PDA

View Full Version : ΠΙΘΑΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΟΡΘΩΤΗ



frog1
09/06/2006, 15:35
Καλησπέρα σε ολα τα παιδιά .Εχω μια africa το 96, πριν ενα μήνα περίπου τσέκαρα την φύσα του ανορθωτη γιατι έβλεπα το βολτόμετρο (οργανάκι εξτρα πανω απο το τριπ μαστερ) και πότε εδειχνε 14ν ποτε 13,5 ποτε 12,5 και διάφορες αλλες ενδείξεις οταν δε άναβα τα φώτα έπεφτε στα 11 με 11,2 ν, καλλά βολτ εδειχνε οταν ζεστενόταν η μηχανή. Τελικά η φύσα ηταν σχεδόν κάρβουνο και ένωσα τα καλώδια μεταξύτους ,τσεκάρω το βολτόμετρο και ειχε γίνει το θαύμα τα βόλτ 14,5 με 15 και οταν άναβα τα φώτα στα 13,5 με 14.
Την τελευταία εβδομάδα και εντελώς ξαφνικά ενω με σβηστά τα φώτα τα βολτ παίζουν απο 12,4 εως 14, οταν ανάβω τα φώτα πεύτουν στα 12,3 με 11,6 .

Ο ανορθωτής απ'ότι εχω δει εινε αλλαγμένος δεν ξέρω τι μάρκα εινε τον ειχε οταν πήρα την αφρικα πριν 3 χρόνια.
Αν ξέρει κάποιος ας μου πει τι να κοιτάξω η τι πρέπει να κάνω, η αν πρεπει να τον αλλάξω με εναν SXelectronics.
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για τον χρόνοσας και την βοήθειά σας.

matmat
09/06/2006, 16:37
Aλλαξέ τον και την μπαταρία μαζί
Ρίξε και έναν έλεγχο στην καλωδίωση καλού κακού μιας και χωρίς φίσα τρώει παραπάνω φορτίο...
:wave2:

TWINGEORGE
10/06/2006, 09:21
kalimera. an ise athina sou protino na pas apo sxelectronics
ke na sta dei o mastoras eki. na sou perasi ton anorthoti - mpataria ke na sou metrisi ke ti genitria. emena me exei boithisi para poli ke apo to thl. (epidi ime se nisi) kani tromeri doulia osi exoune pai exoun mini efxaristimeni. :wave2:

tifoefs
12/06/2006, 14:21
Κανε μια φορτιση στη μπαταρια (μη παρεις καινουργια κανει 100 γιουργια) !!

Ο ανορθωτης σου ειναι ενταξει...αν δεν ηταν δεν θαχες καθολου ρευμα νομιζω.

Μη κανεις ασκοπα εξοδα ! Αφρικα εχεις !

:beer:

mixanobio$
12/06/2006, 15:49
Ναι θα συμφωνησω... δεν χρειαζεσαι ανορθωτη οι τιμες ειναι σωστες... πηγαινε στο sxelectronics na soy balei mia φυσα καινουργια!


θα σου πει εαν θες ανορθωτη ειναι σωστος!


Φιλικα

Χαρης

frog1
12/06/2006, 16:08
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Ξαναέκανα μέτρηση με ψηφιακό πολύμετρο και οι τιμες τελικά ηταν καλές και α'πότι είδα δεν ειχε σωστή αντιστιχοία το οργανάκι που εχω βάλει πάνω στο τρίπ μάστερ τελικά το ρύθμισα και αυτο και ολα εινε ο.κ. με ανοιχτό διακόπτη και χωρίς να δουλεύει η μηχανή μου δείχνει 12,9ν, και τα φώτα δεν τρεμοπαίζουν σε καμία περίπτωση . Παρολα αυτά θα παω μια βόλτα απο ΣΧελεκτρονικς για να το μετρήσει και αυτός και για νέα φύσα. Και παλι σας ευχαριστώ για τον χρόνοσας και τις πολύτιμες πληροφορίες σας.

TWINGEORGE
12/06/2006, 18:10
pantos ke emena ti fisa mou ixe kapsi ke alaxa anorthoti apo sx electronics meta apo dio mines. giati me etroge o problimatismos.
gia na arxisi na ta karbouniazi o anorthotis stantar arxizi ke ta pezi. ke epidi piasane ke i zestes ke olo kana taxidaki tha xtipisoume kalo ine na mi pezoume me afta.
pantos pigene apo sxelectronics ke tsekareta o ypefthinos ekei ine poli entaxi. emena me exi boithisi ke apo to thl. xoris na disanasxeti.

:wave2::smokin:

africa_t
07/07/2006, 17:10
εμενα παιδες μου εκαψε την φυσα περυσι,την εκοψα και ενωσα τα καλωδια μεταξυ τους.μεχρι στιγμης ολα ειναι οκ.