PDA

View Full Version : Υπάρχει μέσο πίεσης;;;;;;



xtapodias
07/06/2006, 08:26
Εχω παραγγείλει από τις 15/5/06 ένα FZ1s μπλέ από έναν αντιπρόσωπο της yamaha. Από την αρχή μου ξεκαθάρισε οτι θα περιμένω από 20-30 μέρες να παραλάβω για το χρώμα που το ήθελα. Χθές έμαθα από τον ίδιο οτι δεν παίζει να παραλάβω πριν τις 15/6/06. Δηλαδή ένας μήνας ακριβώς. Ερχομαι τώρα να ρωτήσω κατα πρώτο αν υπάρχει τρόπος να μάθω κατευθείαν από τη μοτοδυναμική τι παίζει, (ο αντιπρόσωπος λέει οτι την αποκλειστική ευθύνη για την παράδοση την έχει η μοτοδυναμική και οτι δεν μπορεί να επιρρεάσει τίποτα αυτός), και δεύτερο αν με παραμυθιάζει ο αντιπρόσωπος πως θα γίνει να τον πιέσω;

dirtbird
07/06/2006, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
Εχω παραγγείλει από τις 15/5/06 ένα FZ1s μπλέ από έναν αντιπρόσωπο της yamaha. Από την αρχή μου ξεκαθάρισε οτι θα περιμένω από 20-30 μέρες να παραλάβω για το χρώμα που το ήθελα. Χθές έμαθα από τον ίδιο οτι δεν παίζει να παραλάβω πριν τις 15/6/06. Δηλαδή ένας μήνας ακριβώς. Ερχομαι τώρα να ρωτήσω κατα πρώτο αν υπάρχει τρόπος να μάθω κατευθείαν από τη μοτοδυναμική τι παίζει, (ο αντιπρόσωπος λέει οτι την αποκλειστική ευθύνη για την παράδοση την έχει η μοτοδυναμική και οτι δεν μπορεί να επιρρεάσει τίποτα αυτός), και δεύτερο αν με παραμυθιάζει ο αντιπρόσωπος πως θα γίνει να τον πιέσω;

Eάν δεν έχουν να σου παραδόσουν, τι να κάνουν?

Τώρα γα να επιβεβαιώσεις την παραγγελία,πάρε τηλ. στην Μ/δυναμική ανέφερε τα στοιχεία της παραγγελίας σου και τον dealer (έχεις κάποια έγγραφα παραγγελίας και κάποια προκαταβολή, έτσι?) και ρώτα πότε θα το παραλάβεις.
Το να σε παραμυθιάζει ο dealer σου (αντιπρόσωπος είναι η ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ), σημαίνει ότι ή δεν έχει κάνει παραγγελία (συνήθως αυτά συμβαίνουν με dealers αυτοκινήτων που μαζεύουν μεγάλα ποσά και μετά την κοπανάνε με προκαταβολές) ή ότι η ημερομηνία παράδοσης που έχει πάρει από την Μ/δυναμική είναι κατά πολύ μεταγενέστερη από αυτή που σου έχει δώσει (τώρα για 2-3 μέρες διαφορά μπορεί να έγκειται στην αισιοδοξία του ή ότι μποτρεί να πιέσει λίγο τα πράγματα)..

Αν όντως σε παραμυθιάζει (σύμφωνα με αυτά που γράφεις δεν δείχνει έτσι), τότε πας και παίρνεις πίσω τα λεφτά σου και ακυρώνεις την παραγγελία σου ενώ ταυτόχρονα το αναφέρεις στον αντιπρόσωπο.

Simple as that.

Καλές βόλτες:wave2:

xtapodias
07/06/2006, 09:32
οταν λεω οτι με παραμυθιάζει ο dealer, δεν αφορά το αν έχει παραγγείλει η όχι τη μεχανή ή οτι μου είπε εμένα παράδοση σε ένα μήνα. Εννοώ οτι μπορεί μετά από εμένα να πήγε ένας κολλητός του και να του παράδοσε το δικό μου μηχανάκι αφήνοντας εμένα στην αναμονή. Οσον αφορά χαρτιά παραγγελίας δεν υπάρχει τίποτα εκτός από αποδείξεις της προκαταβολής που έδωσα. Να πω εδώ οτι ο dealer είναι πολύ γνωστος και μάλιστα σε κάτι περιοδικά μοτό που πήρα τελευταία, διαφημίζεται αβέρτα.

H.A.Balafoutre
07/06/2006, 14:02
Υπάρχει γενικότερο πρόβλημα παράδοσης. Δεν φτάνουν τα κομμάτια για να καλύψουν την ζήτηση.

xtapodias
13/06/2006, 16:09
Νεότερη ενημέρωση:

Ξαναμίλησα σήμερα με τον dealer (σε δυο μέρες κλείνω μήνα αναμονής), και μου είπε οτι δεν υπάρχει κανένα νέο για την παραλαβή της μοτοσυκλέτας. Μου είπε πως δεν φταίει αυτός και τον πιστεύω διότι ήταν αρκετά ντόμπρος από την αρχή. Τις ανησυχίες μου επιβεβαίωσε και η yamaha που πήρα τηλέφωνο, αφού μου είπε πως όντως υπάρχει πρόβλημα με την παράδοση του Fz1. Στη συνέχεια μου είπε πως περιμένουν στις 20 του μηνός "κάποια" κομμάτια και να ενημερώνομαι αν θέλω από τον dealer. Τι να πω; Εχώ ξεσκιστεί στο περίμενε. Αντε να δούμε.

kakofonixx
13/06/2006, 16:30
Η αναμονη για τη νεα μηχανη ειναι σαν τη φαγουρα :D
σε τρωει ρε γαμωτο...

Κατα τη γνωμη μου αν ειναι μεγαλος αντιπροσωπος και οχι κανενας που δεν τον ξερει ουτε η μανα του, δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.
Αλλωστε και αυτοι να πουλανε θελουν. Λες να εχει και να μη σου δινει?

υ.γ. Σημερα και εγω παρηγγειλα επιτελους ενα νεο Vstrom (με ABS) :cool: και μου ειπαν μεχρι τελος του μηνα οτι θα το εχω. Ειδομεν (...δε μπορω, δε μπορω να περιμενω...)

costas81
14/06/2006, 13:32
εγω οταν περιμενα την μηχανη τους ειχα πρηξει τα φρυδια!
Μου λενε στην αρχη σε 5 μερες μετα σε μια βδομαδα τελικα ηρθε στις 10 μερες!Καθε μερα τηλεφωνο και επισκεψη και κλασικη ερωτιση ποτε ερχετε?Τα χανε δει ολα μεχρι να μου την παραδώσουν!

Tigas
14/06/2006, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
Στη συνέχεια μου είπε πως περιμένουν στις 20 του μηνός "κάποια" κομμάτια και να ενημερώνομαι αν θέλω από τον dealer. Τι να πω; Εχώ ξεσκιστεί στο περίμενε. Αντε να δούμε.

Άν ξέρουν πόσα κομμάτια έρχονται απο την σειρά προτεραιότητας μπορούν να σου πούν εάν παραλαμβάνει ο αντιπρόσωπος που το έχεις παραγγείλει.
Άν έρθουν στις 20 ΄και είσαι τυχερός σε 3-4 μέρες θα την έχεις στα χέρια σου.

Πάρε τηλ τον dealer και ρώτησε τον εάν είσαι ανυπόμονος να κάνει μια ερώτηση στην Μοτοδυναμική.

xtapodias
19/06/2006, 09:05
η υπομονή μου έχει εξαντληθεί εντελώς πια. Αν μέχρι την Πέμπτη δεν έχω τουλάχιστον "κάποια" ενημέρωση, θα γνωριστούμε επιτέλους με τα μέλη του φόρουμ, αφου θα με δείξουν τα κανάλια. Ασε που από Παρασκευή δεν θα υπάρχει πια yamaha. Οσοι πήρατε - πήρατε. Θα τους ξεχέσω κανονικά και κυρίως την yamaha διότι αυτοί πιστεύω οτι είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι. Δεν μπορεις κυρία μου να παραδώσεις σε 20 μέρες; Πες στον dealer σου να λέει 3 μήνες να είσαι μέσα. Αν το ήξερα θα έπερνα από αλλού. Αιιιιι Σιχτιρ πια.

THEOD
19/06/2006, 09:10
Κάτι μου θυμίζουν αυτά....κάτι μου θυμίζουν....


:mad: :mad: :mad:

xtapodias
30/06/2006, 16:54
Και όπως είχα αγαπητοί μου φίλοι προαναγγείλει, σήμερα έγινα μπίλιες με την yamaha και με τον dealer. Καταφέρνω να επικοινωνήσω με τον υπεύθυνο πώλησης της yamaha που είναι υπεύθυνος για τον dealer που είχα παραγγείλει τη μηχανή. Για να μην σας τα πολυλογώ ο τύπος μου είπε ορθά κοφτά ότι η μηχανή δεν πρόκειται να είναι στα χέρια μου πριν τις 30/7/2006. Δεδομένης λοιπόν της καραμέλας που μου πιπίλαγαν για παραλαβή από βδομάδα σε βδομάδα, μου γύρισαν τα μάτια ανάποδα. Αφού λοιπόν του τα έσουρα κόσμια του δήλωσα ότι εκτός ότι θα κοινοποιήσω στον ειδικό τύπο αλλά και στην Ιαπωνία πόσο λαλάκες είναι όλοι στη Yamaha Ελλάς, να μου δώσουν τα χρήματα μου πίσω για να πάρω κάτι άλλο. Με το που το κλείνω παίρνω τον dealer ο οποίος ¨ως εκ θαύματος¨ συνομιλούσε ήδη με τον τυπάκο της Yamaha. Μετά από λίγο μου είπε κι αυτός για το πόσο λυπάται γι’ αυτό που έγινε κλπ. Του λέω κι εκείνου μια από τα ίδια και το κλείνω αφού είχα ρωτήσει αν υπάρχει η μηχανή έστω σε άλλο χρώμα. Φυσικά η απάντηση ήταν αρνητική. Στο καπάκι βγαίνω λίγο έξω για μια δουλειά και επιστρέφω μετά από ένα τέταρτο. Ο κολλητός μου στο μεταξύ βλέποντας την απελπισία μου είχε αρχίσει να παίρνει τηλέφωνα σε διάφορους άλλους dealers για να βρει ετοιμοπαράδοτο. Κρατιέστε????????????? Βρήκε και στο χρώμα που είχα παραγγείλει. Φύγαμε βουρ να το δούμε με τα μάτια μας και όντως έτσι ήταν. Όσο εγώ συνομιλούσα με τον νέο dealer για τα διαδικαστικά ο κολλητός μου έψαχνε μέσω ενός γνωστού να βρει κι άλλα. Ξανακάθεστε????????????? Βρήκε άλλα δύο. Σε όλα τα χρώματα δηλαδή. Αυτά τα γράφω διότι εγώ τουλάχιστον νόμιζα ότι άμα το δώσεις το χρήμα ζεστό θα έχεις τουλάχιστον καλή αντιμετώπιση. Κατάλαβα όμως με τον άγριο τρόπο πως το μέσω παίζει ακόμα και για αγορά μηχανής. Αυτά για τώρα θα επανέλθω.

zolotas
30/06/2006, 21:48
κριμα ρε χταποδια .........αλλα οχι και 2μιση μηνες αναμονη απο την στιγμη που λενε για 1.......ας ελεγε απο την αρχη 3 μηνες να ειναι οκ..........

miraze
30/06/2006, 22:08
Τελικά τί έγινε, σου έδωσε την προκαταβολή πίσω και θα το πάρεις από τον άλλον?

xtapodias
01/07/2006, 06:39
Επιτέλους ηρθε η ώρα να το πάρω. Ενημέρωσα τον πρώτο dealer να μου δώσει τα χρήματα πίσω διότι το βρήκα αλλόυ και προς τιμην του οχι απλά δεν έφερε αντίρηση, ούτε που ξίνισε στο ελάχιστο. Την Δευτέρα το πρωί μου δίνει τα φράγκα πίσω και όπως τα πάρω θα πάω να ξοφλήσω τον άλλο. Την Τρίτη το παίρνω με πινακίδες κομπλέ. ΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ. Το καμάρι μου είχα πάει χθές το απόγευμα που του το έφεραν στο μαγαζί και το χάζευα. Ακόμα δεν το πιστεύω οτι θα το έχω την Τρίτη με όλα αυτά που έγιναν.

makis206
01/07/2006, 07:57
Με το καλό λοιπόν να καθίσεις στη σέλα του και να ξέρεις, περιμένουμε τις πρώτες του φωτό !!

:beer: :beer: :beer: :beer: