PDA

View Full Version : Ouch!!!



sapila racing
06/06/2006, 10:06
Στις παρακάτω φωτό βλέπετε το χρονικό ενός ατυχήματος....

Βάζω το thread, για να γίνει συζήτηση για τα λάθη που εγιναν και τελικά έγινε η στραβή, και τα λάθη που έγιναν και δεν θα την βγάλουν και τόσο καθαρή.....

Κατ αρχήν υπάρχει κάμερα, και το ξέρουν οδηγός και συνοδηγός...

Δεύτερον, εκτός από κράνη δεν φοράνε τίποτα άλλο, η κοπέλλα είναι με σανδάλια.

Τρίτον είναι στο αντίθετο ρεύμα.

Τέταρτον, κάτω δεξιά στην φωτό φαίνεται μια κηλίδα που ο οδηγός δεν κατέγραψε σωστά.....


50971

sapila racing
06/06/2006, 10:09
Και όπως βλέπετε, τα πράγματα εξελίχθηκαν άσχημα για το ζευγαράκι. :bigcry:


Επίσης χάρι στον ανύπαρκτο εξοπλισμό τους θα πάρει καιρό μέχρι να επουλωθούν τα τραύματα. :nono:

Ελπίζω αυτες οι φωτό να βοηθήσουν κάποιους :look:


50972

sapila racing
06/06/2006, 10:13
Υπ όψιν ότι είναι στην california, όπου οι γραμμές δεν γλυστράνε όπως στη χώρα μας.΄

Στην Ελλάδα, όποιος πατάει διπλή γραμμή κατά τη διάρκεια της στροφής, κινδυνεύει να πέσει ΚΑΙ εξ αιτίας της γραμμής.

Εδώ η τούμπα μάλλον προήλθε από¨
- λάθος γραμμή
- πολλά χιλιόμετρα για να βγούν καλή φωτό
- κηλίδα στο δρόμο
- κλείσιμο γκαζιού

idi
06/06/2006, 10:22
ετσι ειναι! το καλοκαιρι νομιζουμε οτι δεν πεφτουμε.... και εχουμε τα μυαλα στη παραλια αντι για το δρομο....

Cpt. Haddock
06/06/2006, 10:23
Πάντως, αν έχεις ορατότητα δεν είναι κακό να βγεις και λίγο στο αντίθετο για να έχεις καλύτερη γραμμή.

Ξανατονίζω το Αν έχεις ορατότητα !!!

(βέβαια αν πατήσεις την ελληνική διαχωριστική.... :bigcry: :bigcry: )


Το κλείσιμο του γκαζιού το συμπεραίνεις επειδή φαίνεται να χάνει το μπροστινό;

(δεν ξέρω, απλά ρωτάω, εμένα έτσι μου φαίνεται)

:sick:

adam_tsouk
06/06/2006, 10:25
εγω αντιθετο ρευμα δε βγαινω ποτε και τη διαχωριστικη την αποφευγω τρελα!

γιαυτο προτιμω να κινουμε αρκετα σιγα....

οσο για το αποτελεσμα των φωτο... οπως τα λεει στον τιτλο του ο sapila...


ΑΟΥΤΣ!!!! :sick:

sapila racing
06/06/2006, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πάντως, αν έχεις ορατότητα δεν είναι κακό να βγεις και λίγο στο αντίθετο για να έχεις καλύτερη γραμμή.

Ξανατονίζω το Αν έχεις ορατότητα !!!

(βέβαια αν πατήσεις την ελληνική διαχωριστική.... :bigcry: :bigcry: )


Το κλείσιμο του γκαζιού το συμπεραίνεις επειδή φαίνεται να χάνει το μπροστινό;

(δεν ξέρω, απλά ρωτάω, εμένα έτσι μου φαίνεται)

:sick:

captain, αυτό που λές δεν το ασπάζομαι σχετικά με το αντίθετο ρεύμα.
Οπως κι ο adam κάθομαι στη μεριά μου ΠΑΝΤΑ, κι ας πάω λίγο πιο σιγά.
Εκτός αυτού, το να βγείς στην εξωτερική ΠΡΙΝ ΤΗ ΣΤΡΟΦΗ για να πάρεις καλύτερη γραμμή οταν βλέπεις μέχρι και την έξοδο της στροφής, είναι μια περίπτωση και το να μπείς στο αντίθετο κατά τη διάρκεια της στροφή όπως έγινε εδώ είναι άλλη!

Συμπεραίνω ότι έπεσε από κλείσιμο γκαζιού, γιατί μόνο από υπερβολικά φορτισμένο μπροστινό μπορεί να πέσεις έτσι.

Υπερβολικα φορτισμένο μπορεί να είναι :
- από υπερβολική κλίση (που όντως έχουν)
- λάθος γραμμή που οδήγησε σε αυτήν την κλίση (βλέπε αντίθετο ρεύμα μέσα στη στροφή)
- κλειστό γκάζι η φρένο (φρένο δεν πατάει)
- λόγω χαμηλής πρόσφυσης (αν όντως έχει λάδια η κάτι τέτοιο) και λιγότερο φορτισμένο να είναι πάλι θα πέσεις.....

Τι λέτε?

byron
06/06/2006, 10:41
Προσωπικά ΑΝ έχω ορατότητα σε στροφή, χρησιμοποιώ όλο το πλάτος του δρόμου.
Δεν είναι σωστό αλλά το κάνω.

Η κοπέλλα στην 1η φωτό έχει βγεί πολύ περισσότερο από τον οδηγό, πάντως.

alexioannides
06/06/2006, 10:46
etsi kapws epesa kai egw sthn diadromh igoumenitsa- giannena meta thn motosugentrwsh me ena bandit............ :(
toulaxiston egw fwtousa kai kati. :sad:

byron
06/06/2006, 10:55
Πάντως είναι περίεργη τούμπα γιατί:

Στην 1η φωτό φαίνεται ότι μόλις έχουν βγεί από ανηφορική φουρκέτα, άρα μάλλον έχει επιταχύνει στην έξοδο και δεν είναι υπερβολικά φορτισμένο το μπροστινό.

Δεν έχουν υπερβολική κλίση στην πρώτη φωτό τουλάχιστον.

Αν δεν επεφταν εκεί, θα έπεφταν λίγο πιο κάτω, γιατί έχει χώματα στόν δρόμο... :smokin:

Μάλλον από γλύστριμα, λόγω διαχωριστικής ή λαδιών έπεσαν νομίζω...

Gandalf dr685sm
06/06/2006, 11:13
θα συμφωνήσω με τους τελευταίους , όπου φαίνεται οτι μάλλον έχουν πέσει απο λάδια ή γενικά γλύστρημα του μπροστινού.
Ειδικά παρατηρώντας τους αναβάτες , που φαίνεται σαν να μην αντιδρούν στο "χάσιμο" του μπροστινού.

Αλήθεια , ποιός $#@%@#%@# ... είχε ρίξει τα λάδια εκεί , και έκατσε να βγάλει και φωτό μετά;

Gandalf

byron
06/06/2006, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ειδικά παρατηρώντας τους αναβάτες , που φαίνεται σαν να μην αντιδρούν στο "χάσιμο" του μπροστινού.


Λόγω ηλικίας ίσως;
Ο οδηγός είναι fan του Luca Cadalora......

sapila racing
06/06/2006, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Λόγω ηλικίας ίσως;
Ο οδηγός είναι fan του Luca Cadalora......

Μπράβο μάτι Byron :)

Και η κοπέλλα φοράει Κevin Schwantz, οπότε είναι γρήγοροι....:D

byron
06/06/2006, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Και η κοπέλλα φοράει Κevin Schwantz, οπότε είναι γρήγοροι....:D

Τα κρανάκια μια χαρά είναι.
Απλά λυπάμαι τα ποδαράκια της κοπελλίτσας ρε γαμωτ....

Δυο παλιοί γνωστοί με ένα GSX 400 είχαν πέσει στην στροφή του ιπποδρόμου, φορώντας μόνο το μαγιό !!!
Πέρασαν ένα αξέχαστο καλοκαίρι μετά....

georgeboy
06/06/2006, 12:36
Δεν θέλω να κάνω τον ειδικό,ούτε ειμαι άλλωστε,αλλά θέλω να επισημάνω και έναν ακόμη λόγο που πιστεύω οτι έπαιξε σημαντικό ρόλο:ρίξτε μια ματιά στο σακίδιο της κοπέλας!Δεν λεω τον πρωταρχικό, αλλά με τόσο βάρος στην πλάτη συν την κλίση που ήδη είχε η μηχανή... ?

byron
06/06/2006, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgeboy
ρίξτε μια ματιά στο σακίδιο της κοπέλας!Δεν λεω τον πρωταρχικό, αλλά με τόσο βάρος στην πλάτη συν την κλίση που ήδη είχε η μηχανή... ?

Στην 1η φωτό το σακκίδιο είναι μια χαρά.
Δεν νομίζω να έπαιξε ρόλο στην πτώση.

sub_zero
06/06/2006, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Στην 1η φωτό το σακκίδιο είναι μια χαρά.
Δεν νομίζω να έπαιξε ρόλο στην πτώση.

Απότομη μετατόπιση ίσως??

Παντως είναι πίκρα... :(

b_bong12
06/06/2006, 13:15
aftermath pics εχεις να δουμε πως καταντησαν επιβατες και μηχανακι??
:eek:

Επισης, η φωτο με την πτωση θα μπορουσε να μπει και στο thread στις διαμαχες περι ασφαλουν στριψιματος να δουν μερικοι πως αν προσπαθησεις να στριψεις το τιμονι ισως παθεις και κατι τετοιο.
:rolleyes:

byron
06/06/2006, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
aftermath pics εχεις να δουμε πως καταντησαν επιβατες και μηχανακι??
:eek:
Επισης, η φωτο με την πτωση θα μπορουσε να μπει και στο thread στις διαμαχες περι ασφαλουν στριψιματος να δουν μερικοι πως αν προσπαθησεις να στριψεις το τιμονι ισως παθεις και κατι τετοιο.
:rolleyes:

Οι aftermath pics, σε τι θα βοηθήσουν;

Τι έχεις ακριβώς στο μυαλό σου όταν λες ¨αν προσπαθήσεις να στριψεις το τιμόνι ίσως παθεις κατι τέτοιο¨ ;;;;;;;

b_bong12
06/06/2006, 13:44
θελω να πω για τη μη εφαρμογη countersteering απο καποιον που δεν ξερει

byron
06/06/2006, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
θελω να πω για τη μη εφαρμογη countersteering απο καποιον που δεν ξερει

Sorry, αλλά δεν ξέρω το countersteering..
Είναι κάποια τεχνική που θα βοηθούσε σε τι ακριβώς στην συγκεκριμένη πτώση;

Η μη εφαρμογή από κάποιον που δεν ξέρει, δεν μου βγάζει νόημα...

H.A.Balafoutre
06/06/2006, 14:20
Έλα ρε παιδιά, με δεύτερο άτομο και κάνει κολπάκια......πόσο μάλλον αν είναι κοπέλα. Και μάλιστα κολπάκια σε στροφή "γυμνοί"¨από προστασία. Έλεος δηλαδή.

Από υπερεκτίμηση και υπερβολική άνεση λέω εγώ με αποτέλεσμα να πάρει λάθος κλίση με δεύτερο άτομο.

Δεν μ'αρέσει να κάνω τέτοια κόλπα με άλλον/άλλην επάνω. Δεν είναι πράγματα αυτά. Πολύ άκυρο πέσιμο και τζάμπα τραυματισμός και τρελός πόνος. Ούτε για μόστρα, ούτε για πειράματα. Πας πιο σιγά και τέλος.

downhill
06/06/2006, 15:50
Μπορεί να υπήρξε ριπή αέρα που να μετατόπισε τη γραμμή της μοτοσυκλέτας,και ο οδηγός να πίεσε το μπροστινό για να την επαναφέρει...

gdevelek
06/06/2006, 16:04
το πιθανότερο είναι να κατάλαβε τελευταία στιγμή πως μπήκε με περισσότερα από όσα μπορούσε να διαχειριστεί, φρέναρε από ένστικτο και έχασε το μπροστινό

να έστριψε το τιμόνι τόσο από μόνος του εντελώς απίθανο μου φαίνεται

OldMan
06/06/2006, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
το πιθανότερο είναι να κατάλαβε τελευταία στιγμή πως μπήκε με περισσότερα από όσα μπορούσε να διαχειριστεί, φρέναρε από ένστικτο και έχασε το μπροστινό
να έστριψε το τιμόνι τόσο από μόνος του εντελώς απίθανο μου φαίνεται

Είδες τι παθαίνει όποιος στρίβει το τιμόνι προς την μεριά της στροφής ???

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

gdevelek
06/06/2006, 16:24
παλαίουρα εγώ άλλο έγραψα, αλλά εσύ κατάλαβες αυτό που ήθελες να καταλάβεις

έλα, πιάσε μια μπυρίτσα

:beer:

alximistis
06/06/2006, 16:26
Για να δούμε...

Έχω την αίσθηση ότι δεν παίζει κανένα ρόλο η κηλίδα στο οδόστρωμα.
Αν δείτε καλά τη δεύτερη φωτό το τιμόνι έχει "κλειδώσει" απίστευτα. Δεν παρουσιάζει την εικόνα γλυστρίματος... νομίζω...

"το πιθανότερο είναι να κατάλαβε τελευταία στιγμή πως μπήκε με περισσότερα από όσα μπορούσε να διαχειριστεί, φρέναρε από ένστικτο και έχασε το μπροστινό"

Αυτό το θεωρώ πολύ πιθανό αν και κατά την προσωπική μου άποψη μάλλον έχει συμβεί κάτι άλλο.
Έχω την εντύπωση ότι φοβήθηκε από το πλάγιασμα!!!
Αυτό δηλαδή που ειπώθηκε από τον Balafoutre.
Μπήκε με άνεση και με στυλ πλαγιάζω και γ@@%ω πλάγιασε απότομα φοβήθηκε και τέρμα...

Πάντως να προσθέσω κάτι.
Νομίζω ότι τέτοια ατυχήματα μπορούν να συμβούν σε όλους μας!
Μην μου πείτε ότι κάθε μα κάθε φορά που οδηγούμε έχουμε τις ίδιες αντιδράσεις την ίδια αντίληψη και την ίδια αντιμετώπιση.
Και μην μου πείτε ότι όλοι κάθε μα κάθε φορά πηγαίνετε παραλία (εντός Αττικής) με πλήρη προστασία...

OldMan
06/06/2006, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
έλα, πιάσε μια μπυρίτσα
:beer:


Ρε να πιάσω και 2 μπυρίτσες, αλλά ΜΕΤΑ πως στρίβουμε ???

:wave2: :beer: :wave2:

gdevelek
06/06/2006, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε να πιάσω και 2 μπυρίτσες, αλλά ΜΕΤΑ πως στρίβουμε ???

:wave2: :beer: :wave2:

με counter-beering

:D

sniper
06/06/2006, 16:32
Κατά πάσα πιθανότητα, και λόγω της φωτογράφησης, μπήκε με πολλά, πλάγιασε σουπερ γουάου και μετά πιάνοντας το Apex (φαίνεται το τελειώμα της στροφής και η αρχη της ευθείας) αλλά μόλις πέρασε απο τον φωτογράφο να έκλεισε το γκάζι και να εισέπραξε το low side.....

(αν δεχτούμε ότι δεν γλύστρισε στα λάδια και δεν φρέναρε)

:smokin:

sapila racing
06/06/2006, 16:33
Λοιπόν για να τα πάρουμε με τη σειρά...

Στην 2η φωτό, έχουν ήδη πέσει, φυσικό είναι να έχει διπλώσει έτσι το μπροστινό.
Μάλιστα αν προσέξετε, το πόδι του οδηγού έχει φύγει πίσω κι έχει πάρει μαζί του και το πόδι της κοπέλλας, το οποίο θα είναι το πρώτο που θα την φάει...

Φρένο μπροστινό δεν πάτησε, δεν έχει καν δάχτυλο στη μανέτα.

Η κηλίδα μπορεί να έπαιξε ρόλο, δεν το ξέρουμε, πάντως το σημαντικότερο νομίζω είναι οτι μπήκε με πολλά για να εντυπωσιάσει τον φωτογράφο και σε συνδυασμό με την κλειστή γραμμή εισόδου, βρέθηκε να πηγαίνει προς τα έξω.

Αναγκαστικά χρειαζόταν παραπάνω κλιση.....

sapila racing
06/06/2006, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κατά πάσα πιθανότητα, και λόγω της φωτογράφησης, μπήκε με πολλά, πλάγιασε σουπερ γουάου και μετά πιάνοντας το Apex (φαίνεται το τελειώμα της στροφής και η αρχη της ευθείας) αλλά μόλις πέρασε απο τον φωτογράφο να έκλεισε το γκάζι και να εισέπραξε το low side.....

(αν δεχτούμε ότι δεν γλύστρισε στα λάδια και δεν φρέναρε)

:smokin:

Ακριβώς...:beer:

Αν είχε ξεκινήσει τη στροφή του από πιό ανοιχτά (πολύ πιο ανοιχτά, οχι απλώς μέσα στο ρεύμα του :rotflmao: ) μπορεί και να την έβγαζε.

hornet
06/06/2006, 16:46
πιστευω πως η διαχωριστικη γραμμη επαιξε το ρολο της!
Ισως να ειναι και τυχαιο το οτι εχει χασει το μπροστινο ακριβως μετα την διαχωριστικη...ενδεχομενα εχει δικιο ο νικος οτι παραφορτισε το μπροστινο του και το εχασε αλλα ισως να ειναι και τα δυο μαζι

downhill
06/06/2006, 18:52
Ξαναβλέπωντας τις φωτογραφίες,νομίζω ότι ο τύπος πήρε λάθος γραμμή εισόδου,και μόλις είδε ότι έβγαινε εκτός πίεσε το μπροστινό.Αν δείτε,ενώ μπαίνει στο αντίθετο ρεύμα,πέφτει στο δικό του.Η στροφή πρέπει να είναι αριστερή φουρκέτα,και δεν έχουν σωστό πάτημα στην αρχή.Αν είναι όντως φουρκέτα έπρεπε στην πρώτη φωτογραφία να είναι στο ρεύμα του-αν είχε μπεί στην πρώτη κορφή σωστά-ώστε να πάρει θέση για την επόμενη.

arxaios
06/06/2006, 22:00
Εγώ πάλι κοιτόντας τις φωτό διαπίστωσα ότι πηγαινομένης της μοτό μαλλιοκουβαρέϊσιον, ο γνωστός αναβάτης Valentino Piosthatinpllirosei εδιαπίστωσεν ότι είχε ξεχάσει το σίδερο στην πρίζα και έτρεξε ολίγον παραπάνω δια την σωτηρία της εν ταύτη την στιγμή πυρπολουμένης οικίας του.
Αυτό δε το ολίγον παραπάνω, απεδείχθει too much και από τον φόβο του ηχέσθει. Δια ταυτον λόγον είναι και ο πωπός του σε ελαφριά πορεία εξόδου ώστε να μην μαγαρίσει την συμπαθεστάτη συνεπιβάτιδά του.
Η φιλτάτη δε δεσποσύνη ουδώλλος έχει καταλάβει τι μέλλει γενέσθαι........

Πάντος το SEX κατόπιν τούτων μάλλον απεκλείσθει ως πιθανότης !!!!!!!!!!!!!

:lol: :rotflmao: :lol:

ΟΧΙ ΜΑ.........ΕΣ ΜΑΓΚΕΣ
ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ

arxaios
06/06/2006, 22:03
Τα παραπάνω γραφόμενα μπορεί να δείχνουν αστεία αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.......

Σε απλά Ελληνικά η κοπέλλα τι του έφταιγε ;;;;;;

Προσωπικά ποτέ ταρζανιές δικάβαλλος.

stavrobeis
06/06/2006, 22:05
Αν δειτε πολυ προσεκτικα την φοτογραφια Νο1, θα δειτε ενα μυγακι να κατευθυνετε στην μισοανοικτη ζελατινα του οδηγου...

ΣΤη φοτο 2 φαινεται καθαρα η προσκρουση του μυγακιου με την δεξια κορη του ματιου του οδηγου :eyepop:

Εγω προσωπικα πιστευω οτι αυτη ειναι η αιτια...

Πολυ αναλυση εχει πεσει....

alximistis
07/06/2006, 00:19
"Φρένο μπροστινό δεν πάτησε, δεν έχει καν δάχτυλο στη μανέτα."

Σωστός!!! Τώρα το πρόσεξα.


"πάντως το σημαντικότερο νομίζω είναι οτι μπήκε με πολλά για να εντυπωσιάσει τον φωτογράφο και σε συνδυασμό με την κλειστή γραμμή εισόδου, βρέθηκε να πηγαίνει προς τα έξω.

Αναγκαστικά χρειαζόταν παραπάνω κλιση....."

Εδώ λέω όχι.
Έχεις δίκιο που λες για τη 2η φωτό δεν μας λέει και πολλά αλλά κάτι με κάνει να πιστεύω ότι είναι υπερβολικό πλάγιασμα και κυρίως η αλλαγή από το οδηγώ και γ£$ώ στο όχι ρε το παράκανα!!! Αλλά δε νομίζω ότι πήγε να το μαζέψει.
Κάπως έτσι...

catmaster
07/06/2006, 00:46
Το λαθος του (νομιζω) ειναι οτι μπηκε "βαθια" μεσα στη στροφη και προσπαθησε να διορθωσει την γραμμη του μεσα στη στροφη(ισως κλεινοντας το γκαζι η χαλωντας το counter steering...Προσεξτε τον αγκωνα του και ολη τη θεση του τιμονιου στην πρωτη φωτο..)
Επισης κατι δεν μου παει καλα με τη θεση σωματος της κοπελας...

:wave2:

THEOD
07/06/2006, 06:26
Είναι αυτό που λένε...


τόχω, τόχω, τόχω......


το είχα, το είχα, το είχα....:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Tropeas
07/06/2006, 07:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Οπως κι ο adam κάθομαι στη μεριά μου ΠΑΝΤΑ, κι ας πάω λίγο πιο σιγά.
Εκτός αυτού, το να βγείς στην εξωτερική ΠΡΙΝ ΤΗ ΣΤΡΟΦΗ για να πάρεις καλύτερη γραμμή οταν βλέπεις μέχρι και την έξοδο της στροφής, είναι μια περίπτωση και το να μπείς στο αντίθετο κατά τη διάρκεια της στροφή όπως έγινε εδώ είναι άλλη!
+1
και εγώ αυτής της γνώμης είμαι και την επιχειρηματολογώ,
ότι όσο ποιο συχνά οδηγούμε σωστά και ποιο μαζεμένα στο δικό μας κομμάτι του δρόμου τοσο πιο καλά γνωρίζουμε τις δυνατότητες τις δικές μας και της μηχανής μας, και είμαστε ποιο έτοιμοι να υπερβούμε την διαχωριστική - τοίχο μόνο σε αποφυγή ατυχήματος...

ruyjin
08/06/2006, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Και μην μου πείτε ότι όλοι κάθε μα κάθε φορά πηγαίνετε παραλία (εντός Αττικής) με πλήρη προστασία...

οχι βεβαια
εχω βαλει πιο κατω για το "τροχαιο σαββατο απογευμα" (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=23859) οπου το αναφερω, αυτο που λες

παντως αν πας για μπανιο και μαλιστα δικαβαλος χωρις προστασια, οδηγεις πιο προσεκτικα και πιο αργα .+-

sub_zero
08/06/2006, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Είναι αυτό που λένε...

τόχω, τόχω, τόχω......

το είχα, το είχα, το είχα....:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Μου θυμίζει Joe's Bar αυτό...

Ξαναδιαβάζοντας το Post από την αρχή (καθώς και όλες τις σωστές παρατηρήσεις των συνφορουμιτών...) μάλλον η υπερεκτίμηση δυνατοτήτων (οδηγού - συνθηκών) οδήγησε στην πτώση... λιγο η κάμερα.. λίγο το πιπίνι πισω...

...Αποψή μου??... Respect στο γκαζι για να σε σέβεται και αυτό...

...τι είπα το άτομο...:eyepop: :eyepop:

ruyjin
08/06/2006, 13:36
εχετε σκεφτει το ενδεχομενο να ειναι αγγλια (που δεν ειναι) και να οδηγουν αριστερα αρα να μην εχει παραβιασει τη λωριδα του?

μαλλον εξυπνδα ηταν αυτο τωρα παρα, παρατηρηση

για τη ζεστη το ειπα, για να δροσιστειται


περα απο την πλακα παντως η 2η φωτο σε κανει να προβληματιζεσαι
λιγο πριν την πτωση χωρις την ελαχιστη προστασια :(

b_bong12
08/06/2006, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
η χαλωντας το counter steering...

To C/S το εφαρμοζεις μια και μοναδικη φορα.Οταν ειναι να στριψεις.Δεν συνεχιζεις να πιεζεις τα κλιπονς αφοτου δωσεις κλιση στη μοτο(μεσα στη στροφη δηλ.)

gdevelek
08/06/2006, 13:48
κι όμως κατά σύμπτωση σε αδελφό φόρουμ σήμερα ένας εκπαιδευτής του CSS μιλάει για συνεχές counter steering μέσα στη στροφή και μέχρι την έξοδο

προσωπικά συμφωνώ μαζί σου (το ίδιο εξάλλου γράφει και ο Keith Code)

sapila racing
08/06/2006, 14:01
Προφανώς αν μετά το αρχικό counter steering, το οποίο δίνει την αρχική κλίση και τροχιά, κατα την διάρκεια της στροφής δούμε ότι χρειάζεται διόρθωση, θα ξανασπρώξουμε το τιμόνι.

Μετά το στιγμιαίο σπρώξιμο, πρέπει να είμαστε super χαλαροί! Εκεί είναι το μυστικό.

Οταν λές 'συνεχές counter steering' τι εννοείς?
Γιατί έχω κάνει και τα 3 level και αυτό μου φαίνεται λίγο κουφό....

Δώσε link να δούμε τι λέει.

gdevelek
08/06/2006, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Προφανώς αν μετά το αρχικό counter steering, το οποίο δίνει την αρχική κλίση και τροχιά, κατα την διάρκεια της στροφής δούμε ότι χρειάζεται διόρθωση, θα ξανασπρώξουμε το τιμόνι.


κι εγώ αυτό ακριβώς του έγραψα, αλλά δεν εννοεί αυτό

αυτή τη στιγμή το bikenet δεν ανοίγει, πήγαινε αργότερα και ψάξε για θέμα με τίτλο "γυροσκοπικό"

δεν θα βρεις τη φράση "συνεχές counter steering" αλλά θα το καταλάβεις από τα όσα γράφει

ktm640lc4
08/06/2006, 14:55
Δηλαδη ρε παιδια μπορει να πεσει ετσι ενα ΣΣ αν κλεισεις το γκαζι μεσα στην στροφη?

Ειμαι υποψηφιος αγοραστης. Αν ειναι να κρατησω το ΚΤΜ που το κλεινω και το ανοιγω μεσα στην στροφη για πλακα.

Περα απο την πλακα (κατα το ημιση) Εγω πιστευω οτι ειναι απο την υπερβολικη ταχυτητα. Αυτο το μαυρο δεν πρεπει να ειναι λαδια.

Αλλιως δεν θα ειχε καμερα εκει. Εκτος αν αυτος που τραβουσε ειναι αρρωστος. Το ηξερε και περιμενε να περασει μηχανη να την τραβηξει ενω πεφτει.

Α ξεχασα, δεν εχω οδηγηση ποτε ΣΣ οποτε μην βαρατε ολοι μαζι, ενας ενας.:lol:


Κριμα παντως. Πρεπει να πονεσε πολυ μετα.

RapidShade
08/06/2006, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Δηλαδη ρε παιδια μπορει να πεσει ετσι ενα ΣΣ αν κλεισεις το γκαζι μεσα στην στροφη?

Ειμαι υποψηφιος αγοραστης. Αν ειναι να κρατησω το ΚΤΜ που το κλεινω και το ανοιγω μεσα στην στροφη για πλακα.

Περα απο την πλακα (κατα το ημιση) Εγω πιστευω οτι ειναι απο την υπερβολικη ταχυτητα. Αυτο το μαυρο δεν πρεπει να ειναι λαδια.

Αλλιως δεν θα ειχε καμερα εκει. Εκτος αν αυτος που τραβουσε ειναι αρρωστος. Το ηξερε και περιμενε να περασει μηχανη να την τραβηξει ενω πεφτει.

Α ξεχασα, δεν εχω οδηγηση ποτε ΣΣ οποτε μην βαρατε ολοι μαζι, ενας ενας.:lol:


Κριμα παντως. Πρεπει να πονεσε πολυ μετα.

Ναι... είναι βασικότατη αιτία πτώσης το κλείσιμο του γκαζιου...

φορτίζεις απότομα και υπερβολικά το μπροστινό...

και ενώ είσαι υπο κλίση...

μπούπα της :uplate: :eyepop: :wave2:

gdevelek
08/06/2006, 15:11
το κλείσιμο του γκαζιού, όταν είσαι υπό κλίση, οδηγεί σε κλύσμα

γκε-γκε; :D

ktm640lc4
08/06/2006, 15:14
Αυτο συμβαινει στις ψηλες ταχυτητες μονο ή παντα???????/


Τι διαλο καλυτερα στιβει το ΚΤΜ????????

sapila racing
08/06/2006, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
κι εγώ αυτό ακριβώς του έγραψα, αλλά δεν εννοεί αυτό

αυτή τη στιγμή το bikenet δεν ανοίγει, πήγαινε αργότερα και ψάξε για θέμα με τίτλο "γυροσκοπικό"

δεν θα βρεις τη φράση "συνεχές counter steering" αλλά θα το καταλάβεις από τα όσα γράφει

Φίλε gdevelek,

Αφού το διάβασα όλο, θέλω τα 15 λεπτά μου πίσω!!

Λοιπόν δεν εννοεί ότι έτσι είναι ο σωστός τρόπος, απλώς στο συγκεκριμένο παράδειγμα που εξετάζανε, μπήκε με περισσότερα απ οτι συνήθως, και αντί να το διορθώσει με τη μία, οπως θα ήταν το καλύτερο, συνέχιζε να σπρώχνει το τιμόνι κατά τη διάρκεια της στροφής και σταδιακά έπαιρνε μεγαλύτερη κλίση.
Σίγουρα πάντως δεν είναι ούτε ο πιο σωστό ςτρόπος, ούτε ο πιο γρήγορος, ούτε ο πιο ασφάλής.

Κοιτάνε τις φωτό να δούν προς τα που κοιτάει η ρόδα.....καρέ καρέ, δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να δεί τίποτα έτσι. :lol:

sapila racing
08/06/2006, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Αυτο συμβαινει στις ψηλες ταχυτητες μονο ή παντα???????/


Τι διαλο καλυτερα στιβει το ΚΤΜ????????

Η τούμπα καραδοκεί πάντα όταν μέσα στη στροφή κλείνεις το γκάζι, η φρενάρεις, η γενικά φορτίζεις το μπροστινό παραπάνω απ οτι αντέχει.

Και όχι δεν συμβαίνει μόνο στις ψηλές ταχύτητες.

Την τούμπα την τρώς όταν το ζορίσεις περισσότερο απ΄οσο σηκώνει :wave2:

Το ΚΤΜ σίγουρα στρίβει καλύτερα από ένα SS σε δρόμους όπως ο Αγιος, η σε οποιαδήποτε κλειστή και γλυστερή διαδρομή.

gdevelek
08/06/2006, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Φίλε gdevelek,

Αφού το διάβασα όλο, θέλω τα 15 λεπτά μου πίσω!!

Λοιπόν δεν εννοεί ότι έτσι είναι ο σωστός τρόπος, απλώς στο συγκεκριμένο παράδειγμα που εξετάζανε, μπήκε με περισσότερα απ οτι συνήθως, και αντί να το διορθώσει με τη μία, οπως θα ήταν το καλύτερο, συνέχιζε να σπρώχνει το τιμόνι κατά τη διάρκεια της στροφής και σταδιακά έπαιρνε μεγαλύτερη κλίση.
Σίγουρα πάντως δεν είναι ούτε ο πιο σωστό ςτρόπος, ούτε ο πιο γρήγορος, ούτε ο πιο ασφάλής.

Κοιτάνε τις φωτό να δούν προς τα που κοιτάει η ρόδα.....καρέ καρέ, δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να δεί τίποτα έτσι. :lol:

με αδικείς:

αν ξανακοιτάξεις θα δεις πως μόλις πριν λίγα λεπτά ξεκαθάρισε ότι ουσιαστικά έκανε διόρθωση

όταν σου έγραψα εδώ για συνεχές counter steering, είχε αφήσει σαφώς να εννοηθεί πως ΠΡΕΠΕΙ κανείς να κάνει συνεχώς counter steering στη στροφή

δες και το τελευταίο μήνυμα που μολις του έγραψα

http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=99999999&topic=6195.new#new

του παρατήρησε κάποιος νωρίτερα ότι
το παράκανε με το counter steering μέσα στη στροφή κι αυτός απάντησε "ξέρεις κανένα άλλο τρόπο να στρίβεις;;;"

sub_zero
08/06/2006, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Το ΚΤΜ σίγουρα στρίβει καλύτερα από ένα SS σε δρόμους όπως ο Αγιος, η σε οποιαδήποτε κλειστή και γλυστερή διαδρομή.

Δηλαδή το 99% των ελληνικών δρόμων....

ΜΩΡΕ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΚΤΜ!!!!....

Ασε που στρίβει και καλύτερα....:a22: :a22: :a22:


:beer: :beer: :beer:

sapila racing
08/06/2006, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero
Δηλαδή το 99% των ελληνικών δρόμων....

ΜΩΡΕ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΚΤΜ!!!!....

Ασε που στρίβει και καλύτερα....:a22: :a22: :a22:


:beer: :beer: :beer:

Εσένα ειδικά σε πατάω και με το BMW :rotflmao: :rotflmao:

Μαζί με το ΚΤΜ πήρες και κουβέρτες για τα λάστιχα ?? :lol:

sapila racing
08/06/2006, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
με αδικείς:

αν ξανακοιτάξεις θα δεις πως μόλις πριν λίγα λεπτά ξεκαθάρισε ότι ουσιαστικά έκανε διόρθωση

όταν σου έγραψα εδώ για συνεχές counter steering, είχε αφήσει σαφώς να εννοηθεί πως ΠΡΕΠΕΙ κανείς να κάνει συνεχώς counter steering στη στροφή

δες και το τελευταίο μήνυμα που μολις του έγραψα

http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=99999999&topic=6195.new#new

του παρατήρησε κάποιος νωρίτερα ότι
το παράκανε με το counter steering μέσα στη στροφή κι αυτός απάντησε "ξέρεις κανένα άλλο τρόπο να στρίβεις;;;"

Sorry gdevelek, κάνουμε και λίγο πλάκα.
Σε καμία περίπτωση δεν είχα προθεση να σε αδικήσω.

Οπως και να χει το θέμα είναι ξεκάθαρο, διόρθωνε σε όλη τη στροφή.
Κοίτα αν μπείς με πάρα πολλά, πιο πολλά από ποτε, σε μι ασυγκεκριμένη στροφή, τα χρειάζεσαι και λίγο μέχρι να δείς ότι 'την βγάζεις'. Για πίστα μιλάμε πάντα.
Τουλάχιστον εγώ. Δεν είμαι και ο πιο ειδικός, απλά έχω κάνει τα μαθήματα και πάω αξιοπρεπώς.
Το ΣΚ θα ξαναμπώ πίστα μετά από ενα χρόνο.

Αν τώρα έχεις το γκάζι τέζα στο χιλιάρι σου και φεύγει ο κόλος, η θ ακλεισεις το γκάζι λίγο, η θα κάνεις διορθώσεις σε όλη τη διάρκεια της στροφής. :wave2:

sub_zero
08/06/2006, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εσένα ειδικά σε πατάω και με το BMW :rotflmao: :rotflmao:

Μαζί με το ΚΤΜ πήρες και κουβέρτες για τα λάστιχα ?? :lol:

Δε χρειαζετε.... Πριν ξεκινίσω κανω μια ελαφρα επάληψη με VIX και έτσι διατηρούνται ζεστά...

:p

sapila racing
08/06/2006, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero
Δε χρειαζετε.... Πριν ξεκινίσω κανω μια ελαφρα επάληψη με VIX και έτσι διατηρούνται ζεστά...

:p

Ετσι εξηγείται λοιπόν :confused:

PS. Το μ@μησαμε το thread :rotflmao:

Πάω Σερρες το ΣΚ :beer: :beer:

alximistis
08/06/2006, 23:20
"παντως αν πας για μπανιο και μαλιστα δικαβαλος χωρις προστασια, οδηγεις πιο προσεκτικα και πιο αργα ."

Είσαι πολύ σωστός αλλά δεν είπα ότι πάω χωρίς προστασία.
Απλώς όταν πάω για μπάνιο και δεν βγαίνω από Αττική φοράω κράνος (πάντα) και μπουφάν.
Αλλά παντελόνι μακρύ... όχι πάντα... ειδικά παραλιακή...

ruyjin
09/06/2006, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
"παντως αν πας για μπανιο και μαλιστα δικαβαλος χωρις προστασια, οδηγεις πιο προσεκτικα και πιο αργα ."

Είσαι πολύ σωστός αλλά δεν είπα ότι πάω χωρίς προστασία.
Απλώς όταν πάω για μπάνιο και δεν βγαίνω από Αττική φοράω κράνος (πάντα) και μπουφάν.
Αλλά παντελόνι μακρύ... όχι πάντα... ειδικά παραλιακή...

ρε συ, δεν ειπα οτι ειπες οτι πας χωρις προστασια
γενικα μιλουσα

αντιθετα εγω προχτες που πηγα για μπανιο μονο κρανος φορουσα
μπουφαν δεν ειχα παρει
και το αναφερω και στο αλλο ποστ που εβαλα
:wave2:

alximistis
09/06/2006, 23:34
Ναι βρε!
Δεν είπα ότι με κατηγόρησες!
Σιγά...

Zzz750
10/06/2006, 10:33
Γνωμη μου: Ο τυπος μπηκε φετα....φαινεται αλλωστε...ειχε αρκετο βαρος πισω...γυναικα με αποσκευη αρα ο μπροστινος τροχος δε πατουσε οσο καλα επρεπε...πατησε το μπροστινο στη διπλη γραμμη...που οπως ξερουμε ολοι γλυστραει λιγο:eek: ....και φετωσε!
Απλα και ομορφα!
Ελπιζω να μην επαθαν τιποτα το σοβαρο περα απο γδαρσιματα και μικροεγκαυματα:sad: