PDA

View Full Version : ενεργητικη ασφαλεια



b_bong12
06/06/2006, 09:05
Ολοι οταν μπηκαμε στο τριπακι του να αγορασουμε μηχανη,και ειχαμε διαμαχες με καποιους κουτακιδες και γενικα με τους φιλους μας, ενα απο τα συν που αναφεραμε για την μηχανη,οταν μας την λεγανε οτι δεν παρεχει ασφαλεια, ηταν και η ενεργητικη ασφαλεια.

Χθες καθως γυρνουσα σπιτι σε ενα δρομο που αν πηγαινεις πανω απο 40 εισαι τρελος(κατοικημενη περιοχη με πολλες διασταυρωσεις οπου την στροφη και το οπτικο πεδιο αυτου που βγαινει δεν φαινονται καθολου λογω παρκαρισμενων τουτου :mad: ) ξαφνου βλεπω μια μπαλα ποδοσφαιρου να πεταγεται μπροστα μου. Την ειδα στα πεντε μετρα περιπου και αντι να φρεναρω,ενστικτωδως, εεεδωσα το γκαζι.Την γλυτωσα λεμε.Με αμαξι στανταρ θα την επερνα απο κατω.

Λοιποοοον....
Ποσοι απο εσας εχετε βρεθει σε μια κατασταση οπου η μονη λυση ηταν αντι να πλακωθειτε στα φρενα, να.....γκαζωσετε??

FestoNero
06/06/2006, 11:58
Το παιδακι που (μπορει να) ετρεχε πισω απο τη μπαλα;;;
:wave2:

b_bong12
06/06/2006, 12:05
δεν υπηρχε περιπτωση.
Ετσι οπως εγινε η φαση δεν υπηρχε περιπτωση να πατησω το παιδι.
Ασε που παιδι δεν ειδα.
Αλλα θιγεις ωραιο θεμα.
Αμα σταματουσα ομως, το παιδακι θα ευχοταν να το ειχε χτυπησει η μηχανη :evil:

kostisthegreek
06/06/2006, 20:50
Το αυτοκίνητο αν έπερνε τη μπάλα από κάτω δεν θα πάθενε τίποτα. Αλλά η μηχανή?

Προσοχή παιδιά!

FestoNero
06/06/2006, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
Αμα σταματουσα ομως, το παιδακι θα ευχοταν να το ειχε χτυπησει η μηχανη :evil: Το παιδακι;
Το ανηλικο;
Το οποιο παιζει μπαλα πχ σε καποια αλανα;
Θα ευχοταν να το ειχε χτυπησει η μηχανη αν σταματουσες;
Δεν ειμαι σιγουρος αν αντιλαμβανομαι αυτο που εννοεις ακριβως.
:mad: :mad: :mad:

anf125
06/06/2006, 23:17
Είναι προφανές ότι η μηχανή έχει καλύτερη δυνατότητα ελλιγμών λόγω μικρότερης αδράνειάς από ένα αυτοκίνητο, κάτι που είναι στοιχείο ενεργητικής ασφάλειας. Επίσης συνήθως φρενάρει σε λιγότερα μέτρα. ΠΑπαιτεί όμως και μεγαλύτερη εμπειρία οδηγού, αφού δεν είναι το ίδιο εύκολο να κάνεις έναν επικίνδυνο ελλιγμό με μηχανή και να τσαρουχώσεις τα φρένα του αυτοκινήτου.

zolotas
06/06/2006, 23:21
μου θυμισες την διαφημιση του cbf1000 ........:D

στην δικια μου περιπτωση εξω απο το προπονητηριο στο καυταντζογλειο σταματησα και πηρα την μπαλα........:D

Giorgos19
07/06/2006, 10:44
Κατι αντιστοιχο,εχει συμβει και σε εμενα.Ειμαι λοιπον βραδακι στην παραλιακη,ρευμα προς Γλυφαδα στη μεσαια λωριδα.ΔΕΝ ΕΤΡΕΧΑ.Χαλλαρα λοιπον παω να περασω διπλα απο ενα αμαξι που κινουνταν στην δεξια.Ελα ομως που μολις φτανω στο υψος της μεσαιας κολωνας του αμαξιου,αυτο αρχιζει να μπαινει αριστερα....Κορνες,αναβοσΒημα τα φωτα,φωνες,αυτος εκει ακαθεκτος.Εχουμε φτασει στους 30 ποντους αποσταση και σκεφτομαι πως αν φρεναρω δεν τη γλιτωνω.Ανοιγω το γκαζι λοιπον και εφυγα μπροστα...Μαζι με εμενα εφυγαν και καποια ωραια βρισιδια προς τον οδηγο που στα επεμενα φαναρια με κοιταταζε σαν χανος..Ημαρτον....
:mad:

Nik0s
07/06/2006, 10:47
Δεν είναι λίγες οι φορές που ένα άνοιγμα του γκαζιού ή/και ένας ελιγμός είναι πολύ καλύτερα από ένα απότομο φρενάρισμα.

Ακόμα και με το αυτοκίνητο αυτό καμιά φορά μπορεί να αποβεί σωτήριο.

Λίγοι είναι όμως που σε κατάσταση πανικού θα επιλέξουν αυτή την οδό... συνήθως η ενστικτώδης αντίδραση είναι να πέσουν στα φρένα.

kinhsh
07/06/2006, 14:09
H ενεργητικη ασφαλεια και η χρηση της ειναι βασικοτατος παραγοντας στην οδηγηση μηχανης,γιατι αν δεν εισαι ζωηρος ειτε δινοντας γκαζι ειτε αποφευγοντας με γρηγορη αλλαγη πορειας .
Προσωπικα με 50ρι επειδη εκανα το λαθος να ειμαι με μεγαλη σχεση σε διασταυρωση με τρακαρε στο πλαι αλλα στο πισω μερος αυτοκινητο γιατι δεν ειχα γκαζι να το αποφυγω επιταχυνοντας δυνατα. Απο τοτε παντα στις διασταυρωσεις με κοντη σχεση για επιταχυνση. Ευτυχως τοτε δεν ειχα παθει τιποτα,αλλα πηρα το μαθημα μου.

ruyjin
09/06/2006, 17:36
εγω εφαγα μια μπαλα προχτες, αλλα επειδη ειμουν τυχερος σκαει στο δρομο και στο ανεβασμα της η μπαλα με βρηκε στο εξω μερος του αριστερου καρπου, εκει που κρατουσα το τιμονι, με αποτελεσμα να μην το καταλαβω σχεδον καθολου
παλι καλα
γιατι αν με εβρισκε στο σωμα ισως να με αποσυντονιζε

ουφ!

αλλα τη μπαλα δε την πειρα :lol:

:wave2:

Giorgos19
09/06/2006, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
εγω εφαγα μια μπαλα προχτες, αλλα επειδη ειμουν τυχερος σκαει στο δρομο και στο ανεβασμα της η μπαλα με βρηκε στο εξω μερος του αριστερου καρπου, εκει που κρατουσα το τιμονι, με αποτελεσμα να μην το καταλαβω σχεδον καθολου
παλι καλα
γιατι αν με εβρισκε στο σωμα ισως να με αποσυντονιζε

ουφ!

αλλα τη μπαλα δε την πειρα :lol:

:wave2:

Ρε παιδια,αυτο που μου συνεβη σημερα δεν εχει ξαναγινει!Ειμαι τωρα με το GSR και ετοιμαζομαι να περασω μια διασταυρωση.Ειναι λοιπον ενα παιδακι με μια μπαλα στο χερι.Το βλεπω,κοβω ταχυτητα και μολις φτανω στο 'υψος' του μου πεταει την μπαλα!!!!!!!:eyepop:
Παλι καλα που την απεφυγα γιατι με την μικρη ταχυτητα που ειχα δεν με εβλεπα για ορθιο...
Εκει τωρα εγω τι να του πω???????:mad:

Λεωνίδας
09/06/2006, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Ρε παιδια,αυτο που μου συνεβη σημερα δεν εχει ξαναγινει!Ειμαι τωρα με το GSR και ετοιμαζομαι να περασω μια διασταυρωση.Ειναι λοιπον ενα παιδακι με μια μπαλα στο χερι.Το βλεπω,κοβω ταχυτητα και μολις φτανω στο 'υψος' του μου πεταει την μπαλα!!!!!!!:eyepop:
Παλι καλα που την απεφυγα γιατι με την μικρη ταχυτητα που ειχα δεν με εβλεπα για ορθιο...
Εκει τωρα εγω τι να του πω???????:mad: Για κεφαλιά στην έδωσε ή για σουτ;
Mundial άρχισε μην είσαι ξενέρωτος :rotflmao:

Giorgos19
09/06/2006, 18:43
Για πλασεδακι πηγαινα αλλα επιασα αερα!!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Λεωνίδας
09/06/2006, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Για πλασεδακι πηγαινα αλλα επιασα αερα!!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Ξεκίνα καμία προπόνηση και θα βελτιωθείς :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


51407

Giorgos19
09/06/2006, 18:56
:rotflmao: :rotflmao:
Παμε μαζι?

FestoNero
09/06/2006, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Ρε παιδια,αυτο που μου συνεβη σημερα δεν εχει ξαναγινει!
Εκει τωρα εγω τι να του πω???????:mad: Να σταματησεις, να το αρπαξεις απο το παντελονι και να το πας σηκωτο στο πατερα του, οπου και θα του πεις τι εκανε ακριβως. Αμα βαριεσαι, κλοτσα το να τελειωνουμε.. :lol:
Εχει ξαναγινει, και χειροτερο: ενα παλικαρι περνουσε απο εναν αδειο δρομο και ξαφνικα αισθανθηκε κατι να τον πιεζει στο λαιμο.
Σταματησε και ειδε οτι ηταν ενα σκοινι, που ηταν δεμενο απο ακρη σε ακρη στο δρομο. Θα μπορουσε να τραυματιστει ασχημα.. Κανας καταραμενος ανακυκλωτης να μας βρει τη συζητηση;;;;

Giorgos19
10/06/2006, 02:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Να σταματησεις, να το αρπαξεις απο το παντελονι και να το πας σηκωτο στο πατερα του, οπου και θα του πεις τι εκανε ακριβως. Αμα βαριεσαι, κλοτσα το να τελειωνουμε.. :lol:
Εχει ξαναγινει, και χειροτερο: ενα παλικαρι περνουσε απο εναν αδειο δρομο και ξαφνικα αισθανθηκε κατι να τον πιεζει στο λαιμο.
Σταματησε και ειδε οτι ηταν ενα σκοινι, που ηταν δεμενο απο ακρη σε ακρη στο δρομο. Θα μπορουσε να τραυματιστει ασχημα.. Κανας καταραμενος ανακυκλωτης να μας βρει τη συζητηση;;;;

:eek: :eek: :eek: :eek:

jp929rr
14/07/2006, 22:26
Η μηχανή ως προς την ενεργητική ασφάλεια νομίζω έχει και πλεονεκτήματα - τα οποία ισχυροποιούνται με την εμπειρία του οδηγού - και μειονεκτήματα - τα οποία επίσης μειώνονται με την εμπειρία του οδηγού.

Πλεονεκτήματα:
1. Ορατότητα
2. Επιτάχυνση
3. Μικρό πλάτος
4. Ευελιξία (θέλει εμπειρία και καλή άσφαλτο ή μόνο φοβερή εμπειρία - όπως αποδεικνύουν μερικοί)
5. Καλύτερο φρενάρισμα (εμπειρία)
6. Ο οδηγός είναι σε μεγαλύτερη εγρήγορση
7. Γρηγορότερο χειρισμό φρένων (ιδίως αν έχεις τα δάκτυλα στη μανέτα)
8. Δυνατότητα να φεύγεις λόγω διύθισης και επιτάχυνσης μπροστά στα φανάρια παρά να μπλέκεις στην κίνηση έρμαιος στις σφήνες του κάθε "πονηρού".

Μειονεκτήματα:

1. Εγγενής αστάθεια σε μειωμένη πρόσφυση / κακό χειρισμό]
2. Δεν φαίνεται τόσο εύκολα λόγω όγκου (κόρνα / φώτα)

Προσωπικά εγώ νιώθω πιο ασφαλής με την μηχανή στην πόλη παρά με το αυτοκίνητο λόγω καλύτερης ορατότητας. Αν και κινούμαι συχνά στην Πάτρα έχω χρησιμοποιήσει το γκάζι σε κρίσιμη στιγμή μόνο κανά δυό φορές (σε διαστάυρωση) αλλά γενικά δεν κινδυνέυω συχνά γιατί προβλέπω καταστάσεις. Επίσης με την μηχανή δεν μπλέκεσαι στην κίνηση (κάνεις μια δυνατή εκκίνηση μέχρι τα 60 km/h και δεν πάει ο γκαζάκιας να πιάσει 120 km/h πάλι δεν σε προλαβαίνει μέχρι το επόμενο).

Επίσης στην Κορίνθου - Πατρών νιώθα πολύ μα πολύ πιο ασφαλής με μοτοσυκλέτα λόγω της χάραξης αυτού του επικίνδυνου δρόμου, αλλά επειδή έχει καλή άσφαλτο δεν φοβάσαι πτώση και το μικρό πλάτος και η επιτάχυνση/φρένα σε αυτές τις ταχύτητες σε βοηθάνε να περνάς τις νταλίκες χωρίς να κινδυνεύεις στο αντίθετο ρεύμα.

Σε ένα επαρχιακό δρόμο με γλιστερές φουρκέτες, χαλίκια, κοπριές, αγρότες που σπάνια βλέπουν μηχανή (ακόμα και αν έρχεται πάνω τους) νιώθω πιο ασφαλής με το αυτοκίνητο. Η μέσα σε κίνηση αν δεν μπορείς να ξεφύγεις από τα αυτοκίνητα και είσαι σε "νεκρές γωνίες".