PDA

View Full Version : Λειτουργία του ABS στο CBF.



franki26gr
10/06/2006, 23:33
Καλησπερα.
Να ρωτησω κατι τεχνικου θεματος...
Πως και σε ποιον τροχο λειτουργει το ABS ??
Και εξηγουμαι..
Το ABS λειτουργει και στους 2 τροχους η μονο στον πισω???
Ειναι η ιδια λειτουργια του και στο 600 κ στο 1000??
Ρωταω γιατι σε μια συζητηση που ειχα με εναν πωλητη στην HONDA μου ειπε πως το αντοιστοιχο συστημα(ABS) της YAMAHA και συγκεκριμενα στο TDM λειτουργει ΜΟΝΟ στον πισω τροχο...
Ενω στην Varadero πχ λειτουργει ΚΑΙ στους 2 τροχους.(εφερα την YAMAHA σαν παραδειγμα,εαν κανω λαθος ασ με διορθωσετε..)
Πως λειτουργει στο 600 κ στο 1000??
Οπως στο TDM η οπως στην Varadero????

Tα φωτα σας :wave2: :wave2:

moutoulos
11/06/2006, 00:16
Επειδή το "βασικό" φρένο της μηχανής είναι το μπροστά συνήθως αναφέρονται σ'αυτό. Νομίζω κάποιες πολυ ακριβότερες απο TDM (ΒΜW) έχουν και πίσω, δεν είμαι όμως και σίγουρος.


Αρχικά δημιουργήθηκε από franki26gr

Ρωταω γιατι σε μια συζητηση που ειχα με εναν πωλητη στην HONDA μου ειπε πως το αντοιστοιχο συστημα(ABS) της YAMAHA και συγκεκριμενα στο TDM λειτουργει ΜΟΝΟ στον πισω τροχο...

Σίγουρα ήταν πωλητής της HONDA ή πωλητής μικροποσότητας :rotflmao: :rotflmao: ??.

franki26gr
11/06/2006, 03:54
Της χοντα και μαλιστα σε αντιπροσωπεια.....
Και εγω αυτο καταλαβαινω λεγοντας οτι η μηχανη εχει ABS...Αφου μπροστα υπαρχουν και οι μεγαλυτερες πιεσεις λογικα μπροστα πρεπει να υπαρχει και το αναλογο συστημα...
Τι να πω...
Με εβαλε σε σκεψεις ο ατιμος:look: :look:

makis206
11/06/2006, 10:03
Τα CBF έχουν αισθητήρες για ABS και μπροστά και πίσω.

Άρα το ABS δουλεύει και στους δύο τροχούς !:cool:


:beer: :beer:

Vandarero
11/06/2006, 11:41
Φίλε μου το παληκάρι που σου είπε αυτό το πράγμα ήταν κάτι παραπάνω από άσχετος και κακώς εργάζεται σε τέτοιο κατάστημα. Μάλον ποδήλατα έπρεπε να πουλάει, αν κι έτσι όπως έχουν γίνει κι αυτά πολύ σύντομα θα δούμε να έχουν και ABS. Από την στιγμή που υπάρχει αισθητήρας στην ρόδα το ABS λειτουργεί και εκεί.

javaneze
13/06/2006, 10:03
μπρος-πισω και ανεξαρτητα το ενα απο το αλλο.
Και στο 600 και στο 1000 και στο TDM απο οσο ξερω.

franki26gr
14/06/2006, 00:44
Ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις...
Το ιδιο μου επιβεβαιωσε και το τεχνικο τμημα του σαρακακη που τους πηρα τηλ...
Ρε τι σου κανουν οι ασχετοι....:evil: :evil: