PDA

View Full Version : Kαζανάκια. (εξατμίσεων)



maintenance
14/06/2006, 11:34
Ποιά η διαφορά των τελικών καζανακίων (ελεύθερα) εξατμίσεων των μοτό, και των αυτοκινήτων, με δεδομένο ότι τα after market είναι ελεύθερα, αμφότερα, και η διαμετρο σωλήνας είναι ίδια.

Η τιμή τους βέβαια (των αυτοκινήτων) είναι σημαντικά χαμηλότερη, αλλά όχι η ποιότητά τους (μάλλον)

Οπότε, λέω εγώ τώρα, αν πρόκειται να γίνει μια αλλαγή του τελικού, γιατί να μήν βάλω ένα τελικό ανοξείδωτο, ελεύθερο, απο τουτού, και να πάω να σκάσω ένα τσούρμο λεφτά, για μιά ακράπα, ή γιοσιμούρα, ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο......

ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ άραγες;

:confused:

:wave2:

gcrook
14/06/2006, 11:48
Διαστασεις,βαρος, αισθητικη.

Και αποδοση, αλλες αναγκες για απαγωγη των καυσαεριων εχει ενα Peugeot106 των 1600cc και αλλες ενα μηχανακι 600cc με 80 αλογα.

Επισης αυτο που λες δεν το εχω δει ποτε να γινεται, οποτε δεν θα εισαι ο μονος που το σκεφτηκε και απεφανθη οτι για τον Α η Β λογο δεν στεκει.:wave2:

alexk
14/06/2006, 11:59
Στο θέμα εξατμίσεων πιστεύω ότι υπάρχει πολύ μεγάλη σύγχυση. Όπως στα πάντα σε αυτή τη ζωή, και στις εξατμίσεις εξαρτάται:
1. τι ζητάς
2. τι πληρώνεις
3. τι παίρνεις

Η εξάτμιση (βελτιωτική ή ακόμη και competition) για άλλους είναι απλά μια όμορφη πινελιά, για άλλους λίγο πιο πωρωτικός ήχος, για άλλους αναζήτηση για έξτρα ιπποδύναμη. Φυσικά μπορεί να υπάρχει και συνδυασμός των 3 παραπάνω (κάποιος να τα θέλει όλα).

Λόγω του ότι η σχεδίαση της εξάτμισης (διατομές, καμπυλώσεις) παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην απόδοση ενός κινητήρα, το να βάλεις απλά "μια" εξάτμιση μπορεί να μην λέει τίποτα στο θέμα απόδοσης. Ενδεχομένως να χάσεις κι'όλας ιπποδύναμη. Ο κατάλληλος συντονισμός των παλμών που δημιουργούνται στο σύστημα εξαγωγής, από την εξαγωγή των καυσαερίων, είναι πολύ σημαντικός για την σωστή "εξαγωγή" των καυσαερίων από το θάλαμο καύσης. Σημαντικό επίσης είναι και το σωστό back pressure (κοινώς η υποπίεση στην απόληξη της εξάτμισης). Όταν κάτι από αυτά δεν δουλεύει σωστά, δεν έχεις βέλτιστη λειτουργία του κινητήρα (ξέπλυμα μίγματος κατά τη φάση της εξαγωγής, επιστροφή καυσαερίων στον θάλαμο κτλ.).

Τώρα και επί του θέματος. Εξαρτάται τι θέλεις. Στα αυτοκίνητα, ίσως τα πράγματα να δείχνουν πιο απλά, αλλά δεν είναι. Η κύρια διαφορά που εγώ εντοπίζω είναι ότι σε ένα αυτοκίνητο, δεν φαίνεται η εξάτμιση, ενώ σε ένα μηχανάκι φαίνεται και παραφαίνεται :look: . Έτσι στο μηχανάκι η εμφάνιση (άρα και η ποιότητα της κατασκευής και το υλικό) μας νοιάζει πολύ. Ως αποτέλεσμα αυτού, χρειάζεται να διαθέσουμε πολλά περισσότερα χρήμματα για να βάλουμε μια "καλή" εξάτμιση στο μηχανάκι μας. Έχετε υπ'όψιν σας ότι αντίστοιχης ποιότητας εξατμίσεις υπάρχουν και για αυτοκίνητα. Απλά λίγοι επιλέγουν τέτοιες λύσεις, μιας και είναι πανάκριβες (π.χ. φίλος μου φοράει σε Μ3 CSL, τελικό τιτανίου (20κάτι κιλά ελαφρύτερο από το μαμά), αλλά κοστίζει πολλά χρήμματα...).

Εγώ στη θέση σου, θα εκτιμούσα τι θέλω και μετά θα έκανα καλή έρευνα αγοράς πρωτού καταλήξω σε κάτι.

maintenance
14/06/2006, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Στο θέμα εξατμίσεων πιστεύω ότι υπάρχει πολύ μεγάλη



Τώρα και επί του θέματος. Εξαρτάται τι θέλεις. Στα αυτοκίνητα, ίσως τα πράγματα να δείχνουν πιο απλά, αλλά δεν είναι. Η κύρια διαφορά που εγώ εντοπίζω είναι ότι σε ένα αυτοκίνητο, δεν φαίνεται η εξάτμιση, ενώ σε ένα μηχανάκι φαίνεται και παραφαίνεται :look: . Έτσι στο μηχανάκι η εμφάνιση (άρα και η ποιότητα της κατασκευής και το υλικό) μας νοιάζει πολύ. Ως αποτέλεσμα αυτού, χρειάζεται να διαθέσουμε πολλά περισσότερα χρήμματα για να βάλουμε μια "καλή" εξάτμιση στο μηχανάκι μας. Έχετε υπ'όψιν σας ότι αντίστοιχης ποιότητας εξατμίσεις υπάρχουν και για αυτοκίνητα. Απλά λίγοι επιλέγουν τέτοιες λύσεις, μιας και είναι πανάκριβες (π.χ. φίλος μου φοράει σε Μ3 CSL, τελικό τιτανίου (20κάτι κιλά ελαφρύτερο από το μαμά), αλλά κοστίζει πολλά χρήμματα...).

Εγώ στη θέση σου, θα εκτιμούσα τι θέλω και μετά θα έκανα καλή έρευνα αγοράς πρωτού καταλήξω σε κάτι.


Δηλ. απο ότι κατάλαβα, αν θεωρήσουμε ότι, έχουμε ίδια διάμετρο, και μήκος, δεν έχουμε πρόβλημα, παρα μόνο στην εμφάνιση......

Καλά κατανόησα; γιατί αν είναι έτσι............καλά μας κάνουν και μας παίρνουν τα σώβρακα οι "μάρκες"......

:beer:

OldMan
14/06/2006, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Λόγω του ότι η σχεδίαση της εξάτμισης (διατομές, καμπυλώσεις) παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην απόδοση ενός κινητήρα, το να βάλεις απλά "μια" εξάτμιση μπορεί να μην λέει τίποτα στο θέμα απόδοσης. Ενδεχομένως να χάσεις κι'όλας ιπποδύναμη. Ο κατάλληλος συντονισμός των παλμών που δημιουργούνται στο σύστημα εξαγωγής, από την εξαγωγή των καυσαερίων, είναι πολύ σημαντικός για την σωστή "εξαγωγή" των καυσαερίων από το θάλαμο καύσης. Σημαντικό επίσης είναι και το σωστό back pressure (κοινώς η υποπίεση στην απόληξη της εξάτμισης). Όταν κάτι από αυτά δεν δουλεύει σωστά, δεν έχεις βέλτιστη λειτουργία του κινητήρα (ξέπλυμα μίγματος κατά τη φάση της εξαγωγής, επιστροφή καυσαερίων στον θάλαμο κτλ.).


Πάρα πολύ σωστά, με την διαφορά ότι εδώ μιλάμε για καζανάκια !!!

Το καζανάκι (θάλαμος διαστολής) ΔΕΝ επηρρεάζει σε τίποτε από τα παραπάνω την λειτουργία του κινητήρα !!!
Η βασική του δουλειά είναι η "ομαλοποίηση" και μερική απόσβεση του θορύβου που παράγεται από τα κρουστικά κύματα της εξαγωγής !!!

ΟΛΑ τα παραπάνω που (σωστά) αναφέρεις, αφορούν στο κύριο "σώμα" της εξάτμισης (σωλήνας) !!!

:wave2: :beer: :wave2:

maintenance
14/06/2006, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πάρα πολύ σωστά, με την διαφορά ότι εδώ μιλάμε για καζανάκια !!!

Το καζανάκι (θάλαμος διαστολής) ΔΕΝ επηρρεάζει σε τίποτε από τα παραπάνω την λειτουργία του κινητήρα !!!
Η βασική του δουλειά είναι η "ομαλοποίηση" και μερική απόσβεση του θορύβου που παράγεται από τα κρουστικά κύματα της εξαγωγής !!!

ΟΛΑ τα παραπάνω που (σωστά) αναφέρεις, αφορούν στο κύριο "σώμα" της εξάτμισης (σωλήνας) !!!

:wave2: :beer: :wave2:


Ρε Αντουάν..............να βάλω μια group N που έχω.....ή να μήν την βάλω. (στο fazer λέμε)
Και όμορφη είναι, και ανοξείδωτη είναι, και τζαμπα είναι, και πιο ελαφριά απο την "μαμα" είναι.

και απο εμφάνιση.............θα την κάνω...περκέτι!!!



:beer: :beer: :beer:

alexk
14/06/2006, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
Δηλ. απο ότι κατάλαβα, αν θεωρήσουμε ότι, έχουμε ίδια διάμετρο, και μήκος, δεν έχουμε πρόβλημα, παρα μόνο στην εμφάνιση......


Yes sir.


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πάρα πολύ σωστά, με την διαφορά ότι εδώ μιλάμε για καζανάκια !!!

Το καζανάκι (θάλαμος διαστολής) ΔΕΝ επηρρεάζει σε τίποτε από τα παραπάνω την λειτουργία του κινητήρα !!!
Η βασική του δουλειά είναι η "ομαλοποίηση" και μερική απόσβεση του θορύβου που παράγεται από τα κρουστικά κύματα της εξαγωγής !!!


Συγγνώμη αλλά το μήκος, του καζανιού, η διάμετρος της απόληξης, η διάμετρος του εσωτερικού του και η διάμετρος των οπών που έχει εσωτερικά το καζανάκι δεν παίζει ρόλο? Φυσικά και παίζει και επηρεάζει κυρίως το back pressure.

PortisHead
14/06/2006, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Το καζανάκι (θάλαμος διαστολής) ΔΕΝ επηρρεάζει σε τίποτε από τα παραπάνω την λειτουργία του κινητήρα !!!
Η βασική του δουλειά είναι η "ομαλοποίηση" και μερική απόσβεση του θορύβου που παράγεται από τα κρουστικά κύματα της εξαγωγής !!!


Εδω θα διαφωνίσω. :beer:
Απο προσωπικη ερευνα που εχω κανει σχετικα με εξατμισεις και καζανακια....
Το καζανάκι λοιπόν της εξάτμισης κάνει την εξής δουλειά:
Είναι υπεύθυνο για τον συγκεκριμένο όγκο που θα πρέπει να έχει ολόκληρο το σύστημα εξαγωγής καυσαερίων της μοτοσυκλέτας.
Κανόνας: Όσο μεγαλύτερος είναι αυτός ο όγκος τόσο καλύτερη είναι η ροπή της μηχανής

Αν αφαιρεθεί το καζανάκι έχουμε σίγουρη απώλεια ροπής ,κι αυτό εξηγείται ως εξής:
(Είναι όλα σχετικά με την τεχνική της ροής των αερίων.)
Εάν ζητάμε απο την μηχανή περισσότερη ισχύ, τότε χρειαζόμαστε μία όσο το δυνατόν πιο ανοιχτή και όσο το δυνατόν πιο κοντή εξάτμιση.
Εάν όμως ζητάμε περισσότερη ροπή, τότε προσπαθούμε να επιτύχουμε μια «φόρτιση πίεσης» στον θάλαμο καύσης.
Πιο απλά,ανάλογα με τις στροφές του κινητήρα, δημιουργείτε μία συγκεκριμένη δύνη (στροβιλισμός) των καυσαερίων μέσα στο καζανάκι.
Αυτός ο στροβιλισμός έχει σαν αποτέλεσμα τα καυσαέρια να «ρουφιούνται» στην κυριολεξία από τον θάλαμο καύσης δημιουργώντας έτσι μια σημαντική υποπίεση μέσα σε αυτόν (στο θάλαμο καύσης δηλ.)

Αυτό, κατά συνέπεια, έχει ως επακόλουθο, το επόμενο φρέσκο μείγμα που θα «ρουφηχθεί» στον θάλαμο καύσης,να «ρουφηχθεί» με μεγαλύτερη πίεση.Δηλ. επιτυγχάνουμε μία μεγαλύτερη πυκνότητα του καύσιμου μίγματος μέσα στο θάλαμο καύσης και κατά συνέπεια αυτό δημιουργεί περισσότερη ροπή.
Φανταστείτε τώρα π.χ. ότι αντί για 100ml καύσιμου μείγματος, ξαφνικά, να μπούνε 130ml μέσα στον θάλαμο καύσης προς ανάφλεξη!!!
Είναι δηλ. 30% περισσότερο πίεση στα πίστονια!
Και ως γνωστόν…περισσότεη πίεση=περισσότερη ροπή.

Το μειονέκτημα στην παραπάνω διαδικασία (δηλ. το ότι υπάρχει καζανάκι) είναι ότι ο κινητήρας δεν μπορεί να είναι όσο εύστροφος θα ήτανε αν είχαμε μια ανοιχτή,κοντή εξάτμιση.

Αντίθετα τώρα,αν θέλουμε περισσότερη ισχύ (και όχι ροπή) τότε μας ενδιαφέρει να βγαίνουν τα καυσαέρια όσο το δυνατόν πιο γρήγορα στο περιβάλλον δηλ. όσο πιο ανοιχτή η εξάτμιση τόσο υψηλότερες στροφές μπορούμε να πετύχουμε.

Απόσα εχω καταλάβει δλδ διαβάζοντας διαφορα τεχνικα αρθρα.
:wave2:

maintenance
14/06/2006, 12:43
Φίλοι μου....................πολύ ωραία όλα αυτά.

Η ερωτηση μου ήταν άλλη.

πέρα απο την εμφάνιση.................έχουμε τελικά διαφορές; ή όχι.

τα έχω γράψει και στην αρχή.


:beer:

OldMan
14/06/2006, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
.....................


Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
.....................

ΞΑΝΑ-λέω ότι ΟΛΑ αυτά είναι σωστά (και έχετε απόλυτο δίκιο) αλλά ισχύουν για τον σωλήνα εξαγωγής.

Ευχαριστώ (και εκτιμώ:beer: ) τον φίλο PortisHead για το "εκλαϊκευμένο πασάλειμα" της Μηχανικής Ρευστών, αλλά επιτρέψτε μου να επιμείνω στο ότι: "Σύστημα Εξαγωγής Καυσαερίων σε μια Μ.Ε.Κ. θεωρείται (και υπολογίζεται σχεδιαστικά) το συνεχές και ΑΜΕΤΑΒΛΗΤΗΣ ΔΙΑΤΟΜΗΣ τμήμα της εξάτμισης.
(Χωνιά, κούρμπες, τρύπες κ.λ.π. οφείλουν να ΜΗΝ υπάρχουν).

Τεσπα, αν δεν βαριέστε, ψάξτε στα Τεχνικά ένα thread με τίτλο "Βελτίωση Κινητήρων 4Τ".
Αν υπάρχουν επί των γραφομένων διαφωνίες - παρατηρήσεις, ευχαρίστως να συζητηθούν και να διορθωθούν !!!

:wave2: :beer: :wave2:

OldMan
14/06/2006, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
Ρε Αντουάν..............να βάλω μια group N που έχω.....ή να μήν την βάλω. (στο fazer λέμε)

Μάλλον θα σου "κόψει" στις ψηλές...

Δεν είναι φτιαγμένη για να ανταποκρίνεται στην παροχή που χρειάζεται πάνω από 7.000 - 7.500 σ.α.λ.
(Και δεν αφορά στην διάμετρο, αλλά στην ταχύτητα τριβής των καυσαερίων στα εσωτερικά της τοιχώματα...).

(Προσωπική εκτίμηση, 'νταξ' ???).

:wave2: :beer: :wave2:

maintenance
14/06/2006, 15:36
ντά΄ξ................

thanks!!!

αναμείνατε στην οθόνη σας...............την άλλη βδομάδα θα το δοκιμάσω, και θα σας έχω και φωτό.

:beer: :wave2: :beer:

stefanos
14/06/2006, 23:45
Θα ξεσηκώσεις τον κόσμο.
Τα αυτοκίνητα έχουν τουλάχιστον 2 καζανάκια και ένα καταλύτη που τρώνε πολύ ήχο.
Οπώς το φαντάζομαι χαμηλά δεν θα δουλεύει, ίσως σου βγάλει και καμιά τρύπα στις μεσαίες, και κάπου ψηλά θα σκοτώνει.
Αν το κάνεις ρίξε ένα ποστ.