PDA

View Full Version : Service αμορτισέρ



SF
13/06/2006, 11:21
Για τα πίσω αμορτισέρ, ποιά η διαφορά μεταξύ "επισκευής" και "valving"?

OldMan
13/06/2006, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Για τα πίσω αμορτισέρ, ποιά η διαφορά μεταξύ "επισκευής" και "valving"?

"Σκέτο" valving, ντεν λέει...!!!

Revalving, είναι η "αλλαγή" των διαμέτρων των οπών ρύθμισης της ταχύτητας διέλευσης του υδραυλικού μέσου απόσβεσης της συμπίεσης και επαναφοράς του υδραυλικού αποσβεστήρος ...!!!

:wave2: :wave2: :wave2:

SF
13/06/2006, 11:35
Ok, got it. Πάντως shock valving είναι ευρέως και διεθνώς χρησιμοποιούμενος όρος...

Σκεφτόμουν ότι το να το ανοίξεις για βαλβίδες και να ΜΗ του κάνεις και το σερβισάκι του, είναι άτοπο... γιαυτό και ρώτησα.

:)

gcrook
13/06/2006, 11:37
Καμια φορα συγχεουμε αυτους τους 2 ορους.
Επισκευη οταν λεμε συνηθως εννοουμε το σερβις, δηλαδη λαδακια τσιμουχακια κτλ και σπανιοτερα εως ποτε, και το ελατηριο.

Οταν εννοουμε επισκευη ομως παει να πει οτι πρεπει να μπαλωσουμε καμια τρυπα γιατι εχουμε διαρροη λαδιου, και εκει τα πραγματα περιπλεκονται.

Revalving ειναι μια σειρα απο διαδικασιες που περιλαμβανει μεταξυ αλλων, την αλλαγη η μετατροπη του "πιστονιου" (αν υπαρχει τετοιος ορος), και των επιμερους μερων του , ωστε να αλλαξει ο τροπος με τον οποιο δουλευει η επαναφορα και η συμπιεση στο αμορτισερ.

Revalving πχ κανουμε σε ενα αμορτισερ το οποιο προοριζοταν για αλλο μηχανακι και το φορεσαμε στο δικο μας, και μαλλον δεν δουλευει σωστα.

Τι θες να κανεις ακριβως, για τα KONI μιλας στο CB;

OldMan
13/06/2006, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Σκεφτόμουν ότι το να το ανοίξεις για βαλβίδες και να ΜΗ του κάνεις και το σερβισάκι του, είναι άτοπο... γιαυτό και ρώτησα.

Εξυπακούεται ρε Κώστα !!!

Αφού, ούτως ή άλλως, στο "δέσιμο" θα μπούνε καινούρια λάδια και φλαντζοτσιμούχες ....

SF
13/06/2006, 11:42
Δε θέλω να κάνω σέρβις στα ΚΟΝΙ, αν και τώρα που το σκέφτομαι έχουν κάνει 50000 ζόρικα χλμ και ίσως να είναι καλή ιδέα.

Η αφορμή μου ήταν το k-shock.gr που έγραψες (κρουκ) κάπου παραδίπλα.

gcrook
13/06/2006, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Δε θέλω να κάνω σέρβις στα ΚΟΝΙ, αν και τώρα που το σκέφτομαι έχουν κάνει 50000 ζόρικα χλμ και ίσως να είναι καλή ιδέα.

Η αφορμή μου ήταν το k-shock.gr που έγραψες (κρουκ) κάπου παραδίπλα.

Μιας και εθιξες τα KONI δεν ξερω αν μπορεις να βρεις πια κατι για αυτα, η KONI εδω και χρονια δεν φτιαχνει αμορτισερ μοτοσυκλετων.

Στο K-Shock ειχα παει καποτε και ειχα μιλησει με τον τυπο που μου φανηκε πολυ προθυμος και ευγενικος, αλλα τελικα εβαλα το EMC απο αλλου και δεν ξαναμιλησαμε.

Μπορει να περασω καποια στιγμη, αν θες παμε παρεα, να τον ρωτησω κατι πραγματακια που θελω.

MIKE_16V
13/06/2006, 12:22
Σερβις σε koni αλλα αυτοκινητου:rolleyes: κανει ο stissimo asseto.

Μπορει να κανει και σε μηχανακια:confused:

Δεξια στην πειραιως απεναντι απο τον γαλαιο, το στενο που βγαζει πετρου ραλλη

:wave2:

stefanos
13/06/2006, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Για τα πίσω αμορτισέρ, ποιά η διαφορά μεταξύ "επισκευής" και "valving"?

Μετά απο 50000 αν κάνεις ένα σερβισάκι μπροστά πίσω σίγουρα θα σου φανεί σαν revalving:rotflmao: :rotflmao:

adam_tsouk
13/06/2006, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μπορει να περασω καποια στιγμη, αν θες παμε παρεα, να τον ρωτησω κατι πραγματακια που θελω.

Τη Πέμπτη το πρωί θα αφήσω τη δικιά μου και το μεσημέρι έχω παραλαβή...

Εάν θες πάμε παρέα.... :wave2:

SF
13/06/2006, 20:55
Το εμπρός το φροντίζωωωωω!! :)
Καθε 1-2 χρόνια κάνει σέρβις...
Πάντως τα Koni τόσα χρόνια με έχουν εντυπωσιάσει!

alfa156
15/06/2006, 19:25
γενικοτερα συμφωνητε με την επισκευη της πισω αναρτησης,η τα αποτελεσματα ειναι αμφιβολα?οσον αφορα για την μετεπειτα διαρκεια ζωης του...απο οσο γνωριζω και ο τασουλης επισκευαζει.τι λετε?

Tropeas
15/06/2006, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Τη Πέμπτη το πρωί θα αφήσω τη δικιά μου και το μεσημέρι έχω παραλαβή...

Εάν θες πάμε παρέα.... :wave2:
Πείτε μετά και καμιά γνώμη εεε?

DrIoannis
16/06/2006, 07:37
Η ανάρτιση της μηχανής απ'ότι έχω διαβάσει θέλει Service κάθε 2 χρόνια το πολύ.Μην ξεχνιόμαστε ότι από αυτή και τα λάστιχα εξαρτόμεθα κύριοι.

stefanos
16/06/2006, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
γενικοτερα συμφωνητε με την επισκευη της πισω αναρτησης,η τα αποτελεσματα ειναι αμφιβολα?οσον αφορα για την μετεπειτα διαρκεια ζωης του...απο οσο γνωριζω και ο τασουλης επισκευαζει.τι λετε?

Τι να την κάνεις την μετέπειτα ζωή ένος αμορτισέρ που δεν δουλεύει?
Και ο Τασούλης επισκευάζει αναρτήσεις, βέβαια δεν έχω πάει οπότε δεν ξέρω τι περιλαμβάνει η επισκευή.

xtzanos
16/06/2006, 09:33
O Τασουλης επισκευαζει αλλα πρεπει να του πας μονο την αναρτηση, οχι ολοκληρο το μηχανακι.
Λυνει, καθαριζει, δενει πίσω (αν δεν κανω λαθος μονο αναρτησεις με ξεχωριστο δοχειο αζωτου)
Λυνει, καθαριζει, αλλαζει λαδια μπροστα

Μπροστα εγω βλεπω μεγαλη αλλαγη, πισω όχι και τόσο.