PDA

View Full Version : Σφυριγμα στο πίσω φρένο...



sub_zero
13/06/2006, 15:50
Μηχανή TDM 850..

Αλλαξα την πίσω δισκόπλακα λόγω φθοράς και έβαλα μία BRAKING...

Μετά από 100 χιλ. περίπου άρχισε να σφυρίζει ωσάν τρένο!!!! :eek: :eek:

ΟΚ λέω... μάλλον τα τακάκια είχαν διαφορετικό "πάτημα" (δεν τα άλλαξα γιατί είχαν περίπου 10 χιλ. πρίν την αλλαγή της πλάκας) οπότε τα αλλάζω με τακάκια BRAKING....

PIPES... μετά από 10-20 χιλ. πάλι τα ίδια... το γνωστό τρένο...

Τα βγάζω... τα "παίρνω" λίγο με σμυριδόπανο... για 20 χιλ. ΟΚ... μετά... "ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΤΗΣ ΑΜΑΞΟΣΤΙΧΟΙΑΣ... κτλ κτλ...

Εχω ρίξει ότι καθαριστικό (φρένων) υπάρχει αλλα pipes....

Καμιά ιδέα???? πριν το βάλω φωτια γ@μ0 το #$#%#% ^*^%%

:a015: :a016: :a018:

BTW... Ο μηχανικός μου είπε να δοκιμασούμε να βάλουμε αυτοκόλλητο ανάμεσα στο πιστόνι (του φρένου εε!!... γιατί θα μου την πούν κάποιοι...:p ) και στο τακάκι μήπως και οφείλεται σε μικροσυντονισμό... dont know...


ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ιδέα-πληροφορία ευπρόσδεκτη...

OldMan
13/06/2006, 16:01
Το σφύριγμα ΟΝΤΩΣ οφείλεται σε συντονισμό (του αέρα που υπάρχει στις "χαρακιές" της δισκόπλακας ή/και των τακακιών).

Τα παλιά τακάκια με καινούρια δισκόπλακα είναι λογικό να σφυρίζουν.

Τα καινούρια τακάκια με καινούρια δισκόπλακα είναι επίσης λογικό να σφυρίζουν (για μικρό αριθμό χλμ).

Με το αυτοκόλλητο μάλλον ΔΕΝ θα κάνεις τίποτε (θα λυώσει μόλις ανεβάσει θερμοκρασία η πλάκα και το τακάκι).



Υ.Γ.
Γιατί αναφέρεις "απαξιωτικά" τις Pipes ???
:wave2: :beer: :wave2:

sub_zero
13/06/2006, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το σφύριγμα ΟΝΤΩΣ οφείλεται σε συντονισμό (του αέρα που υπάρχει στις "χαρακιές" της δισκόπλακας ή/και των τακακιών).

Τα παλιά τακάκια με καινούρια δισκόπλακα είναι λογικό να σφυρίζουν.

Τα καινούρια τακάκια με καινούρια δισκόπλακα είναι επίσης λογικό να σφυρίζουν (για μικρό αριθμό χλμ).

Με το αυτοκόλλητο μάλλον ΔΕΝ θα κάνεις τίποτε (θα λυώσει μόλις ανεβάσει θερμοκρασία η πλάκα και το τακάκι).



Υ.Γ.
Γιατί αναφέρεις "απαξιωτικά" τις Pipes ???
:wave2: :beer: :wave2:

Εχω κάνει ήδη 300+ χιλιόμετρα αλλα Pipes.... τίποτα άλλο?


Γράφω Pipes αντί για ΠΙΠΕΣ διοτι έχω ανατροφή ρε....
:a22: :a22:

:beer: :beer: :beer: (πίνω για να μην ακούω το :a13: )

sapila racing
13/06/2006, 16:38
Eγώ λέω να το αφήσεις στην ησυχία του το τραίνο, και να ασχολείσαι αποκλειστικά με το ΚΤΜ :beer:



Στα 'παλια' δισκόφρενα, υπήρχε ενα λαμάκι ανάμεσα στο έμβολο και το τακάκι που έκανε ακριβώς αυτη τη δουλειά, ισως να βρεις κάτι τέτοιο να γλυτώσεις.


Και φωτιά να του βάλεις πάλι θα τσιρτσιρίζει!! :rotflmao:

sub_zero
13/06/2006, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Eγώ λέω να το αφήσεις στην ησυχία του το τραίνο, και να ασχολείσαι αποκλειστικά με το ΚΤΜ :beer:

Στα 'παλια' δισκόφρενα, υπήρχε ενα λαμάκι ανάμεσα στο έμβολο και το τακάκι που έκανε ακριβώς αυτη τη δουλειά, ισως να βρεις κάτι τέτοιο να γλυτώσεις.

Και φωτιά να του βάλεις πάλι θα τσιρτσιρίζει!! :rotflmao:


Μάλλον έφτασε το πλήρωμα του χρόνου για να χωρίσουν οι δρόμοι μας.... σνιφ... σνιφ...:bigcry: :bigcry: (αλλά τι να πάρει κανεις... :confused: ωχ.. ωχ... υποψηφιότητα για τις ΔΙΑΜΑΧΕΣ)

Το περίεργο είναι ότι το λαμάκι υπάρχει... τι να πώ.... απλά μου την δίνει...

sapila racing
13/06/2006, 16:49
Αν το λαμάκι υπάρχει και σφυρίζει, δοκίμασε να το βγάλεις!
Μην το γελάς, το λαμάκι αλλάζει τη συχνότητα συντονισμού, αλλά λογικά είναι υπολογισμένο για μάμα δισκόπλακα/τακάκια.

Επίσης μπορεί να διορθωθεί με τη μέθοδο του καμινέτου κάτω ακριβώς από το μοτέρ.

Πρώτα βάζεις ένα μακρύ φυτίλι, μετά :rotflmao: :rotflmao:

g_angel01
14/06/2006, 13:07
μηπως αν δοκιμαζες μαλακοτερα τακακια???
ειχα απθει κατι αντιστοιχο με το μπροστινο φρενο.οταν εβαλα μαλακοτερη παστα
τερμα το προβλημα

K0K0$
28/06/2006, 09:24
Στα αυτοκινητα παντως, βαζουμε παντα γρασσο προσεκτικα στην πλατη του τακακιου (μεταξυ τακακιου-εμβολου δλδ) , για αυτον ακριβως τον λογο, για το σφυριγμα...

Μην σε παρω στο λαιμο μου, μηχανη οδηγω μονο 1 μηνα... :winka:

dirtbird
28/06/2006, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
Στα αυτοκινητα παντως, βαζουμε παντα γρασσο προσεκτικα στην πλατη του τακακιου (μεταξυ τακακιου-εμβολου δλδ) , για αυτον ακριβως τον λογο, για το σφυριγμα...

Μην σε παρω στο λαιμο μου, μηχανη οδηγω μονο 1 μηνα... :winka:

+1, γράσσο χαλκού εκεί που πατάνε τα έμβολα της δαγκάνας στο τακάκι (τώρα που έχουν δουλέψει θα υπάρχει αποτύπωμα).

Nostra
28/06/2006, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero
Μηχανή TDM 850..
BTW... Ο μηχανικός μου είπε να δοκιμασούμε να βάλουμε αυτοκόλλητο ανάμεσα στο πιστόνι (του φρένου εε!!... γιατί θα μου την πούν κάποιοι...:p ) και στο τακάκι μήπως και οφείλεται σε μικροσυντονισμό... dont know...


ο μηχανικός σου λέει χοντρές μ@λακίες ......

OldMan
28/06/2006, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ο μηχανικός σου λέει χοντρές μ@λακίες ......

Μπορεί, αλλά θα είχες την ευγενή καλοσύνη να το τεκμηριώσεις ??

:D :D :D

Nostra
28/06/2006, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπορεί, αλλά θα είχες την ευγενή καλοσύνη να το τεκμηριώσεις ??

:D :D :D

εκτός κι αν είσαι εσύ ο μηχανικός του.... :look:



καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι μηχανικός, είμαι απλός αναβάτης, ούτε έχω τάσεις ερασιτεχνικού πειραματισμού με μηχανές εσωτερικής καύσης παντώς είδους ούτε με τα φρένα τους.

οπότε όλα τα παρακάτω μπορεί (ή μάλλον) να είναι απλά μ@λακίες.....



1. προαναφέρθηκε ήδη ότι μπορεί να λύωσει (το αυτκόλλητο).

2. τόσο η yamaha όσο (ίσως) και η braking γουστάρουν να δημιουργούν τέτοια σφυρίγματα στο σύστημα πέδησης για να "ερεθίζουν" τη φαντασία των μηχανικών του λεκανοπεδίου, ώστε να ακονίζουν το μυαλό τους και να ανακαλύπτουν πατέντες τέτοιου τύπου άξιες για δίπλωμα ευρεσιτεχνίας.

3. δεν είμαι κατά της πατέντας αλλά αυτοκόλλητο μεταξύ πιστονιού και εγώ δε ξέρω τι άλλου για να σταματήσει να σφυράει νεοτοποθετημένη από ΤΟΝ ΙΔΙΟ (!) δισκόπλακα και εκ των υστερων τακάκια!!!!

4. Εγώ (άποψή μου βεβαια) πιστεύω ότι
ο κύρος-γρανάζης-μηχανικός έβαλε λάθος (στραβά? περισσότερο σφίξιμο από τη μία μεριά οι βιδες? που να ξέρω και εγώ?)
τα ανταλλακτικά..... Πιστεύω (πάλι άποψή μου) ότι αν τα βγάλει ο αποστόλης δισκόπλακα-τακάκια κλπ. και τα ξαναβάλει προσέχοντας πως θα πατήσουν τα τακακια στη πλάκα κλπ.κλπ.
το πρόβλημα θα σταματήσει....


άκου λύση "επαγγελματία"..... ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ......
λες και έκανε service σε στρογγυλοφάναρο C50 .....

Μόλις εχτές πέρασα από το συνεργείο μου και φτιάχνανε το μπροστινό από τρακαρισμένο TDM900 ... όλα καινούρια μπροστά....

Και είδα ότι στους νέους δίσκους που δεν ήταν yamaha, είχαν αφήσει τις παλιές βίδες και όχι αυτές που συνόδευαν τις δισκόπλακες.... σε σχετική μου ερώτηση η απάντηση ήταν....

-"Οι βίδες της yamaha είναι καλύτερες, πατάνε καλύτερα, είναι καλύτερο μέταλλο από αυτές που με το κιλό συνοδεύουν aftermarket δισκόπλακες.... άλλοι τις βάζουν για να μη τους κακοχαρακτηρίσει ο πελάτης.... εμείς όχι. ξαναβάζουμε της yamaha και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. και εμείς και ο πελάτης."



ναι ρε φίλε (στον μηχανικό του sub_zero το λέω) να βάλουμε τα αυτοκόλλητα με τους ποδοσφαιριστές από τα μουντιάλ της δεκαετίας του '80 γύρω-γύρω από τη μηχανή μπας και μας σώσουν και δε πέσουμε ποτε πια.....

OldMan
28/06/2006, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
εκτός κι αν είσαι εσύ ο μηχανικός του.... :look:

Και να ήμουν ο Μηχανικός του, πάλι το ίδιο θα ζητούσα...

ΠΡΩΤΑ τεκμηριώνουμε απόψεις, ΜΕΤΑ κάνουμε κριτική επί άλλων γραφομένων και στο ΤΕΛΟΣ καταλήγουμε (όχι απαραίτητα...) στα εάν και ποιός είναι μαλάκας !!!

:wave2:

Nostra
28/06/2006, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΤΕΛΟΣ καταλήγουμε (όχι απαραίτητα...) στα εάν και ποιός είναι μαλάκας !!!:wave2:


είπα ότι λέει μ@λακίες δεν είπα ότι είναι ...


αυτό είναι θέμα δικό του...


τεσπα..... για τα υπόλοιπα

:beer:

sub_zero
28/06/2006, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
είπα ότι λέει μ@λακίες δεν είπα ότι είναι ...

αυτό είναι θέμα δικό του...

τεσπα..... για τα υπόλοιπα
:beer:

Αγαπητέ Nostra...

Αφου είσαι καλο παιδί γαμω το κέρατο μου... γιατί βγάζεις συμπεράσματα έτσι....

Ξεκαθαρίζω....

Η ιδεα για το αυτοκόλλητο ήταν για να δούμε ΑΝ το πρόβλημα οφείλετε σε μικροσυντονισμό του όλου συστήματος και ήταν ΚΑΘΑΡΑ για λόγους ανιχνευσης του θορύβου και ΟΧΙ για μόνιμη λυση ...

ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΕ και δούλεψε!!!!

Η λύση:
Αφού ανιχνεύτηκε το πρόβλημα μπήκαν άλλα λαμάκια ( ανάμεσα σε τακάκι-πιστόνι) + γράσο χαλκού μαλλον...(πολύ λίγο) και ΟΛΑ ΟΚ!!!

Ειδες που τα πράγματα είναι απλά???...

:a22: :a22: :a22:


Πιάσε μερικές (για να μήν στενοχωριέσε....)

:beer: :beer: :beer:

Nostra
28/06/2006, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero
Ξεκαθαρίζω....
Η ιδεα για το αυτοκόλλητο ήταν για να δούμε ΑΝ το πρόβλημα οφείλετε σε μικροσυντονισμό του όλου συστήματος και ήταν ΚΑΘΑΡΑ για λόγους ανιχνευσης του θορύβου και ΟΧΙ για μόνιμη λυση ...
ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΕ και δούλεψε!!!!



και γιατί βρε αποστ_zero δε το έγραψες από την αρχή ότι στο πρότεινε για λόγους ανίχνευσης και ΟΧΙ για μόνιμη λύση?

και έχεις τόση ώρα τον oldman να τρώγεται με την πάρτη μου..... (πλάκα κάνω εεεε? )

μας μπέρδεψες μΕ φαίνεται.... αλλά εντάξει θα τα βρούμε με


:beer: :beer: :beer:

sub_zero
29/06/2006, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
και γιατί βρε αποστ_zero δε το έγραψες από την αρχή ότι στο πρότεινε για λόγους ανίχνευσης και ΟΧΙ για μόνιμη λύση?

και έχεις τόση ώρα τον oldman να τρώγεται με την πάρτη μου..... (πλάκα κάνω εεεε? )

μας μπέρδεψες μΕ φαίνεται.... αλλά εντάξει θα τα βρούμε με


:beer: :beer: :beer:

οκ.. θα έρθω δευτέρα μάλλον...

:beer: :beer: :beer: