PDA

View Full Version : Εφαρμογή στη πράξη



zireous
10/06/2006, 20:15
Αγαπητέ Θανάση,

Είμαι σίγουρος οτι μου επιτρέπεις την προσφώνηση σε πρώτο πρόσωπο, καθότι ένας άνθρωπος σαν εσένα δεν κρύβεται πίσω απο την μάσκα του πληθυντικού ευγενείας. Πέρα απο αυτό, τα έχουμε πει εκτενώς και απο κοντά στα δύο πρώτα levels του CSS, όπου απορροφούσα σαν σφουγγάρι τα όσα έλεγες (βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση να με θυμάσαι, πράγμα απόλυτα λογικό αν αναλογιστεί κανείς το πλήθος μαθητών που βλέπεις στο σχολείο).

Την τελευταία στιγμή πρόλαβα το τεύχος 143 (15 Μαΐου 2006) του 0300, χθες την Κυριακή. Το πέταξα μέσα στο tankbag, μαζί με το μαγιό, την πετσέτα θαλάσσης, και λοιπά αντικείμενα, καβάλησα το Z750 μου και ξεκίνησα για μπανάκι στο Yabanaki (Βάρκιζα)! Κλασσικά ξέχασα το αντιηλιακό, και καθότι τόσο άσπρος όσο οι Άγγλοι εκπαιδευτές του CSS, απόκτησα πλέον το μελιτζανί χρώμα που έχουν οι σωλήνες εξαγωγής του χταποδιού της μηχανής.

Η διαδρομή απο την περιοχή μου γνωστή σε όσους μένουν στα πέριξ, και όχι μόνο. Υμηττού, αριστερά στη Βουλιαγμένης, όλο ευθεία να συναντήσω την παραλιακή, οι απο πολλές απόψεις θανατηφόρες στροφές στα Λιμανάκια, και φτάσαμε. Καλοκαίρι 2006 φέτος, οπότε τελευταία φορά που είχα κάνει την συγκεκριμένη διαδρομή ήταν πέρσυ, καλοκαίρι 2005. Αυτή την παρατήρηση την κάνω γιατί πέρσυ μέσα στο tankbag έριξα μόνο όσα ανέφερα παραπάνω. Φέτος έριξα και δύο levels του CSS (Level 1 - 15/10/2005, Level 2 - 13/5/2006).

Χαλαρό ρολάρισμα στην Υμηττού, ανοιχτή ζελατίνα να αεριστεί το κράνος, βρίσκω την θέση μου πάνω στη μηχανή, νοιώθω άνετα, κάτι σαν τον αναγνωριστικό γύρο που κάναμε στην πίστα. Αριστερά στην Βουλιαγμένης και η ζελατίνα κλείνει με σιγουριά.

Σε αυτό το σημείο ανοίγω μια παρένθεση. Μπορεί το σλόγκαν της σχολής να είναι "Discover the Art of Cornering", και σωστά είναι έτσι γιατί όταν συναντά κανείς την στροφή τότε δυσκολεύουν τα πράγματα, αλλά η σχολή έχει και τόσα άλλα πράγματα να σου μάθει. Εγώ βάζω ερωτηματικό, με βάση αυτά που βλέπω στο δρόμο, στο πόσοι κινούνται σωστά ακόμα και στην ευθεία, ειδικά όταν ανοίγουν την μηχανή. Και άντε και την άνοιξες, πώς την σταματάς? Συν πολύ απλά γιατί να την σταματήσεις? Αν είναι για το επερχόμενο φανάρι, τότε σαφώς καλά θα κάνεις να φρενάρεις. Αν είναι για να φρενάρεις πανικόβλητος για το απρόβλεπτο εμπόδιο που παρουσιάστηκε, μήπως αυτό σε θέτει σε μεγαλύτερο κίνδυνο πτώσης ή σύγκρουσης απο το να συνέχιζες και να απέφευγες το εμπόδιο?

Κλείνω την παρένθεση και επανέρχομαι στην Βουλιαγμένης. Τα πόδια σωστά πάνω στα μαρσπιέ (χάρη στον Mike), τα μπούτια έρχονται φυσικά και σφίγγουν το ντεπόζιτο, χαλαροί ώμοι, χαλαροί αγκώνες, χαλαρό το χέρι στο γκάζι. Ένα με την μηχανή (rider input). Το βλέμα μπροστά μεν, "σκανάροντας" όλο το εύρος του δρόμου δε. Διασκεδαστικά ανοίγματα της μηχανής σε επιλεγμένα σημεία. Ακόμα και στην ευθεία λοιπόν, reference points. Μου τραβάει το βλέμμα αμάξι στα δεξιά μου, το οποίο χωρίς να με δει στρίβει αριστερά σε κοντινή απόσταση, και οι δυο κουβαλάμε χιλιόμετρα, παίρνω το βλέμμα απο το αμάξι (αποφυγή target fixation), και αν και έχω αριστερά μου τα μόλις 77 εκατοστά που χρειάζεται οποιαδήποτε μηχανή για να τρυπώσει, αποφασίζω να κινηθώ στο χώρο που μου αφηνεί δεξιά (wide view, quick turn, change lines). Όλα αυτά ουσιαστικά στην ευθεία, στροφή στο δρόμο ακόμα δεν υπάρχει.

Και φτάνουμε στις στροφές του θανάτου. Όταν τελείωσαν, τα μαξιλάρια του εξωτερικά παγερού μου κράνους, πιέζοταν απο το χαμόγελο μου απο μέσα. Όχι γιατί ήμουν γρήγορος αλλά γιατί κινήθηκα με σιγουριά και ασφάλεια. Τα reference points που ήξερα, και καινούργια που ανακάλυψα, μου δίνανε τα turn points, ήδη ήξερα λόγω change lines οτι έχω πολύ περισσότερο χώρο απο όσο νόμιζα παλαιότερα κάτι το οποίο επιβεβαιώθηκε και στην πράξη, two-step turning, quick turning, throttle control, και κυνηγούσα το vanishing point, κάτι το οποίο στις συγκεκριμένες στροφές μου έδινε αμέσως το turn point της επόμενης. Διατηρώντας wide view είχα το νου μου για ενδεχόμενα πετάγματα αυτοκινήτων απο κάτι πάρκινγκ που έχει εκεί, μέσα στις στροφές. Σε μία απο αυτές ήμουν πιο γρήγορα στο γκάζι στην έξοδο, απο οτι αποδείχθηκε, και το πίσω έπαιξε. Και λέω απο ότι αποδείχθηκε, γιατί το παίξιμο του πισινού ήταν αποτέλεσμα του συνδυασμού ποιότητας ασφάλτου σε αυτές τις καλοκαιρινές θερμοκρασίες και πρόσφατα φθαρμένου ελαστικού απο τα Μέγαρα. Οπότε στις επόμενες στροφές, pick up με αποτέλεσμα πολύ καλύτερη πρόσφυση στην έξοδο.

Μια βασική επισήμανση που θέλω να κάνω είναι οτι οι σφυγμοί μου σε όλη την διάρκεια της διαδρομής ήταν όσοι και κατά το αρχικό χαλαρό ρολάρισμα στην Υμηττού.

Βέβαια όταν μπήκα στην παραλία, οι σφυγμοί μου ανέβηκαν αλλά γι'αυτό δεν μπορεί να κάνει κάτι το CSS.

Γιατί τα γράφω όλα αυτά? Γιατί διάβασα το editorial του τεύχους 143. Είναι το πρώτο πράγμα που διαβάζω κάθε φορά που παίρνω το 0300. Η συγκεκριμένη "Γωνία Κλίσης" θεωρώ προσωπικά οτι είναι η καλύτερη που έχω διαβάσει όσο καιρό διαβάζω το περιοδικό. Ήταν μοναδικά ουσιαστική σε όλα όσα σχολίαζε. Τα ξεγύμνωνε όλα, και τα παρουσίαζε έτσι όπως είναι και όχι όπως μερικοί τα κάνουν να φαίνονται. Ένοιωσα οργή διαβάζοντας για τις καταγγελίες της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εκπαιδευτών Οδηγών Αυτοκινήτων και Μοτοσυκλετών. Τις θεωρώ απαράδεκτες, για να μην εκφραστώ σε γλώσσα που μόνο εκείνοι καταλαβαίνουν.

Ξέθαψε εσύ το ρόπαλο, όπως λες, και να είσαι σίγουρος οτι δεν θα το κρατούν μόνο τα δικά σου χέρια αλλά τα χέρια όλων μας. Οπότε καταλαβαίνεις τι χτύπημα θα μπορεί να επιφέρει.


Να'σαι καλά, και να τα λες και να τα γράφεις πάντα σε αυτό το στύλ,


Γιώργος

Τη συνέχεια μπορείτε να διαβάσετε στο:
http://www.0300.gr/forum/viewtopic.php?t=1101

Η γωνία κλίσης που αναφέρεται πιο πάνω είναι εδώ:
http://www.0300.gr/el/newsdetail.php?id=592

Το μόνο σχόλιο που θα κάνω εγώ είναι ότι η Πανελλήνια Ομοσπονδία Εκπαιδευτών Οδηγών Αυτοκινήτων και Μοτοσυκλετών θα έπρεπε να έχει ένα φέρετρο για logo.

GeorgeFZR
10/06/2006, 21:28
Και όπως εύστοχα λέει ο φίλτατος Ιαβέρης, κανείς δεν σκοτώθηκε ποτέ κάνοντας κακή οπισθογωνία ή παρκάρισμα. Από άλλου είδους άγνοια σκοτώνεται ο κόσμος.


:a18: :a23: