PDA

View Full Version : Video της βολτας του moto.gr ειναι ετοιμο!



gcrook
08/06/2006, 13:40
Υστερα απο πολλες καθυστερησεις, δικαιολογιες και πολλα προβληματα που με αναγκασαν να το κανω πιο πολυ σε στυλ βιντεοκλιπ με μουσικουλα, το βιντεο ειναι ετοιμο.

Ειναι ουσιαστικα 2 βιντεακια ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΑ (δεν το διευκρινησα) το ενα 96 mb περιπου σε αναλυση 640/480 (motogr_RideTrailer_640HighQ.avi) , και το αλλο 36 mb σε 320/240 (MotogrRideTrailer_320MedQ.avi).

Ειναι κωδικοποιημενα σε divx5.0 ωστε να μπορουν να παιξουν σχεδον σε ολους τους συγχρονους media players.

Το λινκ για να κατεβασετε τα αρχεια ειναι:http://www.daemon.gr/leonidas/moto/

Διυκρινιζω οτι δεν ειναι το ειδος του βιντεο οπου θα δειτε την μηχανη σας απο ολες τις οπτικες γωνιες η τα μουτρα σας καθε τρεις και λιγο ειπαμε βιντεοκλιπ.:lol:
Αν λαβω και θετικο feedback θα προσπαθησω να φτιαξω και ενα μεγαλυτερο βιντεο με πολλες εκπληξεις!:winka:

Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολα τα παιδια που παραχωρησαν υλικο για τις αναγκες του βιντεο, και ενα μεγαλο επισης ευχαριστω στον Λεωνιδα που το ανεβασε στον σερβερ σε χρονο ρεκορ!

Παρτε και καποια screenshots για να δειτε περιπου πως ειναι.
Keep rollin!


:wave2:


51268

gcrook
08/06/2006, 13:48
Προσθετω οτι το video τελειωνει καπως αποτομα, και επισης θα δειτε οτι σε καποια σημεια υπαρχουν προβληματα με τον ηχο.

....Τα κερατιατικα του να μην εχεις εργαλεια της προκοπης για να κανεις την δουλεια σου:bigcry:

Ελπιζω να σας αρεσει παραυτα:beer:

xxxristos
08/06/2006, 13:56
Μια ερώτηξη (ψιλοάσχετη):

Με τί κάμερα τραβήχτηκε το video? Ψηφιακή ή με κασέτα?

Με ποιό πρόγραμμα το έκανες αρχείο .avi?

Ρωτάω γιατί έχω videos τραβηγμένα με Digital 8 κάμερα και όταν τα κάνω αρχεία .avi με το Ulead 9.0 (το οποίο δεν ξέρω να χρησιμοποιώ ακόμα) γίνονται τεράστια σε μέγεθος, με χάλια ανάλυση (ενώ όταν παίζουν από την κάμερα στην TV φαίνονται μια χαρά) και το μαλλον το frames/sec είναι χαμηλό γιατί πού και πού κάνει "σπασίματα"...

P.S. Η κάμερα συνδέεται με τον υπολογιστή με USB (δε ξέρα άν είναι 1.0 ή 2.0) η Sony TRV140E είναι για όποιον ξέρει...

Πολύ ωραία δουλειά έχεις κάνει by the way...

gcrook
08/06/2006, 14:09
Οσοι αντιμετωπιζετε προβλημα με τα codecs μπορειτε να κατεβασετε το divx5.02 pro απο το rapidshare.
http://rapidshare.de/files/21998351/DivXPro502GAINBundle.exe.html

ακολουθειτε την γνωστη διαδικασια κανετε κλικ στο κουμπι free και μετα μολις μηδενισει το χρονομετρο αποκαλυπτεται το λινκ.

Εναλλακτικα μπορειτε να κατεβασετε τον VLC media player που ειναι free δεν σας κανει σμπαραλια το συστημα και εχει φοβερες δυνατοτητες.


XXXxristos.
τα πλανα ειναι απο 4 διαφορετικες καμερες αλλες ψηφιακες και αλλες αναλογικες με τελικο αποτελεσμα βιντεο διαφορετικης ποιοτητας αναλυσης φορματ και "λογου εικονας"(δεν ξερω τον τεχνικο ορο), που μου δημιουργησαν απιστευτα προβληματα στην ολη διαδικασια.

Η καμερα σου ειναι παλια δεν ξερω τι παιζει, αλλα λιγο δυσκολο να κανεις το capture μεσω USB.
Καλυτερα καντο μεσω firewire,και επελεγε το βιντεο να βγει σε μορφη PAL, αλλα μαλλον κατι παιζει με την καμερα.
Κατεβασε ενα φοβερο προγραμματακι για capture to scenalyzer live και πες μου αν το βιντεο σου βγαινει καλυτερο.

Η επεξεργασια του και το deinterlace ειναι μεγαλο κεφαλαιο και δεν θα ηθελα να το αναλυσουμε εδω.

DimChios
08/06/2006, 14:40
Nice job φιλαράκι & bravo & thank you

αλλά εμείς οι ταλαίπωροι με την ρημάδα την 64άρα

ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΜΕ?

:confused:

:wave2:

gcrook
08/06/2006, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Nice job φιλαράκι & bravo & thank you

αλλά εμείς οι ταλαίπωροι με την ρημάδα την 64άρα

ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΜΕ?

:confused:

:wave2:

36 mb ειναι το μικρο,πιο κατω δεν μπορουσα να το παω.
Βαλε ενα download manager (flashget πχ),και κατεβαζε 5 mb την μερα.
Σε μια βδομαδα θα το εχεις κατεβασει

Ε τι να σε πω:rotflmao:


Φτου πανω στην βιασυνη μου ξεχασα να διευκρινησω οτι τα βιντεακια ειναι πανομοιοτυπα, το ενα ειναι σε μικρη αναλυση απλα για τους μη εχοντες DSL.

DimChios
08/06/2006, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
36 mb ειναι το μικρο,πιο κατω δεν μπορουσα να το παω.
Βαλε ενα download manager (flashget πχ),και κατεβαζε 5 mb την μερα.
Σε μια βδομαδα θα το εχεις κατεβασει

Ε τι να σε πω:rotflmao:


:eyepop:

ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ?

Εγώ την Κυριακή φεύγω!!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23857&perpage=&pagenumber=1)

:D :D

Δέ πειράζει...επιστρέφωντας κάποιον θα πείσω να μου το κάνει DVD! :lol:

:beer:

Cpt. Haddock
08/06/2006, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Φτου πανω στην βιασυνη μου ξεχασα να διευκρινησω οτι τα βιντεακια ειναι πανομοιοτυπα, το ενα ειναι σε μικρη αναλυση απλα για τους μη εχοντες DSL.

:mad: :mad:



προς τι όλες αυτες οι κωδικοποιήσεις ρε μάστορα, πρέπει τώρα να κατεβάζουμε s/w και θα φωνάζει πάλι το ΙΤ για illegal use και άλλα τέτοια...γαμώτ γαμώτ :sick:

:beer: :beer:

byron
08/06/2006, 14:55
Γαμωτ, δεν παίζει !!!
Μόνο την μουσική ακούω. HELP wanted..

gcrook
08/06/2006, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Γαμωτ, δεν παίζει !!!
Μόνο την μουσική ακούω. HELP wanted..


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Οσοι αντιμετωπιζετε προβλημα με τα codecs μπορειτε να κατεβασετε το divx5.02 pro απο το rapidshare.
http://rapidshare.de/files/21998351/DivXPro502GAINBundle.exe.html

ακολουθειτε την γνωστη διαδικασια κανετε κλικ στο κουμπι free και μετα μολις μηδενισει το χρονομετρο αποκαλυπτεται το λινκ.

Εναλλακτικα μπορειτε να κατεβασετε τον VLC media player που ειναι free δεν σας κανει σμπαραλια το συστημα και εχει φοβερες δυνατοτητες.




:wave2:

Gandalf dr685sm
08/06/2006, 15:19
ok... ωραία προσπάθεια , αλλά ΠΑΡΑ ΠΟΛΎ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ clip... πάρα πολύ artistic και rapid motion που κουράζει ουσιαστικά.

ίσως θα ήταν καλύτερα να είχε λίγο πιο κλασσικά shots , καθώς πραγματικά απο ενα σημείο και μετά, χάνεις το ενδιαφέρον να το παρακολουθήσεις....

Συγχαρητήρια πάντως για τον κόπο και την υπομονή σου , να μοντάρεις απο 4 κάμερες πλάνα και να τα επεξεργαστείς.


Gandalf

byron
08/06/2006, 15:20
The site rapidshare.de was blocked, it is in the Restricted Warez / Hacking / Illegal Software category.

Αυτό μου βγάζει ο server εδώ που είμαι..
Άστο θα το κατεβάσω στο σπίτι, και θα το μεταφέρω εκεί.
ΤΝΧ
:wave2:

gcrook
08/06/2006, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ok... ωραία προσπάθεια , αλλά ΠΑΡΑ ΠΟΛΎ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ clip... πάρα πολύ artistic και rapid motion που κουράζει ουσιαστικά.

ίσως θα ήταν καλύτερα να είχε λίγο πιο κλασσικά shots , καθώς πραγματικά απο ενα σημείο και μετά, χάνεις το ενδιαφέρον να το παρακολουθήσεις....

Συγχαρητήρια πάντως για τον κόπο και την υπομονή σου , να μοντάρεις απο 4 κάμερες πλάνα και να τα επεξεργαστείς.


Gandalf

Ναι το ξερω, ηθελε ακομα πολυ συμμαζεμα και ειχα σκοπο να παρεμβαλλω και καποια αλλα πραγματα για να γινει πιο ξεκουραστο.
Συν τοις αλλοις δεν ειχα πληρη ελεγχο του preview την ωρα που ηταν σε σταδιο project, λογω hardware που ηθελε απιστευτο χρονο για να κανει καποιες αλλαγες/κινησεις.

Εφαγα και καποια τρελα κρασαρισματα που με εστειλαν 2 μερες πισω, και το παρεδωσα ημιτελες.

Σκεψου οτι μονο το color correction ,ηταν 4-5 ωρες δουλεια για 4 λεπτα βιντεοκλιπ.

θενκς παντως την επομενη φορα θα κανω κατι διαφορετικο.

J.R
08/06/2006, 15:31
πολυ καλη δουλειτσα, μπραβο!
μηπως υπαρχει το DVD του lantz ολοκληρο; αν ναι ενδιαφερομαι για μια κοπια! πες μου που και ποτε να οργανοθω με αδειο(α) DVD.....:wave2:

Gandalf dr685sm
08/06/2006, 15:41
Σε καταλαβαίνω για το edit κομμάτι... και εγώ μόλις πρόσφατα πήρα ενα ολοκαίνουριο pc και μου πάιρνει με 1gb ram και 64bit sempron AMD και λοιπά καλούδια (ASUS M/B, SATA DISK, ATI X1600X PRO) , γύρω στις 7-8 ώρες για να μπορέσω να βγάλω σωστό compression απο DV ποιότητα που λαμβάνω απο την κάμερα... για δε YUV και RGB να μην μιλήσω καλύτερα..

Συγχαρητήρια και πάλι , πάντως..

Gandalf

PortisHead
08/06/2006, 15:46
Παιδιά.....το videaki παίζει όλη την ώρα σε fast forward ή ο player μου εχει κάποιο πρόβλημα...(ή πάτε κομμάτια συνέχεια ? :D )

Επισης ενα αλλο Videaki που κατεβασα για τα Z750 ειναι με αταληξη .mov Ποιος player τα παιζει ?
:wave2:

Λεωνίδας
08/06/2006, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Επισης ενα αλλο Videaki που κατεβασα για τα Z750 ειναι με αταληξη .mov Ποιος player τα παιζει ?
:wave2: QuickTime (http://www.apple.com/quicktime/)

gcrook
08/06/2006, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Παιδιά.....το videaki παίζει όλη την ώρα σε fast forward ή ο player μου εχει κάποιο πρόβλημα...(ή πάτε κομμάτια συνέχεια ? :D )


:sad:
Αααααχχχχχχ,... κανεις δεν καταλαβαινει τον "καλλιτεχνη":rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
08/06/2006, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
:sad:
Αααααχχχχχχ,... κανεις δεν καταλαβαινει τον "καλλιτεχνη":rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ρε καλλιτέχνη..... τι δουλειά είπαμε κάνεις το πρωί; :lol:

J.R
08/06/2006, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
:sad:
Αααααχχχχχχ,... κανεις δεν καταλαβαινει τον "καλλιτεχνη":rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Καλλιτεχνη το dvd του lantz οπως ειπα πιο πριν, μηπως το εχεις; το σελω!!!

gcrook
08/06/2006, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από J.R
Καλλιτεχνη το dvd του lantz οπως ειπα πιο πριν, μηπως το εχεις; το σελω!!!

Μαλιστα κυριε!

J.R
08/06/2006, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μαλιστα κυριε!

Παρα πολυ ωραια
το λοιμπον τουτη τη Δευτερα στο παλιοΔελεαρ με ποσα dvd στο χερι;

evvou
08/06/2006, 16:11
Εκπλητκτικο το Video!!!!!!

:a46: :a46: :a46: :a46: :a46: :a46: :a20: :a20: :a20:

gcrook
08/06/2006, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από J.R
Παρα πολυ ωραια
το λοιμπον τουτη τη Δευτερα στο παλιοΔελεαρ με ποσα dvd στο χερι;

Κοιτα που θα δωσουμε και κωλο στο τελος:sad:

Δεν μπορεις να το παρεις απο τον Λαντζ απ'ευθειας, εγω πρεπει να στο γραψω;:rolleyes: :confused: :rolleyes:

J.R
08/06/2006, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Κοιτα που θα δωσουμε και κωλο στο τελος:sad:

Δεν μπορεις να το παρεις απο τον Λαντζ απ'ευθειας, εγω πρεπει να στο γραψω;:rolleyes: :confused: :rolleyes:

γιατι παρεξηγιεσαι ρε καρντασι, ο κυριος λαντζ εβρισκεται εις την καλαματα μονιμα και μου ειναι λιγο δυσκολο να τον βρω, θε να μου τα δωσεις και να τα γραψω μονος μου;κανενα προβλημα!οσο για τα οπισθια σου αν ειναι εμφανισιμα το συζηταμε....:rotflmao:

powerphot
08/06/2006, 22:35
....αυτός έχει....επαγγελματικό!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Γεια σου ρε Γιώργο πολύ καλό και πολύ λεπτοδουλειά.
Κι ας έφαγες τόσες ώρες, κι ας έφαγες τόσα κολλήματα, κι ας έφαγες και τα νειάτα σου μέχρι να συγκεντρώσεις το υλικό,:lol: :lol: σου εύχομαι όταν πάρεις ένα
πιο δυνατό μηχάνημα να κάνεις και ...."Αγγελόπουλο!".:wave2: :wave2: :lol: :lol:

oulas
10/06/2006, 13:09
64bit sempron AMD

E καλα ο επεξεργαστης σου δεν ειναι τιποτα το ιδιατερο. Αν θες να κανεις τετοιες δουλειες ανετα πας για αλο πακετο...

Tropeas
10/06/2006, 14:23
Γιώργο και 8 λεπτά έπρεπε να είναι...
Αψογο!
Μπράβο ρε Γιωργάρα που αν είναι να σε συστήσω ρε μαστόρι... αλλά γύρνα πρώτα απο τα στρατεύματα...

Ελπίζω "εμείς " να έχουμε και μια ποιο μεγάλη και χαλαρή έκδοσή του , εεεε φανταστικέ μου mod? εσυ που θα είσαι ο εναρκτής του greek Athens SV owners club? εεε?:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bigcry: :wave2:

lantz
10/06/2006, 17:10
Ο κύριος lantz, έχει αντιπρόσωπους σε κάθε γωνιά της Ελλάδας, και μπορεί ανα πάσα στιγμή να προμηθεύσει οιονδήποτε, οτιδήποτε χρειαστεί, αρκεί να του ζητήθει πρώτα :winka:


gcrook: το κατεβάζω τώρα το videaki - θα ποστάρω μετά εντυπώσεις. Χαράς στο κουράγιο σου πάντως να ασχοληθείς τόσες μέρες με αυτό το πράγμα :a23: :a23:

J.R
11/06/2006, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από lantz
Ο κύριος lantz, έχει αντιπρόσωπους σε κάθε γωνιά της Ελλάδας, και μπορεί ανα πάσα στιγμή να προμηθεύσει οιονδήποτε, οτιδήποτε χρειαστεί, αρκεί να του ζητήθει πρώτα :winka:


gcrook: το κατεβάζω τώρα το videaki - θα ποστάρω μετά εντυπώσεις. Χαράς στο κουράγιο σου πάντως να ασχοληθείς τόσες μέρες με αυτό το πράγμα :a23: :a23:

Κυριε lantz καλημερα σας! (εχω βγει στη ζητιανια πλεον:rolleyes: :look::rotflmao: ) σας εκληπαρω πλεον αν θελετε να μου παρεχετε το περιβοητο dvd απο την εκδρομη αν γινεται και σας παρακαλω να μου πειτε το πως (εαν επιθυμειτε φυσικα) ακριβως θα διανεμιθει!δλδ θα μου δωθει κοπια με ανταλαγη αδειου dvd ή θα το παρω να το γραψω μονος μου, διοτι σαφη απαντηση απο τον κο gcrook δεν εχω λαβει!Μονο για καποια προσφορα των οπισθειων του, ευχαριστω!:wacko: :a01: :rotflmao:

Tropeas
11/06/2006, 09:28
Βρε J.R. παλουκάρι μου ακους τι λένε...
έλα εδω να σε φτιάξουμε...:lol: :lol: :lol: :wave2:

J.R
11/06/2006, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Βρε J.R. παλουκάρι μου ακους τι λένε...
έλα εδω να σε φτιάξουμε...:lol: :lol: :lol: :wave2:

ακουω δεν ακουω; που να μην ακουγα:lol:
fix me doctor γιατι κοντευει να γινει ανατολικο το θεμα:rotflmao: η ακομα και διαμαχη!!:rotflmao: :rotflmao:
τι ζητησαμε; Ε; ερωτω!

gcrook
13/06/2006, 11:05
:confused:
Καλα τοσος κοσμος το κατεβασε...
Μην φοβαστε δεχομαι και τα αρνητικα σχολια αρκει να υπαρξουν σχολια:rotflmao:

bartlal
13/06/2006, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
:confused:
Καλα τοσος κοσμος το κατεβασε...
Μην φοβαστε δεχομαι και τα αρνητικα σχολια αρκει να υπαρξουν σχολια:rotflmao:

αρνητικα θελεις? παρε να εχεις για αρχη μεχρι να πλακωσουν και οι αλλοι κακοπροαιρετοι:
1) πολυ γρηγορο. οτι πρεπει για κλιπακι για το speed metal συγκροτημα: motohead.gr! :lol:
2) να υποθεσω οτι χρησιμοποιησες ολα τα κουμπακια που ειχες στη διαθεση σου: α-ρετουσαριστη σκηνη παντως δεν πρεπει να υπηρξε :lol:
3) χωρις να γνωριζω ποσα βιντεα μαζεψες, ελαφρα επαναληψις παρατηρηθη! :D

στα + : η εισαγωγη! :a23:



:beer: :beer: :beer:
:wave2:

gcrook
13/06/2006, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal



Α γεια σου!

1) Το δεχομαι!
2)Ειχε και αλλα κουμπακια αλλα δεν προλαβα:rotflmao:
3)Nope δες καλυτερα.

:wave2:

xaris_g
14/06/2006, 01:22
Καταπληκτική δουλειά!!!!

Πολλά συγχαρητήρια!!!

Μάλλον θα βοηθούσε εάν σε κάποια σημεία ο “original” ήχος ακουγότανε. Πχ όταν βλέπουμε μηχανές να περνάνε, να ακούμε και τα μαρσαρίσματα τους στο “Background”. Έτσι θα “δενόταν” καλύτερα η εικόνα με τον ήχο...

Πάντως είναι δουλειά πάρα πολύ “artistic” και η χρήση των φίλτρων πολύ επιτυχημένη...

Πολλά Μπράβο!!!

costas81
14/06/2006, 13:25
πολυ περιμενε αυτο το κατεβασμα!
Μαμω τους χρηστες μου που μου εχουν σκισει το bandwith τι σκατα ΙΤ ειμαι θα τους κοψω ολους!!

FestoNero
14/06/2006, 16:53
Κατι κανω λαθος και το βιντεο ειναι στο φαστ φοργουαρντ..
ο ηχος ομως ειναι κανονικος..
:eek: :eek:

gcrook
14/06/2006, 19:32
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

AFTER
14/06/2006, 19:56
Νομιζω θα ηθελε χαμηλοτερη ταχυτητα μπας και διακριναμε τιποτα...:rolleyes:

Κατσε να πιασω τον κουβα για τον εμετο :rotflmao:

gcrook
14/06/2006, 20:14
Οκ θα δω τι θα κανω, μπορει να φτιαξω ενα καλο διαρκειας 10-15 λεπτων αλλα σχολια του στυλ ειναι 200 mb και δεν κατεβαινει με dial-up δεν δεχομαι.:wave2:

DimChios
14/06/2006, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Οκ θα δω τι θα κανω, μπορει να φτιαξω ενα καλο διαρκειας 10-15 λεπτων αλλα σχολια του στυλ ειναι 200 mb και δεν κατεβαινει με dial-up δεν δεχομαι.:wave2:



Κάν'το ρε! Γαμώ θα είναι...έχεις το ταλέντο!







ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ!!!


:lol: :rotflmao: :lol:

bartlal
15/06/2006, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Κάν'το ρε! Γαμώ θα είναι...έχεις το ταλέντο!


ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ!!!


:lol: :rotflmao: :lol:

μη φοβασαι, θα ερθουμε εμεις να στο κατεβασουμε! :a021: :a021:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
15/06/2006, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
μη φοβασαι, θα ερθουμε εμεις να στο κατεβασουμε! :a021: :a021:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Ολο λόγια είσαι! :eek:

:blush:

:lol: :lol: :lol:

costas81
16/06/2006, 13:13
συμφωνώ!Παίζει πολύ γρήγορα και δεν μπορεις να δεις τίποτα!!!
Και λίγο ήχο από μηχανή παρακαλώ αν θα μπορούσατε!!!!

:smilea: