PDA

View Full Version : Help για Φλάτζας Κεφαλής!



motaba
06/06/2006, 07:33
Καλημέρα σε όλους!:o

Μια βοήθεια παιδιά για να μην με πιάσουν "κώτσο"!!:confused:

Λοιπόν έχω ένα Tenere 600 (αυτό στο θέμα "επαναφορά πλαστικών" λίγ πιο κάτω..) και θέλει φλάτζα καύσεως κεφαλής.
Σκάει πάνω από τις 4000 σ.α.λ. και ψιλοχάνει λάδια.
Ρώτησα ένα μάστορα και μου είπε ότι το πιο σωστό που πρέπει να γίνει είναι να βγουν η κεφαλή και ο κύλινδρος να πάνε σε πλάνη, να φτιαχτεί καινούργια φλάτζα πιο χοντρή από μαμά για να μην αλλάξει η συμπίεση, να αλλαχτούν τυχόν μπουζόνια που έχουν τραβήξει σπίρωμα και να ξαναδεθεί το μοτέρ (μαζί με καινούργια μαμα κάτω φλάτζα κυλίνδρου..) !!
Σωστός μου ακούστηκε και θέλει γύρω στα 250-300 euro..

Μου είπε ότι η μαμά φλάτζα καύσεως κεφαλής δεν μπορέι να μπεί γιατί θα ανεβάσει συμπίεση το μοτέρ και επειδή είναι παλιό το μηχανάκι θα το ξανασκάσει..

Τι λέτε?? Η τιμή πως είναι??

Ευχαριστώ!!

n1k3man
06/06/2006, 08:38
ειναι λιγο τσιμπημενη τωρα στα 250-300 εργασια. εμενα μου κατεβασε το μοτερ για να μου αλλαξει στροφαλο-πλαινο καπακι-πηνια-βολαν το ξαναδεσε και το βαλε πανω με 150 ευρω. Και εκανε και πολυ καλη δουλεια.

motaba
06/06/2006, 09:12
TNX!

Δώσε παραπάνω στοιχεία να ρωτήσω κι εγώ!!

(Αλλιώς θα αροράσω ένα δυναμόκλειδο και θα τη φτιάξω εγώ!!:beer:)!

OldMan
06/06/2006, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Σωστός μου ακούστηκε και θέλει γύρω στα 250-300 euro..
Τι λέτε?? Η τιμή πως είναι??

Δεν ξέρω την ποιότητα της δουλειάς του μάστορα, αλλά όσα σου είπε είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σωστά !!!

Τα επιπλέον λεφτά δικαιολογούνται από το μηχανουργείο και την "πατέντα" στην φλάντζα.

Υ.Γ.
Πες του να φτιάξει 2-3 τελικές φλάντζες, ώστε όταν και αν ξαναχρειαστούν, να μην μπλέξεις με βερνιέρους και συμπιεσόμετρα ...

:wave2: :beer: :wave2:

catmaster
06/06/2006, 11:01
Οτι λεει ο κυριος "αποπανω" ειναι απολυτα σωστο...Η τιμη οπου σου ειπε ειναι σωστη περα για περα και επισης ο μηχανικος σωστος γνωστης που εκατσε και στα εξηγησε με τετοια λεπτομερεια...
Μην ρισκαρεις να πας σε 'Μάστουρα' για να γλιτωσεις 50-100 ευρα για τετοιες δουλειες...



:wave2:

motaba
06/06/2006, 11:24
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!:D

Πάντως αυτή είναι η χειρότερη των περιπτώσεων μιας και το κυλινδροπίστονο είναι σχεδόν καινούργια και μάλλον πρέπει να είναι μπουζόνι, επειδή ο προηγούμενος "μαστουρας" δεν τα εδεσε καλά!

Υ.Γ. Η μηχανή ήταν ενός συγγενή μου ο οποίος της άλλαξε γρανάζια στο κιβώτιο, κυλινδροπίστονο κιανούργια, όλα μαμα και ο μάστορας που τα έδεσε μάλλον έκανε μ@λακία!
Η κεφαλή είναι πλανισμένη 1/10 και με τα καινούργια ανταλλακτικά έχει κάνει 700 χλμ....
Την έφησε μετά στην άκρη για 4 χρονια και τώρα μου την έδωσε...
Προσπαθώ να την μαζέψω!!! :beer:

Ευχαριστώ και πάλι!!