PDA

View Full Version : Μία ημέρα στην περιοχή Δελβινακίου...



Bil
17/06/2006, 16:02
Έχει περάσει ένας χρόνος περίπου που τελείωσα (συμπλήρωσα) την υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου (πιο γνωστό ώς αγροτικό ιατρείο), αλλά θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια τυπική ημέρα εργασίας, το καλοκαίρι, γιατί τον χειμώνα κάθε σκέψη για χρήση μοτοσυκλέτας ισοδυναμεί με γέλιο κάθε ωτακουστή σε ακτίνα 10 χιλιομέτρων, αφού οι δρόμοι κλείνουν από το χιόνι και για τα τζιπάκια καμιά φορά.
Η περιοχή είναι στον νομό Ιωαννίνων, στον δήμο Δελβινακίου και τα χωριά Στρατίνιστα, Λάβδανη, Βρίστοβο, Κάτω Λάβδανη (η τελευταία σε ευθεία γραμμή απέχει περίπου 9 χλμ από τα σύνορα με την Αλβανία). Επειδή για τους περισσότερους αυτά τα ονόματα δεν είναι παρα άλλα 4 εύηχα χωριά, για την ακριβή τους τοποθεσία βλ. Χάρτης Road Νο 3, Ήπειρος / Θεσσαλία F5, F6.
Αλλά ας ξεκινήσουμε μαζί...

Αφύπνιση 07:30 ,πλύσιμο, ντύσιμο, καφέ, camel και φόρτωμα τον ασημένιο δίτροχο σύντροφό μου με την ιατρική τσάντα.
Ξεκινάμε από τα Ιωάννινα, περνάμε σαν χέλια ανάμεσα από τις λίγες/πολλές νταλικούλες που τραβάνε προς Κακαβιά (τον ίδιο δρόμο πέρνουμε...), αντιμετωπίζουμε την πρωινή ομίχλη που κάθεται συνήθως από το αεροδρόμιο μέχρι την Μεταμόρφωση, αλλά αυτήν την φορά ήταν λιγότερη (χρήση των alarm της μηχανής...ευχαριστώ Suzuki, παλιά στα Honda άναβα το αριστερό φλάς...) και μόλις τελειώνει η ομίχλη, πέφτουμε με τα μούτρα (με το κράνος για την ακρίβεια) πάνω σε έναν φωτεινό, πύρινο θα έλεγες τοίχο !
Ναί, η μέρα ξεκίνησε όμορφα, θα έχω τον ήλιο παρέα.
Ανοίγω τέρμα την ζελατίνα, λίγο περισσότερο το γκάζι και ήδη σκέφτομαι πόσο τυχερός είμαι που κουβαλώ την φωτογραφική μηχανή μαζί μου και τι ωραίες φωτό που θα βγούν.
Η πρώτη στάση γίνεται μόλις αφήνω τον δρόμο για Κακαβία (...) και στρίβω για Κεράσοβο. Κλίκ ! Η πρώτη φωτό έπεσε...
Δεν μπορώ να μεταφέρω ήχους και μυρωδιές με το κείμενο αλλά όποιος έχει οδηγήσει άνοιξη σε επαρχιακό ορεινό δρόμο, καταλαβαίνει...


52122

Bil
17/06/2006, 16:07
Λίγο παρακάτω, έχω συνάντηση με τυπικό συνοδοιπόρο της περιοχής :D , ελαφρώς παράνομο αφού έχει σταθμέυσει χωρίς alarm στην μέση του δρόμου για να χαζέψει και αυτός το όμορφο πρωινό !
Χαιρετισμός, πέρασμα με σεβασμό και προσοχή από δίπλα του (ποιός είμαι εγώ ο παρείσακτος που θα χαλάσω την μακάρια ραστώνη αυτόυ του ντόπιου :lol: )...
Συνεχίζουμε !
Οι παπούδες και οι γιαγιάδες περιμένουν...


52123

Bil
17/06/2006, 16:11
Φτάνουμε στην Στρατίνιστα, το ιατρείο είναι στην κεντρική πλατεία του χωριού. Είσοδος Γερμανού τουρίστα (φώτα αναμένα και δερμάτινο μπουφάν γαρ) μέσα στην πλατεία και .... παρκάρισμα μπροστά από την πόρτα του γραφείου εργασίας :D !

Πόσοι από εσάς το έχετε αυτό στην καθημερινή δουλειά σας ,οεο :lol: :lol: !!!
Πάρκινγκ, μπροστά από την δουλειά σε απόσταση 2 m !

Φυσικά, έρχεται ο ελληνικός με το νεράκι, 2-3 συνταγές, μια πίεση και μια ένεση αργότερα και βούρ για το επόμενο χωριό...


52124

Bil
17/06/2006, 16:13
Η πόρτα που λέγαμε...:D ;)


52126

Bil
17/06/2006, 16:15
Βουνά της Αλβανίας, από την κεντρική πλατεία της Στρατίνιστας...


52127

tifoefs
17/06/2006, 16:20
Γιατρεεεεεεεεε καλα να σαι !! Αν καναν ολοι οτι εσυ θαμασταν 100 χρονια μπροστα !

:beer: :beer: :beer:

Bil
17/06/2006, 16:25
Λίγο παρακάτω και ενώ ευχαριστιέμαι την υπέροχη άσφαλτο και τις συνεχείς στροφές :D ;) , σε μια στιγμή πιάνει το κοφτερό και αετίσιο :eyepop: :lol: μάτι μου, κάτι άσπρα πραγματάκια στο βάθος !
Λέω μήπως είναι τίποτα :alien: :alien: ,να σταματήσω να τα φωτογραφίσω και να πλουτίσω΄και τραβάω ενα φρενάρισμα....άλλο πράγμα :D , τί ABS και πράσιν'άλογα μου λέτε τώρα !!!

ΑΣΠΡΑ άλογα σας λέω εγώ !!!

Ναί ήταν δύο άσπρα άλογα που παίζανε σε ένα λιβαδάκι στη άκρη του δρόμου. Δεν ξέρω να πώ αν ήταν ελέυθερα (παδί της πόης είμαι και εγώ :( ) αλλά ήταν κουκλιά !!!

Άφησα και τον σύγχρονο "απόγονό" τους και τα χάζευα μισή ώρα που τρέχανε και κάναν τα δικά τους. Για μισή ώρα δεν πέρασε ούτε ένα αυτοκίνητο, ουτε ένας άνθρωπος. Μόνο τις μύγες και τις μέλισες άκουγα και τα χλιμιντρίσματα. Ευχαριστώ την τύχη ακόμα...

Φυσικά λόγω της καθυστέρησης στο επόμενο χωριό, ούτε καφεδάκι, ούτε γλυκάκι, παρα μόνο κάτι παραπονάκια... που αρέσουν στους ηλικιωμένους και αν δεν δώσεις συνέχεια και εσυ καταλήγουν και αυτά σε ........καφεδάκι και γλυκό, αλλά ήδη στο επόμενο χωριό περιμένουν....


52129

Bil
17/06/2006, 16:27
Παρελθόν και μέλλον.
Τότε σανό, τώρα βενζίν'....


52130

Bil
17/06/2006, 16:35
Για να φτάσεις όμως στην ....Ιθάκη, πόσο μάλλον στην Λάβδανη ο δρόμος δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα (ασφαλτούλα μου γλυκια... :a07: ) αλλά έτσι για το γαμώτο, έχει και ένα κομματ ΑΚΙ(...λέμε τώρα) όχι χωματόδρομο, αλλά UNIMOGόδρομο (σ.σ. όπου Unimog τα τεράστια Mercedes φορτηγά με τους μεγάλους τροχούς που έχει η Πυροσβεστική και τα ταμεία οδοποιοίας ).
Ο δρόμος μπορεί να μην φαίνεται στις φωτό, αλλά είναι αδιάβατος από συμβατικά αυτοκίνητα και τζίπ του κώλου γιατί έχει πολλές εγκάρσιες ανωμαλίες που βρίσκουν κάτω τα ανωτέρω περιγραφέντα οχήματα...


Το V-Strom όμως ΟΧΙ !!

Εντουράδικο πέρασμα, φωτογράφιση του ...."άθλου" και βούρ για την Κυρία Μαρία, ετών 90+ που με περιμένει στην Λάβδανη (....να το πώ ; θα το πώ : ΜΕ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΚΑΙ ΓΛΥΚΑΚΙ


52133

Bil
17/06/2006, 16:37
Η προσφορά της Suzuki στο Ε.Σ.Υ. ....:D


52134

Bil
17/06/2006, 16:39
Πού είναι η άσφαλτος οέο ;;;:bawl: :bawl:


52135

Bil
17/06/2006, 16:41
Μα πού είναι η Λάβδανη ;;;:confused: :confused: :cry:

Στο βάθος,με τα χιόνια ALBANIA COUNTRY...


52136

tifoefs
17/06/2006, 16:46
Χαθηκες και συ ;;

:beer: :beer: :beer:

Bil
17/06/2006, 16:46
Και μια από μπροστά (πολλές φωτογραφίες έβγαζα γιατί ο ανόητος ανήρ, νόμιζα οτι δεν πρόκειται να ξαναμπώ ποτέ σε χώμα με το Strom, αλλά ΄δεν ήξερα οτι τα νήματα της μοίρας είχαν ήδη πλεχτεί και πολλά από αυτά ήταν λασπωμένα και σκονισμένα :cry: :winka: :D


52137

J.R
17/06/2006, 16:47
μπραβο στο γιατρο παντα τετοια!!!!
με αφορμη τα λεγομενα σου δεν θα σου λειψει η ολη κατασταση τωρα που τελειωνεις το αγρωτικο σου και θα πας να κλειστεις σε κανα νοσοκομειο η ιατρειο, αναπολοντας τις ομορφες ελευθερες στιγμες που καβαλαγες ανεμελος τη μοτο σου και βουρ για τα πανεμορφα δαση; στο λεω γιατι αυτο το feeling μου ηρθε μολις διαβασα το 1ο ποστ σου!!!και παλι παντα τετοιες ομορφιες, και που σε; αχρειαστος να σαι!!!:rotflmao: :wave2:

Bil
17/06/2006, 16:56
Η Κυρία Μαρία είναι Κυρία με Κ Κεφαλαίο. Ζεί μόνη της (στο σπίτι, ε, όχι στο χωριό),είναι 90 φεύγα χρονών, δεν βλέπει από το ένα μάτι, δεν περπατάει έξω από την αυλόπορτά της, έχει ένα καφενείο με δύο τραπεζάκια και μια σόμπα (να λείπουν τα σχόλια για το τι καφέ κάνει...:nono: ) είναι αξιοπρεπέστατη και πάνφτωχη, λέει από τις πιο γαμηστερές ιστορίες που έχω ακούσει αλλά ήμουν η παρέα της μαζί με κάτι τύπους από το κοινοτικό γραφείο απέναντι, με περίμενε πάντα με καφεδάκι (διπλό ελληνικό μέτριο, ποτήρι με σχεδιάκια έγχρωμα και νερό κρύο σε δίσκο με στρωμένο σεμέν), φεύγοντας μου έδινε καραμέλες ΟΜΑΜ, έχει παρέα και φύλακες ένα ΚΤΗΝΟΣ σκύλο και μια χαδιάρα γάτα και την έχω πάντα στην καρδιά μου και φεύγουμε για Βρίστοβο γιατί τώρα δάκρυσα που τη θυμήθηκα :sick:

Ο σκύλος...


52138

Bil
17/06/2006, 16:59
Και η γάτα...
κάνανε και παρέα αυτά τα δυό !!!

Περιττό να αναφέρω οτι για να ανέβω στο σπίτι της, της φώναζα μια ώρα από κάτω για να βγεί μέχρι την πόρτα να ηρεμήσει τον ΣΚΥΛΑΚΟ της, γιατί αλλιώς ....έτρωγε και εμένα ................................και το V-Strom:rotflmao: :rotflmao:


52139

Bil
17/06/2006, 17:07
Και πρίν καλά καλά το καταλάβουμε, έχουμε φτάσει στο Βρίστοβο, οπου φυσικά δεν έχουν ακούσει την μηχανή (να έβαζα μια Remus να γλύτωνα και την ακόλουθη διαδικασία μήπως...), οπότε επειδή το κράτος προνοεί για τους ελαφρώς κουφούς ασθενείς, αναγκάζομαι (άλλο που δεν ήθελα:D ;) ) να χτυπήσω την καμπάνα που έχουνξ έξω από το ιατρείο :lol: :lol:

ΠΑΝΙΚΟΣ !!

Δεν ξέρω αν φαίνεται στην φωτό, είναι στην είσοδο του παλιού σχολείου - τώρα ιατρείου ,είχε κάτι χάρτες μέσα και κάτι προτομές από αρχαίους έλληνες που σε επιανε ανατριχίλα. Το θρανίο είναι ενα παλιο έδρανο σχολείου που έχει ενωμένο τον πάγκο για να κάθεσαι μαζί με το γραφείο. ασε που ώρες ώρες νόμιζα πως άκουγα παιδάκια να γελάνε :eyepop: :a53: :a45:

:lol: :lol:


52140

Bil
17/06/2006, 17:14
Ακριβώς απέναντι από το ιατρείο, είναι και η πανέμορφη και προσεγμένη ως κόρη οφθαλμού εκκλησία του χωριού. Μια βόλτα στους χώρους της, μετά την δουλειά ήταν ο,τι έπρεπε αφού και η μυρωδιά από το λιβάνι που πλανιώταν στον ανοιξιάτικο αέρα μαζί με την απίστευτη ησυχία (εκείνη την ημέρα δεν πρέπει να συνάντησα κανένα όχημα στον δρόμο των χωριών ), με γαλήνευσαν. Δεν είμαι θρήσκο άτομο, αλλά εκεί πάνω, εκείνη την στιγμή, δεν μου πέρασε καν από το μυαλό να αμφισβητήσω κανένα από τα γεροντάκια που με το βλέμμα τους λέγανε πολλά κάθε φορά που την κοιτάζανε και κάνανε τον σταυρό τους.

Νομίζω και τα camel ήταν διαφορετικά εκεί :confused: :confused:


52141

Bil
17/06/2006, 17:16
Από το πλάι...


52142

Bil
17/06/2006, 17:17
Προσθιοπλάγια...


52143

Bil
17/06/2006, 17:18
Και από μπροστά. Ελπίζω να μην κουράζω...


52144

Bil
17/06/2006, 17:20
Φυσικά ,έκανα και μια βολτίτσα στην μικρή αυλή που είχε γύρω γύρω και ήταν υπέροχα. Δροσιά, σκιά και ησυχία. Ακόμα και οι παππούδες μιλούσαν χαμηλόφωνα (ελπίζω όχι για να μην τους ακούω εγώ...:lol: )


52145

Bil
17/06/2006, 17:25
Ωρα να την κάνουμε σιγά σιγά. Μας περιμένει ο οικισμός της Κάτω Λάβδανης. Παλιά εκεί υπήρχε ένα χωριό, αλλά μια μεγάλη φωτιά που ξεκίνησε από την Αλβανία και πέρασε τα σύνορα (πως λέμε Γιατροί χωρίς σύνορα, ε, αυτή ήταν φωτιά χωρίς σύνορα :sad: ) το έκαψε και εκεί τώρα υπάρχουν σκόρπια σπίτια , τα οποία και πρέπει να επισκεπτώ (δεν υπάρχει αγροτικό ιατρείο) και κάποια νεόδμητα συγκροτήματα τα οποία θα αποδωθούν σε κατοίκους της περιοχής. Η περιοχή είναι ΔΙΠΛΑ στα Ελληνο-Αλβανικά σύνορα (περίπου 7-9 χλμ).

Ωρα να την κάνουμε...


52146

Bil
17/06/2006, 17:32
Με το που μπαίνω στο πρώτο σπίτι, πέφτω πάνω σε κοπάδι απο κότες !!! Της π$#%^νας από κότες !!! Η γιαγιάκα πουθενά !!!
Ξαφνικά πετάγετε από πίσω μου με ένα καλάμι (;) και αρχίζει να τις διώχνει από την άλλη πόρτα του σπιτιού και να τις αποκαλεί με επιθετικούς προσδιορισμούς που και λενας σκληροτράχηλος δερματοντυμένος γενειοφόρος Ηell's Angel, θα ντρεπόταν να εκφέρει !!!
Πρόλαβα να αποθανατίσω την τελευταία που όπως φαίνεται στην φωτογραφία, στην απεγνωσμένη της προσπάθεια για να βρεί πρόσφυση και να αποφύγει την μαγκουριά, γλυστράει και το ένα της πόδι είναι στον αέρα, ενώ ανοίγει τα φτερά της για ισορροπία.
:lol: :rotflmao: :lol: :lol:

πάνω στο τραπέζι δε, διακρίνεται και το βιβλιάριο έτοιμο προς συνταγογράφηση, με τα κουτιά πατηκωμένα στις μέσα σελίδες ,για συντόμευση της διαδικασίας :lol: !!!


52147

Bil
17/06/2006, 17:34
Ψάχνοντας το επόμενο σπιτάκι ;


52148

Bil
17/06/2006, 17:42
Αφού βρίσκω τον επόμενο σταθμό, στερεώνω την μηχανή καλά, και προχωρώ προς την βεράντα, οπου πάνω στο τραπέζι είναι τοποθετημένα τα βιβλιάρια και τα φάρμακα, αλλά οι κάτοικοι πουθενά !
Το έχει η περιοχή λέω, αλλά ξαφνικά ακούω μια φωνή από σχετικά όχι κοντά δεξιά μου:
-" Κυρ γιατρε, σταχου αφήκ πα στου τραπέζ. Γράψε και παραπάν αν μπορείς γιατι ζγών χειμώνας :eyepop: και αη στην ευχή"

Ο κύριος ήταν σε ένα λόφο απέναντι από το σπίτι και μιλάγαμε από απόσταση 15 μέτρων περίπου ! Η φωτογραφία είναι με zoom από την βεράντα οπου και φαίνεται το κάγκελό της κάτω δεξιά.
Ο κύριος χάζευε αυτό που θα χάζευα και εγώ λίγο πριν τελειώσω την δουλειά μου εκείνη την ημέρα....


52149

Bil
17/06/2006, 17:47
Τις πρώτες πρωινές ώρες, σε καταδίωξη των συνοριακών φρουρών , το ύποπτο όχημα (ένα πολυμορφικό αμερικάνικο με πινακίδες από Τέξας και φυμέ τζάμια, ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΤΑΤΟ δηλαδή), που είχε έρθει απο Αλβανία, έχασε τον έλεγχο στην στροφή κάτω από το σπίτι του κυρίου και έπεσε μέσα στο χαντάκι. Το αυτοκίνητο έτσι οπως το βλέπετε ήταν σκασμένο στο χασίς. (Λές για αυτό στην εκκλησία να μου μύριζε λιβάνι, ηρεμία και τα γεροντάκια να μιλάγανε χαμηλόφωνα :eek: :eyepop: :confused: :rotflmao: )

Παραθέτω τα στοιχεία...


52150

Bil
17/06/2006, 17:48
Καλή βουτιά...:uplate: :eyepop:


52152

Bil
17/06/2006, 17:54
Μια ακόμα στάση στον γυρισμό, λίγο νερό από την βρύση που δυστυχώς είναι με κάνουλα και όχι με το νερό να τρέχει συνέχεια για να κούς τον θόρυβο που κάνει (λίγο πιο πέρα όμως ακούστηκε αυτός ο θόυβος αφού με τόσους καφέδες που ήπια:D ;) ).
Επιστροφή στην πόλη.
Η μηχανή σε εκείνη την φάση, που ούτως η άλλως είναι όμορφη, έκανε ακόμια πιο ωραία αυτήν την εμπειρία.
Να είμαστε όλοι καλά και να χαιρόμαστε το πάθος μας.
:wave2:


52153

SF
17/06/2006, 18:40
:beer: :beer:

Ωραίος!! Και με όμορφα κάδρα...

:a18:

Kostas NL
18/06/2006, 10:06
Πολύ καλό, μπράβο και ευχαριστούμε για την όμορφη αφήγηση.

Another day in the office!!!

:sun:

naxiotis
18/06/2006, 10:20
ΜΠΡΑΒΟ :a013: :a012:
και για την καταπληκτική αφήγηση αλλά πιό πολύ για την υπηρεσία που πρόσφερες στούς ξεχασμένους ΑΚΡΊΤΕΣ μας.
:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23::a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

crs-k
18/06/2006, 11:17
Μακαρι να ειχαμε ολοι τετοιες "εργασιμες" μερες ... :D


:smokin: :beer: :wave2:

matmat
18/06/2006, 11:24
O γιατρός της "ψυχής" μας ...


Τι να πώ ... !!! Το Πωγώνι και γενικότερα η Ήπειρος έχει τόσες ομορφιές κρυμένες μέσα στα τοπία των αντιθέσεων που την συνθέτουν σε ένα υπέροχο παζλ αισθήσεων ...

Να είσαι καλά γιατρέ !!!!:)


:beer: :wave2: :beer:

Tigas
19/06/2006, 09:32
Όμορφα, άντε να δώ πότε θα πάρω και εγώ το μηχανάκι μου να πάω καμιά μοναχική βολτούλα που γουστάρω, διαδρομές ορεινές.:mad:

x-rider
19/06/2006, 09:51
μπραβο ρε ντοτορε




:sun: :beer: :beer: :beer: :sun: