PDA

View Full Version : τρέχει κανείς απο εδω πέρα;



sporky
13/06/2006, 12:30
για να επανέλθω στην πάλαι ποτέ ακμαία φυσική μου κατάσταση έχω (ξανά)ξεκινήσει τρεξιματάκι. Αρχή ήταν ο γύρος της Αθήνας 8χλμ, έπειτα έχω θεσπίσει ένα 8άρι στα μέσα της εβδομάδας και διαλλειματική σ ή κ. Γυμναστήριο τρείς φορές την εβδομάδα, όπερ σημαίνει 5 προπονήσεις σύνολο.
Αλήθεια αν τρέχετε, πείτε κανένα καλό μέρος (πχ Πεντέλη). Είδος προπόνησης και τί δουλεύει σε εσας κτλ.
κ..


μην το &^$%^*&% το τόπικ.

GST
13/06/2006, 13:09
στο αλσος ν σμυρνης παω 3-4 φορες την βδομαδα ...αμα σε περνει απο αποσταση ...ελα ...

γαλατσι αμα σε βολευει στο αλσος ...εχει εκτος απο το μεγαλο γυρω(ασφαλτος) και στιβο στο γηπεδο ποδοσφαιρου..

προτημεισε χωμα κατω ειναι καλυτερο για τα γονατα και στην αρχη μην μπλεξεις με πολλες ανηφορες κατηφορες

ξεκινα στην αρχη με 20λεπτα απο τα οποια το πρωτα 5 και τα τελευταια 5 λεπτα θα ειναι στο 40-50% και ενδιαμεσα 50-60% μετα απο μηνα ισως και λιγοτερο ..εσυ το κρινεις πας σε 30λεπτα και καθοριζεις το ρυθμος σου.. διατασεις πριν και μετα ....και βαρη τις ενδιαμεσες μερες ...



αν εισαι στα κιλα που σε ειδα τελευταια ...ξεκινα με περισσοτερο αεροβιο και λιγοτερα βαρη ...και κομενα τα ξιγκια και τα ξυδια :lol:

καλη προπονηση

ruyjin
13/06/2006, 13:15
ελα ρε πας αλσος Ν.Σμυρνης!!!

εγω το σταματησα τον Οκτωβρη, λογο ελλειψης χρονου και γιατι εκλεινε και δε προλαβαινα
τωρα με πειρε η κατω βολτα και δεν εχω δοκιμασει,
αλλα πηγαινα οταν εκανα προπονηση για μαραθωνιο που ειχα τρεξει ....παλιαααααα :D

πολυ καλη διαδρομη μιας και συνδυαζει ανηφορο-κατηφορα και δε σε κουραζει οπως το γηπεδο μιας και ειναι μεγαλος ο κυκλος

αν το παρω αποφαση και ξεκινησω παμε και παρεα, μιας και η παρεα βοηθαει

:wave2:

KLX
13/06/2006, 13:20
Υπάρχει και το Πεδίον Του Άρεως (ή Αρεος??:confused: )

ειναι αρκετά μεγάλο η περιφερεια του ειναι κοντά στα 7χλμ
δύο κύκλους να κάνει και είσαι οκ

αν είναι να τρέξεις στο πεδιον του αρεως πες μου και μένα:D

GST
13/06/2006, 13:22
ο γυρος ειναι 800μ οποτε 5 χλμ ειναι μια χαρα για συντηρηση 3 φορες την βδομαδα ...τωρα το καλοκαιρι με τις ζεστες ισως και λιγοτερο ...δεν παμε για μαραθωνιο λεμε :lol: :wave2:

Λεωνίδας
13/06/2006, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από KLX
Υπάρχει και το Πεδίον Του Άρεως (ή Αρεος??:confused: )

ειναι αρκετά μεγάλο η περιφερεια του ειναι κοντά στα 7χλμ
δύο κύκλους να κάνει και είσαι οκ

αν είναι να τρέξεις στο πεδιον του αρεως πες μου και μένα:D Εκεί είναι και το Δέλεαρ για να αναπληρώσεις τα χαμένα υγρά μετά με μπύρες :lol:

Στα σοβαρά τώρα και'γω ξεκίνησα άλσος Ν.Σμύρνης αλλά με χτύπησε ο αχίλλειος και το παράτησα... τώρα πρέπει να είμαι ΟΚ λέω να ξαναδοκιμάσω (πιο χαλαρά) :D

PortisHead
13/06/2006, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
ελα ρε πας αλσος Ν.Σμυρνης!!!



:a028: ....me too....last year ομως.

KLX
13/06/2006, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
[B]Εκεί είναι και το Δέλεαρ για να αναπληρώσεις τα χαμένα υγρά μετά με μπύρες :lol:

Υπάρχει και το PARK ή Green Park?? δεν θυμάμε αν θές να φάς καμια πάστα να πάρεις ότι έκαψες και κάτι παραπάνω:lol:

sporky
13/06/2006, 13:29
@GST
στη μοίρα είχα ρίξει αμέτρητα χιλιόμετρα στην παραλία (άμμος), αλλά ήταν πρίν 7 χρόνια και ήμουν 92 κιλά.
Τώρα τελευταία το μέτρησα στα 99, καλά είναι - άστα. Παραταύτα προφανώς και δεν θεωρούμαι παχύς (όσοι με ξέρουν το επιβεβαιώνουν και αυτό γιατί ο μυικός ιστός είναι βαρύτερος απο το λίπος, είναι και 190 εκ η αφεντιά μου)
@Ruijin
Για γαλάτσι το βλέπω πρόσφορο - μένω χαλάνδρι - έχει και αρκετό πράσσινο + οτι έχει κατι kick ass ανηφορίτσες

ruyjin
13/06/2006, 13:29
ρε σεις τελικα θα βρεθουμε ολοι οτι παμε στο αλσος Ν.Σμυρνης μου φαινεται :lol: :lol:

και το πανω μερος απο το Καλλιμαρμαρο ειναι καλο για τρεξιματακι οσοι μενουν κοντα

παντως οσοι ενδιαφερονται να κατεβουν και σε κανενα αγωνα, οχι απαραιτητα μαραθωνιο, αλλα σε 10αρι, 20αρι, αφου κανουν σε ταπητα ή χωμα προπονηση καλο ειναι να κανουν καποια χλμ και σε ασφαλτο για να συνηθηζουν τα ποδια στους πιο εντονους κραδασμους της ασφαλτου.

road spirit
13/06/2006, 13:36
ένα άλλο καλό μέρος για όσους δεν έχουν πρόβλημα με την άσφαλτο είναι η πολυτεχνειούπολη. Καλό μήκος, με αρκετές εναλλαγές σε ανηφόρα-κατηφόρα, πράσινο, σχετικά λίγη κίνηση τα σκ.

PortisHead
13/06/2006, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
ρε σεις τελικα θα βρεθουμε ολοι οτι παμε στο αλσος Ν.Σμυρνης μου φαινεται :lol: :lol:


Εμ τι ???
Μονο εσυ νομιζες οτι ειχες μπανίσει εκεινη την μελαχρινούλα με το μπλε κολλάν και τα μαλάκια που τα πιάνει ψηλα ???

Πλάκα-πλακα...η "θεα" στο παρκο αξίζει για πολλούς γυρους.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

GST
13/06/2006, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sporky
@GST
στη μοίρα είχα ρίξει αμέτρητα χιλιόμετρα στην παραλία (άμμος), αλλά ήταν πρίν 7 χρόνια και ήμουν 92 κιλά.
Τώρα τελευταία το μέτρησα στα 99, καλά είναι - άστα. Παραταύτα προφανώς και δεν θεωρούμαι παχύς (όσοι με ξέρουν το επιβεβαιώνουν και αυτό γιατί ο μυικός ιστός είναι βαρύτερος απο το λίπος, είναι και 190 εκ η αφεντιά μου)


δεν σε ειπα παχυ ρεεεε:) απλα αν θες προπονηση για μηχανη κανοντας περισσοτερο αεροβιο ..βελτιωνεις και τα κιλα ανα ιππο:lol: ....παντως το να κανεις 2 4αρια την βδομαδα ειναι καλυτερα πιστευω απο 1 8αρι χλμ ....τουλαχιστον πανω μου εχει καλυτερα αποτελεσματα ...

αντε καλο ιδρωμα...

ruyjin
13/06/2006, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead


Πλάκα-πλακα...η "θεα" στο παρκο αξίζει για πολλούς γυρους.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

το κακο ειναι οτι ειναι μεγαλος ο κυκλος και χανεσαι,

αλλα υπαρχει λυση, αν και δε το εχω κανει.... τρεχεις προς την αντιστροφη πορεια :lol: :lol:

ruyjin
13/06/2006, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
....παντως το να κανεις 2 4αρια την βδομαδα ειναι καλυτερα πιστευω απο 1 8αρι χλμ ....

σαφεστατα!!!!!!!!!!!

και προπαντων κρατα ενα ρυθμο σταθερο και ας ειναι και αργος
ξεκινας με 4αρια οχι απαραιτητα 2, αν εχεις χρονο κανε και 4 προπονησεις την εβδομαδα
προσπαθησε μονος σου να ανεβεις χλμ και οχι ενταση την 2η ή 3η εβδομαδα

GST
13/06/2006, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
το κακο ειναι οτι ειναι μεγαλος ο κυκλος και χανεσαι,

αλλα υπαρχει λυση, αν και δε το εχω κανει.... τρεχεις προς την αντιστροφη πορεια :lol: :lol:

υπαρχει και αλλος ...κανεις ενα μεγαλο και ενα μικρο και ολα ερχονται στα ισια τους:lol: ...πλακα πλακα σκανε μυτι κατι της γυμναστικης ακαδημιας ....τριαξονικα:a03:

Λεωνίδας
13/06/2006, 13:53
Πόσα μέτρα να είναι ο γύρος στο άλσος Ν.Σμύρνης; :confused: :confused: :confused:

ruyjin
13/06/2006, 13:55
800

ruyjin
13/06/2006, 13:59
τι ωρα πηγαινετε εσεις αλσος, οταν πηγαινετε?????????

Λεωνίδας
13/06/2006, 13:59
Δηλαδή 5 γύρους ; Τρέχοντας ; :cry:

Λεωνίδας
13/06/2006, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
τι ωρα πηγαινετε εσεις αλσος, οταν πηγαινετε????????? Εγώ πήγαινα όταν σκοτείνιαζε νωρίς, κατά τις 6... Τώρα είναι νωρίς 6 νομίζω (ζέστηηηηη)

GST
13/06/2006, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
τι ωρα πηγαινετε εσεις αλσος, οταν πηγαινετε?????????

το χειμωνα 4.30 και το καλοκαιρι 7-7.30

ruyjin
13/06/2006, 14:04
.......γιατι εγω πριν τις 8.00 δε προλαβαινω :(

γι αυτο το σταματησα γιατι ετρεχα απο δουλεια, να προλαβω το αλσος ανοιχτο για να τρεξω :lol:

PortisHead
13/06/2006, 14:08
Τώρα δεν πηγαίνω πια.
Ξαναγινα καπνιστής.....:rolleyes:
Ασε που ειμαι και παντρεμένος :D

Μολις πάντως επιτραπουν και οι μηχανες στο Αλσος...θα κάνω σίγουρα γυρολόγια.....:lol: :lol: :lol:

devil's animal
13/06/2006, 17:01
στις αρχες της σεζον...δηλαδη Σεπτεμβρη...μετα το αραιωσα και ψιλοεκοψα .....και μετα παλι λιγο κατα τον φεβρουαριο...


στο Αλσος Περιστεριου (για οσους ξερουν) αλλα ειναι τελεια να πας ...να βγαζεις τις τοξινες ...να γυρνας ....να κανεις μπανακι και να πεφτεις τοσο αναλαφρα στο κρεβατακι σου για υπνο:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:


α,ρε καταραμενα γηρατεια!!:lol: :lol: :lol: :lol:

George-3-
13/06/2006, 23:55
Eγω σκεφτομαι να αρχισω στο Ιλιον. Παει εκει κανενας. Σκεφτομαι να αρχισω με 30λεπτα 4 φορες την εβδομαδα... καλα ειναι?

Σορρυ αλλα επειδη εχω κολλησει που ειναι η Ν.Σμυρνη και το Αλσος που ολοι πατε?

PortisHead
14/06/2006, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Σορρυ αλλα επειδη εχω κολλησει που ειναι η Ν.Σμυρνη και το Αλσος που ολοι πατε?

Πατησε Εδω (http://img152.imageshack.us/img152/6079/image18dw.jpg)

Αλλα να πάρεις αριθμό προτεραιότητας.....τα κοριτσάκια δεν φτά;νουν για όλους.....:lol: :lol: :lol:

Λεωνίδας
14/06/2006, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Eγω σκεφτομαι να αρχισω στο Ιλιον. Παει εκει κανενας. Σκεφτομαι να αρχισω με 30λεπτα 4 φορες την εβδομαδα... καλα ειναι?

Σορρυ αλλα επειδη εχω κολλησει που ειναι η Ν.Σμυρνη και το Αλσος που ολοι πατε? Πού είναι η Ν. Σμύρνη ή πού είναι το άλσος; :rolleyes:

Edit: με πρόλαβαν!

The Rainmaker
14/06/2006, 08:44
Στο Ιλιον (Πάρκο Αντώνης Τρίτσης) είναι αρκετά καλά.

Στα +:

1. Ποικιλιά διαδρομών
2. Μεγάλες Αποστάσεις (Ο μεγαλύτερος γύρος πρέπει να είναι 3.000m)
3. Ευκολία Πρόσβασης

Στα -:

1. Μαζεύει αρκετο άσχετο κόσμο τα ΣΚ (Μαμάδες, παιδάκια, γιαγιάδες, παπούδες, χαρμάνια κλπ.)

Οποίος θέλει να έρθει για παρέα ευπρόσδεκτος

kaps
14/06/2006, 11:14
Ποιός αντέχει υπέροχη αλλά σχετικά δύσκολη ανηφορική διαδρομή στο Διόνυσο ; Με σημείο εκκίνησης στη δεξαμενή του Διονύσου διασχίζουμε ένα χωράφι και αμέσως πιάνουμε στενό(όταν λέμε στενό εννοούμε στενότατο με νεροφαγώματα ) μονοπάτι πευκοσκέπαστο με πολύ χαμηλό ύψος λόγω ότι είχε καεί προ 10 ετίας το συγκεκριμένο κομμάτι .Αυτό μας οδηγεί μετά από 200- 300 μέτρα περίπου ανάβασης σε ένα ξωκλήσσι του Προφ.Ηλία πνιγμένο στο δάσος .Στάση για 5 λεπτά και αμέσως ακολουθούμε άλλο μονοπάτι που περνάει μέσα πάλι από δάσος με πουρνάρια δρυς πλατάνια πεύκα και άλλα θαμνοειδή όπου μετά από άλλοτε ανηφορικά και άλλα κατηφορικά κομμάτια από άλλα 200 μέτρα φτάνουμε β) στο ξωκλήσσι του αγίου Νικήτα και β) μετά από 100 μέτρα στο ξωκλήσσι του Οσιου Λουκά χτισμένο στα θεμέλια Αρχαίου Ναού.Εκεί υπάρχει και πηγή με πολύ εύγεστο καθαρό νερό του Διονύσου .Η θέα από τα τρία ξωκλήσσια είναι υπέροχη (βλέπει προς Πάρνηθα -Κρυονέρι -Δροσιά-Αγ.Στέφανο ) αγναντεύεις μέχρι Βοιωτία. Το δε τοπίο στο τελευταίο ξωκλήσσι είναι καταπληκτικό .μετά από τα ξωκλήσσια υπάρχουν δύο μονοπάτια . Το ένα καταλήγει στις κεραίες του Διονύσου (άλλα 200 μέτρα ) το άλλο καταλήγει (μετά από 100 μέτρα) στα αρχαία νταμάρια του Διονύσου όπου και τα πετρόκτιστα σπιτάκια των λατόμων .
Είναι γενικά μια διαδρομή για γερά πνευμόνια αλλά προυποθέτει γυμνασμένη μέση και καλά γόνατα .
αν κάποιος από το Forum θέλει να τη γνωρίσει ας θέσει μέρα συνάντησης .Πάντα Σ.Κ. :sun:

KLX
14/06/2006, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Ποιός αντέχει υπέροχη αλλά σχετικά δύσκολη ανηφορική διαδρομή στο Διόνυσο ; Με σημείο εκκίνησης στη δεξαμενή του Διονύσου διασχίζουμε ένα χωράφι και αμέσως πιάνουμε στενό(όταν λέμε στενό εννοούμε στενότατο με νεροφαγώματα ) μονοπάτι πευκοσκέπαστο με πολύ χαμηλό ύψος λόγω ότι είχε καεί προ 10 ετίας το συγκεκριμένο κομμάτι .Αυτό μας οδηγεί μετά από 200- 300 μέτρα περίπου ανάβασης σε ένα ξωκλήσσι του Προφ.Ηλία πνιγμένο στο δάσος .Στάση για 5 λεπτά και αμέσως ακολουθούμε άλλο μονοπάτι που περνάει μέσα πάλι από δάσος με πουρνάρια δρυς πλατάνια πεύκα και άλλα θαμνοειδή όπου μετά από άλλοτε ανηφορικά και άλλα κατηφορικά κομμάτια από άλλα 200 μέτρα φτάνουμε β) στο ξωκλήσσι του αγίου Νικήτα και β) μετά από 100 μέτρα στο ξωκλήσσι του Οσιου Λουκά χτισμένο στα θεμέλια Αρχαίου Ναού.Εκεί υπάρχει και πηγή με πολύ εύγεστο καθαρό νερό του Διονύσου .Η θέα από τα τρία ξωκλήσσια είναι υπέροχη (βλέπει προς Πάρνηθα -Κρυονέρι -Δροσιά-Αγ.Στέφανο ) αγναντεύεις μέχρι Βοιωτία. Το δε τοπίο στο τελευταίο ξωκλήσσι είναι καταπληκτικό .μετά από τα ξωκλήσσια υπάρχουν δύο μονοπάτια . Το ένα καταλήγει στις κεραίες του Διονύσου (άλλα 200 μέτρα ) το άλλο καταλήγει (μετά από 100 μέτρα) στα αρχαία νταμάρια του Διονύσου όπου και τα πετρόκτιστα σπιτάκια των λατόμων .
Είναι γενικά μια διαδρομή για γερά πνευμόνια αλλά προυποθέτει γυμνασμένη μέση και καλά γόνατα .
αν κάποιος από το Forum θέλει να τη γνωρίσει ας θέσει μέρα συνάντησης .Πάντα Σ.Κ. :sun:

κυριακή πρωί κατα τις 10-11???
Τι λες???

kaps
14/06/2006, 11:48
Τυχαίνει αυτή την Κυριακή να έχει το ΧΤ Festival.Αλλά αν είναι να το κρατήσουμε για το άλλο Σ.Κ;

KLX
14/06/2006, 12:23
να τα ξαναπούμε μεχρι τότε

sub_zero
14/06/2006, 14:16
Η αλήθεια είναι ότι ακούγετε δελεαστικό....

Εγω προσωπικά τρέχω συνήθως στο γυμναστήριο όπου το ευχαριστιέμαι για δύο λόγους...

1. ή πάω αργά >22:30 οπότε δεν έχει κόσμο...
2. ή επειδή οι διάδρομοι έιναι σε δύο σειρές , την "πέφτω" πίσω από κανένα πιπίνι που "τρέχει" και "τρέχω" να το φτάσω.... :evil: :evil: :evil:


Πάντως αν παίζει καμιά καλή διαδρομή είμαι μέσα...

bartlal
14/06/2006, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero

2. ή επειδή οι διάδρομοι έιναι σε δύο σειρές , την "πέφτω" πίσω από κανένα πιπίνι που "τρέχει" και "τρέχω" να το φτάσω.... :evil: :evil: :evil:



και απο πισω σου τρεχει ο Abdul? :lol: :lol: :lol:

ξερω ενα καλο αλλα μικρο αλσος που στη γωνια εχει μπαρακι. κανεις σε καθε γυρο ανεφοδιασμο με μπυρες! :lol:

ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΜΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!! που το ειχες προτεινει την προηγουμενη βδομαδα και ακομα περιμενω :sick: :mad:

:lol: :lol: :lol:

sub_zero
16/06/2006, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
και απο πισω σου τρεχει ο Abdul? :lol: :lol: :lol:

ξερω ενα καλο αλλα μικρο αλσος που στη γωνια εχει μπαρακι. κανεις σε καθε γυρο ανεφοδιασμο με μπυρες! :lol:

ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΜΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!! που το ειχες προτεινει την προηγουμενη βδομαδα και ακομα περιμενω :sick: :mad:

:lol: :lol: :lol:

ABDUL δεν έχει γιατί "πιάνω" τοίχο... (Μ@λ@κας είμαι??...)


Οσο για το άλσος...

θα κάνουμε πιτ-στοπ σε κάθε γύρο.... δεν ειν΄κακή ιδέα...

" και μπαίνει ο sub στα πιτ... αλλαγή ελαστικών... ανεφοδιασμό με μπύρες και το άρτια εκπαιδευμένο Team με χορευτικές -θα λέγαμε κινήσεις αγαπητοί τηλεθεατές ολοκληρώνει σε μόλις 7,32''.."

επιφυλάσομαι για δελεαρ την δευτέρα....


Ελα πάμε....
:beer: :beer: :beer: (φτάνει....)

bartlal
16/06/2006, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero

Ελα πάμε....
:beer: :beer: :beer: (φτάνει....)

παμε παμε: :a48: :a48: :a48:



:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: (και δεν φτανει! :p )


:lol: :lol:

sporky
16/06/2006, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sporky
κ..


μην το &^$%^*&% το τόπικ.


και όμως έγινε

καλό σ/κ