PDA

View Full Version : χτες το βραδακι....



xastoukopsaro
13/06/2006, 18:14
Επεστεφα με το σκουτερακι μου απο την βραδινη εξοδο-πανηγυρι μετα την νικη της ιταλιας.... μονος μου στον δρομο, δεν κυκλοφωρουσε ψυχη εκεινη την ωρα εδω στας ιταλιας....οποτε αρχισα και εγω να κανω πλαγιασματα και λυπες βλακειες με το μεγα σκουτερακι μου....να τα φρεναρισματα να πεταξει κολο στην στροφη, να να προπαθω να ακουμπησει ο μαρπιες κατω.......
αφου ειμαι κοντα στο σπιτι μου και πηγαινω σε μια κατηφορα μονοδρομο και σχετικα κεντρικο δεν ξερω πως και λεω.... κατσε να κοψω γιατι βλεπω να βγαινει κανενας μ@μ@κας και να γινομαστε τρομπετο.. (δεν εχει σιασταυρωση εκεινος ο δρομος μονο 1-2 στενακια που μπανουν στον κεντρικο)
και απο εκει που κατεβαινα σαν τον συφουνα, φανταζομαι τον εαυτο μου να πεταγεται και να σκαει στο τυχακι του φουρνου απεναντι εξαιτιας ενως υποθετικου μ@μ@κα που γιανει απο το στενακιι... οποτε κοβω και ανοιγομαι λιγο να μην με φαει ο υποθετικος μ@μ@κας που θα βγει.....
Και βγαινει.....

:eek: :eek: :eek: :eek:

στα 4-5 μετρα μπροστα μου.....
:eyepop: και αν δεν ειχα κοψει μαλλον δεν θα ηταν 4-5 μετρα μπροστα και βγαινει και ανοιχτα....
δεν ξερω πως και τι εκανα.... δεν φρεναρα. εκανα ενα ελιγμο που πιστευω ηταν στα ορια των νομων της φυσικης και πανω απ ολα των δυνατοτητων ενως σκουτερ...
Δεν προλαβα ουτε να τον βρισω αλλα ουτε καν να κορναρω φυσικα...

την γλιτωσαμε σκεφτηκα.....
σφυγμοι μετα.. αμετρητοι...
αυτο ομως που με πανικοβαλε πιο πολυ....
τον συγκεκριμενο δρομο τον κανω συνεχεια και απειρες φορες κανοντας την ιδια ταρζανια... (εχει ενα οραιο εσακι και το γουσταρω ακομα και με ποδηλατο να το "κοβω"....)
Ρωτω λοιπον....
εκεινη την στιγμη τι ηταν αυτο που με εκανε να σκεφτω ολα αυτα και να κοψω? μηπως δεν ηταν η ωρα μου?

αυτα.....

zzr2005
13/06/2006, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από xastoukopsaro
Επεστεφα με το σκουτερακι μου απο την βραδινη εξοδο-πανηγυρι μετα την νικη της ιταλιας.... μονος μου στον δρομο, δεν κυκλοφωρουσε ψυχη εκεινη την ωρα εδω στας ιταλιας....οποτε αρχισα και εγω να κανω πλαγιασματα και λυπες βλακειες με το μεγα σκουτερακι μου....να τα φρεναρισματα να πεταξει κολο στην στροφη, να να προπαθω να ακουμπησει ο μαρπιες κατω.......
αφου ειμαι κοντα στο σπιτι μου και πηγαινω σε μια κατηφορα μονοδρομο και σχετικα κεντρικο δεν ξερω πως και λεω.... κατσε να κοψω γιατι βλεπω να βγαινει κανενας μ@μ@κας και να γινομαστε τρομπετο.. (δεν εχει σιασταυρωση εκεινος ο δρομος μονο 1-2 στενακια που μπανουν στον κεντρικο)
και απο εκει που κατεβαινα σαν τον συφουνα, φανταζομαι τον εαυτο μου να πεταγεται και να σκαει στο τυχακι του φουρνου απεναντι εξαιτιας ενως υποθετικου μ@μ@κα που γιανει απο το στενακιι... οποτε κοβω και ανοιγομαι λιγο να μην με φαει ο υποθετικος μ@μ@κας που θα βγει.....
Και βγαινει.....

:eek: :eek: :eek: :eek:

στα 4-5 μετρα μπροστα μου.....
:eyepop: και αν δεν ειχα κοψει μαλλον δεν θα ηταν 4-5 μετρα μπροστα και βγαινει και ανοιχτα....
δεν ξερω πως και τι εκανα.... δεν φρεναρα. εκανα ενα ελιγμο που πιστευω ηταν στα ορια των νομων της φυσικης και πανω απ ολα των δυνατοτητων ενως σκουτερ...
Δεν προλαβα ουτε να τον βρισω αλλα ουτε καν να κορναρω φυσικα...

την γλιτωσαμε σκεφτηκα.....
σφυγμοι μετα.. αμετρητοι...
αυτο ομως που με πανικοβαλε πιο πολυ....
τον συγκεκριμενο δρομο τον κανω συνεχεια και απειρες φορες κανοντας την ιδια ταρζανια... (εχει ενα οραιο εσακι και το γουσταρω ακομα και με ποδηλατο να το "κοβω"....)
Ρωτω λοιπον....
εκεινη την στιγμη τι ηταν αυτο που με εκανε να σκεφτω ολα αυτα και να κοψω? μηπως δεν ηταν η ωρα μου?

αυτα.....
αυτό που σε έκανε να κόψεις εκείνη τη στιγμή ήταν η λογική σκέψη που έκανες ότι καποιος μαλάκας θα πεταχτεί...
εγώ προσωπικά οδηγάω πάντα με αυτή τη λογική...πάντα έχω στο μυαλό μου πιθανά ατυχήματα....
ακόμα και όταν είναι άδειος ο δρόμος σκέφτομαι την πιθανότητα καποιος μεθυσμένος να πεταχτεί απο ένα στενό...
με αυτή τη λογική προλαβαίνεις πολλά πράγματα...
τις ταρζανιές θα βρεις χρόνο και τόπο να τις κάνεις.. να είσαι σίγουρος:wave2:

bartlal
14/06/2006, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
αυτό που σε έκανε να κόψεις εκείνη τη στιγμή ήταν η λογική σκέψη που έκανες ότι καποιος μαλάκας θα πεταχτεί...
εγώ προσωπικά οδηγάω πάντα με αυτή τη λογική...πάντα έχω στο μυαλό μου πιθανά ατυχήματα....
ακόμα και όταν είναι άδειος ο δρόμος σκέφτομαι την πιθανότητα καποιος μεθυσμένος να πεταχτεί απο ένα στενό...
με αυτή τη λογική προλαβαίνεις πολλά πράγματα...
τις ταρζανιές θα βρεις χρόνο και τόπο να τις κάνεις.. να είσαι σίγουρος:wave2:

+ 1000 και απο μενα: συνετη οδηγηση δεν σημαινει να βρισκομαστε παντα στη λωριδα μας, να βγαζουμε φλασακια οταν ειναι να στριψουμε, ή να προσπερναμε παντα απο δεξια ΑΛΛΑ να προβλεπουμε πιθανες εκδοχες που υπο αλλες συνθηκες θα μπορουσαν να καταληξουν μοιραιες για εμας αν δεν εχουμε τον ΑΠΟΛΥΤΟ ελεγχο του οχηματος μας.

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

xastoukopsaro
14/06/2006, 10:45
δεν ξερω τι γινεται αλλα σε εκεινον τον δρομο κατι μου ξυπναει...
ειτε ειμαι με την μηχανη ειτε με το σκουτερ ειτε με ποδηλατο ειτε με πατινι κατι μου βγαινει.... αλλα εκεινο το βραδυ εβλεπα τον εαυτο μου νεκρο και σταματησα....

στην ελλαδα ειχα παλι εναν δρομο που εκανα ταρζανια με το αυτοκινητο, στροφη και εμπενα με οσα οσα..... μονο που μια φορα ειδα καποιον που με ακολουθουσε να βγαινει με οσα οσα και να πηγαινει ευθεια....
απο τοτε σιγα σιγα κια με συνεση....

:beer:

nassosxlvbros
14/06/2006, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από xastoukopsaro
δεν ξερω τι γινεται αλλα σε εκεινον τον δρομο κατι μου ξυπναει...
ειτε ειμαι με την μηχανη ειτε με το σκουτερ ειτε με ποδηλατο ειτε με πατινι κατι μου βγαινει.... αλλα εκεινο το βραδυ εβλεπα τον εαυτο μου νεκρο και σταματησα....

στην ελλαδα ειχα παλι εναν δρομο που εκανα ταρζανια με το αυτοκινητο, στροφη και εμπενα με οσα οσα..... μονο που μια φορα ειδα καποιον που με ακολουθουσε να βγαινει με οσα οσα και να πηγαινει ευθεια....
απο τοτε σιγα σιγα κια με συνεση....

:beer:


Σε τετοιες περιπτωσεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΗΣ ΚΩΛΟΦΑΡΔΙΑΣ καθομαι μπροστα σε ενα καθρεφτη και μουρμουριζω: αντε μαλακα τη γλυτωσες παλι.....:beer:

DimChios
14/06/2006, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Σε τετοιες περιπτωσεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΗΣ ΚΩΛΟΦΑΡΔΙΑΣ καθομαι μπροστα σε ενα καθρεφτη και μουρμουριζω: αντε μαλακα τη γλυτωσες παλι.....:beer:


:lol: :lol: :rotflmao: :lol: :lol:

SORRY που γελάω! :D

:a013: Τό χω κάνει κι εγώ και μου ήρθε στο μυαλό η εικόνα!

Μαζί σου... Μ'αρέσεις! :winka:

koufaloni
14/06/2006, 20:25
ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ ΛΕΓΕΤΑΙ:)

AFTER
14/06/2006, 20:26
1) Παντα μα ΠΑΝΤΑ πρεπει να σκεφτομαστε οτι εχουμε ενα τεραστειο κυκλο με μια βουλα στην μεση, στο στηθος, και ολοι μας συμαδευουν

2)Σχεδον ολα τα ατυχηματα γινονται σε δρομους που διασχιζουμε καθημερινα για να παμε στην δουλεια μας

3)Σχεδον ολα τα ατυχηματα(88%), ειναι παραβιασεις ΣΤΟΠ

4)(νομος δικος μου) Παντα σε μια στουκα, ΕΝΑΣ φταει. Δεν εχει σημασια εαν ειναι καραμπολα με 15 αμαξια, παντα ΕΝΑΣ θα εχει κανει την λακαμια

ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΕΙΝΕΤΕ ΜΑΚΡΙΑ ΤΟΥ

:wave2:

mbjp
15/06/2006, 03:06
αυτη τη "διαισθηση" την εχω μερικες φορες..ειδικα δικαβαλο..
Και αμεσως κοβω στα 20-30km/h..Με τα ποδια πιο γρηγορα θα πηγαιναμε..

Καλλιο αργα ομως..

sub_zero
15/06/2006, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
......

ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΕΙΝΕΤΕ ΜΑΚΡΙΑ ΤΟΥ

:wave2:

Ετσι ακριβώς...

:a19: :a19:

devil's animal
15/06/2006, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από koufaloni
ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ ΛΕΓΕΤΑΙ:)

σωστος!!!

:a013:


και ειναι πολυ σημαντικη για την ζωη μας εκει εξω...(να συμπληρωσω εγω)...

ronin1
16/06/2006, 00:24
λέγεται...

zanshin...

η διαίσθηση του να αντιλαμβάνεσαι τον κίνδυνο...

tsiros_temp
16/06/2006, 16:41
Λέγεται "κωλοφαρδία".

DimChios
16/06/2006, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Λέγεται "κωλοφαρδία".



Μπορείτε να πάτε το θρέντ στις διαμάχες να "τα χώσω" λίγο?

Είσαι αδιόρθωτος ρε φίλε!!! :smokin:

kerasaki
16/06/2006, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Σε τετοιες περιπτωσεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΗΣ ΚΩΛΟΦΑΡΔΙΑΣ καθομαι μπροστα σε ενα καθρεφτη και μουρμουριζω: αντε μαλακα τη γλυτωσες παλι.....:beer:

Μια από τα ίδια κ εγώ, την ώρα της οδήγησης ναι μεν το μυαλό παίρνεις στροφές και κάνει προβλέψεις για τον κάθε μ@@@@α χάρο αλλά συνήθως αφού σταματήσω κάπου πιο κάτω αντιλαμβάνομαι τι ακριβώς έγινε και μου σηκώνονται τα μαλλια κάγκελο :a53:

zireous
17/06/2006, 21:22
Εγώ από την άλλη, βλέπω σαν πιο συχνή αιτία δυστυχήματος το αλκοόλ (ή χειρότερα).

Και αντιμετωπίζω τους πάντες σε κατοικημένη περιοχή σα νά'ναι κόκκαλο και έτοιμοι να πέσουν πάνω μου -μερικοί προσπαθούν που και που...

tsiros_temp
17/06/2006, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Είσαι αδιόρθωτος ρε φίλε!!! :smokin:

όχι. εσύ! :a48: