PDA

View Full Version : Κλεμμένες μοτό από Ιαπωνία



Cpt. Haddock
16/06/2006, 12:14
Από την "Καθημερινή"



http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_16/06/2006_187695

Κλεμμένες μοτό από Ιαπωνία στα Τρίκαλα

Eκατοντάδες μοτοσικλέτες μεγάλου κυβισμού, οι οποίες εκλάπησαν από την Iαπωνία, διατέθηκαν στην ελληνική αγορά και κυκλοφορούν στους δρόμους της χώρας μας. Aυτό αποκάλυψε η έρευνα της αστυνομίας γύρω από τη δράση ελληνοϊαπωνικής σπείρας, η οποία διήρκησε περισσότερο από ένα χρόνο και ολοκληρώθηκε με τον σχηματισμό δικογραφίας σε βάρος τριών Eλλήνων, ηλικίας 28, 45 και 51 ετών και ενός Iάπωνα, 55 ετών. Σύμφωνα με την αστυνομία, η συγκεκριμένη σπείρα δραστηριοποιείται τουλάχιστον την τελευταία πενταετία.

Στην Iαπωνία εντοπίζονταν μοτοσικλέτες μεγάλου κυβισμού, τις οποίες έκλεβαν συνεργοί της σπείρας. Στη συνέχεια γινόταν παραχάραξη των αριθμών πλαισίου και τα οχήματα εφοδιάζονταν με πλαστά πιστοποιητικά.

Mε τη νέα τους «ταυτότητα» εκτελωνίζονταν με προορισμό την έδρα εταιρείας που είχαν συστήσει οι δράστες στα Tρίκαλα. Mέσω αυτής οι μοτοσικλέτες διατίθεντο προς πώληση, αποφέροντας στα μέλη της σπείρας μεγάλα οικονομικά ποσά.

Aπό την αστυνομία έχουν μέχρι στιγμής εντοπισθεί και κατασχεθεί συνολικά 85 μοτοσικλέτες που διακινήθηκαν μέσω του συγκεκριμένου κυκλώματος. H έρευνα συνεχίζεται, καθώς εκτιμάται ότι ο αριθμός των κλεμμένων μοτοσικλετών που έφτασαν στη χώρα μας με αυτό τον τρόπο είναι πολύ μεγαλύτερος. Παράλληλα, εξετάζεται το ενδεχόμενο η δράση της σπείρας να είναι διεθνής και να υπάρχουν συνεργοί και σε άλλες χώρες, στις οποίες έφτασαν με παρόμοιο τρόπο κλεμμένα οχήματα.

costas81
16/06/2006, 12:24
ωραια και πες τωρα οτι εσυ χωρις να το ξερεις εχεις αγορασει μια που ειναι κλεμενη!!
τι ερχονται και στην περνουν?
και σενα ποιος σε αποζημιώνει?

adam_tsouk
16/06/2006, 12:26
εγω λυπαμαι μονο τους ατυχους ιδιοκτητες των μηχανων.... :rolleyes:

b_bong12
16/06/2006, 13:00
αααμααν...
η ονομασια της εταιρειας δεν νομιζω να ειναι γνωστη ετσι??
γιατι εχω καποιες υποψιες..

drb
16/06/2006, 20:58
Υπαρχεί καποιος τρόπος να έλενξεις μια μεταχειρισμένη μηχανή εάν είναι οκ ή είναι "ιαπωνική απο το παράθυρο???"

zolotas
16/06/2006, 21:11
καλα για τα τρικαλα ειχε βουηξει ο τοπος για κλεμμενα.............οσο για τις κλεμμενες ........κατασχονται ετσι δεν ειναι??

το θεμα ειναι να αγοραζουμε μοτο απο σοβαρα μαγαζια....

DrIoannis
17/06/2006, 00:17
Οχι μόνο στην κατάσχουν αλλά ενδέχετε να σε κατηγορησουν για κλεπταποδόχο(δεν νομίζω όμως να υπάρξουν κυρώσεις).

tsiros_temp
17/06/2006, 00:27
είναι αυτό που λέω, μακριά απ'τον κώλο μου και όπου θέλει ας μπει, δεν είναι να σου κάτσει τέτοια φάση! ( την είπα κ γω τη παπάτζα μου, έκλεισε ο κύκλος, πάω για ύπνο, καληνύστες παίδες)

necromayhem
17/06/2006, 10:51
οι κλεμενες μηχανες κατασχονται και θα δωθουν στους ιδιοκτητες τους στην ιαπωνια. κανεις απο τους τωρινους ιδιοκτητες δε θα παει κατηγορουμενος γιατι ειναι και αυτοι θυματα απατης. τροπος να ελεξεις μια μηχανη δεν υπαρχει αφου σου την εκτελωνιζουν αυτοι και σου τη δινουν με νομιμα εγγραφα(απλα ειναι πλαστα). λαμογια.

beholder
18/06/2006, 07:03
Μιλούσα εχθες με γνωστο εμπορο και παλιο στο χωρο και μου ειπε οτι ο αριθμος των μηχανων που εχουν διατεθει ειναι πανω απο 550(μου ειπε το νουμερο ακριβως αλλα δεν το θυμαμαι) αλλα βρηκαν ή ηθελαν να βρουν μονο αυτους τους 85 ατυχους.

Τωρα ο προβληματισμος μου ειναι. Οι υπολοιποι που δεν τους εχουν κατασχει τη μηχανη δεν θα κοιταξουν να την ξεφορτωθουν οπως οπως?
Και ο πιο ευκολος τροπος ειναι να τη σκοτωσουν σε τιμη σουπερ ευκαιριας. (Αφου ηδη την εχουν παρει αρκετα κατω απο τις τρεχουσες τιμες)

Εαν εχω δικιο σε αυτο που λεω θελει μεγαλη προσοχη η αγορα μεταχειρισμενου
Και πως να το τσεκαρει καποιος γαμωτο που τα ειχαν φιαξει απο οτι λενε αψογα τα κολωχαρτα?

Dionisisk5
18/06/2006, 19:44
με προβληματισε πολυ το συγκεκριμενο το αρθρο γιατι και εγω ψαχνω αυτον τον καιρο να παρω ενα χιλιαρι μεταχειρισμενο και σιγουρα δεν ειναι λιγα τα λεφτα για να εμφανιστει ξαφνικα καποιος και να σου πει στην κατασχω γιατι ειναι κλεμενη...
Τεσπα το ερωτημα μου ειναι ρε παιδια, δεν υπαρχει τροπος να ελεχθει ο αριθμος πλαισιου μιας μηχανης. Οσο καλη δουλεια και αν εχουν κανει καποιοι καπου δεν θα μπαζει? αλλωστε εχω ακουσει οτι για τα αυτοκινητα στα κτεο αμα το δουν υποπτο για χτυπημενους αριθμους τοτε βαζουν κατι σαν blue light επανω στο VIN και φαινεται αν εχουν γινει συγκολησεις, προσμιξεις με αλλα μεταλα κτλ κτλ. Στις μηχανες δεν παιζει κατι αντιστοιχο?
Και εστω οτι στην μηχανη δεν μπορεις να δεις αν εχει γινει παπατζιλικι. Τα χαρτια δεν μπορει να δεις απο ποιο τελωνειο εχουν περασει και απο ποια χωρα ειναι?

Zbandit750
07/09/2006, 22:22
Αυτες που μας κλεψανε στην Ελλαδα δεν παιζει να τις βρουμε στην Ιαπωνια?

Nostra
08/09/2006, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zbandit750
Αυτες που μας κλεψανε στην Ελλαδα δεν παιζει να τις βρουμε στην Ιαπωνια?

Φυσικά, αφού είναι γνωστό ότι στην Ιαπωνία στέλνουν όλες τις κλεμμένες για τα γυρίσματα της ταινίας "Fast 'n' Furious Tokyo Moto drift"

Στην πρεμιέρα της ταινίας θα τις επιστρέψουν στην Ελλάδα για διαφήμιση των Village Roadshow

Red Rider
13/12/2007, 10:15
Κατ'αρχας καλως σας βρηκα..



Φιλικα

boussias
13/12/2007, 10:32
Καλώς Ήρθες. Αν έχεις την καλοσυνη μπορείς να δώσεις κάποιες πληροφορίες; Απο πού αγοράστηκε η μηχανή, απο αντιπροσωπεία; Τι μάρκα και μοντέλο είναι; Μετά απο τόσα χρόνια την βρήκανε και πώς;

Ελπίζω να βρείτε μια άκρη σ'αυτό. Γνωστός είχε αγοράσει κλεμμένο Punto και έτρεχε στα δικαστήρια. Ούτε τα λεφτά του δεν πήρε πίσω. Γαμώτ. την οργάνωση μας μέσα. Ελπίζω όλα να πάνε καλά!!

Ζεύκας
13/12/2007, 10:34
Φίλε μου δυστυχώς είναι παλιά ιστορία...
Έχω ακούσει εγώ περιστατικό με honda cbf250 hornet παραεισαγωγής από Ιαπωνία...
Κρίμα για την ταλαιπωρία του μέλους της οικογενειάς σου... :(

Υπάρχει κάποια ελπίδα να αποζημιωθεί?? :wave2:

ΙΠΠΕΑΣ
13/12/2007, 11:51
:eyepop:

Πω πω, τι κουφά είναι αυτά ρε παιδιά ;


Είναι σαν να σου κλέβουν κομμάτι από τα όνειρα και τις αναμνήσεις σου ! :confused:

Red Rider
13/12/2007, 13:42
Παιδια ευχαριστω για την ανταποκριση..

toulis
17/12/2007, 10:43
Δυστυχώς από ότι έμαθα χτες παρόμοιο περιστατικό είχε και ένας φίλος μου

Το παιδί αγόρασε ένα Africa από μαγαζί με μεταχειρισμένα ( δεν ξέρω αν έχει και καινούρια )

Το κράτησε για λίγο καιρό και μόλις το πούλησε εμφανίστηκε η ασφάλεια περίπου 1 εβδομάδα μετά στο σπίτι του και ενημέρωσε τους γονείς του ότι το μηχανάκι είναι κλεμμένο από Ιαπωνία και ότι πρέπει να το κατασχέσουν.

mako
17/12/2007, 12:48
Για κατι τετοια ψοφανε συνηθως οι "δημοσιογραφοι", ψαχτηκες καθολου μαζι τους;;;;:(

lamoun
17/12/2007, 13:05
Κρίμα φίλε μου, ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Και μια ερώτηση, μπορεί (επιτρέπεται) η αστυνομία να ενημερώσει άν η μηχανή είναι ok πηγαίνοντας αριθμό πλαισίου/κινητήρα;;

elmariacci
18/12/2007, 11:46
Η κατασταση ειναι μαματα...Για σκεψου,να εχεις ψοφισει στην δουλεια για να παρεις ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ (νομιζεις) μηχανακι και μια ωραια μερα να ερχεται η ασφαλεια και να σου λεει "φιλε δεν ειναι δικο σου,κατασχεται...":hypnotize :sick: :hypnotize .
Μετα τι κανεις?Παιρνεις την καραμπινα?Δεν υπαρχει περιπτωση ολοι αυτοι που εξαπατηθηκαν να παρουν τα λεφτα τους απο τους μαλακες της σπειρας?Εννοω να κινηθουν δικαστικα ολοι μαζι οργανομενα...?

TROOPER
18/12/2007, 12:10
ωραια !!!

πολυ ωραια !!!!

:sad: :sad: :sad:

zzr2005
18/12/2007, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από elmariacci
Η κατασταση ειναι μαματα...Για σκεψου,να εχεις ψοφισει στην δουλεια για να παρεις ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ (νομιζεις) μηχανακι και μια ωραια μερα να ερχεται η ασφαλεια και να σου λεει "φιλε δεν ειναι δικο σου,κατασχεται...":hypnotize :sick: :hypnotize .
Μετα τι κανεις?Παιρνεις την καραμπινα?Δεν υπαρχει περιπτωση ολοι αυτοι που εξαπατηθηκαν να παρουν τα λεφτα τους απο τους μαλακες της σπειρας?Εννοω να κινηθουν δικαστικα ολοι μαζι οργανομενα...?

Φαντάζομαι οτι μπορεις να στραφείς δικαστικά εναντίον αυτού που το αγόρασες....μετά αυτός θα στραφεί εναντίον εκεινου που το ειχε πριν ...και έτσι καποια στιγμή θα φτασουν στο κύκλωμα....και θα αποζημιωθούν και οι υπόλοιποι ανυποψίαστοι κάτοχοι...

ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΕΣ ΔΙΩΞΕΙΣ ΣΩΘΗΚΑΤΕ....

τρεξτε τουλάχιστον στα αστικά δικαστήρια για αποζημίωση εναντίον του προκατόχου....είναι υποχρεωμένος να σας δώσει τα λεφτά πίσω....ακόμα και αν δεν φέρει ευθύνη σας πληρώνει και στρέφεται κατά του προηγούμενου κάτοχου ....
η δικη θα γινει το νωρίτερο σε 2 χρονια βεβαια αλλα τουλαχιστον θα λες οτι εκανα κατι και δεν με έπιασαν τελείως μ@λ@κ@....
:wave2:

Υ.Γ. οποιος κατάγεται απο την περιοχή γνωρίζει οτι οι κακές γλωσσες λένε πως το τα κεφάλια του κυκλώματος ειναι ελευθερα και ωραία...:mad:

Filosofos
18/12/2007, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
Φαντάζομαι οτι μπορεις να στραφείς δικαστικά εναντίον αυτού που το αγόρασες....μετά αυτός θα στραφεί εναντίον εκεινου που το ειχε πριν ...και έτσι καποια στιγμή θα φτασουν στο κύκλωμα....και θα αποζημιωθούν και οι υπόλοιποι ανυποψίαστοι κάτοχοι...

ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΕΣ ΔΙΩΞΕΙΣ ΣΩΘΗΚΑΤΕ....

τρεξτε τουλάχιστον στα αστικά δικαστήρια για αποζημίωση εναντίον του προκατόχου....είναι υποχρεωμένος να σας δώσει τα λεφτά πίσω....ακόμα και αν δεν φέρει ευθύνη σας πληρώνει και στρέφεται κατά του προηγούμενου κάτοχου ....
η δικη θα γινει το νωρίτερο σε 2 χρονια βεβαια αλλα τουλαχιστον θα λες οτι εκανα κατι και δεν με έπιασαν τελείως μ@λ@κ@....
:wave2:

Υ.Γ. οποιος κατάγεται απο την περιοχή γνωρίζει οτι οι κακές γλωσσες λένε πως το τα κεφάλια του κυκλώματος ειναι ελευθερα και ωραία...:mad:

:eyepop: :hypnotize Έλεος...
αφού είσαι από την περιοχή δε μας λες και τα ονόματα να μάθουμε τους σκάρτους εισαγωγείς που μας χαλάνε το όνομα???:look:

zzr2005
18/12/2007, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Filosofos
:eyepop: :hypnotize Έλεος...
αφού είσαι από την περιοχή δε μας λες και τα ονόματα να μάθουμε τους σκάρτους εισαγωγείς που μας χαλάνε το όνομα???:look:

κατάγομαι απο την περιοχή , δεν εχω προσωπική γνώση...ολα απο στοματα συγγενών τα ακουω...
όπως καταλαβαινεις δεν γινεται να πω τετοια πραγματα στο φορουμ....αλλοι λενε για εναν κακό μηχανικο και σβήνεται....
δευτερον: αν προσεξες ειπα οι κακες γλωσσες.....απο στομα, σε στομα
κανεις δεν εχει αποδειξεις οτι ο ταδε μεγαλεμπορος ειναι μπλεγμενος....αλλα σε μικρες κοινωνιες πολλα ακουγονται....
αν ειχα σοβαρά στοιχεία θα τις ελεγα στους μπατσους , οχι στο φορουμ....

Filosofos
18/12/2007, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
κατάγομαι απο την περιοχή , δεν εχω προσωπική γνώση...ολα απο στοματα συγγενών τα ακουω...
όπως καταλαβαινεις δεν γινεται να πω τετοια πραγματα στο φορουμ....αλλοι λενε για εναν κακό μηχανικο και σβήνεται....
δευτερον: αν προσεξες ειπα οι κακες γλωσσες.....απο στομα, σε στομα
κανεις δεν εχει αποδειξεις οτι ο ταδε μεγαλεμπορος ειναι μπλεγμενος....αλλα σε μικρες κοινωνιες πολλα ακουγονται....
αν ειχα σοβαρά στοιχεία θα τις ελεγα στους μπατσους , οχι στο φορουμ....
Ορθό και το σέβομαι ;)

zzr2005
18/12/2007, 14:37
λοιπόν εγώ αναφερόμουν σε αυτή την υπόθεση που διαδραματιστηκε περσι

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_16/06/2006_187695

εψαξα λιγο στο google και βρηκα οτι κατι αντιστοιχο παλι στα Τρικαλα (λιγο ύποπτο αυτό) διαδραματίστηκε και φέτος....
ο έμπορος φέρεται να εισήγαγε τις μοτοσυκλέτες εν αγνοία του....εδώ ειναι και το σχετικο τοπικό link

http://www.3kala.gr/news/index.asp?cat=4&page=2

toulis
19/12/2007, 11:12
Μάλλον έχει γίνει παρεξήγηση με τα όσα είπα προηγουμένως

Ο φίλος μου το μηχανάκι το αγόρασε από μαγαζί που βρίσκετε στην Αθήνα και όχι στα Τρίκαλα

Δυστυχώς δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες για το θέμα αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι πιθανό να αντιμετωπίσουν πρόβλημα και άτομα από άλλες πόλεις εκτός από τα Τρίκαλα.

banditgr
22/12/2007, 19:01
αναρωτιέμε αν οι αντιπροσωπίες γνωρίζουν τους αριθμούς πλαισίου των κλεμένων μοτο.
Μιας και πάντα ελέγχετε ο αριθμ. πλαισιου σε service ή για ανταλακτικά θα μπορούσε εύκολα να βρεθεί το κλεμένο αν ο ιδιωκτήτης δεν γνωρίζει τίποτα.

contravener
24/12/2007, 17:28
Τι άλλο θα ακούσουμε... :eyepop:

Εγώ στην θέση σου θα μιλούσα με δικηγόρο. Ήσουν νομιμότατος αποκλείεται να βγεις χαμένος

Red Rider
24/12/2007, 21:53
Kαλες γιορτες με προσοχη!:beer:

zzr2005
25/12/2007, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Μάλλον έχει γίνει παρεξήγηση με τα όσα είπα προηγουμένως

Ο φίλος μου το μηχανάκι το αγόρασε από μαγαζί που βρίσκετε στην Αθήνα και όχι στα Τρίκαλα

Δυστυχώς δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες για το θέμα αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι πιθανό να αντιμετωπίσουν πρόβλημα και άτομα από άλλες πόλεις εκτός από τα Τρίκαλα.

δεν εχει σχεση αν αγορασε απο τα Τρικαλα ή οχι....
καπου διαβασα οτι το εμπλεκομενο ατομο εχει υποκαταστημα και σε κεντρικοτατο δρομο της Αθηνας.....

supergeorge
25/12/2007, 19:32
REDRS και όποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει, έχω και εγώ ένα φιλαράκι που έχει φάει το πακέτο. Πριν μια βδομάδα του ήρθε η ειδοποίηση :(

Έχει ένα VTR SP1.

O Καραθανάσης στα Τρίκαλα έχει τα 46 κρούσματα :yuck:

T.R.E
25/12/2007, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από REDRS
Κατ'αρχας καλως σας βρηκα..

Ο σκοπος που εκανα εγγραφη ειναι για να σας ενημερωσω και να σας προειδοποιησω..

Την Παρασκευη που μας περασε,εμφανιστηκε στο σπιτι ενα οργανο της ταξης αναζητωντας μελος της οικογενειας μου.
Ισχυριζομενος οτι ειχε υπαρξει καποιο μπερδεμα-ως προσχημα-με την πινακιδα του παπιου του,τον καλεσε στην ασφαλεια,την επομενη ημερα Σαββατο.
Πραγματικα την επομενη,το μελος της οικογενειας μου,εμφανιστηκε στο τμημα ασφαλειας και ενημερωθηκε πως -οχι το παπι- η μοτοσυκλετα του ηταν κλεμμενη απο Ιαπωνια και πως επρεπε να κατασχεθει με εντολη ανακριτη και εισαγγελεα..
Η μοτοσυκλετα ειχε αγοραστει απο μεγαλο καταστημα μεταχειρισμενων και καινουριων μοτο τελος του 2000,με μολις 500 χλμ,σε κατασταση καινουριου και περιπου 700.000δρχ φθηνοτερα απο τιμη καινουριου,με αδεια και πινακιδα υπουργειου...
Η μοτο το καλοκαιρι που μας περασε ειχε φορεσει καινουρια λαστιχα,αναρτησεις μπρος-πισω,κιτ dynojet και αλλα πολλα(καποια απο αυτα αφιρεθηκαν και θα πουληθουν πολυ φθηνα),οποτε καταλαβαινετε την στενοχωρια,που περαν των χρηματων,ειναι και το συναισθηματικο δεσιμο,μετα απο 6 χρονια...
Την δευτερα που μας περασε η μοτο κατασχεθηκε,με πολυ βαρια καρδια.
Το θεμα εχει λαβει πανελλαδικες διαστασεις (στα Τρικαλα κατασχεθηκαν 46 μοτο!) και απορω πως δεν εχει γινει ευρεως γνωστο εκτος απο τις τηλεορασεις,ουτε και στα Φορουμ(μηπως επειδη ειναι και το τελωνειο μπλεγμενο?)...?
Ελπιζω να μην ερθει κανενας αλλος στην δυσαρεστη θεση που ηρθαμε και εμεις και απο εδω και μπρος
--trust no one---

Φιλικα


Σκατα και ενaς φιλος παρέδωσε το CB 1300 του στην ασφαλεια πριν μια βδομαδα...:sad: :sad: :sad:

zzr2005
26/12/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από supergeorge

O Καραθανάσης στα Τρίκαλα έχει τα 46 κρούσματα :yuck:

και υποκατάστημα στη Μιχαλακοπούλου...;)

sotpag
26/12/2007, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Κρίμα φίλε μου, ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Και μια ερώτηση, μπορεί (επιτρέπεται) η αστυνομία να ενημερώσει άν η μηχανή είναι ok πηγαίνοντας αριθμό πλαισίου/κινητήρα;;


και αν δεν ειναι να στην παρουν


τι θελεις να μπλεξεις ,

Red Rider
28/12/2007, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από supergeorge
REDRS και όποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει, έχω και εγώ ένα φιλαράκι που έχει φάει το πακέτο. Πριν μια βδομάδα του ήρθε η ειδοποίηση :(

Έχει ένα VTR SP1.

O Καραθανάσης στα Τρίκαλα έχει τα 46 κρούσματα :yuck:

Παρ'ολαυτα καλες γιορτες και ας μεινουν οι ζημιες και οι απωλειες στα σιδερα..:winka:

necromayhem
03/01/2008, 03:26
O Καραθανάσης στα Τρίκαλα έχει τα 46 κρούσματα :yuck: [/B][/QUOTE] Και περυσι αυτος ειχε εμπλακει στην υποθεση με τα κλεμενα. Αυτος τα εισαγει και μετα τα διανεμει και σε αλλα μαγαζια

zzr2005
03/01/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από necromayhem
O Καραθανάσης στα Τρίκαλα έχει τα 46 κρούσματα :yuck: Και περυσι αυτος ειχε εμπλακει στην υποθεση με τα κλεμενα. Αυτος τα εισαγει και μετα τα διανεμει και σε αλλα μαγαζια [/B][/QUOTE]

αν ισχύουν αυτά που μου είπαν πέρυσι είχε συλληφθεί κιόλας γιατην αντίστοιχη υπόθεση....αλλα έμεινε ελεύθερος....
:eek:

λουκυλουκ
03/01/2008, 15:35
γινεται να παρει κανεις αποζημιωση???κατασχεσαν ενα vn400 ενος φιλου με τον ιδιο τροπο...το ειχε 4 χρονια.απο τη μιχαλακοπουλου αγορασμενο οχι ομως απο τον καραθαναση.

zzr2005
03/01/2008, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από λουκυλουκ
γινεται να παρει κανεις αποζημιωση???κατασχεσαν ενα vn400 ενος φιλου με τον ιδιο τροπο...το ειχε 4 χρονια.απο τη μιχαλακοπουλου αγορασμενο οχι ομως απο τον καραθαναση.

τι να σου πούμε εμεις εδώ φιλε μου...
δικηγόρο ρωτήστε....
σιγουρα μπορει να στραφει δικαστικα εναντιον του καταστηματος...

TokTok
04/01/2008, 00:06
Παιδιά για περιοχή Αρτα - Πρέβεζα κάτι άκουσα για 13+ παπιά καινούργια!! Ήταν κλεμένα από έξωτερικό αλλά είχαν βγάλει κομπλέ πινακίδες.

Τους έπεσαν τα αφτιά των ανθρώπων όταν τους ενημέρωση η αστυνομία.

Δεν ξέρω αν τα γεγονότα συνδέονται..

gousgoun_69
04/01/2008, 00:29
Μια απλή και αφελής ερώτηση...


Οι μοτοσυκλέτες τι γίνονται ?


Επιστρέφουν στους ιδιοκτήτες τους στις χώρες όπου εκλάπησαν ή ρημάζουν σε κάποια αποθήκη ?

simeon
04/01/2008, 09:14
και αλλη μια αφελης ερωτηση.........
αφοσον το ελληνικο κρατος εχει εκδοσει πινακιδες (πραγμα που σημαινει οτι εχει ελενξει το οχημα) δεν ειναι αυτο υπευθυνο αν αυτο ειναι κλεμενο???
αν δεν το χερει το κρατος και οι ερμοδιεσ ιπηρεσιες ο αγοραστης πως μπορει να το ελενξει?
και αν ειναι ετσι γιατι δεν σε αποζημιωνει το κρατος??? Αν το αγοραζες και μετα δεν σου εβγαζε πινακιδες το καταλαβαινω οτι φταις εσυ αλλα αφου εχουν βγει πινακιδες δεν φταιει η αρμοδια υπηρεσια????

gousgoun_69
04/01/2008, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από simeon
και αλλη μια αφελης ερωτηση.........
αφοσον το ελληνικο κρατος εχει εκδοσει πινακιδες (πραγμα που σημαινει οτι εχει ελενξει το οχημα) δεν ειναι αυτο υπευθυνο αν αυτο ειναι κλεμενο???
αν δεν το χερει το κρατος και οι ερμοδιεσ ιπηρεσιες ο αγοραστης πως μπορει να το ελενξει?
και αν ειναι ετσι γιατι δεν σε αποζημιωνει το κρατος??? Αν το αγοραζες και μετα δεν σου εβγαζε πινακιδες το καταλαβαινω οτι φταις εσυ αλλα αφου εχουν βγει πινακιδες δεν φταιει η αρμοδια υπηρεσια????





Σωστά :wave2:

SUPERMARIO
05/01/2008, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gousgoun_69
Μια απλή και αφελής ερώτηση...


Οι μοτοσυκλέτες τι γίνονται ?


Επιστρέφουν στους ιδιοκτήτες τους στις χώρες όπου εκλάπησαν ή ρημάζουν σε κάποια αποθήκη ?






πολυ καλη ερωτηση:confused:

να ρωτησω και εγω: αν πριν την αγορα της μηχανης παρουμε τον αριθμο πλαισιου και ενημερωσουμε την αστυνομια, για το αν υφισταται παρατυπια στην νομιμη διαδικασια αγορας της, δεν μπορουν να δουν αν η μηχανη ειναι νομιμη στη χωρα μας η' εχει εκδοθει ενταλμα κλοπης απο την ιντερπολ;;;;
γιατι λογικα το σημα που ερχεται στην ελληνικη αστυνομια ειναι απο την ιντερπολ (λεω εγω τωρα).

notakos600
05/01/2008, 16:04
Προσωπικά αν είχα δώσει ένα σκασμό ευρά για αγορά και άλλα τόσα για aftermarket, ο θεός ο ίδιος να κατέβαινε δεν την έδινα σε κανέναν...
θα την έθαβα στο υπόγειο και θα την έβγαζα σε 1-2 χρόνια...
απατεώνες ολκής όλοι τους.
Αυτό το @ ο καραθανάσης δλδ τα έφαγε και κάνει διακοπές στο σαλέ στην Ελβετία?
Αυτοί οι άνθρωποι που έκαναν το σκατό παξιμάδι για να πάρουν ένα γκάζι τι είναι?

Να αποζημιωθούν οι κάτοχοι και
να συλληφθούν οι κλέφτες λέμε ρεεεεεεε.

zzr2005
05/01/2008, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600

Αυτό το @ ο καραθανάσης δλδ τα έφαγε και κάνει διακοπές στο σαλέ στην Ελβετία?



ΟΧΙ....συνεχίζει να πουλάει μηχανές σε Τρίκαλα και Αθηνά....:mad: :confused:
μπορεί να μην έχουν αποδείξεις ή απλά να είναι και αυτός θύμα....

zzr600_
04/02/2009, 17:16
ειμαι παθοντας.Αν καποιος ειναι το ιδιο πικραμενος να μου το πει.

zzr600_
04/02/2009, 17:26
οποιος ειναι το ιδιο πικραμενος να μου το πει.

notakos600
05/02/2009, 02:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr600_
οποιος ειναι το ιδιο πικραμενος να μου το πει.




Για πες λεπτομέρειες, τι μηχανάκι πήρες, το παρέδωσες, στο ζήτησαν από την αστυνομία?

zzr600_
05/02/2009, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Για πες λεπτομέρειες, τι μηχανάκι πήρες, το παρέδωσες, στο ζήτησαν από την αστυνομία?

ΠΑΡΑΚΑΛΩ μόνο όσοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με μένα να επικοινωνήσουν σε μήνυμα.

Τα υπόλοιπα τα έχει ΑΝΑΛΑΒΕΙ νομικός.

:nono: :nono:

Zpower
06/02/2009, 08:16
εγω ειμαι εξωργισμενος με αυτο το μπουρδε_ο που λεγετε κρατος .....γιατι πληρωνω εφορια και δασμους και κρατησεις και ενα σωρο μαλακιες για να κυκλοφορω νομιμα .και να σκοτωνομαι νομιμα ,ΤΟ κρατος ειναι υπευθυνο για τον ελεγχο των εισαγωγων ,για καντε μια εισαγωγη απο καλασνικοφ να δειτε τι θα θα σας πουν ,τα τελωνεια ευθυνονται για τον ελεγχο της νομομοτητας .την στιγμη που ολα αυτα υποτιθεται οτι εγιναν και εχω πινακιδα του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ και κατ επεκταση της Ευρωπ κοινοτητας ,ευλογως θα στραφω κατα του δημοσιου με τις αναλογες αποζημιωσεις ,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΦΟΥ Η ΙΝΤΕΡΠΟΛ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ να πληρωνω και τους φορους μου σε αυτην ,

Kenai
06/02/2009, 08:20
Αδερφια μα τον χρηστο και την παναγια...αν μου συμβει κατι τετοιο...μεταξυ μας :a016: Καραθαναση.
Θα τον επιασω και θα του φαω το λαρυγγι και αφτου νου του μουλου που μου το πουλισε.

LARISEOS
06/02/2009, 09:02
μου τα ειχε πει ενας φιλος μου παλια! ......
ο τυπος εχει ενα μαγαζι στην λαρισα τεραστιο με οτι θελεις μεσα.......
δεν ξερω αν ειναι απο τρικαλα αλλα εδω στην λαρισα δουλευει τα τελευταια χρονια με πιο παλια φρουτακια κτλ....

στο μαγαζι του κατι βρωμουσε παντως........δλδ!

ησουνα μεσα δεν υπηρχε πρωσοπικο σωστο να πουλησει....
δεν υπηρχε διαπραγματευση στην τιμη.....(και ευτηχως για μενα)

και απο τι μου ειπε ο φιλος μου οτι δεν των ενδιαφέρει το μαγαζι ,πουλαει σε ολη την ελλαδα..... και στην λαρισα ....(γιαυτο και δεν τον ενδιεφερε να πουλησει μεσα στο μαγαζί μαλλων)

SVX
06/02/2009, 11:10
ΟΤΙ μπορει ο καθενας...... Τουλαχιστον αμα αγορασετε κλεμμενο....να ειναι γρηγορο... :eyepop:


για να το γλυτωσετε απο την κατασχεση και τους μπατσοκυνηγους :hypnotize

anastasr6
15/04/2010, 17:07
φιλε παρε με τηλ..
παθοντας
6937777778

anastasr6
15/04/2010, 20:07
παιδια την έπαθα και εγω...μολισ βγήκε η απόφαση του δικαστηρίου,
εγω το πηρα το r6 από ααα μοτο, βουλιγμάνης 155 τοτε, 2001, μου την κατασχέσαν το 2007!!!εισαγωγέας καραθανάσης βεβαια...
οποιος έχει απορία ή την πάτησε και αυτος από αα μοτο να μου τηλ 6937777778

Lioulios
15/04/2010, 21:48
Από τη μέρα που μπήκα εδώ μέσα ,διαβάζω,ενημερώνομαι,γελάω με τα απίστευτα ανέκδοτα του Κούλη και μοιράζομαι απόψεις για όλα τα οποία απασχολούν κάποιον.
Αν και ανασκαφή...δύο άτομα μπήκαν στο φόρουμ τότε και μιράστηκαν την ατυχία τους μεταξύ τους.
Κάποιος που έκανε την απλή ερώτηση ,πήρε απάντηση....Τα υπόλοιπα τα έχει ΑΝΑΛΑΒΕΙ νομικός.

Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο να πάθεις ,αλλά σε μοτοφόρουμ καλό ήταν να έδιναν και καμιά ίνφο.

...Και χάθηκαν. ..

Ωραία.

:nono:

epp1640
15/04/2010, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Από τη μέρα που μπήκα εδώ μέσα ,διαβάζω,ενημερώνομαι,γελάω με τα απίστευτα ανέκδοτα του Κούλη και μοιράζομαι απόψεις για όλα τα οποία απασχολούν κάποιον.
Αν και ανασκαφή...δύο άτομα μπήκαν στο φόρουμ τότε και μιράστηκαν την ατυχία τους μεταξύ τους.
Κάποιος που έκανε την απλή ερώτηση ,πήρε απάντηση....Τα υπόλοιπα τα έχει ΑΝΑΛΑΒΕΙ νομικός.

Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο να πάθεις ,αλλά σε μοτοφόρουμ καλό ήταν να έδιναν και καμιά ίνφο.

...Και χάθηκαν. ..

Ωραία.

:nono:

+125

litplay
30/06/2010, 09:46
Το 2002 αγόρασα ένα μηχανάκι από την ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗΣ Α.Ε.,,,,
Το μηχανάκι πουλήθηκε μετά από ένα χρόνο από εμένα ..στον νέο ιδιοκτήτη βρέθηκε ότι είναι κλεμμένο .
Και σήμερα έχω καταδικαστική απόφαση από το δικαστήριο ,

έχω να πω ένα μεγάλο μπράβο στο ΕΛΛΗΝΙΚΟ κράτος .

anastasr6
14/03/2016, 17:03
Το 2002 αγόρασα ένα μηχανάκι από την ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗΣ Α.Ε.,,,,
Το μηχανάκι πουλήθηκε μετά από ένα χρόνο από εμένα ..στον νέο ιδιοκτήτη βρέθηκε ότι είναι κλεμμένο .
Και σήμερα έχω καταδικαστική απόφαση από το δικαστήριο ,

έχω να πω ένα μεγάλο μπράβο στο ΕΛΛΗΝΙΚΟ κράτος .

Με πήρε κάποιος τηλ και μου ειπε ότι βγηκε αποφαση ότι τα μηχανακια θα μας τα επιστρέψουν
ξερει κανείς κάτι???

anastasr6
14/03/2016, 17:07
Με πήρε κάποιος τηλ και μου ειπε ότι βγηκε αποφαση ότι τα μηχανακια θα μας τα επιστρέψουν
ξερει κανείς κάτι???

duke200
15/03/2016, 00:36
καινουργιο και παλι καινούργιο...

duke200
15/03/2016, 01:00
Τα μηχανάκια ερχόντουσαν με πλαστα χαρτια ιαπωνίας. θα έπρεπε να ήταν πολύ γατος ο υπάλληλος στο τελωνείο να ψηλιαστεί οτι είναι πλαστά τα χαρτια και εδω οι υπάλληλοί μας κοιμούνται όρθιοι. Αν και δεν αποκλειεται στο κυκλωμα να είναι ανακατεμένος και υπαλληλος απο τελωνείο, ειδικά αν όλοι οι εκτελωνισμοί των κλεμένων γίνανε απο το ίδιο τελωνείο.

Και να βρεθει ο υπαίτιος και μήνυση να του κανεις, λεφτά δυσκολο να πάρεις, αυτοι συνήθως ξερουν να καλύπτουν καλα τον κ@λο τους.

Δυστυχως παιδια έτσι είμαστε εμεις οι άνθρωποι, η πλειοψηφία είναι λαλακες, κομπλεξικοι, απληστοι, βρωμιάρηδες και λουστηδες/λουτανες

MG-KTiNoS
15/03/2016, 08:04
Τα μηχανάκια ερχόντουσαν με πλαστα χαρτια ιαπωνίας. θα έπρεπε να ήταν πολύ γατος ο υπάλληλος στο τελωνείο να ψηλιαστεί οτι είναι πλαστά τα χαρτια και εδω οι υπάλληλοί μας κοιμούνται όρθιοι. Αν και δεν αποκλειεται στο κυκλωμα να είναι ανακατεμένος και υπαλληλος απο τελωνείο, ειδικά αν όλοι οι εκτελωνισμοί των κλεμένων γίνανε απο το ίδιο τελωνείο.

Και να βρεθει ο υπαίτιος και μήνυση να του κανεις, λεφτά δυσκολο να πάρεις, αυτοι συνήθως ξερουν να καλύπτουν καλα τον κ@λο τους.

Δυστυχως παιδια έτσι είμαστε εμεις οι άνθρωποι, η πλειοψηφία είναι λαλακες, κομπλεξικοι, απληστοι, βρωμιάρηδες και λουστηδες/λουτανες

ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ ....
:(

υγ
τώρα δεν θέλω να μιλάω χωρίς αποδείξεις αλλά ο πατέρας μου ναυτικός ήταν και ΜΙΑ ζωή θέματα με το τελωνείο είχε...
Ξέρεις ότι ζουν παπαγάλοι στην Αθήνα?
Οι ναυτικοί τους αμόλαγαν μόλις άκουγαν τι πρέπει να πληρώσουν στο αεροδρόμειο !! ! ! !
(τρου στόρι)
:lol:

Pan (dvs)
15/03/2016, 08:33
Ειναι αρκετα τα χρονια και δεν θυμαμαι καλα.Ηταν η περιπτωση που τα περνουσαν απο τα τελωνεια σαν ανταλλακτικα?

Αυτη η επιχειρηση υπαρχει σημερα?

πυξιδας990
15/03/2016, 11:28
Ειναι αρκετα τα χρονια και δεν θυμαμαι καλα.Ηταν η περιπτωση που τα περνουσαν απο τα τελωνεια σαν ανταλλακτικα?

Αυτη η επιχειρηση υπαρχει σημερα?

αυτο επρεπε να ηταν απο γερμανια

Cpt. Haddock
15/03/2016, 16:09
τώρα δεν θέλω να μιλάω χωρίς αποδείξεις αλλά ο πατέρας μου ναυτικός ήταν και ΜΙΑ ζωή θέματα με το τελωνείο είχε...
Ξέρεις ότι ζουν παπαγάλοι στην Αθήνα?
Οι ναυτικοί τους αμόλαγαν μόλις άκουγαν τι πρέπει να πληρώσουν στο αεροδρόμειο !! ! ! !
(τρου στόρι)
:lol:

:rolleyes:

Εδω βλέπουμε τον Νικολαο τον φαρμακοτριφτη, σε τρυφερη ηλικια, συντροφια με τον πατέρα του

354894

(σταματα τα ασχετα ποσταρισματα όπου βρεις ρε συ, έλεος...)

PortisHead
16/03/2016, 08:09
Μην αγοράζεις παπαγάλο απο pet shop.
Υιοθέτησε κι εσυ έναν απο τους τόσους αδέσποτους που πετάνε στο Συνταγμα.
:lol:
(Νικο ? No offense ετσι ? :beer:)