PDA

View Full Version : Αβσ



sir
11/05/2004, 23:10
ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΟΙΤΑΖΩ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ABS.
ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ.
ΕΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ Η ΕΧΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ.
ΣΗΜ.ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ 100% ΜΗΧΑΝΙΚΟ.

periklisk
12/05/2004, 01:50
Λες μήπως για εκείνο που μπαίνει στην τρόμπα του φρένου και σταματά την πιέση του εμβόλου μετά από ένα σημείο????

NLS
12/05/2004, 08:53
ένα που διαφήμιζαν στην έκθεση;

χμμμμμ γμτ δεν θα εμπιστευόμουν κάτι τέτοιο - προσωπικά βέβαια - άλλος δεν ξέρω

periklisk
12/05/2004, 09:33
Για το ίδιο λέω και γω Νίκο.... Μάλλον μούφα πρέπει να είναι.... μήπως ο sir εννοεί κάτι άλλο.....

alex14
12/05/2004, 11:07
Συμφωνω με τον NLS.
Εαν ειναι τοσο καλο και φθηνο γιατι δεν το τοποθετουν οι κατασκευαστες ?

Μακρια απο τετοιες ιστοριες.

GhostDog
12/05/2004, 14:06
Απ' τα λιγα που ξερω σχετικα με το τι ειναι κ πως δουλευει ενα ABS (τουλαχιστον στα αυτοκινητα) θα πω τη γνωμη μου. Δουλεια του ΑΒS ειναι οταν οι τροχοι αρχισουν να μπλοκαρουν να διακοπτει κ να επαναφερει (ακριβως πριν μπλοκαρουν) την πιεση (ενω εσυ εχεις τσαρουχωμενο το πενταλ) για να μπορεις να διατηρεις την κατευθυντικοτητα του οχηματος. Στα παλαιοτερα οχηματα δουλευε μηχανικα δημιουργωντας αρκετους κραδασμους που δεν ξερω κατα ποσον ειναι επιθυμητοι σε φρεναρισμα πανικου με διτροχο. Στα καινουρια το ολο συστημα ειναι ηλεκτρονικο αλλα παλι υπαρχουν κραδασμοι μειωμενης εντασης (εκτος αν τα φρενα ειναι bywire οποτε δεν εχεις πληροφορηση. Αυτα απο εμπειρια με ενα saab 9000cs turbo '94 k ενα ibiza '00.

Το Abs κατα τη γνωμη μου προστατευει τον εαυτο μας απ την ηλιθιοτητα του (στην περιπτωση που δουμε εμποδιο απροοπτα κ τσαρουχωσουμε το φρενο) αλλα μακραινει τις αποστασεις ακινιτοποιησης (ελαχιστα μεν αλλα ειναι γεγονος). Το καλυτερο θα ηταν να μαθουμε να φρεναρουμε.

Οπως ειπε ο αλεξ αν ηταν τοποθετημενο απ τον κατασκευαστη (δηλαδη μελετημενο ειδικα για τη μηχανη σου για τα φορτια που ειναι σχεδιασμενη να σηκωνει το στησιμο της κλπ.) τοτε δεκτο, αλλα aftermarket abs δεν ξερω δεν θα το εμπιστευομουν (δηλαδη πανω κατω ιδιες ρυθμισεις ο παπιος με το r1 :eyepop:

δες κ αυτο

Μηχανικο ABS (http://www.bikenet.gr/forum/index.php?showtopic=6199&hl=μηχανικο)

sir
12/05/2004, 21:00
ΝΑΙ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΑΒS ΠΟΥ ΔΙΑΦΗΜΙΖΑΝ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ .
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΦΙΛΟΣ ΠΗΡΕ BMW ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΓΚΡΙΝΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ TDM ΣΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ, ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΒΡΕΓΜΕΝΟ ΔΡΟΜΟ ΗΤΑΝ ΤΡΕΛΑ.
ΜΕ ΤΟ TDM ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΑΤΑΓΕΣ ΦΡΕΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΓΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΥΣΤΟ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ROSSI) ΜΕ ΤΟ BMW ΣΤΑΜΑΤΑΓΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΤΡΕΧΕ ΚΑΣΤΑΝΟ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΥΠΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΟΜΑΖΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.
ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΜΜΟΝΗ ΙΔΕΑ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ABS ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ.

NLS
12/05/2004, 22:29
κάτι ξέρω απ'αυτά ;)

πάντως καλό είναι και σε μηχανή με ABS να προσπαθείς να ΜΗΝ δουλεύει (γιατί αν το νιώθεις κάθε μέρα είσαι προβληματικός)

α και κάτι άλλο - τα περί απόστασης σταματήματος μεγάλης λόγω ABS είναι μαλακίες (στα σύγχρονα ABS) - το γιατί το αναλύουμε άλλη φορά σε άλλο thread

GhostDog
12/05/2004, 22:36
Νικο το αναλυουμε οποτε θες. υπαρχουν στοιχεια απο συγχρονες δοκιμες που το αναφερουν. (εκανα μια παραλειψη κ ισως εκει οφειλετε η παρανοηση. σε νορμαλ οδηγους οπως εσυ κ εγω σιγουρα με ABS φρεναρουμε στην ιδια αποσταση σε τεστ τον 4τροχων ο κοκινης (παλιος rallyman) φρεναρε 2-3 μετρα κοντυτερα χωρις ABS)

Οποτε το διαταυτα ειναι αυτο που ειπες. να μαθουμε να φρεναρουμε για να μην χρειαζετε να δουλευει το ABS. (παρα μονο μια φορα στις χιλιες τοτε που μπορει να κατσει η στραβη για να μας σωσει)

NLS
13/05/2004, 00:14
σωστά

όσο για δοκιμές άσε μεγάλο debte - έχω και εγώ με τα αντίθετα δεδομένα

οι έλληνες δοκιμαστές βέβαια, πρώην κάκγουρες στην πλειοψηφία και όλοι "γαμάτοι" εξ ορισμού (μέρος του post "δήθεν" που τόσο σνομπαρίστηκε) δεν πρόκειται ποτέ να δεχτούν ότι "τους νικά" ένα μηχάνημα (δεν μπορεί να έχει ο τάδε δημοσιογράφος 3 level στο CSS και να πιστέψει ότι φρενάρει καλύτερα το ABS - χωρίς παρεξήγηση στη γιαγιά αρκούδα δεν μιλάω βέβαια για εκείνον)

ξαναλέω εξαρτάται από τη γενιά πάντως (και ο Κασπάροφ κάτι έλεγε για τα cumputer αλλά...)

πχ. (προσφιλής μου προσφυγή να μιλάω για αυτή τη μάρκα το ξέρω - είναι επειδή το έχω ψάξει) όταν βγήκε το 1200GS η BMW είπε ότι το CPU του είναι 1000 φορές πιο γρήγορο από αυτό που χρησιμοποιούσε η 1150GS (και για το ABS μέσα σε αυτά που αναλαμβάνει) - αν βάλεις και ότι το "sample" που παίρνει είναι κάθε ένα από τα αρκετές 10δες δοντάκια (και όχι 1 ή 3-4-10 ανά στροφή τροχού) που έχει στο στεφάνι του δίσκου καταλαβαίνεις ότι "ξέρει" ΑΠΕΙΡΩΣ πιο γρήγορα από εμάς (όσο εξπέρ και αν είμαστε) ότι ο τροχός πάει να μπλοκάρει και επίσης απείρως πιο γρήγορα αντιδρά (αυτό βοηθά ώστε να μη χρειαστεί να αντιδάσει και απότομα άρα και εμείς να "καταλάβουμε" ότι ενεργεί)

κατ εμέ (και πάει σε όλους μας) ο κόσμος προχωρά - ας το... ανεχτούμε

GhostDog
13/05/2004, 11:00
Δεν ξερω ρε γ*μωτο. Πρακτικα δικιο εχεις αλλα (πως να το θεσω) αμα ειναι να φτασει εποχη που να μπορει το οχημα να ακυρωνει τις εντολες του οδηγου επειδη δεν ειναι συμβατες με το προγραμμα του κ ξερω γω τι αλλο (που μαλλον πλησιαζει αν κρινουμε απ τα ηλεκτρονικα στα αυτοκινητα) τοτε πια δεν εισαι οδηγος... Δεν διαφερεις σε τιποτα απο τον απλο χειριστη.

Κ κατι αλλο μπορει οπως λες το ηλεκτρονικο συστημα να ξερει πολυ πιο γρηγορα τι γινεται απ οτι εμεις κ να αντιδρα πιο γρηγορα απο εμας τι γινεται ομως αν η κατασταση στην οποια βρεθουμε ειναι εκτος φακελου λειτουργιας του συστηματος? Για παραδειγμα σε αγωνα F1 περσι η προπερσι (δε θυμαμαι λεπτομερειες καπου τοχω καταχωνιασμενο το ρεπορταζ) οταν ο σουμαχερ προσπαθεισε να κατεβασει ταχυτητα περνωντας πανω απο κερμπ, το εξυπνο διαφορικο διαβασε την διαφορα συντελεστη τριβης στον αριστερο κ δεξιο τροχο κ δεν επετρεψε την αλαγη (με αποτελεσμα να τον περασουν 2 σαν σταματημενο). Τεσπα μεγαλο θεμα τα ηλεκτρονικα.

Τωρα περι δοκιμων... :rotflmao: εχω κανει πλουσιες mototech τεχνικες εκδοσεις highsiding κ μερικες ακομη που μου διαφευγουν κ ακρη δε βγαζω...

NLS
13/05/2004, 11:05
πάντως για να το φέρω στα δικά σου λόγια θα πω ότι ΑΦΟΥ το έχουν εντάξει το "ηλεκτρονικό" στους κορυφαίους οδηγούς και τα κορυφαία αυτοκίνητα (και μη μου πεις ότι νοήται υπεραυτοκίνητο 21ου αιώνα ΧΩΡΙΣ ηλεκτρονικά) τότε δεν ξέρω πως (αλλά και γιατί) θα ξεφύγει ο μέσος οδηγός (και αναβάτης) και το μέσο όχημα

πάντα ο ανθρώπινος παράγοντας υπάρχει

ΑΚΟΜΑ τουλάχιστον και το highsiding σου μπορείς να κάνεις και το σούπερκαρ να στείλεις στον τοίχο

"μην ανησυχείς" :)

GhostDog
13/05/2004, 11:09
ΑΚΟΜΑ τουλάχιστον και το highsiding σου μπορείς να κάνεις και το σούπερκαρ να στείλεις στον τοίχο

"μην ανησυχείς"

Οχι κ στον τοιχο ρε νικο. Τοσα θα το πληρωσουμε να το διαλυσουμε κιολας?! :eek: :nono:

Στην αμμοπαγιδα ομως,... :smokin: :lol:

NLS
13/05/2004, 11:14
ναι ναι ξέρω

όλοι με τα αυτοκίνητα 200+ άλογα και τις μηχανές 100+ τα έχουν για την πίστα...

οκ οκ... έστω οι μισοί

οκ άντε... έστω το 20%...

ναι ναι καλά

(πρέπει να ζω σε άλλο πλανήτη τελικά)

GhostDog
13/05/2004, 11:21
(πρέπει να ζω σε άλλο πλανήτη τελικά)

Ξανα λαθος! :nono:

Δεν ζεις σε αλλο πλανητη.... εισαι απο αλλο πλανητη :rolleyes: :beer:

NLS
13/05/2004, 11:23
ωπ! σωστή η παρατήρηση :)

εδώ είμαι επισκέπτης

hornet
14/05/2004, 09:16
Το abs σε ορισμενες περιπτωσεις μπορει να μακρυνει την αποσταση φρεναρισματος αλλα αμα το μαθεις και το συνειδητοποιησεις κανει το φρεναρισμα ασφαλεστερο.Το abs δεν σωνει σε συνθηκες πλαγιασματος εκει την τρως τη τουμπα οτι και να εχεις.Απλα τις περισσοτερες φορες που φρεναρουμε με δυναμη ειμαστε σε ορθια σταση και εκει μετραει.Και εγω αντιπετωπισα το θεμα με σκεπτικισμο καθως πολλοι μου ελεγαν μην παρεις γιατι δεν εχουμε συνηθισει αυτο το αμολα και μπορει να σκασεις σε κανα αυτοκινητο απο πισω.Τελικα δουλευει καλα αλλα μην ξεχναμε οτι ειναι σχεδιασμενο για την συγκεκριμενη μηχανη.Στο abs μου ο τροχος στιγμιαια μπλοκαρει αισθητα για να δινει και αισθηση οτι κατι συμβαινει και δεν λειτουργει κατω απο 10χλμ/ωρα.

periklisk
14/05/2004, 09:59
Στάθη κάτι συμβαίνει ή έτσι είναι προγραμματισμένο?

NLS
14/05/2004, 10:04
μπα έτσι είναι προγραμματισμένο

εμένα μπλοκάρει λιγότερο αλλά το καταλαβαίνεις - επίσης νιώθεις στο χειριστήριο ότι κάποιος κάτι κάνει για σένα

και ναι κάτω από κάποια χλμ. είναι οφ (νομίζω κάτω από 16 ή κάτω από 30)

επίσης έχει και το διακόπτη να το κλείσεις και να δεις τη διαφορά

hornet
14/05/2004, 10:34
Κανονικα δεν μπλοκαρει καθολου.Απλα σε μικρες ταχυτητες μπλοκαρει πιο πολυ. Δηλαδη εαν το τσαρουχωσεις με πολλα δεν μπλοκαρει καθολου μα καθολου εαν χαμηλωσουν τα χλμ μπλοκαρει λιγο πιο πολυ.Ειναι μυστηριο συστημα διοτι λαμβανει ο υπολογιστης και την ταχυτητα του οχηματος υποψιν οπως και το cbs σε πολυ μικρες ταχυτητες παλι και αυτο δεν λειτουργει το ιδιο,δηλαδη σε πολυ μικρες ταχυτητες δεν μπαινει τοσο δυνατα το μπροστινο φρενο εαν πατησεις το πισω ιδιαιτερα χρησιμο σε επιτοπιες.

hornet
14/05/2004, 13:07
Να και ενα λινκ που εξηγει πως δουλευει το δικο μου


λινκ (http://world.honda.com/motorcycle-technology/brake/p6.html)

sir
14/05/2004, 22:46
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΤΟ ABS ΔΕΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙ ΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ ΟΔΗΓΟΥ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΓΛΥΣΤΕΡΟ ΔΡΟΜΟ.
ΤΟ BMW ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΧΟΡΟΠΗΔΑΓΕ ΟΥΤΕ ΕΚΑΝΕ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΚΟΛΠΑ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΠΑΤΟΥΣΕΣ ΑΠΟ ΤΑ 80ΧΛΜ ΣΤΑΜΑΤΑΓΕ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΓΑΤΑ ΟΥΤΕ ΖΗΜΙΑ.
ΕΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΕ ΟΤΙ ΤΑ AFTER MARKET ABS (ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ )ΔΟΥΛΕΥΕ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΧΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΟΝ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΤΡΟΧΟ.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ Η ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ABS Η ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΕΧΕΙ ΣΑΝ ΑΞΕΣΟΥΑΡ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ

NLS
14/05/2004, 23:29
δεν νομίζω ότι γίνεται ABS σε έναν τροχό (άσχετο αν πατάς μόνο μπροστινό ή όχι)

ο ένας τροχός ξέρει από τον άλλον αν έχει μπλοκάρει (μια και δεν θα μπλοκάρουν μαζί)

pk
15/05/2004, 16:56
1. Tο στατιστικό που εγώ έχω διαβάσει είναι της bmw και λεει πως απο την ωρα που εφαρμόστηκε το abs μειώθηκαν οι πωλήσεις σε πλαστικά κατα 30% πράγμα που αποδεικνείει της πραγματική χρήση του. Δηλαδή τα χαζά και κοστοβόρα πεσήματα...

2. Μπορεί το tdm να μην έχει abs εχει αλλα υπάρχουν άλλα μοντέλα yamaha που έχουν... λέω και εγώ λοιπόν: μήπως θα μπορούσε να κουμπώσει επάνω του το abs απο άλλο μοντέλο yamaha????

NLS
15/05/2004, 17:57
μα δεν έχει σχέση η μάρκα

έχει σχέση ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ
ακόμα και από χρονιά σε χρονιά τα μοντέλα έχουν διαφορές

DUKASII
17/05/2004, 10:12
ME ABS.......

EDO POS STO DIAOLO KANEIS;:confused: :confused:

Μικρή Λουλού
17/05/2004, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ME ABS.......

EDO POS STO DIAOLO KANEIS;:confused: :confused:



ΕΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΜΕ ΜΠΕΤΟΒΕΡΓΑ ΣΤΟΝ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΤΡΟΧΟ..????:uplate: :uplate: :uplate:




:lol: :lol: :lol: :wave2: :wave2:

monstermind
17/05/2004, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ME ABS.......

EDO POS STO DIAOLO KANEIS;:confused: :confused:


μλκία.... μόνο rolling edo... με abs.... :rotflmao:

NLS
17/05/2004, 11:28
κλείνεις το ABS