PDA

View Full Version : Eλατηρια για το Χορνετακι...



hornetakias
06/06/2006, 21:12
Επειδη υπαρχουν κατι φραγκα στην ακρη σκεφτομαι να βαλω ελλατηρια και αλλο τιμονι στο μηχανακι.
Για ελλατηρια λενε ολοι για WP ενω τιμονι τα Renthal.
Πιστευετε οτι αξιζει τον κοπο και τα λεφτα να αλλαξω ελλατηρια, θα υπαρξει αισθητη διαφορα?
Θα πρωτεινατε κατι αλλο.....?
Με το τιμονι εκτος απο θεμα ομορφιας νομιζω οτι θα αλλαξει και η θεση οδηγησης ως προς το πιο αγωνιστικο....:cool:
Αν καποιος εχει δκιμασει τις παραπανω αλλαγες θα ηταν πολυτιμη η γνωμη του για να μην πανε πεταμενα και τα λεφτα...

Ευχαριστω εκ των προτερων...:wave2:

power hornet
06/06/2006, 22:47
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΒΕΒΑΙΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΑ WP ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΑΣΟΥΛΗ ΠΟΥ ΣΕ ΡΩΤΑΕΙ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΧΟΝΤΡΑ ΛΑΔΑΚΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΤΑΠΕΣ ΠΡΟΦΟΡΤΙΣΕΩΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΛΕΩΝ ΕΝΑ ΓΑΜΙΣΤΕΡΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΘΑ ΒΑΛΩ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΙΣΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΧΟΡΝΕΤ ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΥΣΤΕΡΗ ΣΕ ΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΑΝΤΕ ΤΥΧΕΡΟΣ ΕΙΣΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΤΟ ΧΟΡΝΕΤ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΙΧΕ ΤΙΜΟΝΙ ΣΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΑΚΡΥ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΜΑ ΑΝΤΕΞΑ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΑΚΡΥ ΣΕ ΤΑΞΙΔΙ ΘΑ ΦΑΣ ΠΙΚΡΑ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΑΕΡΑΣ ΘΑ ΑΝΟΙΓΗ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑ ΤΟ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΕΙΜΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΒΑΡΥ ΑΛΑ ΜΠΑΙΝΩ ΚΟΜΑΤΙΑ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΤΑΞΙΔΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΗΓΙΑΝΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ.:wave2:

nikonian
07/06/2006, 09:18
Ρε παιδιά μην το παρακάνετε.
Αν είστε πολύ γρήγοροι, βάλτε δυο σκληρότερα ελατήρια. Όχι όμως και χοντρά λάδια. Θα γίνει κούτσουρο. ΚΑΙ σκληρό ελατήριο ΚΑΙ μεγάλες αποσβέσεις; Το τίμημα που θα πληρώνετε σε κάθε λακούβα και σαμαράκι θα είναι μεγάλο, ενώ το κέρδος σε μια γρήγορη βόλτα, μικρό.
Θεωρείτε ότι θα κόστιζε περισσότερο στη μαμά Honda , να βάλει σκληρότερα ελατήρια και παχύτερα λάδια αν χρειαζότανε;

Το άλλο θέμα με το αμορτισέρ; Από που κι ως που θεωρείται μάπα το Showa της μαμάς; Επειδή το γράψανε κάποιοι δήθεν γλήγοροι συντάκτες των ελληνικών περιοδικών;
Το να βάλεις ένα πολυρυθμιζόμενο Ohlins και να το αξιοποιήσεις, απαιτεί κατ'αρχάς να είσαι καλός γνώστης και καλοί γνώστες υπάρχουν 5-6 σε όλη την ελλάδα. Διαφορετικά θα έχεις ένα πανάκριβο αμορτισερ κακορυθμισμένο και σαφώς χειρότερο από το μαμά.
Μην πετάτε τόσα λεφτά σε πανάκριβα αμορτισέρ, εξατμίσεις κλπ όταν δεν είστε σίγουροι ότι κάτι θα κερδίσετε, γιατί το πιθανότερο είναι να χάσετε. Το έχουν πάθει οι περισσότεροι. Μην κοιτάτε τι κάνουν οι αγωνιζόμενοι, γιατί αυτοί έχουν το μηχανάκι μόνο για πίστα και τους κορυφαίους μηχανικούς και αναρτησάδες από δίπλα.
Η μόνη (πιθανή) βελτίωση που παίρνει το Hornet, για all round χρήση, είναι δυο προοδευτικά ελατήρια της Hyperpro, για να έχεις και άνεση στις μικροανωμαλίες και επαρκή σκληρότητα στα δύσκολα. Εγώ αυτά θα βάλω......όταν πάψουν να λειτουργούν σωστά τα μαμά.

hornetakias
07/06/2006, 12:53
Δεν το παιζει κανεις γρηγορος....(ειμαστε γρηγοροι:D :D :p )
Απλα στη δικη μου μηχανη τα ελλατηρια μαμα δεν νομιζω οτι λειτουργουν τοσο
καλα οσο θα επρεπε και δεν μου αρεσει η αισθηση που εχω απο το μπροστινο.
Κατι δεν μου παει καλα:confused:
Σε τευχος του Moto αναφεροταν οτι η αλλαγη ελλατηριων ηταν το πρωτο που πρεπει να
κανεις αφου υστερουν κατα πολυ σε σχεση με την υπολοιπη μηχανη (για Hornet 2002).
Για μενα θα ειναι και η τελευταια αλλαγη οσο αφορα το στησιμο και την συμπεριφορα
της μοτοσικλετας.Προς το παρον με καλυπτει για αυτα που θελω....

Για ελλατηρια Ohlins ξερετε τιποτα ή τα εχει δοκιμασει κανεις γιατι γενικα ακουγονται υποδειεστερα των wp?

Sabre
07/06/2006, 13:12
Συνάδελφε hornetakia άν όντως
(α) δέν σε καλύπτουν τα μαμά ελατήρια του hornet - λόγο χρήσης η οδηγικού σου στύλ
(β) η όπως είπες έχεις γκαφρά να χώσεις
..κάνε αυτό που λέει ο nikonian...:a18:
Η ohlins βγάζει ειδικά για hornet ένα πολύ καλό για πίσω - αλλά αν δεν μπάινεις σε πίστα μάλλον σου είναι άχρηστο.
Κατά τα άλλα να σου περισεύουν..........

Δέν μου τα δανίζεις να βάλω μια leo vince? :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

power hornet
07/06/2006, 17:45
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ?ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΟ ΜΕ ΤΟ ΧΟΡΝΕΤΑΚΙΑ ΕΙΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΑΛΑ ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ ΤΟ ΧΟΡΝΕΤ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΞΕΙ ΑΠΑ ΠΑΤΑΕΙ Π.Χ ΓΕΡΑ ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΒΟΥΤΑΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΕΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΙΣΩ ΕΓΩ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΑΛΑΞΩ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΛΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΚΑΛΑ ΣΚΛΗΡΟΤΙΤΑ ΤΟ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΑΞΙΔΙΑ ΔΙΚΑΒΑΛΟ ΤΟ ΦΟΡΤΩΝΟ ΚΑΡΓΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙ?ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΛΑΞΩ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΑ ΒΑΛΩ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΕΝΑ ΑΠΛΟ WP ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΜΑ.ΧΟΡΝΕΤΑΚΙΑ ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΑ WP ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΒΑΛΕ ΟHLINS ΑΝ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΕΧΩ BAΛΕΙ WP ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΧΟΝΤΡΑ ΛΑΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΠΕΣ ΠΡΟΦΟΡΤΗΣΗΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΚΑΚΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΦΟΥ Η ΧΟΝΤΑ ΤΣΙΓΚΟΥΝΕΥΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΑΠΕΣ ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΤΟ FAZER ΤΟΥ 98 ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ.ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ Η ΧΟΝΤΑ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΞΕΦΤΙΛΗΣΕΙ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΧΟΡΝΕΤ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΕ ΚΑΡΜΠΙΡΑΤΕΡ ΗΜΑΡΤΟΝ ΒΑΛΕ ΨΕΚΑΣΤΟ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ,ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΠΙΣΩ ΣΕ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΤΟ Ζ750 ΚΑΙ ΤΟ FAZER KAI TO KAINOYΡΓΙΟ NAKED ΖUZUKI ΤΟ ΦΑΓΑΝΕ ΤΟ ΧΟΡΝΕΤ.ΟΥΦ ΑΥΤΑ

Sabre
07/06/2006, 20:09
:rotflmao: :rotflmao:
Πολύ άγχος για το τι κάνουν οι άλλοι ρε αδερφέ!
Beautifuuuuuuull.............
Τό ότι το hornet έχει carbs δέν είναι απαραίτητα κακό :winka:
Οσο για τις αναρτήσεις του το είπες (& το εκανες) μόνος σου.
Με τα νούμερα πωλήσεων ποτε δεν ασχολήθηκα ουτε πρόκειται να ασχοληθώ.Μηχανάκια είναι όλα,καλό είναι να υπάρχουν πωλήσεις.
Προσωπικά τα επόμενα λεφτά που θα ρίξω στην μηχανή θα είναι για εξάτμα-οι αναρτήσεις με καλύπτουν πρός το παρών.

totonis
08/06/2006, 13:35
gia sou file!prin ligo graftika!exo balei mono mprostina elathria WP me ladia ths HONDA kai to mono pou ekan sth piso anarthsh einai na th sfixo duo skales!sigoura paizoun rolo kai ta lastixa alla mou edose mia pio spor aisthisi thw mhxanhs kai mporo na po oti thn empisteuomoai polu perissotero ap'oti me ta mama.pantos me filous mou oi opoioi eixan 1000aria kai super spor den eixa kanena problhma na touw akolouthiso sto dromo gia Galaxidi pou oloi fantazomoi gnorizetai!sta proteino!pantos sta idia xrhmata bazeis kai OHLINS.omos mono h WP bgazei xexorista elathrio gia thn piso anarthsh.de xreiazetai na agoraseis oloklhro amortiser!h OHLINS gia piso bgazei oloklhro amorthser to opoio paizei sta 700euro!to elathrio einai kapou sta 100.to idio kai to zeugari ta mprostina.Elpizo na bohthisa!

power hornet
08/06/2006, 13:58
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΤΟΤΟΝΙΣ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΕΛΑΤΗΡΙΟ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ WP ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΤΑΣΟΥΛΗΣ?ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΩ ΘΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ ΠΙΣΩ ΠΡΟΣΕΞΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΣΚΛΗΡΟΤΙΤΑ ΑΛΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΤΟΜΟ ΤΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΜΑ ΕΧΩ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΦΥΡΩ ΣΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΠΑΕΙ ΤΟ ΔΩΡΟ ΚΛΑΨ ΜΠΕΣ ΣΤΟ ΣΙΤΕ www.wpsuspension.com ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΣΟΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ Η ΟΛΙΝΣ ΑΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ Η WP ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΠΙΣΩ.ΑΣΧΕΤΟ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΝΑΡΓΕΜΟ?ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ SPYBALL KAI ELSER,TI ΛΕΣ ΓΙΑΥΤΟΥΣ ΕΚΤΟΣ ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΚΑΠΙΟΝ ΑΛΟ.:wave2:

totonis
08/06/2006, 14:14
geia sou file power hornet 60!h gnomh mou se telikh analysh einai allagh ta mprostina an xreiazetai kai sfyximo thn piso mexri thn teleutaia skala opote to petas to amortiser kai bazeis ena kainourgio.mexri na ftasei ekeinh h ora omos to pio pithano einai na exeis allaxei mhxanh!gia sinagermous san marka proteino thn elser,omos h sosth kinhsh enas authentikos HONDA.mexri stigmh h douleia pou exo dei na kanoun oi ekastote hlektrologoi einai apogohteutikh.xegimnonoun kai trabane kalodia apo thn hlektronikh kai auta ta pragmata den ta goustaro.o original einai etoimos me tis fises tou kai ap'oso gnorizo mporei na topothetithei kai se alla mhxanakia ths idias markas eukola.to mono meionekthma einai fysika h timh.toulaxisto omos pairnei eggyhsh!elpizo na se bohthisa filaraki!

nikonian
09/06/2006, 08:46
ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν σφίγγουμε τέρμα την προφόρτιση πίσω. Μόνο αν είμαστε 110 κιλά και η γυναίκα μας άλλα τόσα και φορτώνουμε το σπίτι μας.
Η προφόρτιση πίσω για άνθρωπο 75 κιλά, πρέπει να είναι στη 2η , ή 3η σκάλα από τέρμα μαλακό. Μόνο σε δικάβαλα ταξίδια, σφίγγουμε ακόμα 2-3 σκάλες.
Προσπαθείστε να μετρήσετε το sag και να βρείτε τη σωστή θέση για το βάρος σας.

Η πίσω ανάρτηση πρέπει να κάθεται, μαζί με τον αναβάτη, 4-4,5 εκ.για να δουλεύει σωστά η ανάρτηση, δηλαδή στο δεύτερο 1/3 της διαδρομής της

Το πίσω ελατήριο είναι αρκετά σκληρό και δεν θέλει αλλαγή πριν τα 50.000 χλμ Τότε όμως θα είναι καλλίτερα να αλλάξετε ολόκληρο το αμορτισερ.

Συμβουλή: Κρατήστε τα λεφτά σας για καλά λάστιχα και θα κάνετε πολλές πλάκες στους "γλήγορους". Μην πειράζετε τίποτε σε ένα καινούριο Hornet. Είναι σοφός ο ιάπων.

hornetakias
09/06/2006, 14:33
Αν ειχα το καινουριο Hornet οντως δεν θα αλλαζα τιποτα πανω του οσο αφορα
την οδηγικη του συμπεριφορα.Το μοντελο ομως του 2002 που εχω πιστευω οτι
χρειαζεται κανα δυο μικροβελτιωσεις οπως μπροστινα ελλατηρια και τιμονι και
γι'αυτο εχω μπει στο τρυπακι να τ'αλλαξω.

Λαστιχα ε.......!!
Θα χρειαστω και απ'αυτα σε λιγο......
Καλες βολτες να'χουμε :wave2: :beer:

idi
09/06/2006, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian


Το άλλο θέμα με το αμορτισέρ; Από που κι ως που θεωρείται μάπα το Showa της μαμάς; Επειδή το γράψανε κάποιοι δήθεν γλήγοροι συντάκτες των ελληνικών περιοδικών;
Το να βάλεις ένα πολυρυθμιζόμενο Ohlins και να το αξιοποιήσεις, απαιτεί κατ'αρχάς να είσαι καλός γνώστης και καλοί γνώστες υπάρχουν 5-6 σε όλη την ελλάδα. Διαφορετικά θα έχεις ένα πανάκριβο αμορτισερ κακορυθμισμένο και σαφώς χειρότερο από το μαμά.
Μην πετάτε τόσα λεφτά σε πανάκριβα αμορτισέρ, εξατμίσεις κλπ όταν δεν είστε σίγουροι ότι κάτι θα κερδίσετε, γιατί το πιθανότερο είναι να χάσετε. Το έχουν πάθει οι περισσότεροι. Μην κοιτάτε τι κάνουν οι αγωνιζόμενοι, γιατί αυτοί έχουν το μηχανάκι μόνο για πίστα και τους κορυφαίους μηχανικούς και αναρτησάδες από δίπλα.
Η μόνη (πιθανή) βελτίωση που παίρνει το Hornet, για all round χρήση, είναι δυο προοδευτικά ελατήρια της Hyperpro, για να έχεις και άνεση στις μικροανωμαλίες και επαρκή σκληρότητα στα δύσκολα. Εγώ αυτά θα βάλω......όταν πάψουν να λειτουργούν σωστά τα μαμά.


φιλε nikonian

θα συμφωνήσω μαζι σου στο θεμα των ελατηρίων μπροστα αλλα στο αμορτισερ δε τα λες καλα... βασικα εισαι πολυ λαθος! (φιλικα παντα)
το αμορτισερ της μαμας στο hornet (και βασικα σε ολα τα γυμνα εξ-japan.... ειναι ΚΑΡΑ ΜΑΠΑ οχι απλα μαπα.... ειδικα στο hornet Που δεν εχει και μοχλικο πρεπει να ειναι χαλια η κατάσταση...
εγω στο δικο μου μηχανακι (Ζ1000 που εχει καλύτερο αμορτισερ απο το hornet) ειδα ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΛΛΑΓΗ με τοποθέτηση Ohlins...
τοσο μεγαλη διαφορα που τριβω τα ματια μου! σημ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΜΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΚΟΜΑ και idi βλεπω τεραστια διαφορα στη πολη αλλα και μεσα στη πιστα (εκει να δεις διαφορα) τι να λεμε τωρα... και δε χρειαζεται να εισαι οδηγος αγωνων να το καταλαβεις τη διαφορά ειναι μερα με τη νυχτα! βγαζει ματι!
το ohlins ερχεται ρυθμισμενο απο το εργοστασιο ετοιμο για χρηση (αν εισαι στα κιλα του μεσου Ιαπωνα :lol: ) και απο κει και περα με 1-2 κλικ το πολυ το φερνεις στα μετρα σου
αμα εσυ αρχισεις να παιζεις με τις ρυθμισεις απο ακρη σε ακρη και το σκατωσεις... ε δε φταιει η ohlins....
ξαναλεω οτι μια αλλαγη σε αμορτισερ ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ θεμα.... πολυ μεγαλη διαφορα σε αποσβεσεις, αντοχη και ανεση!!! τρομερη εμπιστοσύνη στο μηχανακι!!!

αυτα :wave2:

Thoreevos
30/06/2006, 18:53
να τον ακούτε παίδες τον nikonian, είναι μετρημένος στα λόγια του ;)

εγώ προσωπικά, δεν είμαι πολύ της καυλάτσας με tweaking και "υπερβολές"... ούτε για ροϊκές εξελίξεις, ούτε εξατμίσεις, ούτε πολλά πράματα..

έχουμε κ λέμε:

~ελατήρια και λάδια hyperpro
μόλις τα έβαλα, κατάλαβα ότι
χρειάζομαι λάστιχα μιας κ πλέον
τα φρένα "ακούν" αλιώς

~γρανάζι μπροστινό -1 δόντι (μη φωνάζεις ρε nikonian, είπαμε κ εμείς να κάνουμε το κομάτι μας :smokin: )
μόλις το έβαλα, κατάλαβα ότι
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΛΑΣΤΙΧΑ!!!
λες κ οδηγούσα κανα κωλοmotard
πήγαινα... διασκεδαστικό μεν,
παρακινδυνευμένο δε!
σε επικείμενη αλλαγή αλυσιδογραναζίων
θα αλλαχθεί κ το μπροστινό :D

~dunlop qualifier sportmax
"ανεκδιήγητη εμπιστοσύνη" ήταν τα
λόγια φίλων, σαφώς εμπειρότερων,
και ειλικρινά, η δική μου η κουλαμάρα
επιμένει στη δυσπιστία καθώτι ακόμα
έχω μέσα μου το "ρε μπας κ δεν ξέρω
να 'ακούω' το μηχανάκι μου ακόμα?ας μην επιδοθώ ακόμη σε κλίσεις
που με κάνουν να νιώθω άβολα"

τώρα πάω ή για rear hugger ή για fairingάκι..ο χρόνος θα δείξει :)

να είσαστε καλά μάγκες!!
καλές βόλτες!


Υ.Γ.: Τιμονάκι renthalaki ξέχασα να αναφέρω! Γαμάτο!

jkkaa
18/07/2006, 19:23
συγνωμη ρε παιδια πρεπει να βαζω στην πιστα το hornetaki μου για να καταλαβω οτι με 2 ατομα στην εθνικη η μηχανη παει βαρκα γιαλο?????τι θελει ειδικες γνωσεις???και γιατι οχι στην τελευταια σκαλα??αφου πλεει...δηλαδη γιατι την βαλανε για μοστρα?και εχει δικιο ο φιλος χωρις το μοχλικο μπισταει συνεχεια>ειχα transalp και ξερω την διαφορα με το μοχλικο.μπορει να μην το βαζω στην πιστα αλλα δεν ειναι και πολυ δυσκολο να καταλαβεις οτι με καινουργια λαστιχα[pilot power]ακαμτο πλαισιο-ψαλιδι,ε για το οτι χορευει θελει αλλαγη το αμορτισερ!!!βαλε αγορι μου και ohlins kai white power,και οτι καλυτερο για το μωρο σου.και γραψε μας στα παλια σου τα παπουτσια αφου θα δεις μονο σου την διαφορα:D