PDA

View Full Version : φτηνά την έβγαλα



cityfly
16/06/2006, 14:31
χθες κατά της 9 στην πέτρου ράλλη στο ρεύμα προς κορυδαλλό σχεδόν απέναντι από το γενικό κρατικό ενώ είναι σταματημένα τα αμάξια στο φανάρι είναι μπροστά μου ταξί, χωρίς αλάρμ ή κάτι άλλο και η θέση του στο δρόμο μου έδινε την αίσθηση ότι περιμένει απλά στο κόκκινο
κάνω να περάσω από δεξιά, όπου η απόσταση από το πεζοδρόμιο ήταν πάνω από ένα μέτρο και την ώρα που είμαι δίπλα του ανοίγει η πίσω πόρτα, το μόνο που πρόλαβα να κάνω ήταν να κλείσω το γκάζι, έπεσα με το τιμόνι πάνω στην πόρτα και μετά δεξιά κάτω. Με έσωσαν χούφτα και κάγκελα, το τιμόνι έσπασε γιατί ναι μεν η ταχύτητα ήταν μικρή, ούτε 10 χιλιόμετρα δεν πρέπει να ταν αλλά πήγα με την ορμή της εκκίνησης δεν πρόλαβα να πατήσω φρένα, το καλοκαιρινό μπουφάν έσωσε τα χειρότερα, έχει δυο σημάδια στο δεξί αγκώνα από την πτώση σα μικρό κάψιμο, αν δεν το φορούσα δεν ξέρω αν το δικό μου δέρμα θα είχε περιοριστεί στο κάψιμο. Το κράνος, ευτυχώς, δε χρειάστηκε να επέμβει.

κατα τα άλλα κονόμησα ένα μόλωπα ψηλά και αριστερά στο μηρό, αλλά αυτό δεν είναι κάτι σοβαρό. Και στη μηχανή κάτι γρατζουνιές αριστερά από το σπασμένο τιμόνι, το μπάγκστερ αριστερά έχει μια κίτρινη γραμμή 20 πόντους από την πόρτα, δε νομίζω να έχει πάρει από μέσα θα δούμε. Οι μπουκάλες δεν πρέπει να έχουν πάθει τίποτα γιατί η πρόσκρουση έγινε με το τιμόνι και μετά έπεσα πλάγια.

ήρθαν και των δύο οι ασφάλειες και φωτογράφησαν και τα σχετικά
τώρα είμαστε στα διαδικαστικά, η ασφάλειά μου λέει ότι η ευθύνη είναι ολόκληρη στο ταξί γιατί δεν φαινόταν ότι θα αποβιβάσει άτομο και γιατί απαγορεύεται να το αποβιβάζεις στη μέση του δρόμου, πρέπει να κάνεις στο πλάι.
περιμένω να δω και τι θα πει ο εμπειρογνώμονας
τέσπα ο ταξιτζής φαίνεται εντάξει, το πιθανότερο μάλιστα είναι να μου πληρώσει ο ίδιος τα λεφτά και να ξεμπερδεύουμε έτσι.

το κακό είναι ότι η μηχανή είναι στο συνεργείο αλλά τελικά αυτά είναι λεπτομέρειες, αφού είμαστε στην ησυχία του σπιτιού μας και τα λέμε χωρίς πρόβλημα όλα είναι καλά.

τα "θα μπορούσε" είναι πολλά
αν είχε βγει λίγο η επιβάτης και είχα πέσει πάνω της άντε μετά να βγάλεις άκρη
αν, αν

μακάρι να μην τυχαίνει ποτέ τίποτα, αλλά αν παρ ελπίδα τυχαίνει να είναι μόνο φαναρτζίδικες δουλειές

:wave2:

Druuna
16/06/2006, 15:05
Μανωλη οντως φτηνα την γλυτωσες, επειδη εχω δει με τα ματια μου ιδια περιπτωση, και πιθανολογω οτι πρεπει να συμβαινει κατα κορον, μεγαλη προσοχη γιατι τα πραγματα δεν πανε παντα τοσο καλα.


:wave2:

bartlal
16/06/2006, 15:08
Μανωωωωωωλη, τα περαστικα και απο μενα.

δεν θελω να στην πω με κανενα τροπο (δεν με περνει κιολας με σενα! :p ) αλλα ισως να φταις εσυ αφου εκανες προσπεραση ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ....

τεσπα, ελπιζω να μην ληφθει υποψιν στα διαδικαστικα τα λεγομενα μου και να ξεμπλεξεις ομορφα και ωραια!

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

cityfly
16/06/2006, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
Μανωωωωωωλη, τα περαστικα και απο μενα.

δεν θελω να στην πω με κανενα τροπο (δεν με περνει κιολας με σενα! :p ) αλλα ισως να φταις εσυ αφου εκανες προσπεραση ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ....

τεσπα, ελπιζω να μην ληφθει υποψιν στα διαδικαστικα τα λεγομενα μου και να ξεμπλεξεις ομορφα και ωραια!

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

το σκέφτηκα και γω για να με ειλικρινής αλλά πήρα το πρωί την ασφάλειά μου κει μου είπαν ότι φταίει το ταξί και δεν έχουν κανένα όφελος όποιος και να φταίει γιατί το ταξί δεν έπαθε τίποτα γιατί το βρήκα με το πλαστικό της χούφτας και το μπάγκστερ και το ταξί είναι σε άλλη εταιρία, οπότε όπως και να χει αυτοί δεν πληρώνουν τίποτα

νομίζω τη διαφορά την κάνει το άνοιγμα της πόρτας και το ότι ήταν σταματημένος

CyBeRseXX
16/06/2006, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
το καλοκαιρινό μπουφάν έσωσε τα χειρότερα, έχει δυο σημάδια στο δεξί αγκώνα από την πτώση σα μικρό κάψιμο, αν δεν το φορούσα δεν ξέρω αν το δικό μου δέρμα θα είχε περιοριστεί στο κάψιμο. Το κράνος, ευτυχώς, δε χρειάστηκε να επέμβει.


Eutixos eisai kai esy tis sxolis ton "figouratzidon" pou forane mpoufan k kranos kalokairiatika :sun:

Tora gia ton taksitzi, fantazomai eisai idi epifilaktikos me to oti tha sou plirosei ta lefta autos! Otan dei ta timologia pithanotata na allaksei gnomi opos ginetai sinithos..

Perastika k pali k psilaaaa to ithiko :)

zanny
16/06/2006, 15:15
Περαστικά ρε φίλε και τα μάτια 14.
Μπράβο σου πάντως που φορούσες τον σχετικό εξοπλισμό.
:wave2:

tifoefs
16/06/2006, 15:29
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Ρε σεις !!! Χειροτερα απο περσυ γινανε τα πραματα ή με φαινεται ;;

Περαστικα σου ρε συ !!

:eyepop:

RapidShade
16/06/2006, 16:32
Πάλι καλά μαν...

ήσουν τυχερός μέσα στην ατυχία...

Περαστικά ψυχολογικά...
τα υπόλοιπα με ηρεμία

Να σαι καλά και να προσέχεις!

:wave2:

adam_tsouk
16/06/2006, 18:09
περαστικα Μανολο.......


τυχερος ναι, ισως κ λιγο απροσεκτος..... ειναι απροβλεπτα τα ταξι οχι λογο των οφηγων τους αλλα επειδη συνηθως εχουν γριες κτλ που δεν σκεφτονται οτι καποιο μηχανακι μπορει να περναει και βουρ η πορτα...


να σαι καλαααααααα


:beer: :beer:

:wave2:

jimmis77
16/06/2006, 18:13
περαστικα φιλε.τα σιδερα φτιαχνονται,εσυ να εισαι καλα.:wave2:

Tropeas
16/06/2006, 18:14
Περαστικά και πάντα έτσι μικρά να είναι χωρίς προβλήματα... ;) :wave2:

evvou
16/06/2006, 18:48
:eyepop: :eyepop: τι λες τωρα?
περαστικα βρε παιδι!!

μακαρι ολες οι τουμπες να ηταν ετσι..χωρις σοβαρους τραυματισμους!
:beer: :beer: :beer: :beer:

gcrook
16/06/2006, 21:35
Koμπλε σε βρισκω Μανωλη οποτε κουραγιο μεχρι να ξεμπερδεψεις και με τα μαστορια:wave2: :beer: :beer: :wave2:

antonis21
17/06/2006, 02:43
περαστικα αδελφε.. να ναι το τελευταιο..:cool: :cool:

latris mixanis
20/06/2006, 06:57
Περαστικά και μεγαλύτερη προσοχή παιδιά....

makis206
20/06/2006, 07:37
Γρήγορα περαστικά σου συνονόματε κι εύκολα ξεμπερδέματα εύχομαι !

:beer: :beer: :beer:

odt
20/06/2006, 07:38
Μην παραπονιέσαι καθόλου (περαστικά και αγύριστα κατ'αρχήν) αφού την έβγαλες με μικροτραυματισμούς...τι να πούμε κι εμείς που εκτός από την επισκευή της μηχανής έχουμε και τη δικιά μας επισκευή,δεν την παλεύω άλλο μεσ'το σπίτιιιιιιιιι,ούτε στο στρατό δεν είχαμε τόση εμπλοκή:a018: :a023: :a45: :a52: :a02: :a29: :a26: :a11: :hypnotize

naxiotis
21/06/2006, 08:05
καταρχάς περαστικά
όσο αφορά την υπαιτιότητα θα αποζημιωθείς κανονικά
το 2002 είχα παρόμοιο ατύχημα.
συγκεκριμένα ενώ περνούσα από δεξιά για να βγώ μπροστά στο φανάρι του ΛΑΚΙΩΤΗ(θηβων)από σταματημένα αυτοκίνητα μοα ανοίγει πόρτα συνοδηγού από FORD TRANSIT:a53: :a53: :a53:
αποτέλεσμα:
σχίσιμο στο αριστερό μάγουλο (μεγάλο και βαθύ) με μεγάλη αιμοραγία γιατί ο :a31: δεν φόραγα κράνος
αποζημιώθηκα κανονικότατα
TIP:
επειδή είμαι Δ.Υ. και πήρα ένα μήνα άδεια τον οποίο και πληρώθηκα από την ασφαλιστική αν σε παίρνει και μπορείς κάνε το ίδιο
η ασφαλιστική είναι υποχρεωμένη να σου πληρώσει τις μέρες που είσαι ασθενής ασχέτως αν εσύ πληρώνεσαι από τον εργοδότη σου:wave2:

cityfly
21/06/2006, 08:07
ελεύθερος επαγγελματίας

δεν παίζουν τέτοια δυστυχώς

το πράγμα έχει πάρει το δρόμο του
και η δική του ασφαλιστική αναγνωρίζει ότι το ταξί έχει 100% υπαιτιότητα οπότε δε θα υπάρχει πρόβλημα, τώρα όμως ακόμα περιμένω το τελικό ποσό της ζημιάς για να πάρω και τη μηχανή

idi
21/06/2006, 09:16
περαστικα ρε :wave2:

GyPsy
21/06/2006, 09:40
Περαστικά ρε Μανολιό !!!:beer: :beer:

Alx 84
23/06/2006, 12:40
όπως το λές κ εσύ. φτηνά την έβγαλες... Περαστικά, κ ελπίζω όλα να λήξουν όμορφα κ καλά!

beholder
24/06/2006, 21:53
Περαστικα φιλαρακι και ευχομαι να τελειωσουν ολα καλα.

mats8282
28/06/2006, 13:00
Ποτε μην πατε να περασετε απο την νοητη ευθεια μεταξυ ταριφα και της λειας του(πελατη) ακομα και αν ειναι στην αριστερη ο κιτρινος.Σηκωνει χερι ο πελατης και παγωνω.....