PDA

View Full Version : Σημεία κατασκήνωσης Αγραφα help



φατα μουτρα
06/06/2006, 09:59
To >ΣΚ (καιρου επιτρέποντος) θα την κάνουμε με δυο τρεις φίλους για χωμάτινη περιήγηση πρός Αγραφα.(σημείο εκκίνησης Πάτρα).Μάλλον θα το κάνουμε διήμερο, οπότε αν έχει κανένας καμία συμβουλή για καλές τοποθεσίες κατασκήνωσης (ποταμάκι και τα ρέστα) ας δώσει τα φώτα του ;)

Ακούς CRS Κ

ευχαριστώ.......

crs-k
06/06/2006, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από φατα μουτρα
To >ΣΚ (καιρου επιτρέποντος) θα την κάνουμε με δυο τρεις φίλους για χωμάτινη περιήγηση πρός Αγραφα.(σημείο εκκίνησης Πάτρα).Μάλλον θα το κάνουμε διήμερο, οπότε αν έχει κανένας καμία συμβουλή για καλές τοποθεσίες κατασκήνωσης (ποταμάκι και τα ρέστα) ας δώσει τα φώτα του ;)

Ακούς CRS Κ

ευχαριστώ.......


Αφου θα ανεβειτε απ' την Πατρα, τοτε η πιο γρηγορη προσβαση ειναι απο το Αγρίνιο να κατευθυνθειτε προς Καρπενήσι.
Θα περασετε την λιμνη των Κρεμαστών απο την γεφυρα της Επισκοπής και μετα θα φτασετε στην Δυτική Φραγκίστα.
Ο δρομος θα σας βγαλει στην Δυτικη εισοδο του Κρέντη!
ΠΡΟΣΟΧΗ! Ενω πρεπει να στριψετε αριστερα, εσεις να πατε ΔΕΞΙΑ ωστε να βρειτε το ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ στην Ανατολικη ακρη του χωριου (συνοικια "Πλιού") και να φουλαρετε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ !!!
Μετα κανετε αναστροφη και σε κανα 4αρι χλμ βρισκετε την διασταυρωση με χωματινο στα δεξια σας που μπαινει στα "Άγραφα".

Ο "κεντρικος" δρομος κινειται συνεχεια διπλα στον Αγραφιώτη κι υπαρχουν ωραια μερη και διπλα στο ποταμι.
Δεν υπαρχουν ομως "σταθμοι τροφοδοσιας", παρα μονο ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΙ οικισμοι, κοντα στο ποταμι.

Για να βρειτε φαγητο πρεπει:
Ή ν' ανεβειτε μεχρι τα Άγραφα απο τσιμεντινο δρομο οπου υπαρχει φαϊ, ειτε κατω χαμηλα στον Νερομυλο, ειτε στο χωριο πιο πανω ...
Ή να προχωρησετε αλλα 4 χλμ απ' την διασταυρωση των Αγράφων και ν' ανεβειτε στα Επινιανά!

Στα Άγραφα ειναι λιγακι δυσκολο να "στησετε" μιας κι ειναι λιγο "κλειστος" ο τοπος.
Στα (ψηλοτερα) Επινιανά, εχει απλετο χωρο στην αυλη του παλιου Σχολειου!

Προτεινω παντως να στησετε ΚΟΝΤΑ στο μερος που θα αραξετε για βραδυ, ωστε να ΜΗΝ χρειαστει να χρησιμοποιησετε τις μηχανες για μετακινηση και να απολαυσετε το ντοπιο τσιπουρο! :winka:


Καλα να περασετε!


:smokin: :beer: :wave2:

φατα μουτρα
06/06/2006, 10:43
Γενικά θέλουμε να κινηθούμε εκτός "πολιτισμού" οπότε και θα κατασκηνώσουμε κάπου όμορφα και μακριά απο χωρια .Ειχα περάσει απο Αγραφα παλιά αλλα άκουσα οτι θα ασφαλτοστρώσουν τη διαδρομη που ανέβαινε τον Καρπενησιώτη ελπίζω να μην έχει γινει τιποτα τέτοιο ??

crs-k
06/06/2006, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από φατα μουτρα
Γενικά θέλουμε να κινηθούμε εκτός "πολιτισμού" οπότε και θα κατασκηνώσουμε κάπου όμορφα και μακριά απο χωρια .Ειχα περάσει απο Αγραφα παλιά αλλα άκουσα οτι θα ασφαλτοστρώσουν τη διαδρομη που ανεβαίναι τον Καρπενησιώτη ελπίζω να μην έχει γινει τιποτα τέτοιο ??


Ο ποταμος ειναι ο Αγραφιώτης! :D

Ο "κεντρικος" δρομος, ειναι (δυστυχως) στο προγραμμα για να ασφαλτοστρωθει ... :sick:

Για να κινηθειτε "εκτος πολιτισμου" πρεπει να ειστε ΠΛΗΡΩΣ εφοδιασμενοι, με τροφιμα και ποτα!


Σ' αυτην την περιπτωση ...
Οπως ανεβαινετε διπλα στο ποταμι, απο την Κοτσίστα στριβετε αριστερα προς το Μοναστηράκι !

Απο το Μοναστηράκι ανεβαινετε την Λιάκουρα με κατευθυνση την "Βλαχοπούλα" και την "Φτέρη", οπου θα φτασετε αφου περασετε απο το διασελλο της Λιάκουρας και ξανακατεβειτε.

Η περιοχη ειναι απο τις πιο απομονωμενες κι αγριες, γι' αυτο και την προτεινω.

Θα επιστρεψετε ξανα απ' τον ιδιο δρομο, μιας και τωρα χαραζεται (καταστρεφοντας πανεμορφα μονοπατια ΔΥΣΤΥΧΩΣ) δρομος προς την "Απιδιά" και τα Επινιανά.

Καλο ειναι να εχετε μαζι σας καποιον αναλυτικο χαρτη παντως κι αναλογα με τις "ορεξεις" σας πρατετε ... :smilea:

φατα μουτρα
06/06/2006, 11:01
ΟΥΠΣ !!!

εεεεεεε ναι Αγραφιώτης :D

Ναι θα είμαστε οργανωμένοι με φαγητο καφεδάκι για το πρωι κτλ..

χίλια ευχαριστώ !!

OldMan
06/06/2006, 12:13
:wave2: :wave2: :wave2:

Τα "πολιτισμένα" μέρη στα Άγραφα δεν είναι πολλά και είναι μακριά μεταξύ τους...

Μια καλή λύση είναι η κατασκήνωση στο "τρίγωνο" μεταξύ Βραγγιαννών - Κουστέσας - Τροβάτου (αν σας βγάλει η μέρα και τραβήξετε όλο πάνω τον Αγραφιώτη...).

Δεν ξέρω τι μηχανάκια θα είστε (και τι αυτονομία θα έχετε), αλλά μπορείτε την επόμενη μέρα να περάσετε στα Β.Α. Άγραφα και να βγείτε στην Δυτική πλευρά της Λίμνης Πλαστήρα (για Βενζίνη και φαγητό).

ΜΗΝ διανοηθείτε να πάτε προς την Φτέρη, αν δεν έχετε καθαρόαιμα μηχανάκια (και αναβάτες...) - το χιούμορ του CRS-K είναι κάπως "λεπτό" :lol: :rotflmao: :lol:

:wave2: :beer: :wave2:

Vstrommer71
06/06/2006, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Τα "πολιτισμένα" μέρη στα Άγραφα δεν είναι πολλά και είναι μακριά μεταξύ τους...

Μια καλή λύση είναι η κατασκήνωση στο "τρίγωνο" μεταξύ Βραγγιαννών - Κουστέσας - Τροβάτου (αν σας βγάλει η μέρα και τραβήξετε όλο πάνω τον Αγραφιώτη...).

Δεν ξέρω τι μηχανάκια θα είστε (και τι αυτονομία θα έχετε), αλλά μπορείτε την επόμενη μέρα να περάσετε στα Β.Α. Άγραφα και να βγείτε στην Δυτική πλευρά της Λίμνης Πλαστήρα (για Βενζίνη και φαγητό).

ΜΗΝ διανοηθείτε να πάτε προς την Φτέρη, αν δεν έχετε καθαρόαιμα μηχανάκια (και αναβάτες...) - το χιούμορ του CRS-K είναι κάπως "λεπτό" :lol: :rotflmao: :lol:

:wave2: :beer: :wave2:
Αυτο ηθελα να πω κι εγω!Οπως εχω ακουσει κι εγω ο δρομος στα Δ.Αγραφα προς Βλαχοπουλα ειναι...βατος χωματοδρομος:D
Ο δρομος προς Νιαλα ανοιξε?Γιατι παιζει κι εγω να ξαναπορευτω για Αγραφα το επομενι Σ/Κ:smokin:


ΓυψοΛυκε τι λεει τελικα το ποδι?Να ερθω να υπογραψω στο γυψο:D

Vstrommer71
06/06/2006, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από φατα μουτρα
ΟΥΠΣ !!!

εεεεεεε ναι Αγραφιώτης :D

Ναι θα είμαστε οργανωμένοι με φαγητο καφεδάκι για το πρωι κτλ..

χίλια ευχαριστώ !!
Varadero βλεπω στο avatar?Θα κανεις καλη γυμναστικη στα Αγραφα!Γκαπα,γκουπα,γκαπ!
:D :D :D

crs-k
06/06/2006, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Αυτο ηθελα να πω κι εγω!Οπως εχω ακουσει κι εγω ο δρομος στα Δ.Αγραφα προς Βλαχοπουλα ειναι...βατος χωματοδρομος:D
Ο δρομος προς Νιαλα ανοιξε?Γιατι παιζει κι εγω να ξαναπορευτω για Αγραφα το επομενι Σ/Κ:smokin:


ΓυψοΛυκε τι λεει τελικα το ποδι?Να ερθω να υπογραψω στο γυψο:D



Τα μηχανηματα ξεκιναγαν οταν φευγαμε εμεις, οποτε τωρα ειναι ανοικτος! :smilea:


Μετα την Πεμπτη θα ξερω για το ποδαρι ... :sick:

thander
06/06/2006, 14:12
"ΜΗΝ διανοηθείτε να πάτε προς την Φτέρη, αν δεν έχετε καθαρόαιμα μηχανάκια (και αναβάτες...) - το χιούμορ του CRS-K είναι κάπως "λεπτό" "

Αγαπητέ Oldman, μόλις είπες σε μία παρέα από μικρά παιδάκια να μην ακουμπήσουν το βάζο με τις καραμέλες...:D
έχουν να πέσουν τρελοί βρόντοι:rotflmao: :rotflmao:

φατα μουτρα
06/06/2006, 23:47
Ε όχι και βαραντέρο είμαι γκεύ αλλά όχι και τ΄΄οσο :lol:

V strom 650 και γαμώ !!

Vstrommer71
07/06/2006, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από φατα μουτρα
Ε όχι και βαραντέρο είμαι γκεύ αλλά όχι και τ΄΄οσο :lol:

V strom 650 και γαμώ !!
MHN πας χωρις χωματινα πανω,θα βαρεθεις να βροντας κατω!Εγω το αλλο ΣουΚου μαλλον θα παω

φατα μουτρα
07/06/2006, 09:09
Καλα καλα δε θα παω στα βαθια μαμα :D


ΣΙΓΑ ΜΗ ΔΕΝ ΠΑΩ !!!!!!!

Εκτος και αν εχει πολλη λασπη δεν εχω πρόβλημα με τα Tourance


51071

φατα μουτρα
07/06/2006, 09:12
ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

φατα μουτρα
07/06/2006, 09:22
.


51074

OldMan
07/06/2006, 12:24
Να τολμήσω να ρωτήσω αν θα πάτε Δικάβαλοι ??

:look: :hypnotize :eyepop:

Μικρή Λουλού
07/06/2006, 20:53
και γω να τολμησω να ρωτησω που ειναι η φωτογραφια ΜΕΤΑ απο την εισοδο στην λασποδιαδρομη..??

:smokin:

ρε Ολντ,ποσο χρονων να εισαι αραγε..??

φατα μουτρα
08/06/2006, 10:07
χαχα οχι ρε old δε θα παμε δικάβαλοι ;)

Αν και όπως παει ο καιρος μαλλον δε θα παμε καθόλου

Φωτό "μετα" δεν υπάρχει γιατι αφ'ενός ο δρόμος κατέληγε σε μια μεγάλη χιονούρα και δεν πέρναγες ουτε με τρακτέρ
αφ'ετέρου ΚΟΛΛΗΣΑ :bigcry:

Πάντως με KAROO πέρναγε...


51181

Vstrommer71
08/06/2006, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από φατα μουτρα

Αν και όπως παει ο καιρος μαλλον δε θα παμε καθόλου

Mην σκατε,το επομενο ΣΚ ειμαι εγω για πανω!Κανονιζουμε να κανουμε μια ωραια ατμοσφαιρα:D

φατα μουτρα
12/06/2006, 15:46
Τελικά λόγω καιρού πηγαμε Μαίναλο μπάς και γλυτώναμε το ντουσάκι αλλα....:nono:

Παραθέτω φωτό για όποιον γουστάρει


Μακελαριά Παναχαικό


51559

φατα μουτρα
12/06/2006, 15:48
Φαγαμε πολλή βροχή αλλα αξιζε


51560

φατα μουτρα
12/06/2006, 15:50
Το Μαιναλο είναι πανέμορφο


51561

φατα μουτρα
12/06/2006, 15:52
Την Κυριακή ευτυχώς στεγνώσαμε


51562

φατα μουτρα
12/06/2006, 15:53
Εχει κάτι οροπέδια ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ


51563

φατα μουτρα
12/06/2006, 15:55
Τελευταία συγγνώμη αν σας κούρασα


V STROM TOUR MASTER 2006


51564

Bil
12/06/2006, 18:09
Πολύ όμορφες φωτογραφίες, που υποδαυλίζουν ακόμα περισσότερο τον καημό μου να επισκεφτώ με την μηχανή μου αυτά τα μέρη.
Μπράβο !
:wave2: