PDA

View Full Version : Η Σουμα Μου



Nefeli
10/05/2004, 10:04
Θέλω να κάνω μια σούμα με αυτά που διάβασα σε διάφορα post και απλά να πω όλες τις σκέψεις που πέρασαν από το μυαλό μου.

Πολλές φορές λένε ότι μήνυμα που εστάλη είναι μήνυμα που δεν παρελήφθη.
Και αυτό έχει να κάνει με το πόσο ο αποστολέας ξέρει τι εννοεί και αυτός που λαμβάνει το μήνυμα είναι ανοικτός να δεχθεί αυτό που του λεει ο αποστολέας η αυτό που για τους δικούς του λόγους θέλει να καταλάβει.

Τι εννοούμε κλίκα ???????
Και πως τη χρησιμοποιούμε ?????????
Πως τη χειριζόμαστε για μας και τους άλλους???????
Ποιος έχει ανάγκη μια κλίκα????
Ποιος είναι αυτός που θα την οριοθετήσει και θα μπει ποιος θα μπει και θα βγει???????
Είναι αφορμή για να πούμε αυτά που δεν μπορεί η αιτία???????
Είναι αυτό που κλείνει με μια αγκαλιά??????????
Είναι αυτό που είναι αγκαλιές και κάθε λίγο δυο χέρια ανοίγουν και την μεγαλώνουν να χωρέσει και άλλος ένας και πάει λέγοντας??????????
Είναι αυτοί που έχουν χωμάτινα και μπορούν να πάνε εκδρομή σε χωμάτινους δρόμους?????????
Είναι αυτοί που έχουν γρήγορα και μπορούν να πάνε μονοήμερη Θεσσαλονίκη???????
Είναι αυτοί που έχουν μικρά και μπορούν να πάνε μονοήμερη Χαλκίδα?????????????

Όταν θέλουνε να κάνουμε κάτι αν αυτό λέγεται επαφή για καφέ, εκδρομή, ή οτιδήποτε άλλο προσπαθούμε, ψάχνουμε τον χ, ψ, που έχει την επαφή με το π, ρ και πάει λέγοντας.
Αυτό σημαίνει αγαπώ αυτό που θέλω, το ψάχνω, το διεκδικώ, παθιάζομαι με αυτό, δεν φοβάμαι την απόρριψη και την άρνηση, δεν έχω στο νου μη με ταμπελιάσουνε, κινώ γη και ουρανό και το βρίσκω.

Για μένα η ζωή δεν μπορεί να είναι μόνο 2 τροχοί, μόνο 4 τροχοί, μόνο η μάνα, μόνο ο πατέρας, μόνο τα αδέρφια, μόνο τα παιδιά, μόνο ένας κολλητός, μόνο ο γκόμενος, μόνο η δουλειά, ……………..
Η ζωή είναι όλα αυτά μαζί και πιστεύω πως για όλα αυτά, όλοι εμείς είμαστε εδώ μέσα ή τουλάχιστον για μένα αυτό έχουμε ζητούμενο και ανάγκη, για να ανταλλάξουμε απόψεις, να ακούσουμε τον άλλον ότι και αν έχει να πει, να προβληματιστούμε, να καταλάβουμε, να αναθεωρήσουμε απόψεις, να κατασταλάξουμε σε κάτι που μέχρι χθες ακόμα έτρεχε στο νου μας, να δώσουμε ευκαιρία στον εαυτό μας και στους άλλους για αποκάλυψη, να ανοίξουμε μάτια, αυτιά και ψυχή να δεχθούμε αυτά που ο καθένας έχει, θέλει και μπορεί να μοιραστεί μαζί μας, να βοηθήσουμε και να βοηθηθούμε, να πούμε αστεία και να κάνουμε καζούρα. Μα πάνω από όλα να λέμε την αλήθεια μας όσο αυτή και αν πονάει και να ελπίζουμε ότι αυτοί που την ακούν την ξεχωρίζουν από την δική τους αλήθεια και έχουν όλη την καλή και έντιμη διάθεση να ακούσουν, να καταλάβουν, να συγχωρέσουν, να απλώσουν χέρι σε εμάς και στον εαυτό τους.

Θέλω να πω ότι όταν εγώ δεν μπορώ να ακολουθήσω σε ένα καφέ ή μια βόλτα και μαθαίνω ότι κάποιοι άλλοι έζησαν αυτό που ήθελαν στεναχωριέμαι για μένα που δεν ήμουν μαζί τους και αυτό είναι το λιγότερο πάνω από όλα χαίρομαι γιατί εκείνοι πήγαν και πέρασαν καλά.

Μια περιπέτεια ας το κάνουμε και μέσα από αυτή να μπορούμε να προχωράμε μπροστά, με τα καλά και τα κακά γιατί μόνο έτσι μπορούμε να κινούμε τα νερά μας να μην λιμνάζουν.

Φιλιά



:wave2:

milaber
10/05/2004, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από nefeli
Μια περιπέτεια ας το κάνουμε και μέσα από αυτή να μπορούμε να προχωράμε μπροστά, με τα καλά και τα κακά γιατί μόνο έτσι μπορούμε να κινούμε τα νερά μας να μην λιμνάζουν.

Σωστηηή...

:winka: :wave2: :winka:

periklisk
10/05/2004, 13:23
Ρούλα δεν έχω να προσθέσω και τίποτα ιδιαίτερο μιας και κάλυψες το θέμα!

Αυτό που σκεπτόμουν να γράψω και νωρίτερα είναι πως πάνω απ' όλα είμαστε όλοι μέλη της μεγάλης παρέας που λέγεται moto.gr και θαρρώ πως αυτή η παρέα είναι αρκετά ελεύθερη και ευέλικτη αφού δεν υπάρχουν αυστηροί κανόνες που ορίζουν την επικοινωνία και συμπεριφορά μας. Αντίθετα αυτά ορίζονται από την έμφυτη διάθεση και αγάπη μας για τους 2 τροχούς και ότι αυτοί συνεπάγονται, όπως επίσης και από άλλα πράγματα που είναι άλλωτε κοινά για όλους και άλλωτε ξεχωριστά για τον καθένα μας....

Επίσης πρέπει να τονίσω πως με στεναχώρησαν 2 πράγματα:

- Η έλλειψη οργάνωσης που είχαμε (δεν φταίει κάποιος συγκεκριμένα για αυτό) έχοντας αποτέλεσμα την ελλειπή ενημέρωση των συνφορουμιτών....
- Η λάθος αντίληψη που σχηματίστηκε ότι το κάναμε επίτηδες δημιουργώντας μια κλίκα κλπ.....

Όσοι πειράχτηκαν από αυτά πολύ καλά έκαναν και τα μοιράστηκαν μαζί μας για να καταλάβουμε την πατάτα και να μην την ξανακάνουμε!!!!

Άντε να είμαστε καλά και να οργανωθούμε καλύτερα!

milaber
10/05/2004, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
- Η έλλειψη οργάνωσης που είχαμε (δεν φταίει κάποιος συγκεκριμένα για αυτό) έχοντας αποτέλεσμα την ελλειπή ενημέρωση των συνφορουμιτών....
- Η λάθος αντίληψη που σχηματίστηκε ότι το κάναμε επίτηδες δημιουργώντας μια κλίκα κλπ.....

Όσοι πειράχτηκαν από αυτά πολύ καλά έκαναν και τα μοιράστηκαν μαζί μας για να καταλάβουμε την πατάτα και να μην την ξανακάνουμε!!!!

Άντε να είμαστε καλά και να οργανωθούμε καλύτερα!

Για τι ακριβώς μιλάς ρε Περικλή;
Έχασα κανένα επεισόδιο;

:confused:

periklisk
11/05/2004, 08:37
Κανονίστηκε βόλτα την Κυριακή και δεν ενημερώθηκαν όλοι όπως έπρεπε.... χοντρικά στο λέω....

milaber
11/05/2004, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Κανονίστηκε βόλτα την Κυριακή και δεν ενημερώθηκαν όλοι όπως έπρεπε.... χοντρικά στο λέω....

OK.
Kατάλαβα.