PDA

View Full Version : Στρώσιμο Cbf-600 ;



makis206
06/06/2006, 12:26
Στα πρώτα του 250 χιλιόμετρα που έχω κάνει μέχρι σήμερα, ανέβασα το πολύ 3500 στροφές στο μοτέρ με ελαφριά ανοίγματα του γκαζιού, απαλά φρεναρίσματα και πολύ ήπιων τόνων δούλεμα στ'αμορτισέρ.

Όλοι οι κάτοχοι του 600αριού θα έχετε παρατηρήσει ότι όταν το στροφόμετρο είναι ανάμεσα στις 3 με 3500 στροφές με 6η, το ταχύμετρο βρίσκεται περίπου στα 70 χλμ/ώρα.

Μήπως θα πρέπει να το ανοίγω λίγο περισσότερο ; Άσε που νοιώθω σαν να το "μπουκώνω" αν πηγαίνω συνεχώς με 3000..

Σκέφτομαι να ξεκινήσω μια βόλτα 400 περίπου χιλιομέτρων πήγαινε-έλα για να τελειώνω με το στρώσιμο , εννοείται βέβαια με στάσεις και όλα τα συναφή για να το ξεκουράζω λίγο. Άν όμως πηγαίνω με 70 στην εθνική οδό θα με πατήσουν.:lol:

Εσείς πως το στρώσατε βρε παιδιά ; Μέχρι πόσες στροφές το ανεβάζατε ; Μετά τα πρώτα 1000 χιλιόμετρα και την πρώτη του αλλαγή λαδιών, μέχρι πόσες στροφές το πηγαίνατε ; Και τέλος, στα πόσα χιλιόμετρα τελείωσε οριστικά το στρώσιμό του ;

Καινούργιο μου καλάθι και πως θα σε κρεμάσω !:lol: :lol:

:beer: :beer:

Xlitos
06/06/2006, 13:54
Στις πόσες στροφές έχει κόκκινο?Περιπου στις μισες πήγαινέ το και λίγο παραπάνω.

Το καλύτερο στρώσιμο κατα την γνώμη μου:εγώ π.χ έβγαινα λίγο Εθνική και μετά ανέβαινα Πάρνηθα.
Δηλαδή ανέβα κανα βουνό,εκεί μόνο δουλεύουν κ στρώνονται ΟΛΑ:λάστιχα,αναρτήσεις,φρένα,κιβώτιο.Και όλα αυτά με ιδανικές θερμοκρασίες όχι πόλη και βεντιλατερ όλη την ώρα.

makis206
06/06/2006, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
Στις πόσες στροφές έχει κόκκινο?Περιπου στις μισες πήγαινέ το και λίγο παραπάνω.

Κόκκινο ξεκινάει στις 11500, οπότε φαντάζομαι οτι μέχρι τις 5-5,5 είναι καλά.

Ευχαριστώ ! :beer: :beer:

makis206
15/06/2006, 19:22
Σήμερα έγραψα το πρώτο τετραψήφιο νούμερο στο οδόμετρό του και έκανα και το πρώτο του σέρβις !!

:a54: :a54:


Μήπως όμως πρέπει να το ανοίγω μέχρι ένα σημείο για κάποια χιλιόμετρα ακόμα ;;

Εντάξει, δεν έχω σκοπό να το ξεπατώσω στα γκαζίδια αλλά μέχρι πόσες στροφές να το πηγαίνω μέχρι ν'ανοίξει λίγο ακόμα το μοτέρ ;

Θα ξεκινήσω ένα ταξιδάκι το ΣΚ όχι μεγάλο, γύρω στα 500 χλμ πήγαιν'έλα. Υπολογίζω να το δουλεύω γύρω στις 6500-7000 στροφές.

Μήπως είναι νωρίς ακόμα για να το πάω μέχρι εκεί ;

:beer: :beer:

oulas
18/06/2006, 04:42
Εγω παντος που χω cbf250, και εχω κανει 15000 χλμ, αλλη διαφορα ειδα στα 1000, αλλη στα 5000, αλλη στα 10.000, και αλλη στα 15000 που με τωρα. Το μηχανακι μου στα 15000 που χει τωρα φευγει μια χαρα, καλθτερα απο ποτε. Παντα να κανεις ενα καλο ζεσταμα, αν και τωρα το καλοκαιρι αυτο επιτυχανετε πολυ ευκολα με 3-4 χαλαρη οδηγιση.

Στο εξουσιοδοτημενο honda μου χαν πει να πηγαινω οπωσδηποτε μεχρι 5000 στροφες στα 1000 πρωτα. Μετα μεχρι τα 3500 km μου παν να μην ξεπερασω τα 7000 rpm. εχω κοκκινο στις 10000rpm. Δηλαδη μου δωσε να καταλαω οτι δεν κανουμε 1000 και μετα του γαμαμε το καιρατο, αποτομα ξεκινιματα, και υψηλες πολυ στροφες.

Αφου περασες τα 1000, να κανεις παντα καλο ζεσταμα, και να αλλαζεις τις ταχθτητες αφου τις γεμιζεις ομαλα και προοδευτικα.
Αφου πας 3500 γαμα του το κερατο σε εισαγωγικα.

Αυτο θα κανα εγψ φιλε μου.

makis206
18/06/2006, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Αυτο θα κανα εγψ φιλε μου.

Έτσι κι αλλιώς δεν έχω σκοπό να το σκίσω αμέσως μετά το στρώσιμο.

Όπως το είπες κι εσύ, ομαλά και προοδευτικά μέχρι τα πρώτα του 2000-3000 χιλιομετράκια και μόλις νοιώσω το μοτέρ οτι αρχίζει να "ανοίγει" σιγά σιγά, θα του δίνω όλο και περισσότερο.

:beer: :beer: :beer:

el_hymador
23/06/2006, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Έτσι κι αλλιώς δεν έχω σκοπό να το σκίσω αμέσως μετά το στρώσιμο.

Όπως το είπες κι εσύ, ομαλά και προοδευτικά μέχρι τα πρώτα του 2000-3000 χιλιομετράκια και μόλις νοιώσω το μοτέρ οτι αρχίζει να "ανοίγει" σιγά σιγά, θα του δίνω όλο και περισσότερο.

:beer: :beer: :beer:

Tο αργεις πολυ αν το πηγαινεις υποτονικα μεχρι τα πρωτα 3000χλμ... τοσα χιλιομετρα επρεπε να γραψουν οι κινητηρες παλιοτερα που ειχαν μαντεμι κυλινδρα και γενικα κραματα μεταλλων που θελαν προσοχη.Οι σημερινοι κινητηρες δεν ειναι ετσι...εχω στρωσει 3 καινουργια μηχανακια και η διαδικασια που ακολοθουσα ηταν παντα η εξης:

0-1000χλμ : Δουλεμα στο 50-60% του φασματος των στροφων δηλαδη αν εχεις κοκκινο στις 10.000Rpm δουλευεις μεχρι 5000 - 6000 στροφες το περισσοτερο.

1000-1500χλμ Σταδιακο ανοιγμα μεχρι το 80% του φασματος των στροφων και στιγμιαια ανοιγματα μεχρι το κοκκινο

1500 και μετα χλμ : Τα χωνεις ολα!!!(Ενταξει με μετρο , αλλα τα χωνεις!!)

Πιστευω οτι σημαντικοτερο ειναι να οδηγεις μια καινουργια μοτοσυκλετα για τα πρωτα 1500χλμ οπως θα οδηγουσες μια οποιαδηποτε αλλη στρωμενη αποφευγοντας τα εξης:

-Ανηφορες και γενικα καταστασεις που ο κινητηρας ζοριζεται

-Αποτομες επιταχυνσεις αλλα και επιβραδυνσεις (γιατι και τα φρενα θελουν στρωσιμο)

-Ενα λαθος που κανει ο περισσοτερος κοσμος ειναι να βγει εθνικη να βαλει μαι πεμπτη η εκτη ταχυτητα και να πηγαινει με 100χαω για ωρες , περιμενωντας να συμπληρωθουν τα χιλιομετρα ....μεγιστη μαλακια!!! ετσι δεν στρωνεται το μηχανακι.Θελει ενα επαρχιακο χωρις αποτομες ανηφορο κατηφορες να δουλευει ολο το μηχανακι ...κιβωτιο - κινητηρας - φρενα - αναρτησεις - λαστιχα τα παντα.Πολυ σημαντικο ειναι να κανεις συχνες στασεις να αφηνεις το μηχανακι να κρυωσει για κανα τεταρτο και μετα παλι οδηγηση .... οι καινουργιοι κινητηρες λογω του οτι ειναι σφικτοι , εχουν περισσοτερες τριβες και ζεστενονται πολυ ευκολα .Κανωντας συχνες στασεις αποφευγεις την λειτουργια του κινητηρα σε μεγαλες θερμοκρασιες και η συνεχομενη συστολη -διαστολη των μεταλλων δινει στρωτα τις απαραιτητες ανοχες που πρεπει αυτος να εχει.

-Ειδικα το καλοκαιρι αποφευγουμε αν ειναι δυνατον το στρωσιμο με υψηλες θερμοκρασιες ...σουρουπο και βραδακι ειναι οτι πρεπει.

Και στα τρια καινουργια μηχανακια που ειχα (τα δυο Ευρωπαϊκα - μην ξεχνιομαστε) εκανα αυτα....στα μεγαλα σερβις τους οταν ρυθμιζοντουσαν βαλβιδες κ.τ.λ. ολοι οι μηχανικοι μου ειχαν πει οτι οι κινητηρες ηταν σε αριστη κατασταση..εν πασει περιπτωση δεν ειχαν κατι το οποιο να μαρτυρουσε οτι εκανα κατι λαθος!!

Καλο στρωσιμο :wave2:

Την καλυτερη συμβουλη μου την ειχε δωσει μηχανικος οταν τον ρωτησα τι πρπει να κανω με το στρωσιμο του ΚΤΜ που δεν ειχε στροφομετρο....η απαντηση ηταν :

"μην αγχωνεσαι το καλυτερο στροφομετρο ειναι το αυτι και η αισθηση απο το μηχανακι..."

makis206
23/06/2006, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Καλο στρωσιμο :wave2:

Αύριο κλείνει 3 εβδομάδες στα χέρια μου και το οδόμετρο μόλις έγραψε 1950 χλμ !:lol:

Γενικά το έστρωσα όπως είπες, προσεκτικά και δουλεύοντας απαλά τα περισσότερα μέρη του, απλώς δεν το άνοιγα στις τόσες πολλές στροφές.

Το κόκκινο ξεκινάει στις 11500 και μέχρι τα 1000χλμ είδε μέχρι 4000 στροφές, μέχρι τα 1600χλμ είδε μέχρι και τις 6000 και σήμερα στα 1940 χιλιόμετρά του είδε την πρώτη του 8άρα με σταδιακό άνοιγμα χωρίς απότομες γκαζιές.

Νοιώθω το μοτέρ του να έχει ήδη στρωθεί για τα καλά αλλά το ανοίγω ακόμα λίγο προσεκτικά χωρίς απότομες επιταχύνσεις/επιβραδύνσεις έτσι ώστε να ανοίξει όσο το δυνατόν ομαλότερα.

Στα 2200-2300 χιλιόμετρά του θα πω το οριστικό τέλος !:lol:

Ευχαριστώ για την απάντησή σου !!

:beer: :beer: :beer: :beer: