PDA

View Full Version : Xώμα - άσφαλτος



sniper
09/06/2006, 10:32
Κάποιοι λένε ότι για να πας σε μηχανή δρόμου θα πρέπει να περάσεις απο χώμα πρωτα. Το θεωρούν μεγάλο σχολείο...

Έχουν δίκιο και γιατί;

Παρακαλώ οι απαντήσεις να ειναι τεκμηριωμένες.

:smokin:

Cpt. Haddock
09/06/2006, 10:46
Δε θεωρώ απαραίτητο να περάσεις ΠΡΩΤΑ από χώμα πριν πας σε μηχανή δρόμου.


Αυτό που εγώ βλέπω (και μεταφέροντας αυτά που άκουσα πρόσφατα σε σχετικό μάθημα), είναι οτι οδηγώντας σε περιβάλλον με πολύ κακή πρόσφυση όπως είναι το χώμα και μαθαινοντας να ελέγχεις εκεί τη μηχανή, να ελέγχεις το πως θα μπει αλλά και να "εξοικιώνεσαι" με το - αναποφευκτο - γλίστρημα, αποκτάς καλύτερο έλεγχο γενικά.

Δε θεωρώ οτι το χώμα είναι το πρώτο στάδιο (pls διορθώστε αν δεν είναι έτσι), αλλά το θεωρώ σαν συμπληρωματικό της οδηγικής εκπαίδευσης

:wave2:


:smokin:

adam_tsouk
09/06/2006, 10:48
δεν ξερω κατα ποσο μπορει να τεκμηριωθει κατι τετοιο... (τουλαχιστον απο μενα)

Εγώ ξεκίνησα με χωμάτινα μηχανάκια και καθόλου εμπειρία. Έμπαινα και σε χώμα αλλά όχι απλά ερασιτεχνικά, γελοία θα μπορούσα να πω! Αλλά έμπαινα.

Το Ζ είναι η πρώτη μηχανή δρόμου που έχω. Δεν μπορώ να πω ότι το χώμα και τα χωμάτινα μηχανάκια με βοήθησαν σε κάτι. Φυσικά δεν μιλάμε για εμπειρία οδήγησης αλλά για τεχνική ετσι;

Και εξακολουθώ να μην βρίσκω τπτ κοινό ανάμεσα σε αυτά τα δύο.
Περισσότερο μπορώ να πω ότι το street με βοήθισε στο χωμάτινο!

Julius
09/06/2006, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δε θεωρώ απαραίτητο να περάσεις ΠΡΩΤΑ από χώμα πριν πας σε μηχανή δρόμου.


Αυτό που εγώ βλέπω (και μεταφέροντας αυτά που άκουσα πρόσφατα σε σχετικό μάθημα), είναι οτι οδηγώντας σε περιβάλλον με πολύ κακή πρόσφυση όπως είναι το χώμα και μαθαινοντας να ελέγχεις εκεί τη μηχανή, να ελέγχεις το πως θα μπει αλλά και να "εξοικιώνεσαι" με το - αναποφευκτο - γλίστρημα, αποκτάς καλύτερο έλεγχο γενικά.

Δε θεωρώ οτι το χώμα είναι το πρώτο στάδιο (pls διορθώστε αν δεν είναι έτσι), αλλά το θεωρώ σαν συμπληρωματικό της οδηγικής εκπαίδευσης

:wave2:


:smokin:


+1000


Episis na prostheso oti eksikionese me thn ptosh diladi, paveis na antidras enstiktodos (me pithanotites na kaneis poly megali zimia ston eayto sou) kai parameneis psixremos.


matheneis na mhn aploneis xeria h na kratiese apo thn motosykleta klp klp

DUKASII
09/06/2006, 10:57
για γρήγορη οδηγηση στο χωμα ( και οχι για βολτες στο βουνο για να μαζεψουμε χορτα) σε βοηθάει..μιας και μαθαινεις να πηγαίνεις γρηγορα σε μηδεν προσφυση..(φρενα-γκαζι )
επίσης ειναι και ΓΑΜΩ ΤΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ..ΑΝ ΚΑΤΑΦΈΡΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙς 2 ΓΡΗΓΟΡΟΥΣ ΓΥΡΟΥΣ ΣΕ ΠΙΣΤΑ ΜΧ το να κάνεις μετα γρηγορους γυρους σε ασφάλτινη πιστα ειναι της πλακας.

το οτι είναι πιο δύσκολο δηλαδη να πας γρηγορα στο χωμα πιστέυω να το καταλαβαίνουμε ολοι ετσι?

αν δεις ολοι οι αγωνιζόμενοι στα σμ εχουν ξεκινήσει η έχουν περάσει πρώτα απο το χώμα...και οσοι δεν ...το κανουν τώρα για προπόνηση και φυσικη κατασταση.

Julius
09/06/2006, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
για γρήγορη οδηγηση στο χωμα ( και οχι για βολτες στο βουνο για να μαζεψουμε χορτα) σε βοηθάει..μιας και μαθαινεις να πηγαίνεις γρηγορα σε μηδεν προσφυση..(φρενα-γκαζι )
επίσης ειναι και ΓΑΜΩ ΤΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ..ΑΝ ΚΑΤΑΦΈΡΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙς 2 ΓΡΗΓΟΡΟΥΣ ΓΥΡΟΥΣ ΣΕ ΠΙΣΤΑ ΜΧ το να κάνεις μετα γρηγορους γυρους σε ασφάλτινη πιστα ειναι της πλακας.

το οτι είναι πιο δύσκολο δηλαδη να πας γρηγορα στο χωμα πιστέυω να το καταλαβαίνουμε ολοι ετσι?

αν δεις ολοι οι αγωνιζόμενοι στα σμ εχουν ξεκινήσει η έχουν περάσει πρώτα απο το χώμα...και οσοι δεν ...το κανουν τώρα για προπόνηση και φυσικη κατασταση.

ENOEITE oti otan milame gia xoma, leme gia kinisi se ipsilous rithmous gia arketh ora, px pista mx kai oxi gia xalaro xomatodromo

sniper
09/06/2006, 11:06
Δλδ για να πάρει κάποιος ένα 600 street πρέπει να έχει κάνει ΜΧ? :confused:

Cpt. Haddock
09/06/2006, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
ENOEITE oti otan milame gia xoma, leme gia kinisi se ipsilous rithmous gia arketh ora, px pista mx kai oxi gia xalaro xomatodromo

Για μενα πάει αυτό ε brooo?

:sad: :sad:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
09/06/2006, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δλδ για να πάρει κάποιος ένα 600 street πρέπει να έχει κάνει ΜΧ? :confused:

Όχι απαραίτητα....

Απλά κάνοντας MX θα σε βοηθήσει πολύ στην οδήγηση στο street.





Ψήνεσαι, ε; :evil:

sniper
09/06/2006, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
.........

Απλά κάνοντας MX θα σε βοηθήσει πολύ στην οδήγηση στο street.
.......


ΓΙΑΤΙ;

Αυτή είναι και η ερώτησή μου....

Julius
09/06/2006, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Για μενα πάει αυτό ε brooo?

:sad: :sad:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Me tipota re Hlia


o kathenas xerete thn mixanh toy OPOS GOUSTAREI kai me OPOIO TROPO GOUSTAREI


apla eithela na dieykriniso oti milame gia sygekrimeni texniki odigishs kai oxi apla... tsoulao sto xoma


:wave2:

Cpt. Haddock
09/06/2006, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ΓΙΑΤΙ;

Αυτή είναι και η ερώτησή μου....

Εεεεε, μα τα λέμε πιο πάνω!

δε διάβασες τα ποστ;

:confused: :confused:


Σκέψου πόσο καλό έλεγχο αποκτάς πχ στο φρενάρισμα οδηγώντας στο χώμα (οπου μπλοκάρει για πλάκα). Δε βοηθάει στο δρόμο αυτό;

Γιατί νομίζεις οι σκανδιναβικές χώρες έχουν παράδοση σε καλούς οδηγούς; Σκέψου οτι οι συνθήκες εκεί είναι χιόνι-πάγος-βροχή (στην καλύτερη). Το στεγνό γι' αυτούς είναι παιχνιδάκι.

Julius
09/06/2006, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ΓΙΑΤΙ;

Αυτή είναι και η ερώτησή μου....


Nomizo apantiete parapano pou kai me poio tropo tha se voithisei



oxi den xriazete se kamia periptosh gia na pareis street na exeis kanei mx, ALLA ama eixes kanei mx, den tha epeftes prostathontas na deis ean pianei kala to mrostino sou freno... molis exanes prosfisi, tha to afines kai den tha leitoyrgouses enstiktodos na to tsarouxoseis

:smilea:

hornet
09/06/2006, 11:24
ρε σεις το να οδηγησεις σε χωμα σου προσθετει γνωσεις σε καποιες ειδικες στιγμες ...αλλα πρεπει να ξερεις πολυ καλα τι θες να παρεις απο εκει!!

Αν πας να κανεις στο δρομο οτι κανεις σε enduro θα σκοτωθεις!!

αλλο το ενα αλλο το αλλο..αυτο που θα αποκομισεις απο το enduro πρεπει να το προσαρμοσεις στα στριτ-SS

μιλαω απολυτα για πραγματα μην το γενικευσετε

ruyjin
09/06/2006, 11:46
η γνωμη μου ειναι οτι στο χωμα μαθαινεις να "κρατας" τη μηχανη με τον κινητηρα και να χρησιμοποιεις λιγοτερο τα φρενα
μιας και αν παιζεις πολυ με τα φρενα στο χωμα η μηχανη γλιστραει περισσοτερο

πραγμα που απαιτηται και στην ασφαλτο, αλλα επειδη η ασφαλτο "κραταει" περισσοτερο για αυτο λανθασμενα πολλες φορες χρησιμοποιουμε περισσοτερο τα φρενα

οι περισσοτεροι γνωστες ας με διορθωσουν αν εχω λαθος..............

Julius
09/06/2006, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
η γνωμη μου ειναι οτι στο χωμα μαθαινεις να "κρατας" τη μηχανη με τον κινητηρα και να χρησιμοποιεις λιγοτερο τα φρενα
μιας και αν παιζεις πολυ με τα φρενα στο χωμα η μηχανη γλιστραει περισσοτερο

πραγμα που απαιτηται και στην ασφαλτο, αλλα επειδη η ασφαλτο "κραταει" περισσοτερο για αυτο λανθασμενα πολλες φορες χρησιμοποιουμε περισσοτερο τα φρενα

οι περισσοτεροι γνωστες ας με διορθωσουν αν εχω λαθος..............


xmmmmmmm 50-50

ta dixrona (pliopsifia sto MX akoma) den exoune to legomeno freno toy kinitira

nikos force
09/06/2006, 14:42
κατι αλλο...προσωπικα μιλωντας παντα...πρωτον συμφωνο απολυτως με τον τζουλιους στο οσον αφορα το πεσιμο...μαθαινεις και χαιρεσαι να πεφτεις και ετσι απομυθοποιεις το φοβο της τουμπας...ενα απο τα βασικοτερα πανω στη μηχανη ειναι η ψυχολογικη ανεση,αν δεν εχεις φαει μερικες τουμπες τις φοβασαι πολυ περισσοτερο απο οτι αν εχεις βροντηξει μερικες φορες και ετσι εισαι λιγο πιο ανετος...σε πολυ γενικες γραμμες το χωμα ειναι ενα πεδιο που μπορεις να πειραματηστεις περισσοτερο λογω μικροτερου κινδυνου ετσι ωστε μετα απλα να εισα πιο ανετος.κατι το οποιο ειναι πολυ σημαντικο.πχ ,οταν πας με 100 σε μια στενη φλαταδουρα ειναι σα να πηγαινεις με 200 στο δρομο,οποτε μαθαινεις να αντιδρας και να σκεφτεσαι πολυ πιο γρηγορα σε ουσιαστικα πιο ασφαλεις ταχυτητες και τερεν...προσωπικα παντα ολα αυτα...

STOYBI
10/06/2006, 01:02
nikos force
οταν πας με 100 σε μια στενη φλαταδουρα ειναι σα να πηγαινεις με 200 στο δρομο,οποτε μαθαινεις να αντιδρας και να σκεφτεσαι πολυ πιο γρηγορα σε ουσιαστικα πιο ασφαλεις ταχυτητες και τερεν...προσωπικα παντα ολα αυτα...

Με βαση το παραπανω που αναφερε ο φιλος nikos force πασχιζω να φερω στο μυαλο μου πως θα περιγραψω μια γρηγορη διαδρομη στο χωμα ,ωστε να μπορεσω , με προσοχη να δω τα σημεια που θα με βοηθουσαν αν την αλλη μερα καβαλαγα ενα ςς σε πιστα η στον δρομο!! Τα παρακατω αφορουν εντελως προσωπικο μου στυλ οδηγησης ( αν τα καταφερω να τα γραψω καλα ) και καθε δουλεμα και κραξιμο που θα ακολουθησει σχετικα με την περιγραφη μου θα το καταλαβω απολυτα !!!
....................................................................................................

Εχουμε φλαταδουρα αρκετα ομαλη, με σκορπια μικρα νεροφαγωματα και σκορπιες μικρες φυτευτες πετρες ! Περιπου πλατος οσο ενα ρευμα κυκλοφοριας με απανωτες φουρκετες ανα 200 -- 250 μετρα !!!

Κλακ... Πρωτη λοιπον και φυγαμε ... Καθισμενοι μπροστα μπροστα στο ΚΤΜ ( σχεδον τα μπαλακια κολημενα στην ταπα του ρεζεβουαρ ) για να φορτοσω το μπροστινο συστημα--τροχο οσο μπορω! Και απο θεμα προσφυσης του μπροστινου τροχου στις στροφες λογο γλιστερου εδαφους , και απο θεμα σταθεροτητας, (μιας και τα χιλμ θα ανεβουν αρκετα και μια πετρα ειναι αρκετη να σου σηκωσει ελαφρα το μπροστινο μερος της μοτοσυκλετας με αποτελεσμα ακαριαιο στριψιμο του τιμονιου και πτωσης με πολλα ) !!

Αλλαγη σε δευτερα και απανωτα, λογο ολισθηροτητας του πισω τροχου σε τριτη και αμεσως μετα σε τεταρτη !!! Τα χιλμ εχουν ανεβει καπουστα 90+ & ερχομαστε στην εισοδο της πρωτης δεξιας φουρκετας.. Κλωτσιες στο μοχλο των ταχυτητων να τον φερω οσο μπορω πιο γρηγορα στην δευτερα,για τοποθετηση στην στροφη σουρνοντας, και συχρονος στιγμιαιο πνιξιμο της μανετας του μπροστινου φρενου ! Ριξιμο το μηχανακι οσο μπορω δεξια, και εγω απο την αντιθετη, την αριστερη πλευρα της μοτοσυκλετας, καθισμενος σχεδον, στην αριστερη καθετη πλευρα της σελλας , εχοντας αφησει πλεον εντελως το φρενο μεσα στην στροφη με το δεξι ποδι εξω απο το μηχανακι λογο ισοροπιας , να πασχιζω να κρατησω το πισω μερος με ελενχομενο γκαζι για να μη μου ερθει μπροστα, και συχρονος ομως να μπορεσω να ξεκολησω απο την στροφη γρηγορα!!!

Εξοδος στροφης... δευτερα , ( το μηχανακι χανει στιγμιαια εντελως την προσφυση του πισω τροχου, κολλαει εκει που ειναι για λιγο, πιεζοντας με προς το μπροστα μερος)--τριτη, (το μηχανακι ξαναβρισκει ελαφρως προσφυση κουνοντας ομως το πισω μερος αρκετα ) -- τεταρτη --πεμπτη ( επιτελους παω ευθεια ) με τρομερη ασταθεια του μπροστινου λογο των μικρων νεροφαγοματων, ορθιος πανω στο μηχανακι ωστε τα γονατα να σηνισφερουν οσο μπορουν στην δουλεια των αναρτησεων , αρκετο σφιξιμο των χεριων στο τιμονι , και ετοιμος για τραβηγμα του προς τα πισω στην περιπτωση π.χ. μεγαλου νεροφαγωματος , και με το ενα ματι να προσπαθει να διορθωνει ωστε να αποφευγεις την καθε μεγαλη φυτευτη πετρα που υπαρχει στο δρομο που απαξ και πεσεις απανω της πραγματικα δεν θα καταλαβεις για ποση ωρα θα πετας χωρις το μηχανακι, και με το αλλο ματι να υπολογιζεις την επομενη στροφη που ερχεται επικυνδινα γρηγορα ..... Τελος βολτας !!!

΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄ ΄΄
Διαβαζω και προσπαθω να καταλαβω ποια σημεια απο τα παραπανω θα βοηθαγαν σε οδηγηση με ςς σε φαρδυτερο δρομο,--- με μεγαλυτερες αποστασεις των στροφων --- και διπλασια χιλμ + ,δινοντας καποιο κλικ παραπανω στον οδηγο με προυπηρεσια στην οφφ οδηγηση, απο εναν οδηγο που δεν εχει κανει ποτε του χωμα !!!

Σορρυ.. αλλα δεν βρισκω κατι !!! Μερικα σημεια μοιαζουν και ενα-δυο ειναι ιδια ! Αλλα σε καμμια περιπτωση δεν νομιζω οτι πρεπει να εχει καποιος προυπηρεσια στο χωμα για να τα κανει !!! Μονο αρκετες ωρες & χιλμ. πανω στο μηχανακι του !!!




:beer: :beer:

:wave2:

nikos force
10/06/2006, 02:56
πιστευω οτι ολη η περιγραφη που εκανες ειναι ακριβως αυτο στο οποιο αναφερομουν. παρα τα σχετικα λιγα χλμ που ειχες (παντα σε σχεση με ςς) τοποθετησες πολυ ωραια την ενταση που δημιουργηται στο χωμα.εν ολιγοις με μαξ 90χλμ ,σε ενα πολυ πιο ασφαλες τερεν επαιξες με την προσφυση,το σωμα σου ,τα ματια σου και το μυαλο σου,περισσοτερες φορες απο οτι πηγαινοντας με 200 πανω σε ενα ςς.ισως να μην καταφερα εγω να το θεσω σωστα αλλα δε σταθηκα στο ποσο μοιαζουν τα δυο στυλ οδηγησης, αλλα στο ποσο πιο ανετα και με ποσο πιο ασφαλη τροπο ακονιζονται οι οδηγικες σου αντιληψεις στο χωμα.

KaTaNaS
10/06/2006, 04:19
geia xara παίδες!

είμαι ενα ζωντανό παράδειγμα της διαμάχης σας! :lol:


σοβαρά τώρα...


ξεκίνησα απο στρήτ, πολλά χιλιόμετρα στην πόλη, αρκετές εκδρομές έξω απο αυτήν και μερικές ώρες μέσα στην πίστα...


ωσπου ηρθε η στιγμή να αποκτήσω μια αυστριακή μπετονιέρα και να μπώ στην γυμνή γή!


στην αρχή εκδρομικά,μετά παρακολουθησα μερικά μαθήματα, και έκανα μερικές προπονησούλες με καλούς φίλους :beer:


επίσης για κανα 2μηνο το είχα και ΣΜ!


εεε, πρέπει να ομολογήσω πώς πλέον όταν καβαλάω την σούζι, και ενώ είχα ήδη γυρω στις 80.000 μαζί της και έλεγα πώς την ξέρω


τώρα νοιώθω πολύ πιο ασφαλής, νοιώθω πώς την ελεγχω καλύτερα...

η οδηγηση ΣΜ, με ντριφταρισματα, καθώς και το χώμα που γλυστράει και χρησιμοποιεί πολύ μαρσπιέ και πίσω φρένο

ολοκλήρωσαν την οδήγηση στην άσφαλτο...

για να το καταλάβει κανεις πρέπει να έχει προηγούμενη εμπειρία με ασφαλτο και μετα απο ώρες στο χώμα να ξαναπροσπαθήσει...


φοβάμαι πώς δε μπορώ να περιγράψω ακριβώς τί έχει αλλάξει, σίγουρα άλλαξε η αίσθηση του "έχω μια μοτοσυκλέτα απο κάτω μου " καθώς και τα όρια γλυστρήματος μπροστινού και πισινού που σου έφερναν κρύο ιδρώτα!:look:


όρθιοι να μαστε, και ότι δοκιμάζουμε στα μηχανακια, απο τεραιν και τεχνικές σε καλό μας βγαινει...

έτσι, να ψαχνόμαστε!


:wave2: :wave2: :wave2:

tai
10/06/2006, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ΓΙΑΤΙ;

Αυτή είναι και η ερώτησή μου....
Είναι απλό ρε Νίκο.
Το χώμα γλιστράει σαν πουτάνα.
Μαθαίνεις να κουμαντάρεις- οδηγάς την μηχανή γλιστρώντας. Αυτό βελτιώνει τον έλεγχο του βάρους, του τιμονιού, του φρένου, και την αυτοπεποίθηση.





















Και μην μας πρήζεις μωρή κουλομαρία!
:a22: :a22:



:rotflmao: :rotflmao:

GTZ750
10/06/2006, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κάποιοι λένε ότι για να πας σε μηχανή δρόμου θα πρέπει να περάσεις απο χώμα πρωτα. Το θεωρούν μεγάλο σχολείο...

Έχουν δίκιο και γιατί;

Παρακαλώ οι απαντήσεις να ειναι τεκμηριωμένες.

:smokin:

εγω δεν συμφωνω με αυτην την αποψη αλλα με την αλλη που λεει

"μπηκα στο χωμα για να γινω καλητερος στην ασφαλτο"

:wave2: :wave2: :wave2:

adam_tsouk
10/06/2006, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
αν δεις ολοι οι αγωνιζόμενοι στα σμ εχουν ξεκινήσει η έχουν περάσει πρώτα απο το χώμα...και οσοι δεν ...το κανουν τώρα για προπόνηση και φυσικη κατασταση.


δικιο εχεις! ενα φιλαρακι μου που τρεχει στο πανελληνιο με εχει φαει να παμε σε πιστα (εγω με το ξουρου) αλλα εκει εγω τουαχιστον δεν θα αντεχα ουτε για πλακα πανω απο 1-2 γυρους και οχι οσο παει!

STOYBI
10/06/2006, 20:32
nikos force
ισως να μην καταφερα εγω να το θεσω σωστα αλλα δε σταθηκα στο ποσο μοιαζουν τα δυο στυλ οδηγησης, αλλα στο ποσο πιο ανετα και με ποσο πιο ασφαλη τροπο ακονιζονται οι οδηγικες σου αντιληψεις στο χωμα.

Σε αυτο που ειπες συμφωνω απολυτα !!!

:beer:

:wave2:

nikos force
10/06/2006, 20:35
περιμενα με αγωνια την απαντηση αλλα τωρα :beer: :beer: :beer:

zireous
10/06/2006, 21:22
Μετα το κάμποσο χώμα -όχι πολλά πράγματα, μή νομίζεις (θύμισέ μου σε κάνα μήνα να σου πώ πως βλέπω το ss να συμπεριφέρεται, προς το παρόν ονοφάκι).

Σε κάθε λακούβα ασυναίσθητα δίνεις βάρος στα πέλματα, στις μεγάλες σηκώνεσαι όρθιος. Σου είναι πιο εύκολο να δίνεις βάρος στο εξωτερικό μαρσπιέ στις στροφές, και το βάρος να μην είναι πολύ πάνω στη μηχανή γενικότερα -δε κάθεσαι απλά.

Ενώ (σε άσφαλτο) σε στενό δρομάκι με λίγο χώμα στην δεξιά μεριά πάς με 60, σου βγαίνει ηρωϊκός ταρίφας με το χέρι κάργα τεντωμένο και πάει μές τη μέση (επειδή κοιτάει ΕΣΕΝΑ, ταργκετοφιξαρίστικε ο ταρίφας), και εσύ ώς συνήθως χάνεις το πίσω που φεύγει δεξιά στο χώμα. Μετά από κάνα 2 δέκατα του δευτερολέπτου, λες "δε με παίρνει αν το ισιώσω, ο ταρίφας ακόμα πάει", οπότε απλά διατηρείς τη αριστερή κλίση, στρίβεις όλο δεξιά και το πηγασάκι ντριφτάρει βαριεστημένα διαγώνια περνώντας τον ταρίφα, και με ένα απλό σήκωμα του τιμονιού ισιώνεις, ο ταρίφας μένει κάγκελο και φεύγεις. Το ίδιο δουλεύει και σε βρεμμένο, αλλά μιας και είναι κοντά και στο highside θέλει προσοχή και στο στεγνό και στα πολλά χιλλιόμετρα.

Χωρίς χέρια σε στροφές, αρχικά οδηγάς με τα γόνατα, μετά μόνο με τα πέλματα, μετά όρθιος -τη στροφή που έρχεται κοίτα όχι τη ξανθιά.

Ίσως το βασικότερο από όλα, χαλαρά χέρια, άν είσαι όρθιος στο εντουράκι, και βολτάρεις στο χώμα με ντρίφτ και λοιπά, στις στροφές ο μπροστινός σου δείχνει που θα (ήθελες να) πας, ο πίσω είτε γυρνά ή όχι ελέγχεται με τα γόνατα, αλλά τα χαλαρά χέρια θα σου δώσουν ευελιξία, αλλιώς πας από χαντάκ σε χαντάκ. Το πόσο βοηθά στο counter steering στα ss το να έχεις χαλαρά χέρια νομίζω ότι είναι γνωστό.

Ελπίζω να βοήθησα.

(όλο και παίζουν και κάτι βιντεάκια σχετικά στο νετ)

STOYBI
11/06/2006, 19:20
zireous



Σε κάθε λακούβα ασυναίσθητα δίνεις βάρος στα πέλματα, στις μεγάλες σηκώνεσαι όρθιος. Σου είναι πιο εύκολο να δίνεις βάρος στο εξωτερικό μαρσπιέ στις στροφές, και το βάρος να μην είναι πολύ πάνω στη μηχανή γενικότερα -δε κάθεσαι απλά.

Απορια...

Ποιος ειναι ο εξωτερικος μαρσπιες ??? :confused:

ΟΕΕΕΟΟΟ.... :rolleyes:

Αυτος που εναι απο την εσωτερικη πλευρα της στροφης που παιρνεις η ο απεναντι ??? :confused:



zireous

Χωρίς χέρια σε στροφές, αρχικά οδηγάς με τα γόνατα, μετά μόνο με τα πέλματα, μετά όρθιος -τη στροφή που έρχεται κοίτα όχι τη ξανθιά.

Τι μπορυν να χρησιμευσουν τα παραπανω σε οδηγηση στην ασφαλτο ??? :confused:


zireous


Ίσως το βασικότερο από όλα, χαλαρά χέρια, άν είσαι όρθιος στο εντουράκι, και βολτάρεις στο χώμα με ντρίφτ και λοιπά, στις στροφές ο μπροστινός σου δείχνει που θα (ήθελες να) πας, ο πίσω είτε γυρνά ή όχι ελέγχεται με τα γόνατα, αλλά τα χαλαρά χέρια θα σου δώσουν ευελιξία, αλλιώς πας από χαντάκ σε χαντάκ. Το πόσο βοηθά στο counter steering στα ss το να έχεις χαλαρά χέρια νομίζω ότι είναι γνωστό

Διαφωνω με τον παραπανω τροπο που περιγραφεις και τον θεωρω εντελως λανθασμενο, αλλα μιας και δεν ειναι το θεμα μας η οδηγηση στο χωμα ας μην το συνεχισω...

:wave2:

crs-k
12/06/2006, 11:59
Το πιο σωστο (κατα την γνωμη μου) απ' οτι εχω ακουσει εδω, το ειπε σε γενικες γραμμες ο tai. :wacko:

Στην ασφαλτο, χανεις προσφυση, μια φορα στα 10 χλμ (κι αν)!

Στο χωμα, 2-3 φορες σε καθε κυκλο της ροδας!!! :eek:

Αυτο σε κανει να μαθαινεις να "αισθανεσαι" την μηχανη και να διορθωνεις, εντελως ΑΥΤΟΜΑΤΑ.

Οποτε στην ασφαλτο μετα, μπορεις ΠΟΛΥ πιο ευκολα να πλησιασεις τα (οποια) ορια σου ... :smilea:

sniper
12/06/2006, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Είναι απλό ρε Νίκο.
Το χώμα γλιστράει σαν πουτάνα.
Μαθαίνεις να κουμαντάρεις- οδηγάς την μηχανή γλιστρώντας. Αυτό βελτιώνει τον έλεγχο του βάρους, του τιμονιού, του φρένου, και την αυτοπεποίθηση.





Και μην μας πρήζεις μωρή κουλομαρία!
:a22: :a22:



:rotflmao: :rotflmao:

Άλλα συμπτώματα έχετε; Αν ναι να το κοιτάξετε με έναν ειδικό... :D
Σε πόσους έχει γλυστρήσει η street μηχανή με πολλά και την επανέφεραν ΜΟΝΟΙ τους και όχι επειδή η ρόδα έπιασε και πάλι από μόνη της;

Δλδ μπαινεις σε στροφή με 180+ και σου γλυστράει το πίσω (άσε το μπρος - το αποτέλεσμα ειναι γνωστό) και επειδή έχεις πάει σε βάλτους και χώματα με το τρακτέρ, θα μπορέσεις να το επαναφέρεις λόγω της εμπειρίας στο χώμα;

Χλωμό το βλέπω....
:smokin:

Θάνος
12/06/2006, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
ρε σεις το να οδηγησεις σε χωμα σου προσθετει γνωσεις σε καποιες ειδικες στιγμες ...αλλα πρεπει να ξερεις πολυ καλα τι θες να παρεις απο εκει!!

Αν πας να κανεις στο δρομο οτι κανεις σε enduro θα σκοτωθεις!!

αλλο το ενα αλλο το αλλο..αυτο που θα αποκομισεις απο το enduro πρεπει να το προσαρμοσεις στα στριτ-SS

μιλαω απολυτα για πραγματα μην το γενικευσετε

Νομίζω αυτό είναι το πιο σωστό που ακούστηκε.

Τα υπόλοιπα λίγο πολύ είναι φαντασίες των χωμάτινων ή αντιδράσεις των ασφάλτινων.

Το χώμα θα σε βοηθήσει να εξοικειωθείς με το γλύστρημα και να μην αντιδράσεις σαν να ήρθε η συντέλεια. Τίποτα περισσότερο.

Από κει και πέρα η κάθε μηχανή οδηγείται ανάλογα με το στήσιμο και την τεχνική που απαιτεί το τερέν για το οποίο φτιάχτηκε και πρώτα απ'όλα θα πρέπει να την κατέχεις πριν καβαλήσεις οποιοδήποτε από τα δύο. Δεν μπορείς να εφαρμόσεις εντούρο οδήγηση σε ss, ούτε και το ανάποδο (αν και όταν καβάλησα το πριόνι του julius καθόμουνα πίσω και σκυφτός και έβγαζα και γόνατο στη στροφή...:lol: ).

Υ.Γ. Η περιγραφή της εντουροβόλτας πολύ παραστατική και ενδιαφέρουσα, αλλά ένα γύρος με ss στην πίστα μπορεί να είναι το ίδιο ή και περισσότερο συναρπαστικός και απαιτητικός...

zireous
12/06/2006, 19:11
STOYBI, και λοιποί, δυστυχώς και ο χρόνος μου αλλά και οι χωμάτινες διαδρομές μου είναι λίγες και δεν προλαβαίνω να αναλύω πολύ αυτά που σκέφτομαι -με μόνιμο πρόβλημα να παρεξηγούμαι, θα προσπαθήσω πάλι με ανάλυση:

Από ότι λέει ο K. Code στο δεύτερο βιβλίο του για τις παλάμες (twist of the wrist volume II), στα ss πρέπει να αποφορτίζουμε όσο μπορούμε από το βάρος μας τη μηχανή ( ειδικά τη σέλα μιας και εκεί είναι ο κώλος μας, αλλά και η περισσότερη μάζα, σωστά; ) στις στροφές, ειδικά η χρήση του εξωτερικού μαρσπιέ βοηθά (εξωτερικός πχ σε δεξιά στροφή, είναι ο αριστερός) το γυροσκοπικό. Τα χέρια εάν δεν είναι xαλαρά συχνά η μηχανή πάει ανοιχτά στις στροφές (στην εξωτερική που λένε), και άν βάζεις δύναμη στον εξωτερικό μαρσπιέ, που πάει το βάρος ΟΕΟ; Στα χέρια, που πρέπει να παραμείνουν χαλαρά.

Τη δουλειά έχουν όλα αυτά με τη χωμάτινη οδήγηση; Εκεί πρέπει η όρθια στάση ισορροπίας να είναι συνεχής (με χαλαρούς και όχι τεντωμένους συνδέσμους -γόνατα, αγκώνες-) και οι επιπτώσεις των γόνατων στις στροφές (άν πιέσεις το εξωτερικό γόνατο -το δεξί σε αριστερή στροφή- σε μαζεύει πιο εύκολα σε κλειστές στροφές) είναι άμεσα κατανοητές, η ισορροπία σε ένα μαρσπίε ενώ το άλλο πόδι κατεβαίνει επεξηγεί το γυροσκοπικό, δηλαδή την άμεση στροφή και το πιο γρήγορο ντριφτάρισμα -άν αυτο είναι επιθυμητό βέβαια. (το γυροσκοπικό που αναφέρω πιο πάνω που για την ακρίβεια μεταφραζόμενο θα μπορούσε να είναι ο όρος που περιγράφει το πώς κρατώντας από χαμηλό σημείο ένα γυροσκόπιο διευκολύνεις την αλλαγή πορείας του και όχι το counter-steering -που ΚΑΙ αυτό είναι γυροσκοπικό βέβαια άλλα στη περίπτωση του συνδυασμού εξωτερικού μαρσπιέ και counter-steering έχουμε και άμεση στροφή και καπάκι το κέντρο βάρους στην εξωτερική πλευρά της μηχανής, και ουσιαστικά το βάρος στο μαρσπιέ -που είναι κάτω από τις αναρτήσεις-, και όχι στη σέλλα -που θα φορτίσει τις αναρτήσεις και θα κάνει πιο δύσκολο το γυροσκοπικό των τροχών.)

Το παράδειγμα της ξανθιάς απλά σε βάζει στη πρίζα να χρησιμοποιείς όλα τα άκρα καλύτερα σε ότι μηχανή καβαλάς.

Τα παραπάνω επειδή τα δοκίμασα και δουλεύουν δε σημαίνει ότι δε θέλουν καί το κατάλληλο ελεγχόμενο περιβάλλον για να γίνουν αλλά, ούτε ότι δεν εμπεριέχεται πιθανότητα εκφραστικών λαθών (δικών μου). Ντριφτ με κρύα λάστιχα σε άσφαλτο πάντως είναι δεδομένο ότι τα μαζέυεις με σταθερό γκάζι και ίσιωμα (οριζοντίωση) της μηχανής, (που και αυτό είναι σύνηθες στα εντουράκια, βάζεις και γόνατο όμως εκεί) γιατί αν παραπλατιάσει και δαγκώσει ο πίσω την άσφαλτο πας για highside.

Στην ανάλυση των τεχνικών για εντούρο (παρά το ψιλοχώμα που έχω φάει δεν έχω αγωνιστική πείρα), τα πάει καλύτερα ένας τύπος που τον λένε Jeremy McGrath, παίζουν βιντεάκια εκεί έξω...

STOYBI
12/06/2006, 22:01
zireous
Από ότι λέει ο K. Code στο δεύτερο βιβλίο του για τις παλάμες (twist of the wrist volume II), στα ss πρέπει να αποφορτίζουμε όσο μπορούμε από το βάρος μας τη μηχανή ( ειδικά τη σέλα μιας και εκεί είναι ο κώλος μας, αλλά και η περισσότερη μάζα, σωστά; ) στις στροφές, ειδικά η χρήση του εξωτερικού μαρσπιέ βοηθά (εξωτερικός πχ σε δεξιά στροφή, είναι ο αριστερός) το γυροσκοπικό. Τα χέρια εάν δεν είναι xαλαρά συχνά η μηχανή πάει ανοιχτά στις στροφές (στην εξωτερική που λένε), και άν βάζεις δύναμη στον εξωτερικό μαρσπιέ, που πάει το βάρος ΟΕΟ; Στα χέρια, που πρέπει να παραμείνουν χαλαρά.

To ψιλοεπιασα το νοημα του εξωτερικου μαρσπιε οσο αφορα τα ςς !! :rolleyes: Αλλα μαλλον προσφερετε για οδηγηση σε πολυ ακραιες καταστασεις, και μπολικη εξασκηση μονο σε πιστα , δεν νομιζεις ?? :rolleyes: Και σιγουρα παντως η συγκεκριμενη τεχνικη δεν εχει καμμια σχεση με χωμα !! Εκει τον μαρσπιε τον δουλευεις για ενα μονο λογο.. Για να στριβεις ορθιος ! ( παταω δεξι μαρσπιε για να στριψω δεξια & αμεσως πατημα του αντιθετου μαρσπιε για ισιωμα ) .. :rolleyes:





zireous

Στην ανάλυση των τεχνικών για εντούρο (παρά το ψιλοχώμα που έχω φάει δεν έχω αγωνιστική πείρα), τα πάει καλύτερα ένας τύπος που τον λένε Jeremy McGrath, παίζουν βιντεάκια εκεί έξω...

Μπαα.. Μην ακους !! Μαπα το γιαουρτι !! Ενα εντουρο ετρεξε στην ζωη του και δεν καταφερε να τερματισει καν ! :sick:

Ο τυπος ειναι για μονο για μοτο κροςς !! Αλλο το ενα, αλλο το αλλο..

:wave2:

crs-k
13/06/2006, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
..................................
Το χώμα θα σε βοηθήσει να εξοικειωθείς με το γλύστρημα και να μην αντιδράσεις σαν να ήρθε η συντέλεια. Τίποτα περισσότερο.
................................


Γιατι?

Αυτο το θεωρεις λιγο?

Ειδικα για καποιον οχι και τοσο εμπειρο ... :winka:

Θάνος
13/06/2006, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Γιατι?

Αυτο το θεωρεις λιγο?

Ειδικα για καποιον οχι και τοσο εμπειρο ... :winka:

Όχι φυσικά και δεν είναι λίγο. Απλά επιβεβαιώνει αυτό που λέει ο Στάθης και φυσικά δεν είναι αρκετό για να πει κανείς ότι πρέπει να περάσεις από το χώμα για να οδηγήσεις ss που δεν ισχύει σε καμμία περίπτωση.

crs-k
13/06/2006, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Όχι φυσικά και δεν είναι λίγο. Απλά επιβεβαιώνει αυτό που λέει ο Στάθης και φυσικά δεν είναι αρκετό για να πει κανείς ότι πρέπει να περάσεις από το χώμα για να οδηγήσεις ss που δεν ισχύει σε καμμία περίπτωση.


Κι εγω ΔΕΝ ειπα κατι τετοιο, μιας κι ειναι εντελως διαφορετικη οδηγηση ...

Απλα (ειπα οτι) ειναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ να εξοικιωθει καποιος με τα (μικρο)γλυστριματα της μηχανης του!

Συμφωνουμε ΑΠΟΛΥΤΑ (Αριθμος ποστ: 404147/404160)

:lol: :rotflmao: :lol:

Θάνος
13/06/2006, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Κι εγω ΔΕΝ ειπα κατι τετοιο, μιας κι ειναι εντελως διαφορετικη οδηγηση ...

Απλα (ειπα οτι) ειναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ να εξοικιωθει καποιος με τα (μικρο)γλυστριματα της μηχανης του!

Συμφωνουμε ΑΠΟΛΥΤΑ (Αριθμος ποστ: 404147/404160)

:lol: :rotflmao: :lol:

Πάει με χάλασε η κόρη... έγινα μαλθακός... :lol:

Tigas
13/06/2006, 13:00
Εγώ νομίζω άλλη οδήγηση απαιτεί το χώμα άλλη τα ss.
Στο χώμα οκ η πρόσφυση είναι χάλια και μαθαίνεις να πηγαίνεις γλυστρώντας, αλλά με ένα ss δεν προκειτε να πάς πουθενά γλιστρώντας και να στριβεις με ανάποδα, εκτός αν είναι κανένας απο εμας εδω μέσα Rossi :D .

Και οι ταχύτητες κιολας που τα κάνουν οι γρήγοροι χωμάτινοι εδω μέσα δεν πιστευω να ξεπερνάνε τα 80km που νομίζω είναι και υπερβολικα για χώμα, οι ασφάλτινοι με 80 κάνουν τσιγαράκι εάν γλυστρίσουμε στα 100+++++ όχι να αντιδρασουμε δεν θα προλάβουμε αλλά ούτε να το σκεφτούμε :D

road spirit
13/06/2006, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous

Από ότι λέει ο K. Code στο δεύτερο βιβλίο του για τις παλάμες (twist of the wrist volume II), στα ss πρέπει να αποφορτίζουμε όσο μπορούμε από το βάρος μας τη μηχανή ( ειδικά τη σέλα μιας και εκεί είναι ο κώλος μας, αλλά και η περισσότερη μάζα, σωστά; ) στις στροφές, ειδικά η χρήση του εξωτερικού μαρσπιέ βοηθά (εξωτερικός πχ σε δεξιά στροφή, είναι ο αριστερός) το γυροσκοπικό. Τα χέρια εάν δεν είναι xαλαρά συχνά η μηχανή πάει ανοιχτά στις στροφές (στην εξωτερική που λένε), και άν βάζεις δύναμη στον εξωτερικό μαρσπιέ, που πάει το βάρος ΟΕΟ; Στα χέρια, που πρέπει να παραμείνουν χαλαρά.



Προφανώς εχεις ξεχάσει ένα "Δεν" στη τελευταία ερώτηση ε? :)
Αν ΔΕΝ βαζεις δυναμη στο μαρσπιε παει το βαρος στα χερια. Πάντως, η πίεση στο εξωτερικό μαρσπιέ δεν είναι ο μόνος τρόπος για αυτό. Το ζητούμενο (πάντα για SS) ειναι να φεύγει όσο πιο πολύ βάρος γίνεται από χέρια, μακριά από τα κλιπόν και να μεταβιβάζεται προς τα κάτω, χαμηλά και κοντα στο κ.β. Έτσι, μετα το μαρσπιε, το επομενο καλύτερο σημείο στήριξης (pivot point) είναι ο προσαγωγός κολημένος με δύναμη πάνω στο τεπόζιτο (το εξωτερικό πόδι).

Βεβαια, μέσω της πιεσης στα μαρσπιε δεν βοηθάμε μονο να φυγει βαρος απο τα χερια. Το σημαντικό που επιτυγχανεται είναι οτι ασκώντας κάθετη δύναμη (με φορά προς το έδαφος) εκεί χαμηλά, κοντά στην πίσω ανάρτηση, εκείνη αποφορτίζεται (εν μέρει) με αποτέλεσμα να παίρνει ανάσες και να λειτουργεί καλύτερα. Όπως γράφει και Code στο βιβλιο του, το πόδι μας γίνεται αμορτισερ, άσχετα αν εμεις δεν το καταλαβαίνουμε.

zireous
13/06/2006, 17:19
Μπαα.. Μην ακους !! Μαπα το γιαουρτι !! Ενα εντουρο ετρεξε στην ζωη του και δεν καταφερε να τερματισει καν !

Ο τυπος ειναι για μονο για μοτο κροςς !! Αλλο το ενα, αλλο το αλλο..

Όταν ένας 12 χρόνια πρωταθλητής στο Supercross βγάζει ένα βιντεάκι που δείχνει με απλά λόγια και εικόνες πως να στρίβεις με ασφάλεια και πως γενικά να αντιμετωπίζεις τη SX πίστα δε νομίζω ότι είναι δίκαιο (γι'αυτόν τουλάχιστον, εμένα τι με κόφτει) να γίνεται συνώνυμο της μικρής αγελαδίτσας, ειδικά αν σκεφτείς ότι τα μονοπατάκια που όλοι γουστάρουμε (και θα μου λείψουν) είναι μικρογραφίες μιας SX πίστας. Το βίντεο δε λέει πολλά (τα πιο πολλά είναι γνωστά -ή θά'πρεπε να είναι τουλάχιστον σε μερικούς που θέλουν να λέγονται χωμάτινοι), αλλά το γεγονός ότι είναι αναλυτικός και πλήρης σε αυτά που λέει χωρίς να είναι κουραστικός (άσε που κάθε τι στο δείχνει επιτόπου) είναι ανεκτίμητο όχι απλά σαν σύντομες οδηγίες αλλά σαν μια απλή μέθοδος για να χτίσεις μόνος σου με εξάσκηση τη σωστή τεχνική.

STOUBI, νομίζω ότι είσαι κάπου λάθος στο χώμα (δέ ξέρω τι κάνεις στο χώμα, και δέ με αφορά, αλλά το απλό γεγονός ότι είσαι καθιστός με χιλλιόμετρα στο χώμα, και το πόδι σηκώνεται αρκετά στη στροφή κάτι λέει -πχ εγώ που έχω βγάλει πιο πολλά χλμ με το πηγασάκι στο χώμα, δεν διαννοούμαι να πάω σελάτος μετά τα 30-50, και όταν στρίβω ακόμα το κεφάλι μου είναι πάνω από το τιμόνι ενώ το έξω γόνατο πιέζει -αν χρειαστεί παραπάνω- για να με μαζέψει).
Για τους νεώτερους, προτείνω σαν σημαντική εναλλακτική του να τη ψάχνεις μόνος σου το fasola off-road school.
http://www.fasola.com/index.php?fase=school_e

Και επειδή είναι η δεύτερη φορά που προτρέχεις της διανοίας σου (στο σουζικό ποστ ήταν η πρώτη), ένα έχω να σου πω:

Δέν πήρα εγώ τα φωφίκο σου. :nono:
Το θέμα φωφίκο είναι ταμπού, και ποτέ δεν θα έκανα τέτοιο πράγμα, πόσο μάλλον σε συνάδελφο μηχανόβιο. :wave2:

Κατά τα άλλα χαίρομαι όταν μου γίνονται παρατηρήσεις -ειδικά όταν έχω άδικο, μιας και η μάθηση σταματά εκεί που θα ξεκουραστώ μια και καλή. Συγχωρήστε και κάνα λάθος που γίνεται στον ειρμό της σκέψης μου -τα δεκάωρα στην οικοδομή με έχουν ψιλοζαλίσει τελευταία (άλλος ένας λόγος να μη τρέχεις όταν επιστρέφεις, ακούς zireous; ).


Ο 7-cubed είπε:
Προφανώς εχεις ξεχάσει ένα "Δεν" στη τελευταία ερώτηση ε?
Αν ΔΕΝ βαζεις δυναμη στο μαρσπιε παει το βαρος στα χερια. Πάντως, η πίεση στο εξωτερικό μαρσπιέ δεν είναι ο μόνος τρόπος για αυτό. Το ζητούμενο (πάντα για SS) ειναι να φεύγει όσο πιο πολύ βάρος γίνεται από χέρια, μακριά από τα κλιπόν και να μεταβιβάζεται προς τα κάτω, χαμηλά και κοντα στο κ.β. Έτσι, μετα το μαρσπιε, το επομενο καλύτερο σημείο στήριξης (pivot point) είναι ο προσαγωγός κολημένος με δύναμη πάνω στο τεπόζιτο (το εξωτερικό πόδι).

Βεβαια, μέσω της πιεσης στα μαρσπιε δεν βοηθάμε μονο να φυγει βαρος απο τα χερια. Το σημαντικό που επιτυγχανεται είναι οτι ασκώντας κάθετη δύναμη (με φορά προς το έδαφος) εκεί χαμηλά, κοντά στην πίσω ανάρτηση, εκείνη αποφορτίζεται (εν μέρει) με αποτέλεσμα να παίρνει ανάσες και να λειτουργεί καλύτερα. Όπως γράφει και Code στο βιβλιο του, το πόδι μας γίνεται αμορτισερ, άσχετα αν εμεις δεν το καταλαβαίνουμε.

Η στροφή με εξωτερικό γόνατο στο enduro, SX, και MX (και εσωτερικό πόδι ευθεία κάτω) σε σχέση με τα ss είναι ευθείς αναφορές σε αυτό που λες, και αυτό προσπαθούσα να εξηγήσω παραπάνω. Η διαφορά (στα ss) μεταξύ στροφής με γόνατο, και σε αυτή με πέλμα (που δεν φορτίζει την ανάρτηση) είναι αυτό που είπα, ότι όταν πρωτοδοκιμάσεις θα σου φανεί πιο πολύ το βάρος στα χέρια -μη ξεχνάς οτι στηρίζεσαι πλέον και ισορροπείς σέ μια πατούσα, και τα χέρια πρέπει να παραμείνουν χαλαρά -άρα το ΔΕΝ μένει.

Μη ξεχνάμε ότι το καλύτερο φρενάρισμα πανικού σε όλα τα δίκυκλα σημαίνει βάρος στα πέλματα (και θέλει και εξάσκηση).

STOYBI
13/06/2006, 21:59
zireous


Όταν ένας 12 χρόνια πρωταθλητής στο Supercross βγάζει ένα βιντεάκι που δείχνει με απλά λόγια και εικόνες πως να στρίβεις με ασφάλεια και πως γενικά να αντιμετωπίζεις τη SX πίστα δε νομίζω ότι είναι δίκαιο (γι'αυτόν τουλάχιστον, εμένα τι με κόφτει) να γίνεται συνώνυμο της μικρής αγελαδίτσας, ειδικά αν σκεφτείς ότι τα μονοπατάκια που όλοι γουστάρουμε (και θα μου λείψουν) είναι μικρογραφίες μιας SX πίστας.

Γιατι τα μπερδευεις ολα μαζι ? Σου εξηγησα αλλο το ΜΧ αλλο το enduro !!! Tα μονοπατακια μιας πιστας που ολοι γουσταρουμε ΟΠΩΣ ΛΕΣ εχουν μεγαλες διαφορες με τα μονοπατακια που συνανταμε στα ελληνικα βουνα ! Τα μονοπατια των ελληνικων βουνων δεν εχουν ουτε berm ΤΩΝ 2 μετρων, ουτε απανωτα σαμαρακια, ουτε αλματα τραπεζια των 3 μετρων , Α.. ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ.. ΟΙ ΠΙΣΤΕΣ ΣΟΥΠΕΡ ΚΡΟΣΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ !!! Μαλλον καπου μπερδεψες τα μαθηματα Supercross που εδινε ο μακ γκραθ ( και πολυ καλα εκανε ) για νεους που θελουν να ασχοληθουν με το Supercross,, με τις βολτες σου με το πηγασο !!! Ανακατεψες & τα ςς με τους εξωτερικους μαρσπιεδες και δεσαμε !!! :sick:



zireous

STOUBI, νομίζω ότι είσαι κάπου λάθος στο χώμα (δέ ξέρω τι κάνεις στο χώμα, και δέ με αφορά, αλλά το απλό γεγονός ότι είσαι καθιστός με χιλλιόμετρα στο χώμα, και το πόδι σηκώνεται αρκετά στη στροφή κάτι λέει -πχ εγώ που έχω βγάλει πιο πολλά χλμ με το πηγασάκι στο χώμα, δεν διαννοούμαι να πάω σελάτος μετά τα 30-50, και όταν στρίβω ακόμα το κεφάλι μου είναι πάνω από το τιμόνι ενώ το έξω γόνατο πιέζει -αν χρειαστεί παραπάνω- για να με μαζέψει).

Ας δωσουμε κανενα ραντεβου στην Παρνηθα καμμια μερα !! :rolleyes:

Θα ειχε τρομερο ενδιαφερον !! :eek:

Οχι να σε δω πως οδηγας !!! :smokin:

Αλλα να εβλεπα τον πηγασο σου μετα την βολτα μας !!! :bigcry:

:rotflmao: :rotflmao:






zireous

Δέν πήρα εγώ τα φωφίκο σου.Το θέμα φωφίκο είναι ταμπού, και ποτέ δεν θα έκανα τέτοιο πράγμα, πόσο μάλλον σε συνάδελφο μηχανόβιο.

Τσωπα!!--τσωπα!! Μην κλαις !!!
:(
Και δεν ειμαι μηχανοβιος.. Μοτοσυκλετιστης ειμαι !!



zireous


Κατά τα άλλα χαίρομαι όταν μου γίνονται παρατηρήσεις -ειδικά όταν έχω άδικο, μιας και η μάθηση σταματά εκεί που θα ξεκουραστώ μια και καλή. Συγχωρήστε και κάνα λάθος που γίνεται στον ειρμό της σκέψης μου -τα δεκάωρα στην οικοδομή με έχουν ψιλοζαλίσει τελευταία (άλλος ένας λόγος να μη τρέχεις όταν επιστρέφεις, ακούς zireous; ).

Κατα τα αλλα σου προτεινω 1) να δινεις περισσοτερη βαση σε αυτα που διαβαζεις 2) περισσοτερο διαβασμα! 3) και οταν κατορθωσεις να κανεις πραξη αυτα που διαβαζεις ελα να τα ξαναπουμε !!! 4) Αν δεν δεις προκοπη στο να κανεις πραξη σε αυτα που διαβαζες ριχτο στην μπιριμπα !!

zireous
:
Και επειδή είναι η δεύτερη φορά που προτρέχεις της διανοίας σου (στο σουζικό ποστ ήταν η πρώτη)

:confused: :confused:

:smokin:

howlingkast
13/06/2006, 22:34
Νομιζω πως η οδηγηση μιας ελαφριας μηχανης(τυπου mx η enduro) περι τα 100kg με ελαχιστα(και αναλογικα φτηνα) πραγματα που μπορεις να σπασεις κατω απο οριακες συνθηκες προσφυσης και εξωτερικων παραγοντων μονο καλο μπορουν να σου προσφερουν στην ευρυτερη οδηγικη σου αντιληψη,αφου και μπορεις να πειραματιστεις πιο απροβληματιστα αλλα και πιο ακυνδινα..
Σιγουρα υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν πατησει ποτε ροδα στο χωμα κι ομως ειναι απιστευτοι οδηγοι.Το ενα δεν αποκλειει το αλλο κατα την ταπεινη μου παντα αποψη απλα νομιζω οτι το χωμα βοηθαει να καταλαβεις καποια πραγματα πιο γρηγορα.

kostisthegreek
14/06/2006, 01:57
Στη χωριάτικη σαλάτα το κρεμύδι πάει με τη ντομάτα. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τί σχέση έχει ένα MX με ένα ss?? Από την άλλη τα on-off που και καλά πάνε παντού!
Ταπεινή μου γνώμη ότι το κάθε μηχανάκι θέλει τον τρόπο του.

zireous
14/06/2006, 18:35
:a6:
STOUBI, είναι φανερό ότι ψάχνεις αφορμή για να μου τη πεις...

Το να παίρνεις μεμονωμένα τμήματα από κάτι που είπε κάποιος και να αλλοιώνεις το περιεχόμενο κατά πως σε βολεύει δεν είναι καλη συνήθεια, -θα έλεγα ότι είναι αδερφίστικη συνήθεια αλλά προσπαθώ να μη βρίζω (γιατί δεν είναι politically correct).

Tο βιντεάκι που ανέφερα δείχνει τρεις τρόπους για να στρίψεις σε χώμα, και ο πρώτος είναι αυτός που χρησιμοποίησες στη περιγραφή σου σε προηγούμενο ποστ και είναι ΛΑΘΟΣ, μπορεί με πάτημα στον εσωτερικό μαρσπιέ να δίνεις κλίση, αλλά το αντίθετο γόνατο σε κρατάει και άν δεν τό΄ξερες αυτό μέχρι τώρα, κάτι μου λέει ότι άρχισες το άθλημα πέρυσι... Οι άλλοι δύο τρόποι έχουν πιο πολύ ενδιαφέρον, άλλα δες το βίντεο καλύτερα. Δέν μίλησα για μονοπάτια SX, εννούσα απλά μονοπάτια που συναντά ο καθένας με το εντουράκι του.

Άν θες να δεις το πηγασάκι μου λασπωμένο (επειδή κάτι μου λέει ότι έχεις μπερδέψει το π####ο με τον λ####ο πάλι) πήγαινε εδώ (http://www.bikez.com/bike/index.php?bike=7502) για να δεις τι περίπου καβαλάω και μετά σκέψου το καλύτερα, για την ιστορία κάνει φοβερά ντριφτ, αλλά θέλει και λίγο μίσος λόγω βάρους.

Πριν ξαναπείς καμιά μαλακία που θα προσπαθήσει να τη κάνει κάνα πιτσιρίκι και θα φάει τα μούτρα του, σκέψου το λιγάκι, εγώ τουλάχιστον προτείνω και μια εντουροσχολή παραπάνω.

Άν ακόμα θες να μου τη πείς, πάρε νούμερο, βούλωσε το, και περίμενε τη σειρά σου στις διαμάχες, γκέγκε stoubido;
Θες να τα πάμε και στο βουνό κιόλας, ψωνάρα.
Άν κάθε φορά που ένας στόκος μου έλεγε να τα πάμε είχα ένα τάληρο θα ήμουν ο πιο γρήγορος ταληράκιας στη κόλαση -το λυπηρό είναι ότι άν μου τό'λεγες πριν 16 χρόνια, θα σού'λεγα βάλε τα εισιτήρια και θα τα πηγαίναμε (και φυσικά θα τον έπινες).


Όσο για το θέμα του thread, παρόλα όσα είπα δέν θεωρώ απαραίτητη σώνει και καλά τη τεράστια χωμάτινη εμπειρία πριν το ss, αν την έχεις όμως καλή είναι -και κοινά σημεία ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ.

STOYBI
14/06/2006, 22:10
zireous

STOUBI, είναι φανερό ότι ψάχνεις αφορμή για να μου τη πεις...

Eσυ μιλησες για φοφικο, οχι εγω κομπλεξαρα... Γκε-γκε .

zireous

Άν θες να δεις το πηγασάκι μου λασπωμένο (επειδή κάτι μου λέει ότι έχεις μπερδέψει το π####ο με τον λ####ο πάλι) πήγαινε εδώ για να δεις τι περίπου καβαλάω και μετά σκέψου το καλύτερα, για την ιστορία κάνει φοβερά ντριφτ, αλλά θέλει και λίγο μίσος λόγω βάρους.

Καλα που μας το εδειξες για καταλαβουν ολοι οτι δεν ξερεις που παν τα τεσσερα οταν ελεγες ...
zireous

πχ εγώ που έχω βγάλει πιο πολλά χλμ με το πηγασάκι στο χώμα, δεν διαννοούμαι να πάω σελάτος μετά τα 30-50, και όταν στρίβω ακόμα το κεφάλι μου είναι πάνω από το τιμόνι ενώ το έξω γόνατο πιέζει -αν χρειαστεί παραπάνω- για να με μαζέψει).








zireous

Πριν ξαναπείς καμιά μαλακία που θα προσπαθήσει να τη κάνει κάνα πιτσιρίκι και θα φάει τα μούτρα του, σκέψου το λιγάκι, εγώ τουλάχιστον προτείνω και μια εντουροσχολή παραπάνω.

Για να προτεινεις σχολη χλεμπουρακο πρεπεις να ξερεις τα .. ΤΙ κανει , τα ΓΙΑΤΙ τα κανει, Και σε ποιο ειδος χωματινης οδηγησης απευθηνετε, . Και για να τα ξερεις αυτα πρεπει να εχει παει εσυ ο ιδιος, !!!


zireous

Θες να τα πάμε και στο βουνό κιόλας, ψωνάρα.Άν κάθε φορά που ένας στόκος μου έλεγε να τα πάμε είχα ένα τάληρο θα ήμουν ο πιο γρήγορος ταληράκιας στη κόλαση -το λυπηρό είναι ότι άν μου τό'λεγες πριν 16 χρόνια, θα σού'λεγα βάλε τα εισιτήρια και θα τα πηγαίναμε (και φυσικά θα τον έπινες).


Εγω δεν σου ειπα να τα παμε. :sick: Μια βολτα ειπα να βγουμε στο βουνο ! ( το εχω πει σε πολλους απο εδω μεσα ! Και βγηκαμε.. Και συνεχιζουμε να βγαινουμε και περναμε καλα.. ) Αλλα σου ειπα και παραπανω.. Αν μπορουσες να καταλαβεις αυτα που διαβαζεις δεν θα ξερναγες κοτσανες σε ρυθμο πολυβολου !!! :sick:

STOYBI

Ας δωσουμε κανενα ραντεβου στην Παρνηθα καμμια μερα !! Θα ειχε τρομερο ενδιαφερον !!

Οχι να σε δω πως οδηγας !!!

Αλλα να εβλεπα τον πηγασο σου μετα την βολτα μας !!!



Τσαμπα μαγκας απο την οθονη εισαι. Και Φτανει πια με ατομακια της θεωριας σαν του λογου σου.. :a14: Εχει γεμισει η Ελλαδα απο δαυτους σαν κι εσενα..

:smokin:
zireous

Όσο για το θέμα του thread, παρόλα όσα είπα δέν θεωρώ απαραίτητη σώνει και καλά τη τεράστια χωμάτινη εμπειρία πριν το ss, αν την έχεις όμως καλή είναι -και κοινά σημεία ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ.

Επιτελους και μια προσωπικη σου αποψη για οσο αφορα το θεμα του thread ( αν και εντελως αοριστη) γιατι μονο το βιβλιο με οδηγιες γαι την οδηγηση τραιαλ δεν ανοιξες ακομα.... : Ελπιζω την αποψη σου να μην στην εγραψαν σε σκονακι..
:smokin:

zireous
15/06/2006, 18:48
Όπως είπα (εγώ τουλάχιστον το δήλωσα) δεν έχω και μεγάλη πείρα στο χώμα.

Τυχαίνει όμως εδώ που ζώ (για αρκετά χρόνια) να κυκλοφορώ μέ ένα αρχαίο 250αράκι και λίγο με το 650, ΚΑΙ στο χώμα (Η περιοχή που ζω δεν έχει ένα βουνό, έχει πολλά, καθώς και εκατοντάδες χλμ με απόμερους χωματόδρομους -και ασφάλτινους δρόμους- όπου μπορείς άνετα και με σχετική ασφάλεια να βγάλεις χιλλιόμετρα και να βγάλεις συμπεράσματα, οι administrators -που βλέπουν το IP μου , με τη βοήθεια ενός online χάρτη μπορούν να σου πουν άνετα άν λέω αρλούμπες ή όχι -αυτό δε σημαίνει ότι δίνω τη συγκατάθεσή μου για να σου αποκαλύψουν που είμαι, αρκετούς μαλάκες έχω στο κεφάλι μου, ένα ναι ή ένα όχι αρκεί). Τις χαλαρές βόλτες και τα αδιάφορα ντριφτ που κάνω δεν τα θεωρώ σαν γόνιμη μάζα συζήτησης, αλλά οφείλω να πω αυτό που νομίζω ότι ίσχύει -για παράδειγμα ότι μαζεύεις με το έξω γόνατο το πίσω τροχό είτε ντριφτάρει διαρκώς είτε σου φέυγει στιγμιαία ενώ το άλλο είναι εκτός μαρσπιέ και μπροστά για διάφορους λόγους που άνθρωποι που τους αρέσει το χώμα και ξέρουν τι λένε ίσως θελήσουν να αναλύσουν σε άλλη συζήτηση.

Και επειδή μου αρέσει να τη ψάχνω και λίγο και αναφέρω και μερικά πράγματα που διάβασα και θεωρώ σωστά μου τη λες καί γι'αυτό, ενώ εξηγώ ότι στη πράξη τα δοκίμασα και ισχύουν ενώ ταυτόχρονα θυμίζω ότι υπάρχουν και ασφαλέστεροι δρόμοι για να τα δοκιμάσεις βάσει κάποιας δοκιμασμένης ΜΕΘΟΔΟΥ-πχ σε μια εντουροσχολή, τώρα αν εσύ σνομπάρεις μια σχολή που στην Ιταλία είναι αναγνωρισμένη από το κράτος και βάζει βάσεις στα πιτσιρίκια που εσύ δεν έχεις ή δεν μπορείς να περιγράψεις, τι να πώ.




Να σου θυμίσω 2 πράγματα, μιας και σου αρέσει να προσπαθείς να τη πεις σε κάποιον που δεν έχεις ιδέα ποιός είναι ή τι κάνει με τη μότο του -εμένα δε με ενδιαφέρει πια, ακόμα κι αν ξέρω ότι κάποιος που μόνιμα λέει κάτι που είναι μαλακία καθώς και επικίνδυνο στη πράξη για έναν αρχάριο δεν θα ασχοληθώ είσαι ο τελευταίος.

1
Εγώ δεν έχω καλέσει και ούτε πρόκειται να καλέσω κανέναν για γρήγορη βόλτα πουθενά, είναι θέμα αρχής και άν έχεις α###### έχεις και αρχές αλλά και λόγο, όχι όπως εσύ που με το που είπα κάτι για σούζες στο thread "Ώριμες σούζες" κατευθείαν έσπευσες να κλαφτείς στους administrators λέγοντας "Πως τους αφήνετε να μπαίνουν αυτούς σε αυτό το forum" και ΑΦΟΥ σου απάντησα το διόρθωσες, δείχνοντας τη πουτανίτσα είσαι (και λες ότι έγω είμαι συνέχεια στην οθόνη, αλλά ο μόνος λόγος που μπαίνω κάθε μέρα τις τελευταίες μέρες, είναι για να δώ τι πίπα έγραψες).

2
Είμαι πάρα πολλά χρόνια στο internet με μια πενταετία εκτός, και ο τρόπος σου μπορεί να τρομάξει -ίσως- μόνο τους νεώτερους, που και μαλακία να πούν, μπορεί μια σωστή κουβέντα να τους βοηθήσει 1000 φορές περισσότερες από ότι να προσπαθήσουν να ακολουθήσουν ένα μαλάκα στο βουνό. Εγώ δε τρομάζω από τυπάκια που πουλάνε μούρη στο net για να κάνουν κολλητιλίκια, και καλά καγκουριές και τι ωραία πάω στο χώμα και καλά, κάγκουρας ήμουνα δεκαετίες πριν και έχω και το ανοιγμένο κρανίο και το γόνατο χάλια για απόδειξη της μαλακίας μου -και παρόλα αυτά ΠΑΛΙ σε απομονωμένες περιοχές έκανα μαλακίες. Και ένώ είμαι μηχανόβιος (δια βίου), εσύ δεν είσαι σίγουρα μοτοσυκλετιστής γιατί απλά είσαι παρτάκιας, και ενώ εγώ αναφέρω ότι αυτά που λέω για το χώμα ΔΕΝ είναι και 1000% σίγουρα εσύ επιμένεις να μην αναφέρεσαι σε αυτά που σου λέω ότι κάνεις ΛΑΘΟΣ.


Ξαναπές μας τώρα πως να μπαίνουμε με 90 σε στροφή στο χώμα, και φυσικά μετά την ανάλυσή σου θα μπούμε όλοι και θα βγούμε κομμάτια.

O STOUBI είπε:

nikos force

quote:οταν πας με 100 σε μια στενη φλαταδουρα ειναι σα να πηγαινεις με 200 στο δρομο,οποτε μαθαινεις να αντιδρας και να σκεφτεσαι πολυ πιο γρηγορα σε ουσιαστικα πιο ασφαλεις ταχυτητες και τερεν...προσωπικα παντα ολα αυτα...



Με βαση το παραπανω που αναφερε ο φιλος nikos force πασχιζω να φερω στο μυαλο μου πως θα περιγραψω μια γρηγορη διαδρομη στο χωμα ,ωστε να μπορεσω , με προσοχη να δω τα σημεια που θα με βοηθουσαν αν την αλλη μερα καβαλαγα ενα ςς σε πιστα η στον δρομο!! Τα παρακατω αφορουν εντελως προσωπικο μου στυλ οδηγησης ( αν τα καταφερω να τα γραψω καλα ) και καθε δουλεμα και κραξιμο που θα ακολουθησει σχετικα με την περιγραφη μου θα το καταλαβω απολυτα !!!
....................................................................................................

Εχουμε φλαταδουρα αρκετα ομαλη, με σκορπια μικρα νεροφαγωματα και σκορπιες μικρες φυτευτες πετρες ! Περιπου πλατος οσο ενα ρευμα κυκλοφοριας με απανωτες φουρκετες ανα 200 -- 250 μετρα !!!

Κλακ... Πρωτη λοιπον και φυγαμε ... Καθισμενοι μπροστα μπροστα στο ΚΤΜ ( σχεδον τα μπαλακια κολημενα στην ταπα του ρεζεβουαρ ) για να φορτοσω το μπροστινο συστημα--τροχο οσο μπορω! Και απο θεμα προσφυσης του μπροστινου τροχου στις στροφες λογο γλιστερου εδαφους , και απο θεμα σταθεροτητας, (μιας και τα χιλμ θα ανεβουν αρκετα και μια πετρα ειναι αρκετη να σου σηκωσει ελαφρα το μπροστινο μερος της μοτοσυκλετας με αποτελεσμα ακαριαιο στριψιμο του τιμονιου και πτωσης με πολλα ) !!

Αλλαγη σε δευτερα και απανωτα, λογο ολισθηροτητας του πισω τροχου σε τριτη και αμεσως μετα σε τεταρτη !!! Τα χιλμ εχουν ανεβει καπουστα 90+ & ερχομαστε στην εισοδο της πρωτης δεξιας φουρκετας.. Κλωτσιες στο μοχλο των ταχυτητων να τον φερω οσο μπορω πιο γρηγορα στην δευτερα,για τοποθετηση στην στροφη σουρνοντας, και συχρονος στιγμιαιο πνιξιμο της μανετας του μπροστινου φρενου ! Ριξιμο το μηχανακι οσο μπορω δεξια, και εγω απο την αντιθετη, την αριστερη πλευρα της μοτοσυκλετας, καθισμενος σχεδον, στην αριστερη καθετη πλευρα της σελλας , εχοντας αφησει πλεον εντελως το φρενο μεσα στην στροφη με το δεξι ποδι εξω απο το μηχανακι λογο ισοροπιας , να πασχιζω να κρατησω το πισω μερος με ελενχομενο γκαζι για να μη μου ερθει μπροστα, και συχρονος ομως να μπορεσω να ξεκολησω απο την στροφη γρηγορα!!!

Εξοδος στροφης... δευτερα , ( το μηχανακι χανει στιγμιαια εντελως την προσφυση του πισω τροχου, κολλαει εκει που ειναι για λιγο, πιεζοντας με προς το μπροστα μερος)--τριτη, (το μηχανακι ξαναβρισκει ελαφρως προσφυση κουνοντας ομως το πισω μερος αρκετα ) -- τεταρτη --πεμπτη ( επιτελους παω ευθεια ) με τρομερη ασταθεια του μπροστινου λογο των μικρων νεροφαγοματων, ορθιος πανω στο μηχανακι ωστε τα γονατα να σηνισφερουν οσο μπορουν στην δουλεια των αναρτησεων , αρκετο σφιξιμο των χεριων στο τιμονι , και ετοιμος για τραβηγμα του προς τα πισω στην περιπτωση π.χ. μεγαλου νεροφαγωματος , και με το ενα ματι να προσπαθει να διορθωνει ωστε να αποφευγεις την καθε μεγαλη φυτευτη πετρα που υπαρχει στο δρομο που απαξ και πεσεις απανω της πραγματικα δεν θα καταλαβεις για ποση ωρα θα πετας χωρις το μηχανακι, και με το αλλο ματι να υπολογιζεις την επομενη στροφη που ερχεται επικυνδινα γρηγορα ..... Τελος βολτας !!!

΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄
΄΄
Διαβαζω και προσπαθω να καταλαβω ποια σημεια απο τα παραπανω θα βοηθαγαν σε οδηγηση με ςς σε φαρδυτερο δρομο,--- με μεγαλυτερες αποστασεις των στροφων --- και διπλασια χιλμ + ,δινοντας καποιο κλικ παραπανω στον οδηγο με προυπηρεσια στην οφφ οδηγηση, απο εναν οδηγο που δεν εχει κανει ποτε του χωμα !!!

Σορρυ.. αλλα δεν βρισκω κατι !!! Μερικα σημεια μοιαζουν και ενα-δυο ειναι ιδια ! Αλλα σε καμμια περιπτωση δεν νομιζω οτι πρεπει να εχει καποιος προυπηρεσια στο χωμα για να τα κανει !!! Μονο αρκετες ωρες & χιλμ. πανω στο μηχανακι του !!!


Και επειδή έχω κουραστεί να με κοιτάνε πιτσιρικάδες είτε με εντουράκια έιτε με ssάκια είτε με οτιδήποτε -που κυκλοφορούνε ξεκράνωτοι με μπλουζάκια-, σαν εξωγήινο καλοκαιριάτικα που πάω στη δουλειά σαν αστακός, να θυμίσω το σοφό πόστ που λέει ποτέ μόνος και χωρίς εξοπλισμό στο βουνό (ή παντού θα συμπληρώσω).

Cpt. Haddock
15/06/2006, 18:53
:a014:

STOYBI
15/06/2006, 20:07
zireous
Εγώ δεν έχω καλέσει και ούτε πρόκειται να καλέσω κανέναν για γρήγορη βόλτα πουθενά, είναι θέμα αρχής και άν έχεις α###### έχεις και αρχές αλλά και λόγο, όχι όπως εσύ που με το που είπα κάτι για σούζες στο thread "Ώριμες σούζες" κατευθείαν έσπευσες να κλαφτείς στους administrators λέγοντας "Πως τους αφήνετε να μπαίνουν αυτούς σε αυτό το forum"

Οσο αφορα το 1)
Εγω το εγραψα αυτο ??? :confused: :eyepop:

Εγω 2 μηνυματα ειχα βαλει σε αυτο το thread.. ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΚΑWASAKI ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΚΧ 200 ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΕΣ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ 80-125-250 ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΧΤΗΚΕΣ !!! :rolleyes:

Τωρα εσυ που τα ειδες τα παραπανω που γραφεις ?? Το σιγουρο ειναι οτι ουτε και εσυ ξερεις... Και για τριτη φορα στο λεω.. Μια απλη βολτα σε καλεσα !! Που το ειδες εσυ το γρηγορη ???

Οσο αφορα το 2)

Δεν μπορω να το σχολιασω !! Εσυ φαινετε εχεις την εντυπωση οτι ανοιγω κουβεντα με τιποτα ζομπι εδω μεσα, που δεν ξερουν να κρινουν και να πραξουν !!! Μαλλον περισσοτερο προσβαλεις τα υπολοιπα παιδια αυτου του φορουμ στην δευτερη ενοτητα σου παρα εμενα !!

Φιλαρακο μαλλον εχεις μπερδεψει την... που...σα με την βουρτσα ( σαν τα μηχανακια σου τις τεχνικες οδηγησης σου και τα βιβλια σου) Και αφου ζητησω συγνωμη απο τους υπολοιπους συμφορουμιτες. και τον δημιουργο αυτουνου του thread για το μεριδιο ευθυνης που μου αναλογει ως προς στο χαλι που εφτασε σχετικα με το θεμα που εχει ....Να σου ευχηθω περαστικα !!!

:rolleyes:

Υ.Γ.

zireous

Και επειδή μου αρέσει να τη ψάχνω και λίγο και αναφέρω και μερικά πράγματα που διάβασα και θεωρώ σωστά μου τη λες καί γι'αυτό, ενώ εξηγώ ότι στη πράξη τα δοκίμασα και ισχύουν ενώ ταυτόχρονα θυμίζω ότι υπάρχουν και ασφαλέστεροι δρόμοι για να τα δοκιμάσεις βάσει κάποιας δοκιμασμένης ΜΕΘΟΔΟΥ-πχ σε μια εντουροσχολή, τώρα αν εσύ σνομπάρεις μια σχολή που στην Ιταλία είναι αναγνωρισμένη από το κράτος και βάζει βάσεις στα πιτσιρίκια που εσύ δεν έχεις ή δεν μπορείς να περιγράψεις, τι να πώ.

Η περιφιμη εντουρο σχολη <<ΦΑΣΟΛΑ>> η οποια φαγωθηκες να παω εχει σαν βαση της την νησο ΑΙΜΠΑ αν θυμαμαι καλα στην Ιταλια !! Η τιμη τοτε που ειχα ρωτησει για να πας στην σχολη του στην Ιταλια περιπου το 2002 ηταν... αν δεν κανω λαθος περιπου 2000 ευρω για τεσσερις μερες με ξενοδοχειο και μηχανακια δικα του !! Ηρθε στην Ελλαδα για 2 χρονιες για ενα σαββατοκυριακο την καθε μια χρονια καλεσμενος του 0-300 !
Οι συμετοχες για τα μαθηματα του με κοστος 150 ευρω τοτε, εξαντληθηκαν σε χρονο τε-τε !!! Αυτα για να μην ψαχνει καποιος αλλος φιλος στην Ελλαδα αδικα εντουροσχολη που εχει ως θεμα της αγωνιστικη οδηγηση εντουρο στην Ελλαδα !! Η μονη εντουρο σχολη που ξερω εγω στην Ελλαδα ειναι του Σπανου στο Λουτρακι ! Αλλα με αντικειμενο της, την οδηγηση off road σε μεγαλα on-off μηχανακια !!

sniper
15/06/2006, 22:00
Όλοι μου φαίνεται μπερδέψατε τις βούρτσες...

Η ερώτηση ήταν απλή, απλούστατη.....

"Γιατί το χώμα είναι μεγάλο σχολείο για την οδήγηση στον δρόμο"

Δεν μπήκε για να τσακωθούμε....

Τελικά απο αυτά που διάβασα άκρη δεν έβγαλα... το να πηγαίνω αργά στο χώμα και να είμαι στην τσιτα συνέχεια δεν μου λέει κάτι... το ίδιο κάνω και στον δρόμο πηγαίνοντας σβέλτα και όχι γρήγορα...... Το να μάθω να ελέγχω την μηχανή στο γλύστριμα το προσπερνώ γιατί στον δρόμο δεν ισχύει τουλάχιστον στα SS.... To να μάθω να πέφτω στο χώμα δεν με βοηθάει αν πέσω με περισσότερα απο 100 στο δρόμο....

Τελικά @@ σχολείο είναι.....

:smokin:

Julius
16/06/2006, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Όπως είπα (εγώ τουλάχιστον το δήλωσα) δεν έχω και μεγάλη πείρα στο χώμα.

Τυχαίνει όμως εδώ που ζώ (για αρκετά χρόνια) να κυκλοφορώ μέ ένα αρχαίο 250αράκι και λίγο με το 650, ΚΑΙ στο χώμα (Η περιοχή που ζω δεν έχει ένα βουνό, έχει πολλά, καθώς και εκατοντάδες χλμ με απόμερους χωματόδρομους -και ασφάλτινους δρόμους


arxika na sou -sas po oti sovareyteite kai prospathisete na kanete enan dialogo "oso ginete" me epixirimata kai oxi me vrisies kai prosopikes antiparatheseis


kai sthn synexeia......

efoson h peira sou sto xoma periorizete sotys xomatodromous tis perioxis sou...... den nomizo oti se pernei na peis thn apopsi sou sto thema oti kai na exeis diavasei, h theoria apo thn praksi apexei









:yuck:

tati
16/06/2006, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Όλοι μου φαίνεται μπερδέψατε τις βούρτσες...

Η ερώτηση ήταν απλή, απλούστατη.....

"Γιατί το χώμα είναι μεγάλο σχολείο για την οδήγηση στον δρόμο"

Δεν μπήκε για να τσακωθούμε....

Τελικά απο αυτά που διάβασα άκρη δεν έβγαλα... το να πηγαίνω αργά στο χώμα και να είμαι στην τσιτα συνέχεια δεν μου λέει κάτι... το ίδιο κάνω και στον δρόμο πηγαίνοντας σβέλτα και όχι γρήγορα...... Το να μάθω να ελέγχω την μηχανή στο γλύστριμα το προσπερνώ γιατί στον δρόμο δεν ισχύει τουλάχιστον στα SS.... To να μάθω να πέφτω στο χώμα δεν με βοηθάει αν πέσω με περισσότερα απο 100 στο δρόμο....

Τελικά @@ σχολείο είναι.....

:smokin:


με αυτο που λες.....παραπάνω....θες να πεις δηλαδή....οτι απορρίπτεις την ιδέα να μπεις χώμα ε???:D

Ευτυχώς!!!! Τη γλιτώσαμε...!!!:lol: :lol: :lol: :lol: ;)

ναι ναι χάλια είναι............(θα γλυτώνεις και τις μανέτες!!!!!!)

Τελος παντων περα απο τη πλακα......νομίζω οτι δοθηκαν απαντήσεις στο ερώτημά σου...απλά έχω την εντύπωση οτι έχεις "φιξάρει" πριν ακόμα βαλεις το ποστ εδω μεσα...μια συγκεκριμένη αποψη περι χώματος.....(αυτά εν ολίγοις που έχεις γραψει πιο πανω).......και γι αυτο δε σε καλυπτει καμία απαντηση ουσιαστικά.....

Το καλύτερο που έχεις να κανεις είναι να το διαπιστώσεις απο μόνος σου!!!:winka: Γιατί ο καθένας αντιλαμβανεται τα πραγματα εντελώς διαφορετικά.......

Παντως μια γενική αποψη πρεπει να την πήρες .......απο τις απαντήσεις (τις περισσότερες τουλαχιστον..) αλλά και με μηδεν εμπειρία κακώς κατα την άποψή μου χαρακτηρίζεις το χώμα @@ σχολείο:(
βασισμένος μόνο στις απόψεις άλλων.....


Παντως κακό δεν μπορεί να κανει.....αν καποιος έχει παραπανω γνωσεις στην οδήγηση...(χώμα), να βοηθήσει ίσως ΝΑΙ.....
αλλά σίγουρα είναι λανθασμενο το σκεπτικό ..του "για να είμαι οδηγάρα στην ασφαλτο πρεπει να περασω απο το χώμα"...(οπως και προαναφέρθηκε..)

Μακρυα!!!! Ακούς!!!! χιχιχιχιχι
:beer: :beer: ;)

sniper
16/06/2006, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
με αυτο που λες.....παραπάνω....θες να πεις δηλαδή....οτι απορρίπτεις την ιδέα να μπεις χώμα ε???:D

Ευτυχώς!!!! Τη γλιτώσαμε...!!!:lol: :lol: :lol: :lol: ;)

ναι ναι χάλια είναι............(θα γλυτώνεις και τις μανέτες!!!!!!)

Τελος παντων περα απο τη πλακα......νομίζω οτι δοθηκαν απαντήσεις στο ερώτημά σου...απλά έχω την εντύπωση οτι έχεις "φιξάρει" πριν ακόμα βαλεις το ποστ εδω μεσα...μια συγκεκριμένη αποψη περι χώματος.....(αυτά εν ολίγοις που έχεις γραψει πιο πανω).......και γι αυτο δε σε καλυπτει καμία απαντηση ουσιαστικά.....

Το καλύτερο που έχεις να κανεις είναι να το διαπιστώσεις απο μόνος σου!!!:winka: Γιατί ο καθένας αντιλαμβανεται τα πραγματα εντελώς διαφορετικά.......

Παντως μια γενική αποψη πρεπει να την πήρες .......απο τις απαντήσεις (τις περισσότερες τουλαχιστον..) αλλά και με μηδεν εμπειρία κακώς κατα την άποψή μου χαρακτηρίζεις το χώμα @@ σχολείο:(
βασισμένος μόνο στις απόψεις άλλων.....


Παντως κακό δεν μπορεί να κανει.....αν καποιος έχει παραπανω γνωσεις στην οδήγηση...(χώμα), να βοηθήσει ίσως ΝΑΙ.....
αλλά σίγουρα είναι λανθασμενο το σκεπτικό ..του "για να είμαι οδηγάρα στην ασφαλτο πρεπει να περασω απο το χώμα"...(οπως και προαναφέρθηκε..)

Μακρυα!!!! Ακούς!!!! χιχιχιχιχι
:beer: :beer: ;)

Kαθόλου δεν απορρίπτω την ιδέα να μπω χώμα..... Το αντίθετο μάλιστα...

Αλλά δεν ειπα ΕΓΩ ότι για να είμαι οδηγάρα πρέπει ή δεν πρέπει να περάσω από το "Μεγάλο σχολείο του χώματος"

Και αυτό προσπαθώ να καταλάβω απο κάποιους που ξεκινησαν απο χώμα και προχώρησαν στον δρόμο.

και μέχρι τώρα όχι μόνο ΜΕΓΑΛΟ σχολείο δεν είναι αλλά απλά σου δίνει κάποια πραγματάκια μονο και μόνο επειδή η μηχανές είναι ελαφρές και οι ταχύτητες μικρότερες. Άσε που όσοι ασχολούνται σοβαρά με το χώμα λένε ότι και οι "μικρές" (σε σχέση με την άσφαλτο) ταχύτητες δεν ειναι καθόλου μικρές....

Ακόμα περιμένω....

Cpt. Haddock
16/06/2006, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ακόμα περιμένω....

Τι περιμένεις ρε μάστορα;

:confused: :confused:

5-6 ποστ στην 1η σελίδα λένε κάποιους λόγους.



:smokin:

Ε, αμα δε σε καλύπτουν τι να σε κάΜωμε; Μας τελείωσαν τα επιχειρήματα!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wacko:

Julius
16/06/2006, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Kαθόλου δεν απορρίπτω την ιδέα να μπω χώμα..... Το αντίθετο μάλιστα...

Αλλά δεν ειπα ΕΓΩ ότι για να είμαι οδηγάρα πρέπει ή δεν πρέπει να περάσω από το "Μεγάλο σχολείο του χώματος"

Και αυτό προσπαθώ να καταλάβω απο κάποιους που ξεκινησαν απο χώμα και προχώρησαν στον δρόμο.

και μέχρι τώρα όχι μόνο ΜΕΓΑΛΟ σχολείο δεν είναι αλλά απλά σου δίνει κάποια πραγματάκια μονο και μόνο επειδή η μηχανές είναι ελαφρές και οι ταχύτητες μικρότερες. Άσε που όσοι ασχολούνται σοβαρά με το χώμα λένε ότι και οι "μικρές" (σε σχέση με την άσφαλτο) ταχύτητες δεν ειναι καθόλου μικρές....

Ακόμα περιμένω....



To thema einai ENA

mporei na mhn einai anageo na kaneis enduro kai MX gia na adogeiseis SS


Alla einai anageo gia na gineis ANDRAS re


ante oles oi koulatzes me ta SS lemee


:smokin:







ante na kopsoume kana spam lemeeeee







:wave2:

tati
16/06/2006, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Kαθόλου δεν απορρίπτω την ιδέα να μπω χώμα..... Το αντίθετο μάλιστα...

Αλλά δεν ειπα ΕΓΩ ότι για να είμαι οδηγάρα πρέπει ή δεν πρέπει να περάσω από το "Μεγάλο σχολείο του χώματος"

Και αυτό προσπαθώ να καταλάβω απο κάποιους που ξεκινησαν απο χώμα και προχώρησαν στον δρόμο.

και μέχρι τώρα όχι μόνο ΜΕΓΑΛΟ σχολείο δεν είναι αλλά απλά σου δίνει κάποια πραγματάκια μονο και μόνο επειδή η μηχανές είναι ελαφρές και οι ταχύτητες μικρότερες. Άσε που όσοι ασχολούνται σοβαρά με το χώμα λένε ότι και οι "μικρές" (σε σχέση με την άσφαλτο) ταχύτητες δεν ειναι καθόλου μικρές....

Ακόμα περιμένω....



δεν είπα "οδηγάρα" για σενα προσωπικά ...γενικα΄το έλεγα.....σαν "ορο" για να γίνει κανεις..οτι πρεπει να περασει απο το χωμα......

Αν και οι επόμενες απαντήσεις δε νομίζω να διαφέρουν πολύ..γιατί πανω κατω νομίζω οτι σου απαντησαν πλήρως για το τι γίνεται....στο χώμα...

και σίγουρα....αν τρεχεις στο χωμα....οι ταχύτητες δεν είναι "μικρες".......αλλά αυτό να το σχολιάσω καλύτερα όταν ξεπεράσω το σταδιο της στατικής τουμπας!!!:lol: :lol:

MIKE_16V
16/06/2006, 10:20
Sninper, για να παρεις απαντηση στην ερωτηση σου, πραγμα που θα ηθελα να μαθω και εγω, θα πρεπει να μας απαντησει καποιος που τρεχει με ss αλλα προπονητε στο χωμα! Ξερω οτι ολοι οι αγωνιαριδες ss προπονουνται με motocross......

sniper
16/06/2006, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Sninper, για να παρεις απαντηση στην ερωτηση σου, πραγμα που θα ηθελα να μαθω και εγω, θα πρεπει να μας απαντησει καποιος που τρεχει με ss αλλα προπονητε στο χωμα! Ξερω οτι ολοι οι αγωνιαριδες ss προπονουνται με motocross......

αυτό που κατάλαβα είναι οτι το κάνουν για φυσική κατάσταση.... αυτό δεν ειναι σχολείο... ειναι γυμναστική...

Πάμε παρακάτω....

(δεν γράφει και ο Μπούστας εδώ ρε γμτ) :D

road spirit
16/06/2006, 10:24
Προσωπικά πάντως μου έχουν δημιουργήσει την πεποιθηση οτι η ενασχοληση με το χώμα βοηθά συνολικά και στην ασφαλτο. Και λεω "μου έχουν δημιουργήσει" γιατί αφενός δεν εχω μπει ποτε χωμα (οκ, ντρεπομαι που το λεω, δυστυχως ειναι αληθεια) άρα δεν μπορώ να έχω ιδια άποψη και αφετέρου αυτό είναι κάτι που έχει γραφτεί κατα καιρούς στα περιοδικά και το έχουν υποστηρίξει εκεί με διάφορα επιχειρήματα. Οπότε, λέω, κάτι θα ξέρουν αυτοί. Επιπλέον προς αυτήν τη κατεύθυνση με οδηγεί και παλιό σχόλιο (επίσης από περιοδικά, δεν μπορώ να ξέρω κατα πόσο είναι αλήθεια) ότι ο V.Rossi έκανε συστηματικά προπόνηση με ένα enduro (ή SM ?) σε χωμάτινες αλάνες, χρησιμοποιώντας καραφλό πίσω λάστιχο.

sniper
16/06/2006, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
Προσωπικά πάντως μου έχουν δημιουργήσει την πεποιθηση οτι η ενασχοληση με το χώμα βοηθά συνολικά και στην ασφαλτο. Και λεω "μου έχουν δημιουργήσει" γιατί αφενός δεν εχω μπει ποτε χωμα (οκ, ντρεπομαι που το λεω, δυστυχως ειναι αληθεια) άρα δεν μπορώ να έχω ιδια άποψη και αφετέρου αυτό είναι κάτι που έχει γραφτεί κατα καιρούς στα περιοδικά και το έχουν υποστηρίξει εκεί με διάφορα επιχειρήματα. Οπότε, λέω, κάτι θα ξέρουν αυτοί. Επιπλέον προς αυτήν τη κατεύθυνση με οδηγεί και παλιό σχόλιο (επίσης από περιοδικά, δεν μπορώ να ξέρω κατα πόσο είναι αλήθεια) ότι ο V.Rossi έκανε συστηματικά προπόνηση με ένα enduro (ή SM ?) σε χωμάτινες αλάνες, χρησιμοποιώντας καραφλό πίσω λάστιχο.

Άρα μιλάμε ότι βοηθάει σε ακραίες καταστάσεις στυλ μπαίνω στην στοφή με κλειδωμένο το πίσω και full ανάποδο lock στο τιμόνι;

Χμμμμ.... αυτό το καταλαβαίνω.... Αλλά αν φτάσω να το κάνω...... είναι άλλη ιστορία....

road spirit
16/06/2006, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

(δεν γράφει και ο Μπούστας εδώ ρε γμτ) :D



Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Άρα μιλάμε ότι βοηθάει σε ακραίες καταστάσεις στυλ μπαίνω στην στοφή με κλειδωμένο το πίσω και full ανάποδο lock στο τιμόνι;


Επίσης, θυμάμαι πριν από κάποια χρόνια οτι ο Μπουστας είχε παει στο εξωτερικό, σε εγκαταστάσεις του Kenny Roberts όπου και εκπαιδεύτηκε μεταξύ άλλων σε χωμάτινες πίστες dirt track, ξέρετε, αυτές τις κυκλικές όπου γυρνάς γύρω γύρω με ανάποδο τιμόνι και τον πίσω να ντριφτάρει διαρκώς.

zireous
16/06/2006, 18:55
Επειδή υπάρχει (πάντα) η πιθανότητα να σε έχω παρεξηγήσει STOUBI, αυτό θα σου πώ μόνο.

Άμα πάρω το κωλοss που το έχω και άχτι και κατέβω Αθήνα, θα ανέβω έστω και με 5 χλμ/ω στο βουνό να κεράσω 2 μαύρες Guinness (το ότι δε πίνω πια δε σημαίνει ότι δεν άδειαζα το Βόσπορο κάποτε) άν μου αποδείξεις ότι το γόνατο δε βοηθά στις στροφές στο χώμα, καλά το να μπείς με 90 το προσπερνάω -με λιγότερα. Στο άλλο ποστ.

Ένα συγγνώμη και άπο μένα για το ξεχαρβάλωμα της συζήτησης.

Κατά τα άλλα, σε καμμία περίπτωση δεν θεωρώ κάποιον ηλίθιο που διάβασε κάτι σε ένα χαρτί και το έβγαλε στη πράξη, ίσως θα μπορούσατε να κάνετε και εσείς κάτι παρόμοιο...

dirtbird
17/06/2006, 10:26
Eπειδή καταντάει βαρετό να διαβάζεις τόσες αντιπαραθέσεις και φιλοσοφίες (συν το ότι μου δημιουργείται η εντύπωση ότι κάποιοι από τους γράφοντες έχουν ΠΟΛΥ περιορισμένη οδηγική εμπειρία και ταχύτητα), θα προσπαθήσω να το εκλαικεύσω (ΟΧΙ πουλέψω:smokin: ):
οδηγώντας στο χώμα η EEPROM που έχουμε στον εγκέφαλο αλλάζει δεδομένα, δηλαδή το μικρό γλυστρηματάκι στην καθημερινή οδήγηση (είτε στρίβουμε, είτε φρενάρουμε) δείχνει φυσικό και δεν μας βάζει σε alert mode (που συνήθως επιφέρει και βεβιασμένες αντιδράσεις). Απο εκεί και ύστερα τα υπόλοιπα έχουν να κάνουν με την πείρα του καθενός.

ΣΗΜ1: ήμαρτον, εμπειρία στο χώμα με πήγασο (και άλλα μαστόδοντα τύπου Λουτρακίου) ΔΕΝ γίνεται (εννοώντας ότι οι ταχύτητες που μπορείς να κινηθείς είναι πάρα πολύ μικρές ώστε να αποκομίσεις ουσιαστικά οφέλη)

ΣΗΜ2: το αν χρησιιμοποιούμε τα μαρσπιε, αν καθόμαστε ή σηκωνόμαστε, ανα ανοίγουμε το γκάζι ή το κλείνουμε, και οτιδήποτε άλλο μπορεί να περιγραφεί ως τεχνική οδήγησης, συνθέτει το οδηγικό μας στυλ.
Αν είναι καλό ή όχι θα το βρούμε στην πορεία, και μη ξεχνάτε ότι άλλη τεχνική έχει και χρησιμοποιεί ένας οδηγός που κινείται με διπλάσια ταχύτητα από εμάς.
Κάποιοι παλαιότεροι έλεγαν ότι κάθε οδηγός έχει την ταχύτητα του εννοώντας ότι για να πάει παραπάνω πρέπει να αναθεωρήσει σημαντικά πράγματα σε σχέση με την τεχνική του.

ΣΗΜ3: stoubi + zireous, αν συναντηθείτε,τι θα γίνει? Πρώτα θα παίξετε μπουνιές και μετά θα συστηθείτε? Μάλλον θα έπρεπε να είσαστε πιο φειδωλοί στους χαρακτηρισμούς σας, στο κάτα-κάτω απόψεις ανταλλάσουμε....και οι υπόλοιποι δεν φταίνε σε τίποτα.

zireous
17/06/2006, 20:53
Το κατά πόσο είναι κάποιος γρήγορος ή όχι δεν μπορεί να φανεί σε ένα φόρουμ, γι' αυτό από την αρχή έθεσα εαυτόν ώς τον ποιό κουλό των κουλών προς χάριν της συζήτησης -το να είσαι γρήγορος στο χώμα δεν σημαίνει ότι είσαι και στη πίστα το ίδιο, και μόνο εκεί κάτω από τη πίεση του χρονόμετρου (ή του ανταγωνισμού) θα δείς την αλήθεια. Τη πραγματικότητα δε νομίζω να είναι επιθυμητό να τη δείτε όσο αφορά το άτομό μου, έχω δηλώσει ότι δε τρέχω σε κατοικημένες περιοχές, τίποτε άλλο.

Άν ξαναδιαβάσεις από την αρχή τα λεγόμενα, θα δεις ότι ο βασικός λόγος που τα πήρα με τον STOUBI, που ξαναλέω ότι μπορεί μια χαρά παιδί να είναι και το στριμμένο μου κεφάλι να φταίει πάλι οπότε έχει μια συγγνώμη (ναι μου έχει ξανασυμβεί να πλακώνομαι με κάποιον και μετά να κερνάω μπύρες και ο άλλος ηδύποτα -το αλκοόλ βλάπτει τις επιδόσεις μου, άσε που ο άλλος κερνά λιγότερο, συμφέρει), είναι ότι αρχίζοντας πετάει μια αναφορά σε αγώνες MX γεμάτη ενθουσιασμό μέν, αλλά χωρίς την απαιτούμενη αγωνιστική ψυχραιμία που επιβάλλουν οι αγώνες και με επισφαλή -κατά τη γνώμη μου- τεχνική. Προσπαθώντας να ανιχνεύσω όσο ήπια μπορούσα τα (πιθανά) λάθη του αρχίζει το ξεκατίνιασμα.

Και δεν παίρνω απαντήσεις για τις απλές ερωτήσεις μου (τεχνικού περιεχομένου).

Και εκεί που νόμισα ότι συζητάω με κάποιον με κάποια αγωνιστική πείρα, μού'ρχεται η κατραπακιά... Εγώ λέει επειδή είμαι κότα, δεν αναγνωρίζω την ύψιστη τεχνική (τεχνική MX έδειχνε και ο McGrath θυμίζω), και είμαι άσχετος και πρέπει να πάω να διαβάσω κάνα βιβλίο, και δε ξέρω ούτε τι σημαίνει SX ούτε MX (ούτε BMX), και ότι διαβάζω και το βγάζω στο δρόμο δηλαδή, είναι άχρηστο, (όπως ένα απλό ντριφτ που τα κάνω χρόνια και έτυχε -ξανά- να με γλυτώσει από έξοδα φέτος με μηχανή αρκετά μεγαλύτερη από αυτή που έκανα τότε ντριφτάκια, που όταν το ανέφερα παραπάνω μπορεί διάφοροι να νόμισαν ότι τό'κανα για να πουλήσω μούρη).

Και ερωτώ, μήπως αγαπητοί χωμάτινοι βλέπετε πολλή τηλεόραση;

Όλες οι μοτοσυκλέτες κατασκευάζονται κατόπιν σχεδιασμού, αρκετής συζήτησης,και εξαντλητικών δοκιμών.

Τί σας κάνει να νομίζετε ότι όλες οι παράμετροι που συνθέτουν μια μοτοσυκλέτα είτε είναι για χώμα είτε είναι για την άσφαλτο, δεν λαμβάνονται υπόψιν από τους οδηγούς αγώνων;

Μήπως κάθε στροφή, κάθε ραχούλα, κάθε σκαλοπάτι, κάθε εσάκι καταμετριέται προσεκτικά και γίνονται εξαντλητικές δοκιμές για να τελειοποιηθεί η εκάστοτε τεχνική του αναβάτη;

Λέτε να μη κρατούν σημειώσεις;

Μήπως τις διαβάζουν κιόλας;

Μήπως θα ωφελούσε να βάζαμε κάνα ψήγμα από αυτές τις τεχνικές στην οδήγησή μας;

Γι'αυτό και για πολλούς άλλους λόγους προσπάθησα να δώσω μερικά στοιχεία που το κεφάλι μου το στραβό έλεγε ότι παίζουν. Και μη διανοηθεί κανένας να μου ξαναπεί παπαριά για πράγματα που δοκιμάζω και δουλέυω στο δρόμο ή στο χώμα... Δεν υπάρχει περίπτωση να γράψω κάτι που δεν το έχω δει να δουλεύει πρώτα. Φυσικά μπορεί να υπάρχει και πιο γρήγορος τρόπος από το δικό μου (ποιό δικό σου ρε; χιλλιάδες τα έχουν ξανακάνει πριν από σένα).

Όσο για το πηγασάκι, αν το ψάξεις υπάρχει ένα παιδί που τρέχει με ένα πηγασάκι σε αγώνες, ίσως μπορεί να βοηθησει...

Μη ξεχνάς ότι υπάρχουν μερικοί τύποι που ότι και να καβαλήσουν το πάνε γαμιώντας, μερικοί φρενάρουν στη πόλη -επειδή δε γουστάρουν τους γιατρούς-, μερικοί όχι. Τους μέν δεν θα τους καταλάβεις εύκολα.

Καλές βόλτες (και στο χώμα και στην μαμημένη άσφαλτο), και καλό καλοκαίρι -σιγά zireous, σιγά.