PDA

View Full Version : Μπράλος........



ruyjin
13/06/2006, 10:23
έμαθα ότι ενα παιδί απο Λαμία, δεν τον ηξερα προσωπικα αλλα λογο καταγωγης τον ηξερα, χτες ειχε ατυχημα στο Μπραλο.


εφυγε σε στροφη με πολλα απ οτι εμαθα


:(

megatim
13/06/2006, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
έμαθα ότι ενα παιδί απο Λαμία, δεν τον ηξερα προσωπικα αλλα λογο καταγωγης τον ηξερα, χτες ειχε ατυχημα στο Μπραλο.


εφυγε σε στροφη με πολλα απ οτι εμαθα


:(

Γυριζα εκεινη την ώρα. Ειδα αυτοκίνητα σταματημένα και θραύσματα στην ασφαλτο. Η στροφή 5 χλμ αφού μπεις στο Μπράλο από Εθνική Λαμίας. Ειναι αριστερή και πολύ κατηφορική. Στο εξωτερικό της στροφής είναι ένας μικρός λόφος και κοτρώνες, βράχοι μεγάλοι. Η μηχανή διαλυμένη πάνω στα βράχια. Παλιοσίδερα. Κυριολεκτικά. Το ντεπόζιτο είχε σηκωθεί από την μεριά της σέλας και κρεμόταν σαν καπάκι ανοιχτό. Το μπροστινό πιρούνι είχε κοπεί. Δεν ξεχώριζες σχήμα μηχανής. Το παιδί ήταν πεσμένο στα βράχια και αυτό. Ειχε φουλ εξοπλισμό, κρανος, αγωνιστική φόρμα, τα πάντα. Αυτό όμως δεν το έσωσε. Δυστυχώς ούτε η φόρμα κράτησε. Το παιδί ακρωτηριάστηκε. Το ακρωτηριασμένο μέλος ήταν ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΡΜΑ.

Σίγουρα ερχόταν γρήγορα. Δεν υπήρχε ίχνος φρεναρίσματος. Δεν ξέρω πως χτύπησε και έγινε έτσι. Μου φαίνεται αδιανόητο να μην αντέξει η δερματινη φόρμα.

Nik0s
13/06/2006, 11:02
:sad: :sad: :sad:

SF
13/06/2006, 11:03
Μέτρια άσφαλτος. Μέτρια ορατότητα για τα 200+ που πάμε. Το περίεργο είναι που δεν έχουμε σοβαρά ατυχήματα κάθε βδομάδα, με τόσο κόσμο που βγάζει τα μάτια του εκεί... Μαθηματικώς βέβαια τέτοια ατυχήματα λοιπόν. Αδιανόητο να μην αντέχει η φόρμα? Τι λέτε ρε!!! Κράσπεδα-μπαριέρες-κολωνακια=μαχαίρια στα 200χαω. ΟΙ ΦΟΡΜΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΙΣΤΕΣ. Για να σέρνεσαι ήσυχα κι ωραία, κι άντε να φας και τη μηχανή σου στη μάπα και να σπάσεις και 10 κόκκαλα. Ο δρόμος είναι ζούγκλα είπαμε... (Kι εμείς συνεχίζουμε να επιλέγουμε να πηγαίνουμε με 200)

KLX
13/06/2006, 11:33
:( :( :( :( τα λόγια είναι περιτά:( :( :( :(

sapila racing
13/06/2006, 11:35
Κρίμα για το παιδί και τους δικούς του.

Κάντε ρε παιδιά ένα κλικ κάτω στο γκάζι.....

:( :(

devil's animal
13/06/2006, 12:36
τι λετε τωρα???

αντεχουν οι φορμες??

τεσπα....κριμα το παιδι...

:sad: :sad:

antonis21
13/06/2006, 13:56
:sad: :sad: silipitiria stoys goneis toy paidioy o teos na toys dinei dinami ta logia einai perita..

PortisHead
13/06/2006, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
Η στροφή 5 χλμ αφού μπεις στο Μπράλο από Εθνική Λαμίας. Ειναι αριστερή και πολύ κατηφορική. Στο εξωτερικό της στροφής είναι ένας μικρός λόφος και κοτρώνες, βράχοι μεγάλοι.

Επειδη τυγχάνει να κατάγομαι απο τον Μπράλλο,σε ποιο σημείο ακριβώς εννοεις ???
Οταν λέτε ΜΠΡΑΛΛΟ , εννοειτε ολη τη διαδρομή ή το χωριό ?
Απο Λαμια οπως ανεβαινεις το πρώτο χωριο που συναντας (μετα τη διασταυρωση του Σκαμνου) ειναι ο ΑΝΩ Μπράλλος,απο τον οποιο διερχετε η εθνική.Στη συνέχεια και μολις περασεις μια μικρουλα γεφυρα-τουνελ...αρχίζει μια τεραστια κατηφόρα η οποία καταλήγει σε παρατεταμενη δεξιά στροφή.Εκει ειναι και μεγαλο σταυροδρόμι για να αποφασισεις αν θα πας προς Λειβαδιά ή προς Γραβια (Αμφισα κλπ).Μετα απο αυτο το σταυροδρόμι ειναι το επομενο σταυροδρομι που μπορεις να μπεις στο χωριο "Σ.Σ.Μπραλος" (δλδ Σιδηροδρομικος Σταθμος Μπράλου).

Where exactly ?

ruyjin
13/06/2006, 14:22
Μάλλον εννοούν στη διαδρομή ανεβαίνοντας, μιας και όλοι πανε εκει για να στριψουν και να ξεδώσουν, οπότε μιλάμε για το κοματι 5χλμ από την εθν. οδό

megatim
13/06/2006, 14:37
Μετά από 10-15 λεπτά από την εν λόγο στροφή είναι η Γραβιά. Η στροφή είναι κατηφορική αριστερή και 50 μέτρα πιο πέρα δεξιά, δηλαδή σαν S. Μέχρι εκέινο το σημείο δεν είδα γκρεμό στα δεξιά μου. Μετά τη στροφή πρέπει να ήμασταν στην πλαγιά του βουνού. Δεν μπορώ να σε προσανατολήσω επαρκώς, γιατί μετά από το θέαμα πρέπει να οδήγησα μια ώρα σε κατάσταση ημι-σοκ, χωρίς να καταλαβαίνω και πολλά.

PortisHead
13/06/2006, 14:46
OK καταλαβα περιπου το σημειο.
Το κακό ειναι οτι ενω ολόκληρη η διαδρομή φαντάζει ιδανική για γκάζια...δυστυχώς ολες οι κλισεις του δρόμου ειναι ανάποδες...και αυτο το ξέρω απο πρώτο χερι μιας και εμαθα ποιοι μηχανικοί ηταν στο εργο οταν φτιαχτηκε ο δρομος και πόσα κλέψαν απο υλικα που δεν χρησιμοποιηθηκαν για να εχουν την σωστη κλίση οι στροφές....τα υπολοιπα...απο κοντα....αν και οποτε βρεθουμε....

adam_tsouk
13/06/2006, 15:02
συλληπητηρια....

τα χλμ ειναι πολλα για την οποια αντιδραση στη κακια στιγμη... :sad:

Vstrommer71
13/06/2006, 22:52
:sad:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=24287

tsiros_temp
14/06/2006, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Μέτρια άσφαλτος. Μέτρια ορατότητα για τα 200+ που πάμε. (...) (Kι εμείς συνεχίζουμε να επιλέγουμε να πηγαίνουμε με 200)

Αν ποτέ μου έψαχνα την απόλυτη απόδειξη ότι κάποιος δε λυπάται τη ζωή του καθόλου νομίζω μόλις την βρήκα. (η αυτοκτονία δείχνει απόγνωση. edit-προσθήκη:θέλω να πω ότι "αν σκέφτεστε ότι η αυτοκτονία είναι μια πράξη που δείχνει ότι κάποιος δε λυπάται τη ζωή του, όχι, δεν είναι".)

sniper
14/06/2006, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Αν ποτέ μου έψαχνα την απόλυτη απόδειξη ότι κάποιος δε λυπάται τη ζωή του καθόλου νομίζω μόλις την βρήκα. (η αυτοκτονία δείχνει απόγνωση.)

θες να πεις κάτι;

ή δεν κατάλαβες ή απλά έκανες λάθος quote, νομίζω.....

tsiros_temp
14/06/2006, 14:25
"Αυτοί που πάνε με 200+ ενώ ξέρουν ότι δε θα έπρεπε να το κάνουν και το λένε κι'όλας, δε λυπούνται τη ζωή τους."

Τώρα;

RapidShade
14/06/2006, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
"Αυτοί που πάνε με 200+ ενώ ξέρουν ότι δε θα έπρεπε να το κάνουν και το λένε κι'όλας, δε λυπούνται τη ζωή τους."

Τώρα;


Το "εμείς συνεχίζουμε και πηγαίνουμε με 200+" πιστεύω
(τουλάχιστον εγώ έτσι το εξέλαβα) ότι
απευθύνεται στο γενικότερο "εμείς"...
και δνε μιλάει για τον εαυτό του και τους
Χ συγκεκριμένους...

:wave2:

sniper
14/06/2006, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
"Αυτοί που πάνε με 200+ ενώ ξέρουν ότι δε θα έπρεπε να το κάνουν και το λένε κι'όλας, δε λυπούνται τη ζωή τους."

Τώρα;


Αν δεν ηθελαν να πάνε με 200+ δεν θα πήγαιναν....

είτε το γουστάρουν τόσο πολύ λόγω άγνοιας των κινδύνων, ειτε γράφουν τον κίνδυνο στα @@ τους....

Δικό τους θέμα για να τους κρίνουμε εμείς - ειδικά με έναν πρόσφατα νεκρό.

SF
14/06/2006, 15:01
Tsiro temp,

Αυτοί που πάνε με 200 ίσως σκοτωθούν από βλακεία τους που ίσως οφείλεται στα 200 αλλά ίσως και όχι. Επίσης ίσως να σκοτωθουν (όπως πολλοιιιιιιιιι άλλοι) με 100 ή και με 50. Και με 20 γίνεται. Μαλιστα ίσως σκοτωθούν και με 0 ή 5, επειδή κάποιος άλλος βλέπει τα κόκκινα πράσινα και τα ΣΤΟΠ στρογγυλά. Τέλος, ίσως αυτοί οι ίδιοι σκοτωθούν στη μπανιέρα τους ή στο δρόμο καθώς θα πέφτει ένα μάρμαρο στο κεφάλι τους (έγινε στην Ερμού αυτό). Α, ίσως να σκοτωθούν οδηγώντας το ΙΧ τους.

Να συνεχίσω? Να κάνω και κακά? Ίσως πεθάνουν κι από το κάπνισμα, το ποτό, το πολύ σεξ, το καθόλου σεξ, τη βία στα γήπεδα, τα μαχαιρώματα έξω από τα γήπεδα...

Ίσως να πεθάνουν από βαθιά γεράματα. Πωπω... αυτοκτονικοί είμαστε όοοοοοοοολοι τελικάααααααααααααα. Aυτά τα "θα έπρεπε" είναι καταπληκτικά!

:rotflmao: :rotflmao:

SF
14/06/2006, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
Το "εμείς συνεχίζουμε και πηγαίνουμε με 200+" πιστεύω
(τουλάχιστον εγώ έτσι το εξέλαβα) ότι
απευθύνεται στο γενικότερο "εμείς"...
και δνε μιλάει για τον εαυτό του και τους
Χ συγκεκριμένους...


Μια χαρά το εξέλαβες ράπιντ...
(Αλλού είναι το πρόβλημα)

;)

tsiros_temp
14/06/2006, 16:22
Τρέχει, ο κάθε ένας που τρέχει, σα να μην υπάρχει αύριο, σκοτώνεται και τώρα σείς μου λέτε για σεξ και ποδόσφαιρο. Δεν είδα γω κανένα ποστ με θάνατο από σεξ ή ποδόσφαιρο... κάθε λίγο και λιγάκι για τροχαία διαβάζω.

Καλώς λοιπόν, ας γίνω και γω άλλος ένας:

:( κρίμα το παλικάρι, προσέχτε ρε παιδιά...

SF
14/06/2006, 19:30
tsiros,

Μίλησες για ανθρώπους που δε λυπούνται τη ζωή τους!
Μίλησες για αυτοκτονικές τάσεις...
Και μάλιστα πολύ αβίαστα.
Προφανώς δεν είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος. Δεν 'πραζ...

:wave2:

gdevelek
14/06/2006, 20:45
tsiros_temp, αν είσαι ο γνωστός από παλιά Τσίρος, θυμάμαι πως πρίν 1-2 χρόνια είχες γράψει σε ένα δικό σου τόπικ ότι δεν μπορούσες να σκεφτείς τι θα μπορούσε να σου συμβεί στο δρόμο και να σε προβληματίσει, δείχνοντας έτσι μια αρκετά σοβαρή άγνοια κινδύνου.

Επίσης όταν προ καιρού βολτάραμε στην Β. Εύβοια μαζί με τον McGyver, καμάρωνες για το ότι είχες φθείρει μέχρι τη ζάντα τα λάστιχα, και για το ξύσιμο που έκανες στις στροφές εκεί.

Δεν βλέπω λοιπόν πώς κάνεις μάθημα αυτοσυγκράτησης εδώ.

Αυτό όμως είναι το λιγώτερο.

Το σημαντικώτερο είναι ότι δεν φαίνεται να αντιλαμβάνεσαι πως ένας νεκρός έχει κάτι το ιερό, κάτι που πρέπει να σεβόμαστε βαθιά, κι εσύ έρχεσαι και ουσιαστικά τον κατσαδιάζεις που σκοτώθηκε.

Συμφωνώ πως πρέπει να μαθαίνουμε από τα παθήματα των άλλων, τα λιγώτερο ή περισσότερο τραγικά, και έχω κι εγώ ακούσει φωνές εδώ στο φόρουμ όταν έδωσα έμφαση σε λάθη που έκανε το ένα ή το άλλο θύμα ατυχήματος προκειμένου να βγει κάποιο μάθημα για μας τους υπόλοιπους, αλλά εσύ φίλε το παράκανες, δεν εξέφρασες τον απαραίτητο σεβασμό στην υπόθεση, έφτασες στο σημείο να ειρωνευτείς όσους γράφουν λόγια του τύπου "κρίμα το παλικάρι, προσέχετε ρε παιδιά"

λυπάμαι, δεν είσαι σωστός

tsiros_temp
14/06/2006, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Επίσης όταν προ καιρού βολτάραμε στην Β. Εύβοια μαζί με τον McGyver, καμάρωνες για το ότι είχες φθείρει μέχρι τη ζάντα τα λάστιχα, και για το ξύσιμο που έκανες στις στροφές εκεί. Τί έκανα εγώ, λέει;;;

Ποιός μπορεί να βάλει γόνατο με τα 30-40 που πηγαίναμε; Κάποιο σοβαρό λάθος κάνεις.
Αν, πάλι, είδες τα λάστιχα φαγωμένα να έχεις υπ'όψη σου ότι κατά κύριο λόγο άλλος την καβαλά.
Εγώ το μόνο τρελό που έχω κάνει με τη μηχανή είναι ότι έφυγα στο γκρεμό σε μια στροφή και μια άλλη φορά έκοψα τα δάχτυλά μου...


λυπάμαι, δεν είσαι σωστός Γιατί είσαι τόσο απόλυτος;

tsiros_temp
14/06/2006, 21:38
Όπως και να'χει, δε βλέπω σε τι αποσκοπεί η επίθεση εναντίον μου.

Εγώ το μόνο που λέω είναι ότι σε κάθε ποστ που κάποιος χτυπάει, το ίδιο συμβαίνει... συλληπητήρια από τους πάντες, αλλά κάτι κάποιος που να δώσει αισιοδοξία ότι αυτά που διαβάζουμε θα γίνει προσπάθεια να είναι και η τελευταία φορά...

gdevelek
14/06/2006, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Τί έκανα εγώ, λέει;;;
Ποιός μπορεί να βάλει γόνατο με τα 30-40 που πηγαίναμε;
...
Εγώ το μόνο τρελό που έχω κάνει με τη μηχανή είναι ότι έφυγα στο γκρεμό σε μια στροφή και μια άλλη φορά έκοψα τα δάχτυλά μου...


μωρά πράγματι με 30-40 πηγαίναμε, αλλά ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που έκανες τη διαδρομή εκείνη με 30-40, κάνω λάθος;

και όταν μας πέτυχε ο φίλος με το monster, τον ακολούθησες γκαζωμένος για λίγα χλμ για να ξεδώσεις, και όπως είπες αμέσως μετά που σε ξανασυναντήσαμε "αισθάνθηκα το μαρσπιέ να ξύνει κάτω"

ξέρω πως ο πατέρας σου κατά κύριο λογο οδηγεί τη μηχανή αφού δικιά του είναι, αλλά δεν ευθύνεται αυτός για τα ξυσμένα μαρσπιέ και τα φθαρμένα λάστιχα, έτσι δεν είναι;

τα ατυχήματα που περιγράφεις κατά τύχη μόνο σε έστειλαν έξω από το δρόμο στο δάσος, θα μπορούσαν να σε είχαν στείλει στο αντίθετο ρεύμα να αγκαλιαστείς με ΙΧ... δεν θέλει πολύ, το ξέρεις πλέον καλά...

γι' αυτό σου λέω λοιπον, μην ανεβάζεις τόσο τους τόνους... ειδικά ενώπιον νεκρού...

tsiros_temp
14/06/2006, 22:17
δεν ακολούθησα κανέναν με monster, ακολούθησα τον γιώργο με το Ζ και αυτό για 3 στροφές. το ότι ακούμπησε μιά φορά κάτω το μαρσπιέ εμένα με έκανε να σταματήσω να τρέχω.

Ο πατέρας μου έχει φάει τα μαρσπιέ και τα λάστιχα. Για 10-15 μέρες είχα τη μηχανή στο σύνολο να την καβαλάω γω.

Δε θυμάσαι καλά, λες ανακρίβειες και δίνεις λάθος ερμηνείες σε γεγονότα και λόγια πολύ παλιά για να έχουν σχέση με εμένα και το παρόν: σε παρακαλώ να σταματήσει η προσωπική επιθεσούλα αυτή.

Στο κάτω-κάτω το παιδί πέθανε κάνοντας αυτό που γουστάρει γιατί το επέλεξε να το κάνει. Προς τί τα δάκρυα;

gdevelek
14/06/2006, 22:24
ήταν δίχως άλλο ανακρίβεια το περί monster, επρόκειτο βέβαια για τον Γιώργο GTZ750

από κει και πέρα αν συνεχίζεις να πιστεύεις πως τα όσα έχεις γράψει εδώ είναι τα πρέποντα, εις πείσμα όσων σου έχουν γράψει τόσοι, πάω πάσο

zolotas
14/06/2006, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp


Στο κάτω-κάτω το παιδί πέθανε κάνοντας αυτό που γουστάρει γιατί το επέλεξε να το κάνει. Προς τί τα δάκρυα;

μου θυμιζεις κατι τυπους που εχουν παντρευτει ,εχουν βαρεθει την ζωη τους ,περιμενουν να παρουν συνταξη και τα βλεπουν ολα ψυχρα ........."τα θελε και ταπαθε ". ......και βουρ σπιτακι ,τηλεοραση και υπνο......

αν εισαι μαγκας αυτο πανε πεστο πανω απο τον ταφο του νεκρου και στους συγγενεις του
και οχι εδω μεσα .............

και τι θες ?? να ανοιξουμε και σαμπανιες ?? σαφως και εκανε αυτο που γουσταρε αλλα δεν ηθελε και να πεθανει........σα να λες οτι σκεφτομαστε ολοι .... ενταξει και να σκοτωθουμε ,τουλαχιστον θα γουσταρουμε φαση.

κανεις δεν κλαιει εκτος απο τους συγγενεις........αλλα ολοι πιστευω καταλαβαινουν διαβαζοντας οτι ο θανατος ειναι διπλα μας ,αλλες φορες μας προσπερνα και αλλες μας εχει στο χερι.

απο κει και περα ο καθενας παιρνει τα μετρα του ......με εξοπλισμο ,με γνωση ,εμπειριες

tsiros_temp
14/06/2006, 23:04
παραιτούμαι, θα δημιουργηθεί καμιά ψευδαίσθηση ότι θεωρώ αυτά που γράφω σημαντικότερα από το θάνατο του Γιάννη και δε θέλω να γίνει κάτι τέτοιο.

vstrom , να τον θυμάσαι και να προσέχεις.

Vstrommer71
14/06/2006, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
παραιτούμαι, θα δημιουργηθεί καμιά ψευδαίσθηση ότι θεωρώ αυτά που γράφω σημαντικότερα από το θάνατο του Γιάννη και δε θέλω να γίνει κάτι τέτοιο.

vstrom , να τον θυμάσαι και να προσέχεις.
Εγω(Γιαννης) καλως ή κακως δεν εχω πεθανει ακομα,εχω καμποσα ψωμια να φαω(να περιμενουν τα κορακια).
ΠΑΡΑΚΑΛΩ θερμα επειδη δεν ξερετε τι εγινε μην αναλωνεστε σε αμπελοφιλοσοφιες...
Σημερα εμαθα οτι το κακο εγινε στην αριστερη στροφη πριν το βενζιναδικο στου Καρανασου,εξω απο το Ελευθεροχωρι.Ο Ντινος μπηκε σβελτα στη στροφη αλλα απο την αλλη ερχοταν αυτοκινητο που προσπερνουσε αλλο αυτοκινητο και μπηκε στο ρευμα του φιλου μου.Ο Ντινος χτυπησε με το αυτοκινητο και τιναχτηκε στα βραχια,με συνεπεια να σκοτωθει ακαριαια...
Ετσι εχει η ιστορια,αλλα δεν αλλαζει και τιποτα μια και ο Ντινος εφυγε,τα αλλα ειναι λεπτομερειες διχως σημασια:sad:

tsiros_temp
14/06/2006, 23:58
ntinos, ntinos... e re mpleksimo

zolotas
15/06/2006, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
παραιτούμαι, θα δημιουργηθεί καμιά ψευδαίσθηση ότι θεωρώ αυτά που γράφω σημαντικότερα από το θάνατο του Γιάννη και δε θέλω να γίνει κάτι τέτοιο.

vstrom , να τον θυμάσαι και να προσέχεις.

δεν υπαρχει καμια παρεξηγηση tsiros

RapidShade
15/06/2006, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
μου θυμιζεις κατι τυπους που εχουν παντρευτει ,εχουν βαρεθει την ζωη τους ,περιμενουν να παρουν συνταξη και τα βλεπουν ολα ψυχρα ........."τα θελε και ταπαθε ". ......και βουρ σπιτακι ,τηλεοραση και υπνο......

αν εισαι μαγκας αυτο πανε πεστο πανω απο τον ταφο του νεκρου και στους συγγενεις του
και οχι εδω μεσα .............

και τι θες ?? να ανοιξουμε και σαμπανιες ?? σαφως και εκανε αυτο που γουσταρε αλλα δεν ηθελε και να πεθανει........σα να λες οτι σκεφτομαστε ολοι .... ενταξει και να σκοτωθουμε ,τουλαχιστον θα γουσταρουμε φαση.

κανεις δεν κλαιει εκτος απο τους συγγενεις........αλλα ολοι πιστευω καταλαβαινουν διαβαζοντας οτι ο θανατος ειναι διπλα μας ,αλλες φορες μας προσπερνα και αλλες μας εχει στο χερι.

απο κει και περα ο καθενας παιρνει τα μετρα του ......με εξοπλισμο ,με γνωση ,εμπειριες


Δεν κλαίνε μόνο οι συγγενείς μαν...
και οι φίλοι...

ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ!....

και είναι δύσκολο να το δεχτούν...
όσο "λογικό" και αν είναι...

:sad:

kinhsh
15/06/2006, 00:43
Eμενα μου φαινοταν πολυ παραξενο το σεναριο να πεσει απο μονος του εστω και αν ετρεχε.Δεν στεκει,γιατι ενας που μπορει να τρεξει μια στροφη αν δεν εχει προβλημα υπνου,αλκοολ ,υγειας δεν πεφτει. Και ειδικα στις μεγαλες ταχυτητες οι μηχανες ειναι αρκετα προβλεψιμες και σταθερες,αποδειξη στα μοτο τζι πι που τρεχουν αγωνες και πεφτουν ελαχιστοι.
Η περιγραφη οτι αμαξι απο το αντιθετο ρευμα ερχοταν τα δικαιολογει ολα και φυσικα ,απο κει κυριως προερχονται οι περισσοτεροι κινδυνοι για τους μοτοσυκλετιστες απο τα αυτοκινητα. (Γιατι δεν τους περναει και καλως απο το μυαλο τους οτι καποιος απεναντι μπορει να ερχεται με πανω απο 120 χλμ).

downhill
15/06/2006, 04:56
Δυστυχώς άλλος ένας νέος άνθρωπος θυσιάστηκε στο βωμό της ασφάλτου...
Δε με νοιάζει αν φταίει ο μακαρίτης,δε με νοιάζει αν φταίει κάποιο Ι.Χ,δε με νοιάζει αν φταίει ο εργολάβος.Το θέμα είναι ότι προστέθηκε άλλος ένας άνθρωπος στο μακρύ κατάλογο των χαμένων στην άσφαλτο.Αυτό το έθνος δεν έχει περίσευμα για να θυσιάζει...Και όμως έχουμε τα περισότερα δυστυχήματα...

Διάβασα ότι φόραγε φόρμα κλπ.Άρα ήθελε να χαρεί τη γρήγορη οδήγηση.Άραγε μια πίστα τύπου Μεγάρων εκεί κοντά,θα βοηθούσε ώστε αυτός ο άνθρωπος να ζούσε;Πιστεύω πως ναι.Θα "ξεχαρμάνιαζε" εκεί και όχι στις στροφές του Μπράλου.Μόνο 2 φορές έχω περάσει απο εκεί πηγαίνωντας στον Παρνασσό για σκι (μέσω Λαμίας).Απ΄ότι θυμάμαι έχει ομοιότητες με τον Κολοσούρτη...Κι εκεί έχουν χάσει πολλοί τη ζωή τους.

Οι δρόμοι είναι ένα πεδίο μάχης.Κάθε μέρα έχουμε μία "μάχη".Με τον κάθε μεθυσμένο,με την κάθε "κυράτσα",με τους εαυτούς μας.Και όπως είχα διαβάσει σε κάποιο περιοδικό πριν μερικά χρόνια, "Όποιος στη μάχη,πάει για να πεθάνει,για πόλεμο δεν κάνει"...

Μάγκες (και μάγκισες) όλες τις αισθήσεις μας στο κόκκινο,εκτός απο το στροφόμετρο...Για να μην κλαίει και άλλη μάνα,όπως του φίλου απο τη Λαμία...