PDA

View Full Version : Honda Innova θορυβος απο το φαναρι



ioannou_b
13/06/2006, 14:53
Γεια χαρα,μηπως καποιος εχει φτιαξει αυτο το προβλημα στο φαναρι του Innova?Ειναι το δευτερο (Innova)που εχω και κανει το ιδιο.Χθες το ανοιξα και του εβαλα σιλικονη(αυτη τη θερμενομενη)σε ενα απο τα "αυτια" που κρατουν τo φαναρι πανω στην μπροστινη μασκα,μειωθηκε λιγο αλλα δεν εξαφανιστηκε.Ξερει καποιος πως να λυσω το προβλημα?Thanks!:(

OldMan
13/06/2006, 14:59
Δεν κατάλαβα ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα, αλλά αν πρόκειται για θόρυβο/τρίξιμο από διαιρούμενη επαφή, βάλε πλαστικές ροδέλες (αυτές που καταργούν τα γκρόβερ).

Αν προέρχεται από "κουμπωτή" επαφή, βάζεις λεπτά O-rings.

:wave2: :wave2:

ioannou_b
13/06/2006, 15:07
Ειναι δυο σαν υποδοχες κλιπ που συγκρατουν το φαναρι στο μπροστινο τμημα της μασκας,η ιδεα σου για οring ειναι καλη αλλα δεν πιστευω να μπορεσουν να κρατηθουν εκει.

makis206
14/06/2006, 07:46
Το τρίξιμο προέρχεται σίγουρα απ'το φανάρι ;

Όλα τα πλαστικά του τιμονιού τρίζουν !:lol:

Εγώ έκανα το εξής:

Πήρα μια παλιά σαμπρέλα κι έκοψα ένα μακρόστενο κομμάτι με σκοπό να καλύψω το κενό που υπάρχει ανάμεσα στο δοχείο των υγρών του μπροστινού φρένου και στο πλαστικό καπάκι του τιμονιού.

Ξεβίδωσε τις βίδες του καπακιού και σήκωσέ το λίγο αφού το ξεκουμπώσεις. Έτσι θα καταφέρεις να "αγκαλιάσεις" το δοχειάκι των υγρών με το κομμάτι της σαμπρέλας που έχεις κόψει.

Βάλε το καπάκι και είσαι έτοιμος !

Φρόντισε όμως το κομμάτι της σαμπρέλας να συμπιέζεται καλά μέσα στο κενό που υπήρχε, αυτό θα κρατάει σταθερό όλο το πλαστικό καβούκι του τιμονιού !

Έχω αλλάξει τρία (3):look: Innova και η διαδικασία έγινε σε όλα !
Με το φανάρι του δεν ασχολήθηκα ποτέ εκτός από ένα απλό σφίξιμο στην κάτω βίδα του που ρεγουλάρει το ύψος της δέσμης του.

Θα προσπαθήσω το απόγευμα να βάλω και φωτό για να σε βοηθήσω περισσότερο, είναι πανεύκολο και δεν δείχνει άσχημο στο μάτι αφού μοιάζει με τσιμούχα που τοποθετήθηκε από το εργοστάσιο ! :winka:

:beer: :beer: :beer:

ΙΠΠΕΑΣ
14/06/2006, 07:54
Αυτό είναι το κουσούρι που έχει και το INNOVA ενός συγγενή μου. Δεν έχει βρει λύση, οπότε κάθε ιδέα και πρόταση είναι ευπρόσδεκτη από όλους μας. :lol:

:look:

makis206
14/06/2006, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Αυτό είναι το κουσούρι που έχει και το INNOVA ενός συγγενή μου.

Όλα τα τελευταία Ηοndόπαπα με πλαστικά καπάκια στο τιμόνι το έχουν το παλιοκουσούρι !

:lol: :lol: :lol:

κάτι μου λέει πως το ποστ θα ταξιδέψει, βρισκόμαστε και σε ναρκοπέδιο.. :look:

ioannou_b
14/06/2006, 13:32
Καταρχην να σας ευχαριστισω ολους για τις απαντησεις,χθες ασχοληθηκα και τελικα βρηκα τι φταιει τουλαχιστον στη δικια μου περιπτωση.Στο μπροστινο καπακι του φαναριου υπαρχουν δυο βασεις για να πιανεται ο προβολεας,την προηγουμενη φορα που το ανοιξα εβαλα θερμη σιλικονη(ξερετε αυτη που ειναι στερεη και βρισκεται σε θερμικο πιστολι) στο ενα απο τα δυο το οποιο προερχοταν και ο θορυβος,το αποτελεσμα μια τρυπα στο νερο.Χθες λοιπον το μελετησα καλυτερα και εβαλα μαυρη σιλικονη αυτη που μενει ελαστικη αφοτου στεγνωσει στις βασεις πρωτα που πιανει ο προβολεας πρωτα και μετα αφου "κουμπωσα" τον προβολεα και στα σημεια που ερχοταν σε επαφη(με τις βασεις).Τ οαφησα ολη τη νυχτα.Σημερα ο θορυβος εξαφανιστηκε.Πιο πολλα tips και πληροφοριες για το Innova στη πρωσοπικη μου ιστοσελιδα http://zante-guide.com/honda-innova οχι τιποτα αλλο αλλα μου αρεσει η κατασκευη ιστοσελιδων.:beer:

makis206
14/06/2006, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannou_b
http://zante-guide.com/honda-innova οχι τιποτα αλλο αλλα μου αρεσει η κατασκευη ιστοσελιδων.:beer:

Δική σου αυτή η σελίδα ;;

Εκ'πρώτης όψεως μου έκανε πολύ καλή εντύπωση, μπήκε στα "αγαπημένα" και θα την μελετήσω περισσότερο μόλις μπορέσω !:winka:

Χαίρομαι για την επίλυση του προβλήματος, με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω και την φωτό που σου είπα και παραπάνω !

:beer: :beer: :beer:

ioannou_b
14/06/2006, 13:56
Ευχαριστω!:beer:

paris-3
14/06/2006, 14:35
Πολύ καλό φίλε..:winka: Άντε να γραφτούμε να τα λέμε και στο forum :smilea:

makis206
15/06/2006, 07:12
Έτοιμες οι φωτό !

Αν και το κομμάτι της σαμπρέλας έχει ψιλοσκάσει απ'τον ήλιο, την δουλειά του την κάνει ακόμα πολύ καλά.

Με βάση λοιπόν το δοχείο των υγρών του φρένου, μπορούμε πολύ απλά να στηρίξουμε σταθερά ολόκληρο το καβούκι των καπακιών του τιμονιού.

Οι τριγμοί έχουν μειωθεί στο ελάχιστο μάλλον από το φανάρι που υπόψιν, δεν έχω πειράξει τίποτα πάνω του για να σταθεροποιηθεί καλύτερα.

Αυτό το Innova είναι καινούργιο, το προηγούμενο όμως που κατέχει πλέον ο πατέρας μου έχει στην πλάτη του 18 και κάτι χιλιάδες χιλιόμετρα, και η εύκολη αυτή πατέντα συνεχίζει ακάθεκτη να δουλεύει όπως την πρώτη της μέρα !

:sun::sun:


51789

makis206
15/06/2006, 07:13
:smokin: :smokin:


51790

makis206
15/06/2006, 07:13
:cool: :cool:


51791

makis206
15/06/2006, 07:14
Και η τελευταία !

:beer: :beer: :beer:


51792

makis206
15/06/2006, 07:19
Να σημειώσω οτι για να δώσω πάχος στο κομμάτι της σαμπρέλας απλούστατα έκοψα ένα μεγάλο παραλληλόγραμμο κομμάτι και τοποθετώντας μέσα της ταινία διπλής όψης την δίπλωσα στα δύο.

Δεν θα κολλήσει καλά αλλά μόλις στριμωχτεί ανάμεσα στα καπάκια και στο δοχείο των υγρών, λίγο μας ενδιαφέρει !:D

:lol: :lol:


:beer: :wave2: :beer:

ioannou_b
15/06/2006, 15:12
Νομιζω οτι ειναι και αυτο ενα καλο tip.Και παλι ευχαριστω!Σημερα η αυριο θα ανεβασω και εγω τις δικιες μου φωτο.

ioannou_b
15/06/2006, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris-3
Πολύ καλό φίλε..:winka: Άντε να γραφτούμε να τα λέμε και στο forum :smilea:
Γι'αυτο και το εφτιαξα.Βεβαια σε καμια περιπτωση δεν προκειται να μην συμετεχω και στο moto.gr/forum που κατα την γνωμη μου ειναι μακραν το καλυτερο Ελληνικο φορουμ για τη μοτοσικλετα.:a013:

OldMan
15/06/2006, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannou_b
στο moto.gr/forum που κατα την γνωμη μου ειναι μακραν το καλυτερο Ελληνικο φορουμ για τη μοτοσικλετα.:a013:

Έφυγεεεεεεε για τις Διαμάχες !!!

:wave2: :wave2: :wave2:

ioannou_b
15/06/2006, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έφυγεεεεεεε για τις Διαμάχες !!!

:wave2: :wave2: :wave2:
Α φιλε μου η αληθεια να λεγεται:beer:

kostisthegreek
19/06/2006, 20:03
Προσοχή στη σιλικόνη που βάζετε στο φανάρι γιατί δεν θα μπορείτε να το ρυθμίσετε αν χρειαστεί.
Ο βασικότερος λόγος που τρίζει εκεί μπροστά είναι όπως λέει και ο φίλος το κόψιμο του πλαστικού στο δοχείο υγρών φρένου. Από την άλλη πλευρά που είναι μονοκόματο το πλαστικό δεν έχει κανένα πρόβλημα ενώ εκεί που είναι κομμένο μένει ξεκρέμαστο και τρίζει.