PDA

View Full Version : Ηλεκτροσυγκόληση



sadengr
15/06/2006, 14:55
Εχουμε κανεναν σιδερά στη παρεα για να μου απαντησει στις εξης δυο ερωτησεις?

- Ειναι επικινδυνο να ηλεκτροσυγκολησεις πανω στο σασι της μοτο ? πχ το σταντ που ξεκολησε ή μια σπασμενη σχαρα.

- Που μπορω να βρω απο εκεινες τις ηλεκτρονικες μασκες ηλεκτροσυγκολησης (που βλεπεις και κανονικα και με τη σπιθα του ηλεκτροδιου χωρις να βγαλεις τη μασκα)

θενκ γιου βερυ ματς

stefanos
15/06/2006, 15:13
- είναι επικίνδυνο αν γίνει σε λάθος σημείο απο λάθος άτομο.
- όπου πουλάνε ανάλογα εργαλεία αλλά θυμάμαι κανα 200άρι μου χαν πεί παλαιώτερα,τώρα δεν ξέρω.
σιδεράς δεν είμαι.

maintenance
15/06/2006, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sadengr
Εχουμε κανεναν σιδερά στη παρεα για να μου απαντησει στις εξης δυο ερωτησεις?

- Ειναι επικινδυνο να ηλεκτροσυγκολησεις πανω στο σασι της μοτο ? πχ το σταντ που ξεκολησε ή μια σπασμενη σχαρα.

- Που μπορω να βρω απο εκεινες τις ηλεκτρονικες μασκες ηλεκτροσυγκολησης (που βλεπεις και κανονικα και με τη σπιθα του ηλεκτροδιου χωρις να βγαλεις τη μασκα)

θενκ γιου βερυ ματς


Σαν σιδεράς θα σου απαντήσω.........

Γιατί να είναι επικίνδυνο; Κολλάς κανονικά.

Για την μάσκα την συγκεκριμένη ...... Δεν γνωρίζω.


Τώρα για το θέμα του "σωματος" την τσιμπίδα της ηλεκτροκόλλησης, καλό θα ήταν πρίν να έχεις βγάλει τους πόλους της μπαταρίας.

:wave2:

OldMan
15/06/2006, 15:15
Αν επιτρέπονται απαντήσεις από μη σιδεράδες...:lol:

- Είναι επικίνδυνο για τα ηλεκτρονικά μέρη της μηχανής καθώς και για την μπαταρία (αν είναι συνδεδεμένα)!!!

- Όπου μπορείς να βρεις και τις "απλές" (σε καταστήματα βιομηχανικού εξοπλισμού).


Ιτ γουόζ αουρ πλεσουρ

sub_zero
15/06/2006, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sadengr
Εχουμε κανεναν σιδερά στη παρεα για να μου απαντησει στις εξης δυο ερωτησεις?

- Ειναι επικινδυνο να ηλεκτροσυγκολησεις πανω στο σασι της μοτο ? πχ το σταντ που ξεκολησε ή μια σπασμενη σχαρα.

- Που μπορω να βρω απο εκεινες τις ηλεκτρονικες μασκες ηλεκτροσυγκολησης (που βλεπεις και κανονικα και με τη σπιθα του ηλεκτροδιου χωρις να βγαλεις τη μασκα)

θενκ γιου βερυ ματς

Μασκα βρισκεις στα καταστηματα με σιδηρικά...

Τωρα... όσον αφορά την κόληση άν είναι παλιό μηχανάκι με μεταλικό σκελετό μάλλον δεν έχεις πρόβλημα, αν είναι αλουμινίου θέλει ειδική συγκόληση (αργκον... MIG... κτλ...).

Προσοχή αν είναι παλιό και θέλεις να κάνεις συγκόληση πάνω στο μηχανακι ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕ την μπαταρία...


:wave2:

xxxristos
15/06/2006, 20:06
Άν δεν πρόκειται να το λύσεις πρώτα....

ΕΧΕ ΕΝΑΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΡΑ ΚΟΝΤΑ!

banditgr
18/06/2006, 22:18
san sideras..
mia xara kolane olla sxedon xoris provlima,eidika ayta pou anafereis,stand klp.
Maskes lcd tha vreis se aytous pou poulane epaggelmatika ergalia,kapou sto 200e pezoun kai pano..alla ti na tin kaneis re file gia psilopramata..

zzr2005
19/06/2006, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
..alla ti na tin kaneis re file gia psilopramata.. σωστόςςςς
δεν θα πάθουν τίποτα τα μάτια σου με μια ηλεκτροκώληση
σιγά μην δώσεις 200 ευρώ για μια κόληση φίλε...εξάλλου αν πας σε κανα μάστορα λογικά θα στην κολήσει στο πι κ φι χωρίς να σου πάρει πολλά λεφτά...αν είναι νορμάλ άτομο μπορεί να μην σου πάρει καθόλου λεφτά για τέτοια επισκευή....εκτός αν πέσεις σε Εβραίο...:D

Pardalotzatziki
19/06/2006, 22:03
STOP!!!
TO PRWTO POY THN PLHRWNEI EINAI H HLEKTRONIKH!!!
an mporeis filaraki 3ebidwse oxi exeis na kollhseis kai meta thn kollhsh 3anabidwse to epanw sto mhxanaki...
alliws opwsdhpote apomonwse hlektronikh kai mpataria...
bres kanena swsto mastora se sunergeio na se sumbouleusei prin kaneis kamia MAMAKIA!!
to nou sou...

jpsplus
21/06/2006, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sadengr
Εχουμε κανεναν σιδερά στη παρεα για να μου απαντησει στις εξης δυο ερωτησεις?

- Ειναι επικινδυνο να ηλεκτροσυγκολησεις πανω στο σασι της μοτο ? πχ το σταντ που ξεκολησε ή μια σπασμενη σχαρα.

- Που μπορω να βρω απο εκεινες τις ηλεκτρονικες μασκες ηλεκτροσυγκολησης (που βλεπεις και κανονικα και με τη σπιθα του ηλεκτροδιου χωρις να βγαλεις τη μασκα)

θενκ γιου βερυ ματς

ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ (ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΡΕΥΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 70 amp, ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΧΟΣ ΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΔΙΟΥ, ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΣΙΜΠΙΔΑ ΚΑΙ ΣΩΜΑ ΗΛΕΚΤΡΟΚΟΛΛΗΣΗΣ.

ΕΤΣΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΣΙΜΠΙΔΑ (ΗΛΕΚΤΡΟΔΙΟ) ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΩΔΙΟ, ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΚΛΠ. ΘΑ ΚΑΟΥΝ.

ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΣΩΜΑ ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΚΟΝΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΣ.

ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΣ "ΣΚΛΗΡΑΙΝΕΙ, ΒΑΦΕΙ". ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΣΚΕΛΕΤΟΥ ΕΚΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΞΑΝΑΣΠΑΣΕΙ.
ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ "ΠΑΙΡΝΕΙ" ΚΑΙ Ο ΣΚΕΛΕΤΟΣ.

ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΒΑΖΕΙΣ, "ΜΑΠΑ" ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ, ΚΑΙ ΚΟΛΛΑΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ.

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΣΙΔΕΡΟ. ΓΙΑ ΑΛΟΥΜΙΝΕΝΙΟ ΣΚΕΛΕΤΟ ... ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ.

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΠΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝ, ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ "ΥΓΡΑ" ΚΛΠ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΣΚΕΣ LCD ΕΓΩ ΤΙΣ ΑΦΗΣΑ ΣΤΙΣ 80000Δρχ.
ΘΑ ΤΙΣ ΒΡΕΙΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΗ ΣΠΥΡΟΥ ΠΑΤΣΗ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΜΕ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΑ ΕΙΔΗ.

OldMan
21/06/2006, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
3ebidwse oxi exeis na kollhseis kai meta thn kollhsh 3anabidwse to epanw sto mhxanaki...

Εγώ θα πρότεινα να ΜΗΝ ξαναβάλει ότι έβγαλε ...!!!



Τόσο ζέστη έχει ρε π@ύστη μου ??? :look: