PDA

View Full Version : ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΜΗΧΑΝΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ



pavlaras1
13/06/2006, 21:54
Ηρθε το καλοκαιρι και παρολα αυτα πρεπει εμεις να συνεχισουμε να φοραμε προστατευτικα και συγκεκριμενα παντελονια που να μας προστατευουν απο το πεσιμο αλλα να μην μας κανουν να ιδρωνουμε κιολας οταν τα φοραμε.
Εχει κανεις να προτεινει καμια καλη λυση?
Προτιμουνται φυσικα τα παντελονια τα οποια μπορουν να φορεθουν και για καφε ή για βολτα μεσα στην πολη χωρις να φαινονται λιγο περιεργα - ακοψα στους αλλους.
Οτι λυσεις εχετε αναφερετε τις.
Ανεβαστε φωτο και συντομευσεις απο σελιδες.

makis206
14/06/2006, 07:30
Εγώ έχω το Touring της Colori στα 169 ευρώ.

Είναι ένα αρκετά δροσερό παντελόνι, το έχω φορέσει και σε ολοήμερες εκδρομές χωρίς να με κουράσει και να το νοιώσω πάνω μου "βαρύ" ούτε στιγμή !

Έχει προστασίες στα γόνατα και τον ποπό:p οι οποίες αφαιρούνται πανεύκολα σε χρόνο μηδέν.

Έχε υπόψη σου οτι τα ρούχα της Colori διορθώνονται ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ από την εταιρία ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ σε περίπτωση ξηλώματος, ακόμα και σε φθορές από πτώση (όξω απ'όλους μας) !:winka:

Θα το βρεις εδώ (http://www.coloriposto.gr/posto/gr/products.asp?id=1&sub=4) μαζί με όλα τα παντελόνια της εταιρίας !

:beer: :beer:


51729

makis206
14/06/2006, 07:32
Ρίξε μια ματιά και στο All Time.

Είναι φθηνό και ταιριάζει άψογα στη χρήση που δηλώνει το όνομά του.

Για όλες τις όλες !

Καλή αγορά σου εύχομαι !!:beer: :beer:


51730

ΙΠΠΕΑΣ
14/06/2006, 07:45
Κάποιος είχε ανεβάσει ένα παντελόνι τζην με προστασίες στα γόνατα και τις εξωτερικές πλευρές του ποδιού. Αυτό κάνει για να πηγαίνεις για καφέ και θέλω να το βρω να το αγοράσω κάποια στιγμή αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο topic το είδα.

Τα παραπάνω είναι καλά για ταξίδια αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι πρακτικά για να πας να πιεις καφέ ή για να μπεις στο γραφείο σου για να δουλέψεις.

makis206
14/06/2006, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Τα παραπάνω είναι καλά για ταξίδια αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι πρακτικά για να πας να πιεις καφέ ή για να μπεις στο γραφείο σου για να δουλέψεις.

Το ίδιο φοβόμουν κι εγώ στην αρχή για τα συγκεκριμένα παντελόνια.

Είχα συνηθίσει στην cordura του μπουφάν και όταν ψάχτηκα για παντελόνι νόμιζα οτι αυτά θα με δυσκολεύουν στην κίνηση και οτι θα φοριούνται μόνο σε ταξίδια κάνοντας τη ζωή μου δύσκολη όταν θα κατέβαινα απ'τη μοτό !

Πραγματικά είναι το ίδιο άνετα με το καθημερινό μας τζηνάκι !

Ακόμα και με τις προστασίες τους στις θήκες !

Μπορεί βέβαια ο καθένας να πάει σε κάποιο κατάστημα και να κάνει το πιο απλό πράγμα, μια δοκιμή ! Κι από εκεί και πέρα αποφασίζει τι τον βολεύει και τι όχι.

:beer: :beer:

Alx 84
14/06/2006, 08:21
Την περίπτωση του καφέ θα προτιμήσω τις επιγονατίδες. Έχω πάρει τις bionix της Alpinestars που προστατευουν γονατο κ κνήμη. Βέβαια το μείον είναι ότι δε παρέχουν προστασία στους γοφούς...

pavlaras1
15/06/2006, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
Την περίπτωση του καφέ θα προτιμήσω τις επιγονατίδες. Έχω πάρει τις bionix της Alpinestars που προστατευουν γονατο κ κνήμη. Βέβαια το μείον είναι ότι δε παρέχουν προστασία στους γοφούς...

Αγαπητε φιλε μπορει να μου εδωσες και την καλυτερη λυση αν οι επιγονατηδες μπορουν να φορεθουν κατω απο το παντελονι χωρις να φαινονται ασχημα ή γενικα να φαινονται.

Ο λογος που εθεσα θεμα το παντελονι ειναι επειδη εφαγα μια πτωση με 60 χιλιομετρα σε μια στροφη και μου σκιστηκε το παντελονι απο τα γονατα και κατω.

Φυσικα με το παντελονι εφυγε και το δερμα απο τα γονατα μου.

Εχουν περασει 3 μερες απο το πεσιμο και οι πληγες απτα γονατα ακομη δεν εχουν κλεισει.

Αλλαζω καθημερινα τους επιδεσμους και εχω την εντυπωση οτι μπορει οι πληγες να κλεισουν σε καμια εβδομαδα.

Δυσκολευομαι να περπατησω και ειδικα να λιγισω τα γονατα μου μιας και οι πληγες ξανα ανοιγουν.

Ο δρομος ειναι γενικα ολιστηρος στην Ελλαδα σε μερικα σημεια.

Και αν μπαινεις σε στροφες με ταχυτητα οπως εκανα εγω.

Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να πεσεις και να χτυπησεις.

Επομενως μια προστασια πρεπει να εχουμε γιατι τα γονατα οπως και να το κανουμε δεν εχουν απεριοριστες αντοχες ή αλλιως δεν ειναι αφθαρτα.

Αν εχεις φωτογραφια απο αυτες τις επιγωνατιδες που λες και διευθυνση της ιστοσελιδας που την βρηκες ανεβασετα να τα δουμε.

pavlaras1
15/06/2006, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Κάποιος είχε ανεβάσει ένα παντελόνι τζην με προστασίες στα γόνατα και τις εξωτερικές πλευρές του ποδιού. Αυτό κάνει για να πηγαίνεις για καφέ και θέλω να το βρω να το αγοράσω κάποια στιγμή αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο topic το είδα.

Τα παραπάνω είναι καλά για ταξίδια αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι πρακτικά για να πας να πιεις καφέ ή για να μπεις στο γραφείο σου για να δουλέψεις.

Αν το βρεις αυτο το παντελονι που λες ή δεις κατι παραπλησιο που αξιζει τον κοπο να το αναφερουμε κανε τον κοπο και ανεβασε φωτο ή ακομη και την διευθυνση απο την ιστοσελιδα.

Tigas
15/06/2006, 07:32
Υπάρχει 1 sticky που εγώ και μερικοί άλλοι έχουμε δημιουργήσει για να βρίσκουμε ότι θέλουμε για εξοπλισμό αναβάτη.

Τέσπα α υ τ έ ς (http://www.alpinestars.com/moto/moto_protection.html) είναι οι επιγονατήδες της alpinestars και οι bionic έχουν 90ε.
Για να τις φορέσεις μέσα απο το παντελόνι πρέπει να είναι αρκετά φαρδύ, αλλιώς απο πάνω .

zanny
15/06/2006, 09:22
Έχω την εντύπωση ότι κυκλοφορούν και παντελόνια με προστατευτικά κλπ
που έχουν πλαϊνά φερμουάρ και μπορούν να φορεθούν πάνω από το κανονικό παντελόνι.
Ας δώσει κάποιος τα φώτα του..:wave2:

booZe
15/06/2006, 09:45
Δες και το City Trousers (http://www.bmw-motorrad.co.uk/com/en/index_frameset.html?content=http://www.bmw-motorrad.co.uk/com/en/products/riderspoint/motorcycle_suits/jackets_trousers/jackets_trousers_t_city.html) της BMW, το οποίο είναι μια χαρά για θερμοκρασίες αυτών των ημερών στην κίνηση της πόλης. Όταν αρχίσουν οι 35άρες νομίζω όμως ότι θα είναι αρκετά ζεστό.

Υπάρχει και το ελαφρύτερο Summer trousers (http://www.bmw-motorrad.co.uk/com/en/index_frameset.html?content=http://www.bmw-motorrad.co.uk/com/en/products/riderspoint/motorcycle_suits/jackets_trousers/jackets_trousers_t_summer.html) (γίνεται και βερμούδα), αλλά για το οποίο δεν έχω άποψη.

Alx 84
15/06/2006, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Αγαπητε φιλε μπορει να μου εδωσες και την καλυτερη λυση αν οι επιγονατηδες μπορουν να φορεθουν κατω απο το παντελονι χωρις να φαινονται ασχημα ή γενικα να φαινονται.

Ο λογος που εθεσα θεμα το παντελονι ειναι επειδη εφαγα μια πτωση με 60 χιλιομετρα σε μια στροφη και μου σκιστηκε το παντελονι απο τα γονατα και κατω.

Φυσικα με το παντελονι εφυγε και το δερμα απο τα γονατα μου.

Εχουν περασει 3 μερες απο το πεσιμο και οι πληγες απτα γονατα ακομη δεν εχουν κλεισει.

Αλλαζω καθημερινα τους επιδεσμους και εχω την εντυπωση οτι μπορει οι πληγες να κλεισουν σε καμια εβδομαδα.

Δυσκολευομαι να περπατησω και ειδικα να λιγισω τα γονατα μου μιας και οι πληγες ξανα ανοιγουν.

Ο δρομος ειναι γενικα ολιστηρος στην Ελλαδα σε μερικα σημεια.

Και αν μπαινεις σε στροφες με ταχυτητα οπως εκανα εγω.

Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να πεσεις και να χτυπησεις.

Επομενως μια προστασια πρεπει να εχουμε γιατι τα γονατα οπως και να το κανουμε δεν εχουν απεριοριστες αντοχες ή αλλιως δεν ειναι αφθαρτα.

Αν εχεις φωτογραφια απο αυτες τις επιγωνατιδες που λες και διευθυνση της ιστοσελιδας που την βρηκες ανεβασετα να τα δουμε.



AAAAουτς!!!!!!!!! φίλε μου πολλά περαστικά σου. έχω πέσει κ εγώ κ με πέθανε το γόνατό μου. σκισήματα δεν είχα αλλά πιστεψέ με θα το προτιμούσα...
Οι bionix της Alpinestars (έβαλε το link ο Τίγκας) μπαίνουν μόνο απο έξω και φοριούνται πάρα πολύ εύκολα. Μεγάλο τους πλεονέκτημα είναι ότι είναι πολύ άνετες κ όταν κατέβεις από τη μοτό, τις βγάζεις κ έισαι ανετότατος. Το μόνο μείον είναι ότι αν δεν έχεις μπότα (για να ακουμπάει η επιγονατίδα κ να κάνει συνέχεια της μπότας) είναι ότι αν κατέβεις στο περίπτερο πχ κ περπατήσεις 3 μέτρα, αρχίζουν κ κατεβαίνουν. Οι τιμούλα τους είναι 70 Ευρώ (Τίγκα, ίσως η καινούρια παρτίδα να είναι πιο φτηνή. Παντού 70 μου είπαν)

Έχω πάρει κ ένα ζευγάρι εσωτερικές επιγονατίδες της EVS από τον Τζωρτζόπουλο. είναι οι SX01 και η τιμούλα τους έιναι 99 (η μία).
Πολύ κυριλέ μέσα από το τζηνάκι (τις έχω φορέσει κ μέσα από δερμάτινο παντελόνι κ είναι οκ).Φαίνεται ένα μικρό φουσκωματάκι μόνο. σταθερότατες στο πόδι, αλλάααααα 2 φορές που τις έχω φορέσει με έχουν πεθάνει!!! πολύ σφιχτές (κ φαντάσου πήρα το νούμερό μου. μετρήσαμε γόνατο κ ήμουν κ λίγο πιο κάτω απο το όριο). ελπίζω να ανοίξουν σύντομα γιατί με βλέπω να τις πουλάω.

θα τις δείς εδώ


http://www.evs-sports.com/products/default.asp?prodCategory=1

ότι χρειαστείς πες.

Περαστικά κ πάλι.

zeli
19/06/2006, 10:11
Dainese Drake Air διάτρητο όλα τα άλλα είναι απλά πολυ ζεστά.


52281

Infini
13/07/2006, 00:01
Για αεριζόμενα παντελόνια δείτε και εδώ υπάρχει το NAMIB της IXS το οποίο υπάρχει στον κατάλογο στον Τζωτζόπουλο, και το
Airtek της Clover στον Μπαξεβάνη.

bartlal
13/07/2006, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanny
Έχω την εντύπωση ότι κυκλοφορούν και παντελόνια με προστατευτικά κλπ
που έχουν πλαϊνά φερμουάρ και μπορούν να φορεθούν πάνω από το κανονικό παντελόνι.
Ας δώσει κάποιος τα φώτα του..:wave2:

nai υπαρχουν και ενα απο αυτα ειναι της spidi.

δες εδω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=18758 για ποιο παντελονι μιλαμε!


:wave2:

pavlaras1
14/07/2006, 20:49
Αγορασα πριν απο μια εβδομαδα περιπου αυτο το παντελονι της BMW.
Λεγεται Summer Trouser.
Στην αγγλικη ιστοσελιδα αναγραφει τις παρακατω λεπτομερειες για το παντελονι.

Is there anything better in the summer than motorcycling?
Yes, motorcycling in clothing which has been specially designed for summer temperatures! These light, airy motorcycling trousers can be converted into a practical pair of shorts - whether during breaks, on trips or for active leisure pursuits. Robust Cordura® 500 and height-adjustable knee protectors provide the necessary motorcycling functionality. When you dismount, the trousers are easily converted into a practical pair of shorts, with plenty of storage space for everything you need for the summer.

Μια φωτο = χιλιες λεξεις.

Μου φαινεται προς στιγμην καλο.

Φυσικα σκοπευω να παρω και ενα δευτερο για αλλαγη μιας και ολα τα τζιν και τα υφασματινα παντελονια που εχω στα πεσιματα δεν κραταει κανενα ολα μου σκιζονται εχω αλλαξει πανω απο 5 εταιρειες παντελονιων.
Μου κοστισε περιπου 210€.
Το παρελαβα μεσα σε δυο εργασιμες μερες.


55262