PDA

View Full Version : Sos ΨΑΧΝΩ ΔΙΚΗΓΟΡΟ...



devil's animal
16/06/2006, 13:06
για να μην μακρυγορω...ειχα ενα ατυχημα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=22618) ....


οι περισσοτεροι το γνωριζουν αλλοι παλι οχι .... την μηχανη δεν την εχω παρει ακομη...(γαμω τα ανταλλακτικα μου γαμω!!!:evil: :a017: :a018: :a017: :a018: :a023: :a023: )

το θεμα ειναι οτι η ασφαλιστικη του τυπου που εφταιγε...δεν "αναγνωριζει" τις ζαντες...

δηλαδη ο εμπειρογνωμονας λεει οτι πρεπει να επισκευασθουν και οχι να αντικατασταθουν..:yuck: :a015:

η μηχανη ομως οταν εγινε το ατυχημα ηταν μολις 80 ημερων...(κατακαινουργια) και εκτος των αλλων δεν εμπιστευομαι τις ζαντες μετα απο φτιαξιμο-ευθυγραμμιση-ζυγοσταθμιση....

οποτε εγω εχω ηδη παραγειλει ενα καινουργιο ζευγαρι ζαντουλες για την καλη μου 1.000 €:bigcry: και οι αλλοι μου λενε οτι πρεπει να τις πληρωσω εγω...

επειδη το λεπον εχω κεφια...θελω να τους παω δικαστικα...(υπηρξε και τραυματισμος) και εκτος απο τις ζαντες που θελω να μου πληρωσουν θα ζητησω και ψυχικη οδυνη...

Ζητω λοιπον δικηγορο εμπειρο σε τετοιες καταστασεις, μαγκα και εξοικιωμενο με τις ασφαλιστικες καθως και με τις "απαιτησεις" που μπορω να βγαλω....

αν δεν θελεται να δημοσιοποιησεται το ονομα που ξερεται...ο τροπος ειναι γνωστος και λεγεται π.μ.



thank you
devil's animal

:wave2:

xastoukopsaro
16/06/2006, 13:33
δεν ξερω αν ισψυει και στην ελλαδα αλλα εδω (ιταλια) σε κατι τετοιες περιπτωσεις πας σε μηχανολογο που σου υπογραφει οτι δεν εινια για επισκευη... καυι οπως το τεχνικο επιμελητηριο

devil's animal
16/06/2006, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από xastoukopsaro
δεν ξερω αν ισψυει και στην ελλαδα αλλα εδω (ιταλια) σε κατι τετοιες περιπτωσεις πας σε μηχανολογο που σου υπογραφει οτι δεν εινια για επισκευη... καυι οπως το τεχνικο επιμελητηριο



φιλε μου το θεμα δεν ειναι αν ειναι οντως για επισκευη ή οχι...

το θεμα ειναι οτι εγω θελω την μηχανη μου οπως ηταν πριν τις 08/05...

και δεν ηταν επισκευασμενες οι ζαντες...

εδω πανε σε καλιμπρες και κολανε πλαισια...και θα κολλησουν στις ζαντες...

σιγα μην μου υπογραψει κανενας οτι δεν ειναι για επισκευη!!

ολοι της αρπαχτης ειναι...:mad: :mad:

costas81
16/06/2006, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
φιλε μου το θεμα δεν ειναι αν ειναι οντως για επισκευη ή οχι...

το θεμα ειναι οτι εγω θελω την μηχανη μου οπως ηταν πριν τις 08/05...

και δεν ηταν επισκευασμενες οι ζαντες...

εδω πανε σε καλιμπρες και κολανε πλαισια...και θα κολλησουν στις ζαντες...

σιγα μην μου υπογραψει κανενας οτι δεν ειναι για επισκευη!!

ολοι της αρπαχτης ειναι...:mad: :mad:



και όμως αν η ζάντα έχει πάρει κέντρο δεν επισκευάζετε ότι και να κάνεις!!!

σου στέλνω και πμ με το δικηγορο που με ειχε βοηθησει στο ατυχημα που ειχα και που με υποστηριξε πολυ δυνατα σε ολα τα θεματα μου!!!

devil's animal
16/06/2006, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
και όμως αν η ζάντα έχει πάρει κέντρο δεν επισκευάζετε ότι και να κάνεις!!!

σου στέλνω και πμ με το δικηγορο που με ειχε βοηθησει στο ατυχημα που ειχα και που με υποστηριξε πολυ δυνατα σε ολα τα θεματα μου!!!

Κωστα δεν πρεπει να εχει παρει κεντρο (δεν βαζω ομως και το χερι μου στην φωτια)

αλλα γιατι ρε γαμωτο να μην αντικαθιστουν τα σπασμενα - χαλασμενα μερη και να κοιτανε να τα επισκευασουν με κινδυνο της δικιας σου ζωης??

ολα για τα λεφτα τελικα??

εμενα ηταν καινουργια ρε π0υστη μου η μηχανη!!!
πρεπει λογω της βλακειας του πελατη τους να κυκλοφορω με επισκευασμενες ζαντες??:a018: :a018: :a018: :a023: :a023: :a023:

Tropeas
16/06/2006, 17:32
Λοιπόν ακου να δεις...
αν είναι όντως μικρότερη απο χρόνο η αγορά της μηχανής σου μπορείς και το βάζεις καινούριο, και ας τον να λέει...
και βάλε την νομική σου προστασία απλά θα περιμένεις να γίνει η δίκη να τελιώσει να βγει η απόφαση και μετά να πάρεις τα λεφτά...
εκτός και αν κάνεις φιλική που εσύ αποζημιώνεσαι απο την δικιά σου ασφαλιστική και τρέχει αυτή με του άλλου...

Αν τώρα η μηχανή είναι άνω του χρόνου να ξέρεις ότι θα σου πληρώσει το καινούριο μείον το ποσοστό παλαιότητας, ή θα προτιμήσει να το φτιάξει αν φτιάχνεται. Εχεις πάντως να βάλεις καινούριο σε αυτήν την περίπτωση και να πληρώσεις την διαφορά της εκτιμώμενης παλαιότητας.

Απλά θα σε καθυστερήσουν,
εγω φαντάσου έχω ένα δικαστήριο απο του Αγ.Πνεύματος 2004 που ένας γείτονας παππούς καβάλησε με την μερσεντές πεζοδρόμιο και έριξε την μηχανή που βρήκε στην πινακίδα του διπλανού αμαξιού του ξαδέρφου και σχεδόν έσκισε το τεπόζιτο. Ενω ο άνθρωπος μου έκανε κανονικά δήλωση (δυστυχως όχι φιλική γιατί είναι γέρος 87 χρονών και δεν ήξερε τι ήταν και του φαινόταν περίεργο) η ασφαλιστική του για να γλυτώσει λεφτά ενώ δεν φτιαχνόταν το τεπόζιτο μιας και είχε φάει και τα δυο νεύρα κλπ κλπ υποστήριζε ότι θα μου πληρώσει το μισό. Πήγα μέσω της Νομικής το δικαστήριο έγινε το Φεβρουάριο του 06 , οι κουφάλες μιας και εγώ δεν είχα βγάλει προσωπικές φωτό έτσι όπως είχαν τραβήξει τις φωτό γλυτώσαν ένα φλας και έναν καθρέπτη που τον είχε ήδη βγάλει ο μηχανικός (πάντα να τραβάς και δικές σου φωτό εκτός των πραγματογνομώνων ->έγινε μάθημα...) και ακόμα περιμένω να βγει εγγράφως η απόφαση που λέει ότι πρέπει να μου πληρώσουν όλα εκτός των 2 παραπάνω που δεν φαίνονται στις φωτό, και μετά έχει νομίζω άλλους 6 μήνες η ασφάλεια απο την απόφαση να μου δώσει τα χρήματά μου... και μιλάμε για σοβαρή δικιά του ασφάλεια Allianz αν δεν κάνω λάθος, όχι καμιά που δεν έχει να πληρώσει, απλά ότι μπορούν προσπαθούν να γλυτώσουν,
κρίνε και πράξε!

αν έχεις το 1000? και δεν σε προβληματίζει οικονομικά να το δώσεις κυνήγα το!:wave2:

Αν δεν έχεις νομική και θες περαιτέρω δικηγόρο σφύρα...

devil's animal
16/06/2006, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Λοιπόν ακου να δεις...
αν είναι όντως μικρότερη απο χρόνο η αγορά της μηχανής σου μπορείς και το βάζεις καινούριο, και ας τον να λέει...
και βάλε την νομική σου προστασία απλά θα περιμένεις να γίνει η δίκη να τελιώσει να βγει η απόφαση και μετά να πάρεις τα λεφτά...
εκτός και αν κάνεις φιλική που εσύ αποζημιώνεσαι απο την δικιά σου ασφαλιστική και τρέχει αυτή με του άλλου...

Αν τώρα η μηχανή είναι άνω του χρόνου να ξέρεις ότι θα σου πληρώσει το καινούριο μείον το ποσοστό παλαιότητας, ή θα προτιμήσει να το φτιάξει αν φτιάχνεται. Εχεις πάντως να βάλεις καινούριο σε αυτήν την περίπτωση και να πληρώσεις την διαφορά της εκτιμώμενης παλαιότητας.

Απλά θα σε καθυστερήσουν,
εγω φαντάσου έχω ένα δικαστήριο απο το Αγ.Πνεύματος 2004 που ένας γείτονας παππούς καβάλησε με την μερσεντές πεζοδρόμιο και έριξε την μηχανή που βρήε στην πινακίδα του διπλανού αμαξιού του ξαδέρφου και σχεδόν έσκισε το τεπόζιτο. Ενω ο άνθρωπος μου έκανε κανονικά δήλωση (δυστυχως όχι φιλική γιατί είναι γέρος 87 χρονών και δεν ήξερε τι ήταν και του φαινόταν περίεργο) η ασφαλιστική του για να γλυτώση λεφτά ενώ δεν φτιαχνόταν το τεπόζιτο μιας και είχε φάει και τα δυο νεύρα κλπ κλπ υποστήριζε ότι θα μου πληρώσει το μισό. Πήγα μέσω της Νομικής το δικαστήριο έγινε το Φεβρουάριο του 06 , οι κουφάλες μιας και εγώ δεν είχα βγάλει προσωπικές φωτό έτσι όπως είχαν τραβήξει τις φωτό γλυτώσαν ένα φλας και έναν καθρέπτη που τον είχε ήδη βγάλει ο μηχανικός (πάντα να τραβάς και δικές σου φωτό εκτός των πραγματογνομώνων ->έγινε μάθημα...) και ακόμα περιμένω να βγει εγγράφως η απόφαση που λέει ότι πρέπει να μου πληρώσουν όλα εκτός των 2 παραπάνω που δεν φαίνονται στις φωτό, και μετά έχει νομίζω άλλους 6 μήνες η ασφάλεια απο την απόφαση να μου δώσει τα χρήματά μου... και μιλάμε για σοβαρή δικιά του ασφάλεια Allianz αν δεν κάνω λάθος, όχι καμιά που δεν έχει να πληρώσει, απλά ότι μπορούν προσπαθούν να γλυτώσουν,
κρίνε και πράξε!

αν έχεις το 1000? και δεν σε προβληματίζει οικονομικά να το δώσεις κυνήγα το!:wave2:

Αν δεν έχεις νομική και θες περαιτέρω δικηγόρω σφύρα...


Λαμπρο ευχαριστω ρε φιλε!!!

ησουν κατατοπιστηκοτατος!!

η μηχανη εχει αγοραστει (αδεια κυκλοοριας 14/02/06)
το ατυχημα εγινε 08/05

φυσικα και ειναι καινουργια!!!

το θεμα με την νομικη την δικη μου το εχω ψιλοξεχασει γιατι ειναι κατι κοιμισιδες...:ZZZ:

μαλλον θα παω με δικηγορο δικο μου και θα ζητησω και ψυχικη οδυνη!!

αν εχεις καποιον υπ'οψιν σου στειλε π.μ. ή ελα Δελεαρ να τα πουμε απο κοντα!!!

ευχαριστω και παλι!
το 1.000 κουτσα στραβα θα βγει...παντως δεν τους το χαριζω!!!:evil: :evil: :evil:

MOZART
16/06/2006, 18:15
λοιπον επειδη μια απο τα ιδια ειμαι.
ακυρωνεις τον φιλικο διακανονισμο.
βαζεις τον δικηγορο σου και σου κανει αγωγη.
βαζεις μηχανολογο και σου υπογραφει οτι θελεις να αλλαξεις μαζι και το κρανος σου.
ζητας και αποζημιωση μιας και εχεις κανει εισαγωγη και εχεις κακωσεις.Ζητας 20000 ευρω και κανονιζεις στον δικηγορο τα λεφτα που θα παρει.
η ασφαλιστικη για να μην τρεχει στα δικαστηρια θα σου πει για συμβιβασμο γυρω στα 10000.δεχεσαι και τελιωσε.
αν ολα πανε καλα αλλιως θα τρεξεις στα δικαστηρια με εφεσεις αλλα καποια στιγμη τα λεφτα θα τα παρεις.

TROOPER
16/06/2006, 23:51
STAVRO AN ERTHEIS TH DEFTERA DELEAR THA SOU EKSIGISO 5 PRAGMATA ME TIS ASFALISTIKES...

VLEPEIS META APO 3 VARIA ATIXIMATA PLEON TIS PAIZO STA DAXTILA...

AN DEN ERTHEIS STEILE PM NA TA POUME

EGO PANTOS THA SE PERIMENO STO DELEAR

:beer: