PDA

View Full Version : Φιμε ζελατίνα



milaber
10/05/2004, 20:34
Λοιπόν μιας και σήμερα αγόρασα καινούργια γυαλιά ηλίου και διαπίστωσα πως δεν τα πάνε καλά με το κράνος μου, ήθελα να ρωτήσω αν κανείς ξέρει αν είναι βολικές οι φιμέ ζελατίνες.

Είναι η πρώτη φορά που θα έχω μηχανάκι το καλοκαίρι και μιας και έχω μια μαλακία που λέγεται φωτοφοβία (σαν βαμπίρ ένα πράγμα) είναι ζήτημα υψίστης σημασίας για εμένα!

:wave2: :wave2: :wave2:

petridist
10/05/2004, 20:41
καλή η φιμέ ζελατίνα αλλά εννοείται σαν δεύτερη έτσι? αλλά και πάλι ρε συ το γυαλάκι δηλ ηλίου μέσα στο κράνος σε χαλάει???

και αν θες δηλ να σηκώσεις λίγο το τζάμι να πάρεις αέρα? θα τυφλώνεσαι και μάλιστα πολύ απότομα..

εγώ πάντως προτιμώ το γυαλάκι χαλαρα!:wave2:

idi
10/05/2004, 20:46
exw "smoke" * zelatines kai sta dyo moy krani, giati otan mia fora evala fime den evlepa tipota ti nyxta (otan leme tipota to enwoyme milaberako)
protinw na baleis tetoia giati kai kanoyn doyleia me ton ilio (kai tis aktines gia ta matia alla kai miwsh 8ermokrasias logo fenomenoy ...thermokypioy sth perioxh toy prosopoy) kai einai anekti i oratotita ti nyxta se sxesi me tis skoyres

ps.

na ksereis oti einai paranomh i xrisi fyme zelatinas ti nyxta


*smoke einai mia zelatina elzfrws fime


:wave2:

pk
10/05/2004, 21:13
Εγω φίλε έβαζα γυαλιά ηλίου κλασσικά στο κράνος. Κάποια στιγμή χρειάστηκα κρανάκι (καινούριο) και πήρα το justissimo της camberg. Είναι διαιρούμενο και ο λόγος που δεν αγόρασα το nolan ήταν οτι εχει εσωματωμένη δεύτερη smoked ζελατίνα που κατεβαίνει απο το επάνω μέρος του κράνους μέχρι την μίτη. Φίλε εγώ το πείρα για πλάκα αλλά κάνει δουλειά!!! Φοράω και κανονικά γυαλιά (γκαβωμάρας) και με το κολπάκι που έχει δεν κάθομαι να αλλάζω γυαλιά κάθε τρείς και λίγο

π.κ.

milaber
10/05/2004, 22:55
Για δεύτερη ζελατίνα δεν το βλέπω παιδιά...
Κάθε φορά που βγαίνω βόλτα θα την αλλάζω;
Για αυτό ρωτάω, για τα προβλήματα που δημιουργεί το βραδάκι.

Το κράνος έσφιγγε τα γυαλιά στην κεφάλα μου και ψιλοπονούσα.
Αναρωτιέμαι αν θα το συνηθίσω όπως συνήθισα και το κράνος.

Φίλε idi, σου λέω πως λόγω αυτού του προβλήματος με τα μάτια δεν μπορώ να βγω σχεδόν στον ήλιο με κάτι άλλο εκτός από κατάμαυρα γυαλιά ηλίου.

Τόσο καιρό που έχω το παπί οδηγάω με τη ζελατίνα ανοιχτή (και όταν βρέχει και όταν φυσάει) και γουστάρω περισσότερο.
Απλά τώρα έβγαλε του κώλου τα μυγάκια και τις σκόνες και κάτι πρέπει να κάνω για να προστατέψω τα μονάκριβα μου μάτια!

Λοιπόν:
καινούργια ζελατίνα ή κλασσικό γυαλάκι;

NLS
11/05/2004, 07:46
1) θα πάρεις την ζελατίνα που σου είπε ο χανούμης ο idi - best of both worlds

2) θα αλλάξεις γιαλιά και θα πάρεις τέτοια που θα είναι άνετα και με κράνος

ζελατίνα ανοιχτή και εκτός πόλης δεν νοήται - πριν κάνα δίμηνο έφαγα μια πέτρα στη ζελατίνα στην εθνική... δεν απορώ τι θα είχε γίνει αν ήταν σηκωμένη (εχμ... η ζελατίνα ε)

Stabak
11/05/2004, 07:56
milaber και εγώ για τον ίδιο λόγο πήρα μια φιμέ/καθρέφτη και δεν την έχω βγάλει από τότε... Το βράδυ δεν θα έχεις μεγάλο πρόβλημα αν κινείσαι στην πόλη μιας και οι διαδρομές είναι μικρές και μπορείς να πας με ανοικτή ή ακόμα και μισόκλειστη. Αν θες μπορείς να την κλείσεις τελείως και στο τέλος της συγγρού να νιώσεις όπως την επιδρομή στο Death Star από Star Wars. Μην σου πω ότι γουστάρω και έτσι... κατα τα άλλα σε ταξίδια θα πρέπει να την κουβαλάς μαζί μιας και το βράδυ χωρίς φώτα είναι λίγο ζόρικο, αν έχεις βέβαια κράνος με γρήγορη αλλαγή. Τεσπα δεν θα ξαναπάρεις γυαλιά ηλίου ποτέ πια και τώρα που καλοκαιριάζει και βραδιάζει αργά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Να ξέρεις μονο ότι οι καθρέπτες γρατζουνιούνται για πλάκα !!!

milaber
11/05/2004, 11:31
Ρε για ποιά ταξίδια και εκτός πόλης δρομολόγια μου μιλάτε;
Παπί έχω!
Μιλάω για χρήση μόνο μέσα στην πόλη και ίσως λίγες φορές το καλοκαιράκι κανά πέταγμα για μπανάκι Χακλιδική.

Και εφ' όσον γυαλιά ηλίου δεν λέει να αλλάξω (χτες τα πήρα ρε αθεόφοβε NLS!), μάλλον θα κάνω μια γύρα τα μαγαζάκια για αυτήν την ψιλοφιμέ που μου λέτε.
Ελπίζω να μην μου αδειάσει το πορτοφόλι μόνο...

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές!

NLS
11/05/2004, 11:37
αν πήρες ΧΤΕΣ γιαλιά και δεν φρόντισες να είναι οκ και με κράνος είσαι μάλλον άξιος της τύχης σου

milaber
11/05/2004, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
αν πήρες ΧΤΕΣ γιαλιά και δεν φρόντισες να είναι οκ και με κράνος είσαι μάλλον άξιος της τύχης σου

Τι να κάνω ρε Νίκο;
Να μπω στο μαγαζί με το κράνος να δοκιμάζω;
Ούτως ή άλλως, άρχισαν να με πονάνε λίγο μετά από κανά τέταρτο που τα φορούσα με το κράνος.

Το άλλο που φοβάμαι είναι να μην χαραχτούν οι φακοί των γυαλιών από τίποτα σκουπιδάκια...

NLS
11/05/2004, 11:44
άλλοι θα σου πουν ότι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό κάνουν

milaber
11/05/2004, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
άλλοι θα σου πουν ότι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό κάνουν

Και εγώ θα τους πω ότι μετά από συμβουλή του NLS εγώ πήρα απλά φιμέ ζελατίνα!

:lol:

tsoukas77
01/04/2005, 21:14
Καλησπερα,

τι κοστος εχουν οι ζελατινες;Μου ειπαν για 100 ευρω της Arai.

Φιλικα

JimmyZ
01/04/2005, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από pk
Εγω φίλε έβαζα γυαλιά ηλίου κλασσικά στο κράνος. Κάποια στιγμή χρειάστηκα κρανάκι (καινούριο) και πήρα το justissimo της camberg. Είναι διαιρούμενο και ο λόγος που δεν αγόρασα το nolan ήταν οτι εχει εσωματωμένη δεύτερη smoked ζελατίνα που κατεβαίνει απο το επάνω μέρος του κράνους μέχρι την μίτη. Φίλε εγώ το πείρα για πλάκα αλλά κάνει δουλειά!!! Φοράω και κανονικά γυαλιά (γκαβωμάρας) και με το κολπάκι που έχει δεν κάθομαι να αλλάζω γυαλιά κάθε τρείς και λίγο

π.κ.

Μερικές ερωτήσεις..........

Πόσο το πήρες το Justissimo?

Είναι καλό το σύστημα που έχει?

Μήπως όταν κατεβαίνουν τα γυαλιά ακουμπούν και ενοχλούν τη μύτη??

Αυτά.....απλά σε ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει να το πάρω...

Thanks!

KaTaNaS
02/04/2005, 01:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist
αλλά και πάλι ρε συ το γυαλάκι δηλ ηλίου μέσα στο κράνος σε χαλάει???






PAIDIA KANONIKA TA GYALIA MESA STO KRANOS APAGOREYONTAI,

APO OLOUS TOUS KATASKEYASTES ANTENDEIKNETAI H XRHSH TOYS DIOTH MPOROYN NA APOBOYN MOIRAIA SE PERIPTWSH ATYXHMATOS.


POLY EYKOLA MPOROYN NA EISXWRHSOYN THRAYSMATA STO DERMA KAI STA MATIA.


BEBAIWS POLLES FORES OTAN YPARXEI PROBLHMA ORASHS KAI DEN GINETAI NA TOPOTHETHTHOYN FAKOI EPAFHS einai adiejodos,

kai to xeirotero , pws se kryes hmeres akomh kai me anti-fog zelatina ta gyalia tholwnoyn kai etsi eisai anagkasmenos na exeis mia skala anoixth th zel. kai na trws olo to kryo.


an den yparxei problhma orashs, kata th gnwmh mou einai xazo na protimhseis gyalia apo mia fime zelatina.

otan epesa me th moto , thymamai ta gyalia na mou fetgoyn apo thn myth kai na paizoyn pera dwthe mesa sto kleisto kranos wspoy stamathsa na sernomai kai ayta htan akoumphsmena sto magoylo mou.

periklisk
02/04/2005, 02:01
Το Uvex supersonic που πήρα το καλοκαίρι έχει ψιλοφιμέ ζελατίνα που είναι γαμάτη και κατά τη διάρκεια της μέρας (δεν χρειάζεται να βάλω γυαλιά ηλίου) και το βράδυ βλέπω κανονικά.... και μάλιστα απορροφούν και το εκτυφλωτικό φως που έχουν κάτι παπάρες με κακορυθμισμένα φώτα ή με τη μεγάλη σκάλα ξεχασμένη....

Η ζελατίνα που σου κάνει είναι η πιο σκούρα που ΔΕΝ θα γράφει πάνω της "For daylight use only" ή κάτι τέτοιο

apav
02/04/2005, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
PAIDIA KANONIKA TA GYALIA MESA STO KRANOS APAGOREYONTAI,
APO OLOUS TOUS KATASKEYASTES ANTENDEIKNETAI H XRHSH TOYS DIOTH MPOROYN NA APOBOYN MOIRAIA SE PERIPTWSH ATYXHMATOS. POLY EYKOLA MPOROYN NA EISXWRHSOYN THRAYSMATA STO DERMA KAI STA MATIA.

Στην Ιταλία και ΗΠΑ υπάρχει σχετική νομοθεσία που είναι υποχρεωτικό οι φακοί των γυαλιών να είναι οργανικοί για να μην σπάνε. Διαφορετικά σε περίπτωση ατυχήματος και τραυματισμού, αναβάτη ή οδηγού, ευθύνεται ο οπτικός. Υπάρχει νόμος στην Ελλάδα που απαγορεύει την χρήση κράνους και γυαλιών;

KaTaNaS
02/04/2005, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Στην Ιταλία και ΗΠΑ υπάρχει σχετική νομοθεσία που είναι υποχρεωτικό οι φακοί των γυαλιών να είναι οργανικοί για να μην σπάνε. Διαφορετικά σε περίπτωση ατυχήματος και τραυματισμού, αναβάτη ή οδηγού, ευθύνεται ο οπτικός. Υπάρχει νόμος στην Ελλάδα που απαγορεύει την χρήση κράνους και γυαλιών;


anagrafetai stis odhgies xrhshs twn gnwstwn kataskeyastwn

adam_tsouk
02/04/2005, 13:20
Λοιπόν, milaber, έψαχνα και εγώ για ψιλοφιμέ ζελατίναι (όχι καθρέπτη) και από τις δύο που είχε (έχω το shoei xr1000) πήρα την πιο "ανοιχτή". Την δοκίμασα πρώτη φορά την Πέμπτη το βράδυ με ψιλόβροχο μέσα στην Αθήνα και ήταν άψογη!
Τα έβλεπα όλα κανονικότατα!!! Σήμερα θα την δοκιμάσω και με κόντρα ήλιο αλλά σίγουρα δεν θαέχει τα καλύτερα αποτελέσματα χωρίς γυαλιά ηλίου....



Α! Και στοίχισε κάτι λιγότερο από 50 ευρώ.

Στα arai είναι πιό ακριβές.

George-3-
03/04/2005, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
... Το βράδυ δεν θα έχεις μεγάλο πρόβλημα αν κινείσαι στην πόλη μιας και οι διαδρομές είναι μικρές και μπορείς να πας με ανοικτή ή ακόμα και μισόκλειστη. Αν θες μπορείς να την κλείσεις τελείως και στο τέλος της συγγρού να νιώσεις όπως την επιδρομή στο Death Star από Star Wars...

Eχω οδηγησει Συγγρου με ζελατινα καθρεπτη κατεβασμενη....ειχε πλακα γιατι ηταν πολυ αργα και δεν ειχες να ανυσηχεις για πολλα αυτοκινητα αλλα αν ηταν νωριτερα ισως να ηταν καπως αβολη...αληθεια εγω νομιζα οτι ολα τα κρανη εχουν γρηγορη αλλαγη...τα Shark εχουν..?

adam_tsouk
03/04/2005, 21:51
Πάντως σήμερα που δοκίμασα την smoke με ήλιο πρέπει να πω πως χωρίς γυαλιά ηλίου δεν βοηθάει και πολύ.

Μπορώ να πω πως περισσότερο είναι για να δείχνει λίγο πιο όμορφο το κράνος!!! :uplate: