PDA

View Full Version : ΠΑΡΑ ΤΡΙΧΑ !!!



Yannis37
16/06/2006, 08:47
πω πω ρε μάγκες τα χρειάστηκα χθες με την πορεία.
εχω την μηχανή έξω απ την δουλεια (κεντρικά τράπεζας) και γινόταν της πόπης.
Καδρόνια,πέτρες να φεύγουν από δίπλα,από πάνω της.ΤΑ ΧΑ ΠΑΙΞΕΙ.
ευτυχώς τουλάχιστον που κανένας δεν στράβωσε με την μηχανή να μου την κάνουν μπουρλότο.
όταν βγήκα έξω απ την πόρτα η κατάσταση ήταν : καμιά 30αριά άτομα να σπάνε την τζαμαρία με πετρες και καδρόνια και κολητά η μηχανή μου.
δεν σας λεω τίποτα.
μόλις ησυχάσαν λίγο τα πράγματα, καβάλα και λοπούουουουουου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize

TATAR
16/06/2006, 09:51
Πάντοτε αναρωτιόμουνα γιατί σπάνε - καίνε τα μαγαζιά - μηχανάκια - αυτοκίνητα του απλού περαστικού κοσμάκι που δουλεύει σαν είλωτας για να ξεχρεώσει και όχι τους κομπρέσορες - 751 iii - βιλάρες -ελικόπτερα Μαριέτας, Κωστάκη,Γιωργάκη και λοιπων που στο κάτω κάτω είναι αυτοί που τάχουν τζάμπα.
Έχει κανείς καμμία εξήγηση? :confused:

tifoefs
16/06/2006, 09:56
Εχεις εσυ εξηγηση για τοσους λαλακες που υπαρχουν με απωθημενα που βρισκουν τετοιες ευκαιρειες να ξεσπασουν ;

Αλλα εχουν γεμισει τα ψυχιατρεια και δε χωρανε πια γι' αυτο !



:smokin:

Cpt. Haddock
16/06/2006, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από TATAR
Πάντοτε αναρωτιόμουνα γιατί σπάνε - καίνε τα μαγαζιά - μηχανάκια - αυτοκίνητα του απλού περαστικού κοσμάκι που δουλεύει σαν είλωτας για να ξεχρεώσει και όχι τους κομπρέσορες - 751 iii - βιλάρες -ελικόπτερα Μαριέτας, Κωστάκη,Γιωργάκη και λοιπων που στο κάτω κάτω είναι αυτοί που τάχουν τζάμπα.
Έχει κανείς καμμία εξήγηση? :confused:

Γιατί

α) Αυτά είναι οι εύκολοι στόχοι... Όσοι σπάνε ειναι επαναστάτες του κ*λου και εκ του ασφαλούς... μόλις δουν τη στραβή την κάνουν... Σιγά μη την πέσουν σε φρουρούμενους στόχους

και γιατί (2η ερμηνεία):

β) είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία του κράτους, να προκαλούν ταραχές, να ωθούν την κοινή γνώμη να απεύχεται τις διαδηλώσεις... Το οτι ΠΟΤΕ δεν συλλαμβάνονται δεν είναι καθόλου τυχαίο οταν μιλάμε για συγκεκριμένη ομάδα απολυτως ταυτοποιημένων προσώπων...

Δεν είναι μόνο οτι δεν μπορεί η ελληνικη αστυνομία... δε θέλει...

(επεισόδια σε γήπεδο στη Γερμανία = 150 συλλήψεις, επεισόδια στην Ελλάδα = 5 συλλήψεις)

τι να λέμε τώρα


:sick:

xastoukopsaro
16/06/2006, 10:16
λαλακισμενα πιτσιρικια (μπορει οχι ηλικιακα αλλα νοητικα) που τον τσε γκεβαρα τον ειχαν σαν τον μαμαω και δερνω και νομιζουν οτι σπαζοντας την βιτρινα πανε κοντρα στα παντα.... θυμαμαι πιτσιρικας ειχα κανα δυο φιλους απο αυτους τους ψευδοαναρχικους... δεν υπηρχε λογος για να σπασουν. ... ακομα και το σκουπιδοντενεκε στον δρομο, τον κλωτσουσαν εστι για να το κανουν....μολις ομως τους ειχαν τσιμπισει τοτε στο πολυτεχνειο (αν θυμαστε τοτε που τους βαζαν στην κλουβα στην σειρα) ειχαν πεσει τα τηλεφωνα στο σπιτι σε δικηγορους και στα μεγαλα μεσα..... ξεφτυλικια....

και στα γηπεδα το ιδιο.... οχι οπως την γερμανια αλλα οπως την αγγλια , που δεν εχει καν καγγελα αλλα ειναι γεματο καμερες και αν σε τσιμπησουν να κανεις ταρζανια ειναι η 2 η 4 χρονακια !!!!!!
:evil: :evil: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :eyepop: :eyepop: :bawl: :bawl: :sun: :sun: :sun:

Χωμάτινος
16/06/2006, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
..και γιατί (2η ερμηνεία):

β) είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία του κράτους, να προκαλούν ταραχές, να ωθούν την κοινή γνώμη να απεύχεται τις διαδηλώσεις... Το οτι ΠΟΤΕ δεν συλλαμβάνονται δεν είναι καθόλου τυχαίο οταν μιλάμε για συγκεκριμένη ομάδα απολυτως ταυτοποιημένων προσώπων...

Δεν είναι μόνο οτι δεν μπορεί η ελληνικη αστυνομία... δε θέλει...

(επεισόδια σε γήπεδο στη Γερμανία = 150 συλλήψεις, επεισόδια στην Ελλάδα = 5 συλλήψεις)

τι να λέμε τώρα
:sick:

Διατεταγμένη υπηρεσία ακούω. Μα γίνονται τέτοια πράγματα :confused:

Και αν είναι έτσι γιατί δεν μας το λένε οι έγκυρες εφημερίδες και τα αξιόπιστα τηλεοπτικά κανάλια μας;

Α καπετάνιο όλα κι όλα, είσαι κακόπιστος.

:rotflmao: :beer: :rotflmao:

megatim
16/06/2006, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γιατί

και γιατί (2η ερμηνεία):

β) είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία του κράτους, να προκαλούν ταραχές, να ωθούν την κοινή γνώμη να απεύχεται τις διαδηλώσεις... Το οτι ΠΟΤΕ δεν συλλαμβάνονται δεν είναι καθόλου τυχαίο οταν μιλάμε για συγκεκριμένη ομάδα απολυτως ταυτοποιημένων προσώπων...

:sick:

Πραγματικά δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αυτό. Είναι τρομακτικό πάντως αν συμβαίνει. Αν ποτέ αποδειχθεί κάτι τέτοιο θα είμαι ο πρώτος που θα καταδικασθεί με θανατική ποινή στην Ελλάδα για έκρηξη βόμβας στη βουλή.

Χωμάτινος
16/06/2006, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
Πραγματικά δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αυτό. Είναι τρομακτικό πάντως αν συμβαίνει.

Σε παρακαλώ, πες μου ότι αστειεύεσαι.

xastoukopsaro
16/06/2006, 10:24
δεν πιστευω οτι γινεται κατι τετοιο..... ειναι πολλα τα ρισκα για να γινει κατι τετοιο... τοσο απο την πλαυρα των θυτων οσο και απο την πλευρα των θυματων. αλλα και απο την πλευρα των οργανοτων.... μου ακουγεται καπως οπως αυτο που λενε συνεχεια σε αλλες περιπτωσεις... "για ολα φταινε οι αμερικανοι"

PortisHead
16/06/2006, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
Πραγματικά δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αυτό. Είναι τρομακτικό πάντως αν συμβαίνει. Αν ποτέ αποδειχθεί κάτι τέτοιο θα είμαι ο πρώτος που θα καταδικασθεί με θανατική ποινή στην Ελλάδα για έκρηξη βόμβας στη βουλή.

Απλή δοκιμή.....μάζεψε 10-15 φίλους σου και πηγαινετε με ενα πανό στην Πατησίων.
Αρχίστε να σπάτε βιτρίνες και αυτοκίνητα.
Αν σε 10 λεπτα δεν σας έχουν μαζεψει και τους 10.....εμενα να μη με λένε Γιώργο.

:beer:

TATAR
16/06/2006, 10:28
τουλάχιστο εδώ, στη πόλι μου, διατεταγμένη υπηρεσία το βλέπω χλωμό, ειδικά όταν δείς τους πρωταγωνιστές, κλασσικό παιδί της μαμάς με το μαλλί αφάνα, το άγγουρο γενάκι, το λαδωμένο τ σιρτ και το καμπάνα τζίν, του οποίου η ομιλία στις 100 λέξεις οι 70 τουλάχιστον είναι μ@λ**κα. Σκέφτομαι ότι ίσως μας τιμωρούν γιατί τους ψηφήσαμε

tifoefs
16/06/2006, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Σε παρακαλώ, πες μου ότι αστειεύεσαι.

Δεν αστειευεται ! Αληθεια ειναι !

Δυστυχως αυτο ειναι συστημα που πρωτολειτουργησε λιγο πριν την οικονομικη κριση το 1920 και κατοχυρωθηκε σαν το τελειο κολπο !

Λειτουργει ετσι το κολπο για να μπαινουν μετα οι ασφαλιτες με τα γκλομπς να σπανε τα κεφαλια αυτων που κανουν διαδηλωση !

Τελεια πραματα λεμε ! Μη σου τυχει !



:bigcry:

Cpt. Haddock
16/06/2006, 10:36
Παίδες,

Αυτό που λέω είναι φυσικά μια θεωρία, αναπόδεικτη προς το παρόν... Την υποστηρίζω εδώ και χρόνια...

Ενδείξεις υπάρχουν μπόλικες, τόσο η ανοχή των αρχών στα συγκεκριμένα άτομα (ξαναλέω μιλάμε για ταυτοποιημένη ομάδα - οι ίδιοι είναι κάθε φορά), όσο και η ατιμωρησία.

Όπως επίσης το γεγονός οτι πάμπολλες φορές το κράτος χρησιμοποιεί "υπαλληλους" για βρωμοδουλειές...


Εδώ έρχεται αυτό που έγραψε ο Portishead (άσχετο: γ@μω τα γκρουπ οι postishead)...


Απλή δοκιμή.....μάζεψε 10-15 φίλους σου και πηγαινετε με ενα πανό στην Πατησίων.
Αρχίστε να σπάτε βιτρίνες και αυτοκίνητα.
Αν σε 10 λεπτα δεν σας έχουν μαζεψει και τους 10.....εμενα να μη με λένε Γιώργο.

FestoNero
16/06/2006, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από TATAR
Πάντοτε αναρωτιόμουνα γιατί σπάνε - καίνε τα μαγαζιά - μηχανάκια - αυτοκίνητα του απλού περαστικού κοσμάκι που δουλεύει σαν είλωτας για να ξεχρεώσει και όχι τους κομπρέσορες - 751 iii - βιλάρες -ελικόπτερα Μαριέτας, Κωστάκη,Γιωργάκη και λοιπων που στο κάτω κάτω είναι αυτοί που τάχουν τζάμπα.
Έχει κανείς καμμία εξήγηση? :confused: Δεν σπασανε τιποτα απο ολα αυτα.
Πηρανε σερι τις τραπεζες στη Συγγρου,
σπασανε τα παρμπριζ αυτοκινητων σε rent a car (mercedes, chrysler κλπ), και σπασαν το παρμπριζ σε ενα αυτοκινητο με διπλωματικες πινακιδες που περιμενε στο φαναρι.

Επισης σπασαν τη τζαμαρια σε ενα sex shop. :rotflmao:

ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ 20-30 ΑΤΟΜΩΝ, ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΕΣ ΑΜΑΥΡΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ ΠΟΡΕΙΑ ΜΑΣ.
Αν ειδατε, ηταν τα μπλοκ διαφορων σχολων, ενα μεγαλο κενο, οι "αναρχικοι" ενα ακομη μεγαλυτερο κενο και μετα τα υπολοιπα μπλοκ. Για τη Συγγρου μιλαω παντα.
Τα ζωα οι αναρχικοι καποια στιγμη πεταξαν μια μολοτωφ (δεν ξερω αν το εκαναν και αλλου) μεσα σε μια τραπεζα..
Μπηκαμε εγω και αλλος ενας για να σφησουμε τη φωτια, και ο μοναδικος (!) πυροσβεστηρας δεν λειτουργουσε!!!
Γαμω τις πυρασφαλειες!!!
Και με πολυκατοικια απο πανω!!

Ειχανε βγει οι κατοικοι απο ολες τις πολικατοικιες και μας εβριζαν..

megatim
16/06/2006, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Σε παρακαλώ, πες μου ότι αστειεύεσαι.

Κατσε ρε συ, πως είσαι τόσο σίγουρος οτί γίνεται κάτι τέτοιο; Είναι ωραίες οι conspiracy theories αλλά αν δεν αποδειχθεί κάτι παραμένουν θεωρίες. Και στο κάτω κάτω, αν ήταν τόσο γνωστό όσο λες, γιατί δεν αλλάζει η κατάσταση; Οι πλειοψηφία των ελλήνων θα αντιδρούσε αν το γνώριζε. Αλλιώς υποννοείς πως είμαστε όλοι πρόβατα και αβουλοι.

:rolleyes:

Και γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο σε άλλες χώρες; Στην Γαλλία πχ.; Εκεί οι κυβερνήσεις είναι αδιάφθορες;

Εγώ πάντως το αποδίδω σε φόβο μείωσης ψηφοφόρων.

PortisHead
16/06/2006, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
Αλλιώς υποννοείς πως είμαστε όλοι πρόβατα και αβουλοι.


Σε παρακαλώ, πες μου ότι αστειεύεσαι.


:lol: :lol: :lol:

Αν όχι όλοι.......αρκετοί........

xastoukopsaro
16/06/2006, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Σε παρακαλώ, πες μου ότι αστειεύεσαι.


:lol: :lol: :lol:

Αν όχι όλοι.......αρκετοί........
θα συμφωνησω.... δυστυχως.............:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

Alx 84
16/06/2006, 11:07
φιού. πάλι καλά που δεν έγινε πυροτέχνημα. Αληταρία. δε τους μπαγλαρώνουν όμως... Υπάρχει η αστυνομία, αλλά όταν πάει να κάνει κάτι, τους βγάζουν στα κανάλια κ λένε "χτύπισε το αγγελούδι, το κακόμοιρο κλπ κλπ" Ενώ το ότι καταστρέφει την περιουσία των άλλων κ θέτει τους γύρω του σε κίνδυνο δε τα βλέπει κανείς ε;;;;;:mad: :mad: :mad: :mad: :yuck:

Yannis37
16/06/2006, 11:10
η πρώτη ομάδα (αυτοί που τα σπάγανε) ήταν όντως αποκομμένοι απ τους άλλους και αφού τα σπάσαν όλα,περάσαν κα ιοι υπόλοιποι,να σου και τα μααααατ.Σαν την ουρά της πορείας ήταν.

τι να σε κάνω τώρα ρε μεγάλε αν μου είχαν κάνει βίδες την μηχανή πριν?????

megatim
16/06/2006, 11:15
Εγώ δεν συμφωνώ. Είμαστε έτη φωτός ποιο μπροστά από άλλους λαούς στη γνώση του παγκοσμίου γίγνεσθαι. Έχω ταξιδέψει αρκετά και μπορώ να συγκρίνω. Απλά στην Ελλάδα αρεσκόμαστε στο να κατηγορούμε δαίμονες και αγγέλους για ότι κακό μας τύχει. Και συνήθως "φταίει το σύστημα". Και για να μην ξεφεύγουμε απο το θέμα, πιστεύω πως αν τα ΜΑΤ έπιαναν όλους τους μελλοντικούς ψηφοφόρους της εκάστοτε κυβέρνησης, είτε έξω από τα γήπεδα είτε μπροστά στα πανεπιστήμια, τότε θα ήταν η τελευταία τους θητεία.

PortisHead
16/06/2006, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
... Και για να μην ξεφεύγουμε απο το θέμα, πιστεύω πως αν τα ΜΑΤ έπιαναν όλους τους μελλοντικούς ψηφοφόρους της εκάστοτε κυβέρνησης, είτε έξω από τα γήπεδα είτε μπροστά στα πανεπιστήμια, τότε θα ήταν η τελευταία τους θητεία.

Μπαααα...οι κυβερνησεις για τους μόνους ψηφοφόρους που ενδιαφέρονται ειναι οι Δημόσιοι Υπάλληλοι.
Αυτοι τους ανεβοκατεβάζουν......
:wave2:

vrider
16/06/2006, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από TATAR
Πάντοτε αναρωτιόμουνα γιατί σπάνε - καίνε τα μαγαζιά - μηχανάκια - αυτοκίνητα του απλού περαστικού κοσμάκι που δουλεύει σαν είλωτας για να ξεχρεώσει και όχι τους κομπρέσορες - 751 iii - βιλάρες -ελικόπτερα Μαριέτας, Κωστάκη,Γιωργάκη και λοιπων που στο κάτω κάτω είναι αυτοί που τάχουν τζάμπα.
Έχει κανείς καμμία εξήγηση? :confused:



Συγγνωμη, γιατι εδω κατι μαλλον δεν καταλαβα καλα.

Δηλαδη εαν σταματησουν να σπανε τα μαγαζια και τα μηχανακι και αρχισουν να σπανε κομπρεσορες-751 - βιλαρες κλπ νομιμοποιουνται?

Δηλαδει τοτε το εγκρινεις ?

Χαρης

WWW
16/06/2006, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία του κράτους, να προκαλούν ταραχές, να ωθούν την κοινή γνώμη να απεύχεται τις διαδηλώσεις... Το οτι ΠΟΤΕ δεν συλλαμβάνονται δεν είναι καθόλου τυχαίο οταν μιλάμε για συγκεκριμένη ομάδα απολυτως ταυτοποιημένων προσώπων...
:sick:


Φίλε είπες πολύ μεγάλη κουβέντα. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Να κατευθύνουν τις συνειδήσεις ...

Χωμάτινος
16/06/2006, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
Κατσε ρε συ, πως είσαι τόσο σίγουρος οτί γίνεται κάτι τέτοιο; Είναι ωραίες οι conspiracy theories αλλά αν δεν αποδειχθεί κάτι παραμένουν θεωρίες.



Από 13 ετών μεγάλωσα στα Εξάρχεια όπου και μένω ακόμα. Σχολείο πήγα εδώ, όλοι μου οι φίλοι ήταν από εδώ, την εφηβεία μου την πέρασα γύρω από την πλατεία (τις "χρυσές επόχές" των αναρχικών) και τα "μπουμπούκια" των Εξαρχείων ήταν άτομα γνωστά σε όλους μας (κάποιοι εξ αυτών ήταν πρώην συμμαθητές μου).

Σε κάθε διαδήλωση γινόταν το ίδιο. Έδιναν ραντεβού σε κάποιο σημείο στα Εξάρχεια, πήγαιναν στην πορεία, τα σπάγανε, κάποιοι διανυκτέρευαν στο κρατητήριο, την επομένη τους αφήνανε ελεύθερους και μαζευονταν όλοι μαζί γύρω από το άγαλμα της πλατείας γιά να κάνουν τον απολογισμό της προηγούμενης ημέρας. Και όλα αυτά υπό το άγρυπνο βλέμα των μυστικών αστυνομικών με πολιτικά που ήταν σκορπισμένοι στην πλατεία .

Με τα χρόνια δέχθηκαν και ενισχύσεις από μπουμπούκια-γόνους "καλών" οικογενειών των βορείων προαστίων.

Δυστυχώς, τους γνωρίζουν καλά αλλά δεν κάνουν τίποτα.

Η μόνη μου ένσταση είναι η εξής.
Δεν φταίνε οι αστυνομικοί. Αν θελήσουν οι υψηλόβαθμοι πάπαρδοι, μπορούν να συλλάβουν εν μονώ νυκτί όλα τα μπουμπούκια και να τους κλείσουν μέσα 3-5 χρονάκια γιά ένα κάρο λόγους.

ΤΟ ΨΑΡΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ. :beer:

Cpt. Haddock
16/06/2006, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Δεν φταίνε οι αστυνομικοί. Αν θελήσουν οι υψηλόβαθμοι πάπαρδοι, μπορούν να συλλάβουν εν μονώ νυκτί όλα τα μπουμπούκια και να τους κλείσουν μέσα 3-5 χρονάκια γιά ένα κάρο λόγους.

ΤΟ ΨΑΡΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ. :beer:

Προφανέστατα....

Είναι ΚΑΘΑΡΑ πολιτικό το ζήτημα και όχι υπηρεσιακό...

:beer:





σε ξέρουμε κι εσένα τι κουφάλα που είσαι... και καλά οτι το πόδι το χτύπησες σε εντουράδα... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Kortenaer
16/06/2006, 13:53
[i]Υπάρχει η αστυνομία, αλλά όταν πάει να κάνει κάτι, τους βγάζουν στα κανάλια κ λένε "χτύπισε το αγγελούδι, το κακόμοιρο κλπ κλπ[/B]

Πως να τους μπαγλαρωσουν φιλε μου οταν αυτοι που τα σπανε ειναι παιδια "μεγαλων" και καθηγητων πανεπιστημιου?
Και ο αστυφυλακας για το μεροκαματο παει, τρωει που τρωει ξυλο, να φαει και μεταθεση!!

soter3gm
16/06/2006, 13:57
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
[B]Προφανέστατα....

Είναι ΚΑΘΑΡΑ πολιτικό το ζήτημα και όχι υπηρεσιακό...

Όντος το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι αν θελαν θα τους μάζευαν όχι σε μια νύκτα αλλά σε 2 ώρες βολεύει κάποιους να είναι ελεύθεροι
Λόγο θέσεως μπορώ και μιλώ με πολλούς αστυνομικούς μου έλεγαν πως άμα κάποιος θέλει να αγοράσει καινούργιο αυτοκίνητο και δεν έχει τα χρήματα όλα υπέρκοστολογεί το όχημα του και το ασφαλίζει για τρομοκρατικές ενέργειες
Μετά περιμένει πότε θα γίνει καμία πορεία στο κέντρο πιάνει τους «γνωστούς άγνωστους» τους δίνει καμιά 200? δάκια και του το κάνουν καλοκαιρινό
Πάει μετά στην ασφάλεια του τα, «παίρνει» ,ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ με καινούργιο
Όχημα
ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΦΙΛΙΟΙ ΜΟΥ

Druuna
16/06/2006, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γιατί

α) Αυτά είναι οι εύκολοι στόχοι... Όσοι σπάνε ειναι επαναστάτες του κ*λου και εκ του ασφαλούς... μόλις δουν τη στραβή την κάνουν... Σιγά μη την πέσουν σε φρουρούμενους στόχους

και γιατί (2η ερμηνεία):

β) είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία του κράτους, να προκαλούν ταραχές, να ωθούν την κοινή γνώμη να απεύχεται τις διαδηλώσεις... Το οτι ΠΟΤΕ δεν συλλαμβάνονται δεν είναι καθόλου τυχαίο οταν μιλάμε για συγκεκριμένη ομάδα απολυτως ταυτοποιημένων προσώπων...

Δεν είναι μόνο οτι δεν μπορεί η ελληνικη αστυνομία... δε θέλει...

(επεισόδια σε γήπεδο στη Γερμανία = 150 συλλήψεις, επεισόδια στην Ελλάδα = 5 συλλήψεις)

τι να λέμε τώρα


:sick:



+1

lampros_fazer
16/06/2006, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
β) είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία του κράτους, να προκαλούν ταραχές, να ωθούν την κοινή γνώμη να απεύχεται τις διαδηλώσεις... Το οτι ΠΟΤΕ δεν συλλαμβάνονται δεν είναι καθόλου τυχαίο οταν μιλάμε για συγκεκριμένη ομάδα απολυτως ταυτοποιημένων προσώπων...

Δεν είναι μόνο οτι δεν μπορεί η ελληνικη αστυνομία... δε θέλει...

(επεισόδια σε γήπεδο στη Γερμανία = 150 συλλήψεις, επεισόδια στην Ελλάδα = 5 συλλήψεις)

τι να λέμε τώρα
:sick:
Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό..

Χωρίς παρεξήγηση και δεν θέλω να το πάρεις προσωπικά,έχω ένα φίλο που λέει παρόμοιες θεωρίες και όταν τις ακούω γελάω..

Και εγώ τα έχω σπάσει σε γήπεδο,και γνωστοί μου και 1-2-3...-.. φορές.. Ήμουνα σε διατεταγμένη υπηρεσία και δεν το ήξερα..;;

lampros_fazer
16/06/2006, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από soter3gm
Όντος το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι αν θελαν θα τους μάζευαν όχι σε μια νύκτα αλλά σε 2 ώρες βολεύει κάποιους να είναι ελεύθεροι
Λόγο θέσεως μπορώ και μιλώ με πολλούς αστυνομικούς μου έλεγαν πως άμα κάποιος θέλει να αγοράσει καινούργιο αυτοκίνητο και δεν έχει τα χρήματα όλα υπέρκοστολογεί το όχημα του και το ασφαλίζει για τρομοκρατικές ενέργειες
Μετά περιμένει πότε θα γίνει καμία πορεία στο κέντρο πιάνει τους «γνωστούς άγνωστους» τους δίνει καμιά 200? δάκια και του το κάνουν καλοκαιρινό
Πάει μετά στην ασφάλεια του τα, «παίρνει» ,ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ με καινούργιο
Όχημα
ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΦΙΛΙΟΙ ΜΟΥ
Ναι το ψάρι βρωμάει απ'το κεφάλι (αυτό δεν σημαίνει οτι συμφωνώ με το διατεταγμένη υπηρεσία) αλλά το κεφάλι δεν πιστεύω να έχει ανάγκη να κάνει αυτό που λες για να πάρει καινούριο ακριβό αμάξι..

Δλδ θες να πεις οτι περιμένουν οι μπάτσοι ή τα κεφάλια πότε θα γίνει πορεία για να αλλάξουν αμάξι..;;

Σόρρυ αλλά θα γελάσω..

(δεν λέω οτι αποκλείω να έχει γίνει ή να γίνεται αυτό απο κάποιους,ααλά οχι οτι είναι λόγος αυτός που δεν τους πιάνουν!)

tsiros_temp
16/06/2006, 15:28
Εγώ νομίζω ότι δε τους μπαγλαρώνουν γιατί απλούστατα τους συμφέρει:
Το κράτος:
Ασχολιούνται τα περισσότερα πρόβατα με το θέμα "γιατί δεν τους μαζεύουν!!??" και βγαίνει εκτός focus το "άλλο" θέμα. Επιπλέον πόντοι, γιατί στο ευρύ κοινό "καταστροφείς" φαίνεται να είναι αυτοί που σπάνε τις τζαμαρίες και τα αμάξια. (ουσιαστικά την καταστροφή , η οποία μάλιστα δεν είναι φανερή βραχυπρόθεσμα, την κάνουν οι πολιτικοί). Κοιτάνε οι περισσότεροι τα δελτία που δείχνουν τους λεηλάτες και αποχαυνώνονται.


Οι μπάτσοι
Φαίνεται στον κόσμο ότι "έχουμε δυσκολίες! είναι επικίνδυνοι! δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα"

Τώρα, αν γνωρίζονται ή αν δε γνωρίζονται, αν αλληλοβοηθιούνται ή όχι, είναι ελλάσωνος σημασίας. Μη χάνεστε στις λεπτομέριες.

Tropeas
16/06/2006, 17:00
Όταν είχανε μαζέψει μερικούς που "έτυχε" να είναι γιοι και κόρες "επιφανών και διακεκριμένων" προσώπων της κοινωνίας... μετά όλα αποσιωπηθήκανε, το 99 και το 03...:rolleyes: :sick:

soter3gm
16/06/2006, 18:04
Δλδ θες να πεις οτι περιμένουν οι μπάτσοι ή τα κεφάλια πότε θα γίνει πορεία για να αλλάξουν αμάξι..;;

Σόρρυ αλλά θα γελάσω..

(δεν λέω οτι αποκλείω να έχει γίνει ή να γίνεται αυτό απο κάποιους,ααλά οχι οτι είναι λόγος αυτός που δεν τους πιάνουν!) [/B][/QUOTE]

Όχι οι μπάτσοι βρε αλλά οι παροικούντες τη Ιεριχώ, μπάτσοι μου το έλεγαν
Άσε τους καταστηματάρχες που ευκαιρία θέλουν για να ανανεώσουν τις βιτρίνες τους ασφαλισμένοι γαρ για πολλά μιριάκια

tsiros_temp
16/06/2006, 19:36
Έχω μια ιδέα... Αν μαζευτούμε κόσμος και πάμε να ξυλοφορτώσουμε αυτούς που πάνε να κάνουν ζημιές (τους "γνωστούς αγνώστους"), τί θα κάνουν οι μπάτσοι;

Ποιούς θα προσπαθήσουν να σταματήσουν;

:a014: :a46: :lol:

soter3gm
16/06/2006, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsiros_temp
Έχω μια ιδέα... Αν μαζευτούμε κόσμος και πάμε να ξυλοφορτώσουμε αυτούς που πάνε να κάνουν ζημιές (τους "γνωστούς αγνώστους"), τί θα κάνουν οι μπάτσοι;

Ποιούς θα προσπαθήσουν να σταματήσουν;

:a014: :a46: :lol:
Μα φυσικά !!!!! αυτούς που θα προσπαθήσουν να διαφυλάξουν τις περιούσιες των συμπολιτών τους γιατί;;;;
1. είναι παρανόμως σε σημείο που δεν πρέπει
2. προσπαθούν να αντικαταστήσουν την αστυνομία
3. παίρνουν τον νόμο στα χέρια τους
4. και
5. και
6. και
Φίλε μου εδώ συμβαίνει το εξής παράλογο οι νομοταγής πολίτες ξυλοφορτώνονται και οι παράνομοι κάνουν ότι γουστάρουν το σκάνε με ελικόπτερο από τις φυλακές πυροβολούν την δίωξη ναρκωτικών γιατί έκανε «ντού» στις φυτείες και τόσα άλλα παραδείγματα που βλέπουμε
Κοινός ούτε κουκουρουκιστάν να ήμασταν

nestormaxno
16/06/2006, 22:05
θα προσπαθήσω να απαντήσω στους γνώστες :
α)σπάνε - καίνε τα μαγαζιά - μηχανάκια - αυτοκίνητα του απλού περαστικού κοσμάκι που δουλεύει σαν είλωτας - Παράδειγμα;
β)Εχεις εσυ εξηγηση για τοσους λαλακες που υπαρχουν με απωθημενα που βρισκουν τετοιες ευκαιρειες να ξεσπασουν ;
Λαλάκες; Τι είναι αυτό;
γ)Αυτά είναι οι εύκολοι στόχοι... Όσοι σπάνε ειναι επαναστάτες του κ*λου και εκ του ασφαλούς... μόλις δουν τη στραβή την κάνουν... Σιγά μη την πέσουν σε φρουρούμενους στόχους -
-Πολύ ενημερωμένος είσαι. Για πες μας κι άλλα...
δ)είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία του κράτους, να προκαλούν ταραχές- Αν δεν ψηφίζεις ΚΚΕ να μπει γρήγορα στα ανέκδοτα!
ε)λαλακισμενα πιτσιρικια (μπορει οχι ηλικιακα αλλα νοητικα)- ηλικιακός ρατσισμός απο διάνοιες;
στ)Βαρέθηκα να "απαντώ"... παιδιά μην ξεχνάτε οτι η TV έχει και το κουμπί Off.

nestormaxno
16/06/2006, 22:11
Ρε παιδιά που και που να χρησιμοποιείτε και κανένα επιχείρημα. Μην αναπαράγετε αναμασημένες "ειδήσεις"...:bigcry: Έλεος...:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

soter3gm
16/06/2006, 22:52
Ρε παιδιά που και που να χρησιμοποιείτε και κανένα επιχείρημα. Μην αναπαράγετε αναμασημένες "ειδήσεις"

Δίστιχος η ευτυχώς δεν βλέπω καθόλου τηλεόραση,
Eίπαμε λόγο θέσεως μηλάω με πολλούς αστυνομικούς και μπορώ να καταλάβω πότε λένε μαλακιές ,και, πότε μηλάνε σοβαρά
:winka:

tsiros_temp
16/06/2006, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από soter3gm
Μα φυσικά !!!!! αυτούς που θα προσπαθήσουν να διαφυλάξουν τις περιούσιες των συμπολιτών τους γιατί;;;;
1. είναι παρανόμως σε σημείο που δεν πρέπει
2. προσπαθούν να αντικαταστήσουν την αστυνομία
3. παίρνουν τον νόμο στα χέρια τους

Πολύ σωστά αυτά που γράφεις. Πράγματι, έτσι είναι.

Ας αλλάξω λιγάκι το παιχνίδι...

Αν πάω μπροστά από το αμάξι μου και όποιον έρθει με απειλητικές διαθέσεις προσπαθήσω να τον απομακρύνω;

Δεν έχω δικαίωμα να υπερασπίζομαι την περιουσία μου;

(ξέρω ξεκάθαρα ποιές είναι οι απαντήσεις. Αυτό που ψάχνω να βρω είναι μια τακτική, κάτι τελος πάντων, που να τους ξεμπροστιάσει στα μάτια των ΜΠΕΕΕμπηδων.)

lampros_fazer
17/06/2006, 01:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από soter3gm
Όχι οι μπάτσοι βρε αλλά οι παροικούντες τη Ιεριχώ, μπάτσοι μου το έλεγαν
Άσε τους καταστηματάρχες που ευκαιρία θέλουν για να ανανεώσουν τις βιτρίνες τους ασφαλισμένοι γαρ για πολλά μιριάκια
Ααα οκ..Όπως το έγραψες νόμισα οτι εννοούσες τους μπάτσους..

:beer: :beer: :beer:

conkark
19/06/2006, 02:18
Κι εγώ έρχομαι να ενισχύσω την άποψη της διατεταγμένης υπηρεσίας. Απόδειξη: Σπάστε εσείς ένα αυτοκίνητο.Δεν θα σας συλλάβουν;Για δοκιμάστε εσείς οι θαρραλέοι και οι αρνητές! Οι ιδεολόγοι αναρχικοί ουδέποτε θα έκαναν κάτι τέτοιο,διότι γνωρίζουν ότι το σύστημα είναι εκείνο που νοσσεί και όχι μερικά άτομα της άρχουσας τάξης.Το σύστημα είναι η Λερναία Ύδρα που αναπλάθεται και διαιωνίζεται.
Υπεύθυνοι είναι συνεπώς ΚΑΙ οι εκάστοτε κυβερνήσεις αλλά ΚΑΙ η αστυνομία η οποία ανήκει στο εκάστοτε υπουργείο δημόσιας τάξης και άρα δεν αυθαιρετεί αλλά παίρνει εντολές από κάποιους Πολύδωρες που "το παίζουν" ανίδεοι για τη δημιουργία σύγχισης των εντυπώσεων. Γιατί, δεν ξέρετε ότι η αστυνομία έχει χαφιέδες;Για τη δημιουργία αρνητικής κοινής γνώμης έναντι των- νομίμων κατά το Σύνταγμα -διαδηλώσεων, τις αμαυρώνει ούτως ώστε οι κυβερνήσεις να "περνούν" τα αντιλαϊκά τους μέτρα απρόσκοπτα,ανενόχλητα, και οι πολίτες να μη μπορούν να εκφράσουν την αντίθεσή τους.Όσο για κάποιους αδαείς ή ανυποψίαστους που πιστεύουν ότι υπάρχουν κανάλια και έντυπος τύπος έγκυρος,είναι βαθυά νυχτωμένοι. Ολόκληρος ο τύπος των εκδοτών και οι αργυρώνητοι μεγαλοδημοσιογράφοι αποτελούν τα ονομαζόμενα "διαπλεκόμενα" με τις πολιτικές εξουσίες.ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΕΚΔΟΤΕΣ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ Ή ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΕ ΤΗ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ,ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΩΦΕΛΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΝΟΜΑ. Γιατί αυτοί οι κύριοι είναι συνάμα και ιδιοκτήτες τεχνικών εταιριών δημοσίων έργων,(για όσους δεν το γνωρίζουν).Τώρα μάλιστα θέλουν να πάρουν και την εκπαίδευση με την ίδρυση από αυτούς, των ιδιωτικών πανεπιστημίων.Γιατί μή μου πείτε ότι εσείς κι εγώ θα τα φτιάξουμε τα πανεπιστήμια! Γιαυτό η Κουτσίκου ποιεί την νήσσαν,κοινώς κάνει το παγόνι.Αν λοιπόν οι πολίτες αυτής της χώρας δεν ξυπνήσουν από τη νιρβάνα του Βούδα,να περιμένουν πολύ χειρότερα.Η ανεργία μαστίζει και είναι κατευθυνόμενη και τεχνητή.Πλούτος υπάρχει, αλλά με τα τερτίπια των ιθυνόντων,είναι συγκεντρωμένος στα χέρια μειονοτήτων.Το ξέρετε ότι σε λίγο θα κλείσουν όλα τα καταστήματα,διότι θα έρθουν οι πολυεθνικές και θα ανοίξουν κολωσσούς με τα πάντα και φθηνότερα,οπότε η μεσαία και η μικρή ιδιοκτησία δεν θα μπορέσει να ανταγωνιστεί; Μου αρέσει που κάποιοι δεξιοί ξεμωραμένοι υποστηρίζουν ότι όποιος θέλει δουλειά βρίσκει.Τί δουλειά τους ρωτάω. "Νέος με παπάκι για delivery;" ή "νέα για τηλεφωνήτρια;" Εξειδικευμένη εργασία υπάρχει; Το Επιστημονικό δυναμικό καλύπτεται εργασιακά; Ή σπουδάσαμε για να παραδίνουμε πίτσες; Εγώ πχ είμαι αρχιτέκτων,και σας πληροφορώ ότι ο κλάδος μαστίζεται από ανεργία.Και δεν μιλάω για κείνους που ο μπαμπάς τους είναι στο επάγγελμα ή για τους πλούσιους. Μιλάω για κείνους που ετεροαπασχολούνται και υποαπασχολούνται ή για τους ανέργους,που για το Τεχνικό Επιμελητήριο που ανήκουμε,τους θεωρεί ως ελεύθερους επαγγελματίες και απαιτεί να καταβάλλουν τις συνταξιοδοτικές εισφορές τους(1500 Ε ΤΟ ΕΞΆΜΗΝΟ), ΑΛΛΟΙΏΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΆΡΟΥΝ ΣΎΝΤΑΞΗ.
Για να επανέλθω στο αρχικό αντικείμενο διαπραγμάτευσης: Κάποιοι, διαπιστώνωότι υποστηρίζουν τους μπάτσους.Αναρρωτιέμαι γιατί.Είδαν ποτέ κανένα μπάτσο να κάνει το καλό; Οι περισσότεροι εξ αυτών φρουρούν πολιτικούς,και τους χρησιμοποιούν μάλιστα οι κυρίες τους να βγάζουν βόλτα το κανίς ή να τους ψωνίζουν είδη διατροφής! Εμείς οι απλοί πολίτες είμαστε απροστάτευτοι.Ή μήπως κάποιος νοιώθει αστυνομούμενος και ασφαλής; Η ύπαρξη της αστυνομίας θα είχε έννοια αν ήταν στη προστασία και τη διασφάλιση των πολιτών. Οι μπάτσοι άλλο απ'το να εμποδίζουν διαδηλώσεις με δίκαια αιτήματα,να σπάζουν κεφάλια διαδηλούντων,να βάζουν κλίσεις,να εμπλέκονται στα νυχτερινά κυκλώματα,να σημαδεύουν στο κεφάλι αθώους πολίτες κλπ ελάχιστα κάνουν. Απλά οι περισσότεροι έχουν φασιστικά αισθήματα και η ένταξή τους στο Σώμα τους δίνει την ευχέρεια να βγάζουν τα απωθημένα τους και να πελεκάνε συμπολίτες τους πχ παππούδες που ζητάνε μια ευκαιρία να ζήσουν με αξιοπρέπεια. Και μή μου πείτε ότι ένας εχέφρων, πολιτισμένος και ηθικός άνθρωπος θα δεχόταν να υπηρετήσει τέτοιου είδους εντολές! Αυτοί διαφυλάσσουν τους εξουσιαστές από τους πολίτες. Και να θέλει ένας υποτιθέμενα "καλός αστυνομικός" να επιτελέσει ορθά το καθήκον του δεν μπορεί διότι οφείλει να υπακούει στις εντολές .Η χούντα μάλιστα-εκτός απ'τους μπάτσους- κατέβασε ΚΑΙ στρατό εναντίον των πολιτών! Και δεν είναι αιτιολογία ότι "αφού δεν υπάρχουν δουλειές,εντάχθηκα στην αστυνομία". Αμα δεν είναι στο πετσί σου δεν πας.
Πάω για ύπνο και θα επανέλθω στο εγγύς μέλλον.Ωστόσο οι φιλήσυχοι και συντηρητικοί ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!! ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΕΤΕ ΑΥΤΟΥς ΠΟΥ ΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ. ΨΑΞΤΕ ΤΟΥΣ ΕΞΩΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΝ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΚΑΘΟΛΟΥ,ΠΟΤΈ. ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ Θ'ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙΤΕ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΜΟΡΦΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΣΤΟ ΦΑΥΛΟ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.

tsiros_temp
19/06/2006, 02:45
καλός φαίνεσαι εσύ. ούτε "μη δράση", ούτε "άποψή σου", ούτε "άποψή μου είναι", ορθογραφικά λάθη, ασυνταξίες, έλλειψη σημείων στίξης, greeklish.

να γράφεις συχνότερα.

TATAR
19/06/2006, 07:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrider
Συγγνωμη, γιατι εδω κατι μαλλον δεν καταλαβα καλα.

Δηλαδη εαν σταματησουν να σπανε τα μαγαζια και τα μηχανακι και αρχισουν να σπανε κομπρεσορες-751 - βιλαρες κλπ νομιμοποιουνται?

Δηλαδει τοτε το εγκρινεις ?

Χαρης
Φίλε, δεν θέλω να σπάνε τίποτα γιατί και τους κομπρέσορες, ο κοσμάκης απο την βαρειά φορολογία (συνταξιούχος - μισθωτός) τους έχει πληρώσει και θα πληρώσει για αντικατάσταση. Αλλά άν τίθεται θέμα επιλογής ΣΑΦΩΣ τους κομπρέσορες απο το Χιουντάι του μεροκαματιάρη που είχε την ατυχία να περνά έξω απο την τράπεζα ή να τον πετύχουν στα φανάρια.

conkark
19/06/2006, 14:17
Ευχαριστώ τον συνάδελφο tsiros_temp.
Όποτε ο χρόνος μου περισσεύει θα συμμετέχω,ιδιαίτερα σε συζητήσεις πολιτικού χαρακτήρα,διότι αφενός ασχολούμαι και εντρυφώ με το αντικείμενο,αφ'ετέρου όπως είπε και ο Περικλής,ο πάλαι ποτέ ηγέτης των Αθηνών,"ο πολίτης που δεν ασχολείται με τα κοινά είναι άχρηστος πολίτης.
Μη ξεχνάμε ότι ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ,αν εμβαθύνουμε.Οποιος διαφωνεί και νομίζει ότι υπάρχουν λύσεις αλλού,ας γράψει να του το αποδείξω. Γενικά δεν υπάρχουν λύσεις.Σε κείνους που κομπορρημωνούν ότι τις βρήκαν,εγώ έχω κι από ένα πρόβλημα για κάθε τους λύση.
Αυτά προς το παρόν.

Κωνσταντίνος.

Cpt. Haddock
19/06/2006, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από nestormaxno
θα προσπαθήσω να απαντήσω στους γνώστες :
α)σπάνε - καίνε τα μαγαζιά - μηχανάκια - αυτοκίνητα του απλού περαστικού κοσμάκι που δουλεύει σαν είλωτας - Παράδειγμα;
β)Εχεις εσυ εξηγηση για τοσους λαλακες που υπαρχουν με απωθημενα που βρισκουν τετοιες ευκαιρειες να ξεσπασουν ;
Λαλάκες; Τι είναι αυτό;
γ)Αυτά είναι οι εύκολοι στόχοι... Όσοι σπάνε ειναι επαναστάτες του κ*λου και εκ του ασφαλούς... μόλις δουν τη στραβή την κάνουν... Σιγά μη την πέσουν σε φρουρούμενους στόχους -
-Πολύ ενημερωμένος είσαι. Για πες μας κι άλλα...
δ)είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία του κράτους, να προκαλούν ταραχές- Αν δεν ψηφίζεις ΚΚΕ να μπει γρήγορα στα ανέκδοτα!
ε)λαλακισμενα πιτσιρικια (μπορει οχι ηλικιακα αλλα νοητικα)- ηλικιακός ρατσισμός απο διάνοιες;
στ)Βαρέθηκα να "απαντώ"... παιδιά μην ξεχνάτε οτι η TV έχει και το κουμπί Off.

χμμ....

Μάλλον δεν ξέρεις να κάνεις "παράθεση" μηνύματος (ελληνιστί quote) :lol:

Παρ' ολα αυτά, απ΄οσο θυμάμαι το (γ) και (δ) τα έχω γράψει εγώ, άρα όι παραπάνω απαντήσεις σου χρήζουν κάποιου σχολιασμού...

στο (γ) απάντησες: "-Πολύ ενημερωμένος είσαι. Για πες μας κι άλλα..."

Αυτό που έγραψα ΔΕΝ είναι ενημέρωση αλλά άποψη... Στην άποψη συνηθως απαντάνε με επιχειρήματα, όχι με ειρωνίες (εκτός αν δεν έχουμε επιχειρήματα).
Η ειρωνία έχει το κακό οτι πρέπει να είναι και έξυπνη για να είναι και ωραία...


στο (δ) απάντησες: "- Αν δεν ψηφίζεις ΚΚΕ να μπει γρήγορα στα ανέκδοτα!" Όπως παραπάνω, φτηνή και κακή ειρωνία. Το τι ψηφίζω εκτός του οτι δεν αφορά κανέναν, ΔΕΝ είναι το θέμα της συζήτησης... try better next time....

Έγραψα πιο κάτω οτι αυτό που λέω είναι μια θεωρία, για την οποία έχω πολλές ενδείξεις αλλα όχι - ακόμα - αποδείξεις...

Challenge my theory and spare me the irony...


:smokin:

Υ.Γ. Ακόμα και το "γνώστες" μπήκε ειρωνικά αλλά το κρίνω ανάξιο σχολιασμού.

Gandalf dr685sm
19/06/2006, 15:37
conkark...

Ετσι όπως διαβάζω τα γραφόμενα σου , μου θυμίζουν εντονότατα, αποψεις που άκουγα την δεκαετία του 80. Όπου όλοι φταίνε, εκτός απο εμάς.

Θα μου επιτρέψεις να πιάσω , αποσπασματικά κάποια απο τα λεγόμενα σου..


Γιατί, δεν ξέρετε ότι η αστυνομία έχει χαφιέδες;Για τη δημιουργία αρνητικής κοινής γνώμης έναντι των- νομίμων κατά το Σύνταγμα -διαδηλώσεων, τις αμαυρώνει ούτως ώστε οι κυβερνήσεις να "περνούν" τα αντιλαϊκά τους μέτρα απρόσκοπτα,ανενόχλητα, και οι πολίτες να μη μπορούν να εκφράσουν την αντίθεσή τους.Όσο για κάποιους αδαείς ή ανυποψίαστους που πιστεύουν ότι υπάρχουν κανάλια και έντυπος τύπος έγκυρος,είναι βαθυά νυχτωμένοι. Ολόκληρος ο τύπος των εκδοτών και οι αργυρώνητοι μεγαλοδημοσιογράφοι αποτελούν τα ονομαζόμενα "διαπλεκόμενα" με τις πολιτικές εξουσίες

Θεωρίες συνομωσίας, για πολλά πράγματα έχουν ακουστεί και υποννοηθεί, ίσως οχι άδικα... Αλλά να μην φτάνουμε στο άλλο άκρο , όπου όλα είναι μαύρα και άραχνα. Την δύναμη που έχουν τα ΜΜΕ, τους την δίνουμε εμείς ... αν δεν τους δίνεις σημασία την χάνουν.
Τα διαπλεκόμενα και λοιπά, υπάρχουν σε όλες τις βαθμίδες του λαού μας. Απο τον πιο χαμηλόμισθο μέχρι και το τελευταίο "κεφάλι"..ο λόγος;... το εύκολο χρήμα!!! Όλοι στον βαθμό που τους αναλογεί την λαμογιά θα την κάνουν. Έτσι έχουμε και τους πολιτικούς αλλά και τον τύπο της κοινωνίας που μας αναλογεί.
Στο θέμα ανεργίας...

Η δυνατότητα της χώρας μας , όπως πιθανώς να γνωρίζεις, δεν μπορεί να απορροφήσει στην αγορά εργασίας το 100% των απόφοιτων πτυχιούχων σε ειδικότητες. Αν σκεφτείς, τώρα, οτι ενας άνθρωπος πλέον θα εργάζεται επίσημα περίπου 45 χρόνια, μπορείς να καταλάβεις πως οι θέσεις εργασίας συρρικνώνονται περισσότερο.

Είναι αναπόφευκτο λοιπόν κάποια στιγμή , κάποιοι απο τους πτυχιούχους αυτούς , να στραφούν σε άλλες εργασίες. Όπως είπα οτι μάλλον γνωρίζεις, Ιατροί-Δικηγόροι-Αρχιτέκτονες, ήταν εκείνοι που βγήκαν με τα κιλά την δεκαετία του 90. Τώρα είναι η σειρά των ανθρώπων που έχουν σχέση με τον ΙΤ τομέα., κοκ...

Επειδή το επίπεδο επιβίωσης και διαβίωσης, έχει ανέβει, είναι αναπόφευκτο, όλοι να κοιτάνε για γραφείο-γραβάτα-εύκολα χρήματα. Το θέμα είναι πόσοι έχουν τα εφόδια για να το πιάσουν και αν μπορούν να το κάνουν.

Η όποια κατάσταση έχει επέρθει στην κοινωνίας μας, δεν είναι διαμορφωμένη απο άλλους , αλλά απο εμάς τους ίδιους.
Απο τον πρώτο δημόσιο ή ιδιωτικό υπάλληλο , που θα "μιζαριστεί" για να κάνει κάτι ,μέχρι και τον όποιο πολιτικό/δημοσιογράφο/διαπλεκόμενο που θα μπεί στην πίτα του δημοσίου.

Δεν υπάρχει κεφάλι και ουρά σε αυτό το πράγμα.. το σύνολο βρωμάει.. μάλιστα αν κάνουμε , μια κίνηση και μυρίσουμε την μπλούζα μας, μπορεί και να αναγνωρίσουμε την ίδια μπόχα που μας ενοχλεί.

Μίλησες επίσης για τους αστυνομικούς. Ήσουν μάλιστα αρκετά απόλυτος , ώς προς το ποιόν των ανθρώπων που μπαίνουν μέσα. Έμμεσα τους χαρακτήρισες , ώς ψυχικά προβληματικούς , μιας και φέρονται να είναι διατεθειμένοι να κοπανάνε εσένα-εμένα ή όποιον άλλον , σε μια κρίση επιβολής του αυταρχισμού τους.

Μια ερώτηση...

Γιατί να το κάνουν , αν πραγματικά δεν κινείσαι σε αντίθετο μήκος κύματος;...
Στον χαρακτηρισμό σου , δίπλα στο όνομα σου , αναφέρεις τον όρο "απροσάρμοστος".
Στην οργανωμένη κοινωνία του σήμερα, ο όρος κλειδί είναι η προσαρμογή. Κάτι που το κάνουμε ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ, απο την στιγμή που είμαστε ενταγμένοι σε αυτήν και απολαμβανουμε τις υπηρεσίες της.
Κάτι τέτοιο είναι και οι αστυνομικοί. Κάνουν την δουλειά τους , εώς ενα σημείο. Η πλειοψηφία αυτών , δεν ενδιαφέρεται για το τι ψηφίζεις , ή το τι είναι εκείνοπου σε ενοχλεί... την δουλειά τους κάνουν... και προσπαθούν να αποφύγουν διαμάχες.
Οι λίγοι ένθεν και ένθεν , είναι εκείνοι που προβάλλονται και έχουμε τις ιστορίες , περί αστυνομικής βίας και αντιδράσεις "αναρχικών".

Η προτροπή του να ξυπνήσουμε είναι σωστή.. αλλά ο καθένας το κάνει με τον δικό του τρόπο... Δυστυχώς για την Ελλάδα μας, το κάνουν για το ρουσφέτι και το εύκολο χρήμα.



Gandalf

TATAR
19/06/2006, 16:15
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από nestormaxno
[B]θα προσπαθήσω να απαντήσω στους γνώστες :
α)σπάνε - καίνε τα μαγαζιά - μηχανάκια - αυτοκίνητα του απλού περαστικού κοσμάκι που δουλεύει σαν είλωτας - Παράδειγμα;


Παράδειγμα οι διεκδικητικές πορείες που γίνονται στο EKALI CLUB και στά άλλα γνωστά στέκια των βορείων προαστίων.

nestormaxno
19/06/2006, 18:17
Όχι quote δεν ξέρω να κάνω το παραδέχομαι. Επίσης σίγουρα δεν είχα σκοπό να ειρωνευτώ κανένα. Ο συγκεκριμένος χώρος, ας συμφωνήσουμε κάπου, δεν προσφέρεται για διάλογο (ο διάολος έχει πολλά ποδάρια).

Παρ' όλα αυτά για τα γ και δ ας πω μερικά πράγματα (χωρίς ίχνος ειρωνίας).

Όποιος επιλέγει αυτή τη μορφή αντιπαράθεσης δεν την επιλέγει εκ του ασφαλούς. Η γριά μαμή ιστορία έχει δείξει άλλωστε οτι περιστασιακά (ας μην αναφερθώ σε ονόματα) φυλακίζεται αρκετός κόσμος (βλ. Πολυτεχνείο '95, Χημείο '85, Σύνοδος στη Θεσσαλονίκη κ.α.). Για τους νεκρούς επίσης να μην αναφέρω κάτι, είναι γνωστά. Άτομα του ίδιου χώρου, και όχι μόνο ,επιχείρησαν στο παρελθόν να μπουν στην Πρεσβεία (ένα απο τα πολλά παραδείγματα). Άρα το οτι επιλέγουν μη φρουρούμενους στόχους δεν πολυστέκει. Όσο για το πώς προκύπτει μια άποψη σήμερα σηκώνει μεγάλη κουβέντα.


Το τι ψηφίζεις σίγουρα δεν με αφορά, αλλά ,διαχρονικά, τις συγκεκριμένες απόψεις περι προβοκατόρων τις αναμασά το ΚΚΕ. Και αν είσαι όντως σίγουρος (γιατί εγώ δεν είμαι) οτι πρόκειται για προβοκάτορες, τότε αντιφάσκεις (διάβασε το γ, ή πιτσιρικαρία είναι που κάνει χαβαλέ, ή κρατικοί υπάλληλοι, και τα 2 όχι).


Αυτά! Να επαναλάβω όμως οτι δεν το έθεσα επι προσωπικου. Αν αισθάνθηκες οτι σε ειρωνεύτηκα, ζητώ συγνώμη.

conkark
21/06/2006, 22:15
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
[B]conkark...

Ετσι όπως διαβάζω τα γραφόμενα σου , μου θυμίζουν εντονότατα, αποψεις που άκουγα την δεκαετία του 80. Όπου όλοι φταίνε, εκτός απο εμάς. ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ’80 ΛΥΘΗΚΑΝ, ΚΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ; ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΑ, ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΝΑΙΡΕΙ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ. ΤΟ ΟΤΙ ΕΣΥ ΔΕΝ Τ’ΑΚΟΥΣ, ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΩΝΤΑΙ. ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΦΕΙΛΕΙΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ Ο,ΤΙ ΑΚΟΥΣ. ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΑ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΑ ΜΜΕ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ;ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΦΕΛΕΙΑ.
ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Η ΚΟΥΤΣΙΚΟΥ,ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΩΝ ΕΥΘΥΝΩΝ ΤΗΣ.

Θα μου επιτρέψεις να πιάσω , αποσπασματικά κάποια απο τα λεγόμενα σου..ΑΣΦΑΛΩΣ.



Θεωρίες συνομωσίας, για πολλά πράγματα έχουν ακουστεί και υποννοηθεί, ίσως οχι άδικα ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΛΕΣ... Αλλά να μην φτάνουμε στο άλλο άκρο , όπου όλα είναι μαύρα και άραχνα. ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΕΙΝΑΙ, ΑΣΠΡΑ ΚΑΙ ΡΟΔΙΝΑ;Την δύναμη που έχουν τα ΜΜΕ, τους την δίνουμε εμείς ΑΣΦΑΛΩΣ... αν δεν τους δίνεις σημασία την χάνουν. ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΑ ΜΜΕ ΣΗΜΕΡΑ; ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΩΝ, ΑΠΟ ΤΑ ΟΥΦΟ;
Τα διαπλεκόμενα και λοιπά, υπάρχουν σε όλες τις βαθμίδες του λαού μας. Απο τον πιο χαμηλόμισθο μέχρι και το τελευταίο "κεφάλι"..ο λόγος;... το εύκολο χρήμα!!! Όλοι στον βαθμό που τους αναλογεί την λαμογιά θα την κάνουν. Έτσι έχουμε και τους πολιτικούς αλλά και τον τύπο της κοινωνίας που μας αναλογεί. ΑΣΦΑΛΩΣ. ΑΛΛΑ ΕΝΕΚΑ ΤΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ ΑΠ’ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ. ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΣΕ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΓΟΝΕΙΣ. ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΝΙΣΧΥΡΑ ΜΜΕ ΤΩΝ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ, ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΑΡΓΥΡΩΝΗΤΩΝ ΜΕΓΑΛΟΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ, ΤΩΝ ΧΑΛΚΕΥΜΕΝΩΝ ΕΙΔΗΣΕΩΝ, ΤΩΝ ΧΑΖΟΣΗΡΙΑΛ ΓΙΑ ΚΑΤΙΝΑΡΕΣ, ΤΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΒΙΑΣ, ΤΡΟΜΟΥ ΚΑΙ ΑΚΡΑΤΟΥ ΣΕΞΙΣΜΟΥ. ΔΙΟΤΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΟ ΑΠ’ΤΑ ΜΜΕ. ΑΡΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΕΧΟΜΕΝΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΤΗ ΨΥΧΟΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ. ΚΙ ΟΤΑΝ ΛΕΩ «ΠΑΙΔΕΙΑ» ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΗΝ ΣΤΕΙΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΑΝΩΤΕΡΟΥ ΜΑΣ ΕΑΥΤΟΥ, ΤΟΥ ΗΘΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟΥ. ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΕΚΔΟΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΝ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ, ΛΟΓΩ ΙΣΧΥΟΣ ΚΑΙ ΘΕΣΗΣ ΝΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΥΝ ΤΙΣ ΜΑΖΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΟΙΝΗΣ ΓΝΩΜΗΣ, ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ Ο ΛΑΟΣ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΟΧΛΙΚΑ. ΑΡΑ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΕΚΔΟΤΕΣ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ, ΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΘΕΤΟΥΝ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΡΓΑ, ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΕΚΔΟΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ, ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΝΟΜΑ!

Στο θέμα ανεργίας...ΝΑΙ, ΤΙ;

Η δυνατότητα της χώρας μας , όπως πιθανώς να γνωρίζεις, δεν μπορεί να απορροφήσει στην αγορά εργασίας το 100% των απόφοιτων πτυχιούχων σε ειδικότητες. Αν σκεφτείς, τώρα, οτι ενας άνθρωπος πλέον θα εργάζεται επίσημα περίπου 45 χρόνια, μπορείς να καταλάβεις πως οι θέσεις εργασίας συρρικνώνονται περισσότερο.

Είναι αναπόφευκτο λοιπόν κάποια στιγμή , κάποιοι απο τους πτυχιούχους αυτούς , να στραφούν σε άλλες εργασίες. Όπως είπα οτι μάλλον γνωρίζεις, Ιατροί-Δικηγόροι-Αρχιτέκτονες, ήταν εκείνοι που βγήκαν με τα κιλά την δεκαετία του 90. Τώρα είναι η σειρά των ανθρώπων που έχουν σχέση με τον ΙΤ τομέα., κοκ...

Επειδή το επίπεδο επιβίωσης και διαβίωσης, έχει ανέβει, είναι αναπόφευκτο, όλοι να κοιτάνε για γραφείο-γραβάτα-εύκολα χρήματα. Το θέμα είναι πόσοι έχουν τα εφόδια για να το πιάσουν και αν μπορούν να το κάνουν. ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΕΠΛΑΝΗΜΕΝΟΣ: ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΨΗΦΙΖΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ; ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟΥΣ; ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΣΑΥΤΟΥΣ ΕΝΑΠΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΧΕΔΙΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΟΥΝ ΜΙΑ ΜΑΚΡΟΠΝΟΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ, ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ, ΑΡΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΛΥΣΕΙΣ.Η ΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΗΝ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ. ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΤΩΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ ΠΟΥ ΑΝΗΚΩ ΚΙ ΕΓΩ, ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΓΙΑΥΤΟ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΠΤΥΧΕΙΟ. ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΑΣ. ΕΦΟΣΟΝ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΦΟΙΤΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ, ΧΡΕΟΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΡΓΑΣΙΑ.ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΠΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΕΦΟΔΙΑ; ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΤΥΧΕΙΟ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ. ΚΑΘΗΚΟΝ ΠΑΛΙ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΡΑΤΙΚΑ ΠΤΥΧΕΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΑ ΝΑ ΕΝΤΑΣΟΥΝ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ – ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΗΡΤΙΣΜΈΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟΤΥΓΧΑΝΟΥΝ, ΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΟΥΝ ΠΤΥΧΕΙΑ ΧΩΡΊΣ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ. ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ Ο ΚΛΑΔΟΣ ΜΑΣ ΜΑΣΤΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΝΕΡΓΙΑ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΤΕΡΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ, ΠΟΥ ΥΠΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ Ή ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΔΕΛΤΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΛΗΨΗ Ή ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΙ, ΕΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΟΡΕΑΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ, ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΟΥΝ 1500 Ε ΑΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗ.

Η όποια κατάσταση έχει επέρθει στην κοινωνίας μας, δεν είναι διαμορφωμένη απο άλλους , αλλά απο εμάς τους ίδιους.
Απο τον πρώτο δημόσιο ή ιδιωτικό υπάλληλο , που θα "μιζαριστεί" για να κάνει κάτι ,μέχρι και τον όποιο πολιτικό/δημοσιογράφο/διαπλεκόμενο που θα μπεί στην πίτα του δημοσίου. ΕΔΩ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΙΟΛΙ. ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΣΦΑΛΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΩΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΝ. ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΚΑΛΠΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΕΛΕΓΧΕΙ Η ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΣΟΥ. ΕΣΥ ΑΦΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ ΕΚ ΠΑΡΑΔΟΧΗΣ, ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΕΙΣ; ΑΡΑ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΕΠΙΤΕΛΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΗΘΙΚΟΣ ΑΥΤΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΑΥΤΟΥΡΓΟΣ.

Δεν υπάρχει κεφάλι και ουρά σε αυτό το πράγμα.. το σύνολο βρωμάει.. μάλιστα αν κάνουμε , μια κίνηση και μυρίσουμε την μπλούζα μας, μπορεί και να αναγνωρίσουμε την ίδια μπόχα που μας ενοχλεί. ΛΑΘΟΣ ΚΑΝΕΙΣ. ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΨΕΥΤΟΠΑΙΔΕΙΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΔΗΛ, ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ. ΤΩΡΑ, ΑΝ ΕΣΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΨΑΡΙ ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΩΜΑΕΙ ΑΠ’ΤΗΝ ΟΥΡΑ, ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ!

Μίλησες επίσης για τους αστυνομικούς. Ήσουν μάλιστα αρκετά απόλυτος , ώς προς το ποιόν των ανθρώπων που μπαίνουν μέσα. Έμμεσα τους χαρακτήρισες , ώς ψυχικά προβληματικούς ,Η ΕΚΦΡΑΣΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΝΑ ΠΑΡΑΛΛΑΖΕΙΣ ΤΙΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΜΟΥ μιας και φέρονται να είναι διατεθειμένοι να κοπανάνε εσένα-εμένα ή όποιον άλλον , σε μια κρίση επιβολής του αυταρχισμού τους.

Μια ερώτηση...

Γιατί να το κάνουν , αν πραγματικά δεν κινείσαι σε αντίθετο μήκος κύματος;...Ε ΤΟΤΕ ΝΑ ΚΙΝΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΤΩΝ ΜΠΑΤΣΩΝ!
Στον χαρακτηρισμό σου , δίπλα στο όνομα σου , αναφέρεις τον όρο "απροσάρμοστος".ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΙΣ. ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ; ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΠΗΛΑΚΙΣΕΙΣ ΜΕ ΨΕΥΔΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ Ή ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΠΑΡΚΗΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ; ΤΟ «ΑΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠ’ΤΟ «ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΣ» ΥΠΟΝΟΩΝΤΑΣ ΜΕ Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ ΤΟ ΦΑΥΛΟ. ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΒΡΩΜΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ ΤΗΣ ΛΑΜΟΓΙΑΣ, ΤΗΣ ΡΕΜΟΥΛΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΟΒΗΤΟΥΡΑΣ. ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΥΤΟ;
Στην οργανωμένη κοινωνία του σήμερα, ο όρος κλειδί είναι η προσαρμογή. Κάτι που το κάνουμε ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ, απο την στιγμή που είμαστε ενταγμένοι σε αυτήν και απολαμβανουμε τις υπηρεσίες της. ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΙΛΑΣ; ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΦΗΝΕΙ ΑΣΤΕΓΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ, ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΣ ΤΟΥ 2006; ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΑΣΤΕΓΟΣ ΓΙΑ ΠΟΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΘΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ;
Κάτι τέτοιο είναι και οι αστυνομικοί. Κάνουν την δουλειά τους ,ΠΕΛΕΚΑΝΕ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΥΣ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥΣ ΕΠΕΙΔΗ ΑΞΙΩΝΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥΣ ΣΕ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΖΩΉ! εώς ενα σημείο. Η πλειοψηφία αυτών , δεν ενδιαφέρεται για το τι ψηφίζεις , ή το τι είναι εκείνοπου σε ενοχλεί ΑΥΤΟ ΕΛΕΙΠΕ... την δουλειά τους κάνουν ΩΡΑΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!... και προσπαθούν να αποφύγουν διαμάχες. ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΛΕΣ; ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΜΠΑΤΣΟΣ; ΑΝ ΕΙΣΑΙ, ΤΙ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΕ ΑΠΟΚΑΛΕΙ «ΜΠΑΤΣΟ»; ΜΗΠΩΣ ΖΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ; ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΚΡΟΔΕΞΙΟΣ ΟΠΑΔΟΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ. ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΕΣ’ ΤΟ ΜΑΣ ΕΥΘΕΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΑΣΤΕ ΑΔΙΚΑ. ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ : ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΡΧΙΚΟΙ ΙΔΕΟΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΥ ΧΑΖΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΚΤΡΟΠΕΣ. ΕΓΚΑΘΕΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ ΠΑΡΑΣΥΡΜΕΝΟΙ ΑΠ’ ΑΥΤΟΥΣ.
Οι λίγοι ένθεν και ένθεν , είναι εκείνοι που προβάλλονται και έχουμε τις ιστορίες , περί αστυνομικής βίας και αντιδράσεις "αναρχικών".

Η προτροπή του να ξυπνήσουμε είναι σωστή.. αλλά ο καθένας το κάνει με τον δικό του τρόπο... Δυστυχώς για την Ελλάδα μας, το κάνουν για το ρουσφέτι και το εύκολο χρήμα.
MY FRIEND, ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΑ ΕΔΙΝΕ ΟΡΘΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΗΘΟΣ, ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟΤΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΉΡΧΕ ΑΥΤΟΣΕΒΑΣΜΟΣ, ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟΣ, ΕΙΡΗΝΗ, ΚΑΘΑΡΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΟΒΑΡΟΦΑΝΕΙΑ, ΑΛΛΗΛΟΒΟΗΘΕΙΑ, ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΟΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΧΩΡΙΣ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΔΕΣ, ΔΕΝ ΘΑ ΣΚΟΤΩΝΑΜΕ ΤΑ ΖΩΑ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΘΑ ΤΑ ΑΓΑΠΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΘΑ Τ’ΑΦΗΝΑΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΟΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ,(ΟΧΙ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ), ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗ ΖΩΗ, ΘΑ ΚΑΝΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΛΟΓΙΚΗ ΣΟΒΑΡΗ ΔΙΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΙ, ΘΑ ΑΓΑΠΟΥΣΑΜΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΕΟ, ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΜΑΘΕΙ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΑΓΑΠΗ.ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΛΕΞΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ. Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΤΟΣΗΝ ΩΡΑ. ΣΚΟΤΑΔΙ ΚΙ ΕΡΗΜΙΑ ΕΙΝ’ΟΛΑ Τ’ΑΛΛΑ. ΦΕΝΑΚΗ ΚΑΙ ΠΟΜΦΟΛΥΓΕΣ! ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΕΝΟΣ. ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΛΟΓΟΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΟΠΩΝ.

[COLOR=red][COLOR=red][COLOR=red][COLOR=red][COLOR=red][COLOR=red][COLOR=red][COLOR=red][COLOR=red][COLOR=red][COLOR=red][COLOR=red][COLOR=red][COLOR=red][COLOR=red][COLOR=red][COLOR=red][COLOR=red][COLOR=red][COLOR=red][COLOR=red]

TATAR
27/06/2006, 16:14
μπράβο φίλε conkark,γειά στην πένα σου

conkark
28/06/2006, 03:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από TATAR
μπράβο φίλε conkark,γειά στην πένα σου


Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε Tatar. Απλά, το εγχείρημά μου είναι να δώσω έμφαση και να εξηγήσω τα αυτονόητα που το σαθρό κατεστημένο λυσσαλαία προσπαθεί να μεταλλάσει τεχνηέντως με τα διάφορα λεκτικά και υποκριτικά τερτίπια, με την ανήθικη χρηματοδότηση δισεκατομμυρίων των εντός βουλής κομμάτων(συμπεριλαμβανομένου του Καρατζαφέρη), με τη διαπλοκή με τους μεγαλοκαναλάρχες-μεγαλοεκδότες, και με τους μασόνους των δισκογραφικών εταιριών,που μας βομβαρδίζουν με τη μουσική των ημιβάρβαρων λαών του τρίτου κόσμου,που μας την παρουσιάζουν ως ελληνική και in. Δηλαδή αν είσαι άνθρωπος που έχει ξεφύγει απ'το κοπάδι και ακούς κάνα ροκ και σκέφτεσαι,τότε μένεις στο περιθώριο, γιατί δεν συμφέρεις στις κλίκες τους, διότι θεωρείσαι επικίνδυνος και ανατρεπτικός! Γιαυτό χρέος έχουμε όσοι δεν μασάμε, να βοηθήσουμε τους υπόλοιπους εφησυχασμένους και ανυποψίαστους συμπολίτες μας να βγάλουν τη τσίμπλα απ'το μάτι,για να δουν καθαρά.Και σιγά-σιγά και με τη βοήθεια του Θεού της Ελλάδας, θ'άρθει η στιγμή που η σιωπή των αμνών και η σιγή των ιχθύων θα μεταλλαχτεί σε άγριο ουρλιαχτό αδέσποτων σκυλιών που θα ξεχυθεί στην ύπουλη εξουσία που ταλανίζει τον ελληνικό λαό επί δεκαετίες τώρα, για να απονείμει επιτέλους ΔΙΚΑΙΟΣΎΝΗ επί δικαίων και αδίκων...
Να είσαι πάντοτε καλά.
Κωνσταντίνος.

TATAR
29/06/2006, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από conkark
Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε Tatar. Απλά, το εγχείρημά μου είναι να δώσω έμφαση και να εξηγήσω τα αυτονόητα που το σαθρό κατεστημένο λυσσαλαία προσπαθεί να μεταλλάσει τεχνηέντως με τα διάφορα λεκτικά και υποκριτικά τερτίπια, με την ανήθικη χρηματοδότηση δισεκατομμυρίων των εντός βουλής κομμάτων(συμπεριλαμβανομένου του Καρατζαφέρη), με τη διαπλοκή με τους μεγαλοκαναλάρχες-μεγαλοεκδότες, και με τους μασόνους των δισκογραφικών εταιριών,που μας βομβαρδίζουν με τη μουσική των ημιβάρβαρων λαών του τρίτου κόσμου,που μας την παρουσιάζουν ως ελληνική και in. Δηλαδή αν είσαι άνθρωπος που έχει ξεφύγει απ'το κοπάδι και ακούς κάνα ροκ και σκέφτεσαι,τότε μένεις στο περιθώριο, γιατί δεν συμφέρεις στις κλίκες τους, διότι θεωρείσαι επικίνδυνος και ανατρεπτικός! Γιαυτό χρέος έχουμε όσοι δεν μασάμε, να βοηθήσουμε τους υπόλοιπους εφησυχασμένους και ανυποψίαστους συμπολίτες μας να βγάλουν τη τσίμπλα απ'το μάτι,για να δουν καθαρά.Και σιγά-σιγά και με τη βοήθεια του Θεού της Ελλάδας, θ'άρθει η στιγμή που η σιωπή των αμνών και η σιγή των ιχθύων θα μεταλλαχτεί σε άγριο ουρλιαχτό αδέσποτων σκυλιών που θα ξεχυθεί στην ύπουλη εξουσία που ταλανίζει τον ελληνικό λαό επί δεκαετίες τώρα, για να απονείμει επιτέλους ΔΙΚΑΙΟΣΎΝΗ επί δικαίων και αδίκων...
Να είσαι πάντοτε καλά.
Κωνσταντίνος.

Σε χαίρομαι για τον τρόπο που σκέφτεσαι. Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις αλλά μου φαίνεσαι πολύ ώριμος. Αν είσαι όμως ¨μειράκιον¨εύχομαι να μην αφομοιωθείς απο το σύστημα, όπως παλιοί συμφοιτητές μου, οι οποίοι κατάντησαν βασιλικότεροι του βασιλέως. Δες και την περίφημη γενιά του Πολυτεχνείου, π.χ. Δαμανάκη και Ταγματάρχης μέχρι πρόσφατα διευθυντής στο τσοντοκάναλο της ΝΟΒΑ. Τεσπα, να προσέχεις, το σύστημα αντιδρά και κατασπαράζει ενίοτε τους ανένταχτους.:beer:

Resistman
17/11/2006, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nestormaxno
Ρε παιδιά που και που να χρησιμοποιείτε και κανένα επιχείρημα. Μην αναπαράγετε αναμασημένες "ειδήσεις"...:bigcry: Έλεος...:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:


Να θυμησω κατι;


Θυμαστε κατι λιστες που βρεθηκε εξω απ το υπουργριο εξωτερικων, με ονοματα Ελληνων δημοσιογραφων που πληρωθηκαν απ την Αμερικανικη πρεσβεια...;


Οπως επισης τα περιστατικα δολοφονιων απο τις αρχες και τις φυλακισεις αντιδρωντων με δικες παροδια, χωρις να λενε κατι για αυτα τα ΜΜΕ;

Ειναι χαρακτηριστικο, οτι σημερα ουτε ενα καναλι πλην του ενος κρατικου-για ξεκαρφωμα-δεν ειχε αφιερωμα στο Πολυτεχνειο. Τι φοβοντουσαν;

Για να επανελθω, η προπαγανδα γινεται τωρα, εδω, σε εμας και εμεις ψαρωνουμε. Και λεμε μετα φοβηθηκα μην μου καψουν οι κακοι αναρχικοι το μηχανακι. Εγω παντως με τα ματακια μου, εχω δει γκλοπ να θρυμματιζουν τζαμια αυτοκινητων την στιγμη που ηδη ειχε περασει ενα ""λεφουσι"" και δεν τα ειχε αγγιξει!!!!


Μην φοβαστε κανεναν "πολιτικοποιημενο" ( σιχαινομαι τον ορο αλλα για την κουβεντα το χρησιμοποιω ). Στην απολυτη σχεδον πλειονοτητα τους, δεν θα στραφουν ποτε κατα μεροκαματιαρη αντε και κατι παραπανω. Αυτα ειναι χοντρα ψεμματα.

Δεχομαι οτι εχουν γινει κατα καιρους λαθη, υπερβολες, ηρθανε ατομα μεθυσμενα και φτιαγμενα τα οποια δεν συγκρατηθηκαν απο τις ομαδες που ηταν εκει.

Αλλα ακουγα "καηκαν καταστηματα" και εχω παει στην πορεια και το μονο που χτυπηθηκε ηταν τραπεζες. Καταλαβαινετε τι εντυπωσεις δημιουργει αυτο και ποσο αδικο και διαστρεβλωτικο της πραγματικοτητας ειναι. Δεν ειναι αναγκη να ειμαστε αναρχικοι για να πουμε τα πραγματα οπως εγιναν...

soundstorm
17/11/2006, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γιατί



β) είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία του κράτους, να προκαλούν ταραχές, να ωθούν την κοινή γνώμη να απεύχεται τις διαδηλώσεις... Το οτι ΠΟΤΕ δεν συλλαμβάνονται δεν είναι καθόλου τυχαίο οταν μιλάμε για συγκεκριμένη ομάδα απολυτως ταυτοποιημένων προσώπων...

Δεν είναι μόνο οτι δεν μπορεί η ελληνικη αστυνομία... δε θέλει...

(επεισόδια σε γήπεδο στη Γερμανία = 150 συλλήψεις, επεισόδια στην Ελλάδα = 5 συλλήψεις)

τι να λέμε τώρα


:sick:

:a013: Εμ γινονται που κ που και κατι τετοια.Και μετα οσοι και αν ηταν σε αυτη τη ριμαδα πορεια για το 8ωρο ας πουμε,βγαινει ο Κυριος υπουργος και λεει,ποια πορεια?ποιοι πολιτες?Δεκα αναρχικοι που τα εσπαγαν ηταν.Και σαφως η τηλεοραση δεν δειχνει κατι παραπανω και σαφως παει χαραμι η πορεια και το μεροκαματο που χαθηκε.....
Πολυ απλα ειναι τα πραγματα.

Capablanca
18/11/2006, 02:25
Ο τελευταιος αναρχικος πεθανε πριν πολλα χρονια...τωρα ειναι κατι αλλο,ενα μπασταρδο συνοθυλευμα που γεννησε η καινουρια χιλιετια...Ο τελευταιος διατεταγμενος ειναι ενας μεγιστος παπαρας που το επαιζε μαγκας κι αλητεια κι εβγαινε μετα απο το τμημα των εξαρχειων που ειχε δωσει αναφορα και ειχε ευχαριστηθει το καφεδακι του.
Ακομα απορω με τις εικονες που εζησα στη σολωνος προσπαθωντας να σωσω ενα παπι που ειχα απο κατι μαλακισμενα που κλωτσουσαν οτι εβλεπαν,σπαζοντας κι ενα ψιλικατζιδικο που υπαρχει εκει ενος γερακου που ειχε κλειστει κατω απο το τραπεζι ,εισπρατοντας το "ευχαριστω" για τη διαμονη του στη γη...
Οταν ειχαν ερθει στην Ανακασα σπαζοντας σπιτια και αυτοκινητα ,γυρω απο το κλαμπ, Αεκτζηδες μετα απο ενα αγωνα με τον Ολυμπιακο(δεν εχω τιποτα με συγκεκριμενους φιλαθλους και ομαδες) μας εσωσε οτι βγηκε τοτε ενα πιστολι και χεστηκαν πανω τους.Εννοειται δεν ηταν αναρχικοι και ουτε υπηρχε καμια πορεια,αλλα 150 ατομα απο φιλαδελφεια -Αγιους θελει καποια ωρα κι ομως το εκαναν εκδρομουλα,τιποτα δεν τους σταματησε.
Η βλακεια παει συννεφο και ακρη δεν βγαινει...ομως με παρηγορει το γεγονος οτι υπαρχουν και χειροτερα....








στην Ουγκαντα!!!

:(

zireous
19/11/2006, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από conkark
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Ετσι όπως διαβάζω τα γραφόμενα σου , μου θυμίζουν εντονότατα, αποψεις που άκουγα την δεκαετία του 80. Όπου όλοι φταίνε, εκτός απο εμάς.
ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ '80 ΛΥΘΗΚΑΝ, ΚΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ; ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΑ, ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΝΑΙΡΕΙ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ. ΤΟ ΟΤΙ ΕΣΥ ΔΕΝ Τ'ΑΚΟΥΣ, ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΩΝΤΑΙ. ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΦΕΙΛΕΙΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ Ο,ΤΙ ΑΚΟΥΣ. ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΑ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΑ ΜΜΕ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ;ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΦΕΛΕΙΑ.
ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Η ΚΟΥΤΣΙΚΟΥ,ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΩΝ ΕΥΘΥΝΩΝ ΤΗΣ.

Θα μου επιτρέψεις να πιάσω , αποσπασματικά κάποια απο τα λεγόμενα σου..
ΑΣΦΑΛΩΣ.

Θεωρίες συνομωσίας, για πολλά πράγματα έχουν ακουστεί και υποννοηθεί, ίσως οχι άδικα
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΛΕΣ...
Αλλά να μην φτάνουμε στο άλλο άκρο , όπου όλα είναι μαύρα και άραχνα.
ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΕΙΝΑΙ, ΑΣΠΡΑ ΚΑΙ ΡΟΔΙΝΑ;
Την δύναμη που έχουν τα ΜΜΕ, τους την δίνουμε εμείς
ΑΣΦΑΛΩΣ...
αν δεν τους δίνεις σημασία την χάνουν.
ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΑ ΜΜΕ ΣΗΜΕΡΑ; ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΩΝ, ΑΠΟ ΤΑ ΟΥΦΟ;
Τα διαπλεκόμενα και λοιπά, υπάρχουν σε όλες τις βαθμίδες του λαού μας. Απο τον πιο χαμηλόμισθο μέχρι και το τελευταίο "κεφάλι"..ο λόγος;... το εύκολο χρήμα!!! Όλοι στον βαθμό που τους αναλογεί την λαμογιά θα την κάνουν. Έτσι έχουμε και τους πολιτικούς αλλά και τον τύπο της κοινωνίας που μας αναλογεί.
ΑΣΦΑΛΩΣ. ΑΛΛΑ ΕΝΕΚΑ ΤΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ ΑΠ' ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ. ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΣΕ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΓΟΝΕΙΣ. ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΝΙΣΧΥΡΑ ΜΜΕ ΤΩΝ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ, ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΑΡΓΥΡΩΝΗΤΩΝ ΜΕΓΑΛΟΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ, ΤΩΝ ΧΑΛΚΕΥΜΕΝΩΝ ΕΙΔΗΣΕΩΝ, ΤΩΝ ΧΑΖΟΣΗΡΙΑΛ ΓΙΑ ΚΑΤΙΝΑΡΕΣ, ΤΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΒΙΑΣ, ΤΡΟΜΟΥ ΚΑΙ ΑΚΡΑΤΟΥ ΣΕΞΙΣΜΟΥ. ΔΙΟΤΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΟ ΑΠ' ΤΑ ΜΜΕ. ΑΡΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΕΧΟΜΕΝΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΤΗ ΨΥΧΟΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΔΟΜΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ. ΚΙ ΟΤΑΝ ΛΕΩ «ΠΑΙΔΕΙΑ» ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΗΝ ΣΤΕΙΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΑΝΩΤΕΡΟΥ ΜΑΣ ΕΑΥΤΟΥ, ΤΟΥ ΗΘΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟΥ. ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΕΚΔΟΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΝ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ, ΛΟΓΩ ΙΣΧΥΟΣ ΚΑΙ ΘΕΣΗΣ ΝΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΥΝ ΤΙΣ ΜΑΖΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΟΙΝΗΣ ΓΝΩΜΗΣ, ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ Ο ΛΑΟΣ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΟΧΛΙΚΑ. ΑΡΑ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΕΚΔΟΤΕΣ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ, ΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΘΕΤΟΥΝ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΡΓΑ, ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΕΚΔΟΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ, ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΝΟΜΑ!

Στο θέμα ανεργίας...
ΝΑΙ, ΤΙ;

Η δυνατότητα της χώρας μας , όπως πιθανώς να γνωρίζεις, δεν μπορεί να απορροφήσει στην αγορά εργασίας το 100% των απόφοιτων πτυχιούχων σε ειδικότητες. Αν σκεφτείς, τώρα, οτι ενας άνθρωπος πλέον θα εργάζεται επίσημα περίπου 45 χρόνια, μπορείς να καταλάβεις πως οι θέσεις εργασίας συρρικνώνονται περισσότερο.

Είναι αναπόφευκτο λοιπόν κάποια στιγμή , κάποιοι απο τους πτυχιούχους αυτούς , να στραφούν σε άλλες εργασίες. Όπως είπα οτι μάλλον γνωρίζεις, Ιατροί-Δικηγόροι-Αρχιτέκτονες, ήταν εκείνοι που βγήκαν με τα κιλά την δεκαετία του 90. Τώρα είναι η σειρά των ανθρώπων που έχουν σχέση με τον ΙΤ τομέα., κοκ...

Επειδή το επίπεδο επιβίωσης και διαβίωσης, έχει ανέβει, είναι αναπόφευκτο, όλοι να κοιτάνε για γραφείο-γραβάτα-εύκολα χρήματα. Το θέμα είναι πόσοι έχουν τα εφόδια για να το πιάσουν και αν μπορούν να το κάνουν.
ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΕΠΛΑΝΗΜΕΝΟΣ: ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΨΗΦΙΖΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ; ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟΥΣ; ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΣΑΥΤΟΥΣ ΕΝΑΠΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΧΕΔΙΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΟΥΝ ΜΙΑ ΜΑΚΡΟΠΝΟΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ, ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ, ΑΡΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΛΥΣΕΙΣ.Η ΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΗΝ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ. ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΤΩΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ ΠΟΥ ΑΝΗΚΩ ΚΙ ΕΓΩ, ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΓΙΑΥΤΟ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΠΤΥΧΕΙΟ. ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΑΣ. ΕΦΟΣΟΝ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΦΟΙΤΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ, ΧΡΕΟΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΡΓΑΣΙΑ.ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΠΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΕΦΟΔΙΑ; ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΤΥΧΕΙΟ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ. ΚΑΘΗΚΟΝ ΠΑΛΙ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΡΑΤΙΚΑ ΠΤΥΧΕΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΑ ΝΑ ΕΝΤΑΣΟΥΝ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ – ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΗΡΤΙΣΜΈΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟΤΥΓΧΑΝΟΥΝ, ΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΟΥΝ ΠΤΥΧΕΙΑ ΧΩΡΊΣ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ. ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ Ο ΚΛΑΔΟΣ ΜΑΣ ΜΑΣΤΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΝΕΡΓΙΑ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΤΕΡΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ, ΠΟΥ ΥΠΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ Ή ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΔΕΛΤΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΛΗΨΗ Ή ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΙ, ΕΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΟΡΕΑΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ, ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΟΥΝ 1500 Ε ΑΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗ.

Η όποια κατάσταση έχει επέρθει στην κοινωνίας μας, δεν είναι διαμορφωμένη απο άλλους , αλλά απο εμάς τους ίδιους.
Απο τον πρώτο δημόσιο ή ιδιωτικό υπάλληλο , που θα "μιζαριστεί" για να κάνει κάτι ,μέχρι και τον όποιο πολιτικό/δημοσιογράφο/διαπλεκόμενο που θα μπεί στην πίτα του δημοσίου.
ΕΔΩ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΙΟΛΙ. ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΣΦΑΛΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΩΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΝ. ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΚΑΛΠΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΕΛΕΓΧΕΙ Η ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΣΟΥ. ΕΣΥ ΑΦΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ ΕΚ ΠΑΡΑΔΟΧΗΣ, ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΕΙΣ; ΑΡΑ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΕΠΙΤΕΛΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΗΘΙΚΟΣ ΑΥΤΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΑΥΤΟΥΡΓΟΣ.

Δεν υπάρχει κεφάλι και ουρά σε αυτό το πράγμα.. το σύνολο βρωμάει.. μάλιστα αν κάνουμε , μια κίνηση και μυρίσουμε την μπλούζα μας, μπορεί και να αναγνωρίσουμε την ίδια μπόχα που μας ενοχλεί.
ΛΑΘΟΣ ΚΑΝΕΙΣ. ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΨΕΥΤΟΠΑΙΔΕΙΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΔΗΛ, ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ. ΤΩΡΑ, ΑΝ ΕΣΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΨΑΡΙ ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΩΜΑΕΙ ΑΠ’ΤΗΝ ΟΥΡΑ, ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ!

Μίλησες επίσης για τους αστυνομικούς. Ήσουν μάλιστα αρκετά απόλυτος , ώς προς το ποιόν των ανθρώπων που μπαίνουν μέσα. Έμμεσα τους χαρακτήρισες , ώς ψυχικά προβληματικούς ,
Η ΕΚΦΡΑΣΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΝΑ ΠΑΡΑΛΛΑΖΕΙΣ ΤΙΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΜΟΥ
μιας και φέρονται να είναι διατεθειμένοι να κοπανάνε εσένα-εμένα ή όποιον άλλον , σε μια κρίση επιβολής του αυταρχισμού τους.

Μια ερώτηση...

Γιατί να το κάνουν , αν πραγματικά δεν κινείσαι σε αντίθετο μήκος κύματος;
...Ε ΤΟΤΕ ΝΑ ΚΙΝΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΤΩΝ ΜΠΑΤΣΩΝ!
Στον χαρακτηρισμό σου , δίπλα στο όνομα σου , αναφέρεις τον όρο "απροσάρμοστος".
ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΙΣ. ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ; ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΠΗΛΑΚΙΣΕΙΣ ΜΕ ΨΕΥΔΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ Ή ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΠΑΡΚΗΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ; ΤΟ «ΑΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠ' ΤΟ «ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΣ» ΥΠΟΝΟΩΝΤΑΣ ΜΕ Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ ΤΟ ΦΑΥΛΟ. ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΒΡΩΜΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ ΤΗΣ ΛΑΜΟΓΙΑΣ, ΤΗΣ ΡΕΜΟΥΛΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΟΒΗΤΟΥΡΑΣ. ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΥΤΟ;
Στην οργανωμένη κοινωνία του σήμερα, ο όρος κλειδί είναι η προσαρμογή. Κάτι που το κάνουμε ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ, απο την στιγμή που είμαστε ενταγμένοι σε αυτήν και απολαμβανουμε τις υπηρεσίες της.
ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΙΛΑΣ; ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΦΗΝΕΙ ΑΣΤΕΓΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ, ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΣ ΤΟΥ 2006; ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΑΣΤΕΓΟΣ ΓΙΑ ΠΟΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΘΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ;
Κάτι τέτοιο είναι και οι αστυνομικοί. Κάνουν την δουλειά τους,
ΠΕΛΕΚΑΝΕ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΥΣ ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥΣ ΕΠΕΙΔΗ ΑΞΙΩΝΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥΣ ΣΕ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΖΩΉ!
εώς ενα σημείο. Η πλειοψηφία αυτών , δεν ενδιαφέρεται για το τι ψηφίζεις , ή το τι είναι εκείνο που σε ενοχλεί
ΑΥΤΟ ΕΛΕΙΠΕ...
την δουλειά τους κάνουν
ΩΡΑΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!...
και προσπαθούν να αποφύγουν διαμάχες.
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΛΕΣ; ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΜΠΑΤΣΟΣ; ΑΝ ΕΙΣΑΙ, ΤΙ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΕ ΑΠΟΚΑΛΕΙ «ΜΠΑΤΣΟ»; ΜΗΠΩΣ ΖΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ; ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΚΡΟΔΕΞΙΟΣ ΟΠΑΔΟΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ. ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΕΣ' ΤΟ ΜΑΣ ΕΥΘΕΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΑΣΤΕ ΑΔΙΚΑ. ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ : ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΡΧΙΚΟΙ ΙΔΕΟΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΥ ΧΑΖΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΚΤΡΟΠΕΣ. ΕΓΚΑΘΕΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ ΠΑΡΑΣΥΡΜΕΝΟΙ ΑΠ' ΑΥΤΟΥΣ.
Οι λίγοι ένθεν και ένθεν , είναι εκείνοι που προβάλλονται και έχουμε τις ιστορίες , περί αστυνομικής βίας και αντιδράσεις "αναρχικών".

Η προτροπή του να ξυπνήσουμε είναι σωστή.. αλλά ο καθένας το κάνει με τον δικό του τρόπο... Δυστυχώς για την Ελλάδα μας, το κάνουν για το ρουσφέτι και το εύκολο χρήμα.
MY FRIEND, ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΑ ΕΔΙΝΕ ΟΡΘΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΗΘΟΣ, ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟΤΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΉΡΧΕ ΑΥΤΟΣΕΒΑΣΜΟΣ, ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟΣ, ΕΙΡΗΝΗ, ΚΑΘΑΡΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΟΒΑΡΟΦΑΝΕΙΑ, ΑΛΛΗΛΟΒΟΗΘΕΙΑ, ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΟΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΧΩΡΙΣ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΔΕΣ, ΔΕΝ ΘΑ ΣΚΟΤΩΝΑΜΕ ΤΑ ΖΩΑ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΘΑ ΤΑ ΑΓΑΠΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΘΑ Τ' ΑΦΗΝΑΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΟΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ,(ΟΧΙ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ), ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗ ΖΩΗ, ΘΑ ΚΑΝΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΛΟΓΙΚΗ ΣΟΒΑΡΗ ΔΙΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΙ, ΘΑ ΑΓΑΠΟΥΣΑΜΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΕΟ, ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΜΑΘΕΙ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΑΓΑΠΗ.ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΛΕΞΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ. Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΤΟΣΗΝ ΩΡΑ. ΣΚΟΤΑΔΙ ΚΙ ΕΡΗΜΙΑ ΕΙΝ' ΟΛΑ Τ' ΑΛΛΑ. ΦΕΝΑΚΗ ΚΑΙ ΠΟΜΦΟΛΥΓΕΣ! ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΕΝΟΣ. ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΛΟΓΟΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΟΠΩΝ.

Ας μου επιτρέψει ο conkark να συμφωνήσω σχεδόν σε όλα όσα είπε...

zireous
19/11/2006, 00:27
Άν είχαμε σωστή παιδεία, κριτική ικανότητα και ομαδικό πνεύμα, σε αυτονόητα πράγματα όπως στα παραπάνω θα συμφωνούσαμε χωρίς πολλές συζητήσεις.

Από νωρίς (στα σχολεία) οι λίγοι "ασυμβίβαστοι" που δεν πολυγουστάρουν τις καταστάσεις που περιγράφονται παραπάνω, επιμελώς απομακρύνονται ή απομονώνονται, συχνά ως "απροσάρμοστοι", "προβληματικοί" ή χειρότερα.

Καί στραβός είναι ο γιαλός, καί στραβά αρμενίζουμε κυρίες και κύριοι. Ο καθένας ας κάνει ότι μπορεί, και ας σταματήσει να δικαιολογεί τους ελεεινούς που του τάζουνε μια τυρόπιτα -αν αξίζει κάτι παραπάνω από αυτή.