PDA

View Full Version : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΛΕΥΚΑΔΑ (ζητουνται πληροφοριες)



giatou
14/06/2006, 19:14
Ξερει κανενας την διαδρομη?απο κοζανη-γρεβενα ή απο λαρισα???
ποσα χιλιομετρα ειναι?
ετοιμαζομαι για διακοπες και θα ηθελα αν καποιος την εχει κανει να μου προτεινει καποια διαδρομη για μηχανη αλλα καπως χαλαρα γιατι θα φυγω διπλος...
ποσα χλμ και περιπου ποσες ωρες ταξιδακι ειναι (με στασεις μονο για βενζινη?)??

κανα site με διαδρομες?
ξερω το maporama.com αλλα βγαζει μονο για εξωτερικο....

ruyjin
15/06/2006, 09:05
Εγω θα σου προτεινα να πας απο Γρεβενα.
Να περασεις απο Μετσοβο, να κατεβεις Γιαννενα και απο Πρεβεζα να φτασεις Λευκαδα.
Εχω κανει αυτα τα μερη οχι συνεχομενα αλλα σπαστα σε 2 διαφορετικα ταξιδια.
Απο Λαρισα η διαδρομη ειναι και πιο Βαρετη και μεγαλυτερη. Εξαλλου με τη ζεστη του καλοκαιριου η δροσια απο το Μετσοβο
και τη γυρω περιοχη θα σε ανακουφιση στη διαδρομη.

Δε θυμαμαι ακριβως, αλλα υπολογισε συνολικα κανα 6-7ωρο, δικαβαλος με χαλαρη οδηγηση και 2 στασεις 10λεπτες για ξεκουραση και κανα νερο

καλο δρομο, γιατι οτι θα το απολαυσεις ειναι σιγουρο
:wave2:

giatou
15/06/2006, 10:14
αυτο ακριβως σκεφτομουν κι εγω!
thnx:cool:

miraze
19/06/2006, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από giatou
Ξερει κανενας την διαδρομη?απο κοζανη-γρεβενα ή απο λαρισα???
ποσα χιλιομετρα ειναι?
ετοιμαζομαι για διακοπες και θα ηθελα αν καποιος την εχει κανει να μου προτεινει καποια διαδρομη για μηχανη αλλα καπως χαλαρα γιατι θα φυγω διπλος...
ποσα χλμ και περιπου ποσες ωρες ταξιδακι ειναι (με στασεις μονο για βενζινη?)??

κανα site με διαδρομες?
ξερω το maporama.com αλλα βγαζει μονο για εξωτερικο....

Μην σκέφτεσαι καθόλου το ενδεχόμενο να πας από Λαρισα και Καλαμπάκα, ο δρόμος από Γρεβενά μέσω Μηλιάς για Γιάννενα είναι και πιο σύντομος και πιο ανθρώπινος.
Υπολόγιζε περίπου Θεσσαλονίκη - Γιάννενα περίπου 3 με 3.5 ώρες αν το ανοίξεις λίγο εγνατία.Η απόσταση αυτή είναι 280 χλμ πλεόν με τα καινούργια κομμάτια που παραδόθηκαν. Απο Γιάννενα για Λευκάδα περίπου 1.5 με 2 ώρες ανάλογα με την κίνηση. 90 χλμ περίπου.
Α!!!ξεκίνα φουλαρισμένος και ξαναφούλαρε στα Γρεβενά γιατί από εκεί και πάνω μόνο αρκούδες, και αν είσαι μεσημέρι στη Μηλιά ακριβώς ΜΕΤΑ το χωριό υπάρχει η καντίνα του ΠΛΑΝΗΤΑΡΧΗ. Σταμάτησε για ένα σουβλάκι και θα με θυμηθείς!!!:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

crs-k
19/06/2006, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από giatou
Ξερει κανενας την διαδρομη?απο κοζανη-γρεβενα ή απο λαρισα???
...........................


Την περιγραφω (εν συντομια) ολη εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=172426#post172426). :cool:

miraze
19/06/2006, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Την περιγραφω (εν συντομια) ολη εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=172426#post172426). :cool:

Οι μοναδικές 2 αλλαγές που υπαρχουν στο ταξίδι του φιλου Χρήστου είναι
1) πλέον απο Βέροια μέχρι Γρεβενά είσαι μέσα στην Εγνατία αφου παραδόθηκε πέρσι το κομμάτι Βέροια Πολύμυλος
(αν και την Παρασκευή που πέρασα από εκεί την κάθοδο απο Πολύμυλο για Σαλονίκη την είχαν κλειστή λόγο ΝΕΑΣ ασφαλτόστρωσης:eyepop: :eyepop: :eyepop: και ανέβηκα όπως παλιά την Καστανιά. Ενός χρόνου δρόμος ξανά ασφαλτος, φαντάσου τί είχαν βάλει πρίν. Φαντάζομαι όμως ότι θα έχει τελειώσει σε μερικες μέρες)

2) 1 χλμ ακριβώς μετά το Μέτσοβο στρίβεις αριστερά και ξαναμπαίνεις Εγνατία που σε βγάζει καρφί στο Περιστέρι. Εκεί που έκανες 25 χλμ επικίνδυνο στροφιλίκι με χάλια δρόμο τώρα 9 χλμ ΑΝΕΤΑ!!!

crs-k
19/06/2006, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από miraze
Οι μοναδικές 2 αλλαγές που υπαρχουν στο ταξίδι του φιλου Χρήστου είναι
1) πλέον απο Βέροια μέχρι Γρεβενά είσαι μέσα στην Εγνατία αφου παραδόθηκε πέρσι το κομμάτι Βέροια Πολύμυλος
(αν και χτές που πέρασα από εκεί την κάθοδο απο Πολύμυλο για Σαλονίκη την είχαν κλειστή λόγο ΝΕΑΣ ασφαλτόστρωσης:eyepop: :eyepop: :eyepop: και ανέβηκα όπως παλιά την Καστανιά. Ενός χρόνου δρόμος ξανά ασφαλτος, φαντάσου τί είχαν βάλει πρίν. Φαντάζομαι όμως ότι θα έχει τελειώσει σε μερικες μέρες)

2) 1 χλμ ακριβώς μετά το Μέτσοβο στρίβεις αριστερά και ξαναμπαίνεις Εγνατία που σε βγάζει καρφί στο Περιστέρι. Εκεί που έκανες 25 χλμ επικίνδυνο στροφιλίκι με χάλια δρόμο τώρα 9 χλμ ΑΝΕΤΑ!!!


Και περυσι (τετοια εποχη περιπου) που πηγα εγω, υπηρχε η Εγνατια, εκτος απο ενα μικρο κομματι εξω απ' το Μετσοβο.

Εγω επελεξα να ακολουθησα την παλια διαδρομη, μιας κι ειναι με διαφορά πιο ομορφη κι απολαυστικη. :winka:

giatou
19/06/2006, 10:37
euxaristw polu gia tis plhrofories kai gia ton xarth...tha mou einai polu xrhsimos!
thnx kai pali paides!

miraze
19/06/2006, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Και περυσι (τετοια εποχη περιπου) που πηγα εγω, υπηρχε η Εγνατια, εκτος απο ενα μικρο κομματι εξω απ' το Μετσοβο.

Εγω επελεξα να ακολουθησα την παλια διαδρομη, μιας κι ειναι με διαφορά πιο ομορφη κι απολαυστικη. :winka:

Τα τελευταία 5 χρόνια κάνω τη διαδρομή Γιάννενα - Βέροια 2 φορές το μήνα τουλάχιστον και πραγματικά από όταν δώσανε το κομμάτι της Εγνατίας για Βέροια (Φεβρουάριος 2005) είχα να περάσω από την Καστανιά.

Να σου πώ την αλήθεια Χρήστο, μου έλειψε αυτό το στροφιλίκι και ευτυχώς που την είχαν κλειστή για να μπορέσω να το ξαναπεράσω.
Μάλλον από εδώ και πέρα όταν δεν θα με πιέζει ο χρόνος θα περνώ από Καστανιά, έτσι για να ανάβω και κανα κεράκι στη Σουμελά:wave2: :wave2: :wave2:

crs-k
19/06/2006, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από miraze
.............................
Μάλλον από εδώ και πέρα όταν δεν θα με πιέζει ο χρόνος θα περνώ από Καστανιά, έτσι για να ανάβω και κανα κεράκι στη Σουμελά:wave2: :wave2: :wave2:


Με τα κερακια δεν τα παω και πολυ καλα (εχω σταματησει και την αποτριχωση βλεπεις ... :rolleyes: :lol: ), αλλα μια μπυριτσα στην Ζωοδοχο Πηγη, με ολο τον καμπο στα ποδα σου, ειναι ολα τα λεφτα! :D


:smokin: :beer: :wave2:

miraze
19/06/2006, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Με τα κερακια δεν τα παω και πολυ καλα (εχω σταματησει και την αποτριχωση βλεπεις ... :rolleyes: :lol: ), αλλα μια μπυριτσα στην Ζωοδοχο Πηγη, με ολο τον καμπο στα ποδα σου, ειναι ολα τα λεφτα! :D


:smokin: :beer: :wave2:

Για μπυρίτσα είναι πολύ ωραία, όμως για μασα άστο καλύτερα, μία φορά που είχα εγκλωβιστεί κανα 3 ωρο λόγω χιονιού και περίμενα, είπα να φάω κανα πιτόγυρο. Είμαι σίγουρος ότι την ώρα που τον έκοβε ακουσα να νιαούριζει και να μου κουνάει την ουρά ο ΓΥΡΟΣ!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

simitis
29/06/2009, 13:19
Ξεθαβω αυτο το θεμα......Σκεφτομαι να κανω αυτο το δρομολογιο και επειδη δεν εχω παει ποτε απο Ηπειρο θα ηθελα να μου προτεινετε καποιες εναλλακτικες διαδρομες εκτος Εγνατια Οδους(μιας και ολοκληρωθηκε)...Πιο πολυ να δω τα βασικα αξιοθεατα που θα βρισκονται κοντα στο δρομο μου(δηλαδη κοντινες παρακαμψεις)..π.χ. Σιγουρη σταση θα ειναι τα Γιαννενα...Κατι αλλο?

koukos
06/07/2009, 15:34
Μπορεις να πας Γρεβενα και να συνεχισεις για Βασιλιτσα.Απο εκει πας Διστρατο,Αρματα,Παδες και πριν φτασεις Παλιοσελι κατεβαινεις κατω στον Αωο,περνας την γεφυρα και πας Βρυσοχωρι και επειτα Τσεπελοβο οπου μπορεις να διανυκτερευσεις.Το πρωι καφεδακι στην πλατεια του Καπεσοβου κι επειτα βουρ για Γιαννενα.Απο κει παιρνεις τον δρομο για Πρεβεζα και φτανεις Λευκαδα.Η διαδρομη Διστρατο-Παλιοσελι καταληγει στην Κονιτσα αν σ'ενδιαφερει και αποτελουσε την αμυντικη γραμμη του ελληνικου στρατου στον πολεμο του 1940 με τους Ιταλους.Σε ολη την διαδρομη εχεις απεναντι σου τον επιβλητικο ογκο της Γκαμηλας.Η διαδρομη απο Βρυσοχωρι προς Τσεπελοβο ειναι μεσα σε ενα φανταστικο δασος με πευκα και ελατα! :beer:

miraze
06/07/2009, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από simitis
Ξεθαβω αυτο το θεμα......Σκεφτομαι να κανω αυτο το δρομολογιο και επειδη δεν εχω παει ποτε απο Ηπειρο θα ηθελα να μου προτεινετε καποιες εναλλακτικες διαδρομες εκτος Εγνατια Οδους(μιας και ολοκληρωθηκε)...Πιο πολυ να δω τα βασικα αξιοθεατα που θα βρισκονται κοντα στο δρομο μου(δηλαδη κοντινες παρακαμψεις)..π.χ. Σιγουρη σταση θα ειναι τα Γιαννενα...Κατι αλλο?

Ρε με τα φτυάρια τι μας θυμίζετε............:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ακου πλέον ( που εξακολουθώ να κάνω το δρομολόγιο κάθε εβδομάδα) όταν δεν βιάζομαι πηγαίνω απο Καστανιά μέχρι την Κοζάνη και μετά Πολύμυλο, Επταχώρι, Πεντάλοφο, Κόνιτσα, Γιάννενα.





Αν σε βολεύει κάθε Παρασκευή κατά τις 5 το απόγευμα ξεκινάω από Βέροια (ούτε ΚΤΕΛ να ήμουν)



Και επειδή κάπου θα εμφανιστεί και ο "πάντα τέτοια............." Καλως μας γύρισες ρε φίλε. Κανόνισε να την ξανακάνεις για πάνω από 3 μέρες :wave2: