PDA

View Full Version : Αναλογια διαστασεων αναβατη - μοτο



kalant
06/06/2006, 21:56
Ειναι αδικο, εμεις οι "τεραστιοι" γιατι να μην μπορουμε να οδηγησουμε ss ή street γενικα μηχανες?

Προσωπικα μονο σε on-off εχω βολευτει και μου πηγαινουν με βασει τις διαστασεις μου,
μηχανες τυπου fazer, sv, vfr κλπ ειναι σαν παπακια με μενα πανω...

και στην οδηγηση δεν βολευομαι ανετα αλλα και σαν εικονα ειναι ψιλοαστειο...

με το v-strom ενταξει ειμαι αλλα οπως και να εχει θα ηθελα και μια μηχανη με περισσοτερο γκαζι και περισσοτερο streetαδικη συμπεριφορα...

Υ.Γ Ειμαι 1.91 και 110 - 115 κιλα περιπου

zolotas
06/06/2006, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
Ειναι αδικο, εμεις οι "τεραστιοι" γιατι να μην μπορουμε να οδηγησουμε ss ή street γενικα μηχανες?

Προσωπικα μονο σε on-off εχω βολευτει και μου πηγαινουν με βασει τις διαστασεις μου,
μηχανες τυπου fazer, sv, vfr κλπ ειναι σαν παπακια με μενα πανω...

και στην οδηγηση δεν βολευομαι ανετα αλλα και σαν εικονα ειναι ψιλοαστειο...

με το v-strom ενταξει ειμαι αλλα οπως και να εχει θα ηθελα και μια μηχανη με περισσοτερο γκαζι και περισσοτερο streetαδικη συμπεριφορα...

Υ.Γ Ειμαι 1.91 και 110 - 115 κιλα περιπου

δε πρεπει να εχεις παραπονα την σημερινη εποχη με τα τοσα μοντελα που υπαρχουν για ολα τα υψη και τα κιλα............εδω ο φασουλας ειχε μηχανη ασχετα αν την κυκλοφορουσε με τρειλερ το 85 :yuck:

ρυθμιζομενες αναρτησεις ,τιμονια ,αφτερμαρκετ και αλλα κερατα .........


σιγουρα τα ss ταιριαζουν κουτι σε κοντους και αδυνατους αναβατες.......ισως αν χασεις 20-25 κιλα να μπορεσεις να οδηγεις ανετα..

1.χωρισε την γυναικα σου

2.αρχισε τα ξενυχτια σε μπαρακια

3.πινε και καπνιζε αλλα οχι λιωμα ε

4.χτυπα 12ωρα στη δουλεια η γινε μπετατζης

5.μην ακους χαρουμενη μουσικη και αηδιες

6.κοψε τα dvd και τις μεζεδοκαταστασεις

7.ψαχνε για αλλη γκομενα

8.παρε την μοτο σου και κανε world tour μεχρι τελικης πτωσης

:beer:

Akis@SF
06/06/2006, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
Ειναι αδικο, εμεις οι "τεραστιοι" γιατι να μην μπορουμε να οδηγησουμε ss ή street γενικα μηχανες?

Προσωπικα μονο σε on-off εχω βολευτει και μου πηγαινουν με βασει τις διαστασεις μου,
μηχανες τυπου fazer, sv, vfr κλπ ειναι σαν παπακια με μενα πανω...

και στην οδηγηση δεν βολευομαι ανετα αλλα και σαν εικονα ειναι ψιλοαστειο...

με το v-strom ενταξει ειμαι αλλα οπως και να εχει θα ηθελα και μια μηχανη με περισσοτερο γκαζι και περισσοτερο streetαδικη συμπεριφορα...

Υ.Γ Ειμαι 1.91 και 110 - 115 κιλα περιπου

Αν γουσταρεις SS (η τουλαχιστον κοντα σε SS) για κοιτα την haya! Εχω δει πολους ευσωμους τυπαδες πανω σε haya και μου κολλαει μια χαρα στο ματι! Και το γκαζι της εχει (παραεχει θα ελεγα....) και μπανικη ειναι!!!!
:wave2: :wave2: :wave2:

Vstrommer71
07/06/2006, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
Ειναι αδικο, εμεις οι "τεραστιοι" γιατι να μην μπορουμε να οδηγησουμε ss ή street γενικα μηχανες?

Προσωπικα μονο σε on-off εχω βολευτει και μου πηγαινουν με βασει τις διαστασεις μου,
μηχανες τυπου fazer, sv, vfr κλπ ειναι σαν παπακια με μενα πανω...

και στην οδηγηση δεν βολευομαι ανετα αλλα και σαν εικονα ειναι ψιλοαστειο...

με το v-strom ενταξει ειμαι αλλα οπως και να εχει θα ηθελα και μια μηχανη με περισσοτερο γκαζι και περισσοτερο streetαδικη συμπεριφορα...

Υ.Γ Ειμαι 1.91 και 110 - 115 κιλα περιπου
Mμμμ.Παρε ενα 950 Αdventure το ψηλο!Ισα ισα θα πατας κατω,κι εχει και καμμια 90κατι αλογακια!Παντως κι εγω που ειμαι σε παρομοια κιλα(αλλα οχι σε παρομοιο αναστημα) ΔΕΝ παρατηρησα καμμια ελλειψη γκαζιου στο Vstrom!Eκτος αν θες να πηγαινεις συνεχεια 200αρες!:beer:



Με τη σελλα που εχει βεβαια θα πιαστει ο πωπος σου αλλα τι να κανουμε,τιποτα δεν ειναι τελειο σε αυτη τη ζωη!:D

kalant
07/06/2006, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Mμμμ.Παρε ενα 950 Αdventure το ψηλο!Ισα ισα θα πατας κατω,κι εχει και καμμια 90κατι αλογακια!Παντως κι εγω που ειμαι σε παρομοια κιλα(αλλα οχι σε παρομοιο αναστημα) ΔΕΝ παρατηρησα καμμια ελλειψη γκαζιου στο Vstrom!Eκτος αν θες να πηγαινεις συνεχεια 200αρες!:beer:



Με τη σελλα που εχει βεβαια θα πιαστει ο πωπος σου αλλα τι να κανουμε,τιποτα δεν ειναι τελειο σε αυτη τη ζωη!:D

streetαδικη θεση οδηγησης και γκαζια θελω...

αμα ειναι για adventure ή μενω στο v-strom 650 ή πηγαινω στο 1000...

catmaster
07/06/2006, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
...Ειναι αδικο, εμεις οι "τεραστιοι" γιατι να μην μπορουμε να οδηγησουμε ss ή street γενικα μηχανες?

Προσωπικα μονο σε on-off εχω βολευτει και μου πηγαινουν με βασει τις διαστασεις μου...
Υ.Γ Ειμαι 1.91 και 110 - 115 κιλα περιπου...


Μην μασας και μην κολλας στην λογικη που λεει οι ψηλοι και σωματωδεις πανε με on-off μηχανακια..

Ειμαι 1,87 και βαρος γυρω στα 90 κιλα..
Εχω ΧΧ και RFV 400...
Μια χαρα τα παω και το χαιρομαι...

Ενα ειναι το σιγουρο..
Οδηγωντας το RVF σβελτα (οσο μπορουσα) καταλαβα οτι αν ημουν πιο μικροσωμος θα ηταν πιο ευκολο να κινηθω πανω στο μηχανακι .Γενικως τα ποδια μου και η μεση μου δεν εχουν την ελαστικοτητα που θα επρεπε..Εδω ομως ειναι καθαρα θεμα καλης φυσικης καταστασης και συνηθειας.
Γνωριζοντας βεβαια οτι ποτε δεν προκειται να στριψω οπως οι γρηγοροι αναβατες που κυκλοφορουν στις πιστες προσπαθω να βελτιωνομαι μερα-μερα ωστε να οδηγω ασφαλεστερα μεσα στην πολη και γρηγοτερα μεσα στην πιστα ΟΣΟ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΤΑ ΟΡΙΑ ΜΟΥ και με οποιοδηποτε οχημα(και εχω πολλα).

Μην φοβασαι λοιπον να ανεβεις σε ss με το φοβο του "πως φαινεσαι".Καβαλα και ΓΚΑΖΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!



:beer: :beer: :beer:

(παρεπιπτοντως οδηγησα CBR954 και μου φανηκε οντως πολυ πιο ανετο στο στησιμοαπο το ΧΧ..)

catmaster
07/06/2006, 00:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akis@SF
Αν γουσταρεις SS (η τουλαχιστον κοντα σε SS) για κοιτα την haya! Εχω δει πολους ευσωμους τυπαδες πανω σε haya και μου κολλαει μια χαρα στο ματι! Και το γκαζι της εχει (παραεχει θα ελεγα....) και μπανικη ειναι!!!!
:wave2: :wave2: :wave2:

Τι σχεση εχει τωρα το haya η το ΧΧ με τα SS??

:wave2:

oulas
07/06/2006, 00:39
Δεν πιστευω να ειναι τοσα τραγικα τα πραγματα. Ενα street με "χωρους" ανετα θα σε βολεψει.

Σκεπσου εγω ειμαι 1.88 130 κιλα και οδηγαω cbf250, και κανω και μεγαλα ταξιδια, χωρις ιδιαιτερη κουραση. Ιδικα μεσα στην πολυ για καμια ωρα διαδρομη ειναι πολυ ανετα. Και μιλαμε για μηχανη 250cc με οχι ιδιαιτερη μεγαλξ σελα.

Δοκιμασε και καβαλησε και κανε ενα τεστ ride το souzuki gsr 600. Ειναι καινουργιο, 98 αλογα, εχει μεγαλη σελα, και πολυ ανετη θεση οδιγισης (ειναι ο επομενος στοχος μου)

Πριν ενα χρονο που αρχισα να οδιγαω καθημερινα street μηχανη, ειχα πονους στους ομους και τα χερια ειχα κατακοκκινιση και κατασημαδευτη, απο το βαρος του σωματος, που εχεις μια μικρη κλιση προς τα μπροστα. Μετα απο 2-3 εβδομαδες σταδιακα υποχωρησαν ολλα αυτα, αφου γυμναστικε λιγο το σωμα μου.

Μετα απο ενα χρονο συστηματικης οδιγισης σε μηχανη (15.000χλμ), νιωθω πιο ανετα σε ολες τις κινησης μου. (βεβαια αρχισα σιγα σιγα να παιζω ξανα 5*5 που τα χα παρατιση, και να γυμναζομαο 2-3 φορε τηε εβδομαδα)

Θελω να σου πω, οτι ενα street για την πλακα σου μπορεις να το οδιγισεις ανετα με τις διαστασεις σου. Οσο για ss αν και δεν εχω οδιγησει ποτε σιγουρα θα ναι αρκετα πιο ζορικα τα πραγματα.

adam_tsouk
07/06/2006, 07:45
ρε ασε τις αηδιες...
εφτασε το zzr1400...

θα χωρας εσυ και αλλος ενας ιδιος! :lol: :lol:


και ασε τα ss να σε περνανε (οταν μπορουνε) :winka:

Alx 84
07/06/2006, 08:55
αυτές είναι οι αδικίες της ζωής, να σου αρέσουν τα ss κ να μη χωράς ή να σου αρέσουν τα on-off κ να μη τα φτάνεις!!! Πάλι καλά που εμένα μου αρέσουν τα ss!:rolleyes:

Μάλλον για zzr14 ή για busa σε βλέπω. εχου ν κ τα 2 άπλαααααααααααααα

kalant
07/06/2006, 09:42
Τα zzr, haya, cbr xx ειναι τελεια σαν διαστασεις αλλα πολλα κυβικα για τη χρηση που το θελω...

τα περισσοτερα χιλιομετρα μου ειναι στην πολη και το καλοκαιρι νησακια, γιαυτο ειναι κριμα να εχω τοσα κυβικα ανεκμεταλευτα...

επισης ειναι και πολυ ακριβα γενικοτερα (αγορα, συντηρηση, καταναλωση)

δινει ενας φιλος ενα sv 1000 του 2003, ειναι μικρο σε διαστασεις αυτο? δεν εχω παει να το δω και να το οδηγησω αλλα θα πεταχτω συντομα.

Akis@SF
07/06/2006, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Τι σχεση εχει τωρα το haya η το ΧΧ με τα SS??

:wave2:

Δεν εχει αλλα.......
Για 1.91m και 110kg η haya ειναι οτι πλησιεστερτο σε ss μπορει να σταθει πανω!!!

Πες το sport touring για να ειμαστε koble

:wave2: :wave2: :wave2:

blueblack
07/06/2006, 18:43
ΚANENA........

SS......νά πάμε βόλτα μέ τό hayabusa .........????
Άθήνα ...............Θεσσαλονίκη....!!!!!!
Τά χιλιάρια είναι γιά μέχρι 1.75....μετά τυρανιέσαι....!!!!!!
Τά έξακοσάρια.......άστα νά πάνε γιά Κινέζους...!!!!!!!
Οί καρποί καί ή μέση......ΓΑΜΙΣΕ ΤΑ.....!!!!!!!!!!!!
Τό hayabusa ....σίγουρα δέν είναι ΜΟΝΟ γιά όλίγη πίστα.......!!!!!!!!!
ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ..............................................
ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ............ΤΟ ON-OFF.......Μονοκύλινδρο........
Δικύλινδρο..........600-700-1000c.c....!!!!!!!!!
Διαλέξτε άνάλογα μέ τή τσέπη σας....τό μπόι σας......καί
ΤΑ ΚΙΛΑ ΣΑΣ.............!!!!!!!!!!!!
Σήμερα πάντως είδα δύο V-STROM 650....μέ κάτι λεβέντες
περίπου 120-130 κιλά καί ψηλούς καί πήρα πάνω μου.............................!!!!!!!!!!!!!!

naxiotis
07/06/2006, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
Τα zzr, haya, cbr xx ειναι τελεια σαν διαστασεις αλλα πολλα κυβικα για τη χρηση που το θελω...

τα περισσοτερα χιλιομετρα μου ειναι στην πολη και το καλοκαιρι νησακια, γιαυτο ειναι κριμα να εχω τοσα κυβικα ανεκμεταλευτα...


φίλε μου για όλα τα παραπάνω ψάξε μόνο σε κατηγορία ON-OFF.σε καταλαβαίνω επειδή και εγ'ω είμαι 1,80 και 110 κιλά.σε όλους μας αρέσουν τα ss αλλά δυστυχώς πρέπει να έχεις και τον ανάλογο σωματότυπο :wave2:

kalant
07/06/2006, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από naxiotis
φίλε μου για όλα τα παραπάνω ψάξε μόνο σε κατηγορία ON-OFF.σε καταλαβαίνω επειδή και εγ'ω είμαι 1,80 και 110 κιλά.σε όλους μας αρέσουν τα ss αλλά δυστυχώς πρέπει να έχεις και τον ανάλογο σωματότυπο :wave2:

εσυ μια χαρα εισαι με το 1.80, χανεις καποια κιλα και εισαι οκ, εγω

με το 1.91 ομως και τα κιλα να χασω, δυστυχως δεν μπορω να

κοντυνω...