PDA

View Full Version : ΥΠΟΠΤΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ Lc8



panos26
06/06/2006, 16:42
ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ,
ΕΧΩ ΕΝΑ LC8 2005 ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΝΦΑΝΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ
ΘΟΡΥΒΟΥΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΜΠΡΟΣ,
ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΜΠΑΡΚΑΡΕΙ ΣΤΟ ΜΟΝΟ ΣΤΑΝ¨Η ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΚΑΤΗΦΟΡΑ,
ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΕΝΤΟΤΗΡΕΣ,
ΟΚ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΚΡΥΟ
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΝ ΤΑ ΛΑΔΙΑ,
ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΦΟΡΑ ΔΛΔ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΕΒΕΙ,
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ;;; ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ;;;

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ, ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΓΕΜΑΤΟ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΟΝΟ 170-180 ΧΛΜ ΕΝΩ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ 220-230,
ΚΑΡΜΠΙΡΑΤΕΡ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΙΤΑΞΕΙ, ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΟΥΜΕ. (ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΩ ΣΗΚΩΣΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ)



* ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΠΟΨΗ ΤΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΑΣ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ

sas
06/06/2006, 17:02
Σχετικά με το ντεπόζιτο το ποιό πιθανό είναι να έχει διπλώσει ένα λαστιχάκι που πάει-φεύγει στο ρεζερβουάρ.

Τώρα για τον θόρυβο που λες, μου κάνει και μένα σε άλλες περιπτώσεις αλλά τώρα τους συνήθισα:rotflmao:
Με ενοχλούν μόνο όταν ξυπνάω στραβά:p

OldMan
06/06/2006, 18:56
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Πάλι τα ίδια μ'αυτά τα κωλοΚΤΜ !!!

Ασχέτως τύπου κινητήρα (LC4, EXC, LC8 κ.λ.π.), τα KTM παίρνουν ΛΙΓΟ λάδι στο κάρτερ.
Το περισσότερο λάδι βρίσκεται μέσα στο σύστημα λίπανσης (αντλίες - φίλτρα - δίοδοι - βαλβίδες κ.λ.π.) με αποτέλεσμα, όταν το μηχανάκι βρίσκεται υπό κλίση (σουζίτσα ή endo), να "βαράνε" οι τεντωτήρες λόγω έλλειψης υδραυλικής πίεσης στην "νεκρή" πλευρά τους !!!

Την καλύτερη λύση την έχει εφαρμόσει ο Γιάννης (το συνηθίζεις !!!).




Αρχικά δημιουργήθηκε από panos26
ΤΟ ΕΧΩ ΜΠΑΡΚΑΡΕΙ

Πρόσεχε τι γράφεις, γιατί - δίκαια - θα σου λένε το μηχανάκι "Μαούνα"!!!

:wave2: :beer: :wave2:

panos26
07/06/2006, 08:18
SAS ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΣΩΛΗΝΑΚΙ ΤΗΣ ΒΕΝΖΙΝΑΣ
ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΝΒΕΙ ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΣΥΝΑΡΓΕΡΜΟ
ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΒΓΕΙ ΟΛΗ Η ΒΕΝΖΙΝΑ
ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΑΓΙΑ ΤΟΥ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟΥ.
ΚΑΤΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΚΑΡΜΠΙΡΑΤΕΡ ΚΑΙ ΖΙΝΚΛΕΡ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ. ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΟ ΨΑΞΙΜΟ (ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΒΕΒΑΙΑ)
* ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΜΑΣΤΟΡΑ ΣΤΗΝ ΧΑΛΚΙΔΑ,ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΨΗΝ ΣΑΣ ΚΑΤΙ;

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
ΚΑΠΟΙΟ CLUB ΜΟΝΟ ΜΕ LC8 ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΒΟΛΤΕΣ
ΜΑΚΡΙΝΕΣ Ή ΚΑΙ ΚΟΝΤΙΝΕΣ; ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΤΜΗELLAS
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΝΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΥΧΝΑ.

φατα μουτρα
07/06/2006, 08:29
Δεν ξέρω αν είναι εντελώς μαλακια αυτο που έχω ακούσει (απο μάστορα εξουσιοδοτημενο KTM ) αλλα ..

Το φίλτρο λαδιού λεει έχει μικρή επιφάνεια και σε συνδυασμο με την πληθώρα ρινισμάτων των ΚΤΜ αποφράσσεται σχετικά συντομα (3-4 χιλ χμ) με αποτέλεσμα να πέφτει η πίεση λαδιού και να χτυπάνε οι τενωτήρες ?????

Δεν κάνεις μια αλλαγη λαδιών φίλτρου να δείς μηπως του περάσει ???


Ενα LC8 βάρεσε ΚΑΙ τις δύο κεφαλες πριν κανα χρόνο απο έλλειψη λίπανσης ενώ είχε λάδια

Τι να πω ....

sas
07/06/2006, 08:35
Πιστεύω ότι μάλλον εκεί πρέπει να το ψάξεις. Στο τελευταίο service, κάνοντας να το πάρω να φύγω ο κατιμας κατουρήθηκε από το σημείο που λες (πλάϊ στο ντεπόζιτο). Φυσικά το είδε και ο μηχανικός και τότε θυμήθηκα να του πω ότι είχα "πρόβλημα", δλδ ότι κάποιες φορές μου άναβε ρεζέρβα σε λίγα χουλουμου, ή τα ντεπόζιτα αδειάζανε όχι ισομερώς. Το έβαλε μέσα και σε 5 λεπτά είχε λυθεί το πρόβλημα. Τώρα μου βγάζει standard 220-240 χλμ.
:beer:

Σχετικά με το club που λες...............μια ερωτησούλα, πας μόνο με ίδια μηχανάκια βόλτα, ή απλά θέλεις να αισθάνεσαι την σιγουριά ότι όταν βγαίνουν όλα μαζί μπορεί να ακολουθεί και υποστηρικτικό αυτοκίνητο???:lol: :wave2:

sas
07/06/2006, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από φατα μουτρα

Το φίλτρο λαδιού λεει έχει μικρή επιφάνεια και σε συνδυασμο με την πληθώρα ρινισμάτων των ΚΤΜ αποφράσσεται σχετικά συντομα (3-4 χιλ χμ) με αποτέλεσμα να πέφτει η πίεση λαδιού και να χτυπάνε οι τενωτήρες ?????


Οι περισσότεροι αλλάζουν λάδια κάθε 3-4 επομένως δε νομίζω να παίζει κάτι τέτοιο.

SaraMaritis
07/06/2006, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
...
Σχετικά με το club που λες...............μια ερωτησούλα, πας μόνο με ίδια μηχανάκια βόλτα, ή απλά θέλεις να αισθάνεσαι την σιγουριά ότι όταν βγαίνουν όλα μαζί μπορεί να ακολουθεί και υποστηρικτικό αυτοκίνητο???:lol: :wave2:
sasτοστ !!! :a013: :lol:
:rotflmao: :beer: :rotflmao:

panos26
07/06/2006, 08:47
ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΙΔΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΑΣ.
ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΩ ΣΥΧΝΕΣ ΒΟΛΤΕΣ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΟ CLUB ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑ.

panos26
07/06/2006, 08:52
ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑΤΙ
ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΒΕΝΖΙΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ.:nono:

rsp
07/06/2006, 08:59
Αντε και το θορυβο το συνηθιζεις...εκεινο το γαμ@μενο παραφλου να μην ετρεχε και ολα καλα θα ηταν...Και σταματηστε να λετε οτι εχει προβλημα το μηχανακι οταν κανει σουζες....Θα μας ακουσει και μετα...:eyepop:



:wave2:

sas
07/06/2006, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Αντε και το θορυβο το συνηθιζεις...εκεινο το γαμ@μενο παραφλου να μην ετρεχε και ολα καλα θα ηταν...Και σταματηστε να λετε οτι εχει προβλημα το μηχανακι οταν κανει σουζες....Θα μας ακουσει και μετα...:eyepop:
:wave2:

Εσένα σου είπα και σε άλλο mail....μια τσιμούχα είναι. Την έχω αλλάξει και εγώ

rsp
07/06/2006, 09:28
που ειπαμε οτι ειναι αυτη η τσιμουχα???

sas
07/06/2006, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
που ειπαμε οτι ειναι αυτη η τσιμουχα???

Δε θυμάμαι...σου λέω ότι μου είχαν πει (περίπου :p ). Δεν έχεις πάει να το δούνε ρε?

rsp
07/06/2006, 09:33
οχι το αφησα 10 μερες τιμωρια στο Θαναση, του εβαλα πραφλου και απο τοτε εν εχει κανει τιποτα!!!

sas
07/06/2006, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
οχι το αφησα 10 μερες τιμωρια στο Θαναση, του εβαλα πραφλου και απο τοτε εν εχει κανει τιποτα!!!

Αγριάνθρωπας αυτός ο Θανάσης...τα φοβίζει:D

OldMan
07/06/2006, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
, του εβαλα παραφλου

ΤΙ είπαμε ότι θα βάλεις, Πανουργιά ???

:smokin: :smokin: :smokin:

rsp
07/06/2006, 11:42
Ναι μπαρμπα μου εχεις δικιο αλλα οταν πηρα πισω το μηχανακι μου απο το Θαναση, ειχε ηδη βαλει παραφλου...Οποτε ειπα να βαλω αυτο που μου ειπες μολις ξερασει και το καινουργιο παραφλου!!:D

Και σου ξανα λεω, δεν ξεχναω ποτε αυτα που μου λες!!!:wave2:

sas
07/06/2006, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Ναι μπαρμπα μου εχεις δικιο αλλα οταν πηρα πισω το μηχανακι μου απο το Θαναση, ειχε ηδη βαλει παραφλου...Οποτε ειπα να βαλω αυτο που μου ειπες μολις ξερασει και το καινουργιο παραφλου!!:D

Και σου ξανα λεω, δεν ξεχναω ποτε αυτα που μου λες!!!:wave2:

Γιατί κρατάτε μυστικά ρεεεεε:evil:

rsp
07/06/2006, 11:56
Γιαννη μου η συνταγη για το μαγικο ζουμι που πρεπει να βαλω ειναι του Μπαρμπα και οχι δικια μου...:rolleyes:
Θα σου πω μονο οτι βαζεις 2 κουταλιες λεμονι και μια σκελιδα σκορδο...:uplate:
Τα υπολοιπα ο Μπαρμπα μου!
:wave2:

sas
07/06/2006, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Γιαννη μου η συνταγη για το μαγικο ζουμι που πρεπει να βαλω ειναι του Μπαρμπα και οχι δικια μου...:rolleyes:
Θα σου πω μονο οτι βαζεις 2 κουταλιες λεμονι και μια σκελιδα σκορδο...:uplate:
Τα υπολοιπα ο Μπαρμπα μου!
:wave2:

Αντί για σκόρδο λέω να βάλω vodka, μου κάθεται καλύτερα

OldMan
07/06/2006, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Γιατί κρατάτε μυστικά ρεεεεε:evil:

Ρε Γιάννη, πρέπει να γράψω τον χημικό τύπο (και είναι τεράστιος...).

Αφού δεν έχεις πρόβλημα υπερθέρμανσης (ούτε ο Πανουργιάς έχει, αλλά τι να πεις του τρελλού...), ξέχασέ το !!!



:wave2: :beer: :wave2:

gixxerpap
07/06/2006, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε Γιάννη, πρέπει να γράψω τον χημικό τύπο (και είναι τεράστιος...).

Αφού δεν έχεις πρόβλημα υπερθέρμανσης (ούτε ο Πανουργιάς έχει, αλλά τι να πεις του τρελλού...), ξέχασέ το !!!



:wave2: :beer: :wave2:

ειπα να μη μιλησω, αλλα δεν αντεχω να παιζουν με την περιεργεια μου.....

Λ Ε Γ Ε Ρ Ε Τ Η Σ Υ Ν Τ Α Γ Η ! ! !

παντως εγω εχω την εντυπωση, οτι αν του βαλω νερακι απεσταγμενο και λιιιιιγο μονο παραφλου, η ψυξη θα ειναι πιο αποτελεσματικη....
Η ΜΗΠΩς ΕΙΠΑ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΑΛΙ????:confused:

rsp
08/06/2006, 10:14
Λοιπον...αν ο μπαρμπας μου εχει χρονο θα γραψει ολη τη συνταγη για να μην κατηγορηθουμε οτι εχουμε μυστικα!!:D


Αλλα μην ακουω βλακειες για απιονισμενα νερα και λοιπα....ξεπερασμενες μεθοδοι....Αν ηταν τοσο απλα τα πραγματα δεν θα κουβαλουσαμε κατσαρολες...:bigcry: :eyepop:

:wave2:

OldMan
08/06/2006, 10:45
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

ΔΕΝ είναι εγγεκριμένο από την ΚΤΜ (και θα εκπέσετε της εγγύησης...).

:D :D :D

Υ.Γ.
Καμία μαλακία δεν είπες, Γιώργο !!!

rsp
08/06/2006, 19:26
Συνταγες δεν λεει αλλα εχει μια γλυκια τρυφερη φωνουλα στο τηλεφωνο οταν σε βριζει.....:blush: :eyepop: :wave2:

atom7ktm
11/07/2006, 00:22
για τους αγγλομαθείς, ρίχτε μια ματιά εδώ:

http://www.monomaniacs.nl/smf/viewtopic.php?t=2293

οι υπόλοιποι κάντε υπομονή, θα το μεταφράσω κάποια στιγμή που δεν θα νυστάζω τόσο! :ZZZ:

εκτός κι αν προλάβει και το μεταφράσει κάποιο άλλο καλό παιδί πρώτο! :)

panos26
11/07/2006, 07:53
to ekanes poy to ekanes to kalo eprepe na to kaneis sosta,
kane mia metafrasi giati katalabeno alla ta agglika moy
den moy epitrepoyn na to katanoiso :smokin:

taxydromos
11/07/2006, 15:10
αν και τα αγγλικα μου δεν ειναι σε καλο επιπεδο νομιζω οτι αναφερεται σε αλλαγη στο κιβωτιο ταχυτητων με εξτρα σχεση ταχυτητας και μεγαλυτερο καπακι..μαλλον ανεφερεται στο motard..
..και σε μενα ειχε τσακισει το σωληνακι κατα τη συναρμολογηση μετα απο service χανοντας σε αυτονομια..
παντως βαλε ποστ στις συναντησεις και ολο καποιος πιστευω να βρεθει για βολτα:cool::cool: :cool:

atom7ktm
12/07/2006, 00:19
χρωστάω μια μετάφραση.

αν και ο τύπος τα λέει λίγο μπερδεμένα, αυτό που καταλαβαίνω εγώ, είναι ότι σε κάποιους LC8 κινητήρες κάνει θόρυβο το σύστημα της μίζας (όταν πάτε να το βάλετε μπρος). αν και αυτός έχει 950SM, ωστόσο αναφέρεται γενικά στους LC8, οπότε μπορεί αυτός να είναι ο λόγος που και τα δικά σας κάνουν αυτό το θόρυβο (σαν να πάει να σπάσει το μοτέρ, όπως χαρακτηριστικά λέει ο φίλος μας ο άγγλος).

τελικά από την αντιπροσωπεία (Redline) τού είπαν ότι η ΚΤΜ έχει βγάλει έναν μετατροπέα ροπής στρέψης, που περιλαμβάνει επιπλέον γραναζώματα (προφανώς αλλάζει την ταχύτητα με την οποία η μίζα γυρνάει το στρόφαλο -ή τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ) και άλλο καπάκι (λίγο μεγαλύτερο).

ο μετατροπέας αυτός θα είναι διαθέσιμος από τις 20 ιουλίου και μετά (τουλάχιστον στην αγγλία) και θα μπορεί να σας το τοποθετήσει το εξουσιοδοτημένο συνεργείο ΕΝΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ στο επόμενό σας service.

κάτι με τη μίζα είναι οπότε και όχι με το κιβώτιο (στο topic γράφει καθαρά "LC8 Starter motor noises"). ελπίζω να βοήθησα! όσοι έχετε LC8 είτε ADV είτε SM (τυχεροί!!!!) δεν χάνετε τπτ να ρωτήσετε το συνεργείο σας (μπορεί να μην έχοθν ενημερωθεί ακόμα -στην ελλάδα ζούμε).

:beer: :wave2: :beer: :wave2: :beer:

DUKASII
12/07/2006, 08:10
ΚΟΜΠΛΕΡ?? ΤΗΣ ΜΙΖΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΤΣΙ ΛΕΕΙ...


το κανει και εμένανε καμια φορα...



το "κομπλερ" τι στο διατανο ειναι??:confused: που να ναι και αυτος ο Αντώνης όταν τον χρειάζόμαστε??

OldMan
12/07/2006, 14:23
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Τι θες ρε Σπύρε ???
(Έχουμε και Δ.Σ.)

Δεν διάβασα το Link, αλλά ο atom7ktm τα λέει μια χαρά !!!

Όσο για το "κόμπλερ", τι απορία έχεις ?? :confused:

dirtbird
12/07/2006, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Τι θες ρε Σπύρε ???
(Έχουμε και Δ.Σ.)

d:

Πάλι Δημοτικό Συμβούλιο?:smilea: :lol: :lol: :beer:

[spam off]:wave2:

OldMan
12/07/2006, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πάλι Δημοτικό Συμβούλιο?:smilea: :lol: :lol: :beer:

"Διοικητικό" !!! :smokin:

OldMan
12/07/2006, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όσο για το "κόμπλερ", τι απορία έχεις ?? :confused:

Άκυρον (τώρα είδα τι ρώτησες...) !!!

Είναι ένας κωνικός φυγοκεντρικός μηχανισμός (με ελατήριο συνήθως...) που, ανάλογα με την ταχύτητα περιστροφής, "κομπλάρει" την μίζα με τον στρόφαλο (μπας και "σκάσει" καμιά και πάρει μπροστά το μπουρδέλο).

Προφανώς, ο μηχανισμός θέσης του κόμπλερ δεν "αποφάσιζε" που πρέπει να βρίσκεται με την συγκεκριμμένη ταχύτητα περιστροφής, οπότε βάλανε μετατροπέα ροπής - με αντίστοιχη μετατροπή στροφών - ώστε να γυρίζει με διαφορετικές στροφές το κόμπλερ αλλά να ασκείται η ίδια ροπή στρέψης στο γρανάζι στου στρόφαλου !!!


Λέω εγώ τώρα.... :p

dirtbird
12/07/2006, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
"Διοικητικό" !!! :smokin:

Α, των εργαζομένων στο Δήμο.

Καλά το κατάλαβα..:rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2: