να πάρεις ένα παπί καλύτερα. Και αμα θες να πας κανα ταξίδι υπάρχουν και τα ΜΜΜ :rotflmao:

Road67
28/06/2008, 17:35
Παρε το 600 να μαθεις. Τα μικρα Honda ειναι σχολεια. Η χιλιαρα δεν ειναι για πολη, θα σου μπουκωνει και ειναι κριμα. Κι αμα μεγαλωσεις οδηγητικα, παιρνεις και το ... FAZER 1000 :beer:

Bavarian
28/06/2008, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Παρε το 600 να μαθεις. Τα μικρα Honda ειναι σχολεια. Η χιλιαρα δεν ειναι για πολη, θα σου μπουκωνει και ειναι κριμα. Κι αμα μεγαλωσεις οδηγητικα, παιρνεις και το ... FAZER 1000 :beer:



Σωστά...τα μικρά Χόντα είναι σχολεία.Τα μεγάλα Είναι πανεπιστήμια.Οι ψεκαστές μοτοσυκλέτες ΔΕΝ μπουκώνουν :winka: ...γιατί το Fazer το χιλιάρι κάνει σαν κροταλίας στο ρελαντί ? Σαν ραπτομηχανή δουλεύει :lol:

soichiro_cbf
01/07/2008, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian ...γιατί το Fazer το χιλιάρι κάνει σαν κροταλίας στο ρελαντί ? Σαν ραπτομηχανή δουλεύει :lol: [/B]


γιατι σας σκιζει και μετα θελει να σας ραψει...αλλος για πρωκτοραφηηηη....

Road67
01/07/2008, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Τα μεγάλα Είναι πανεπιστήμια

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Βλεπε για παραδειγμα CBF 1000 :lol: :lol: :lol:

Κανονικα πρεπει να βγαλουν διπλωμα με περιορισμο μεχρι τους 98 ιππους. Η Ηοnda εχει πολλαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα μοντελα :D :D

Ρε συ το Fazer 1000 ειναι τρενο. Ειναι σοβαρο, ειναι παιχνιδιαρικο, ειναι στριφταικο, ειναι τουριστικο, ειναι ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ την καθε στιγμη.

Και για να σου απαντησω και στο θεμα του ψεκασμου. Πηγαινε να το κανεις test ride μερα μεσημερι μεσα στην πολη να δουμε ποσο θα διασκεδασεις και ποσο κουφιο και ξερο θα εχει γινει το γκαζι μετα.

Αλλα μαλλον ξεφυγαμε :look:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μην παρεις το 1000αρι. Οχι γιατι δε θα μπορεσεις να το οδηγησεις. Περα απο την πλακα ειναι ευκολοχρηστο και καλοβολο μηχανακι, αλλα εχοντας το μεσα στην πολη ουσιαστικα η χρηση που θα του κανεις θα ειναι αντιστοιχη η και υποδεεστερη του 600, μη σου πω οτι στη χρηση εντος πολης θα ταιριαζε καλυτερα το CB500 [η αυτου του τυπου τελος παντων]. Βεβαια σε πολλα πραγματα ειναι πολυ πιο ανετο και ροπατο [π.χ. μια ανηφορα πανω απο 10 τα εκατο ενω εισαι φορτωμενος και να σταματησεις θα φυγει ανετα παλι] εχει πιο πολυ αερα. Και στα ταξιδια ειναι εξαιρετικο. [Η διαφορα μου με τους αλλους εγκειται συγκριτικα με αλλα μηχανακια, αλλα και στην εμπειρια που εχω και το ποσο διαφορετικα ειναι αυτα που ζηταω εγω απο 'σενα απο μια μοτοσυκλετα]. Αλλα εδω τιθεται ενα θεμα. Ειναι η πρωτη σου μηχανη. Μαθε την πρωτα στην πολη και σε μικρα ταξιδακια κι υστερα το σκεφτεσαι και για μεγαλυτερα ταξιδια. Οποτε μην το παρεις το χιλιαρι. Γιατι για παραδειγμα αν πεις οτι θα πας ενα ταξιδι στην Ηπειρο που ειναι σχετικα μεγαλα ταξιδια απο 350 χιλ [πχ για Αρτα] και πανω δε σημαινει οτι το 600 δε θα σε παει. Αργοτερα θ' αλλαξουν οι απαιτησεις σου και θα θες το κατι παραπανω, για αρχη ειναι υπερβολικο το 1000. Θα σε βολεψει η 600αρα πιστευω.

ΕDIT ...
Εναλλακτικα επειδη ειναι και πολυ ομορφο σε σχεση με το συντηρητικο CBF θα σου προτεινα το Fazer αυτο που τωρα ονομαζουν απλο κι εχει γυρω στους 75 ιππους, αλλα δεν ξερω κατι γι' αυτο περα απο το οτι σε σχεση με τη δικια μου που τεινει προς την υποστροφη σε καποιες περιπτωσεις ειναι πολυ αρτιο και στρωτο κι εχει συμπεριφορα παπιου. Βεβαια, ενδεχεται να σε κουρασει η θεση τοποθετησης των χεριων. Αλλα αν θες, δες το

makis206
02/07/2008, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Ρε συ το Fazer 1000.......... ειναι τουριστικο,

Όχι τόσο όσο το CBF-1000...:D

Σιδερόκωλους φιλοξενεί άνετα όμως :lol: