PDA

View Full Version : ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΕΜΟΣ?



costas_k
13/06/2006, 23:44
Μετα απο 3000 σκεψεις,φοβιες.και αρκετα σεναρια για το τι μοτο να παρω κατεληξα σε ενα GS 650 μεταχειρισμενο.Τρεις μερες πριν την παρω αγορασα και ενα κρανος και να μαι λοιπον και κανω τις πρωτες μου βολτες ως μοτοσυκλετιστης.Βεβαια απο φιλους που οδηγανε χρονια σε οτι ρωτουσα ενα πραγμα μου ελεγαν παντα ΠΡΟΣΕΧΕ,κατι που στην μια εβδομαδα μοτοσυκλετικης εμπεριας διαπιστωσα απο πρώτο χέρι.Οτι θελει ο καθενας κανει χωρις να υπολογιζει,οπου θελει ο καθένας παει,και γενικα ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ νομιζουν οτι οι δρομοι τους ανηκουν.Βεβαια αυτα τα ηξερα και πριν αφου οδηγω και αυτοκινητο 10 χρονια με την μηχανη ομως ειναι διαφορετικα.Χθες μαλιστα παραλιγο να πεσω αφου ενας π@π@ρ@ς εβγαλε φλας δεξι και εστριψε αριστερα!!!!ΣΕ συζητηση που ειχα με εναν φιλο μου λεει πολεμος ειναι προσεχε!!Ειναι τελικα?

jbear
14/06/2006, 00:02
Σχεδον παντα νομιζω οτι ειμαι σε ειδικη αποστολη και αποτελω κινουμενο στοχο! Μια ησυχη βολτα χωρις να βρισω καποιον δε θυμαμαι να μου χει τυχει στην πολη... :mad:

BAD BOY
14/06/2006, 00:03
ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ:beer:
ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ:beer:

tati
14/06/2006, 07:15
Καλώς όρισες!!!:beer: :beer:

Δυστυχώς έτσι είναι..........:( :mad:

makis206
14/06/2006, 08:13
Να το ξέρεις πάντα !!

Όταν βρίσκεσαι στο δρόμο με τη μοτοσυκλέτα σου όλα τα στραβά κι ανάποδα θα γίνουν μπροστά στα μάτια σου !

Λες και το κάνει επίτηδες η ζωή, σα να θέλει να σε πείσει να κυκλοφορείς μόνο με το αυτοκίνητό σου !

Οι πόρτες των παρκαρισμένων αυτοκινήτων ανοίγουν ξαφνικά, οι πεζοί διασχίζουν το δρόμο σα να μην υπάρχεις εσύ, αυτός που έχει το στοπ σε βλέπει αλλά ίδιο το αποτέλεσμα, πάλι θα περάσει από μπροστά σου... υπερβάλω λίγο αλλά κάπως έτσι θα αισθανθείς κι εσύ μερικές στιγμές !

Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να έχεις πάντα τα μάτια σου 1114 ! Όσο το έχεις μέσα σου αυτό κι όσο είσαι καχύποπτος για την αναποδιά που σου ετοιμάζει ο κόσμος που σε περιβάλει την κάθε στιγμή που καβαλάς τη μοτό σου, άλλο τόσο είσαι προετοιμασμένος να αντιδράσεις σωστά και στον κατάλληλο χρόνο στην κάθε στραβή που θα συναντήσεις !

Εγώ μετά από πολλά πολλά μοτοσυκλετιστικά χιλιόμετρα και αρκετές αναποδιές να συμβαίνουν ξαφνικά μπροστά μου απειλώντας με, νοιώθω οτι πολλές από αυτές μπορώ πλέον να τις προβλέψω ! Αλλά αυτό με κάνει ακόμα πιο καχύποπτο και προσεκτικό !:winka:

Μην αγχωθείς όμως ! Θα ευχαριστηθείς τις βόλτες με τη μοτοσυκλέτα σου, θα νοιώσεις ωραία μαζί της και όλα αυτά που σου είπα είναι πολύ μικρά για να σου χαλάσουν τη συνολική απόλαυση !

Καλά χιλιόμετρα σου εύχομαι, να είσαι πάντα όρθιος !!

:beer: :beer: :beer:

Alx 84
14/06/2006, 09:29
Καλώς ήρθες στην παρέα. Πρέπει να περνάμε από ειδική εκπαίδευση. Ούτε κομάντα να ήμασταν...:D

powerphot
14/06/2006, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_k
Ειναι τελικα?

Ναι! Είναι!
Και σήμερα...κερδήθηκε μια....μάχη!:sick:

DimChios
14/06/2006, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Και σήμερα...κερδήθηκε μια....μάχη!:sick:


:eyepop:

Eίσαι καλά? :confused:

Στο εύχομαι! :)

powerphot
14/06/2006, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
:eyepop:

Eίσαι καλά? :confused:

Στο εύχομαι! :)

Ναι:D Οκ!
Τα γνωστά τα καθημερινά, όπως όλοι.

Σ' ευχαριστώ
:winka: :wave2:

odt
14/06/2006, 11:12
Βασικά ειναι σχεδόν το ίδιο όπως όταν οδηγάς αυτοκίνητο που για να μην τρακάρεις θεωρείς ότι ολοι όσοι οδηγούν στο δρομο είναι ψυχασθενείς, μόνο που στην περίπτωση της μηχανής εκτός από ψυχασθενείς θεωρείς ότι είναι τυφλοί κουφοί κουλοί και σε μισούν, και κάπως έτσι είναι αφού πολλές φορές κάποιοι κομπλεξικοί στους δρόμους σε κλείνουν μόνο και μόνο επειδή αυτοί είναι εγκλωβισμένοι στην κίνηση ενώ εσυ μπορείς και περνάς ανάμεσα,τοοοσο ψυχασθενείς (μαλάκες) :a31:

Kizoku
14/06/2006, 12:04
Δυστυχώς έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα. Κάθε μέρα με τη μηχανή είναι μια μάχη επιβίωσης. Έχει όμως και ατελείωτες στιγμές συμβίωσης που θα σε αποζημιώσουν που τη διάλεξες.

Χρειάζεται απλά να είναι ο νούς μας σε συνεχή εγρήγορση ώστε να προβλέπουμε ανά πάσα χρονική στιγμή τι μπορεί να κάνει ο μπροστά μας, ο πίσω μας, ο δεξιά μας, ο αριστερά μας...... :hypnotize και να έχουμε ήδη μελετήσει και τις δικές μας κινήσεις.

Πάντα οδήγηση με σύνεση λοιπόν και να είσαι πάντα γερός!

(Αυτό που βλέπω πάντως είναι ότι βοηθάει να οδηγείς και αυτοκίνητο γιατί γνωρίζεις και το πως συμπεριφέρονται οι αυτοκινητιστές, το τι ορατότητα έχουν και άλλα)

costas_k
14/06/2006, 12:52
ΝΑΙ,το γεγονος οτι οδηγαω και ιχ με βοηθα να ξερω που δεν φαινομαι απο το προπορευομενο αυτοκινητο ωστε τις περισσοτερες φορες να βρισκομαι σε σημειο ωστε να με βλεπει.τουλαχιστον ετσι νομιζω.και για να ελαφρυνουμε την κουβεντα λιγο,προχθες μου λεει ενας φιλος¨παμε ρε μια αλεποχωρι να ξεψαρωσεις λιγο?λεω και εγω παμε.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ>μετα απο μιαμιση ωρα οδηγηση στη βροχη φτανουμε αλεποχωρι βρεγμενοι ως το κοκκαλο παμε σε μια καφετερια οπου ΟΛΟΙ μας κοιταζαν με υφος " ρε τα κακομοιρα τα παιδια τι επαθαν!πινουμε τον καφε στα γρηγορα και μολις εμφανιστηκε η πρωτη αχτιδα ηλιου βουρ για πισω!τωρα να σας πω οτι τα παπουτσια μου γιναν βατραχοπεδιλα και ημουν βρεγμενος μεχρι το σωβρακο περιττο μαλλον θα το εχετε καταλαβει ηδη..ειχε την πλακα του παντως.


υ.γ.απο τοτε που το πηρα(το gs)olo βρεχει!!:sick: :sick: :sick: :yuck:

Λεωνίδας
14/06/2006, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_k
υ.γ.απο τοτε που το πηρα(το gs)olo βρεχει!!:sick: :sick: :sick: :yuck: Σιγά ... εγώ με το που το πήρα χιόνισε... 2 φορές :bigcry:

SF
14/06/2006, 13:03
Πόλεμος είναι, ανελέητη μάχη, κι εμείς όλοι (πεζοί, μοτοσυκλετιστές, κουτάκηδες) απλώς ζώα σε χωράφι...

Χιλιάδες οι νεκροί καθέ χρόνο. Αμέτρητοι οι ανάπηροι. Μεγάλος πόλεμος δίχως τέλος!!

Κατα τ'αλλα, καλό κουράγιο συνάδελφε και... προσοχή ;)

suzukimaniac
14/06/2006, 13:43
ειναι να μην σου τυχει...ετσι οδηγεις αμυντικα μπας και μειωσεις τις πιθανοτητες ατυχηματος...Να προσεχουμε, να παρατηρουμε για να εχουμε ασφαλη χιλιομετρα....Παντα ορθιοι!!!

devil's animal
14/06/2006, 14:56
πραγματικα δεν ειναι υπερβολη οταν ακους οτι πρεπει να οδηγας σαν να σε εχουν βαλει ολοι στο ματι...:eek: :eek:

ακουγεται τοσο υπερβολικο ομως ειναι μεγαλη αληθεια...

να εισαι καχυποπτος και να φοβασαι οχι μονο τους αλλους (υπαρκτους) αλλα και ολους τους αλλους (ανυπαρκτους) που δεν τους βλεπεις...

εγω πιανω τον εαυτο μου πολλες φορες και σκεφτομαι...

και αν τωρα απο το σταματημενο λεωφορειο που περναω κανονικοτατα απο αριστερα...πεταχτει κανας πεζος?? :a21: :a21:
και κανω ακομα λιγο πιο αριστερα...

αν τωρα που πηγαινω κανονικοτατα διπλα απο κατι παρκαρισμενα ανοιξει καμια πορτα???κοιταω για οδηγο ή συνοδηγο (αναλογα που ειναι παρκαρισμενα) και αν δω κανενα ΜΕΣΑ στο αυτοκινητο να καθεται απο την μερια που ειναι επικυνδυνο κοβω τοσο πολυ που αν ειναι καποιος τριτος παρατηρητης θα λεει ..."το παιδι δεν παει καλα..."

και ομως εγω παω πολυ καλα ολοι οι αλλοι δεν πανε .... και επειδη εχεις τοσους να αντιμετωπισεις καθε μερα (σκεψου μονο ποσους προσπερνας...με ποσους διασταυρωνεσαι....ποσοι ειναι μπροστα σου....και ποσοι πισω σου και θα :a53: )


καλους δρομους....
:wave2:

alex14
14/06/2006, 15:17
Επισης, μεγαλη προσοχη στα Mercedes. Εχουν πολυ καλο σημαδι.:D
Ειδικα στα Βορεια προαστεια (γαμω την δουλεια μου:mad: ) γινεται της τρελης. Εχουν παρει ολοι απο ενα Jeep 15.000 κυβικα και οποιον παρει ο χαρος.

:mad:

costas_k
14/06/2006, 16:36
Kαααααλα στα βορεια προαστια,επειδη παω και εγω συχνα λογω δουλειας παρατηρω εξης φαινομενο>κυρατσες με cherokee, hummer, x5, κ.α μιλανε στο κινητο τιγκα βαμμενες και οποιον παρει ο χαρος.ΠΡΟΣΟΧΗ το παραπανω φαινομενο ξεκινα γυρω στις 10 το πρωι και κορυφωνεται κατα τις 1.:lol:

alex14
14/06/2006, 16:41
Ακριβως οπως τα λες ειναι.

anf125
14/06/2006, 18:22
Επίσης μεγάλη προσοχή σε ταξί, λεωφορεία και φορτηγά. Πάνε όπου θέλουν, αλλάζουν λωρίδα όποτε θέλουν, σηνήθως δε χρησιμοποιούν φλας/αλάρμ κλπ.

Στους πεζούς ιδιαίτερα κοντά σε στάσεις ΜΜΜ και πιάτσες ταξί, και ακόμα μεγαλύτερη υπό βροχή και δύσκολες οδηγικές συνθήκες γενικά. Δεν καταλαβαίνει ο πεζός ότι είναι πολύ πιο δύσκολο/επικίνδυνο να σταματήσεις να σου πεταχτεί σε βρεγμένο δρόμο... σου λέει αφού παντού έχω προτεραιότητα...

Επίσης στα φρεναρίσματα ρίχνετε πάντα και ένα βλέφαρο από πίσω... δεν είναι πάντα σίγουρο πως θα σταματήσει το ίδιο εγκαίρως ο πισινός. Ειδικά με το πορτοκαλί, που ο άλλος φουριόζος θέλει σώνει και καλά να περάσει... ακόμα και από πάνω σου.

Ειδικά οι φαν της δεξιάς λωρίδας προσέχτε:
- Ταξί, λεωφορεία, πεζούς (κλασικά)
- Πόρτες από σταθμευμένα αμάξια/ταξί (κλασικά)
- Πεζούς που ενδέχεται να τους κρύβουν ογκόδη οχήματα/φορτία/μπάζα κλπ
- Ανωμαλίες του δρόμου (καπάκια από φρεάτια, λακούβες, κακοκλεισμένες τρύπες από έργα) συνήθως συναντόνται πιο συχνά δεξιά.
- Όσους πάνε να στρίψουν από δεξιά και είτε παραβιάζουν προτεραιότητα, είτε αργά και διστακτικά προχωρούν λίγο ώστε να αποκτήσουν ορατότητα...
- Σε στενούς δρόμους, προσοχή σε όσους πάνε να σας προσεράσουν ή προσπερνούν από το αντίθετο ρεύμα μπαίνοντας στο δικό σας.

Akis@SF
14/06/2006, 18:58
Και μια παρενθεσουλα.......
Επειδη οντως ειναι πολεμος εκει εξω.....
Πας στον πολεμο χωρις τουφεκι και εξοπλισμο??????
:nono: :nono: :nono:
Ε.....εστω οτι το τουφεκι σου ειναι το κρανος σου ;) ;) ;)
Οσο για τον εξοπλισμο....οσο περισσοτερος....τοσο το καλυτερο!!!
Καλοριζικια η μηχανουλα και παντα ορθια!!!
:wave2: :wave2: :wave2:

Gandalf dr685sm
15/06/2006, 12:37
Νοοτροπία οδήγησης μηχανής...

- με το που βάζεις κράνος και μπουφάν , μπες στο τρυπάκι οτι πραγματικά φοράς εξοπλισμό μάχης και ανέβασε εθελοντικά την αδρεναλίνη σου , σε κόκκινα όρια.
- Βάζεις πρώτη και απο μέσα σου είσαι έτοιμος για να αντιμετωπίσεις και το παραμικρό. Αυτό μπορεί να είναι ακόμα και σκάσιμο ελαστικού που μπορεί να σε κάνει και γαιοκτήμονα.

Στον δρόμο , υπάρχει ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ. Όλοι κοιτάνε πως να σε ρίξουν κάτω και απλά περιμένουν την κατάλληλη στιγμή για να το κάνουν.
Οπότε και εσύ αντιδράς ανάλογα. Η τακτική αυτή , μεγιστοποιέιται , αν μάλιστα κινείσαι σε άδειους ή ακόμα και με ελάχιστη κίνηση δρόμους.
Η αντίδραση σου , είναι πάντα η αποφυγή και τελευταία το φρενάρισμα.

ΤΟ φρένο είναι πάντα το τελευταίο μέτρο ενεργητικής ασφάλειας για την μηχανή... πρώτα αποφεύγεις και μόνο αν δεν μπορείς να κάνεις τίποτα φρενάρεις.

Καλώς ήρθες στο forum και σαν αναβάτης μηχανής. Το οτι οδηγάς ΙΧ , είναι το καλύτερο βοήθημα για να καταλάβεις τι γίνεται στον δρόμο, είδικά αν βάλεις τον εαυτό σου εκείνη την στιγμή στην θέση τους και την ψυχοσύνθεση τους.


Gandalf

Yannis37
16/06/2006, 13:37
πάντα στην τσίτα,
ούτε δευτερόλεπτο χαλάρωσης,
λίγο να χαλαρώσεις κάτι θα σου τύχει,δεν υπάρχει περίπτωση,και ειδικά όσοι κινούνται σε δρόμους τύπου Πατησίων όπως εγώ είναι κόλασηηηηηηηηηηη.

costas_k
16/06/2006, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Νοοτροπία οδήγησης μηχανής...

- με το που βάζεις κράνος και μπουφάν , μπες στο τρυπάκι οτι πραγματικά φοράς εξοπλισμό μάχης και ανέβασε εθελοντικά την αδρεναλίνη σου , σε κόκκινα όρια.
- Βάζεις πρώτη και απο μέσα σου είσαι έτοιμος για να αντιμετωπίσεις και το παραμικρό. Αυτό μπορεί να είναι ακόμα και σκάσιμο ελαστικού που μπορεί να σε κάνει και γαιοκτήμονα.

Στον δρόμο , υπάρχει ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ. Όλοι κοιτάνε πως να σε ρίξουν κάτω και απλά περιμένουν την κατάλληλη στιγμή για να το κάνουν.
Οπότε και εσύ αντιδράς ανάλογα. Η τακτική αυτή , μεγιστοποιέιται , αν μάλιστα κινείσαι σε άδειους ή ακόμα και με ελάχιστη κίνηση δρόμους.
Η αντίδραση σου , είναι πάντα η αποφυγή και τελευταία το φρενάρισμα.

ΤΟ φρένο είναι πάντα το τελευταίο μέτρο ενεργητικής ασφάλειας για την μηχανή... πρώτα αποφεύγεις και μόνο αν δεν μπορείς να κάνεις τίποτα φρενάρεις.

Καλώς ήρθες στο forum και σαν αναβάτης μηχανής. Το οτι οδηγάς ΙΧ , είναι το καλύτερο βοήθημα για να καταλάβεις τι γίνεται στον δρόμο, είδικά αν βάλεις τον εαυτό σου εκείνη την στιγμή στην θέση τους και την ψυχοσύνθεση τους.


Gandalf

ΑΚΡΙΒΩΣ!!Το μόνο βέβαια που με στεναχώρει είναι κατι παιδια με παπια ξεκράνωτα συνήθως που με το που ανάψει πράσινο φευγουν βολίδα.ΠΡΟΧΘΕΣ λεω σε εναν που τον πρόλαβα στο επόμενο φανάρι>ΜΗΝ ξεκινάς αμέσως όλο και κάποιος λαλάκας θα περάσει με κόκκινο,και μου λεει το πιτσιρίκι(17-18)ρε μεγάλε δεν αφήνεις τη μηχανή να πας με ταξί καλύτερα?ΚΡΙΜΑ :nono:

ΙΠΠΕΑΣ
16/06/2006, 22:06
Όταν είχα το NX 250 στα πρώτα βήματα της ζωής μου σαν αναβάτης δίτροχου, είχα ένα περιστατικό σε ερημικούς δρόμους σε "ακριβή" περιοχή των βορείων προαστείων. Εκείνη την νύχτα έτυχε να γυρνάω αργά μετά από υπερ-υπερ-εργασία και ήταν Σαββάτο βράδυ. :look:

Ήξερα πολύ καλά τους δρόμους στη συγκεκριμένη περιοχή και γνώριζα ότι την ώρα εκείνη δεν θα έβρισκα στο δρόμο μου παρά 1-2 αυτοκίνητα. Δύο βλαστάρια σε ΙΧ, λίγο πριν μπω στο κέντρο μίας διασταύρωσης, παραβιάζουν το STOP(Πίτα από το μεθύσι και τέρμα η μουσική). Εγώ πλακώνομαι στα φρένα(λίγο το μπροστά και πολύ το πίσω) και νιώθω τον πισινό του NX να έρχεται μπροστά και δεξιά. Σταματάω το μηχανάκι μόλις 20 εκατοστά από την πίσω δεξιά κολόνα του αυτοκινήτου. Το παράθυρο του συνοδηγού ανοίγει και τα έντρομα νεούδια βγάζουν μια σθεναρή φωνή (ΣΥΓΝΩΜΗ). Κλείνουν το παράθυρο και φεύγουν.

Εγώ έχω αποκομίσει μόλις το πρώτο μου επικίνδυνο περιστατικό. Έχω μείνει στην διασταύρωση για 2-3' ακίνητος και προσπαθώ να συνειδητοποιήσω τι έχει συμβεί μόλις πριν λίγο.

Το πόσες σκέψεις πέρασαν από το μυαλό μου εκείνη την νύχτα αλλά και πολλές ακόμη μετά από το συμβάν ούτε που θυμάμαι.

Αργότερα είχα συζητήσεις με συγγενείς και φίλους αναβάτες για το περιστατικό. Ο καθένας είχε την φιλοσοφία του για αυτό το δίλημα.

Εγώ απλά(δεν ξέρω πως) υιοθέτησα το ρητό που μου είχε πει ένας φίλος: Αν μετά από ένα επικίνδυνο περιστατικό συνεχίσεις για μέρες να νιώθεις άβολα ή να φοβάσαι ότι θα γίνει το ένα ή το άλλο πούλα τη, τη μηχανή. Στη μηχανή πρέπει να νιώθεις άνετα και να βγάζεις κάθε σκέψη που αφορά σε κάποιο άλλο χώρο εκτός του δρόμου και της οδήγησης.

Έκτοτε έπεσα δύο φορές, ευτυχώς με το παπί, γιατί άργησα να καταλάβω ότι τα μαμίσια λάστιχα που έβαλε η μαμα χόνδα είναι από νάυλον και είναι εξαιρετικά επικίνδυνα όταν βρέχει. Ευτυχώς και τις δύο φορές, χρειάστηκε να πετάξω κάποια κουρελιασμένα ρούχα(χωρίς ουσιαστικό τραυματισμό) αλλά ποτέ μα ποτέ δεν σκέφτηκα να εγκαταλείψω τα μηχανάκια.

Πραγματικά δεν ξέρω τι θα είχα αποφασίσει και πόσο διαφορετικά θα σκεφτόμουν αν είχα κάποιο κουσούρι από χτύπημα . . .

Για μένα το ποιό σημαντικό για κάποιον που θα ανέβει σε μηχανάκι, είναι να είναι πολύ μα πολύ ήρεμος και μετριοπαθής οδηγός για τουλάχιστον 6 μήνες. Μετά θα πρέπει να ξεθαρεύει αλλά να έχει πάντα στο μυαλό του ότι αν δεν περάσουν 2-3 χρόνια δεν έχει καθόλου εμπειρία για το πόσο επικίνδυνα είναι εκεί έξω πάνω σε ένα ... δίτροχο :uplate: !

Μιλάω για 2-3 χρόνια, γιατί θυμάμαι πόσες φορές γλύτωσα από επικίνδυνα περιστατικά στο παρά πέντε(Τα πρώτα δύο χρόνια - από απειρία). Έκτοτε τα περιστατικά αυτά έχουν σχεδόν πάψει αφού οδηγώ προληπτικά αντλώντας κινήσεις και τοποθετήσεις στο δρόμο από τις εμπειρίες που αποκόμισα στα πρώτα 2-3 χρόνια.

Τώρα απλά προτιμώ τους κεντρικούς δρόμους και τις λεωφόρους, αποφεύγοντας τα στενά, όπου έχω παρατηρήσει ότι παραβιάζονται τα φανάρια και τα STOP πιο συχνά.
Ακόμα και ο πιο άπειρος οδηγός όταν πάει από στενό να μπει στην Γαλατσίου ή την Θηβών ή την Κηφισίας, έχει την συναίσθηση ότι μπαίνει σε μεγάλο δρόμο και άρα πρέπει να κοιτάξει αριστερά δεξιά. Η χειρότερη μου είναι να περνάω από στενά σε άγνωστη περιοχή, μην γνωρίζοντας αν φονιάδες οδηγοί ετοιμάζονται να παραβιάσουν φανάρι ή στοπ.

Σπάνια αλλάζω την διαδρομή μου, γιατί την έχω χαρτογραφήσει στη μνήμη μου και θυμάμαι ακόμα και τις λακούβες.

zireous
17/06/2006, 21:34
Συμφωνώντας με τον Ιππέα, θα τονίσω την ανάγκη χαρτογράφησης και στη πόλη αλλά και στην επαρχεία ακόμα και της κάθε λακούβας. Για παράδειγμα εγώ σταμπάρω και τα αιγοπρόβατα (και τις παραλλαγές του τσομπάνη), διότι ως γνωστόν το ποιό επικίνδυνο πράγμα στο δρόμο είναι μια μαύρη κατσίκα που κοιτά απ'την άλλη στη μέση του πουθενά βραδιατικα -χωρίς φεγγάρι. :D

Χαλαρή οδήγηση και στο μυαλό 5-6 στενά μπροστά (3-4 στροφές στην επαρχεία) είναι πάντα ασφαλέστερη.

Σε άγνωστους δρόμους... πάντα touring mode -και κάνας χάρτης.

Ά, και άν πρωτοβγαίνεις από την Αττική για βόλτες, διακοπές κλπ, έχε το νού σου γιατί αρκετοί δε βγάζουν καν φλας, πολλοί κινούνται στη ΜΕΣΗ της διαχωριστικής καταπάνω σου σε στενούς δρόμους 2 λωρίδων.:eyepop:

stavrogin
07/08/2006, 14:31
Πολεμος ειναι και για μενα.Και η ελαφρως επιθετικη οδηγηση με βοηθα να ειμαι στην τσιτα στις αντιδρασεις και τα αντανακλαστικα.Οταν προσπαθω να πηγαινω χαλαρα νιωθω οτι χαλαρωνω και δεν ειμαι σε θεση να αντιδρασω αμεσα.
Οταν κανω μια διαδρομη μεγαλη μεσα στην πολη θελω 10-15 λεπτα για να ηρεμησω.Κι εχω παντα μια ταση να μειωνω τα περιτα δρομολογια και να κινουμε σε δρομους που γνωριζω εστω κι αν ειναι μακριτερες διαδρομες.

div400
07/08/2006, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_k
Μετα απο 3000 σκεψεις,φοβιες.και αρκετα σεναρια για το τι μοτο να παρω κατεληξα σε ενα GS 650 μεταχειρισμενο.Τρεις μερες πριν την παρω αγορασα και ενα κρανος και να μαι λοιπον και κανω τις πρωτες μου βολτες ως μοτοσυκλετιστης.Βεβαια απο φιλους που οδηγανε χρονια σε οτι ρωτουσα ενα πραγμα μου ελεγαν παντα ΠΡΟΣΕΧΕ,κατι που στην μια εβδομαδα μοτοσυκλετικης εμπεριας διαπιστωσα απο πρώτο χέρι.Οτι θελει ο καθενας κανει χωρις να υπολογιζει,οπου θελει ο καθένας παει,και γενικα ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ νομιζουν οτι οι δρομοι τους ανηκουν.Βεβαια αυτα τα ηξερα και πριν αφου οδηγω και αυτοκινητο 10 χρονια με την μηχανη ομως ειναι διαφορετικα.Χθες μαλιστα παραλιγο να πεσω αφου ενας π@π@ρ@ς εβγαλε φλας δεξι και εστριψε αριστερα!!!!ΣΕ συζητηση που ειχα με εναν φιλο μου λεει πολεμος ειναι προσεχε!!Ειναι τελικα?

πραγματικα ετσι ειναι....

αλλα το χειροτερο ειναι πως με τον καιρο θα το συνηθησεις........
και πλεον δεν θα αντιδρας και τοσο πολυ πια....:sad: