PDA

View Full Version : Μια πού "ήνηκεν η μέρα" είπα να...



Wizard13
11/05/2004, 19:07
...σας πω μια ιστορία αγάπης... :)

Ήταν μια Πέμπτη απόγευμα, 4 μέρες μετά από έναν άσχημο χωρισμό μιας σχέσης 4.5 χρόνων. Η ψυχολογία, όσο και να προσπαθούσες να τα δεις θετικά, ιδιαίτερα πεσμένη και τίποτα δε μου άρεσε. Μετά το έργο, είπαμε να πάμε μια βόλτα στο Αλλού για να παίξουμε σαν παιδιά και εμείς. Έξω από το Αλλού παρκαρισμένο ένα 600RR. Κόκκινο. Πρώτη φορά το έβλεπα από κοντά. Πολύ όμορφο. Αλλά από 600 να πάω σε 600? Δε νόμιζα ότι άξιζε τον κόπο, άλλωστε δεν ήθελα να αλλάξω το μηχανάκι μου σώνει και καλά, απλά το είχα ήδη 3 χρόνια και δεν ήθελα να παλιώσει πολύ για να μη χάσει αξία. «Αν το έβγαζε αυτό σε 1000, το έπαιρνα τώρα» είπα. «Μα το βγάζει, τώρα το είδα σε ένα περιοδικό στο περίπτερο» απάντησε ο αδελφικός μου φίλος και μηχανικός μου.

Γρήγορα η επίθεση στο περίπτερο, αγορά του περιοδικού και χάζι στις φωτό από την έκθεση που παρουσιάστηκε για πρώτη φορά. Μα ήταν χρώματα αυτά για 1000άρι? Άσπρο? Πάντως ήταν αυτό ακριβώς που ευχήθηκα και το μόνο που έμενε να το βρω σε χρώμα που να μου αρέσει.


1810

Wizard13
11/05/2004, 19:09
Παρασκευή πρωί στο γραφείο και Google.com. Δεκάδες διευθύνσεις με δελτία τύπου. Ένα αυστραλέζικο site είχε την πιο πλήρη περιγραφή. Πολλές φωτό από κινητήρα, αναρτήσεις, εξάτμιση, φρένα. Και εκεί είδα την κόκκινη... Αυτό ήταν. Την ερωτεύτηκα και ξέχασα αμέσως χωρισμούς, στεναχώριες καυγάδες και όλα τα σχετικά. Ανοίγω το περιοδικό και παίρνω τηλέφωνο όποιον πουλούσε Honda.
-Γεια σας. Υπάρχει το CBR1000RR?
-Τι είναι αυτό?

-Γεια σας. Υπάρχει το CBR1000RR?
-Το ποιο?

-Γειά σας. Υπάρχει το CBR1000RR?
-Όχι φυσικά. Αυτό θα αργήσει να έρθει.

Για να μην τα πολυλογώ, μετά από αρκετά τηλέφωνα, βρέθηκε ένα κατάστημα όπου όχι μόνο ήξερε την ύπαρξή του, αλλά δεχόταν και προπαραγγελίες.
-Δεν ξέρουμε ακριβώς πότε θα έρθει, Μάρτιο, Απρίλιο το υπολογίζουμε
-Το θέλω.
-Ούτε τιμή δεν ξέρουμε.
-Το θέλω.
-Ιπποδύναμη, κιλά, ροπές δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα...
-Το θέλω.
Το ίδιο απόγευμα, 19 Σεπτεμβρίου 2003 πήγα και έδωσα προκαταβολή για να το περιμένω.


1811

Wizard13
11/05/2004, 19:10
7 μήνες και 11 μέρες μετά, στις 30 Απριλίου 2004, και αφού σας είχα πρήξει, επιτέλους το όνειρό μου έγινε πραγματικότητα. Η πρώτη επαφή μαζί της, ήταν πολύ ασυνήθιστη. Εξωπραγματική θα έλεγα. Ουδέποτε είχα ξανακαβαλήσει μηχανάκι 170+ ίππων, πόσο μάλλον δικό μου. Και αυτό το κόκκινο, τι τέλειο που είναι. Είχα δει στην έκθεση το μαύρο, αλλά καμία σχέση. Το κόκκινο είναι ονειρεμένο. Την ίδια μέρα και την ίδια ώρα, ένας φίλος, ο Στάθης παραλαμβάνει το δικό του, ένα VFR800 vtec. Άλλη ιστορία ο Στάθης... Την Κυριακή μας έλεγε ότι το σχεδιάζει για Σεπτέμβριο και Παρασκευή το πήρε...

Πρώτη βόλτα, Δημητσάνα. Εθνική για να δουλέψει λίγο, μέχρι Τρίπολη ανοιχτές στροφές για να τα συνηθίσουμε και μετά πιο κλειστό στροφιλίκι αλλά όχι υπερβολικό. Πολύ όμορφη διαδρομή, να την κάνετε αν δεν την έχετε κάνει. Γλυκά γλυκά στο γκάζι για να ανοίξει το μοτέρ, αλλά δεν αστειεύεται... Καθόλου... Πολύ γκάζι και από πολύ χαμηλά. Δε δυσανασχετούσε πουθενά και με οποιαδήποτε ταχύτητα.


1812

Wizard13
11/05/2004, 19:11
Στις στροφές είναι το κάτι άλλο... Στις περισσότερες ευτυχώς που είχε μπαριέρα... Στρίβει πολύ πιο κλειστά απ’ότι υπολόγιζα και μέχρι να το συνηθίσω, διόρθωνα συνεχώς τις γραμμές μου. Μία που σκεφτόσουν τη γραμμή και μία που ήσουν ήδη στην έξοδο. Συγχωρέστε τον ενθουσιασμό μου, αλλά ήμουν με F πριν και όχι με RR, οπότε οι διαφορές είναι πελώριες. Φτάνοντας στη Δημητσάνα, ο Απόστολος που είχε έρθει μαζί μας για παρέα, μου λεει «Έλα να δεις τι μηχανάκι πήρες». «Τι εννοεί?» σκέφτηκα. «Βλέπεις το λάστιχό μου?» μου λεει. «Έχει γράψει από άκρη σε άκρη και φοράμε το ίδιο μοντέλο, ίδια κορώνα. Δες και το δικό σου τώρα.». Είχα σχεδόν 2 δάχτυλα ακόμα για να πατήσω μέχρι τέρμα. «Πηγαίναμε με το ίδιο τέμπο. Όπως καταλαβαίνεις, μπορούσες να μπεις με πολλά παραπάνω στις στροφές...»

Το σημαντικότερο όμως όλων είναι τα φρένα του. Απλά Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Α. Όπου έβρισκα καλή άσφαλτο, τα δοκίμαζα για να τα συνηθίσω. Σχεδόν ζαλίζεσαι από την επιβράδυνση. Και φυσικά ούτε ίχνος αστάθειας στο μπροστινό. Δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο και το ηλεκτρονικό stabilizer στο τιμόνι, αλλά δεν κατάλαβα τίποτα. Εκεί που σίγουρα έπαιξε ρόλο ήταν σε στροφές με σαμαράκια, όπου ήταν ακλόνητο.

Το στρώσιμο συνεχίζει. Έχω κάνει ήδη 1300 χμ. και κάνω συνέχεια. Μετά τα 1000 μέχρι τα 2000 το ανεβάζω σιγά σιγά όλο και περισσότερο για να ανοίξει κανονικά. Αλλάξαμε και λαδάκια και τώρα ποιος μας πιάνει. Άνοιξε και ο καιρός...

Ρε παιδιά, μια που είμαι και χωρίς δουλειά, μήπως σας βρίσκετε καμιά θεσούλα??? Θέλω χρήματα για τη βενζίνη. Θέλει και 95+ οκτανίων το σκασμένο!!! Τουλάχιστον είναι σχετικά οικονομικό. Με 15 λίτρα μου βγάζει 250 χμ. Βέβαια το πηγαίνω σχετικά χαλαρά, αλλά και πάλι δεν περίμενα τόσα...


1813

periklisk
11/05/2004, 19:20
Άντε ρε Γιώργαρε καλορίζικο για άλλη μια φορά!

Πολλά, όμορφα και ασφαλή χιλιόμετρα!!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

Χωρίς δουλειά είπες είσαι???? :confused: :confused:

DEMINIO
11/05/2004, 21:50
Να 'σαι πάντα γερός και δυνατός ρε φίλε να το χαίρεσαι το ζώο.....:smilea:


ΥΓ.: Πώς τα 'χουνε κάνει έτσι ρε γαμώ τη πουτ@ν@ μου........:eek: Το παίρνεις και Κορυδαλλό... ή δεν το παίρνεις και Δαφνί...;;;;; :look: :bawl:

flavor
11/05/2004, 22:51
καλοτάξιδο το εργαλείο γιώργο. καλές διαδρομές να έχετε
:beer:

το κόκκινο μαύρο είναι ο πιό super χρωματικός συνδυασμός;)

sir
11/05/2004, 22:59
ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΕΙΝΑΙ

ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ, ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ.

Electra
12/05/2004, 01:54
Καλορίζικο και καλοτάξιδο, σε σένα και στο Στάθη!!!!
Να' στε πάντα καλά παιδιά και να χαίρεστε χιλιόμετρα!!!!:beer: :beer:

NLS
12/05/2004, 08:52
φτου φτου φτου

:)

Julius
12/05/2004, 09:34
Κούκλα είναι το άτιμο, να το χαρείς με την ψυχή σου Γιωργάρα….

hornet
12/05/2004, 10:36
Γιωργοοοοοοο...........γεια σου με το τουμπανο το τρελλο!!!!!!
Τα ονειρα ειναι πολυ ομορφο να πραγματοποιουνται.......Αντε να το στρωσεις να το χαρεις και ολον


χαχαχαχα η βεφα καταλαβε απο την αρχη με τι εχει να κανει αφου εχει ηδη 2500 χλμ και ειναι σε εμπολεμη κατασταση πλεον εκανε

Nefeli
12/05/2004, 12:48
Τόσους καφέδες, και τόσες συζητήσεις μέχρι τα ξημερώματα στο τηλέφωνο που έχουμε κάνει, για το μωρό που έφυγε για το μωρό που περίμενες ……και ποτέ δεν ένοιωσα να συγκινούμε όπως σήμερα.

Να είσαι καλά με το μωρό, καλός με τα μωρά, να προσέχεις, ν’ αντέχεις, μην χάνεσαι.

Φιλάκια

:wave2:

Μικρή Λουλού
12/05/2004, 13:33
ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΩΡΓΟ..!!

ΚΟΥΚΛΑ Η ΓΟΥΡΟΥΝΑ !!

ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ,ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ..

ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΙ ΣΥ ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΑΙ..!!!

:beer: :beer: :beer:

illuminatios
12/05/2004, 14:26
Φλασάκια πίσω δεν έχουμε????
:lol: :rotflmao: :lol:
γεια σου ρε παλιάνθρωπε!

sniper
12/05/2004, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από illuminatios
Φλασάκια πίσω δεν έχουμε????
:lol: :rotflmao: :lol:
γεια σου ρε παλιάνθρωπε!


Τα πίσω φλάς δεν χρειάζονται!!!!!!!!! ΑΝ προλάβει και δει τον κώλο της ο από πίσω, για ελαχιστα sec θα είναι οπότε, οπότε που να βγάζεις φλας τώρα, που να κάθεσε να εξηγείς "στρίβω δεξιά/αριστερά"........

Άσε που είναι περιττό βάρος!!!! :rotflmao: :rotflmao: :lol:

jimbar
13/05/2004, 08:09
Καλοτάξιδη, καλορίζικη, καλοπερπατημένα χιλιόμετρα, πολλά, ωραία, γλυκά και πάνω από όλα ασφαλέστατα.

Να μου είσαι καλά Γιώργη

SpyrosTDM
13/05/2004, 11:49
ΕΓΩ ΓΙΩΡΓΑΡΕ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΩ ΑΦΟΥ ΣΤΗΝ ΕΧΩ ΑΣΗΜΩΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ.
ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΙ , ΚΑΛΟΦΑΓΟΤΗ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΤΙΣ ΚΟΚΟΡΟΜΑΧΙΕΣ...:beer: :beer:

milaber
13/05/2004, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από snipper
Τα πίσω φλάς δεν χρειάζονται!!!!!!!!! ΑΝ προλάβει και δει τον κώλο της ο από πίσω, για ελαχιστα sec θα είναι οπότε, οπότε που να βγάζεις φλας τώρα, που να κάθεσε να εξηγείς "στρίβω δεξιά/αριστερά"........

Άσε που είναι περιττό βάρος!!!! :rotflmao: :rotflmao: :lol:

:lol: :lol: :lol:
Έτσι, έτσι...
:lol: :lol: :lol:

Καλοτάξιδι Γιώργο, καλά λιωσίματα!
:winka: :beer: :winka: :beer: :winka:

Wizard13
14/05/2004, 01:51
Παιδάκια, σας ευχαριστώ όλους από την καρδιά μου. Πραγματικά σας εύχομαι να μπορέσετε και εσείς να κάνετε, όχι ένα, αλλά όλα σας τα όνειρα πραγματικότητα.

Σήμερα την πήγα και μια καλή βολτούλα. Γρήγορη. Πήγαμε μέχρι 230 να δούμε πως είναι. Παρέα με τον παλιάνθρωπα, που βρεθήκαμε τυχαία...

Τα λαστιχάκια της άρχισαν να φθείρονται σωστά, σχεδόν σε όλο το πλάτος της κορώνας. Μετά το CSS, φαντάζομαι θα μου βγαίνει και πιό άνετα και καλύτερα.

milaber
14/05/2004, 02:10
Μάγε σήμερα είδα ένα (το πρώτο που βλέπω Θεσσαλονίκη) στο δρόμο και έμεινα μαλάκας...
:eyepop: :eyepop: :eyepop:
Έχεις πάρει τρομερό μηχανάκι!
Τώρα θα που πεις τι σου λέω, αλλά έτσι είναι...
:p :p :p

nimbus
14/05/2004, 20:08
MPRABO GIORGARA!:beer: PANTA TETOIA! ME POLLA KI ASFALI XILIOMETRA! ΩΡΑΙΑ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΟΥ. ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ!!!:sun: :winka: ΕΞΙΣΟΥ ΟΜΟΡΦΑ, ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.:wave2: