PDA

View Full Version : Δικαστικά



gerodim
13/06/2006, 12:23
Ο δημόσιος κατήγορος στο δικαστήριο μιας μικρής επαρχιακής πόλης καλεί την πρώτη του μάρτυρα, μια γιαγιά γύρω στα 80 και την ρωτάει με τελείως επαγγελματικό ύφος:

- Με γνωρίζετε εμένα κυρία Θεοδώρου;

- Και βέβαια σας γνωρίζω κύριε Αλεξίου. Σας ξέρω από μικρό παιδάκι και πρέπει να ομολογήσω ότι με έχετε απογοητεύσει. Λέτε ψέματα, απατάτε συνέχεια τη γυναίκα σας, κουτσομπολεύετε τους πελάτες σας. Βεβαίως σας γνωρίζω!

Αποσβολωμένος τελείως ο δικηγόρος από την απρόσμενη απάντηση της γριάς και μη ξέροντας τι άλλο να πει, δείχνει με το δάχτυλό του στην άλλη μεριά της αίθουσας και λέει:

- Τον δικηγόρο της υπεράσπισης τον γνωρίζετε;

- Ω ναι και τον κύριο Σοφόπουλο τον γνωρίζω, και μπορώ να πω ότι κι αυτός με έχει απογοητεύσει. Είναι μέθυσος και χαρτοπαίκτης, δεν μπορεί να κάνει σχέση με κανένα και είναι από τους χειρότερους δικηγόρους της πόλης μας!

Στο σημείο αυτό, ο πρόεδρος κτυπά το σφυράκι του στην έδρα, διακόπτει τη διαδικασία και καλεί και τους δύο δικηγόρους να πλησιάσουν την έδρα. Όταν πλησιάζουν, σκύβει μπροστά και τους λέει με σιγανή φωνή:

- Όποιος άτιμος από τους δυο σας τη ρωτήσει αν με ξέρει, την έβαψε!


----------------------------------


Στο δικαστήριο ξεκινάει μία υπόθεση βιασμού. Λέει ο δικαστής:

- Για πέστε μας λοιπόν γιατί βιάσατε τη δεσποινίς και το παραδέχεστε κι όλας;

Λάκης:

- Κύριε δικαστά εγώ την πήγαινα βόλτα με τη βάρκα. Πριν ξεκινήσουμε τη βόλτα μας, ήταν ένας κουκουράς. Τη ρωτάω: "Λίτσα θες κουλούρι;" "Όχι δε θέλω", μου απαντάει. Την ξαναρωτάω: "Λίτσα θες κουλούρι;" "Όχι δε θέλω", μου απαντάει. "Σίγουρα δε θες κουλούρι"; "Σίγουρα, πάμε".

Ξεκινάμε τη βαρκάδα μας. Μετά από ένα τέταρτο τι μου λέει κύριε δικαστά; "Λάκη θέλω κουλούρι!" Ε... τη γαμάς ή δε τη γαμάς κύριε δικαστά;;;


--------------------------------


Πολυτελές και πανάκριβο θέρετρο με πολλούς vip. Ένας γιατρός που κάνει τις διακοπές του συναντά έναν παλιό του φίλο δικηγόρο και τον ρωτά πως βρέθηκε εκεί. Ο δικηγόρος απαντά:

"Αγόρασα πρόσφατα ένα εξοχικό, δυστυχώς όμως από άγνωστη αιτία έπιασε φωτιά, η ασφαλιστική με αποζημίωσε και τώρα με αυτά τα λεφτά κάνω τις διακοπές μου. Εσύ πώς και είσαι εδώ;"

Ο γιατρός απαντά:

"Κοίτα σύμπτωση! Θυμάσαι το εξοχικό που είχα; Στην περιοχή είχαμε πλημμύρες, το σπίτι καταστράφηκε κι έτσι τώρα τρώω τα λεφτά της αποζημίωσης"

Και ο δικηγόρος όλο έκπληξη:

"Καλά και πώς ξεκινά κανείς μια πλημμύρα;"


-------------------------


Ήταν ένα αντρόγυνο και ήθελε να χωρίσει. Πήγε λοιπόν στα δικαστήρια. Και οι 2 όμως ήθελαν την κηδεμονία του μονάκριβου και λατρεμένου παιδιού τους.

Πρώτη η γυναίκα λοιπόν έπεσε κλαίγοντας στα πόδια της δικαστίνας και την ικέτεψε να δώσει το παιδί σε αυτήν αφού εκείνη ήταν που το έφερε στον κόσμο. Αυτό φάνηκε λογικό στη δικαστίνα που ήταν και γυναίκα, αλλά ήθελε να ακούσει και το επιχείρημα του άντρα.

Σηκώνεται λοιπόν ο άντρας και μετά από λίγη σκέψη λέει: "Κύρια δικαστά, όταν ρίχνετε ένα νόμισμα στο μηχάνημα για να πάρετε μια pepsi, μόλις βγει η pepsi ανήκει σε σας ή στο μηχάνημα;"


------------------

gerodim
13/06/2006, 12:26
Πραγματικοί διάλογοι από ελληνικά δικαστήρια:

Ε. Κατηγορούμενε πώς τερματίστηκε ο πρώτος σου γάμος;

Α. Με τον θάνατο....

Ε. Και με ποιανού τον θάνατο;

----

Ε. Πώς είναι τ' όνομά σας;

Α. Παπαδόπουλος Κων/νος

Ε. Μάλιστα. Kαι ποια είναι η οικογενειακή σας κατάσταση;

Α. Ε. Έτσι κι έτσι.

----

Ε. Με ποια γυναίκα ήσασταν εκείνο το βράδυ;

Α. Με την πρώην χήρα μου.

----

Ε. Πείτε μας γιατρέ πόσες νεκροψίες έχετε κάνει σε νεκρούς;

Α. Μα όλες οι νεκροψίες σε νεκρούς γίνονται...

----

Ε. Θυμάστε την ακριβή ώρα που εξετάσατε το θύμα;

Α. Η νεκροψία έγινε στις 10.30.

Ε. Και το θύμα ήταν νεκρό;

Α. Όχι είχε κάτσει στο τραπέζι και προσπαθούσε να καταλάβει γιατί του κάνω νεκροψία...

----

Ε. Μπορείτε να μας περιγράψετε το άτομο που είδατε;

Α. Ήταν ψηλός και είχε γένια.

Ε. Και ήταν άντρας ή γυναίκα;

----

Ε. Σε τι συμπέρασμα καταλήξατε από την εξέταση του κόλπου του θύματος;

Α. Ότι υπήρχαν ίχνη σπέρματος.

Ε. Αντρικού σπέρματος;

----

Ε. Και τι συνέβη τότε;

Α. Μου είπε ότι πρέπει να με σκοτώσει γιατί τον αναγνώρισα.

Ε. Και σας σκότωσε;

----

Ε. Ποια είναι η σχέση σου με την μάρτυς;

Α. Είναι κόρη μου.

Ε. Ήταν κόρη σας στις 14 Ιουνίου του 1985;

----

Ε. Για πείτε μας τι έγινε;

Α. Αργά το βράδυ έπεσε για ύπνο και το πρωί ήταν νεκρός.

Ε. Δηλαδή το πρωί που σηκώθηκε ήταν ήδη νεκρός;

----

Ε. Μπορούσατε να τον δείτε από 'κει που ήσασταν;

Α. Μπορούσα να δω μόνο το κεφάλι του.

Ε. Μάλιστα, και που ήταν το κεφάλι του;

Α. Πάνω στον λαιμό του

----

Ε. Πίνατε εν ώρα υπηρεσίας;

Α. Όχι είχα έρθει πιωμένος

----

Ε. Είστε σίγουρη ότι αυτός σας κόλλησε Aids;

Α. Μάλιστα απόλυτη.

Ε. Πριν ή μετά τον θάνατό του;

----

Ε. Έδειχνε στο πρόσωπο ότι πονούσε;

Α. Είναι τόσο άσχημη που δείχνει σαν να πονάει συνέχεια.

----

Ε. Τι ακριβώς σας είπε;

Α. Πως θα με σκοτώσει αν δεν τα κατάφερνα.

Ε. Και πώς το ερμηνεύσατε εσείς;

----

Ε. Ποιος σκοτώθηκε στο ατύχημα, εσείς ή ο αδελφός σας;

----

Ε. Ο κατηγορούμενος σας σκότωσε;

----

Ε. Πείτε μας την αλήθεια, ήσασταν εκεί μέχρι που φύγατε;

gerodim
13/06/2006, 12:29
Ένας Αμερικάνος πάμπλουτος, αποφασίζει αφού δεν είχε και παιδιά, να δώσει σαν βραβείο έναν ουρανοξύστη του, σε όποιον κατάφερνε να πηδήξει σε κάθε όροφο, μία γυναίκα μέσα στην ίδια ημέρα.

Πέρασαν πολλοί, αλλά οι περισσότεροι, έφταναν το πολύ μέχρι τον 15ο όροφο και έπεφταν κάτω εξαντλημένοι.

Παίρνει μέρος και ένας τύπος, ξεκινάει, περνάει τον 15ο όροφο, τον 30ο, τον 50ο και βγαίνει στην ταράτσα. Από πίσω του, όλοι οι υπόλοιποι, δημοσιογράφοι, κόσμος κτλ.

Αυτός, προβληματισμένος, ζητάει ένα κινητό να τηλεφωνήσει. Πάει σε μία γωνία και μιλούσε πολύ σιγά.

Επιστρέφει, κατεβάζει το παντελόνι και αρχίζει να τραβά μαλακία.

Πετάγεται ένας δημοσιογράφος και του λέει:

- "Καλά, πήδηξες 50 γυναίκες σερί και τώρα τραβάς και μαλακία; Γιατί;"

- "Μίλησα μόλις τώρα με το δικηγόρο μου και μου είπε να κατοχυρώσω και τον αέρα."

Alx 84
13/06/2006, 12:45
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

costas81
13/06/2006, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Ένας Αμερικάνος πάμπλουτος, αποφασίζει αφού δεν είχε και παιδιά, να δώσει σαν βραβείο έναν ουρανοξύστη του, σε όποιον κατάφερνε να πηδήξει σε κάθε όροφο, μία γυναίκα μέσα στην ίδια ημέρα.

Πέρασαν πολλοί, αλλά οι περισσότεροι, έφταναν το πολύ μέχρι τον 15ο όροφο και έπεφταν κάτω εξαντλημένοι.

Παίρνει μέρος και ένας τύπος, ξεκινάει, περνάει τον 15ο όροφο, τον 30ο, τον 50ο και βγαίνει στην ταράτσα. Από πίσω του, όλοι οι υπόλοιποι, δημοσιογράφοι, κόσμος κτλ.

Αυτός, προβληματισμένος, ζητάει ένα κινητό να τηλεφωνήσει. Πάει σε μία γωνία και μιλούσε πολύ σιγά.

Επιστρέφει, κατεβάζει το παντελόνι και αρχίζει να τραβά μαλακία.

Πετάγεται ένας δημοσιογράφος και του λέει:

- "Καλά, πήδηξες 50 γυναίκες σερί και τώρα τραβάς και μαλακία; Γιατί;"

- "Μίλησα μόλις τώρα με το δικηγόρο μου και μου είπε να κατοχυρώσω και τον αέρα."



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

cityfly
14/06/2006, 09:11
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: