PDA

View Full Version : Πολυ κρυο ρε παιδια....



Ταξιδευτής
12/06/2006, 22:22
Καμια φορα οι αγαπημενες μας μηχανες γινονται η αφορμη για περιπετειες, απο αυτες που εχουμε να λεμε (για να γελαει η παρεα με την παρτη μας!) :D:D

Μια απλη μονοημερη εκδρομουλα εχθες στην Καλαματα/Πυλο/Μεθωνη, κατεληξε σε περιπετεια και επιστροφη τελικα σημερα με κρυοπαγηματα και πιασμενο σβερκο/μεση/χερια/ποδια... Μιλαμε για ΠΟΛΥ κρυο ρε παιδια!

Ξεκινησα και εγω εχθες το πρωι απο Αθηνα μεσα στην καλη χαρα για Καλαματα, να βρω 2 φιλικα ζευγαρια που ειχαν παει εκει για το τριημερο. Ο καιρος ηλιολουστος, και εγω πηγα ξεβρακωτος στα αγγουρια!

-μ@λ@κι@ 1η:- λεω ας βαλω το διατρητο το μπουφανακι της Bering. (ΜΕΓΑΛΗ ηλιθοτητα μου)
Κρανος, μποτες, τζινακι (:nono: το ξερω...) και φευγω!
Στην εθνικη αρχισα να ψιλοκρυωνω, αλλα κατι ο ηλιος, κατι οι χαμηλες ταχυτητες μου (120-140), το παλευα μια χαρα.

-μ@λ@κι@ 2η:- Ολο λεω οτι θα παρω ενα ρημαδι tankbag για να παιρνω και τιποτα μαζι μου στις βολτες και ολο το αφηνω. Ετσι μαζι μου δεν ειχα τιποτα. Και οταν λεμε τιποτα, ουτε μαγιο!
Στο βουνο περνοντας για Μεγαλοπολη αρχισα να αντιλαμβανομαι οτι εκανα λακαμια αλλα σκεφτομουν οτι θα γυρισω απογευματακι και δεν θα με πιασει το κρυο.

-μ@λ@κι@ 3η:- Αφου ρε φιλε ο καιρος το τριημενο ηταν ολο βροχες και κακο, ΓΙΑΤΙ δεν πηρες μαζι σου ενα ρημαδι ρουχο;;; Απο μεσα φοραγα μονο ενα λινο μακρυμανικο μπλουζακι, οποτε...

Αφου εφτασα πλεον Καλαματα με το καλο, και κατσαμε ολοι μαζι στις παραλιες, καφετεριες, εστιατορια κλπ κλπ, το κρυο ειχε πλεον φυγει σαν σκεψη απο το μυαλο μου... Που να ηξερα!
Απογευμα και οι αλλοι αναχωρουν για Αθηνα, ενω εγω αποφασιζω να κατσω λιγο ακομα να δω ενα πολυ καλο φιλο μου Καλαματιανο. Δωστου παλι μπυρες στην παραλιακη λεωφορο, και κουβεντα.... Κατι η παρεα, κατι ο καιρος (με εναν υπεροχο ηλιο), κατι οι γυναικες τριγυρω, η αναχωρηση ολο και αναβαλλοταν.

Κατα τις 8 το βραδυ φευγω, αλλα σκεφτηκα οτι μιας που ειχε ηδη αρχισει να βραδυαζει, "δεν παω απο τον Αγιο Ανδρεα (40 χλμ απο Καλαματα) να δω μια παλια μου ...αμαρτια;"
Ως γνωστον (και οπως λεει κ ο φιλος Μακης) εδω "το νινι σερνει καραβι", στην μικρουλα την Ζ μου θα κολλαγε;;; :lol:

Ετσι φτανω εκει κατα τις 9 παρα (πολυ στροφιλικι και κακος δρομος), και παιρνω τηλεφωνο να βρεθουμε, αλλα οποια εκπληξις: το κινητο της κλειστο! :bawl: (Ηθελα να κανω εκπληξη ο :a31: ) Τωρα; 9 το βραδυ στα βουνα και αρκετα κουρασμενος. Βλεπω ενα camping εκει διπλα, και αποφασιζω να διανυκτερευσω. Σκηνη ομως ΓΙΟΚ! (γ@μ... το tankbag μου μεσα! :bigcry: )

Αντε λεω, θα το παιξω κομαντο και αραζω επανω σε μια ψαθα διπλα στη μηχανη, φοραω γαντια, μποτες, κρανος (για τα κουνουπια :lol: :lol: ) και τεζα! Ολα θα ηταν μια χαρα, αν ο καιρος δεν ειχε αλλες ορεξεις.

Κατα τις 3 το πρωι με ξυπναει ενα επιμονο τσικ τσικ και η αισθηση οτι καποιος με πιτσιλαει. Συνερχομαι και συνειδητοποιω οτι αρχιζει και βρεχει!!! Τρεχω στο κλειστο εστιατοριο, να βρω καταφυγιο, αλλα εχει αρχισει να βρεχει καλα πλεον, φυσαει, και το μπουφαν (διατρητο καλοκαιρινο ειπαμε) και το τζιν εχουν αρχισει να μουσκευουν και εγω να κρυωνω. Τωρα τι γινεται; Να κατσω αλλες 4 ωρες μεχρι το πρωι ξυπνιος σε μια καρεκλα σε ενα υποστεγο δεν ελεγε, οποτε αποφασιζω να φυγω. Το πιο κοντινο μερος που θα μπορουσα να βρω καταφυγιο ηταν στην Καλαματα, οποτε.....

Παιρνω την μηχανη στα χερια (μεσα στο καμπινγκ ημουνα), βγαινω εξω, και ξεκιναω. Στο δρομο στο βουνο η βροχη να πεφτει πλεον με το κιλο, τα στροφιλικια δυσκολα, η ορατοτητα περιορισμενη, εγω μουσκεμα, και να πηγαινω με 30 χλμ/ωρα. Το κρυο;;; ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟ... :uplate:

1.5 ωρα αργοτερα εχω φτασει πλεον Καλαματα, σε μαυρο χαλι. Μουσκεμα μεχρι το κοκαλο, τζιν, μπουφαν, γαντια.
(Τουλαχιστον οι μποτες της Spidi σταθηκαν στο υψος των περιστασεων και παρεμειναν απολυτως στεγνες.)

Η συνεχεια, ξενοδοχειο, απλωμα των παντων για στεγνωμα κ :ZZZ: ...

Σημερα το πρωι, ξεκινησα να ερθω Αθηνα με ενα καημενο Ζ ΑΘΛΙΟ μεσα στην λασπη, και με τα ρουχα μου ακομα μισοβρεμενα... Αααααντε παλι κρυο της αρκουδας, αφου ο ηλιος δεν εκανε την χαρη να εμφανιστει... :uplate:
Και το κερασακι; Μενω και απο βενζινη στο υψος της Παχης, αλλα ευτυχως 2 χλμ πιο κατω ειχε βενζιναδικο. Σπρωχνε παλι Νικο το θηριο..... :bigcry:

Ηθικο διδαγμα; ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ παιδια! Αυριο πρωι πρωι παω κεντρο για tankbag και φουλ αδιαβροχα της Acerbis, καλυμματα για μποτες/γαντια, και βεβαια αντιανεμικο μπουφαν με επενδυσεις! ΠΟΛΛΕΣ επενδυσεις! Δεν μπορω αλλο κρυο λεμεεεεεεεε!!!! :cry:

Τα λαθη πληρωνονται....

Xlitos
12/06/2006, 23:07
Κάτι τέτοιες περιπτώσεις είναι που λες ''να χα ένα αμαξάκι'' :D

αλλά κι εσύ το παράκανες,διανυκτερευση έτσι χύμα?και με κουνούπια!?(ΤΑ ΜΙΣΩ) Εγώ θα την είχα κάνει χαλαρά..

Τώρα για το κρυο έχω περάσει μέσα Ιουλίου βραδυ απ αυτά τα μέρη με παρεα και σταματήσαμε σ ένα εστιατόριο να πιουμε κανα τσαϊ για να ρθουμε στα ίσα μας απ τη παγωνιά..
:dizzy:

zolotas
12/06/2006, 23:15
ωραια η περιπετεια σου :bigcry: :lol: .........αλλα τουλαχιστον στα ταξιδιωτικα και σε πολλα ποστ το ΠΡΩΤΟ που αναφερεται ειναι ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙΡΟΥ .......ασχετα αν εχει χαρα θεου εξω:beer: :wave2:

Ταξιδευτής
12/06/2006, 23:20
Εξοπλισμος εκδρομης: Ανυπαρκτος! :cry:
Μυαλο: 0
Μ@λκια: Τοννοι!

Παιδια αστε! Στο γυρισμο μεσα στο χαλασμο Κυριου στις 4.30 το πρωι, να πηγαινω δεξια δεξια με 30 και να με περνανε κατι χρεπια αγροτικα με χιλια!

Το ΠΟΣΟ ζηλεψα να ημουν μεσα στα ζεστα σε ενα αμαξι εκεινη την ωρα δεν λεγεται.... Αν σταματαγε ο τυπος με το Datsun που με περασε και μου ελεγε να κανουμε ανταλλαγη τωρα θα εγραφα στο Datsun club (και αυτος θα ειχε κανει την ανταλλαγη της ζωης του!) :rotflmao: :rotflmao:

Giorgos19
12/06/2006, 23:32
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Το νινι σερνει καραβι,δεν λες τιποτα....
:beer:

zolotas
13/06/2006, 00:09
1.εξοπλισμο μοτο ΔΕΝ........
2.εξοπλισμο αναβατη ΔΕΝ.......
3.γυναικα ΔΕΝ........
4.βενζινη ΔΕΝ......

βαλτο στα ταξιδιωτικα ..........:a029: :a38: .................αν ειχε φωνη η μοτο σου ...........:a57: :a29:

giorgosxt
13/06/2006, 00:35
Πως τα κατάφερες έτσι ρε θηρίο???

Τουλάχιστον έμαθες τι πρέπει να πέρνεις μαζί σου τώρα.

Innersense
13/06/2006, 09:06
Επειδή έτσι κι αλλιώς η χιουμοριστική διάθεση αυτοκριτικής που έχεις δείχνει ότι τα παθήματα θα γίνουν μαθήματα, εγώ ένα έχω να πω:


Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_zr
Αντε λεω, θα το παιξω κομαντο και αραζω επανω σε μια ψαθα διπλα στη μηχανη, φοραω γαντια, μποτες, κρανος (για τα κουνουπια :lol: :lol: ) και τεζα!

:a23: :a23: :a23:

Μου αρέσει που είχες και την αισιοδοξία ότι ¨όλα θα ήταν μια χαρά¨! Μα καλά τον καιρό δεν τον είχες δει πριν ξεκινήσεις;

Εύγε, λαμπρός νέος, έγραψες!

:beer: :beer: :beer:

Ταξιδευτής
13/06/2006, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
1.εξοπλισμο μοτο ΔΕΝ........
2.εξοπλισμο αναβατη ΔΕΝ.......
3.γυναικα ΔΕΝ........
4.βενζινη ΔΕΝ......

βαλτο στα ταξιδιωτικα ..........:a029: :a38: .................αν ειχε φωνη η μοτο σου ...........:a57: :a29:

...θα μου ελεγε "Εισαι και ΠΟΛΥ :a31: :a26:" :lol:

Αυτα τα 1-4 πολυ μου αρεσαν! Ηταν μια πολυ καλη περιληψη του θεματος.... :lol:

@Innersense: Ρε συ, οταν εφυγα απο Αθηνα εκεινο το πρωι ειχε ηλιο, κ μεχρι το βραδυ ο καιρος ηταν μια χαρα... :alien:

x-rider
13/06/2006, 09:37
χαχα


αψογος:beer:

παντως καπως ετσι ξεκινας

για να καταλαβεις την αξια του εξοπλισμου ,



ωραιος , εμαθες τουλαχιστον?:lol:

:sun: :beer: :sun:

Ταξιδευτής
13/06/2006, 09:55
Κοιταξε, γενικα στη ζωη μου ολοι οι φιλοι μου λενε οτι ειμαι ανεπιδεκτος μαθησεως (ειδικα στις γυναικες), αλλα αυτη τη φορα το εμαθα το μαθημα μου.

Βουρ σημερα για εξοπλισμο εσκιμοου! (Δεν εχει και χωρους το ρημαδι το Ζ γμτ!)

adam_tsouk
13/06/2006, 10:01
Τουλαχιστον τωρα πια δεν θα ξανακανεις το ιδιο λαθος....


Δυστυχως εμαθες με τον δυσκολο τροπο....


:beer: :beer:

Nostra
13/06/2006, 10:33
Πάθημα - Μάθημα

Πάντως για ταξίδι εκτός πόλης... και 40 βαθμούς υπό σκιά να έχει έχω τη γνώμη πως τα καλοκαιρινά μπουφάν ειναι ακατάλληλα.

Για εθνική ή δερμάτινο ή τεσπα το χειμερινό (χωρίς την επένδυση).

Το ύφασμα των καλοκαιρινών μπουφάν δεν σου δίνει την αντοχή της χειμερινής cordura . ειδικά όταν ξεκινάς για διαδρομή 300+ χλμ.

Αντε, και την άλλη φορά πιο προνοητικός... :wave2:

devil's animal
13/06/2006, 14:23
το παθημα=μαθημα....και συνεχιζουμε!!!


δες'το σαν μια φοβερη περιπετεια που θα λες σε ολους εμας...στα παιδια σου και στα εγγονια σου και θα την θυμασαι με νοσταλγια!!!


χωρις αυτα η ζωη θα ηταν εντελως ΞΕΝΕΡΩΤΗ!!!!

:wave2: :wave2:


keep walking!!!
:rotflmao: :rotflmao:

Ταξιδευτής
13/06/2006, 16:59
Εεετσι... Φανταζομαι οτι μετα απο χρονια θα αρχισει και ο "εμπλουτισμος" της ιστοριας, του στυλ "και που λες, εκει μεσα στα βουνα, και ενω ειχε πιασει 10 μποφορ και βαλε μιλαμε...." :lol:

Να ειχα βρεθει και με την κοπελια τουλαχιστον.... :rolleyes:

jimmis77
13/06/2006, 20:28
τι να πω ρε συ,χαρα στο κουραγιο σου:lol: :beer:
παντα εξοπλισμο:wave2:

BELZEBOYLIS
13/06/2006, 21:18
Και γιατί δεν την έπεφτες για τσίπουρο , να ζεσταθείς όλο το βράδυ να γουστάρεις κι κιόλας …..

…και το πρωί βουτιά στην θάλασσα και καφέ να ξεσουρώσεις….!!!!
:lol: :lol: :wave2:

catmaster
14/06/2006, 00:59
Πακετο...

Παντως αν επαιρνες εφημεριδες και εβαζες κατασαρκα μεσα απο τα ρουχα θα μειωνε κατα πολυ το κρυο..Προχειρη λυση αναγκης επισης ειναι η μεγαλη σακουλα σκουπιδιων(μην γελατε εδω καθολου) με τρυπες για κεφαλι και χερια ...Θα κοψει το κρυο και την βροχη και δεν θα παγωσεις στο δρομο..

:beer: :beer:

Ταξιδευτής
14/06/2006, 09:42
Αυτο με την εφημεριδα το ηξερα, αλλα στις 3 το πρωι δεν εβρισκα ουτε εφημεριδα, ουτε σακουλα σκουπιδιων...

Εψαξα εκει στο καμπινγκ, αλλα τιποτα.... :cry:

Καλα ειμαι κ πολυ ζομπι τελικα!!! :lol: Απο τοτε ο εαυτος μου μου εχει θυμωσει κ δεν μιλιομαστε!!! :lol:

xastoukopsaro
14/06/2006, 10:58
φιλε δεν σε ζηλευω καθολου και δεν βρηκες το νινανι και εφαγεις κρυο αλλα δοκιμασες τις δυναμεις σου στο σπροξιμο για το βενζιναδικο......
Εγω εχω βρει ενα αντιανεμικο που μαζευει και γινεται σαν πορτοφολι. δεν εχει επενδυση αλλα για βροχη και περιπτωσεις λαλακισμενες που τον δαγκωνεις απο το κρυο ειναι τελειο, κραταει την θερμοκρασια του σωματος και δεν μπαινει βροχη καθολου.... και το καλυτερο... μονο 10 ευρω... :D :D :D :D :D

Ταξιδευτής
14/06/2006, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από xastoukopsaro
φιλε δεν σε ζηλευω καθολου και δεν βρηκες το νινανι και εφαγεις κρυο αλλα δοκιμασες τις δυναμεις σου στο σπροξιμο για το βενζιναδικο......


Δεν βαριεσαι βρε συ.... Καλη καρδια! :rolleyes:

Αντε τσακω μια :beer: !