PDA

View Full Version : problhma me piso freno!



totonis
08/06/2006, 12:25
gia sas paidia!molis grafthka kai xeraito apantes tous hornetades!exo ena problhmataki me to piso freno.den exo ousiastika!exo parathrhsei oti kathe fora pou grasaro thn alusida exafanizetai to piso freno!kata pasa pithanothta pitsilaei ladia h alusida kai pane sth diskoplaka!an to exei pathei kanenas ti exei kanei kai genika ti lipantiko proteinetai?pros to paron xrhsimopoio ena ths ROC-OIL me to opoio arxika meionetai h apodosh tou frenou alla meta apo merika frenarismata epanerxetai.ostoso den eimai ikanopoihmenos!Euxaristo gia to xrono sas!

Sabre
08/06/2006, 12:37
:wave2: Γειά σου φιλαράκι με το hornetaki (?)

Για εξηγήσου καλύτερα με το λάδωμα γιατί κάπως περίεργο μου φαίνεται να πιτσιλάει τόσο πολύ την δισκόπλακα σου το λάδι της αλυσίδας.Τουλάχιστον εμένα δεν μου το έχει κάνει ποτέ σε καμία μηχανή που είχα εως τώρα.
:eek: Δέν είναι δυνατόν κάθε φορα που λαδώνεις την αλυσίδα να μην έχεις φρένο....εκτός αν λαδώνεις και το φρένο μαζί...
για πε...

totonis
08/06/2006, 12:49
Sabre s'euxaristo gia th grhgorh apanthsh sou!arxika xrhshmopoiousa to graso alisidas ths AGIP to opoio proteine o mhxanikos mou alla kathe fora pou to xrhsimopoiousa...bye bye freno!kai ti den ekana!ebgaza xana kai xana ta takakia kai ta kathariza opos kai th diskoplaka alla me to pou grasara alusida tzifos!malista se kapoia fash bazo kainourgia takakia kai to piso freno htan pio dunato apo to empros!me to pou grasara alusida omos...tora me to lipantiko thw ROC-OIL exei meiothei aisthita to problhma.oxi omos teleios.auth th stigmh akoloutho thn exis diadikasia:meta apo mia bolta rixno prota ena poly psilo graso thw WURTH to opoio katharizei thn alusida kai de xalaie ta O-rings kai meta mia psekasia me to kanoniko lipantiko.to prot epeidh einai psilo kai diisdiei kalutera bohthaei kai to kanoniko na diisdisei kalutera.me auth th diadikasi exo polu kala apotelesmata kai den eperreazetai kai to freno polu!

Sabre
08/06/2006, 12:57
Το λεπόν: ψάξε στα τεχνικα-tips του forum
Αλυσίδα λαδώνουμε μετά απο μικρή βόλτα (να είναι ζεστή) και με μέτρο.
Και μετά την αφήνουμε λίγο και όταν αποφασίσουμε να βγούμε στον δρόμο μετά δεν πλακωνόμαστε στο γκάζι.
Αυτά κάνω εγώ.Penzoil λιπαντικό βάζω και μου λερώνει μόνο την ζάντα.
Ειλικρινά σου λέω δέν μου έχει τύχει να έχω απώλεια πίσω φρένου ούτε 1% μετά απο λάδωμα 15 χρόνια τώρα.:wave2:

GIXXERAKIAS
08/06/2006, 13:00
Η λυση ειναι απλη φιλε μου......ΑΛΛΑΞΕ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ ΑΛΥΣΙΔΑΣ!!!Αν οντως δεν σου πεφτει λιπαντικο την ωρα που το ψεκαζεις στην αλυσιδα ειναι πολυ δυσκολο να φτασει αυτο στο δισκοφρενο μονο δια της κινησης της αλυσιδας(τι ειπα παλι ο ανθρωπας:D )Εγω χρησιμοποιω στο GSXR μου της castrol και ειναι wax καταλληλο για o-rings δεν πεφτει ουτε στην ζαντα:eyepop: :eyepop: μιλαμε οταν καθαριζω την αλυσιδα αυτο εκει κολλημενο και μου σπαει τα νευρα:evil: αρα κανει καλα την δουλεια του + οτι το βρισκεις στο πρακτικερ ανα πασα στιγμη:wave2:

totonis
08/06/2006, 13:17
file GIXXERAKIAS mou kinhses thn periergia me auto to lipantiko!tha to dokimaso giati kati tetoio logika mou xreiazetai to opoio na sxhmatizei sklhro film sthn alusida!sas eyxaristo olous pantos!:beer:

SF
08/06/2006, 13:18
Ρε παιδιά, πείτε με ό,τι θέλετε δηλαδή, αλλά ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΑΛΥΣΙΔΑ (ΑΡΙΣΤΕΡΑ) ΝΑ ΠΙΤΣΙΛΑΕΙ ΤΟ ΦΡΕΝΟ (ΔΕΞΙΑ)???????????????

GIXXERAKIAS
08/06/2006, 13:21
Δεν κανει τιπουτις!:beer: ΧΙΚ....:eyepop::wave2: Γι'αυτο και γω εγραψα πιο πανω αν ψεκαζει κατα λαθος και το δισκοφρενο γιατι μονο με την κινηση της αλυσιδας ειναι αδυνατο να πεσει γρασσο εκει,εκτος και αν εχει ο φιλος μονομπρατσο ψαλιδι:eyepop: :eyepop: :wave2:

totonis
08/06/2006, 13:25
file sf ki omos!oute o mhxnikos mou den to pisteue!duo kollhtaria mou omos to diapistosan sthn praxh!exo kai marthres...:wave2:

Sabre
08/06/2006, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Ρε παιδιά, πείτε με ό,τι θέλετε δηλαδή, αλλά ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΑΛΥΣΙΔΑ (ΑΡΙΣΤΕΡΑ) ΝΑ ΠΙΤΣΙΛΑΕΙ ΤΟ ΦΡΕΝΟ (ΔΕΞΙΑ)???????????????

Αν λιπαίνεις με ΤΙΓΑΝΟΛΑΔΟ!!!!!!!!!!!!!!!:rotflmao: :rotflmao:

να υποθέσω ότι λυπαίνεις μόνο την αλυσίδα απο κοντινή απόσταση και το λάδι πηγαίνει μόνο στην αλυσίδα...και οχι όλο τον τροχό....:rotflmao: :rotflmao:

sniper
08/06/2006, 13:32
Φίλε,

Υποθέτω ότι σου ξέρεις πως λαδώνουν μια αλυσίδα....

Πέρνουμε το σπρέυ (γράσσου) και ψεκάζουμε ΠΡΟΣ την αλυσίδα (τα o' rings).

Για να πάει λάδι στα τακάκια..... μήπως κάνεις λάθος και τα ψεκάζεις και αυτά;

Τόσος κόσμος... τόσα δισεκατομμύρια χλμ.... πρώτη φορά το ακουω....

:smokin:

totonis
08/06/2006, 13:41
file sabre petaxes idea!les ta xigkia ap'tis mprizoles na einai h lysh?exei ki allh efarmogh!pinases pre aderfe?glhfeis olo to piso systhma!kai xortasmenos kai gyalismenos!eisai axios!:wave2:

Sabre
08/06/2006, 13:49
:rotflmao: :rotflmao: :beer:
σοβαρά τώρα....

είτε κατα λάθος ψεκάζεις (απο πλάγια θέση) αλυσίδα και δισκόφρενο
είτε το σπρευ γράσου (σου) όντος είναι για μπριζόλες
είτε βάζεις τόσο πολύ και ξεκινώντας αμέσως και με μεγάλη ταχύτητα λερώνεις και τον τροχό σου (και το δισκόφρενο που είναι στην δεξιά πλευρά????)
Με έχεις κολλήσει τώρα μιλάμε!

Zbandit750
08/06/2006, 15:47
Ο ενας μαρτυρας ειμαι εγω.Στην αρχη που μου το ειπε του ειπα οτι ειναι μαλακας και δεν βλεπει που ψεκαζει!!!!
Αλλα την οδηγησα την μηχανη και με και χωρις φρενο και πραγματικα δεν εχει καθολου φρενο , σε σημιο που ελεγα οτι θα σπασω στην τρομπα απο την δυναμη.
Η μηχανη ειναι Hornet 600 του 2000 νομιζω ή 98 Αντωνη? εχει 16αρι τροχο μπροστα.

OldMan
08/06/2006, 15:53
Τώρα εγώ πάλι (ξέρω... είμαι παράξενος) γιατί έχω την εντύπωση ότι ψεκάζει την αλυσίδα του ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ και ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ???

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

power hornet
08/06/2006, 17:49
ΜΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ MOTUL ΣΠΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΙΣ ΜΟΤΟREX ΤΟ RACING KOITA ΟΜΩΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΦΡΕΝΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΞΑΕΡΩΣΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΠΑΤΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΔΙ ΣΟΥ ΚΑΤΩ

Pardalotzatziki
09/06/2006, 22:55
polu kalo einai to prasino ths motorex
kollaei panw sthn alusida....
panta me metro...den thganizoume patates...
gia na ftaneis to freno sou mallon thn kaneis mpanaki me ladaki...:nono: :nono: