PDA

View Full Version : Τελικά είναι σωστές οι πιέσεις?



startengine
10/06/2006, 18:46
Όταν αγόρασα τη μηχανή μου (CBF600S), o φίλος πωλητής μου επεσήμανε να ελέγχω τακτικά τις πιέσεις των ελαστικών και μάλιστα μου είχε πει πως σ΄αυτό το μηχανάκι αν είναι χαμηλότερες από τις συνιστώμενες, το τιμόνι θα κουνάει (!!!)
Οι πιέσεις από τον κατασκευαστή είναι 36 Ε 42 Π, με φορτίο ή χωρίς.
Όταν πριν λίγο καιρό άλλαξα τα Brigestone BT57 που φορούσε με Pirelli Diablo (τα απλά), ο επίσης φίλος λαστιχάς μου πρότεινε 34 - 38 και άντε 35 - 40 δικάβαλο. Είπε πως κάθε λάστιχο έχει τη δική του συμπεριφορά στη δεδομένη πίεση και γι΄αυτά, αυτή είναι η συνιστώμενη.
Ως ...υπάκουο πλάσμα:rolleyes: , ακολούθησα και τη δεύτερη συμβουλή, παρότι γνωρίζω πως οι σωστές πιέσεις δίνονται από τον κατασκευαστή της μοτο. Το θέμα είναι πως τώρα με τα νέα ελαστικά, έχω και μετά το στρώσιμό τους συντονισμό στο τιμόνι (μασάζ στους καρπούς μετά τις 5.000στρ.), και η σταθερότητα στην ευθεία με λίγα σα να μου φαίνεται πως έχει μειωθεί.
Ζητώ τη γνώση των μαστόρων του παρόντος δωματίου (oldman ...μήπως:blush: ...???).
Να φέρω τις πιέσεις στις γνωστές παλιές ή διατρέχω κίνδυνο να φθείρω τα λαστιχάκια ή και να φάω καμιά σαβούρδα λόγω μειωμένης πρόσφυσης (κατά τον λαστιχά)???

idi
10/06/2006, 20:49
Οι πιεσεις που σου ειπε ο λαστιχας σου ειναι πιο κοντα στο σωστο (ΓΙΑ ΜΕΝΑ)...

εχω παιξει με τις πιέσεις στο μηχανάκι μου με δοκιμες σε ολες τισ συνθήκες και νομιζω οτι ποτε δεν μπορεσα να τα ζεστάνω ικανοποιητικά όταν χρησιμοποιούσα τις προτεινόμενες απο το εργοστάσιο πιεσεις (σαν και τις δικες σου 36-42)

για τα diablo νομιζω 33 με 34 εμπρος και 36 με 38 πισω ειναι καλα

η αστάθεια στις ευθειες μπορει να ειναι λογο "κορώνας" του νεου ελαστικού σου που ειναι πιο "σπορ"

startengine
10/06/2006, 22:51
Thanks idi!
Όντως η κορώνα αν και πολύ πιο ήπια από άλλες, είναι πιο τριγωνική από τα ...τετράγωνα ΒΤ57...
Το τρέμουλο όμως? Δεν είναι κοσκίνισμα για να σκέφτομαι στραβό σκελετό και η ζυγοστάθμιση έγινε μπροστά μου και σχολαστικά. Βέβαια μπορεί με το πάτημα να άλλαξε κάτι... Ίδωμεν.

marios8
10/06/2006, 23:22
Αν νομιζεις οτι ο μαστορακος της γειτονιας ξερει καλυτερα απο τον κατασκευαστη που εχει κανει μελετες επι μελετων τοτε κανε αυτο που σου λεει ο μαστορας.:sick:

m1ke
12/06/2006, 20:51
Ζυγοστάθμιση έκανε ο λαστιχάς;

Το κούνημα εμφανίζεται μόνο στην ευθεία ή και όταν η μηχανή είναι υπό κλίση;

Πάντως διαφορές στις πιέσεις της τάξης των 5 psi δεν προκαλούν αστάθεια ή ταλαντώσεις. Αλλού πρέπει να ψάξεις.

Υπάρχει πάντα και η πιθανότητα το λάστιχο να έχει στραβή κορώνα και αυτό αν ισχύει θα το δείς από την ανομοιόμορφη φθορά του πέλματος.

nikonian
13/06/2006, 07:42
Ο κατασκευαστής της μοτο δίνει κάποιες πιέσεις.
Ο κατασκευαστής του ελαστικού, δίνει κάποιες άλλες.
Εσύ επιλέγεις τις μεγαλύτερες από τις δυο.
(Από το σεμινάριο του "Ανέμου")

Αυτό , έχει την εξής λογική:Αν το ίδιο ελαστικό χρησιμοποιηθεί σε ένα μηχανάκι 180 κιλών και σε ένα άλλο 230 κιλών, εύκολα αντιλαμβάνεσαι ότι στο βαρύ μηχανάκι πιέζεται και χάνει το "ποθητό σχήμα", εκτός κι αν έχει μεγαλύτερες πιέσεις.

Παράδειγμα ζωντανό :

Το ΜΤ03 της Yamaha και το CBF 1000 , φοράνε τις ίδιες διαστάσεις ελαστικών. Το πρώτο είναι 170 κιλά και το δεύτερο 225. Εσύ θα έβαζες τις ίδιες πιέσεις; Δεν θα έβαζες +4 psi στο CBF ; (όχι αυθαίρετα , φυσικά. Αν συμφωνεί και το manual)

b_bong12
13/06/2006, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi


η αστάθεια στις ευθειες μπορει να ειναι λογο "κορώνας" του νεου ελαστικού σου που ειναι πιο "σπορ"

Παρατηρησα και εγω ασταθεια. Εχω 2 εβδομαδες που φοραω τα corsa.Πιεσεις εχω Π-40 Μ-34 με προτεινομενες τα 42-36.

startengine
13/06/2006, 10:11
Mike δεν πρόκειται για κούνημα αλλά για συντονισμό (τρέμουλο), σαν μόνιμος κραδασμός πάνω από τις 4.000 στροφές περίπου. Και μια μικρή αστάθεια/τάση για ταλάντωση στα λίγα χιλιόμετρα.
Ζυγοστάθμιση ηλεκτρονική έγινε κατά την τοποθέτηση των ελαστικών.
B-bong δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:
Ή στραβός είν΄ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε. Και για να σοβαρευτώ, ή όντως η διαφορά στις πιέσεις που προτείνει ο κατασκευαστής δημιουργεί τη διαφορά αυτή στην αίσθηση (οπότε ανεβάζουμε πιέσεις και δοκιμάζουμε), ή η διαφορετική κορώνα μας ξενίζει και θα συνηθίσουμε.
Το θέμα είναι πως ο λαστιχάς θεωρούσε απαράδεκτο για αυτά τα λάστιχα (που σε σένα είναι τα corsa και έχουν πιο τρίγωνη κορώνα απ΄τα δικά μου) το 36Ε-42Π. Θα είναι πολύ πιο απότομα απ΄ό,τι είπε και η φθορά τους θα είναι πολύ πολύ γρήγορη.

Αλλά αφού οι γνώμες γενικά διχάζονται... μόνο η δοκιμή θα μας πείσει...

b_bong12
13/06/2006, 12:44
πότε φθειρονται γρηγοροτερα?
οταν εχεις χαμηλοτερες πιεσεις απότι προτεινει ο κατασκευαστής??

GIXXERAKIAS
13/06/2006, 14:05
Συνηθως οταν αλλαζουμε λαστιχακια στις κουκλες μας κανουμε την ζυγοσταθμιση πριν τα βαλουμε στην μηχανη,αφου κανουμε καποια χιλιομετρα συνηθως 500-1000 χιλ για να "πατησουν" σωστα και στρωσουν πανω στην ζαντα μας τα ξαναπαμε για μια εχτρα ζυγοσταθμιση και σιγουρα θα δουμε οτι θα θελουν καινουργια αντιβαρα σε αλλα σημεια της ζαντας,κλεινοντας πιστευω οτι ο συντονισμος που λες θα φυγει αν τους ξανακανεις μια ζυγοσταθμισουλα,ελπιζω να βοηθησα:wave2:

DrIoannis
13/06/2006, 15:05
Τα λάστιχα φθείρονται περισσότερο όταν οι πιέσεις είναι μικρότερες.Οι πίεσεις των ελαστικών πιστεύω είναι μερικώς και θέμα γούστου(μέχρι ένα σημείο βέβαια).Δοκίμασε κάποιες πιέσεις,μέσα σε λογικά όρια,να δεις ποια ταιριάζει σε εσένα και στο στυλ οδηγήσεως που έχεις.