PDA

View Full Version : Kle250,krl650 H Xt500???



takis13
11/05/2004, 14:56
Mετα απο ατελειωτη αναμονη στην κινηση αποφασισα στα 33 μου να παρω και εγω μια μηχανη μπας και γλιτωσω.
Το βαλαντιο μου επιτρεπει μια αγορα γύρω στα 5500 ευρω και αποφασισα την αγορα μιας on-off και οπoσδηποτε καινουριας.

Απο ότι είδα στην κατηγορια και με αυτα τα χρήματα υπάρχουν τα
Kawasaki KLE 250 και ΚLR 650 και το YAMAHA ΧΤ500.

Θα ήθελα παρα πολύ να ακουσω γνωμες και προτασεις απο καποιους που ξερουν γιατι αν παω στο μαγαζι να ρωτησω με βλεπω να βγαινω με varadero και ανω....
Να σας πω απλως πως (προφανως) ειναι η πρωτη μου μηχανη και την θελω κυριως για εντος πολης και κανα κοντινο ταξιδι....

Ευχαριστω (και οχι διχονοιες στις απαντησεις)

xxxristos
11/05/2004, 15:38
Σίγουρα ΧΤ500 και αν μπορεις 600 ακόμα καλύτερα και αν μπορείς 660 ακόμα καλυτερότερα!!!

Τα 250 δεν έχουν δύναμη και θα σε κουράσουν πολύ τόσο στις εντός όσο και στις εκτός δρόμου διαδρομές.

Το KLR650 δε λεω καλό είναι (εγώ έχω KLX650) αλλά δεν είναι τόσο σκυλί όσο το ΧΤ και οι τιμές των αντααλλακτικών τσιμπάνε λίγο και τα after market προϊόντα είναι ελάχιστα για το συγκεκριμένο μοντέλο και δεν μεταπωλείται εύκολα μετά.

Μην το σκεύτεσαι καθόλου, ΧΤ με κλειστά μάτια! Επαναλαμβάνω: τσίμπα το 660 αν μπορείς!

Καλορίζικο!!!

VAL-MPARIERINO
11/05/2004, 15:49
Και θα σου πω και εγω ΧΤ. Ειχα και εγω για δύο χρόνια και το μόνο που πλήρωσα ήταν λάδια και βενζίνη. Δεν χρειάστηκε ούτε βίδα να πάρω. Στην πόλη είναι σαν παπί με παραπάνω δύναμη και για ταξιδάκια εκτός έχει μια ικανοποιητική απόδοση για έναν πρωτάρη. Δεν πρόκειτε να σε ξαφνιάσει ούτε να σε φοβίσει. όσο για μεταπώληση το δίνεις με κλειστά τα μάτια. Εγω μετά από δύο χρόνια στην κατοχή μου το πούλησα εύκολα σε μάντρα και χωρίς ανταλλαγή παρακαλώ.

IMPETUOUS
11/05/2004, 15:55
Μια μεταχειρισμενη Africa Twin πιστευω θα ηταν πολυ καλυτερη μοτο απο τα παραπανω.Αξιοπιστια δεδομενη,μεταπωληση επισης.

Μικρή Λουλού
11/05/2004, 16:16
\

ΧΤ 500

NLS
11/05/2004, 16:19
"μεταπώληση επίσης"

ΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑ!

σορρυ δεν μπορούσα να κρατηθώ σε ΤΕΤΟΙΑ

---

ας μας πει ο φίλος τι γνώση έχει από το θέμα δίτροχο

δεν συνειστώ καινούρια με τίποτα για πρώτη μηχανή...

αλλά τέσπα

οι κλασικές "πρώτες" ον-οφ είναι

ΑΧ-1/ΝΧ250 (δεν υπάρχουν καινούρια)
KLE250
ότι άλλο ΔΕΝ το προτείνω

και μετά πάμε στα πιο προχωρημένα (αν επιμένει για κυβικά αλλά δεν κατάλαβα γιατί)

ΧΤ500 ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ
ΧΤ600 (αν βρει καινούριο είναι περίσεμα στοκ και βέβαια θα πάρει ένα ΗΔΗ καταργημένο μοντέλο)
ΧΤ660 (συμπαθές για ΠΡΩΤΟ αν νομίζει ότι μπορεί να το καβαλήσει)
KLE500 (συμπαθέστατο αλλά ψιλοκίτς μου φέρνει το τελευταίο μοντέλο)

και μετά πάμε σε άλλες "κλάσεις" (ακόμα και ίδια κυβικά) που μάλλον δεν μιλάμε για τέτοια τιμή

ξαναλέω πάντως ΒΛΑΚΕΙΑ το καινούριο για πρώτη μηχανή

IMPETUOUS
11/05/2004, 16:29
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
[B]"μεταπώληση επίσης"

ΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑ!

σορρυ δεν μπορούσα να κρατηθώ σε ΤΕΤΟΙΑ

---

ας μας πει ο φίλος τι γνώση έχει από το θέμα δίτροχο

[/
QUOTE]
Αυτο για μενα το ειπες?

NLS
11/05/2004, 16:31
όχι για τον αγοραστή (ώστε να δούμε πως κατέληξε να πάρει κάτι από αυτά)

- σε σένα ανήκει μόνο το σχόλιο περί μεταπώλησης

NLS
11/05/2004, 16:33
μπορεί βέβαια να εννοείς ότι θα πάρει ήδη σκοτωμένο μεταχειρισμένο (όπως όλα τα africa) οπότε ΠΟΣΟ να χάσει; πάσο (αλλά είπε δεν θέλει μεταχειρισμένο)

takis13
11/05/2004, 16:36
Φιλε NLS

γιατι εισαι τοσο αρνητικος στο θεμα αρχαριος και νεα μηχανη;
Αρχικα και εγω μεταχειρισμενο ηθελα να παρω αλλα πεσανε πανω μου οσοι γνωστοι εχουν μηχανη και ολοι (μα ολοι) μου ειπαν να παρω καινουρια για να εχω το κεφαλι μου ησυχο γιατι ισωσ βγαλει βλαβη...

Οσο για το ΧΤ 500 εχει καταργηθει σαν μοντελο ή οχι;;;;;

ευχαριστω για το ενδιαφερον.....

takis13
11/05/2004, 16:42
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
[B]όχι για τον αγοραστή (ώστε να δούμε πως κατέληξε να πάρει κάτι από αυτά)

να σου πω φιλε μου παπι ή scooter δεν ηθελα (κυριως λογω ενεργητικης ασφαλειας) και οσο για τα on-off μαλλον λογω του ότι θελω να παω και καμμια εκδρομη για camping οποτε μαλλον ταιριαζει καλυτερα;;;

(sorry αν πεταξω καμμια χοντρη μα*****α αλλα για να απαντησω και στην αλλη ερωτηση σου δεν ξερω πολλα για μηχανες κυριως οτι ψιλοδιαβασα και μου ειπαν οι γνωστοι & φιλοι)....

NLS
11/05/2004, 16:44
ναι έχει καταργηθεί

αλλά και να μην είχε καταργηθεί, δεν υπάρχει νόημα αγοράς του 500 όταν υπάρχει το 600 (για πολλούς λόγους άρχετους με το θέμα εδώ)

α και κάτι άλλο, είμαι μάλλον από τους λίγους ΜΗ αρνητικούς στο θέμα αρχάριος

απλά όταν πας να μάθεις πάνω σε κάτι, καλύτερα θα είναι να ΜΗ λυπάσαι την κάθε γρατζουνιά που ΘΑ πάθει

το θέμα είναι να μας πεις τι ξέρεις από 2 τροχούς για να καταλάβουμε πως κατέληξες να θες κάτι τέτοιο και γιατί τόσο "μεγάλα" απ'ευθείας

---

μόλις είδα την 2η απάντηση
οκ σωστή η σκέψη περί ον-οφ, αλλά έχεις δοκιμάσει να καβαλήσεις κάτι από αυτά;
πρώτα κάνε το, μετά διάλεξε

ξαναπροτείνω, όχι καινούριο

IMPETUOUS
11/05/2004, 16:47
Η τοπικη αγορα εχει γεμισει μεταχειρισμενα.Υπαρχουν πολλες μοτο,μεταχειρισμενες,σε αψογη κατασταση και με πολλα εξτρα τα οποια κοστιζουν ενα καρο λεφτα.Οποιος εχει διαθεση και υπομονη θα βρει μια μοτο με λιγοτερα χρηματα απο μια καινουργια και ισως και καλυτερη.Τωρα η προταση για Africa Twin εχει να κανει περισσοτερο με το ωριμο της ηλικιας του takis13.H Africa ειναι μια μοτο που θα κρατησει χρονια και δεν θα σε προβληματισει με τη συντηρηση της,ουτε και τοσο με το κοστος των ανταλλακτικων αφου υπαρχουν αρκετα απο αυτα σε μεταχειρισμενα..Ισως να σου βγει σε περισσοτερα χρηματα αλλα η διαφορα πιστευω οτι θα ειναι πολυ μικρη σε σχεση με αυτα τα επιπλεον που θα σου προσφερει

NLS
11/05/2004, 16:52
διαφωνώ ότι έχει σχέση η άφρικα με ηλικίες και ιδιοσυγκρασίες κλπ.

είναι μια μετριότατη μηχανή η οποία δεν νομίζω ότι κάποιος έχει λόγο να αγοράσει εν έτη 2004 (αν και ο julius μας κούφανε)

m1ke
11/05/2004, 20:04
Φίλε πριν αποφασίσεις για τη μηχανή που θα αγοράσεις καλό θα ήταν να έχεις υπόψη σου τα παρακάτω:
1) Επειδή είναι η πρώτη σου μηχανή θα πρέπει να νιώθεις άνετα με τα κιλά της και με το ύψος της. Εάν σου φαίνεται βαριά ή ψηλή μακριά.
2) ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ είναι ότι αργά η γρήγορα θα πέσεις λόγω απειρίας (εγώ έχω πέσει και σταματημένος), οπότε καλό θα ήταν η μηχανή να μην έχει πολλά πλαστικά, ή εν τέλει αν μην είναι ακριβά.
3) Να δώσεις περισσότερη σημασία στα καλά φρένα + αναρτήσεις παρά στις επιδόσεις του κινητήρα. Μην ξεχνάς :
Πολλά άλογα + απειρία + ενθουσιασμός = CRASH :hypnotize

Ελπίζω να σε βοήθησα.

takis13
11/05/2004, 20:15
φιλε NLS

μαλλον δεν καταλαβες καλα λογω της συνταξης μου.
Δεν εννουσα προκαταληψη σχετικα με αρχαριους και αγορα μηχανης, αλλα την αγορα καινουριας μηχανης απο αρχαριους...

Αν τωρα αναφερεσαι στο υψος της μηχανης και στο αν μπορω να την κουμανταρω λογω ογκου τοτε μαλλον δεν θα εχω προβλημα (αν και δεν την εχω καβαλησει) αφου ειμαι γυρω στο 1,85 με τα αναλογα κιλα (και ξανθος με γαλαζια ματια :D ) .

Βεβαια σημερα που το εψαξα λιγο το θεμα διαπιστωσα οτι μαλλον εχεις δικιο αφου βρισκει κανεις σε πολυ συμφερουσα τιμη μεταχειρισμενα μοντελα και εχει σαφως περισσοτερες επιλογες ....
Ασε που εχεις και δικιο για τις γρατζουνιες (και οχι μονο ) αφου ακομα φυμαμαι την πρωτη ζημια που εκανα στο αυτοκινητο μου σαν νεος οδηγος....
Τελος οπως επεσημανε και καποιος φιλος το ΧΤ 600 μονο σε στοκ βρισκεται και μαλλον χαζομαρα το κοβω να παρω καινουριο μηχανακι απο μοντελο που δεν παραγεται πλεον (και δυστυχως δεν τα εχω τα λεφτα για το 660) οποτε αρχιζω να σκεφτομαι ή το KLR650 ή οτι αλλο βρω σε μεταχειρισμενο....

cheers......

takis13
11/05/2004, 20:18
α!!!! και κατι αλλο (τωρα που ειδα ενα παλιο μηνυμα)
το ΑΧ-1 ειναι αξιοπιστο σαν μηχανη;;
Απο τραβηγμα εντος-εκτος πολης πως παει;;;;


και παλι ευχαριστω για τις συμβουλες......

THEOD
11/05/2004, 21:34
Γνώμη μου
Σφίξου λίγο παραπάνω για το ΧΤ660.
Καινούργιο 6100 ευρώ-μετρητά ίσως το πάρεις 200-300 πιο κάτω-δεν είσαι μακριά.
Σύγχρονο μηχανάκι, με εξασφαλισμένη λόγω ιστορίας και ονόματος αξιοπιστία και μεταπώληση.
Όλα τα άλλα που αναφέρθηκαν συγκριτικά είναι 1-2 γενιές πίσω.
Δεν το έχω καβαλήσει, αλλά ήμουν κάτοχος του 600 με το οποίο τα χωρίζουν 3 δεκαετίες, οπότε θα είναι κλάσεις καλύτερο.
Και τις ανάγκες σου θα καλύψεις, και το κέφι σου θα κάνεις(τρώγοντας έρχεται η όρεξη), και μοδάτος θα είσαι...

NLS
11/05/2004, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis13
α!!!! και κατι αλλο (τωρα που ειδα ενα παλιο μηνυμα)
το ΑΧ-1 ειναι αξιοπιστο σαν μηχανη;;
Απο τραβηγμα εντος-εκτος πολης πως παει;;;;


και παλι ευχαριστω για τις συμβουλες......

είχα ΑΧ-1 και μπορώ να σου πω για αυτό

είναι χόντα και είναι πολύ αξιόπιστο ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ αν πάρεις θα το πας σε μάστορα άσχετο με αυτό που το πουλάει πριν το πάρεις

τα μείων του (πρώτα) είναι ότι τα αμορτισέρ είναι συνήθως σούπα (αξίζει μια μικροεπένδυση αν δεν την έχει κάνει ο προηγούμενος) και η ηλεκτρονική του (καλά μιλάμε δουλειά 30 ευρώ) σαραβαλέξ - τέλος σχεδόν ποτέ δεν θα βρεις 3ο χέρι (δεν μιλάμε για 2ο γιατί ΗΔΗ έρχεται μεταχειρισμένο απ'έξω)

τα καλά

-είναι πανάλαφρο, 113 κιλά
-είναι παντοδύναμο για την ηλικία του και τα κυβικά του (29 άλογα από 250 κυβικά)
-βρίσκεις ανταλλακτικά
-τελική 130+ είτε είσαι μόνος είτε με τη γυναίκα και τα (λίγα) πράγματα... εμένα έτσι έκανε... για 250 υπερκαλά νομίζω
-πας ΠΑΝΤΟΥ (ΜΑ ΠΑΝΤΟΥ) με αυτό... εγώ πχ. το ανεβοκατέβαζα σκάλες
-δεν χρειάζεται να το λυπάσαι σε τίποτα... δεν καταλαβαίνει τίποτα
-έχει καταπληκτικό στήσιμο για την πόλη (είσαι απείρως πιο ευέλικτος όταν πάρεις το κολάι, σχεδόν από οτιδήποτε κυκλοφορεί) μια και "μοταρντίζει"
-έχει ζάντες κανονικές για tubeless (trust me σημαντικό)

αυτά

σε 1-2 χρόνια θα ζητάς κάτι άλλο πράγματι (βέβαια και με ΧΤ το ίδιο θα συμβεί) αλλά με το ΑΧ-1 ΝΑΙ (όχι σαν το άφρικα) δεν θα χάσεις λεφτά... χαμηλά θα το έχεις αγοράσει, χαμηλά θα το ξαναδώσεις (αν το ξαναδώσεις - εγώ έχει τύχει φορές να έχω μετανιώσει)

μιλάμε για αγορά μισή τιμή από ένα ΧΤ660... και του χρόνου αποφασίζεις πιο κατασταλαγμένος στο τι θες

σίγουρα δεν πρέπει να πάρεις για πρώτο (ούτε για 10ο αλλά άλλο θέμα αυτό) άφρικα μια και θα έχεις μια παναδύναμη, ασήκωτη μηχανή, γεμάτη πλαστικά για τα οποία θα σε περιμένει με ανοιχτές αγκάλες ο φτηνόοοος κος. Σαρακάκης, στην παραμικρή μαλακία σου (που θα κάνεις... ειδικά όταν έχεις να χειριστείς τέτοιο ζώον σαν το αφρικα)

ΧΤ500 με τίποτα ξαναλέω εφόσον υπάρχει το 600, αλλά και το 600 πια (εγώ το είπα) όχι βέβαια μια και θα πάρεις ένα μοντέλο που μόλις καταργήθηκε...

θα έλεγα σφύξου για το 660 όπως ειπώθηκε από άλλον, αλλά για μένα κάνα έτος ΠΡΕΠΕΙ να περάσεις (για καλό σου, καλό της τσέπης σου κλπ.) από κάτι πιο "απλό"

πίστεψε με ΠΟΛΥ πιο εύκολα (ψυχολογικά) θα πεις "πάμε να δούμε σε τι παραλία βγάζει αυτό το δρομάκι" με ένα ΑΧ πχ. παρά με ένα γιαλιστερό καινούριο (α υπόψη δεν ξέρουμε τι προβλήματα θα βγάλει όντας 95% νέο μοντέλο) ΧΤ660...

takis13
12/05/2004, 12:40
Φιλε NLS μαλλον μου αλλαξες τα μυαλα και με εβαλες σε σκεψη...

Αρχισα να το σκεφτομαι για μεταχειρισμενο (κυριως για αυτο που ειπες οτι σε καποιο καιρο δε θα με καλυπτει) οποτε να μαθω πανω σε αυτο.
Να σου κανω καποιες τελευταιες ερωτησεις για να μη σε κουραζω κι ολας.
Ποσο παλιο μοντελο ειναι το ΑΧ-1;
Ανταλλακτικα θα βρισκω ευκολα σε κανα χρονο απο σημερα;;
Και τελος αν και μου το ψιλο απαντησες, απο τραβηγματα (με δυο ατομα) ειναι ΟΚ η σερνεται;Δεν μιλαω βεβαια να πας με 120 αλλα με 90....

και παλι υποχρεος.....

NLS
12/05/2004, 13:18
ανταλλακτικά πάντα βρίσκεις και θα βρίσκεις για ΑΧ - ο λόγος; παλιά διαλυμένα ΑΧ :)

είναι μοντέλο που ΝΟΜΙΖΩ ότι έχει σταματήσει καμιά 5ετία...

90; όχι βρε πλάκα κάνεις; εννοείται, αυτά είναι για πλάκα

είναι καλή μηχανή και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ καθηγήτρια για τον νέο οδηγό