PDA

View Full Version : Μπότες on-off



nikonian
13/06/2006, 07:10
Πήγα κι εγώ για χωματερή μποτούλα, δοκίμασα τη μια, δοκίμασα την άλλη, ε, αφού δεν έπεσα κάτω να γελάει το μαγαζί....
Τελικά κατέληξα σε on-off για να μπορώ να χειρίζομαι λαβιέδες , φρένα και τα συναφή, αφού η ενεργητική ασφάλεια προέχει της παθητικής.

OXTAR- INFINITY κύριοι. Τις ερωτεύθηκα με το που τις φόρεσα.
Άνεση , ελάχιστα άκαμπτες και σε λίγο καιρό θα είναι εύκαμπτες, αφού περπατήσουν λίγο.
Η προστασία είναι κάπου ανάμεσα στις απλές στρητάδικες και τις χωματερές, όλα κάπου ανάμεσα είναι δηλαδή.
Τα προβλήματάτους είναι δυο:

1)Τα κουμπώματα είναι πλαστικά και δεν πρόκειται να αντέξουν σε πτώση και σούρσιμο. Όμως ο εισαγωγέας μου είπε ότι πουλιώνται σετάκι των τεσσάρων, 15 ευρώ.

2)Είναι τόσο όμορφες και καλοκατασκευασμένες , που λυπάσαι να κατεβάσεις το πόδι κάτω, μην τις φθείρεις.

Έκανα μια βόλτα στο χώμα και το μόνο παράπονο ήταν ότι δεν έχω αίσθηση στο φρένο και το μπλοκάρω συνεχώς.

Πάντως για τους μη αγωνιζόμενους , για τους μη σκληροπυρηνικούς, τις συστήνω ανεπιφύλακτα. Τιμή, 206 ευρά

latris mixanis
13/06/2006, 07:45
Aυτές λες??Στο internet πάντως τις έχει στη κατηγορία TOURING LINE :wave2:


51601

thander
13/06/2006, 08:33
αν παίζεις σε αυτά τα χρήματα, κοίτα και τις virunga της Dainese (d-dry και summer), κάνουν πάνω κάτω τα ίδια, είναι ίδιας φιλοσοφίας και είναι, κατά τη γνώμη μου, αρκετά ομορφότερες!

thander
13/06/2006, 08:36
και για του λόγου το αληθές...
(υπάρχουν και με κιτρινάκι και με πιο διακριτικό γκρι, αντί για το περτικαλί)


51605

nikonian
13/06/2006, 09:12
Αυτές είναι στη φωτό της Ελένης.
Είναι ολόϊδιες με τις Σαβάνα της BMW. Μόνο που οι δεύτερες κοστίζουν 100ευρά παραπάνω. Κατασκευάζονται από την OXtar.
Οι Dainese είναι όμορφες, όμως , λόγω του ότι όλα τα Dainese είναι υπερτιμημένα, ή θα υστερούν σε ποιότητα, ή θα είναι σημαντικά ακριβότερες. Δεν τις έχω δει πάντως.

madtank
16/06/2006, 12:16
Μπότες SAVANA BMW δυστυχώς σταμάτησε η παραγωγή τους....

απλά πράγματα... Οτι καλύτερο έχω φορέσει.. Τιμή 260 €


51962

tifoefs
17/06/2006, 12:55
Αυτες εχω και γω ! Τις φοραω εδω και 3 χρονια και ειναι ακομα τελειες !

Μη ξεχνας να τους βαζεις λιπος το χειμωνα για να κρατηθουν μαλακες και ευκολοφορετες !

:beer: :beer: :beer:

souniwths
17/07/2006, 12:01
Άρχισα να κοιτάζω κι εγώ για μπότες σε αυτή την κατηγορία και έχω καταλήξει στα παρακάτω:

Dainese ZEV D-Dry

Oxtar HP Touring

Oxtar Matrix 2

BMW ProTouring

Τα Oxtar HP και Matrix έχουν 229 και 189 Ευρώ αντίστοιχα (Colori), για τα Dainese και τα BMW δεν έχω βρει τιμές και θα πρέπει να πάω να τα δω κι από κοντά.

Υπάρχει κανένα σχόλιο για τα παραπάνω από κάποιον που τα έχει ή πρόταση για κάποιο άλλο τύπο; Η χρήση που τα θέλω είναι όσο το δυνατόν μικτή χρήση (άσφαλτος-χώμα) και για κάθε καιρό.

:wave2: