PDA

View Full Version : κερκυρα κανεις (ζητουνται πληροφοριες)



siokatas
18/06/2006, 21:41
:wave2:




κανεις απο κερκυρα ρε παιδες για μια βοηθεια???διαμονη μπενιτσες η κομμενο????:confused: :confused:



:beer: :beer:

955i
18/06/2006, 22:39
Adelfe i Benitses itan kapote sta high tous, tora einai poli isiha kai tha minis se xenodoheio me poli kali timi, 30 - 40 euro. Einai molis 10 lepta apo tin Poli. Apo paralia einai etsi kai etsi alla epidi eisai sto kentro tou nisiou petagese opou thelis se ena 20lepto.

Kala na perasis, ipologise 4 ores taxidi Athina Igoumenitsa:beer: :beer:

Anritsu
19/06/2006, 00:02
Οπου και να πας ήσυχα είναι . Καμία σχεση με τα νησιά του Αιγαιου . Τα γνωστα τουλάχιστον . Μπενιτσές τουριστικό χωριο κανα 13 αρι χιλιομετρα νότια από πόλη . Το Κομμενο καπώς πιο πιο κοντά βόρεια όμώς . Δυο πράματα θα σου τονίσω
[list=1]
Οι καλές παραλίες είναι κατα βάση απο την μεριά της ιταλιιας και μάλλον σε βολέυει το Κομμένο ...
Αν πάς με μοτο και κυρίως με street ξανασκέψου το . Οι δρόμοι ειναι σε τρίσαθλια κατάσταση .Ετοιμάσου να κουνηθείς
[/list=1]

Οτι αλλό θες ρωτας η μαζεψε τις απορίες σου και τα λέμε σε κανα Δελεαρ

:beer: :wave2:

zanny
19/06/2006, 09:35
Φίλε εγώ είμαι από Κέρκυρα.
Μπενίτσες είναι πολύ τουριστοκατάσταση.

Δεν ξέρω σε τι φάση είσαι, οι Μπενίτσες πάντως είναι μέρος με πάρα πολλά μικρά μπαράκια και φαγάδικα.
Αν πας τέτοια εποχή, θα έχουν κυρίως Άγγλους τουρίστες (όπως όλο το νησί..).
Παραλία δεν έχει καλή, λίγα μέτρα βοτσαλάκι με τον δρόμο από πάνω..
Το Κομμένο απ την άλλη είναι λίγο μακρύτερα από την πόλη, είναι ένας ωραίος καταπράσινος λόφος, αλλάη θάλλασα που έχει ΔΕΝ λέει για μπάνιο και έχει μονό ξενοδοχεία και βίλες αλλά καθόλου μαγαζιά.

Αν θέλεις, πες μου τι ψάχνεις αν μπορώ να βοηθήσω.

:wave2:

CyBeRseXX
19/06/2006, 10:16
oute ego tha proteina mpenitses ektos an pate androparea ;)

o Zanny milise orthos (apo pou eisai Zanny??) alla kalitera, pes me ti meso tha pas gia na proteinoume.

Pantos i thea apo to ferry molis ftaseis sto nisi einai aksexasti..


52278

zanny
19/06/2006, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από CyBeRseXX
oute ego tha proteina mpenitses ektos an pate androparea ;)

o Zanny milise orthos (apo pou eisai Zanny??) alla kalitera, pes me ti meso tha pas gia na proteinoume.

Pantos i thea apo to ferry molis ftaseis sto nisi einai aksexasti..

Από κάτω Κορακιάνα, βόρεια του ΝΗΣΙΟΥ..
Είσαι και εσύ απ' το Νησί?? Από που??

CyBeRseXX
19/06/2006, 11:06
ego apenanti apo to paloma blanca sto lofaki :cool:

K gia na min spamaroume, as valo merikes plirofories gia Dassia. Einai peripou 1klm apo to Kommeno, i paralia tis me votsalo stin akti k ammo mesa, exei 2 megala ksenodoxeia tou Chandris (5star), ena protis katigorias (Elea Beach) k ena nomizo B katigoras(Dassia Beach). Exei k arketa enoikiazomena alla oxi pano stin thalassa. Kata mikos tis paralias estiatoria k 3 mparakia me korifaio (san xoros - service k mousiki) to Edem Bar k 3 eksedres gia watersports.

Tourismos sto sigekrimeno simeio, Ellines me arketous ntopious, skandinavous k ta teleutaia xronia tsexous.

siokatas
19/06/2006, 21:20
:wave2:



παιδες thanks για τις πληροφοριες....


με το transalpaki μου θα παω απο σαλονικα μερια (απο εκει ειμαι) οποτε δεν με πειραζουν "τα κουνηματα" που ειπατε....


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

CyBeRseXX
20/06/2006, 12:36
Tha proteina na afieroseis:

- mia mera ston gyro tou voriou tmimatos toy nisiou me tin diadromi: Dassia-Ypsos-Ag.Stefanos-Kassiopi-Roda- Logas-Pagoi-Palaiokastritsa k epistrofi.

- mia mera sto notio tmima pros Mpenitses-Moraitika-Ag. Georgios-Leukimi-Kavos

Prepei episis na deis to:
- Ton Agio Spiridona, ta kantounia k ton Liston (stin poli)
- To Kanoni k to Pontikonisi (konta sto aerodromio)
- Axileio (palia anaktora tou Kaizer)
- Glyfada (glamour paralia tou nisiou)
- Pelekas (to iliovasilema)
- Waterland (nerotsoulithres)

kai oti allo ksexasa :rotflmao:

http://212.205.12.4/default.asp?id=1&mnu=1&LangID=Greek_iso

VASIKO: Ston dromo apo tin poly pros Voria, (meta tis Alikes) uparxoun suxna mploka me RADAR! Episis ginontai k elenxoi gia alcotest k kranoi!

Na perasete Super Duper k anamenoume entuposeis :beer:

Anritsu
20/06/2006, 17:06
Και δεν ξεχνάς να πας νότια στον Κάβο να δει το ΜΑΤΙ σου ....

:beer: :beer: :wave2: :rotflmao:

simeon
21/06/2006, 10:36
Γλυφαδα που εμενα οταν ειχα παει μου αρεσε πολυ!!! Υπαρχουν και δοκιμασμενα δωματια απο περισυ αν θελεις info PM ;)

zanny
21/06/2006, 11:32
Και μερικά από μένα:

Για μπάνιο παίζουν οι Περουλάδες, βόρεια του νησιού. Φτάνεις και βλέπεις
ένα βράχο 50μ ύψος και από κάτω (κατεβαίνεις με σκαλάκια) όλο μικρές μικρές παραλίες με τον βράχο από πάνω που είναι ουσιαστικά στρώματα πηλού που τα κόβεις και τα πλάθεις κανονικά.
Αν πας, μείνε και για ηλιοβασίλεμα είτε στη παραλία είτε πάνω στο μπαράκι..
Ακολουθούν photos.


52534

zanny
21/06/2006, 11:33
και το ηλιοβασίλεμα


52535

zanny
21/06/2006, 11:37
και μία ακόμα παραλία που νομίζω ότι πρέπει να πας είναι ο ΙΣΣΟΣ στο χωριό ΧΛΩΜΟ. Χιλιόμετρα αμουδιάς με αμμόλοφους, κέδρους και μια λίμνη που με ένα μικρό ποταμάκι συνδέεται με τη θάλλασα..


52536

zanny
21/06/2006, 11:38
και ακόμα μία..


52537

zanny
21/06/2006, 11:45
Αν πάλι είσαι για πιο "έντονες" διακοπές, θα σου πρότεινα να πας προς Γλυφάδα και Κάβο.
Η μεν Γλυφάδα είναι μια πολύ μεγάλη παραλία με άμμο. Έχει 2 μπαράκια και 3-4 ταβέρνες και μαζεύει τον ντόπιο και μή πλυθησμό. Προσφέρεται για κόζι κλπ.

Ο κάβος από την άλλη είναι ένα χωριό που μαζεύει την αφρόκρεμα της αγγλικής νεολέρας, με φτηνά ποτά μπόμπες και εύκολη πρόσβαση γενικώς (αν με πιάνεις..)